גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

IFF עמדה בתחזיות: עלייה של 4% בהכנסות ברבעון השלישי

חברת IFF האמריקאית, שרכשה לאחרונה את פרוטרום הישראלית, דיווחה אתמול לאחר סיום המסחר בוול סטריט על תוצאותיה לרבעון השלישי של השנה

מימין לשמאל: אנדריאס פיביג מנכ"ל IFF, אורי יהודאי ומנכ"ל הבורסה איתי בן זאב / צילום: איל יצהר
מימין לשמאל: אנדריאס פיביג מנכ"ל IFF, אורי יהודאי ומנכ"ל הבורסה איתי בן זאב / צילום: איל יצהר

חברת IFF האמריקאית, שרכשה לאחרונה את פרוטרום הישראלית, דיווחה לאחר סיום המסחר בוול סטריט אמש על תוצאותיה לרבעון השלישי של השנה - הרבעון האחרון לפני המיזוג בין שתי החברות. בשורה העליונה הציגה החברה, יצרנית חומרי גלם ותמציות טעמים לתעשיית המזון והמשקאות, הכנסות של 907.5 מיליון דולר ברבעון, עלייה של 4% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, וגבוה בכ-2% מצפי האנליסטים המסקרים את החברה.

השורה התפעולית של IFF הצביעה על שיפור של 7% לעומת הרבעון המקביל ב-2017, לרווח של 159 מיליון דולר, ובשורה התחתונה הציגה החברה רווח נקי של כ-96 מיליון דולר, 1.17 דולר למניה, ירידה של 13% לעומת הרבעון המקביל.

הרווח למניה ללא פריטים חד-פעמיים (על בסיס Non-GAAP) עמד על 1.54 דולר למניה, בהתאם לצפי האנליסטים. כעת מעריכה הנהלת IFF, כי בכל השנה תציג החברה הכנסות בטווח של 3.95-4.05 מיליארד דולר, ורווח של 6.25-6.45 דולרים למניה.

IFF רכשה את פרוטרום תמורת כ-6.5 מיליארד דולר, ובעקבות השלמת הרכישה החלו מניותיה, שנסחרות בבורסות ניו יורק, להיסחר גם בבורסה המקומית, החל מ-9 באוקטובר. היום רשמה מניית IFF עלייה של כ-2.5%, ומאז תחילת המסחר כאן השלימה התקדמות של כ-8%. שוויה של החברה מגיע לכ-58 מיליארד שקל (15.7 מיליארד דולר), והיא צפויה להצטרף למדד ת"א 35 באחד העדכונים הקרובים (תהיה במקום השני מבחינת שווי שוק, אחרי טבע).

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה הציגה IFF שיפור של 8.5% בהכנסות לעומת התקופה המקבילה ב-2017, שהסתכמו בכ-2.76 מיליארד דולר. הרווח התפעולי שלה צמח ב-13.4% והסתכם בכ-489 מיליון דולר, ואילו בשורה התחתונה היא הציגה ירידה של 3.5% ברווח הנקי, שעמד על כ-324 מיליון דולר.

מנכ"ל ויו"ר החברה, אנדראס פיביג, ציין כי "השלמנו את רכישת פרוטרום בתחילת אוקטובר, מה שמאפשר לחברה לבצע את קפיצת המדרגה הבאה שלה. המיזוג עם פרוטרום יאפשר לנו להרחיב במידה משמעותית את מגוון המוצרים והפתרונות שלנו. כעת נוכל לפעול טוב יותר בשווקים שצומחים מהר יחסית, ולהעמיק את פעילותנו בתחום המוצרים הטבעיים והבריאותיים".

עוד הוא הוסיף: "ביחד עם פרוטרום ניצור חברה חזקה הרבה יותר, מה שיאפשר לנו לשפר את הביצועים העסקיים והפיננסיים לטובת בעלי המניות".

רגע לפני שהושלם המיזוג בין IFF לפרוטרום לפני כחודש, אישר דירקטוריון פרוטרום הענקת בונוס חריג של 20 מיליון דולר למנהל העסקים שלה, אורי יהודאי. זאת, אף שאסיפת בעלי המניות שהתכנסה באוגוסט לדון בנושא דחתה את ההצעה, ובהתאם לאפשרות הקיימת לדירקטוריון בחוק החברות לאשר את ההחלטה למרות שלא זכתה לרוב של בעלי המניות מקרב הציבור.

