גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חיסון שפעת זו רק ההתחלה: ארבעה גאדג’טים שיעזרו לכם להתחמק מחיידקי החורף

גאדג'ט שיסנן את החיידקים באוויר שאתם נושמים, פיתוח ישראלי שיאפשר לכם להפוך את האוויר למי שתייה נקיים, תא חיטוי שישמיד כל בקטריה שהתנחלה לכם בטלפון הסלולרי ומה זה בכלל "מרכך מי מקלחת"?

חיטוי טלפונים חכמים באור אולטרה סגול / צילום: יחצ
חיטוי טלפונים חכמים באור אולטרה סגול / צילום: יחצ

המונח "ג'רמופוביה", או פחד מפני חיידקים וזיהומים, הפך בשנים האחרונות ממונח פסיכולוגי שמתאר חרדה לא רציונלית לטרנד כלל עולמי. אחראים לכך בין השאר זיהום האוויר שהולך וגדל בערים ותפוצה מהירה של וירוסים ומחלות - חלקם חדשים וחלקם ישנים שחוזרים מהעבר בגדול (ע"ע חצבת). תורמת לכך גם הצפיפות האנושית הגדלה והולכת, במיוחד במקומות ציבוריים. סביב התופעה הזו מתפתחת תעשייה שלמה, שמטרתה לספק לכל אחד נגישות לאוויר ולמים נקיים וזמינים לשתייה ו/או רחצה.

מנורת לילה שהיא גם מסנן אוויר אישי

האוויר שאנו נושמים הוא מקור בלתי נדלה לבקטריות ולזיהומים שונים ומשונים. לפיכך שוחרי בריאות אדוקים נוהגים להציב בביתם מכשירים לסינון וטיהור אוויר, מחוללי יונים וכדומה. עד לאחרונה רובם היו מוצרי צריכה גדולים ומגושמים שמיועדים לטהר חללים של חדרים שלמים. אולם מפתחיו הקוריאניים של Puripot, שאינו גדול מקומקום מצוי, טוענים כי הוא יכול לשפר את איכות האוויר בצורה מקצועית גם עבור משתמשים בודדים.

המכשיר משתמש בטכנולוגיית "נאנו פוטו קטליסט" שמסוגלת לסנן מהאוויר תרכובות אורגניות נדיפות כמו גם וירוסים ובקטריות. בליבת המכשיר נמצא חומר קרמי עם תכונות אנטי-בקטריאליות מתקדמות ופני שטח מעוצבים ברמת הנאנו שסופחים אליהם מזהמים. המפתחים טוענים כי בניגוד למכשירי טיהור אוויר נפוצים, שעושים שימוש באור אולטרה-סגול, שמייצר אוזון מזיק, התהליך החדש עושה שימוש באור כחול בתדר נראה ללא כל ייצור של אוזון.

באותה הזדמנות המכשיר גם מבצע בסביבת המשתמש טיהור של האוויר מריחות רעים ומסנן חלקיקי אבק באמצעות שאיבתם למיכל מים פנימי. מיכל המים בסיוע המאוורר משמש גם להעלאת רמת הלחות באוויר. המכשיר אינו עושה שימוש בפילטרים ולכן תחזוקתו מינימלית. ואם זה לא מספיק, הוא יכול לשמש כמנורת לילה דקורטיבית. המוצר החל את דרכו באתר מימון המונים באסיה וכיום הוא יוצא למערב.

מחיר צפוי: כ-115 דולר.

מנורת לילה שני מסנן אוויר/ צילום: יחצ

חיטוי טלפונים חכמים באור אולטרה סגול

על פי כמה מחקרים, הטלפונים הניידים עשויים להיות מקור לבקטריות וזיהומים פי 18 יותר מהאסלה הביתית. החרדים לניקיון נוהגים לצחצח את הטלפון שלהם במגבונים לחים במשך כל היום, אך יש מי שהולך צעד קדימה ומשתמש בגאדג'טים ייעודיים לחיטוי טלפונים. מוצרים כאלה הפכו ללהיט באסיה וחלקם מגיעים כיום גם למערב. אחת הדוגמאות הוא מחטא הטלפונים שנמכר באמזון תחת שמות שונים.

המוצר מעוצב בצורה של קופסה קומפקטית, שבתוכנה מאחסנים מכשירי טלפון בכל גודל נפוץ. שתי נורות UV פנימיות אחראיות לקטילת חיידקים וכ-99% מהבקטריות בתוך 6 דקות בלבד, לטענת היצרן, כולל באזורים קשים לגישה. הקופסה משמשת גם לטעינת הטלפון באמצעות חיבור USB. באותה דרך ניתן לחטא גם את עזרי הטלפון, דוגמת אזניות בלוטות', כבלי טעינה, שעונים, תכשיטים, מפתחות כרטיסי אשראי ועוד. המהדרין יכולים להוסיף שמנים ארומטיים לתוך פתח מיוחד בקופסה ולבשם את המוצר.

מחיר באמזון: כ-40 דולר.

חיטוי טלפונים חכמים באור אולטרה סגול/ צילום: יחצ

פיתוח ישראלי: להפוך את הלחות למים

שינויי האקלים המואצים הופכים את הזמינות של מי שתייה נקיים לבעייתית במקומות רבים בעולם וגם בישראל. לתחליף הנפוץ של שימוש במים מינרליים יש מחיר סביבתי בשל בעיית הזיהום הגלובלית, שיוצרים הבקבוקים ומכלי הפלסטיק.

לפיכך פונות בשנים האחרונות חברות רבות לפיתוח אמצעים, להפקת מים ישירות מהלחות באטסמוספרה. עד לאחרונה כללו רוב הפתרונות מכשירים תעשייתיים ומסיביים אולם כעת מבטיחה חברת Water-Gen הישראלית להביא את המהפכה גם לשוק מוצרי הצריכה הביתיים עם Genny, שאמור לצאת לשוק בקרוב.

המוצר, שנראה כמו "בר מים" טיפוסי, פועל בשיטת "חבר והפעל" ואינו דורש שום הכנת תשתית מוקדמת פרט לשקע חשמלי. הוא מפיק כ-25 עד 30 ליטר של מים מהאטמוספרה מדי יום, בהתאם לרמת הלחות, כאשר המים עוברים סינון רב שכבתי. לטענת החברה המים המופקים עומדים בכל התקנים הבין לאומיים של ארגון הבראות העולמי והסוכנות להגנת הסביבה (EPA).

המוצר גם מייבש ומפחית משמעותית את הלחות בחדר שבו הוא פועל, מה שמסייע לחסוך בהוצאות על מיזוג אוויר, ואף מנקה ומסנן את האוויר תוך שהוא פולט החוצה אוויר נקי, מה שמועיל לנשימה בסביבה עם זיהום אוויר גבוה. המכשיר כולל מיכל פנימי של 30 ליטר ומסוגל להוציא החוצה מים מקוררים או חמים בקצב של עד 2 ליטר לדקה, בדומה לבר מים מתקדם. המכשיר שוקל כ-50 קילו ודורש תחזוקה עצמית (ללא טכנאי) פעם בשנה. המכשיר זכה החודש בפרס החדשנות של CES ל-2019.

מחיר: לא ידוע. מוצרים מתחרים נמכרים במחיר של בין כמה עשרות דולרים לכמה מאות דולרים.

להפוך את הלחות למים/ צילום: יחצ

הפתרון למים קשים: מרכך מי מקלחת

רוב המים, שמגיעים בצינורות לבתים, הם מים קשים, שמכילים חומרים לא ידידותיים לגוף. רובנו משתמשים באמצעים שונים כדי לסנן את המים הללו לצורך שתייה ובישול אולם זה לא יעיל במקלחת, שבה זורמים בקצב גבוה מים, שאינם ידידותיים לעור ולשיער.

אחד הפתרונות החדשניים הוא מוצר הקרוי "מרכך מים למקלחת" ששייך לסדרת IoCare מבית יצרנית מוצרי הסניטציה והבריאות Coway. מדובר במערכת סינון קומפקטית ורב שלבית עם מסנן מחומר מורכב, שמסנן מהמים תוך כדי זרימה משקעי חלודה, סידן, מגנזיום וחומרים נוספים שיוצרים מים "קשים".

לטענת החברה, המים המרוככים משפרים את איכות המקלחת, מקטינים את חיכוך העור, מעלים את הלחות בשיער ללא צורך בשימוש בדטרגנטים ייעודיים. כראוי למוצר עדכני, המסנן הוא מוצר IoT ("האינטרנט של הדברים") עם חיבור בלוטות' אלחוטי לאפליקציה בסמארטפון, שמאפשרת למשתמש לשלוט ולקבל מידע מבעוד מועד על משתנים כמו הטמפרטורה של המים, רמת הניקיון שלהם ואפילו איכות האוויר. האפליקציה מאפשרת כמובן גם אופטימיזציה אוטומטית של המקלחת בהתאם לנתונים. 

מרכך מי מקלחת/ צילום: יחצ

עוד כתבות

ג'ודי ניר מוזס / צילום: לם וליץ

הפוגה במאבק השליטה ב"ידיעות": ג'ודי שלום ניר מוזס מיישרת קו עם אחיה על רקע כתב האישום

אחותו של המו"ל הודיעה לעליון כי היא מושכת את הערעור שהגישה על ההחלטה שלא להתיר לה לעיין במסמכי עסקת "ידיעות אחרונות", בעקבות כתב האישום שהוחלט להגיש נגד אחיה ● עורך דינה: "ג'ודי היא אשת משפחה, ובשעת צערו של אחיה היא לא תצטרף לצרים עליו"

יוני שסטוביץ ואיציק אברכהן / צילום: רפי דלויה

הקרב על הבושם: BE של שופרסל תייבא מותגים של המתחרה שסטוביץ

רשת הפארם Be, מקבוצת שופרסל, תחל לשווק את מותגי הבישום CK, נרסיסו, מון בלאן ואברקרומבי • מבחינת שסטוביץ מדובר באובדן מכירות לרשת הפארם השנייה בגודלה

משה כחלון / צילום: איל יצהר

דווקא בשלהי כהונתו של כחלון "מחיר למשתכן" מציגה שיא במכירת דירות

בליל נתונים ממשלתיים שפורסמו היום מציג שיאי מכירות בתוכנית, קיצור משך הזמן לרכישת דירה ואת ממוצע ההנחות מול דירות "רגילות" • "גלובס" עושה סדר במספרים

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

אבי לוי מפנה חלק מתמורת המכירה של מניות מליסרון לרכישת השליטה בחברת להב אל.אר

מנכ"ל מליסרון לשעבר, שמכר את עיקר מניותיו בענקית הנדל"ן המניב תמורת כ-280 מיליון שקל, צפוי להשקיע כ-100 מיליון שקל במניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הירוקה, והוא יהפוך לבעל השליטה בה, במקום אלי להב ואיליק רוז'נסקי

מלון פאבליקה / צילום: עודד סמדר, יח"צ

טוכמאייר ורוזן רוכשים מאיסתא את חלקה בבית המלון פאבליקה בהרצליה תמורת 142 מיליון שקל

העסקה, הכוללת מכירת 66.6% מהזכויות במלון, תניב לאיסתא רווח של 38 מיליון שקל ● פאבליקה הוא מלון חדש, הכולל כ-160 חדרים, ושותף בו הקבלן ראובן אלה

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

מציאות כמעט בלתי אפשרית: דז'ה-וו למשקיעים בסלקום

למרות המציאות הענפית הקשה, רבים מאמינים כי השקעה סבלנית בפלטפורמה העסקית של סלקום עוד תביא עמה תשואות גבוהות בעתיד ● נראה כי אופוריה מוגזמת ביחס לשינוי כיוון בתנאי השוק עלולה להסתיים בפעם המי יודע כמה במפח-נפש

ג'אק סבג, מנכ"ל שותפות רא"מ / צילום: אסף לב

המחשבה להפיק נפט בישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים: ראיון עם האיש שרוצה להחזיר אותה לאופנה

המחשבה להפיק נפט מאדמת הארץ ישראל פרנסה לא מעט סאטיריקנים, אבל לאחרונה נראה כי המשקיעים מאמינים מעט יותר להבטחות של השותפות רא"מ ● בראיון ל"גלובס", המנכ"ל ג'אק סבג מדבר על אתגרי המימון שבדרך ועל התקוות להכנסות גבוהות בעתיד

מפעל כרמית בראשון לציון / צילום: יחצ

כרמית לא נבהלת מרפורמת הסימון האדום: תשכנע הורים לקנות ממתקים לילדיהם

בעוד שענף המזון כולו עוסק בשינוי הרכבי המוצרים כך שיתאימו לעידן הסימון האדום, חברת הממתקים כרמית פונה לילדים עם מוצרים שיסומנו באדום תחת הסיסמה: "כשמדובר בילדים – לא מתפשרים" ● תגובת כרמית: "הקמפיין תוכנן לפני כשנה, הקמפיין החדש יותאם לרוח התקופה"

בוריס ג'ונסון חוגג את ניצחונו / צילום:  Hannah McKay, רויטרס

ניצחון השמרנים הרגיע את עשירי בריטניה והקפיץ את הליש"ט

המיליארדרים שהפכו את לונדון לביתם מרוצים מהוודאות שחזרה בעקבות הניצחון המוחץ של השמרנים וגם מהסרת האיום של קורבין, שרצה להגדיל את המיסוי על העשירים ● הליש"ט זינקה ב-2.5% בדקות לאחר פרסום המדגם ביום חמישי

אוהד רוזן, שותף מנהל קרן ריאליטי / צילום: יח"צ

קרן ריאליטי רוכשת ב-100 מיליון שקל קרקע לתעשייה בפתח-תקווה

השטח ממוקם באזור התעשייה קריית אריה, וקיים עליו מבנה לאחסנה בשטח בנוי של 4,000 מ"ר וכן מבנה משרדים ● המוכרת: משפחת שטראוס

נתן חץ / צילום: איל יצהר

אלוני חץ ממשיכה להתרחב בבריטניה: רכשה פארק עסקים סמוך לאוקספורד תמורת כ-370 מיליון שקל

מתחילת השנה ועד היום רכשה אלוני חץ חמישה נכסים בבריטניה, בהיקף השקעה כולל של כ-2.8 מיליארד שקל ● חמשת הנכסים מניבים כיום הכנסה תפעולית נקייה (NOI) של כ-28 מיליון ליש"ט

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

דעה: למה אלון חסן לא יחזיר את השכר שקיבל כשהושעה, למרות שהורשע בפלילים

עמדת ההסתדרות בנוגע לפיטורי אלון חסן, ובפרט בכל הקשור להשבת השכר, היא עניין שכדאי לשים אליו לב ● דעה

מטוס של חברת התעופה האוסטרלית קוואנטס / צילום: שאטרסטוק

החוויה המפחידה של נוסעי קוואנטס: מה גרם למגלשות החירום של המטוס להיפתח?

נוסעי טיסת 575 פונו הבוקר מהמטוס באמצעות מגלשות החירום אחרי שעשן סמיך מילא את תא הנוסעים

בניין של קבוצת רכישה / צילום: רפי קוץ

מתי מארגן קבוצת רכישה צריך לשלם מס רכישה?

מכה נוספת למארגני קבוצות רכישה: ועדת ערר קבעה כי מארגן שהחזיק יחידות קרקע ברשותו עד שיימכרו, יצטרך לשלם מס רכישה על מלוא עלות הדירות הגמורות, כמו כל חבר אחר

עופר נמרודי / צילום: פרטי

הכשרת הישוב הנפיקה מניות לראשונה אחרי 30 שנה - והתחילה להרוס את בית מעריב, שיהפוך למגדל יעקב נמרודי

לאחר שהשלימה את השינוי במבנה ההון שלה, גייסה החברה של משפחת נמרודי 162 מיליון שקל באמצעות הנפקה פרטית של מניות למוסדיים ● לאחר ההנפקה מחזיקה המשפחה בכ-60% מהון המניות של הכשרת הישוב

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

הקטר שעדיין מושך את המשק: יצוא ההייטק עלה ב-12%

יצוא השירותים של ענפי ההייטק ברבעון השלישי של 2019 הסתכם ב-7.2 מיליארד דולר ● התחדשה העלייה במספר המשרות הפנויות במשק

הפגנה באמסטרדם למען המאבק בהתחממות כדור הארץ  / צילום: EVA PLEVIER, רויטרס

ללמוד מהולנד: כך מתכוננות הערים בארץ השפלה למשבר האקלים

הערים הסמוכות לים עלולות להתכסות במים אם מגמת ההתחממות הנוכחית תימשך ● לכן, אין זה מקרי שהן אלה שמקדמות בנייה ירוקה, תחבורה נקייה ופתרונות לניקוז מים

אבי ניר, מנכ"ל קשת ויוסי ורשבסקי, מנכ"ל רשת / צילומים: רפי דלויה, תמר מצפי, יח"צ, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

משבר חריף בין קשת לרשת על רקע הדרך לחישוב הרייטינג

המשבר, ששיאו בפיצוץ פגישה שהתקיימה בין שתי בעלות הרישיון, עלול להשפיע על מכירת הפרסום בטלוויזיה החל מינואר 2020

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

המסחר בבורסה ננעל בירידות; להב אל.אר זינקה ב-18%

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר ● הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% על רקע הנפקת מניות מוצלחת ● מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל