גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת "יהלום שחור": זבולון לבייב וראובן שמאלוב ישוחררו למעצר-בית

(עדכון) - בימ"ש השלום דחה את בקשת המשטרה להאריך בפעם השלישית את מעצרם של לבייב ושמאלוב ● המשטרה ערערה על ההחלטה, איך ביהמ"ש המחוזי דחה את הערר ● נציג המשטרה בדיון: לב לבייב נתן הוראות להשמדת ראיות

לב לבייב / צילום: תמר מצפי
לב לבייב / צילום: תמר מצפי

היום (ג') אחר-הצהריים נערך בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד (השופטת נאוה בכור) הדיון בערר שהגישו גורמי החקירה על החלטתו מהבוקר של בית משפט השלום בראשון-לציון לשחרר למעצר-בית את זבולון לבייב וראובן שמאלוב, חרף בקשת המשטרה להותירם במעצר עד יום חמישי.

בית המשפט המחוזי דחה את ערר המשטרה, אישר את החלטת בית משפט השלום וקבע כי זבולון לבייב וראובן שמאלוב ישוחררו למעצר-בית. בהחלטתה ציינה השופטת בכור: "אין להתעלם מהעובדה כי מעורבים אחרים בפרשה הנחקרת שוחררו זה מכבר בתנאים מגבילים - ונוכח התקדמות החקירה, כפי שהובאה בפניי היום - אין מקום להבחנה ביניהם לבין המשיבים". 

בפתח הדיון הגיש נציג המשטרה, רפ"ק גל צ'סנר, את אותו דוח סודי שהוצג הבוקר בפני בית משפט השלום, שעל בסיסו טוענת המשטרה כי יש להאריך את מעצרם של שמאלוב ולבייב ב-3 ימים. בנוסף הגיש צ'סנר לעיונה של השופטת בכור מסמך שלטענתו מעיד על התפתחות משמעותית בחקירה.

רפ"ק צ'סנר אמר בדיון: "ביקשנו הארכת מעצר של 3 ימים בלבד. בקשת המעצר מבחינת היחידה החוקרת היא במשורה ונחוצה לצורך ביצוע פעולות החקירה המפורטות בדוח הסודי. טעה בית המשפט כשלא נתן דעתו לכך שהמשיבים משמשים בתפקידי ליבה בחברת LLD, למעשה המנכ"לים של החברה, כאשר פעולות החקירה המובאות בפני בית המשפט קשורות קשר ישיר לאנשי החברה, כך שהחשש לשיבוש מהלכי חקירה והשפעה על עדים הוא ברור וחי".

עו"ד אלון רון, בא-כוחו של זבולון לבייב (בנו של איש העסקים לב לבייב), אמר בדיון: "היום התברר שהתנאים שנקבעו ביום ראשון לא התקיימו - התנאי לפיו החשודים ישוחררו היום, אלא אם תהיה התפתחות חדשה ומשמעותית שקשורה לעילת השיבוש - לא לחקירת התיק עצמו. זה המוקד של הדיון כאן היום".

בנוסף, עו"ד רון טען כי הטענה כאילו זבולון לבייב הוא בכיר בפרשה, אינה יכולה לעמוד. זאת, בשל תוכן הדברים שנאמרו בעימותים שנערכו בין זבולון לבייב לחשודים נוספים שנעצרו במסגרת הפרשה. עו"ד רון אמר: "חלקו של זבולון הופך להיות מינורי יותר מרגע לרגע בחקירה. בוצע עימות עם אחד החשודים הנוספים שנעצרו (שמו אסור לפרסום, מ.ב.), והוא אמר שזבולון לבייב ידע על ההברחות אך לא יזם אותן ולא התחיל אותן. היה עימות עם חשוד נוסף, שטען בעימות כי זבולון ידע שסחורות ממקורות בלתי מתואמים נכנסו לתוך הסטוק של החברה. זה מראה שזבולון לבייב הוא לא מרכזי בפרשה".

לדבריו, "נציג המשטרה שכח לציין בערר שלו כי כל הטענות שטוען כעת בפני בית המשפט, בדבר מידת המעורבות של החשודים בעבירות, ובדבר עבירות שיבוש שכביכול עשו לפני תחילת החקירה - הוא כבר טען בבקשת הארכה השנייה, מיום 11.11.18, שם כבר נרשם גם לגבי מידת המעורבות וגם ביחס להשמדת ראיות ושיבוש חקירה במהלך 2018. בית המשפט קמא, שהוא בית המשפט שאמון על הפרשה הזאת, מכיר את ההליכים הקודמים בעניינם של כל החשודים וכל העצורים, יותר מ-9 במספר, מכיר את צווי המעצר מלפני הפרוץ ואת כל הדוחות הסודיים. בית המשפט קבע כי יש מספר פעולת מצומצם שיש לבצע כאשר החשודים נמצאים במעצר. פעולות אלה סומנו בדוח הסודי ונכתבו בפרוטוקול.

"כל מה שהיה צריך נציג המשטרה לעשות היום זה שני דברים: להבהיר לבית המשפט מה קרה עם אותן פעולות שבית המשפט הורה לעשות בתוך יומיים; ואם יש לו מידע חדש, לא אותן טענות, שהתגלה אתמול ומוסיף חשד ספציפי לגבי שיבוש קונקרטי שעתיד להתבצע, משהו חדש, שבעטיו צריך לסטות מהוראת בית המשפט לפיה החשודים ישתחררו הבוקר". 

בסיום הדיון בבית המשפט המחוזי בירכו עורכי הדין של לבייב ושמאלוב על ההחלטה. מעורכי הדין אלון רון, איילת לשם וקרינה קומרוב, המייצגים את זבולון לבייב, נמסר: " אנחנו שמחים שהן בית משפט השלו והן בית המשפט המחוזי ביצעו את האיזון הנכון במקרה הזה. 9 ימים עברו, הגיע הזמן שהאנשים האלה ילכו הביתה. המשטרה תחקור מה שתחקור, אבל אנשים יצאו מהמצב הבלתי נסבל של שהות בין רוצחים, אנסים וסוחרי סמים"

עו"ד ז'ק חן, המייצג את ראובן שמאלוב, אמר בסיום הדיון: "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט".

"הוראות להשמדת ראיות" 

כאמור, מוקדם יותר היום דחה בית משפט השלום בראשון-לציון (השופט גיא אבנון) את בקשת המשטרה להאריך בפעם השלישית את מעצרם של זבולון לבייב, בנו של לב לבייב, שעבד חברת LLD במשך 13 שנים, מתוכן כיהן כמנכ"ל החברה כ-4 שנים; ושל ראובן שמאלוב, ששימש כמנהל כספים בחברת LLD, שבאמצעותה חושדת המשטרה כי בוצעו העבירות שנחקרות במסגרת הפרשה.

השופט קבע כי השניים ישוחררו למעצר-בית בתנאים מגבילים. המשטרה החליטה לערער על החלטת השופט אבנון, אך כאמור בית המשפט המחוזי מרכז בלוד דחה אחר-הצהריים את הערר. 

שני מעורבים נוספים בפרשה ששהו במעצר שוחררו אתמול (ב'). 

בפתח הדיון הבוקר בבית משפט השלום ציין נציג המשטרה, רפ"ק גל צ'סנר: "יש התפתחות מרעישה בפרשה, היא עולה מאסופת הודאות שנגבו כולן אתמול ומצורפת לדוח הסודי".

עוד ציין רפ"ק צ'סנר: "נמצאו ראיות להוראות להשמדת ראיות בהוראת האב (לב לבייב, מ.ב.). חשוב להדגיש כי כל אחד מהעצורים נמצא כאן בפני עצמו ובשל עבירות חמורות שביצע". 

השופט אבנון ביקש מצ'סנר כי יראה לו את העימותים שנערכו לשני החשודים עם עד המדינה, ונזף בו על כך שהמשטרה לא הביאה עמה פירוט שלהם. 

גם נציג רשות המסים ביקש לומר דברים בדיון: "מבחינתנו חלו אתמול שתי התפתחויות משמעותיות לגבי העבירות שבוצעו לא בישראל ולגבי תשלומים שנעשו במעטפות".

השופט שאל: "ומה זה אומר לגבי עילת השיבוש? אולי נחזיק אותם עד שנחקור את מי שנמצא בחו"ל?". נציג רשות המסים השיב: "לא בטוח שנצטרך את האדם הנמצא בחו"ל, רק עכשיו קיבלנו חומרים מחברת שילוח".

נציג רשות המסים נשאל על-ידי השופט: "האם אתה חושב שהחשודים יכולים לשבש את החקירה בהקשר זה?" - והשיב: "כן. אתמול החשודים נחקרו על העסקאות שהיו. קיבלנו תשובות שחלקן לא תואמות את המציאות, ומאחד החשודים קיבלנו תשובה שכלל לא קשורה לנושא. אנחנו צריכים עוד כמה ימים".

השופט שאל: "אז למה אתם מבקשים עד יום חמישי ולא יותר מכך?" - ונציג רשות המסים השיב: "החומר נמצא כרגע בעיבוד, ומחר כבר נוכל לעשות עימותים של החשודים עמו". 

השופט פנה לנציג המשטרה, רפ"ק צ'סנר, ושאל: "למה אתה חושב שההתפתחות מצדיקה הארכת מעצר בשל עילת השיבוש? אני לא אומר שזו לא התפתחות, אבל למה היא מצדיקה את הישארות החשודים במעצר?"

צ'סנר השיב: "שני החשודים הם הכי בכירים בחברה, יש להם קשר ישיר לאביו של זבולון לבייב הנמצא ברוסיה. השיבוש נמצא עם הנחיות מפורטות על-ידי שני החשודים שנמצאים כאן כאשר לא היו במעצר, מהרגע ששמעו על החקירה המתנהלת. החשש לשיבוש הליכי חקירה הוא חשש ממש. אנחנו כמובן לא יכולים לבצע שמירה מלאה כאשר החשודים נמצאים במעצר-בית, אני סמוך ובטוח שתבוצע פעולת שיבוש כזאת או אחרת". 

כאמור, בהחלטתו דחה השופט את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם של לבייב הבן ושמאלוב, הורה כי השניים ישהו במעצר-בית, וציין: "לפניי בקשה שלישית להארכת מעצרם של החשודים למשך 3 ימים נוספים. לא אחזור על העבירות אשר מיוחסות לחשודים, ואפנה להחלטות קודמות בהן מצאתי קיומו של חשד סביר, כמו גם קיומה של עילת מעצר מובהקת מסוג של חשש לשיבוש הליכי חקירה.

"בדיון הקודם קבעתי שככל שתתבקש הארכת מעצר נוספת, יהיה על היחידה החוקרת להצביע על התפתחות משמעותית ובלתי צפויה שתצדיק הארכת מעצר. נציג המשטרה עמד על פעולות נוספות שבוצעו מאז הדיון הקודם. דומה שצוות החקירה פועל במרץ לניצול יעיל של הזמן שנקצב על-מנת לבצע חקירה מורכבת בפרק זמן קצר יחסית. העובדה שבצוות החקירה שותפים חוקרים רבים, כ-20, מעידה על החשיבות שהמבקשת רואה בפיענוח הפרשה.

"מנגד, חשיבותה של החקירה איננה מחייבת כשלעצמה הארכת מעצרם של חשודים, אלא אך בהתקיים עילות מעצר בהתאם לחוק. חרף ההתפתחויות עליהן הצביע נציג המשטרה, וכאלה קיימות - לא מצאתי כי עילת השיבוש התעצמה במידה המצדיקה הארכת מעצר נוספת. שוכנעתי כי נקודת האיזון השתנתה, ובשלב זה של ההליך ראוי לאפשר את המשך החקירה, כשהחשודים נמצאים בתנאים מגבילים פחות מאשר מעצר מאחורי סוג ובריח". 

"החברה מתנהלת כארגון פשע" 

נזכיר כי פרשת "יהלום שחור" היא פרשה במסגרתה נחקר החשד לקיומה של רשת להברחת יהלומים וביצוע עבירות כלכליות בהיקף של כ-300 מיליון שקל באמצעות חברת LLD שבבעלות לב לבייב ובני משפחה נוספים שלו, שבבעלותה גם מפעלים ברוסיה. 

בדיון הארכת המעצר הקודם התעוררה מהומה גדולה בעקבות דבריו של נציג המשטרה, רפ"ק גל צ'סנר, שציין: "חברת LLD מתנהלת כארגון פשע, תוך שימוש בבלדרי יהלומים שמבריחים יהלומים כמו אחרוני בלדרי הסמים. החברה משבשת ומשמידה ראיות".

המשטרה מייחסת לכל החשודים בפרשה עבירות של הברחת יהלומים, הלבנת הון, עבירות לפי פקודת המכס, עבירות לפי פקודת מס הכנסה, קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה, הוצאת חשבוניות פיקטיביות, השמטת הכנסות, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. לטענת המשטרה, היקף העבירות מגיע לכ-300 מיליון שקל.

בתום דיון הארכת המעצר השני שהתקיים בתחילת השבוע (א'), הורה אבנון על שחרור אחד החשודים שנעצרו במסגרת פרשת "יהלום שחור" ששמו עדיין אסור לפרסום, וכן על הארכת מעצרם עד להיום של 3 חשודים נוספים, בהם גם זבולון לבייב וראובן שמאלוב.

על אף החשדות החמורים שמייחסת המשטרה לחשודים ובקשתה להאריך את המעצר לתקופה ממושכת, במהלך הדיון הקודם התברר כי המשטרה ביצעה רק חלק קטן מפעולות החקירה שהצהירה בדוח סודי שהוגש לעיניו של השופט כי בכוונתה לבצע.

בהקשר זה ציין השופט אבנון בהחלטתו בתום הדיון הקודם: "מצופה מהיחידה החוקרת לקדם באופן משמעותי את פעולות החקירה האקוטיות בעניינם של נאשמים 3-1 (הנאשמים שנותרו במעצר בסיום דיון הארכת המעצר הקודמת, מ.ב), כך שבמועד הדיון הבא, ככל שיתקיים, מצופה מהיחידה החוקרת להורות על שחרורם של החשודים בתנאים מגבילים. ברי כי בית המשפט יקיים דיון ככל שתוגש בקשה על בסיס מלוא הנתונים שיובאו בפניו, אך מובהר כי ככל שלא תחול התפתחות משמעותית ובלתי צפויה, סביר שהחשודים ישוחררו".

עד כה שחררה המשטרה ממעצר 7 מתוך 9 העצורים בפרשה. אחד החשודים ששוחררו הוא קרוב משפחה של איש העסקים לב לבייב, אשר שמו עדיין אסור בפרסום. סנגוריהם של החשודים האחרים בפרשה מעריכים כי אותו קרוב משפחה של לבייב, ששוחרר ממעצר לפני כניסת השבת, מספק למשטרה חומרים, הקלטות ומסמכים המסבכים את לב לבייב בביצוע עבירות שונות. בין החשודים ששוחררו: אשר יחיאלי וחנניה יששכרוב.

נזכיר כי זבולון לבייב, בנו של לב לבייב, טוען לחפותו וכן טוען כי מעצרו נועד לשם הפעלת לחץ על אביו המתגורר בימים אלה ברוסיה, על-מנת שיחזור לארץ לצורך חקירתו בפרשה.

זבולון לבייב נעצר ביום שני שעבר במסגרת גל המעצרים הראשון בפרשה המכונה "יהלום שחור", ואשר במרכזה כאמור חשד לקיומו של מנגנון משומן היטב של הברחות יהלומים מרוסיה לישראל ומחוץ לישראל, במשך 15 שנים, מבלי לדווח על כך לרשויות ותוך ביצוע עבירות הלבנת הון, עבירות מס ועבירות נוספות.

גם איש העסקים לב לבייב נדרש לחקירה עקב חשדות למעורבות בהברחת היהלומים, ואולם לבייב מתגורר בימים אלה במוסקבה שברוסיה וככל הנראה אינו מתכוון להתייצב בישראל לצורך חקירתו. השבוע פרסמנו כי גורם הבקיא בחקירה מסר ל"גלובס" כי בשלב זה אין בקשת הסגרה נגד לב לבייב עצמו, אך כי קיימת כוונה ברשויות אכיפת החוק לנסות ולקדם חקירה משותפת עם הרשויות ברוסיה, שכן גם שם, לפי החשד, נעברו עבירות על-ידי לבייב.

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת הברחת היהלומים, ובהם זבולון לבייב וראובן שמאלוב, הם בגדר חשודים בלבד במעשים המיוחסים להם. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, ולכן החשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין.

עוד כתבות

חדד־עורקבי / צילום: יונתן בלום, גלובס

"הורדת מסים? הגירעון לא יאפשר. מישהו צריך לממן את כל ההוצאות"

רו"ח ורד חדד-עורקבי, סמנכ"לית בכירה-מס הכנסה ברשות המסים, בראיון אישי ● על הילדות ברחובות עם אב כדורגלן, על נטל המס בישראל, ועל התמודדות הרשות עם הכלכלה הדיגיטלית: "אנחנו משנים את כל התפיסה ובוחנים גם הכנסות של בלוגרים ויוטיוברים"

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

מרכז קניות בטייוואן בסוף ינואר, לאחר התפרצות וירוס קורונה בסין / צילום: AP

"אוניית הקורונה משולה לכדור הארץ - כולנו כרגע על הסיפון שלה"

"את הדילמות שראינו על הספינה נראה בעוד ועוד מקומות" אומר פרופ' חגי לוין מומחה בבריאות הציבור: "חשוב מאוד שישראל תיערך למגפה עולמית שעלולה לשנות את כל החיים שלנו" ● מדוע בכל זאת הוא מודאג בעיקר מדברים אחרים? ● האזינו לפודקאסט "הצוללת"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

שחקן מנצ'סטר סיטי, קון אגוארו/ צילום : רויטרס

עונש ההשעיה של מנצ'סטר סיטי עוד רחוק מלהתממש

אלופת הפרמייר ליג מבטיחה להילחם באופ"א בכל כוחה וכספה - ויש לה הרבה מזה ● גם אופ"א מבינים שהם לא יכולים לוותר וכל תקנות ה"פייר פליי" עומדות למשפט ● אנחנו רק בצעד הראשון של מלחמה משפטית שעשויה לשנות את עולם הכדורגל

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו