גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חברת הטכנולוגיה הישראלית מלאנוקס נמצאת על המדף? "היא מתאימה לברודקום כמו כפפה ליד"

הדיווח מסוף השבוע על המהלך הראשוני לקראת מכירה אפשרית של מלאנוקס הצית את דמיון המשקיעים ● לאחר הזינוקים במניה בסוף השבוע, שהצטברו לעלייה של 26.3% ביומיים, החברה נסחרת כעת בשווי של 4.4 מיליארד דולר ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, סבור כי מלאנוקס היא "חברה זולה שתוסיף מיידית לרווח של החברה הרוכשת"

אייל וולדמן, מנכ"ל ומייסד מלאנוקס טכנולוגיות / צילום: באדיבות מלאנוקס טכנולוגיות
אייל וולדמן, מנכ"ל ומייסד מלאנוקס טכנולוגיות / צילום: באדיבות מלאנוקס טכנולוגיות

האפשרות שחברת הטכנולוגיה הישראלית מלאנוקס  תירכש הציתה בסוף השבוע את הדמיון של המשקיעים בוול סטריט, והמניה, שזינקה ב-10.3% ביום חמישי לאחר פרסום הדוחות הטובים, טיפה ביום שישי ב-14.5%.

ברשת CNBC דווח ביום חמישי בערב כי החברה שכרה בנק השקעות בעקבות פניות שקיבלה לרכישתה מצד יותר מאשר חברה אחת. לפי CNBC, השיחות עדיין בשלבים ראשוניים. ממלאנוקס לא התקבלה תגובה לדיווח.

כזכור, רק לפני כמה חודשים הסתיים מאבק שניהלה הקרן האקטיביסטית סטארבורד בהנהלת מלאנוקס; הקרן העלתה טענות בדבר הרווחיות התפעולית הנמוכה יחסית של מלאנוקס ודרשה לבצע שיפורים תפעוליים ולהחליף את חברי הדירקטוריון.

כחלק מהמאבק, טענו בקרן שבעבר מארוול הציעה לרכוש את מלאנוקס אך נדחתה מיידית. ההערכות הן שאיל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, הוא זה שנותן את הטון בכל הנוגע לאפשרות מכירת החברה והוא מעוניין לשמר את החברה כעצמאית, גם על רקע גל קונסולידציה נרחב שעובר על התעשייה כולה.

לפני כשנה התראיין וולדמן ל"גלובס", ולשאלה האם היו ניסיונות לרכוש את מלאנוקס, השיב כי בתעשייה שבה מלאנוקס פועלת "כולם מדברים עם כולם".

ייתכן כי שכירת בנק השקעות, כפי שפורסם ב-CNBC, מצביעה על שינוי אפשרי בעמדה זו. נזכיר כי בחודש יוני הגיעו מלאנוקס וסטארבורד להסכם פשרה, והקרן מינתה שני דירקטורים מטעמה במלאנוקס.

מלאנוקס מפתחת ומשווקת ציוד תקשורת להעברת נתונים מהירה בטכנולוגיות Ethernet ו-InfiniBand.

לאחר הזינוקים במניה בסוף השבוע (שהצטברו לעלייה של 26.3% ביומיים, תוספת של 922 מיליון דולר לשווי השוק של החברה), היא נסחרת כעת בשווי של 4.4 מיליארד דולר. מניית החברה התקרבה שוב לשיא השנתי אליו הגיעה בתחילת יולי, בעיצומו של המאבק מול סטארבורד, ומחירה כעת הוא 83.3 דולר - לעומת כ-120 דולר בשיא שנקבע ב-2012, אך עלייה של 28.7% מתחילת 2018.

מניית מלאנוקס עלתה ב-75% בשנה האחרונה

"ברודקום פנויה לרכישות"

"רכישת מלאנוקס היא אפשרות ריאלית. מלאנוקס היא סיפור מאוד ברור, הסינרגיות שם ברורות לכל מי שיקנה אותה", כך מעריך היום סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר. לדבריו, מלאנוקס היא "חברה זולה, שתוסיף מיידית לרווח של החברה הרוכשת. מלאנוקס מאוד רווחית, מאוד טכנולוגית ולא תהיה בעיה למנף את הרכישה".

מיהן הרוכשות הפוטנציאליות? וסצ'ונוק מסמן בראש ובראשונה את ברודקום . "חד וחלק, ברודקום פנויה לרכישות. היא פועלת באותו שוק כמו מלאנוקס, היא יודעת לעשות רכישות חכמות מאוד - כל ההצלחה שלה בנויה על רכישות - ומלאנוקס מתאימה לה כמו כפפה ליד, בפער גדול מול רוכשות אפשריות אחרות", הוא אומר.

נזכיר שלפני כמה חודשים נבלם הניסיון של ברודקום להשתלט על קוואלקום, ושמה של מלאנוקס (הקטנה משמעותית מקוואלקום) עלה כאפשרות לרכישה תחליפית על-ידי ברודקום. ברודקום הודיעה לאחרונה על רכישת CA תמורת 18.9 מיליארד דולר.

הרוכשות הפוטנציאליות של מלאנוקס

אפשרות אחרת שוסצ'ונוק מעלה היא אורקל. חברת התוכנה החזיקה לאורך שנים במניות מלאנוקס ובינואר האחרון מכרה מניות תמורת 104 מיליון דולר, וירדה להחזקה של 4.3%. להערכת וסצ'ונוק, "אורקל היא מסוג החברות שמתקשות להציג צמיחה, ללא רכישה גדולה כל שנה. יש בה גם פעילות חומרה. מכירת המניות בתחילת השנה הייתה לאחר שכנראה התייאשו מהמניה".

ענקית אחרת שבדומה לאורקל מתקשה בצמיחה בשורה העליונה היא IBM שגם אותה מזכיר וסצ'ונוק כאפשרות, כשלדבריו, "הרכישה של מלאנוקס היא סינרגטית, כי יש בתעשייה היום חיבור בין חומרה ותוכנה - חברות התוכנה מגדילות את נתח החומרה ולהפך. החברות הגדולות צריכות תרומה לשורה העליונה, ופה יש מנוע צמיחה טבעי".

שם אחר שעשוי לעלות בהקשר זה הוא אינטל - לקוחה ומתחרה של מלאנוקס. וסצ'ונוק סבור כי זה "יכול להיות, אבל לאינטל יהיו פחות סינרגיות ברכישת מלאנוקס. אינטל לא יודעת לעשות רכישות, ורכישות קודמות שעשתה היו כישלונות".

עוד חברה שהוזכרה כרוכשת אפשרית היא Xilinx, עליה אומר וסצ'ונוק כי היא מובילת שוק ה-FPGA - מעבדים שניתנים לתכנות - אך לדבריו זאת חברה לא גדולה (שוויה בנאסד"ק כ-19.9 מיליארד דולר) ואין לה "DNA" של רכישות. להערכת וסצ'ונוק חברה נוספת שעשויה לרכוש את מלאנוקס היא Nvidia, כשלדבריו, שתי החברות כבר משתפות פעולה בתחום הדאטה סנטר, ויש הרבה הגיון בשילוב. שמות אחרים שהוא מציין הם VMware וסיסקו, אם כי להערכתו הסבירות נמוכה יותר וברודקום המתאימה ביותר.

מכל מקום, להערכתו, "כל מי שיקנה את מלאנוקס ב-4 מיליארד דולר, זה יהיה עבורו סכום יחסית זניח עם תרומה מיידית של הרכישה לרווח - השאלה היא למי תהיה סינרגיה יותר גבוהה". הוא מזכיר את הרכישה שביצעה מארוול לפני כשנה, כששילמה כ-6 מיליארד דולר תמורת Cavium, מתחרה של מלאנוקס. "מארוול רצו לקנות את מלאנוקס ומלאנוקס סירבה, אז הם קנו את Cavium במכפיל כפול משל מלאנוקס, אפילו שהיא חברה יותר קטנה. זה רק ממחיש את האטרקטיביות של מלאנוקס", הוא אומר.

לדברי וסצ'ונוק, לחברות ישראליות יש "sweet spot" (נקודה אופטימלית) שבה הן יכולות להימכר: שווי של 1-5 מיליארד דולר, רווחיות גולמית גבוהה וצמיחה. "לדוגמה, אם מדטרוניק קונה את מזור שיש לה רווחיות גולמית גבוהה, אין לה בעיה להגיע איתה לרווחיות תפעולית גבוהה; חברות רוכשות יכולות להביא את הרווחיות". מלאנוקס מתאימה לאותם קריטריונים.

מה האינטרס של מלאנוקס להימכר, דווקא עכשיו כשהיא מציגה צמיחה יפה ומצפה להמשיך לצמוח? 

"אין כביכול אינטרס למלאנוקס, להימכר, אבל בסופו של דבר אני חושב שזה תלוי בוולדמן והחלטה שלו. ברור שישנם בעלי מניות, אבל צריך להיות קונצנזוס עם ההנהלה, והחברה במידה רבה בנויה על הנהלה ולא רוצים שתתקבל החלטה בניגוד לדעת ההנהלה. אם לדוגמה וולדמן יקבל תפקיד בכיר בחברה הרוכשת, אולי זה יכול להתאים. אני מאוד מעריך את וולדמן, לדעתי הוא אחד מהמנכ"לים הכי מרשימים בהייטק הישראלי ואם הוא יסכים להימכר, ייתכן שיקבל תפקיד בחברה הרוכשת, שהיא יותר גדולה, וזאת יכולה להיות התפתחות מעניינת".

לאור כל הדברים האלה, נראה שאם אכן תהיה עסקה, היא צריכה להיות בפרמיה גבוהה.

"מכירה בפחות מ-100 דולר למניה תהיה מאכזבת מאוד. ה'תרגיל' של הסינרגיות מאוד פשוט: מוציאים את הוצאות המכירות והשיווק, ההנהלה והכלליות, מחשבים את שיעור הרווחיות ומשווים למכפיל של החברות שיכולות לקנות את מלאנוקס. הרי אם חברה גדולה משתלטת על מלאנוקס, היא מורידה את כל ההוצאות מלבד המו"פ, ומביאה את מלאנוקס לרווחיות תפעולית של 40%-50% בלי שום בעיה, ובמלאנוקס זה קל כי כבר עכשיו היא קרובה ל-30%".

עוד כתבות

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

מבוי סתום במו"מ: ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בבנק הפועלים

לטענת ההסתדרות, הרקע לסכסוך הוא מבוי סתום במו"מ על הסכם שכר; חלוקת דיבידנדים בסך מיליארד שקל לבעלי המניות על רקע מכירת המניות בישראכרט, ללא תגמול לעובדים; והליכי התייעלות של ההנהלה, שהרעו את תנאי העובדים ● פועלים: "שלב הדיונים טרם מוצה"

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: BE של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be, מקבוצת שופרסל, תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הצעירים נהרו בחגים לחתום על רכישת דירות במחיר למשתכן

אוקטובר 2019 ייחשב לחודש שיא מבחינת היקפי מכירת דירות חדשות, על אף חגי תשרי שנחגגו בו ● זאת, עקב כמות גדולה של דירות במחיר למשתכן שנמכרו בחודש זה

רוני צ'אן / צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מה, ומסביר כי המו"מ בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020

חברת הביומד ביוליין / צילום: אתר החברה

הניסוי הצליח, המניה נפלה: ביוליין RX איבדה 12% בנאסד"ק אחרי פרסום תוצאות ניסוי בטיפול לסרטן הלבלב

ביום חמישי דיווחה החברה על התוצאות המלאות מניסוי בהשתתפות 36 חולים, שבו נבחנה התרופה שלה בשילוב עם תרופת האימונותרפיה קייטרודה של חברת מרק ● לנפילה ייתכנו כמה סיבות: השיפור שנרשם נתפס בשוק כלא מצדיק הבאת תרופה חדשה לשוק

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

החוויה המפחידה של נוסעי קוואנטס: מה גרם למגלשות החירום של המטוס להיפתח?

נוסעי טיסת 575 פונו הבוקר מהמטוס באמצעות מגלשות החירום אחרי שעשן סמיך מילא את תא הנוסעים

ילדים בטהראן עוטים מסיכות נגד זיהום אוויר / צילום: STR New, רויטרס

זיהום אוויר כבד הביא לסגירת בתי הספר בטהראן

מדובר בזיהום גבוה פי 6 מהמותר עפ"י ארגון הבריאות הבינלאומי

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

ההנפקה המוצלחת של כלל ביטוח: גייסה 650 מיליון שקל במחיר הגבוה בכ-7% ממחיר המינימום

בעקבות גיוס ההון שהובילו מנהלי כלל ביטוח: בעלת השליטה לשעבר אי.די.בי צפויה להיות מדוללת להחזקה של פחות מ-10% ממניות החברה ● המניות הוצעו תחילה בהנחה על מחיר השוק, אך הביקוש הגבוה הוביל לבסוף לפרמיה של 0.5% שנדרשו המשקיעים לשלם ● ההנפקה הנוכחית תגדיל את שווי החברה בכ-21.5%

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

מדד המחירים ירד ב-0.4%; מחירי הדירות טיפסו ב-2.6% בשנה האחרונה

מחירי הירקות והפירות ירדו ב-4.2% וגררו את המדד לירידה ברף התחתון של התחזיות לחודש נובמבר ● מחירי הדירות במחוז תל אביב עלו ב-1.2% בספטמבר-אוקטובר ● קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.3% בלבד

שלט מכירת נדל"ן של פירמת Redfin / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: האם באמת כדאי להשקיע בנדל''ן בחו''ל?

זהו טרנד ישראלי פופולרי לחפש השקעות נדל''ן אטרקטיביות מעבר לים, אבל הרבה ישראלים אינם בוחנים את ההשקעות האלה עם הכלים הנכונים ● דעה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המסחר בבורסה ננעל בירידות; להב אל.אר זינקה ב-18%

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר ● הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% על רקע הנפקת מניות מוצלחת ● מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל

ערן אייל, מייסד ומנכ"ל Shopin  / צילום: אתר Shopin

יזם הבלוקצ'יין ערן אייל הודה בהונאה בגיוס של 42 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי

מנכ"ל ומייסד הסטארט-אפ Shopin הודה באישומי התובעת הכללית בניו יורק, לאחר שהואשם גם על ידי רשות ני"ע האמריקאית כי הונה מאות משקיעים ב-ICO שביצע לפני כשנתיים ● בית המשפט הורה לאייל להשיב כמיליון דולר למשקיעים

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 13-14 בדצמבר

בסופ"ש באיכילוב: 15 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

לקראת השבוע בשווקים: סין וארה"ב צפויות לקבוע מועד לחתימה; "הדרך להסכם סחר כולל עדיין רחוקה"

אחרי זינוק של 11% מהשפל באוגוסט, האם הליש"ט תמשיך לזנק על רקע הברקזיט המתקרב? ● הדרמה בשוק הריפו נמשכת ● שלל נתוני מאקרו יפורסמו בעולם, בהם הריבית ביפן והייצור בסין ● בשוק המקומי, בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח ● התחזית השבועית של "גלובס"

 בית חולים הדסה עין כרם / צילום: איל יצהר

הסכסוך בדרך לביהמ"ש? נשות הדסה רוצות לממש את הווטו ולהדיח את רוטשטיין

הארגון, שהוא הבעלים של ביה"ח הדסה בירושלים, מבקש לסלק מתפקידו את מנהל בית החולים בטענה שהוא פועל נגדו • בהדסה דוחים את "הניסיון לגמד את עשייתו" של רוטשטיין • במשרד הבריאות מסכימים שרוטשטיין אינו טיפוס "קל", אבל אומרים שאין לו כרגע תחליף

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מפנה חלק מתמורת המכירה של מניות מליסרון לרכישת השליטה בחברת להב אל.אר

מנכ"ל מליסרון לשעבר, שמכר את עיקר מניותיו בענקית הנדל"ן המניב תמורת כ-280 מיליון שקל, צפוי להשקיע כ-100 מיליון שקל במניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הירוקה, והוא יהפוך לבעל השליטה בה, במקום אלי להב ואיליק רוז'נסקי

אוהד רוזן, שותף מנהל קרן ריאליטי / צילום: יח"צ

קרן ריאליטי רוכשת ב-100 מיליון שקל קרקע לתעשייה בפתח-תקווה

השטח ממוקם באזור התעשייה קריית אריה, וקיים עליו מבנה לאחסנה בשטח בנוי של 4,000 מ"ר וכן מבנה משרדים ● המוכרת: משפחת שטראוס

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

ג'אק סבג, מנכ"ל שותפות רא"מ / צילום: אסף לב

המחשבה להפיק נפט בישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים: ראיון עם האיש שרוצה להחזיר אותה לאופנה

המחשבה להפיק נפט מאדמת הארץ ישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים, אבל לאחרונה נראה כי המשקיעים מאמינים מעט יותר להבטחות של השותפות רא"מ ● בראיון ל"גלובס", המנכ"ל ג'אק סבג מדבר על אתגרי המימון שבדרך ועל התקוות להכנסות גבוהות בעתיד