גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גבירותיי ורבותיי, מהפך: הדמוקרטים יזכו ברוב בבית הנבחרים

כך עפ"י תחזיות ● הרפובליקאים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט ● הדמוקרטים ניצחו באזורי בחירה שהיו בשליטת הרפובליקאים במשך שנים ● לטראמפ מצפות שנתיים קשות: לבית הנבחרים יש סמכות ליזום חקירות נגד גופי ממשל, לרבות הנשיא עצמו ● הליך אימפיצ'מנט נגד טראמפ – אפשרי ואולי אף צפוי ● בכיר דמוקרטי: נדרוש את דיווחי המס של טראמפ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

מהפך בארה"ב: הדמוקרטים יזכו ברוב בבית הנבחרים, בפעם הראשונה מזה שבע שנים. זו התחזית של רשתות השידור הגדולות בעקבות סגירת הקלפיות בבחירות הביניים - או בחירות אמצע הקדנציה - שהסתיימו ב-6 בבוקר לפי שעון ישראל. הרפובליקאים ישמרו על הרוב שלהם בסנאט, ואולי אף יגדילו אותו.

על-פי תחזית של NBC, יהיו לדמוקרטים 229 מושבים בבית הנבחרים, תוספת של 35 מושבים. הרפובליקאים יחזיקו ב-206 מושבים. מספר המושבים בבית הוא 435.

במאבק על בית הנבחרים ניצחו הדמוקרטים באזורי בחירה רבים שהיו בשליטת הרפובליקאים במשך שנים. הדמוקרטים נושלו מהרוב שלהם בבית ב-2011, בבחירות אמצע הקדנציה הראשונות של ברק אובמה. הם נשטפו בגל של מסיבת התה, פלג ימני קיצוני של פוליטיקאים רפובליקאים, שלא יכלו להשלים עם בחירת אובמה לנשיא.

רוב הסקרים בשבוע שחלף ניבאו שהדמוקרטים יחזירו לידיהם את השליטה על בית הנבחרים, אך לא יעלה בידיהם להשיג רוב גם בסנאט, והשאלה הייתה מה יהיה גודל ניצחונם - האם ארה"ב תהיה עדה ל"גל כחול" של דמוקרטים שיציף את בית הנבחרים ב-40 עד 60 צירים חדשים, או שההישג הדמוקרטי יהיה צנוע יותר. הדמוקרטים נאלצו להסתפק באופציה השנייה, אבל עובדה זו אינה פוגעת בחדוות הניצחון שלהם, שביטויה הונצחו בשידורים של ערוצי החדשות וברשתות החברתיות. "אמריקה מראה אצבע משולשת לטראמפ" (בתרגום מכובס), כתב מישהו בליווי תצלום של אצבע זקורה.

טראמפ: הצלחה כבירה

אך טראמפ מציג הבוקר לציבור פנים מחייכות. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב הנשיא: "הצלחה כבירה. תודה לכולם!". 

ודוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, אמרה הבוקר לעיתונאים: "זה רגע אדיר, ניצחון אדיר לנשיא". מקורות רפובליקאים אמרו כי טראמפ ימצב את עצמו כמי שהגן בהצלחה על הסנאט מפני התקפת הדמוקרטים. הוא יטען כי הסנאט חשוב יותר, מפני שזה בית המחוקקים היחידי שבסמכותו לאשר שופטים לבית המשפט העליון. הספין הנשיאותי יהיה, לדברי המקורות הרפובליקאים, "הגל הכחול נהפך לאדווה".

למעשה, השתלטות הדמוקרטים על בית הנבחרים מבטיחה שנתיים קשות לדונלד טראמפ. העובדה שהבית נמצא בידי הדמוקרטים תשלול מהנשיא - ומהרפובליקאים - את היכולת להעביר כל חוק שעולה על דעתם. למעשה, הבית הלבן לא יוכל להעביר שום יוזמת חקיקה בלי לעשות ויתורים גדולים לדמוקרטים. הצד השלילי של המטבע הזו הוא שהניצחון הדמוקרטי עלול להביא לשיתוק מוחלט של הקונגרס.

יתר על כן, בית הנבחרים בשליטת הדמוקרטים ייהפך לאינקוויזיציה של הנשיא וממשלו. לבית הנבחרים יש סמכות ליזום חקירות נגד כל גוף ממשלי, לרבות הבית הלבן והנשיא עצמו, לזמן עדים ולחייב משרדים ממשלתיים להציג לפניהם כל מסמך. פתיחת הליכי אימפיצ'מנט נגד טראמפ תהיה אופציה ממשית של בית נבחרים דמוקרטי.

ואכן, כמה דקות לאחר שהתפרסמה התחזית על הניצחון הדמוקרטי, אמר מקור דמוקרטי בכיר כי אחת מוועדות בית הנבחרים, שמופקדת על חקיקת מסים, תדרוש ממס ההכנסה להמציא לידיה את דוחות טראמפ לשלטונות המס במשך השנים שחלפו. כזכור, טראמפ סירב לחשוף את המסמכים האלה למרות שכל קודמיו עשו זאת.

ובית הנבחרים ישמש פורום לקליטת הדוח העתידי של רוברט מולר, התובע המיוחד שחוקר את קשרי מטה הבחירות של טראמפ עם רוסיה. "דמוקרטים בבית הנבחרים יכניסו את הבית הלבן לעמדת מגננה במשך 24 החודשים הבאים", מציין "וול סטריט ג'ורנל".

ההישגים של טראמפ - הכלכלה שעולה כפורחת, הירידה החדה באבטלה, הגידול בשכר הריאלי, כיווץ הרגולציות, שבירת דאעש - אולי ריככו את המכה וייתכן אפילו שהם הותירו את הסנאט בשליטת הרפובליקאים. אבל לא היה די בהם כדי להציל את בית הנבחרים.

על-פי דברי טראמפ, בחירות הביניים אתמול היו משאל עם עליו עצמו. נאום הבחירות הסטנדרטי שלו בכל עצרת עם שנועדה לתמוך במועמד רפובליקאי זה או אחר בשבועות שחלפו כלל את השורה הבאה: "הצבעה בעד המועמד הניצב פה לצידי היא למעשה הצבעה בעדי". ברור אפוא, שהבחירות האלה הן סטירה לחי מצלצלת לטראמפ, אחד מהנשיאים הכי פחות פופולריים מזה עשרות שנים. הוא מעולם לא הצליח לפרוץ את רף 50% במדד הפופולריות הנשיאותי (41% מרוצים מהנשיא, 52% אינם מרוצים ממנו, לפי סקר של YouGov, נכון ל-4 בנובמבר).

למעשה, בשיחות פרטיות מודים פוליטיקאים דמוקרטים, שטראמפ היה הנשק החזק ביותר של מפלגתם בבחירות הביניים. ההתנהלות הכאוטית של ממשלו בשנתיים שחלפו, זרם השקרים המתמיד מהפה הנשיאותי (הוא צבר למעלה מ-6,000 שקרים וחצאי אמיתות מאז שנכנס לבית הלבן, על-פי מניין של "וושינגטון פוסט"), השתלחויותיו בהיספנים, מוסלמים, מהגרים בכלל ונשים, והתקפותיו על אמצעי התקשורת, שאותם הוא מגדיר כ"אויבי העם", תרמו ללכידות המפלגה הדמוקרטית ולנחישות ההחלטה של מנהיגיה לפעול נגדו ונגד מפלגתו בכל דרך אפשרית.

ייתכן שהעליה של הדמוקרטים בסקרים הניעה את טראמפ להקצין עוד יותר את התבטאויותיו נגדם בלי לעגן את דבריו בעובדות. בעצרות הבחירות שלו בשבועיים שחלפו הוא צייר את ארה"ב תחת שלטון דמוקרטי פוטנציאלי בגוונים שחורים, דיסטופיים - אמריקה לא טראמפית תהיה מדמנה של זוהמה, עוני, מחלות ופשע.

בכל העצרות האחרונות שלו הוא טען, ללא סימוכין, שהדמוקרטים רוצים למחוק את גבולותיה של ארה"ב ולהעניק מקלט לסוחרי סמים, חברי כנופיות, סוחרי אדם ורועי זונות. הדמוקרטים יהרסו את הכלכלה, ישימו קץ למדיקייר (ביטוח רפואי לגימלאים), וממילא יציתו גל פשיעה אדיר שיסכן את משפחתו של כל בוחר ובוחר. הדמוקרטים יהפכו את ארה"ב לונצואלה! - הוא הכריז בכל הזדמנות. עכשיו מתברר, שההתבטאויות האלה חזרו אליו כבומרנג.

טראמפ הזעיק את הבייס - הנאמנים - להגן על המכורה ועל מנהיגה מפני מהגרים שהם "חלאת המין האנושי", מפני אלה שמממנים אותם ("ג'ורג' סורוס") ומפני הדמוקרטים, שהם אם כל חטאת. אבל הוא הרחיק ממנו את תושבי הפרברים, את המשכילים ובעיקר את הנשים. למעשה, הנשים נהפכו לבעיה האלקטורלית הגדולה ביותר שלו.

ההתבטאויות המיזוגניות של טראמפ במרוצת השנים, הקלטת שבה הוא התפאר בחפינת איברי נשים, התנהלותם והתבטאויותיהם של הנשיא ומחוקקים רפובליקאים בפרשת ברט קאוואנו - כל אלה תרמו לנשירת נשים מהמפלגה הרפובליקאית. על-פי סקר של "וושינגטון פוסט" מאוקטובר, 54% מהנשים בארה"ב תומכות בדמוקרטים; 40% תומכות ברפובליקאים. כאשר מדובר בנשים בעלות תואר ראשון או גבוה יותר, 65% הביעו תמיכה בדמוקרטים, 35% ברפובליקאים. (אצל גברים, המצב הפוך: 51% תומכים ברפובליקאים, 46% - בדמוקרטים).

