גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תיירות | הקסם והמיסתורין של האיים הנדחים בים הצפוני

איי אורקני שבין סקוטלנד לנורבגיה הם פינה נידחת בים הצפוני, שמלאה בהיסטוריה עתיקה ובטבע פראי שאין שני לו

המגדלור שנבנה על שרידי מבצר ויקינגי עתיק / צילום: shutterstock א.ס.פ קרייאטיב
המגדלור שנבנה על שרידי מבצר ויקינגי עתיק / צילום: shutterstock א.ס.פ קרייאטיב

קצת משעשע לכנות אי בגודל 990 קמ"ר "מיינלנד", האי המרכזי, אבל כשמדובר באיי אורקני (Orkney Islands), ארכיפלג של 70 איים ש-20 מתוכם מאוכלסים בדלילות (20 נפש לקמ"ר) ומספר הכבשים שם רב יותר ממספר בני האדם, עבורם האי המדובר הוא ה-מיינלנד.

איי אורקני שייכים לסקוטלנד ונמצאים צפונית לה. במהלך ההיסטוריה עברו גלגולים רבים ואלו הותירו חותם בתרבות, בשפה ובמנהגים. במאה ה-9 סופחו האיים לנורבגיה ובמאה ה-15 סופחו לסקוטלנד. כל שנה בחודש מאי מציינים תושבי האי את יום העצמאות הנורבגי, לשימור הקשר.

בנסיעה ברחבי האי בולטת העובדה שאין שום שלטי פרסומת המפריעים לעין המתבונן ליהנות מהנוף. שטחי מרעה רחבי ידיים, צבועים בירוק חי, משובצים בבתי חוות ותחומים בגדרות אבן. כמה כבשים רועות, מסוגים שהתאימו עצמם לתנאי האקלים. צמר הכבשים שימש מאז ומעולם לחמם את בני האדם, בשמיכות ובסוודרים.

שמונה אגמים, המכונים "לוך" בסקוטלנד, משובצים באי, ואת שוליו מלחכים מי האוקיינוס ויוצרים מפרצים רבים, שמהם מפליגות מעבורות לאיים האחרים בארכיפלג, לאיי שטלנד וסקוטלנד.

תושבי אורקני, המכונים אורקדיאנס (Orcadians), חיים בקצב חיים נינוח ורגילים לבידוד, לתנאי מזג האוויר ולטבע היפה שסביבם. האי המרכזי, המיינלנד, נחלק למערב ומזרח. במפרץ הגדול שבדרום-מזרח נמצאת קירקוול (Kirkwall), הבירה.

קירקוול הפכה בשנים האחרונות לבירת הקרוזים של סקוטלנד. השנה צפויות כאן כ-140 עגינות, מה שאומר כ-120,000 מבקרים, על אוכלוסייה מקומית של כ-7,000 נפש. כשמגיעה ספינת קרוז שכזו והנוסעים יורדים לבילוי של יום, מספר הנפשות על האי כמעט מוכפל. ההתמודדות לא פשוטה, למרות התרומה הכלכלית הברורה של כ-9-7 מיליון פאונד לכלכלה המקומית.

נראה שלצד הגאות והשפל של הים, מתרגלים התושבים גם לגאות האנושית שבעגינות ובעזיבות, ויודעים שאחרי ההצפה יבואו השפל והרגיעה.

אל מעגלי האבנים

להצפה התיירותית יש גם היבטים סביבתיים: הגופים הירוקים מודאגים מהשפעתו המזיקה של הפרץ האנושי על האתרים הארכיאולוגיים הנדירים והשבריריים. כאן נמצאים חלק מאתרי הארכיאולוגיה החשובים ביותר באירופה, המוכרים על-ידי אונסק"ו כנכסי תרבות לאנושות - בהם גם מעגלי אבנים עתיקים, בני אלפי שנים.

מעגל האבנים המפורסם ביותר באיים הבריטיים הוא כמובן סטונהנג', אבל איכשהו, דווקא האי הקטן והצפוני הזה, הנידח והמרוחק מאירופה, עשיר בממצאים פרהיסטוריים ובמקבצי מעגלי אבנים. אלה נעשו פופולריים במיוחד בשנים האחרונות בעקבות סדרת הספרים וסדרת הטלוויזיה "נוכרייה" (Outlander), שהגיבורה שלה נלכדת במעגל אבנים עומדות שכאלה, ועוברת לממד זמן אחר.

אני, לגמרי בממד הזה, מתבוננת במעגל האבנים Ring of Brodgar, שם בולטות האבנים הכהות על רקע המים הכחולים. עתיק, מרשים, מרגש, דרמטי. למה שימש המעגל הזה, שקוטרו 103 מטרים? התיאוריות רבות והתשובות מעטות. כמו רוב המעגלים הקדמוניים, קרוב לוודאי שהיה זה מקדש למאמינים בכוחות הטבע, לעוצמתה של השמש, לקהילת הדרואידים.

מעגל האבנים ברודגר/ צילום: shutterstock א.ס.פ קרייאטיב

מתוך כ-60 אבנים שכנראה עמדו שם במקור, נותרו 36 בלבד. 13 מהן הוצבו מחדש אנכית כשהועבר האתר בשנת 1906 לניהול המדינה. מסלול הליכה מעגלי מקיף את האתר. בין הצועדים והאבנים כרויה שוחה עוד מימי הקדמונים וצמחיית אברש חומה עוטפת את פני השטח. לראות ולא לגעת.

במרחק של פחות מ-2 ק"מ ממעגל ברודגר, מעגל אבנים נוסף, Standing Stones of Stenness, המאפשר להתקרב, לגעת ולהתפעל מהגובה ומהעוצמה של עמודי האבן הכהים והכבדים. האבנים הללו משכו בני אדם לכל מיני טקסים וצרמוניות במהלך השנים, מכוהנים דרואידים ועד לחובבי ניו-אייג' מודרניים. בין לבין, זוגות מקומיים רומנטיים נהגו להיפגש ליד האבן ולחבוק ידיים סביבה. מקומיים נשבעו "שבועת אודין" והבטיחו הבטחות.

עד סוף המאה ה-18 האבנים הללו היו מקושרות לאלים הנורדיים. אחת מהאבנים אף מכונה "אבן אודין", על-שם אבי האלים במיתולוגיה הנורדית. כ-2.5 מטרים גובהה ועוביה כסנטימטר. התאריך המשוער להצבתה: 3,000 לפנה"ס.

אבל הסיפור האנושי שריתק אותי מכולם היה זה של קפטן מק'קיי, שהיגר לאורקני בתחילת המאה ה-19 וחכר חלקת אדמה שבה ניצבו האבנים. הקפטן לא הפנים שהאבנים הן חלק חשוב מהתרבות ומהמסורת של המקומיים. ביקוריהם התכופים והטקסים שקיימו הפריעו לו. בעיניו הם היו מסיגי גבול, וכעונש על החדירה לפרטיותו הכל-כך מקודשת בתרבות הבריטית, החל לנתץ את האבנים. דווקא את "אבן האודין" ועוד אחת. הזעזוע והזעם הציבורי באי עשו את שלהם, ולמזלנו הוא לא הספיק יותר. אודין כבר דאג לזה.

ואן מוריסון, המוזיקאי האגדי יליד בלפסט, השתמש בצילום אחת האבנים מהמעגל הזה לעטיפת אלבומו "The Philosopher's Stone".

מהפכה אורבנית עתיקה

מרחב השדות המשתרעים מסביב עשיר בעדויות ארכיאולוגיות המעידות שהתקיימה כאן אוכלוסייה אנושית - קהילה עתיקה שחצבה את האבנים, חתכה והובילה אותן, והעמידה אותן במאמץ אנושי משותף ואדיר. זהו המעגל השלישי בגודלו באיים הבריטיים. לתוצאות החפירות הארכיאולוגיות שנערכו בתוך המעגל ב-2008 עדיין מחכים.

נוף של שדות מרעה וחוות קטנות/ צילום: shutterstock א.ס.פ קרייאטיב

הדרך אל המפרץ Bay Of Skaill עוברת בשולי האגמים Loch Of Skaill שברבורים וברווזים מקננים בהם בשלווה. בין קני הסוף נחבאת סירת משוטים קטנה. על רצועת יבשה שברירית, בין המתוק והמלוח של המים, נמצא סקרה בראיי (Skara Brae), אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים בתולדות האנושות - כפר קדום מהתקופה הניאוליתית (תקופה פרהיסטורית שנחשבת לחלקה האחרון של תקופת האבן), כשבני האדם רק התחילו להתאגד ביישובי קבע.

4,500 שנה היו הממצאים קבורים מתחת לדיונות החול. אלא שב-1850 שטפה סערה את הדיונות הנושקות לים, המכוסות בעשב ירוק, וכך - כמעט במקרה, החליט הטבע לחשוף את סודות האי. גורדון צ'יילד, פרופ' לארכיאולוגיה שניהל את החפירות במקום, כינה את הכפר ואת יחידות הדיור "מהפכה ניאוליתית ואורבנית". חיה כאן קהילה של כ-50 עד 100 איש, שהשרידים יכולים לשרטט איך חיו כאן.

את בתיהם חיברו מחילות מקורות עם מעבר מרכזי. בשולי המבנים תעלת ניקוז. בבתים העשויים מאבנים הוקצו בקירות גומחות לארון ומזווה. אחת היחידות שימשה כנראה כסדנה שיתופית להכנת כלי אבן, שכן לא נמצאו בה דרגשי אבן לשינה. נוף האוקיינוס נשקף מכל חלון. ללא ספק ידעו הקדמונים משהו על נדל"ן.

לחוף האוקיינוס נופים ומראות דרמטיים. בקצה הצפון-מערבי של המיינלנד שתי נקודות נפלאות. בלונגהגלבה (Longaglebe) הבליה והסחיפה הותירו חותם בערוץ העמוק שנוצר, והמים התחתרו פנימה ליבשה לעומק של 200 מטר! לא הרחק ניתן לראות אי קטן ובקצהו ניצב מגדלור שהוקם ב-1925. לפני אלף שנים היה זה מעוז ויקינגי.

ירדתי אל המרחב המפריד, העשיר בתצורות גיאולוגיות מרהיבות, והזמן שאב אותי אליו. זרמי בזלת שחורה פולשים אל המים כמו מסלולי כניסה מסומנים. אבנים חלקות שמי הגלים מלחכים, משייפים ומקטינים זה אלפי שנים, על חלקן ירוקת מלטפת הפרוסה כשמיכה סקוטית משובצת. אצות בגוני אדום כהה שנשטפו ממי האוקיינוס מתייבשות לשחור על החול הלבנבן, אשכולות "ענבים" חומים של אצות ענקיות פרוסים על הסלעים.

עופות מים ארוכי רגליים צועדים בניחותא על קו הגלים, השקט של הטבע ויופיו בולעים את כולי, וריח המלוח על המים. יש כאן גם יסעורוני שלג, שחפים, שלושה סוגים של פינגווינים וכלבי ים. כדי לראות בעלי חיים בטבע, צריך מזל וזמן. הפעם לא היה לי הרבה משני אלה, אבל הבטחתי לעצמי לחזור, לצעוד אל הצוקים המערביים המשוננים בדרמטיות, אל מושבות הקינון של הפאפינים, תוכוני הים המפורסמים, שמציצים אליך משפע של גלויות, סינרים, מגבות מטבח או ספלי חרסינה מייד אין צ'יינה בכל חנויות המזכרות.

הפאפינס תוכוני ים / צילום: shutterstock א.ס.פ קרייאטיב

אני משוטטת על החוף, מחפשת אוצרות, כמו Cowries, קונכייה קטנה ומעוגלת (דומה לקונכיית "פי הכושי"). המקומיים מאמינים שמי שיש לו כזו בתיק, לעולם יהיה תיקו מלא. אני מלקטת אותן למזכרת, מקווה שריח הים יישאר עוד לזמן רב.

מידע מעשי

איך מגיעים: אפשר להגיע בטיסה מסקוטלנד (מאדינבורו או מאברדין, הטיסה אורכת כשעה) עם חברת Loganair. אבל הדרך הפופולרית ביותר היא במעבורת. יש הרבה קווים שמקשרים בין סקוטלנד לאיים ובין האיים לבין עצמם. הפלגה מאברדין, סקוטלנד אורכת כשש שעות. הפלגה מ-Gil's bay בסקוטלנד ל- St. Margaret Hope - אורכת כשעה.

מומלץ להזמין מקום במעבורת מראש, במיוחד בעונת התיירות (יולי-אוגוסט עמוסים). אינטרנט: www.northlinkferries.co.uk

מומלץ לקנות כרטיס כניסה משולב לכל האתרים הפרהיסטוריים וכדאי לקחת הדרכה. יש סוכנויות המארגנות סיורים מודרכים ויש גם סיורים כאלה ללא תשלום.

לינה - בעיקר B&B, אבל יש גם אכסניות ומלונות. יש מבחר באתר של האי: www.visitorkney.com, שבו הרבה מידע מועיל.

עוד כתבות

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

"אם הקורונה תשפיע לאורך זמן על העסקים בישראל, תהיה לכך השפעה על המערכת הבנקאית": פרשר נפרד ממזרחי טפחות עם הכנסות ורווחי שיא

הבנק השלישי בגודלו רשם רווח נקי של 1.84 מיליארד שקל ב-2019, המשקף תשואה על ההון נאה בשיעור של 11.9% ● פרשר על שוק הנדל"ן: "כשהתחלות הבנייה הולכות ויורדות במהלך השנים האחרונות, התוצאה די ברורה – יש עליית מחירים"

בניין HP ברחובות / צילום: איל יצהר, גלובס

HP-אינדיגו החליטה להוציא את העובדים לחופשת פסח מוקדמת

החברה, שעוסקת בדפוס דיגיטלי ומעסיקה בישראל מעל 2,500 איש, הכפילה את מספר ימי החופשה של העובדים בפסח ● HP-אינדיגו בתגובה: "בכל שנה אנחנו יוצאים לחופשה יזומה ומרוכזת" ● בחודשים האחרונים מבצעת HP העולמית תוכנית התייעלות

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

חברות הביטוח יידרשו לטפל בתביעות אובדן כושר עבודה בתוך 20 ימים

רשות שוק ההון בביקורת חריפה על חברות הביטוח: "הן מקשות על מימוש זכויות המבוטח" ● הרשות דורשת מחברות הביטוח מודל שיאפשר בירור אובייקטיבי של תביעות

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

אלמנתו של קובי בראיינט תובעת את חברת המסוקים על אחראיות לתאונה

הנתבעת היא חברת איילנד אקספרס הליקופטרז, חברת ההחזקות שלה ויורשיו של הטייס המנוח ארה זובאיין, שנהרג גם הוא בהתרסקות ב-26 בינואר ● ונסה בראיינט האשימה את הנתבעים בכישלון לבצע "הטסה מסודרת של כלי הטיס"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 24 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מימין לשמאל: אפי נוה, אסתר חיות, אביחי מנדלבליט, מרים נאור ואיילת שקד בכנס שנת המשפט ב־2018
צילום: שלומי יוסף

מומחית האתיקה על הנשיאה נאור בפרשת אפי נוה: "גם אנשים ישרים משתתפים לפעמים במעשים לא ראויים"

המומחית לאתיקה, ד"ר לימור זר-גוטמן, ניתחה את תמליל עדותה במשטרה של נשיאת העליון בדימוס מרים נאור בפרשת אפי נוה והוועדה למינוי שופטים • אף שאינה מטילה ספק ביושרה של הנשיאה, היא מסבירה כיצד יכלה נאור להפסיק את ההתנהלות ומדוע לא עשתה זאת בזמן אמת

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר, לפני עימות במנצ'סטר / צילום: בריאן סניידר, רויטרס

בגדי מעצבים בחינם: הדרך המקורית של מותג האופנה M.M LaFleur לעזור לפוליטיקאיות

במכתב ששלחה החברה ללקוחותיה, היא כתבה כי כל מי שתשלח את הפרטים שלה ותציין את המשרה עליה היא מתמודדת, תזכה לחמש חליפות שייבחרו עבורה ע"י החברה

"קמפוס מובילאיי".
במתחם ייבנו חמישה מבנים בני תשע קומות
הדמיה: יוסי צבקר

פרויקט המיליארד יחכה? ערר נגד תוכנית הבנייה הענקית של מובילאיי בהר חוצבים

בעיריית ירושלים אישרו לאחרונה בהליך מהיר את בקשת החברה לבטל בניית מגדל במתחם המוערך במיליארד שקל ולפזר את זכויות הבנייה במספר מבנים • בעמותה שעוסקת ברשויות מקומיות טוענים כעת לפגמים בהליך אישור הבקשה

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל קונה מ–AstraZeneca את הזכויות לתרופת Movantik תמורת 67.5 מיליון דולר

בדרך למימוש המהלך היא תקבל מימון של 115 מיליון דולר כהלוואה, ממנו 30 מיליון דולר עם החתימה על העסקה ● מכירות התרופה בארה”ב ב–2019 עמדו על 96 מיליון דולר

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס ניצלה את התלהבות השוק מ"התרופה לקורונה" לגיוס הון - והמניה חזרה להתרסק

המניה זינקה אתמול בכ-50% בתל אביב, על רקע דיווח שהחברה מגדילה תפוקת ייצור של התרופה בפיתוח Allocetra, שלטענתה, עשויה להתאים כטיפול בחולי וירוס קורונה שאובחנו במצב של חוסר תפקוד איברים או קריסת מערכות ● היום צנחה בכ-40%, בעקבות גיוס של 8 מיליון דולר שביצעה החברה בדיסקאונט על מחיר המניה

השופט אלכס שטיין / צילום: רפי קוץ, גלובס

בג"ץ דחה על הסף את העתירה נגד אפליקציית המרצת הבוחרים אלקטור

עפ"י השופט אלכס שטיין, אופן ההתמודדות המשפטי עם סוגיית אבטחת המידע היא בתביעה אזרחית

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

לא רק גיל שרון ואלקטרה צריכה: מצעד המרוויחים מהאקזיט של מכירת גולן טלקום לסלקום

אלקטרה צריכה תרשום רווח של יותר מ-300 מיליון שקל ממכירת חברת הסלולר לסלקום, ואילו שרון ימכור מניות בקרוב ל-70 מיליון שקל ● מנהליה הבכירים של אמ"צ ובעלת השליטה אלקו יזכו למענקים שייגזרו מרווחי החברה

אישה צעירה עם טלפון סוללרי / צילום: שאטרסטוק

חברות הסלולר חוששות מפגיעה בהכנסות נדידה בצל הקורונה

לירידה בטיסות לחופשות במדינות אסיה התווספה השבוע גם איטליה, שהיא יעד מבוקש בקרב התיירים הישראלים, וחברות הסלולר חוששות מהירידה בהכנסות מנדידה סלולרית שמביא עימו חג הפסח

אוטובוסים של אגד / צילום: תמר מצפי

מחר: שביתה בקווי האוטובוס של אגד תעבורה

ועד הנהגים של 'אגד תעבורה' ישבית את התחבורה הציבורית למשך 10 שעות בנתניה, מעלה אדומים, מבשרת ציון, גבעת זאב, וכן קווים רבים בירושלים ובעוטף בנימין, במחאה על תנאי ההעסקה של הנהגים

עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר

רשות ני"ע העבירה את תיק החקירה בעניינה של האחים נאוי לפרקליטות

עפ"י החשד, עמיהוד גולדין, שכיהן כדירקטור חיצוני בקבוצת נאוי, מסר מידע פנים למקורבו אילן שבע, שמיהר למכור את מניות החברה בטרם פרסמה דיווח מהותי ושלילי, ובכך חסך לעצמו הפסד של מיליוני שקלים

נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי

נוחי דנקנר אחרי שחרורו: "היינו 6 אסירים בתא, הסתדרתי עם כולם"

יו"ר אי.די.בי לשעבר, שהורשע בהרצת מניות וזכה לקיצור עונשו, צפוי לחזור בקרוב לעולם העסקי ● על תקופתו בכלא, שם ריצה את עונשו לצד אסירי עולם ועבריינים מוכרים: "כולם שם שווים, התייחסו אליי בצורה טובה"

סחורות בנמל אשדוד. עלייה אחרי תקופה ארוכה של קיפאון וירידות / צילום: איל יצהר

עלתה על סיפון הבלוקצ'יין: חברת נמלי ישראל השיקה פיילוט חדשני להנפקת שטרי מטען

מערכת הבלוקצ'יין הניסיונית של חנ"י אמורה לאפשר מעקב אחרי שטר המטען מהנפקתו ועד למסירת הסחורות בנמל היעד, באופן יעיל, חסכוני ובטוח יותר ● בפרויקט הפיילוט, שהוקם בהשקעה של מאות אלפי שקלים, שותפות גם צים, אדמה וחברות נוספות

יחיאל ספקטור / צילום: איל יצהר

חמש שנים אחרי האקזיט בספקטרוניקס: יחיאל ספקטור ינסה להנפיק בת"א חברת פיתוח בתחום גלאי האש שתתחרה בה

חברת טכנולוגיות גילוי אש וגזים שהוקמה לפני כשלוש שנים מבקשת לגייס 17-35 מיליון שקל לפי שווי של כ-170 מיליון שקל "לפני הכסף" ● לקראת ההנפקה שודרגו תנאי השכר של בעל השליטה ויתר בכירי החברה

אבי כץ (מימין) וחנן שמש / צילומים: איל יצהר ותמר מצפי

האם ביהמ"ש יחייב את קרן הגשמה להשיב למשקיעים כמיליארד שקל?

בקשה לייצוגית שהוגשה נגד קרן הגשמה ומייסדיה צפויה להכריע בשאלה התקדימית האם הצעה לציבור שנעשתה ללא תשקיף בטלה ומחייבת את השבת כל הסכום שגויס למשקיעים ● התובעים טוענים כי הקרן כשלה מלקיים את הבטחתה לקבלת תשואות ללא סיכון ● הגשמה: "מדובר בתובעת סדרתית"