גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ליברמן: "אני מודיע על התפטרות. נתניהו נכנע לטרור. מבקש לסכם תאריך בחירות מוקדם ככל האפשר"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התפטר מתפקידו: "500 רקטות נורו לדרומה של ישראל, והמענה שנתנו היה לא מספיק ולא הולם" ● רמז כי נתניהו משתמש בסוריה, איראן ומפעלי הנשק של החיזבאללה כתירוצים ● על רקע הודעת בנט כי ידרוש את תיק הביטחון, רה"מ הודיע כי התיק יישאר בידיו

אביגדור ליברמן מתפטר / צילום: רפי קוץ
אביגדור ליברמן מתפטר / צילום: רפי קוץ

טלטלה במערכת הפוליטית: שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע לחברי סיעת ישראל ביתנו: אני מתפטר מתפקיד שר הביטחון וקורא לעריכת בחירות כלליות בהקדם. 

ליברמן כינס היום מסיבת עיתונאים בחדר ועדת הכנסת ואומר כי "כל אחד מכם ניסה לנחש מה פשר המפגש. ניחשתם נכון. אכן אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. למה עכשיו? הפסקת האש בשילוב תהליך ההסדרה עם החמאס, היא כניעה לטרור. אין לכך שום משמעות אחרת. מה שאנחנו עושים במדינה, זה קניית שקט לטווח קצר במחיר פגיעה בביטחון הלאומי לטווח הארוך. אין זה סוד שהיו חילוקי דעות בין נתניהו לביני. למשל בנושא הכנסת הדלק הקטארי, חשבתי שזו שגיאה, ורק אחרי שראש הממשלה הוציא הודעה כתובה, נאלצתי לאפשר זאת. אותו הדבר בנוגע לפינוי חאן אל אחמר, השתלטות של שבט בדואי על אדמה. אני חשבתי שעלינו לפנות ולצערי ראש הממשלה הוציא הוראה קבועה, ומנע את הפינוי. שתי הנקודות הקריטיות הן הכנסת 15 מליון דולר לרצועת עזה במזומן, במזוודות לחמאס. וכל מי שאומר שיש על הכסף בקרה ופיקוח מה יהיה עם הכסף הזה, אינו מדייק בלשון המעטה. מי שעוקב אחרי הרשתות החברתיות בערבית, עליו להבין לאן הלכו 15 מליון דולרים. הם הלכו למשפחות המחבלים שהתעמתו על הגדר עם חיילי צה"ל. המשפחות של המחבלים היו הראשונים שקיבלו את הכסף. מצד אחד, מעבירים בכנסת חוק קיזוז כספי טרור ומצד שני אנחנו נותנים כסף מזומן לטרוריסטים". 

"הדבר הזה הוא בלתי סביר ובלתי אפשרי", ממשיך ליברמן, ורומז שנתניהו משתמש בסוריה, איראן ומפעלי הנשק של החיזבאללה כתירוצים. "נקודת המפנה השנייה הייתה הפסקת האש. כל ה-500 רקטות שנורו לדרומה של ישראל, והמענה שנתנו היה לא מספיק ולא הולם. אני מכיר את כל התירוצים וכל ההסברים ומכיר היטב את כל הנסיבות, ואת המודיעין. כל מה שנאמר בימים האחרונים (צפון, דרום, למעלה למטה) הכל תירוצים".

"היינו חייבים להתנות את המצב ההומניטרי בעזה בשני דברים לפחות. ראשית הסדרת נושא השבויים והנעדרים. ושנית, התחייבות של חמאס לא להביא בני אדם לגבול הרצועה. ביום חמישי האחרון הוכנסו 15 מליון דולר לרצועת עזה. ביום שישי למחרת חמאס הביא 13 אלף איש לגבול הרצועה להתעמת עם חיילי צהל ונפגעו 44 איש, ואחד נהרג. וזה יום אחרי שהם קיבלו 15 מליון דולר. למחרת נכנס פלסטיני לחממות של נתיב העשרה ושרף אותן, וכמובן, מה שקרה מאז הסבב האחרון. מעולם לא נדבקתי לכסא, וכאשר היתה סתירה, בחרתי בעקרונות. גם בהתנתקות , הצבענו כולנו נגד ההתנתקות".

ליברמן המשיך ואמר: "אני מבין שיהיו עלי מבול של השמצות של דוברים מטעם ופרשנים מטעם. אך התמודדתי עם דברים קשים מזה. אני בטוח שההשמצות יצוצו מכל מקום, בטוויטר ובפייסבוק. אני מבקש לסכם תאריך בחירות מוקדם ככל האפשר", אמר ליברמן. "יש לתת לציבור לבחור בקו הנכון".

ליברמן נשאל על המסר המועבר לחמאס במהלך שלו, האם החמאס יבינו שניצחו ושראש הממשלה הוא רופס. ליברמן השיב: "דיונים ביטחוניים זה לא שיחת רעים. אני לא אתייחס לגופו של אדם, אך אני חושב שהקו שאנחנו מובילים בחודשים האחרונים הוא שגוי לחלוטין. כולם הכירו את עמדותיי כאשר נכנסתי לממשלה, וניסיתי לשנות מבפנים". 

עוד ציין במהלך מסיבת העיתונאים שתהליכי העבודה שלו מול הרמטכ"ל היו מצוינים וזאת על אף חילוקי הדעות. "אתם לא שמעתם על חילוקי הדעות. עבדתי מולו מצוין, וראיתם גם את התהליך השקוף והמוסדר של מינוי הרמטכ"ל הבא. לכן, מבחינתי, בשנתיים וחצי יש לי הרבה מה להראות לציבור בתפקוד שלי, אך הציבור צריך לשפוט".  ליברמן הוסיף שרק אחרי שהתפטרותו תיכנס לתוקף הוא ישוחח עם ראשי הקואליציה וכי טרם עשה זאת. "דעתי האישית היא שחייבים במצב שנוצר לקבוע תאריך מוקדם ככל האפשר, תאריך מוסכם לבחירות".

מוקדם יותר היום, על רקע ההערכות כי ליברמן צפוי להתפטר, הודיע שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי אם ליברמן יתפטר, הוא ידרוש את תיק הביטחון. 

דובר ראש הממשלה יונתן אוריך מיהר להודיע לפני מסיבת העיתונאים של אביגדור ליברמן כי תיק הביטחון יעבור לידיו של ראש הממשלה נתניהו. דובר ראש הממשלה: "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

ליברמן מכנס תקשורת

בסיומה של יממה דרמטית מאוד בישראל - שהחלה בהתקפות בדרום, המשיכה בקרבות שרי קבינט והסתיימה בריקודים פוליטיים אל תוך הלילה - הודיע הבוקר (ד') שר הביטחון אביגדור ליברמן שיכנס את נציגי כלי התקשורת בחדר סיעתו בשעה 13:00 בצהריים. שעה קודם לכן יכנס ליברמן ישיבת סיעה עם 4 חברי הכנסת הנוספים בסיעתו. משיחה הבוקר עם מקורב לשר הביטחון עולה שהוא עומד להתפטר. ליברמן אמר למקורבו: כי הוא אינו "יכול לעבוד עם ביבי יותר. מרגיש כך מזה זמן".

בקואליציה מתכננים כבר את רגע התפטרות של ליברמן. שר החינוך נפתלי בנט עומד לדרוש מראש הממשלה את תיק הביטחון בתמורה להישארותו בקואליציה. מן הבית היהודי לא נמסר אם מדובר באולטימטום אשר ישלח אותם אל מחוץ לקואליציה, אם לא יקבלו את תיק הביטחון, אך ההערכות הן שזו אופציה סבירה. מערכת היחסים העכורה בין נתניהו לבנט היא מן המפורסמות וקשה לתאר שנתניהו יפקיד בידיו את התיק הביטחוני למשך החודשים הבאים וזאת רק כדי לשמר רוב של 61 חברי כנסת.

מה יקרה אם ליברמן יתפטר?

אם אכן יממש ליברמן את האיום, ויתפטר מתפקיד שר הביטחון, תיכנס התפטרותו לתוקף תוך 48 שעות. ליברמן התפטר מתפקיד חבר כנסת במאי 2016 במסגרת מה שקרוי "החוק הנורווגי". על כן, אם יעזוב את משרד הביטחון, יחזור אוטומטית לתפקיד ח"כ עד למערכת הבחירות. בסיעתו, ישראל ביתנו, יש 5 חברי כנסת.

הקואליציה, ללא סיעת ישראל ביתנו מונה 61 ח"כים והליכוד, המרכיב העיקרי בקואליציה הצליח להוביל את הממשלה במהלך 2015 ומחצית 2016, כשהם עם 61 ח"כים. במצב דברים זה, לכל חבר כנסת ושר יש כוח עצום בידיו, ונתניהו יתקשה לנהל את הזירה הפוליטית. יצוין, תאריך הבחירות הקבוע בחוק הוא לחודש נובמבר 2019 ולמעשה מכיוון שקואליציה בת 61 ח"כים תתקשה לתפקד, אין טעם למשוך את המועד עד לרגע האחרון.

שרי הקבינט לא מרוצים

אתמול רתחו חלק משרי הקבינט - נפתלי בנט, איילת שקד, זאב אלקין וגם ליברמן - על כך שבסיום שעות ממושכות של דיוני קבינט סגורים תודרכו כ-3 עיתונאים ("גלובס" לא ביניהם) על הצבעה אחידה בתוך הקבינט והיעדר התנגדות למהלכי ההסדרה שהוביל ראש הממשלה.

האמת הייתה אחרת. השרים המוזכרים לעיל התנגדו, אך בישיבת הקבינט לא התקיימה כלל הצבעה.

יום ג' אם כן, היה עוד "יום רגיל במשרד" שבו שותפיו הקואליציוניים של נתניהו סופגים ממנו תרגיל פוליטי קלאסי שבו נמהלים אירועים ביטחוניים ביעדים פוליטיים. ליברמן מכיר את התרגילים במשך עשרות שנים.

השאלה הגדולה היא לאן חותר ליברמן. מצבו הפוליטי לא מזהיר. בשנים האחרונות הוא התקשה לקושש תמיכה ציבורית רחבה מעצם המעמד הבכיר של שר ביטחון ושר חוץ לשעבר. מנגד, הוא עבד בחריצות על התדמית הממסדית שלו, הממלכתית. מאז נכנס לתפקידו חדל ממרבית הטקסטים המתלהמים.

השאלה כעת היא האם ליברמן יבחר להיות האדם שמניע את מהלך פירוק הממשלה והאם הרקע העזתי מתאים לשם כך.

האם יממת 500 הטילים מעזה ו-15 מיליון דולר במזוודות הם האירוע שבאמצעותו יחל ליברמן את מצע הבחירות הבא שלו.

כזכור, ב-27 באוקטובר הופיע ליברמן בתדרוך בפני ועדת חוץ וביטחון בנושא המצב בעזה. הוא העריך אז שישראל נמצאת במצב של "מלחמת אין ברירה". אך מאותו היום, הובלה מדיניות הביטחון על ידי ראש הממשלה נתניהו תוך שהוא מסביר כי מטרתו היא למנוע יציאה למלחמה כוללת כאשר תוצאת הסיבוב הלחימתי הבא תהיה זהה לקודמים.

עוד כתבות

הילית מגד-ברגבאום / צילום: ענת לברון

מסתמן: הילית מגד תמונה למנכ"לית בלומברג ישראל

המו"מ בין קבוצת סלוצקי אפיקי תקשורת לבלומברג הושלם בהצלחה וחוזה צפוי להיחתם בימים הקרובים

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

עסקת בזק: הראל ואלטשולר התנגדו והצעת סרצ'לייט לא זכתה לרוב הדרוש

(עדכון): באסיפת מחזיקי איגרות החוב (סדרה ג') של ביקום לא זכתה ההצעה לרוב מינימלי דרוש של 75% מקרב משתתפי האסיפה ● זאת לאחר ששניים מהמחזיקים העיקריים באג"ח - חברת הראל ובית ההשקעות אלטשולר שחם, הצביעו נגדה

ניו יורק / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בינתיים בניו יורק: אושרה הרפורמה ההיסטורית שמגינה על זכויות השוכרים

החוק נועד לסגור פרצות שאפשרו לבעלי נכסים להעלות את שכר הדירה בשיעורים גבוהים מדי שנה ● "המחוקקים יגרמו לאובדן של מאות אלפי משרות ומיליארדי דולרים בהכנסות מעסקים וממסים", אמר נשיא איגוד בעלי הדירות

שיאים נשברים בוול סטריט / צילום: Reuters, Brendan McDermid

נעילה ירוקה בוהקת בוול סטריט; מדד הדאו ג'ונס טס 1.44%

נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, ציין כי הבנק המרכזי עשוי לבצע הפחתת ריבית נוספת אם האינפלציה לא תגיע ליעד ● דריכות לקראת הודעת הריבית של הפד מחר ● פייסבוק עולה בהמשך לזינוק של 4% אתמול ברקע להשקת המטבע הדיגיטלי שלה ● עליבאבא מזנקת ב-5% לקראת הרישום הכפול בהונג קונג

אביב גפן / רויטרס

אביב גפן מצטרף כיועץ תדמית ושיווק לחברת הקנאביס אינטליקנה

גפן יקבל על תפקידו בחברת אינטליקנה שכר ו-100 אלף אופציות במחיר מימוש של 6.6 שקלים - פרמיה של 28% על מחיר המניה הבוקר ● "הקנאביס הרפואי כאן כדי להישאר"

הילדים המבוגרים חוזרים לבית ההורים / צילום: Shutterstock

הסקר החברתי של הלמ"ס ל-2018: אחד מכל שלושה צעירים עדיין גר בבית של ההורים

נתוני הסקר החברתי לשנת 2018 פורסמו היום על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ● עוד בסקר: למעלה ממחצית מהנשים עשו שינוי בתעסוקה בעקבות הולדת ילד, כמעט 1.5 מיליון איש אינם מרוצים מהאיזון בין הזמן שהם מקדישים לעבודה בתשלום לבין הזמן שהם מקדישים לתחומים אחרים בחייהם

מוזיקה/ שאטרסטוק

צלילים צורמים: המוזיקאים הבריטיים חוששים מברקזיט לא מסודר

עזיבה של האיחוד האירופי ללא הסכם עלולה לגרום לנגנים וזמרים כאבי ראש לוגיסטיים בבואם להופיע מחוץ לבריטניה ● הסיכוי לברקזיט מבולגן עלה מאז שראשת ממשלת בריטניה התפטרה מתפקידה ותומכי הברקזיט ה"קשה" מתמודדים על תפקידה

מנכ"ל אפל טים קוק/ Shannon Stapleton , צילום: רויטרס

האם המידע שלנו מוגן יותר בידיים של אפל?

חברת אפל רוצה שהמשתמשים יירשמו לשירותים ברשת באמצעות חשבון של החברה, ומנסה לשכנע אותם שהיא תגן על המידע שלהם טוב יותר מחברות כמו גוגל ופייסבוק ● המהלך כולו מציף מחדש את השאלה איך טכנולוגיה שפותחה לטובת המשתמשים הפכה להיות מקור ערך עצום לחברות הענק

עמירם ברקת/צילום:מתן פורטנוי

לכו להצביע: כמה באמת עולות לנו חמש דקות בקלפי?

יום שבתון בבחירות זה אולי כיף, אבל המחיר פשוט יקר מדי ● רוצים יום חופש? לכו להצביע

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

טעות לעולם חוזרת? שגיאת הכתיב שעלתה מיליון שקל

תובע ש"שכח" לכתוב את הספרה 1 משמאל ל-900,000 שקל יצטרך למכור במחיר נמוך משחשב

אסתר חיות / צילום: יונתן זינדל

העליון הכריע: "פסק דין הבוגדת" יעלה לדיון נוסף; האם לאישה שבגדה יש זכות בבית המשותף?

בניגוד לעמדת היועמ"ש, נשיאת ביהמ"ש העליון קבעה כי ייערך דיון נוסף בהכרעה ● מדובר בפסק הדין שבמסגרתו בחר העליון שלא להתערב בפסק דינו של ביה"ד הרבני הגדול, ששלל מאישה את זכאותה לשיתוף בדירת מגורים עקב בגידה נטענת שלה בבעלה ● הדיון הנוסף יתקיים בהרכב מורחב של 9 שופטים

הבית ברחוב מיכ"ל. / צילום: בר אל

סיפורו של הבית ברחוב מיכ"ל הוכרע: הדיירות אכן היורשות החוקיות

ביהמ"ש לענייני משפחה הכריע כי הדיירות להן הוריש בעל הבניין הערירי את דירותיו, הן היורשות החוקיות ● לאחר שהוגשה בקשה לקיום הצוואה לרשם לענייני ירושה, הגישו בני משפחתו של הנפטר התנגדות לקיום הצוואה בטענה שלא היה צלול בעת עריכתה ● חוות-דעת רפואית שהוגשה העלתה שהנפטר אכן היה צלול והמחלוקת הגיעה לסיומה

קמפוס המכללה למינהל / צילום: עינת לברון

הרוחות סוערות במכללה למנהל: הנשיא זומן לשימוע לפני פיטורים וטוען מצידו "לאי סדרים"

נשיא המכללה אורן קפלן זומן לשימוע בפני הדירקטוריון ביום ראשון הקרוב ● ברקע, טענות כי הוא נמנע מלטפל בהטבות יתר שניתנו לעובדים מאוגדים, קבוצה שהוא נמנה עליה וכן האשמות על כך שאינו מסתדר ניהולית עם הצוות ● קפלן מצידו מגיב בחריפות וטוען שהיו"ר והמנכ"ל עשו יד אחת נגדו כיוון שגילה והחל לטפל באי סדרים ובמנהל לא תקין

כחלון ונתניהו בישיבת הממשלה / צילום: רויטרס

הפטנט התקציבי שאיפשר למשרד האוצר להזיז יותר מ-40 מיליארד שקל בארבע שנים

כך הפך הקיצוץ הרוחבי לפתרון קסם לכל סחטנות קואליציונית: במקום להתמודד עם הלחצים, בוחרים ראש הממשלה ושר האוצר לקצץ בתקציבי כל המשרדים ● כדי לעקוף את מגבלות חוק הנומרטור, הם אף דחו חלק מהקיצוצים לשנים הבאות - התחייבות שלא בטוח כי ניתן ליישם

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

הסטארט-אפ התל-אביבי AnyVision השלים גיוס של 31 מ' ד'

הסטארט אפ שהוקם ב-2015 מפתח טכנולוגיית זיהוי פנים, גוף ועצמים ● בסבב הגיוס הראשון של החברה גויסו 74 מיליון דולר ● בין המשקיעות נמצאות הקרנות M12 של מיקרוסופט, קרן הצמיחה DFJ ו-OG של אייל עופר

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

פרופ' נוריאל רוביני על המטבע של פייסבוק: "אין לזה שום קשר לבלוקצ'יין"

הכלכלן היהודי אמריקאי, שחזה את המשבר הפיננסי העולמי של 2008, מתח ביקורת על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בראיון לאתר Coindesk ● לטענת רוביני, מהמתנגדים הקולניים למטבעות הקריפטו, "מסדי נתונים מבוזרים של תאגידים אינם באמת בלוקצ'יין, אלא רק נקראים כך"

ברונו לה מאר, שר האוצר הצרפתי / צילום: REUTERS/Issei Kato/Pool/File Photo

שר האוצר הצרפתי נגד המטבע של פייסבוק: "זה לא בא בחשבון"

ברונו לה מר, שר האוצר של צרפת, תקף בראיון לרשת "בלומברג" את פרויקט ליברה, שעליו הכריזה היום פייסבוק ● לדבריו, "אסור שמטבע הקריפטו ייהפך למטבע ריבוני" ● הוא קרא לראשי הבנקים המרכזיים בעולם להקים ועדה לבדיקת הפרויקט

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר /  צילום: יח"צ

מימון ישיר מנסה לנפץ את הסטיגמה: "החוב הצרכני בישראל עולה בשיעור מתון; אין בועה בשוק האשראי לרכב"

במצגת שפרסמה היום החברה, שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל" ● מימון ישיר מעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של מתן הלוואות צרכניות חדשות

קלפי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

להקים קלפי בנתב"ג, לאפשר לישראלים בחו"ל להצביע: כך יגדלו אחוזי ההצבעה גם בלי יום שבתון

חוקרים בתחום מדע המדינה מסבירים שהקשר בין יום שבתון לבין שיעור ההצבעה בבחירות לא מובהק, ומציעים שורה של פתרונות אחרים שישכנעו את מי שלא מצביע להגיע לקלפי ● האם כדאי לכפות על האזרחים להצביע, באיזה פרמטר ישראל היא שיאנית העולם ולמה כדאי להקים קלפי גם בנתב"ג ● מצביעים. לא מבזבזים יום עבודה

הפגנת ענק נגד מנהיגת הונג קונג / צילום: ATHIT PERAWONGMETHA, רויטרס

מנהיגת הונג קונג נכנעה? רמזה שחוק ההסגרה לסין ייגנז

לאם התנצלה כך שגרמה לזעזוע גדול בעיר, ואמרה שהיא "שמעה את התושבים חזק וברור", ותנסה לבנות מחדש את האמון ● הצעת החוק הציתה גל מחאות אלימות ● מארגני המחאה דורשים ממנה התפטרות מיידית