המלצת "קנייה" מדויטשה בנק

לפני כשבועיים העלו כלכלני דויטשה בנק את המלצתם למניות IFF  ל"קנייה", לאחר כשנתיים שבהן המליצו על המניה ב"החזק". במקביל, גם מחיר היעד עלה, מ-126 דולר ל-154 דולר, הגבוה ב-5.5% מהמחיר הנוכחי בבורסת ניו יורק.

"אנחנו נוטים להיות חיוביים כלפי תעשיית הטעם והריח, וסבורים שהרכישה של פרוטרום היא נכונה אסטרטגית", כותבים כלכלני דויטשה בנק. "היא ממצבת את IFF כחברת צמיחה בתחום שבו צמיחה היא עניין נדיר".

בבנק מכנים את פרוטרום "מאיצת הצמיחה" (growth accelerator) של IFF. לדבריהם, "השילוב של IFF עם פרוטרום יוצר מובילה עולמית", והגורמים המרכזיים שיובילו לצמיחה - מקורם ברצון של הצרכנים לתזונה נקייה יותר, דבר שלדבריהם יוצר מורכבות גדולה יותר וצורך בשימוש בחומרי גלם ייחודיים. לדוגמה, מדובר בחומרי גלם שמקזזים את הפחתת הסוכר/מלח/שומן, או שימוש בתוספות שיש להן תועלת רפואית ספציפית.

מעבר לנושא המודעות הגוברת לבריאות, בדויטשה בנק מזכירים גם את הצורך הגדל בעמידות של אריזות מזון, שמשמעותו צורך בחומרי גלם טובים יותר. "לפרוטרום יש גישה לכ-30 אלף לקוחות, רובם שחקנים מקומיים ואזוריים, או שחקני מותג פרטי שבדרך כלל זוכים בנתחי שוק על חשבון שחקנים רב-לאומיים בשוקי הקצה", סבורים בדויטשה בנק.

אתמול, לקראת פרסום הדוחות, החלה מיכל אלשיך, מנהלת מחקר בדיסקונט ברוקראז', לסקר את IFF, והיא מציינת בנוגע לעליות האחרונות במניה, כי "מבירור שערכנו, לא מצאנו חדשות או אירועים שחלו בפעילות IFF בחודש האחרון. כן מצאנו כי מניות חברות טעמים אחרות, כגון GIV ו-SY1 עלו גם הן, כך שייתכן שמדובר בהסטת כספים לסקטור שנחשב דפנסיבי. נוסף על כך, מצאנו כי מספר משקיעים זרים הרחיבו את החזקתם ב-IFF". 

עוד מציינת אלשיך, כי "בעקבות העלייה האחרונה במניה, רמת המכפילים גבוהה ביחס לענף וביחס להיסטוריה. אנו ממשיכים להמליץ בתשואת שוק במחיר יעד של כ-130 דולר למניה". 

עוד כתבות

נתן חץ / צילום: איל יצהר

ההפתעה שמסתתרת בתשקיף הנפקת האג"ח האקזוטית של אלוני חץ

הנפקת איגרת החוב של אלוני חץ מסדרה י"א בתחילת חודש אוגוסט האחרון, בהיקף של כ-200 מיליון שקל, היא מופת ליצירתיות בשוק החוב המקומי ומשרתת את הצורך הרב-שנתי של החברה לשלוט באופן מיטבי ברמת המינוף ● פרשנות

משלוחים מסין/ צילום:צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מלחמת הסחר של טראמפ עלולה להחזיר אותנו לתקופות שכבר חלפו מהעולם

בכירים בממשל טראמפ מציגים את המכסים ככלי קצר־טווח להפעלת לחץ על מדינות כדי לשפר את הסכמי הסחר עמן, אך כלכלנים רבים מעריכים כי אמצעים אלה מגבילים את ארה"ב ואת הצמיחה הכלכלית העולמית ועלולים להחזיר אותנו למדיניות של פרוטקציוניזם כלכלי ● אם יתממשו כל איומי הנשיא האמריקאי, המכס הממוצע על מוצרי יבוא לארה"ב יעלה ל-9% - רמה שלא נראתה מאז 1947

שי דתיקה / צילום: מתוך האתר לינקדאין

הנפקה ראשונה בעולם של מטבע דיגיטלי כנייר ערך - על החתום, יזמים מישראל

חברת הקריפטו הישראלית INX הגישה תשקיף לגיוס 130 מיליון דולר עם מינימום של 5 מיליון דולר שמתחתיו ההנפקה לא תצא לפועל ● בתשקיף כותבת INX, המציגה את עצמה כחברה המפתחת פתרון מפוקח למסחר בנכסי בלוקצ'יין: "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין"

זאיון ויליאמסון, בחירה 1 בדראפט 2019 / צילום: USA TODAY USPW, רויטרס

מישהי לרוץ איתה: מניית נייקי נמצאת במחיר הזדמנות

חברת נייקי נישאת על גבי הטרנדים של הבריאות והגלובליזציה, מתחזקת בסין ובאינטרנט, ובהתאם הכנסותיה צמחו בשנה האחרונה ב-8%-9% ● החברה בעיצומה של תוכנית BuyBack בהיקף של כ-15 מיליארד דולר, והיא כנראה לא טועה - המניה במחיר הזדמנות

פאנלים סולאריים/ צילום: shutterstock

וולמארט תובעת את טסלה בעקבות התלקחות פאנלים סולאריים

קמעונאית הענק האמריקאית תובעת את החברה של אלון מאסק, לאחר שפאנלים סולאריים שהתקינה טסלה בשבע חנויות של וולמארט התלקחו

אמיר אוחנה./ צילום: כפיר זיו

מכה לאוחנה: בג"ץ רומז - מינוי מנכ"ל משרד המשפטים צפוי להיפסל

שופטי בג"ץ הודיעו היום כי הם עומדים להוציא צו על-תנאי נגד מינויו של עו"ד אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים ע"י השר אמיר אוחנה ● השופט מני מזוז: "כל מילה בהנחיית היועמ"ש בנוגע למינוי מנכ"לים בתקופת בחירות לא קוימה בתהליך הזה"

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

המהלך של פייסבוק הצליח? ב-FTC סבורים כי המיזוג עם אינסטגרם עשוי לבלום את פירוקה

יו"ר רשות הסחר הפדרלית ג'וזף סימונס אמר אתמול כי התוכנית של הרשת החברתית לשלב את התשתיות של אינסטגרם, וואטסאפ ופייסבוק עשויה להוות מכשול בפני פירוקה

קאר שולץ / צילום: יח"צ

הגרסה הגנרית של טבע למזרק האפיפן זמינה בארה"ב

המוצר, שמיועד לטיפול באלרגיות מסכנות חיים, יהיה זמין ברוב בתי המרקחת בארה"ב ויעלה 300 דולר לאריזה של שניים ● לאחרונה פורסם בארה"ב כי יש מחסור בתרופה המקורית, מזרק האפיפן של חברת מיילן

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

טראמפ מכריז: שוקל עוד סבב קיצוצי מס; ברקע: חששות ממיתון

74% מכלכלני העסקים מצפים למיתון בארה"ב לקראת סוף 2021 ● הנשיא: "אנו רחוקים מאוד ממיתון" ● עם זאת, טראמפ תוקף שוב את יו"ר הפד ג'רום פאואל בגין "היעדר חזון" ● אנליסטים: סקרים חדשים מצביעים על היחלשות ניכרת של טראמפ בקרב המצביעים; הכלכלה היא הקלף היחיד שלו, והוא חושש מתבוסה אם קלף זה יילקח ממנו

צוות הפיתוח של אורן גרשון: (מימין לשמאל) שחר איתן, מיכאל בכר וארנון פלג / צילום: אינטל, יח"צ

אינטל חושפת: שבב הבינה המלאכותית הראשון שפותח בישראל

השבב החדש, ששמו Springhill, ייחשף הערב בכנס בארה"ב וייכנס לשלב הייצור עוד השנה ● בפיתוח השבב החדש השתתפו מאות מעובדי מרכז הפיתוח של אינטל בחיפה ובמפעל הייצור בקריית גת

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים הבכירים בארה"ב בהצהרה משותפת חריגה והיסטורית: מפסיקים להתמקד בשורת הרווח

לקראת שינוי תפיסתי היסטורי בקפיטליזם: מטרת חברה עסקית היא לא למקסם רווחים לבעלי מניות - אלא לכלל החברה • כך הצהיר "השולחן העגול של העסקים" - פורום שמאגד כ-200 חברות ענק אמריקאיות, ושכח את מה שהטיף להם לפני ארבעה עשורים הכלכלן השמרני מילטון פרידמן • נראה שדור המנהלים הנוכחי של הקפיטליזם מתחיל להפנים את ערכי התקופה החדשה ● ניתוח "גלובס"

דורון כהן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"כולם היו בטוחים שמיזם הסיבים מת - אך אני מאמין שעוד חברת תקשורת תיכנס כשותפה"

דורון כהן, יו"ר ומנכ"ל מיזם הסיבים האופטיים IBC, מספר בראיון פרישה ל"גלובס" על הכישלון בתחילת הדרך, על הצעדים הקשים שהובילו למפנה ועל עתיד המיזם בלעדיו • "בעלי המניות במיזם הפסידו מאות מיליוני שקלים. מנגד, המדינה השקיעה 150 מיליון שקל ולא הפסידה אותם"

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הקפיטליזם האמריקאי עושה צעד גדול לכיוון אירופה

181 מנהלי החברות המובילות בארה"ב פרסמו הצהרה יוצאת דופן, שבה טענו כי לחברות עסקיות יש מחויבות לשיפור פני החברה ● במובנים רבים, ההצהרה האמריקאית "עוקפת" את אירופה, כשהיא מתייחסת גם לטובתם של ספקי החברה, ללקוחות שלה ולאיכות הסביבה כחלק מהותי ממטרות התאגיד ● פרשנות

איימן עודה/ צילום: רפי קוץ

אנשי הרשימה המשותפת השיקו את קמפיין הבחירות לכנסת הבאה

ח"כ איימן עודה: "ביבי אתה מ-פ-ח-ד, נצביע ביותר מ-65%, ואתה תעוף מהשלטון" ● באירוע פתיחת הקמפיין במגזר היהודי של הרשימה המשותפת מיקד עודה את דבריו לציבור היהודי: "צו מוסרי לתמוך במיעוט הערבי הנרדף"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט: מדד S&P 500 איבד 0.8%

בנוסף, הדאו ג'ונס ירד 0.66%, והנאסד"ק השיל 0.68% מערכו ● בורסות אירופה ננעלו בירידות שערים, כשהמדדים המובילים בבורסות איטליה ובריטניה הובילו את הירידות ● חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה במסגרת פרשת משככי הכאבים; מניית החברה קפצה בכ-19%

ארקיע / צילום: יח"צ

אחרי סגירת שדה דב: ארקיע מכריזה על יעדים חדשים באירופה

אחרי סגירת שדה דב והירידה בשיעור הנוסעים לאילת – ארקיע מכוונת להגדלת הפעילות בעונה הקרובה: החברה הודיעה על הוספת שלושה יעדים לאירופה, בהם רומא, פראג ואתונה

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

הליכוד בפנייה למכוני הסקרים: הציגו את ליברמן כגוש שמאל

מהליכוד נמסר: "לאחר שליברמן חתם על הסכם עודפים עם לפיד וגנץ, ולאחר שהצהיר על התחייבותו להמליץ על גנץ לראשות הממשלה, הליכוד פנה למכוני הסקרים בבקשה להתייחס לליברמן כחלק מגוש השמאל, ולא להמשיך להציגו בהטעיה מכוונת כחלק מגוש עצמאי, כפי שהם נוהגים עד כה"

ניצן הורוביץ, המחנה הדמוקרטי / צילום: יוסי כהן

הכירו את קורבנות ההסתה שניצן הורוביץ שכח להזכיר

יו"ר המחנה הדמוקרטי ציטט מחקר שמוכיח לכאורה כי ההסתה ברשת באה רק מהצד הימני של המפה - אבל "שכח" כמה פרטים חשובים ● המשרוקית של גלובס

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

חבילת סלולר ב-14.90 שקל: משרד התקשורת יבדוק האם זו לא פרקטיקה של מונופול

גם רשות התחרות בודקת את הנושא ● החשש הוא שהמבצע הוא נקיטת פרקטיקה אנטי-תחרותית ע"י מונופולים ● לדברי המתלוננים על המבצע של סאני והוט, מדובר במחיר חבילה לא ריאלי שמשמש אינטרסים של הוט, שמוגדרת כמונופול בטלוויזיה ועושה כל שביכולתה כדי להגן על פעילות זו, כולל פרקטיקות אנטי-תחרותיות של שיווק במחירי היצף

הדפסת דולרים בוושינגטון / צילום: REUTERS/Gary Cameron

התחזקות הדולר היא חרב פיפיות, שמאיימת גם על השווקים המתעוררים וגם על חברות יצוא אמריקאיות

הורדת הריבית בארה"ב, לראשונה זה עשור, לא בלמה את התחזקות המטבע ● לפי הערכות, האוצר האמריקאי ינסה להחליש את הדולר דרך התערבות בשוקי המט"ח