טראמפ הודה בפוטנציאל למפלה בבית הנבחרים בעצרת בחירות בסוף השבוע שעבר: "אם הדמוקרטים ישתלטו על בית הנבחרים, הם ימחקו את כל ההישגים שלנו וימחו את ההתקדמות שרשמנו. זה מה שעומד לקרות. זה יהיה רע לארצנו, וזה יכול לקרות. יכול לקרות. אנו מצליחים יפה מאוד (במאבק על הסנאט), אבל זה יכול לקרות (תבוסה בבית הנבחרים). ואתם יודעים מה אני אומר? אל תדאגו. אחשוב מה לעשות".

ייתכן שהנשיא רומז עתה על אחד מהפתרונות האפשריים: להטיל את האשם על עברייני בחירות. ערב בחירות הביניים הוא הכריז, שזרועות אכיפת החוק קיבלו "אזהרה נמרצת" לטפל ב"הצבעות בלתי חוקיות"; מי שייתפס, יענש במלוא החומרה!

"רק תסתכלו מסביב", הוא אמר בעצרת בחירות בקליוולנד, אוהיו. "רק תסתובבו בשטח ותראו מה קורה. יש אנשים רבים - אנשים רבים, לדעתי, על סמך עובדות - שמגיעים לכאן באופן בלתי חוקי ומצביעים באופן בלתי חוקי. אנחנו רק רוצים שהם ידעו, שהם ייענשו בכל חומרת הדין!". 

עוד כתבות

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

בנימין ושרה נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח לעמ

ארבעה ימים לפיזור הכנסת: נתניהו קורא לבחירה ישירה לראשות הממשלה

ראש הממשלה הציע לקיים בחירה ישירה בינו לבין גנץ כדי למנוע בחירות נוספות ● לדבריו, "בכחול לבן אומרים שהם יודעים מה העם רוצה, אז אני בעד שהעם יחליט" ● יו"ר ש"ס פנה ליו"ר כחול לבן: "אם אתה לא יכול לעבוד תחת נתניהו - תן לציבור להכריע"

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

"יש לנו אפס ציפיות מהמנהיגים שלנו": שי באב"ד רוצה שתדעו מה הוא עשה באוצר

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, בראיון אישי ● על הילדות בהרצליה בבית דתי, על הסב הדומיננטי, על המינוי למנכ"ל "צים ישראל" בגיל 31, על ההתקדמות המהירה במגזר הציבורי, על ההצטרפות לרשימת כולנו לכנסת, ועל הבוס, השר כחלון: "בתקופתו נעשו דברים שלא נעשו עשרות שנים"

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

מה לאמזון ולכדורגל, ואיך הצליחה לחתוך נתח כל כך יוקרתי ובלעדי משידורי הליגה האנגלית?

בזמן שרוב הליגות באירופה יוצאות לפגרת חג המולד, באנגליה לא עוצרים, ומבלים את החג בצפייה בכדורגל ● מי שמצטרפת השנה לחגיגה היא אמזון, שרכשה את זכויות השידור ל-20 משחקים ● אלא שהכדורגל עבורה הוא רק תירוץ כדי למשוך לקוחות חדשים לשירותים אחרים

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו, ואף התמיכה הציבורית בו

שר החוץ ישראל כ"ץ לצד מקבילו הרוסי, שר החוץ סרגי לברוב / צילום: סטאפנו מלוני

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקש מעמיתו, שר החוץ הרוסי לברוב: שהנשיא פוטין יתן חנינה לנעמה יששכר

עוד ביקש כ"ץ מלברוב לאפשר יותר ביקורים לבני משפחתה של יששכר ● בתחילת אוקטובר בית המשפט ברוסיה גזר על יששכר עונש של 7.5 שנות מאסר בשל החזקת סמים קלים

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

ספרים דצמבר / צילום: איל יצהר, גלובס

הגיבורים של סאלי רוני גם רוצים לחיות נכון; ויליאם פוקנר לא חס על קוראיו

ויליאם פוקנר אינו חס על הקוראים שלו, וגם בספר 'הקול והזעם' הקורא נדרש למאמץ מנטלי לא מבוטל ● סאלי רוני בראה ב'אנשים נורמלים' גיבורים פצועים בנפשם, לא לוותר לעצמם - למרות הקושי הכרוך בלהיות "נורמלי" ו"נכון"

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

קהילה שכונתית של חברת הנדל”ן וואן בבושוויק  / צילום: כפיר זיו

אופנה, נדל"ן ומשלוחים: מה מחפשים משקיעי ההון סיכון הישראלים בתעשיות לואו-טק

משקיעי הון סיכון ישראלים משתלבים במגמה העולמית והחלו להשקיע בחברות לואו טק ● מה הופך חברת משלוחי ירקות לסטארט-אפ בעיני המשקיעים, למה הם לא מתרגשים מהקשיים של WeWork והאם בכלל יש להם את המיומנות הנדרשת להשקעה בחברות מסוג זה?

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח