גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת הברחת היהלומים: מעצר שלושת החשודים הנוספים הוארך עד 11.11

(עדכון) - השלושה, שנעצרו הבוקר, הם עובדים של חברת LLD הנמצאת במרכז הפרשה; שמותיהם אסורים בינתיים לפרסום ● שלשום נעצרו 6 חשודים בפרשת הברחת היהלומים, ובהם בנו של איש העסקים לב לבייב וקרוב משפחה נוסף שלו, ומעצרם הוארך ב-7 ימים

שלושת העצורים בבית המשפט בראשון-לציון / צילום: איל יצהר
שלושת העצורים בבית המשפט בראשון-לציון / צילום: איל יצהר

שופט בית משפט השלום בראשון-לציון, גיא אבנון, הורה הערב (ד') להאריך עד יום ראשון (11 בנובמבר) את מעצרם של 3 החשודים הנוספים בפרשת הברחת היהלומים שנעצרו הבוקר. זאת, חרף בקשת המשטרה להאריך את מעצרם ב-6 ימים. שמם של השלושה עדיין אסור לפרסום. שלשום (ב') החליט בית המשפט להאריך את מעצרם של 6 החשודים שנעצרו בפרשה עד יום ראשון גם כן.

כל שלושת החשודים שנעצרו היום הם עובדי מחלקת הגלם של חברת LLD שבבעלותו של לב לבייב, שנמצאת במרכז הפרשה. אחד מהם עבד בחברה בתור מנקד יהלומים עד שנת 2016, בעוד חשוד אחר סיים את תפקידו בחברה בשנת 2010. חשוד נוסף מועסק בחברה בתפקיד של מנקד יהלומים, מעריך יהלומי גלם ונוהג לטוס ליעדים רבים במסגרת תפקידו.

המשטרה מייחסת לכל החשודים בפרשה עבירות של הברחת יהלומים, הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, הוצאת חשבוניות פיקטיביות, השמטת הכנסות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. לטענת המשטרה, היקף העבירות מגיע לכ-300 מיליון שקל.

גם איש העסקים לב לבייב נדרש לחקירה עקב חשדות למעורבות בהברחת היהלומים, ואולם לבייב מתגורר בימים אלה במוסקבה שברוסיה וככל הנראה אינו מתכוון להתייצב בישראל לצורך חקירתו. אתמול (ג') פרסמנו כי גורם הבקיא בחקירה מסר ל"גלובס" כי נכון להיום אין בקשת הסגרה נגד לב לבייב עצמו, אך כי קיימת כוונה ברשויות אכיפת החוק לנסות ולקדם חקירה משותפת עם הרשויות ברוסיה, שכן גם שם, לפי החשד, נעברו עבירות על-ידי לבייב.

"נעצר כי קרוב ללב לבייב"

בפתח הדיון בהארכת המעצר של השלושה הגיש לבית המשפט פקד גל צ'סנר, נציג המשטרה, דוח סודי מעודכן עם מידע שלא עמד בפני בית המשפט בדיון הארכת המעצר של 6 העצורים הראשונים בפרשה.

בתשובה לשאלתו של עו"ד עודד סבוראי, בא-כוחו של אחד מהחשודים שהובאו היום להארכת מעצר, השיב נציג המשטרה כי חשדה של המשטרה בדבר מעורבותו של החשוד המיוצג על-ידו התעורר כבר בחודש אפריל 2018. עו"ד סבוראי גילה כי נציגי היחידה החוקרת התקשרו לחשוד המיוצג על-ידו יום לאחר שנעצרו 6 החשודים הראשונים בפרשה וביקשו ממנו להתייצב למחרת היום במשרדי להב 433, אך לאחר מכן ביטלו את זימונו. במצב דברים זה, טען עו"ד סבוראי, אין כל חשד לשיבוש הליכי חקירה מצידו של החשוד. בתגובה, אמר נציג המשטרה כי חשוד זה נמצא בקשר רציף עם עובדי החברה ומכיר אותם היטב, ומכאן הצורך להותירו במעצר.

בהמשך סיפר נציג המשטרה כי בביתו של חשוד אחר נמצאו בעת ביצוע המעצר סכומים גבוהים מאוד של כסף מזומן. לדברי נציג המשטרה, "מדובר בלא מעט מזומנים ביחס לשכיר: 42 אלף דולר, 11 מטבעות זהב, 13,250 שקל, 6010 אירו ו-185 לירות סטרלינג". 

כשנשאל נציג המשטרה לגבי תפקידו בחברת LLD של אותו חשוד, הוא השיב כי החשוד הוא "מעריך יהלומי גלם, טס במסגרת תפקידו ליעדים רבים ומקורב מאוד ללב לבייב". בתגובה אמרה עו"ד מיכל רוזן-עוזר, המייצגת חשוד זה, כי "ברור שזו תכלית מעצרו - קרבתו ללב לבייב".

עוד טענה עו"ד רוזן-עזור כי החקירה שעבר מי שמיוצג על-ידה הייתה לו קשה. לטענתה, חוקריו לא אפשרו לו לשתות והרימו עליו את הקול. עוד היא ציינה כי במהלך חקירתו הוא ביקש להתייעץ עם עורכת דין ממשרדה, אך חוקרי המשטרה לא אפשרו לו זאת. בתגובה אמר נציג המשטרה: "לא מקובל להפסיק חקירה בשביל התייעצות. לא מקובל להתקשר לעורך דין באמצע החקירה כדי להתייעץ, לאחר שבבוקר הוא כבר ערך התייעצות עם עורכת דין ממשרדך". 

