גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הניצחון של מרים פיירברג בנתניה הוא כתב אישום ציבורי לרשויות החוק

ניצחונה של מרים פיירברג הוא הכישלון של שי ניצן, אביחי מנדלבליט ורוני אלשיך ● תיק פיירברג נשאר פתוח - בפרקליטות מתלבטים, שוקלים וחוששים לפתוח חזית מול מפקד יאח"ה כורש בר נור ● העובדה היא שהפרקליטות, בידיעת היועמ"ש והמשטרה, לא שכנעה את הנתנייתים שיש בעיה עם ראשת העיר שלהם ● פרשנות

ראשת עיריית נתניה, מרים פיירברג / צילום: איל יצהר
ראשת עיריית נתניה, מרים פיירברג / צילום: איל יצהר

1.

הניצחון של מרים פיירברג הוא הכישלון של שי ניצן, אביחי מנדלבליט ורוני אלשיך. להיבחר שוב אחרי 20 שנה בראשות עיריית נתניה ועוד עם כ-60% תמיכה היא הבעה מובהקת לאי-אמון במערכות האכיפה וראשיהן. התושבים אמרו: 3 שנים אחרי תחילת החקירה לא הוכחתם את מה שטענתם.

2.

"תיק 255" נחשף ביום 7.9.2016. ראשת עיריית נתניה פיירברג - דמות מוכרת וססגונית - נעצרה למספר ימים ונחקרה באזהרה. המשטרה הודיעה: "לפי החשד, בכירים בעירייה ומקורבים להם פעלו על-מנת לקדם את ענייניהם של קבלנים ויזמים בעיר נתניה, בתמורה לשוחד וטובות הנאה מסוגים שונים, תוך שגורמי העירייה ומקורביהם פועלים בניגוד עניינים מבלי לדווח על כך, ותוך שכלל המעורבים מבצעים שורת עבירות שוחד, מרמה, הלבנת הון ומס". עוד הודיעה לה"ב 433 כי "החקירה מנוהלת בסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ומלווה על-ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה".

3 שנים חלפו מאז. במהלכן המשיכו להופיע מדי פעם סיפורים קשים על יחסים מושחתים, דירות שעברו מפה לשם, הטבות אסורות, מתנות יקרות, שמות כבדים הוזכרו כדרך-אגב, רמזים מעל ובין השורות. ב-21.3.2017 סיימה המשטרה בראשות המפכ"ל רוני אלשיך את החקירה והעבירה לפרקליטות המלצה חד-משמעית להעמיד את פיירברג לדין. בנוסף המליצה המשטרה להעמיד לדין גם את בעלה לשעבר של פיירברג וגם את בנה, לאחר ש"נמצאה תשתית ראייתית להעמדה לדין", התבטאו "גורמים" במשטרה.

3.

מעל לשנה וחצי חלפו מאז. והנה, בעיצומו של הקיץ האחרון החלו כותרת חדשות, יותר נכון "שמועות" מכוונות, ככל הנראה מכיוון הפרקליטות שכאמור ניהלה והובילה את התיק הזה בצמוד למשטרת ישראל, כמתחייב ממעמדה הציבורי של פיירברג. השמועות השתמשו במילים: "קשיים ראייתיים משמעותיים בתיק", "המשטרה לא הציגה ביסוס ראיתי לחשדות" (המשטרה? הרי הפרקליטות לוותה את התיק מהרגע שנפתח), "זה לא ממש שוחד", "זו לא בדיוק הונאה", "אם בכלל זו הפרת אמונים" ועוד מיני שמועות.

בתגובה לשמועות נודע כי בכירי היחידה הארצית לחקירות הונאה, ובראשם המפקד עתיר-התשבוחות תת-ניצב כורש בר נור, לוחצים על פרקליט המדינה שי ניצן להעמיד לדין את פיירברג. בינתיים התקרב מועד הבחירות לרשויות המקומיות. מעל 20 תיקי ראשי רשויות חיכו להחלטות, וכ-12 נחקרים-חשודים כבר היו בעיצומו של המרוץ להיבחר מחדש. הפרקליטות הבינה שהסחבת המאפיינת אותה פוגעת קודם כל באמינותה - ופתחה ב"מבצע" קבלת החלטות. נסגרו תיקים נגד ראשי העיריות של קריית שמונה, צפת, מבשרת ירושלים, רמת-גן ודימונה. חלקם בעילה של חוסר ראיות, וחלקם מחוסר אשמה. למה צריך להתקרב לבחירות כדי להחליט שאין אשמה?. לא ברור.

4. 

תיק פיירברג נשאר פתוח. בפרקליטות מתלבטים, שוקלים וחוששים לפתוח חזית מול כורש בר נור. הם יודעים שם שהפרקליטים מפרקליטות המדינה מלווים את התיק מזה 3 שנים, ושזה ייראה רע מאוד לסגור תיק בעוצמה תקשורתית גבוהה. פיירברג התמודדה, הפעם מול 4 גברים, ומי שקיבל את ההחלטה החד-משמעית הם תושבים נתניה. היא אפילו לא צריכה לחכות לקולות החיילים.

5.

אירוע כזה מערער לא מעט אנשים, דעות ועמדות, וכבר הלילה החלו האמירות שמטרתן לבזות ולזלזל בניצחון של פיירברג. "זה בגלל הכסף של הקבלנים", "תמיד אמרנו ש'הם' מטומטמים" ("הם" זה כל מי שהוא לא "אנחנו"), "היא בכוונה 'הרדימה' את הבחירות", "זה בגלל הצרפתים שמילאו את העיר ולא מעניין אותם כלום", "רק בגלל שהארבעה מולה לא התאחדו" וגם - "היא בעצם הפסידה, כי בבחירות קודמות ניצחה ב-72% ועכשיו רק ב-48.2%" ועוד.

אולי הכול נכון, ואולי בכלל לא. עובדה היא שהפרקליטות, בידיעת היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה החוקרת, לא שכנעה את הנתנייתים שיש בעיה עם ראשת העיר שלהם.

6.

11 ראשי רשויות חשודים התמודדו בבחירות לרשויות המקומיות שנערכו אתמול (ג'). חלקם ניצחו, חלק קטן הפסידו, וחלק יתמודדו בסיבוב שני, ביניהם - וזה לפני ספירת קולות החיילים - ראש עיריית ראשון-לציון, דב צור, החשוד-נחקר שקיבל 31.8% מקולות המצביעים, לעומת מתחרהו רז קינסטליך שקיבל 21.7%; ואיתמר שמעוני מאשקלון, גם הוא חשוד-נחקר, שיתמודד ככל הנראה בסיבוב שני מול תומר גלאם.

המערכת אפשרה לנחקרים להתמודד באומרה: ניתן לאזרחים להחליט. ערב הבחירות דחתה הוועדה להשעיית ראשי רשויות את בקשת היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט להשעות את דב ליטבינוף, ראש המועצה האזורית תמר, לאחר שזה חתם על עסקת טיעון והודה, לפני שבועיים, בעבירה של הפרת אמונים במסגרת פרשת ישראל ביתנו.

לפני כמה חודשים דחתה ועדת ההשעיה את בקשת מנדלבליט להשעות את חאלד טאטור, ראש מועצת ריינה, על רקע כתב אישום שהוגש נגדו בגין סחיטה באיומים ומרמה. ועדת ההשעיה ציינה את התמשכות ההליכים והתנגדה להתערבות בהליך הדמוקרטי.

יצוין: ליטבינוף נעצר בדצמבר 2014, חקירת טאטור נפתחה בתחילת 2015. הבעיה של המנצחים וגם של הציבור שבחר בהם היא שהפרקליטות ומשטרה עלולים 'לנקום' בהם על זלזול התושבים בתיקי החקירה וההאשמות לכאורה, ולפתוח בגל חדש של חקירות והאשמות. בעיה עוד יותר גדולה היא שיש למערכת האכיפה את האפשרות החוקית לבוא יום, שבוע או חודש אחרי הבחירות ולהודיע על השעיית הנבחר עד לתום ההליכים. עד לסיום המשפט.

7.

60% מבעלי זכות הבחירה (סה"כ 6,653,808) הלכו אתמול להצביע. הפוליטיקאים - שיזמו, כתבו והצביעו על יום השבתון ואיימו במשך כל יום הבחירות ש"אם לא תלכו לבחור אז נשנה את החוק כך שרק מי שיביא פתק שבחר - יכירו לו בחופש" - חוגגים. "השבתון הביא לעליה של ממש", "הצלחה ענקית ליום השבתון", "זינוק בזכות השבתון", "הוכחה לחוזקה של הדמוקרטיה".

בבחירות הקודמות זה היה 51%. זה אומר שההבדל בין שיעור ההשתתפות ב-2013 לבחירות 2018 אתמול הוא 9% של בוחרים שהלכו להצביע בזכות החופש/השבתון/תוספת דור הצעירים שמלאו להם 17, גיל הבחירה בבחירות מוניציפליות (בניגוד לגיל 18 בחירות לכנסת). מאחר שההפסד המוערך של יום השבתון הוא 2 מיליארד שקל, הרי שבעבור כל בוחר ובוחרת מימן הציבור 7,000 שקל. שווה? גם אם לא שווה - אין סיכוי שהשבתון יבוטל, והוא גם לא ישונה באופן שרק מי שהצביע - יוכר לו החופש. 

*** חזקת החפות: חלק מראשי הרשויות והמועמדים המוזכרים בכתבה הם בגדר חשודים או נאשמים בלבד, הם לא הורשעו בכל עבירה, ועל כן הם זכאים ליהנות מחזקת החפות. כל עוד לא הורשעו בדין, החשודים והנאשמים הם בגדר חפים מפשע. 

עוד כתבות

הועדה לביקורת המדינה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"המדינה מפזרת אשליות בהעברת מידע שאינו מתקיים ואין כוונה לקיימו"

הועדה לביקורת המדינה קיימה דיון על החלטות הממשלה בנוגע למצב המשק והעזרה לעצמאים ובו נשמעה ביקורת חריפה כנגד הממשלה ● סוכן הנסיעות עידן זוסמן פנה למשתתפי הדיון ואמר: "אני במינוסים עצומים. אני מוכר חפצים אישיים כי אין לנו כסף. ההורים עוזרים לנו למלא את המקרר"

אוטובוסים של אגד / צילום: תמר מצפי

אוטובוס במפרט קורונה: תוכנית ההצטיידות של אגד יוצאת לדרך

המכרז העניק עדיפות לאוטובוסים מהרכבה מקומית ● לראשונה יצוידו כל האוטובוסים ב"מפרט קורונה"

יעל דרומי / צילום: פיטר גוס

חוזרת לתחום: יעל דרומי, משנה למנכ"ל בנק הפועלים, תקים חברת תוכן במקאן ת"א

דרומי, שבשנתיים האחרונות עבדה בבנק בתפקיד משנה למנכ"ל וכאחראית על חטיבת מחזיקי העניין, חוזרת לתחום התוכן ● במקאן ת"א היא מגיעה בעיתוי מעניין: מקאן מטפל בתקציב הפרסום של קבוצת לאומי

נורית שמיר / צילום: אסף לב

הברים סגורים, ומכירות האלכוהול ברשתות מזנקות: נורית שמיר מונתה למנכ"לית חברת האלכוהול הכרם

אחרי 30 שנה של ניהול, אריאל אפשטיין יעביר את המושכות לאחותו ויעבור לשמש כיו"ר החברה ● המינוי מתרחש בתקופה שבה מצד המכירות של אלכוהול רשתות הקמעונאות מזנקות, אך הפעילות של הברים מושבתת

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעניק כיסוי לטעויות שביצעו הגופים המוסדיים בתמחור החוב הקונצרני

בשנים האחרונות הונפקו בשוק אינסוף איגרות חוב כנגד שווי נכסים ולא כנגד התזרים הצפוי מהם ● הפרקטיקה הזאת נתפסת כמקובלת וכסבירה בשוק ההון, אולם בפועל היא טובה לתקופות גאות בלבד

ג'פרי אפשטיין  / צילום: רויטרס

דויטשה בנק נקנס ב-150 מיליון דולר בארה"ב בשל עסקיו עם ג'פרי אפשטיין

הקנס שחטף דויטשה בנק הוא גם בשל עסקיו עם שני בנקים אירופים שהיו מעורבים בשערוריות הלבנת כספים ● "דויטשה בנק נכשל במעקב אחר פעילות של לקוחות שהוא בעצמו הגדיר כסיכון גבוה", נמסר מהרגולציה בניו יורק

פרופ' פיונה וואט / צילום: יח"צ

כך תרם המחקר הבריטי בצינון לקידום מחקר הקורונה

במשך 40 שנה שלח המכון לחקר הצינון בבריטניה נסיינים לחופשות שבהן הודבקו ● תרופה לצינון לא נמצאה, אך החוקרים זיהו את וירוס הקורונה הראשון בבני אדם ● היום גוף האם של המכון, MRC, הוא ממובילי חקר הנגיף, וד"ר פיונה וואט, שבראשו, מאמינה שהמחקר יקדם את הרפואה המותאמת אישית

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המתווה נבחר, השאלות נשארו: האם אל על תולאם, לכמה זמן ואיך תשרוד עד ההנפקה?

לאחר חודשים ארוכים נבחר מתווה לחילוץ חברת התעופה, שכולל הלוואת מדינה, הנפקה ודילול הבעלים, אבל הערפל סביבה עדיין רב: מי יהיו הבעלים החדשים, מי מתעניין ברכישתה ומה יהיה גורל העובדים שהחל”ת שלהם מסתיים בקרוב? • בינתיים, הציבור אוהב את המתווה והזניק את המניה

ברק רוזן ואסי טוכמאייר / צילום: איל יצהר

אסי טוכמאייר וברק רוזן ישלמו למעלה מ-512 מיליון שקל למתחם שערי צדק בי-ם

המכרז התייחס לחמישה מגרשים שונים עליהם ניתן לבנות 240 דירות סך הכל, לצד שטחי מסחר, מלונאות ומשרדים ● מחיר המינימום למכרז עמד על 285.7 מיליון שקל

פרויקט בנייה של חברת תדהר, בפרויקט פסגות אפק / צילום: יח"צ

במשרד השיכון בודקים: האם חוק המכר יטיל אחריות על אדם פרטי שמוכר דירה בבנייה?

אדם פרטי מוכר דירה שרכש מקבלן "על הנייר" והיא עדיין בבנייה ● הקבלן ערב רק למחיר המקורי של הדירה, ולפי חוק המכר, המוכר הוא זה שצריך להעניק ערבות על ההפרש בין המחיר המקורי למחיר המכירה לצד שלישי ● כיום הדבר לא מיושם, ובמשרד השיכון בודקים אפשרות לשינוי

חברת התעופה פגסוס / צילום: שאטרסטוק

פגסוס חוזרת לטוס לישראל וחברות נוספות גם שיבצו את ת"א בלוז שלהן

חברת התעופה הטורקית תחזור לטוס בקו ת"א-איסטנבול שלוש פעמים בשבוע החל מה-15 ביולי ● אגאן היוונית ואייר אירופה צפויות לחדש את הקווים לתל אביב בקרוב

גל הירש / צילום: יח"צ

פרשת גל הירש: כתב אישום בכפוף לשימוע בגין עבירות מס בעשרות מיליונים

על פי כתב החשדות, הועברו הכנסות החשודים מחשבונות החברות אל חשבונותיהם האישיים וחשבונות חברות זרות וישראליות אשר בשליטתם ● עורכי הדין של הירש: "אין בכתב החשדות זכר לעבירות השוחד – העבירות שהיוו את העילה לפתיחת החקירה ולסיכול מינויו של הירש למפכ"ל"

ח"כ עמיר פרץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד הכלכלה והתעשייה: 60 מיליון שקל יוקצו למיזמים שיסייעו לעסקים קטנים

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה תחלק מענקים בגובה של עד 15 מיליון שקל לעסקים ומיזמים שישפרו את מצבם העסקי של עסקים קטנים ובינוניים שנפגעו ממשבר הקורונה

מגרש למכירת מכוניות משומשות. הפער בין המחירים במציאות לבין המחירונים - גדול / צילום: איל יצהר, גלובס

מחירון מכוניות ממשלתי: רעיון טוב, אבל לא ישים

ההצעה של שרת התחבורה רגב להקים בסיס נתונים רשמי של מכירות כלי רכב משומשים אינה חדשה וכבר נגנזה בעבר ● היום השוק צריך מחירון אובייקטיבי יותר מתמיד, אך האינטרנסים והמורכבות הביצועית עומדים בעוכריו

סיגל סדצקי, משה בר סימן טוב ואיתמר גרוטו בחמ"ל של משרד הבריאות / צילום: משרד הבריאות

מקרה סדצקי: דווקא בשעה זו יש לחזק את אנשי המקצוע ובעלי הניסיון הרב ביותר במשרד

הודעת הפרישה של ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי, באה על רקע החלטת השר אדלשטיין על מסלול עוקף פקידות ● דווקא עכשיו חשוב שפרופ' גרוטו יישאר

ח"כים עודד פורר, ניר ברקת וקתי שטרית בוועדת הכספים / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ ברקת הציג בפני נתניהו תוכנית לחילוץ המשק מהמשבר

ח"כ ברקת, שקיבל לפני הבחירות מנתניהו הבטחה להתמנות לשר האוצר אך לבסוף לא קיבל את התפקיד, הציג את התוכנית לבקשת נתניהו ● היעד של התוכנית: החזרת חצי מיליון מובטלים למעגל העבודה

מרגרט וסטגר / צילום: Pool, רויטרס

נא להכיר את הנציבה האירופית שרוצה לגרום לחברות הטק לשלם מסים

מרגרט פסטגר, שבתפקידה הקודם באיחוד הטילה קנסות חסרי תקדים על גוגל ואפל, נחושה להיות בחזית המאמצים להדק את הפיקוח על חברות טק בעניין תשלום מסים, התנהגות תחרותית ואחריות לתכנים ● גוגל, אפל ופייסבוק מתנגדות: "משטר האחריות המוגבלת עזר להציע חופש בחירה וחדשנות"

סטנלי פישר, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, Sebastian Scheiner - AP

מפלס הלחץ עולה? נתניהו נפגש עם סטנלי פישר להתייעצות על המשבר הכלכלי

ל"גלובס" נודע כי על רקע העלייה בהיקף התחלואה והמצב הבעייתי של המשק מתקיימת פגישה של ראש הממשלה ושל נגיד בנק ישראל לשעבר שהוביל את המדיניות הכלכלית במשבר של 2008 ● בפגישה השתתף גם הנגיד הנוכחי פרופ' אמיר ירון

בנימין נתניהו ובני גנץ ומאחוריהם גבי אשכנזי / צילום: MENAHEM KAHANA, Associated Press

תקציב המדינה החד-שנתי יונח בפני הממשלה בשבוע הבא

בדיון עם ראש הממשלה השבוע אמר הממונה על התקציבים באוצר כי אם התקציב לא יאושר בממשלה ביום ראשון הקרוב לא ניתן יהיה להספיק ולאשר את התקציב לפני חג סוכות בכנסת, ובמקרה כזה אין טעם בפיצול תקציב 2020 ועדיף כבר לאשר את שני התקציבים ביחד

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

"עכשיו יש חשיבות עצומה לזמן": בכיר באל על מתייחס להלאמה שמתקרבת

"הבחירה במתווה של האוצר הייתה בזו שתרחיק אותנו מהאופציה של ביהמ"ש, שעדיין מרחפת במידה ומשהו ישתבש ומתוך החלטה על מה שהכי נכון לחברה", אמר ל"גלובס" בכיר באל על ● ה"משהו" הזה יכול להיות עיכוב בחתימה של נציגות העובדים או מהלך של עיכוב מכיוון האוצר או הבנקים