עו"ד יחיאל וינרוט, המייצג את החשוד השלישי בפרשה, ציין כי הלקוח המיוצג על-ידו כלל לא עובד בחברת LLD מאז שנת 2010, ולכן אין לייחס לו את החשדות שמעלה המשטרה. השופט אבנון ציין ביחס לחשוד זה כי "יש משהו קונקרטי שעכשיו אי-אפשר לפרט עליו, שמשמעותו היא שהלקוח שלך קושר עצמו למעשים המיוחסים. אני כבר קבעתי שכל אחד מעורב באופן אחר, חלק יותר וחלק פחות, אבל אני כבר אומר לך שיש חשד סביר שקושר את הלקוח שלך לביצוע עבירות פליליות".

בתשובה לשאלת עו"ד וינרוט, אישר נציג המשטרה כי החשוד המיוצג על-ידו אינו אינו נחשב ל"חשוד בכיר" בפרשה.

"חשודים נמוכים יותר בהיררכיה העבריינית"

כאמור, מעצר שלושת החשודים הוארך עד יום ראשון הקרוב. בהחלטתו ציין השופט אבנון: "מדובר בגל שני של מעצרים אשר החלו לפני מספר ימים... צודקים באי-כוח החשודים בטענתם כי משעה שחשודים אחרים נעצרו בפרשה, יש בכך להשפיע לקולא על עוצמתה של עילת השיבוש. עוד צודקים באי-כוח החשודים בטענתם כי היחידה החוקרת ראתה את החשודים כאן, לכאורה, במעמד נמוך יותר בהיררכיה העבריינית. מנגד, חומרי החקירה שהוצגו בפניי מבססים חשד סביר הקושר כל אחד ואחד מהחשודים לעבירות המיוחסות לו, כל אחד לפי חלקו". 

בהמשך החלטתו ציין השופט אבנון: "הגעתי למסקנה כי מתקיימת עילה מסוג חשש לשיבוש, ודאי במידה המצדיקה בשלב זה הארכת מעצרם של החשודים כולם. נתתי דעתי לטענות באי-כוח החשודים, לכך שמדובר בבוגרים, שכירים, נעדרי הרשעות קרובות, וכי איש מהם לא טעם עד כה את טעמו המר של בית המעצר. אין ספק כי הסיטואציה בה נמצאים החשודים איננה פשוטה עבורם ועבור בני משפחותיהם. בצד זאת, מצאתי כי לא ניתן בשלב זה לאפשר שחרורם". 

בתום הדיון מסר עו"ד סבוראי את הדברים הבאים: "יש רושם שהמילה 'פרשה' הופכת כל חשוד למי שעלול לשבש הליכים ומהלכת אימים על כולם. הבוקר נעצר הלקוח שלי, שהוא אדם שכבר לא עובד בחברה של לב לבייב מזה כשנתיים. הוא נמצא בתחתית שרשרת העבודה, איש טכני לחלוטין, ולכן לא ברור הקשר שלו לעבירות הנטענות. בית המשפט הורה שהוא יישאר במעצר בשל החשש לשיבוש הליכי חקירה. זה חשש שנראה לנו ערטילאי, ולא ראוי לעצור מישהו לכל-כך הרבה ימים רק בגלל חשש ערטילאי. אנחנו מקווים שהימים הקרובים ינוצלו על-ידי המשטרה כראוי, כדי שאפשר יהיה לשחרר אותם הביתה בקרוב".

מעו"ד יחיאל וינרוט נמסר: "מדובר באדם שעזב את החברה לפני לפחות 8 שנים ולא היה בקשר מאז עם איש מהעובדים. המשטרה הודתה כי נאין שום חשש קונקרטי לשיבוש, אלא רק חשש כללי שרובץ על כל חשוד שמיוחסות לו עבירות כלכליות. התפקיד שלו היה זוטר בחברה. אנחנו מאמינים שביום ראשון החשוד ישתחרר, ואנחנו סמוכים ובטוחים שאין נגדו עילות שמצדיקות את המשך מעצרו". 

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת הברחת היהלומים הם בגדר חשודים בלבד במעשים המיוחסים להם. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, ולכן החשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

סינגפור  / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מכתב למשרד הבריאות: "דווקא מסינגפור אתם מונעים כניסת זרים?"

במכתב שהעבירו שתי ישראליות תושבות סינגפור לשר הבריאות ולשר החוץ, הן כותבות: "אם יש מדינה שיכולה לווירוס הזה – זו סינגפור! אז דווקא מהם אתם מונעים כניסה?"

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

פרויקטים סולאריים של חברת אנלייט ומערכת של חברת סולאראדג' / צילום: יח"צ

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

רגע לפני הבחירות: שר התקשורת רוצה לבטל את ההפרדה בין מכירת ספק אינטרנט ותשתית

ל"גלובס" נודע כי שר התקשורת זימן ליום רביעי הקרוב ישיבה עם כל גורמי המקצוע ומתכוון להוציא שימוע ציבורי לקראת ביטול ההפרדה ● אם הדבר אכן ייצא לפועל מדובר ברעידת אדמה בשוק התקשורת אולם חשוב להדגיש שהחלטה סופית בעניין תתקבל רק לאחר הבחירות

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

מעבדת ביוטק  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

חברת הביוטק בתחום הסרטן NeoTX גייסה כבר 60 מיליון דולר ונחשפת לתקשורת

חברת הביוטק הישראלית-אמריקאית, שנמצאת בשלב I של הניסויים בתחום הטיפול בסרטן, הודיעה היום על גיוס נוסף של 45 מיליון דולר, ויוצאת לאור לראשונה

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה