גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ליברמן: "אני מודיע על התפטרות. נתניהו נכנע לטרור. מבקש לסכם תאריך בחירות מוקדם ככל האפשר"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התפטר מתפקידו: "500 רקטות נורו לדרומה של ישראל, והמענה שנתנו היה לא מספיק ולא הולם" ● רמז כי נתניהו משתמש בסוריה, איראן ומפעלי הנשק של החיזבאללה כתירוצים ● על רקע הודעת בנט כי ידרוש את תיק הביטחון, רה"מ הודיע כי התיק יישאר בידיו

אביגדור ליברמן מתפטר / צילום: רפי קוץ
אביגדור ליברמן מתפטר / צילום: רפי קוץ

טלטלה במערכת הפוליטית: שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע לחברי סיעת ישראל ביתנו: אני מתפטר מתפקיד שר הביטחון וקורא לעריכת בחירות כלליות בהקדם. 

ליברמן כינס היום מסיבת עיתונאים בחדר ועדת הכנסת ואומר כי "כל אחד מכם ניסה לנחש מה פשר המפגש. ניחשתם נכון. אכן אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. למה עכשיו? הפסקת האש בשילוב תהליך ההסדרה עם החמאס, היא כניעה לטרור. אין לכך שום משמעות אחרת. מה שאנחנו עושים במדינה, זה קניית שקט לטווח קצר במחיר פגיעה בביטחון הלאומי לטווח הארוך. אין זה סוד שהיו חילוקי דעות בין נתניהו לביני. למשל בנושא הכנסת הדלק הקטארי, חשבתי שזו שגיאה, ורק אחרי שראש הממשלה הוציא הודעה כתובה, נאלצתי לאפשר זאת. אותו הדבר בנוגע לפינוי חאן אל אחמר, השתלטות של שבט בדואי על אדמה. אני חשבתי שעלינו לפנות ולצערי ראש הממשלה הוציא הוראה קבועה, ומנע את הפינוי. שתי הנקודות הקריטיות הן הכנסת 15 מליון דולר לרצועת עזה במזומן, במזוודות לחמאס. וכל מי שאומר שיש על הכסף בקרה ופיקוח מה יהיה עם הכסף הזה, אינו מדייק בלשון המעטה. מי שעוקב אחרי הרשתות החברתיות בערבית, עליו להבין לאן הלכו 15 מליון דולרים. הם הלכו למשפחות המחבלים שהתעמתו על הגדר עם חיילי צה"ל. המשפחות של המחבלים היו הראשונים שקיבלו את הכסף. מצד אחד, מעבירים בכנסת חוק קיזוז כספי טרור ומצד שני אנחנו נותנים כסף מזומן לטרוריסטים". 

"הדבר הזה הוא בלתי סביר ובלתי אפשרי", ממשיך ליברמן, ורומז שנתניהו משתמש בסוריה, איראן ומפעלי הנשק של החיזבאללה כתירוצים. "נקודת המפנה השנייה הייתה הפסקת האש. כל ה-500 רקטות שנורו לדרומה של ישראל, והמענה שנתנו היה לא מספיק ולא הולם. אני מכיר את כל התירוצים וכל ההסברים ומכיר היטב את כל הנסיבות, ואת המודיעין. כל מה שנאמר בימים האחרונים (צפון, דרום, למעלה למטה) הכל תירוצים".

"היינו חייבים להתנות את המצב ההומניטרי בעזה בשני דברים לפחות. ראשית הסדרת נושא השבויים והנעדרים. ושנית, התחייבות של חמאס לא להביא בני אדם לגבול הרצועה. ביום חמישי האחרון הוכנסו 15 מליון דולר לרצועת עזה. ביום שישי למחרת חמאס הביא 13 אלף איש לגבול הרצועה להתעמת עם חיילי צהל ונפגעו 44 איש, ואחד נהרג. וזה יום אחרי שהם קיבלו 15 מליון דולר. למחרת נכנס פלסטיני לחממות של נתיב העשרה ושרף אותן, וכמובן, מה שקרה מאז הסבב האחרון. מעולם לא נדבקתי לכסא, וכאשר היתה סתירה, בחרתי בעקרונות. גם בהתנתקות , הצבענו כולנו נגד ההתנתקות".

ליברמן המשיך ואמר: "אני מבין שיהיו עלי מבול של השמצות של דוברים מטעם ופרשנים מטעם. אך התמודדתי עם דברים קשים מזה. אני בטוח שההשמצות יצוצו מכל מקום, בטוויטר ובפייסבוק. אני מבקש לסכם תאריך בחירות מוקדם ככל האפשר", אמר ליברמן. "יש לתת לציבור לבחור בקו הנכון".

ליברמן נשאל על המסר המועבר לחמאס במהלך שלו, האם החמאס יבינו שניצחו ושראש הממשלה הוא רופס. ליברמן השיב: "דיונים ביטחוניים זה לא שיחת רעים. אני לא אתייחס לגופו של אדם, אך אני חושב שהקו שאנחנו מובילים בחודשים האחרונים הוא שגוי לחלוטין. כולם הכירו את עמדותיי כאשר נכנסתי לממשלה, וניסיתי לשנות מבפנים". 

עוד ציין במהלך מסיבת העיתונאים שתהליכי העבודה שלו מול הרמטכ"ל היו מצוינים וזאת על אף חילוקי הדעות. "אתם לא שמעתם על חילוקי הדעות. עבדתי מולו מצוין, וראיתם גם את התהליך השקוף והמוסדר של מינוי הרמטכ"ל הבא. לכן, מבחינתי, בשנתיים וחצי יש לי הרבה מה להראות לציבור בתפקוד שלי, אך הציבור צריך לשפוט".  ליברמן הוסיף שרק אחרי שהתפטרותו תיכנס לתוקף הוא ישוחח עם ראשי הקואליציה וכי טרם עשה זאת. "דעתי האישית היא שחייבים במצב שנוצר לקבוע תאריך מוקדם ככל האפשר, תאריך מוסכם לבחירות".

מוקדם יותר היום, על רקע ההערכות כי ליברמן צפוי להתפטר, הודיע שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי אם ליברמן יתפטר, הוא ידרוש את תיק הביטחון. 

דובר ראש הממשלה יונתן אוריך מיהר להודיע לפני מסיבת העיתונאים של אביגדור ליברמן כי תיק הביטחון יעבור לידיו של ראש הממשלה נתניהו. דובר ראש הממשלה: "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

ליברמן מכנס תקשורת

בסיומה של יממה דרמטית מאוד בישראל - שהחלה בהתקפות בדרום, המשיכה בקרבות שרי קבינט והסתיימה בריקודים פוליטיים אל תוך הלילה - הודיע הבוקר (ד') שר הביטחון אביגדור ליברמן שיכנס את נציגי כלי התקשורת בחדר סיעתו בשעה 13:00 בצהריים. שעה קודם לכן יכנס ליברמן ישיבת סיעה עם 4 חברי הכנסת הנוספים בסיעתו. משיחה הבוקר עם מקורב לשר הביטחון עולה שהוא עומד להתפטר. ליברמן אמר למקורבו: כי הוא אינו "יכול לעבוד עם ביבי יותר. מרגיש כך מזה זמן".

בקואליציה מתכננים כבר את רגע התפטרות של ליברמן. שר החינוך נפתלי בנט עומד לדרוש מראש הממשלה את תיק הביטחון בתמורה להישארותו בקואליציה. מן הבית היהודי לא נמסר אם מדובר באולטימטום אשר ישלח אותם אל מחוץ לקואליציה, אם לא יקבלו את תיק הביטחון, אך ההערכות הן שזו אופציה סבירה. מערכת היחסים העכורה בין נתניהו לבנט היא מן המפורסמות וקשה לתאר שנתניהו יפקיד בידיו את התיק הביטחוני למשך החודשים הבאים וזאת רק כדי לשמר רוב של 61 חברי כנסת.

מה יקרה אם ליברמן יתפטר?

אם אכן יממש ליברמן את האיום, ויתפטר מתפקיד שר הביטחון, תיכנס התפטרותו לתוקף תוך 48 שעות. ליברמן התפטר מתפקיד חבר כנסת במאי 2016 במסגרת מה שקרוי "החוק הנורווגי". על כן, אם יעזוב את משרד הביטחון, יחזור אוטומטית לתפקיד ח"כ עד למערכת הבחירות. בסיעתו, ישראל ביתנו, יש 5 חברי כנסת.

הקואליציה, ללא סיעת ישראל ביתנו מונה 61 ח"כים והליכוד, המרכיב העיקרי בקואליציה הצליח להוביל את הממשלה במהלך 2015 ומחצית 2016, כשהם עם 61 ח"כים. במצב דברים זה, לכל חבר כנסת ושר יש כוח עצום בידיו, ונתניהו יתקשה לנהל את הזירה הפוליטית. יצוין, תאריך הבחירות הקבוע בחוק הוא לחודש נובמבר 2019 ולמעשה מכיוון שקואליציה בת 61 ח"כים תתקשה לתפקד, אין טעם למשוך את המועד עד לרגע האחרון.

שרי הקבינט לא מרוצים

אתמול רתחו חלק משרי הקבינט - נפתלי בנט, איילת שקד, זאב אלקין וגם ליברמן - על כך שבסיום שעות ממושכות של דיוני קבינט סגורים תודרכו כ-3 עיתונאים ("גלובס" לא ביניהם) על הצבעה אחידה בתוך הקבינט והיעדר התנגדות למהלכי ההסדרה שהוביל ראש הממשלה.

האמת הייתה אחרת. השרים המוזכרים לעיל התנגדו, אך בישיבת הקבינט לא התקיימה כלל הצבעה.

יום ג' אם כן, היה עוד "יום רגיל במשרד" שבו שותפיו הקואליציוניים של נתניהו סופגים ממנו תרגיל פוליטי קלאסי שבו נמהלים אירועים ביטחוניים ביעדים פוליטיים. ליברמן מכיר את התרגילים במשך עשרות שנים.

השאלה הגדולה היא לאן חותר ליברמן. מצבו הפוליטי לא מזהיר. בשנים האחרונות הוא התקשה לקושש תמיכה ציבורית רחבה מעצם המעמד הבכיר של שר ביטחון ושר חוץ לשעבר. מנגד, הוא עבד בחריצות על התדמית הממסדית שלו, הממלכתית. מאז נכנס לתפקידו חדל ממרבית הטקסטים המתלהמים.

השאלה כעת היא האם ליברמן יבחר להיות האדם שמניע את מהלך פירוק הממשלה והאם הרקע העזתי מתאים לשם כך.

האם יממת 500 הטילים מעזה ו-15 מיליון דולר במזוודות הם האירוע שבאמצעותו יחל ליברמן את מצע הבחירות הבא שלו.

כזכור, ב-27 באוקטובר הופיע ליברמן בתדרוך בפני ועדת חוץ וביטחון בנושא המצב בעזה. הוא העריך אז שישראל נמצאת במצב של "מלחמת אין ברירה". אך מאותו היום, הובלה מדיניות הביטחון על ידי ראש הממשלה נתניהו תוך שהוא מסביר כי מטרתו היא למנוע יציאה למלחמה כוללת כאשר תוצאת הסיבוב הלחימתי הבא תהיה זהה לקודמים.

עוד כתבות

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

בנימין נתניהו פרסם מתווה לממשלת אחדות

נתניהו פנה לח"כ בני גנץ והציע בין השאר הקפאת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה ואימוץ מתווה אטיס לחוק הגיוס

יהודית ריכטר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

במעמד שני נשיאים אמריקאים: יהודית ריכטר קיבלה פרס על פריצת דרך מ-MIT

במעמד שני נשיאים אמריקאים לשעבר קיבלה ד"ר ריכטר פרס על פריצת הדרך שחוללה בחיבור צעירים פלסטינים, ירדנים וישראלים דרך תוכנית "ניר - ביה"ס של הלב"

בנימין נתניהו / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

מה יקרה ב-48 השעות האחרונות לפני פקיעת המנדט והאם נתניהו ישלוף עוד שפן?

כל מי שמכיר את רה"מ יודע שהוא נוהג לשלוף שפנים מהכובע כשאף אחד לא מוכן • בהנחה שלא יקדים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה, גם הפעם כדאי להיות דרוכים עד הרגע האחרון • ומה הותיר נתניהו במשרד החוץ ● פרשנות

מארק צוקרברג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

מארק צוקרברג: "לפייסבוק תפקיד חשוב במניעת תוכן שגורם לקיטוב"

מנכ"ל פייסבוק נאם בשידור חי ופרש את משנתו בנושא חופש הביטוי ● בפוסט שפרסם יממה קודם לשידור הנאום כתב צוקרברג כי יתייחס לאיומים המרכזיים על חופש הביטוי, וכי הנאום הוא זיקוק של כל הדברים שלמד על הנושא בשנים האחרונות

עופר שלח / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עופר שלח: התר"ש לצה"ל לא מעניין את נתניהו כבר שנה שלמה

ח"כ עופר שלח הוסיף בפוסט פייסבוק נוקב במיוחד כי "רק כעת משתמש נתניהו בכך להפעלת לחץ פוליטי על כחול לבן"

ראש הנציבות האירופית ז'אן-קלוד וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון / צילום: Yves Herman, רויטרס

כל מה שצריך לדעת על ההתקדמות החדשה בהסכם הברקזיט

ראש ממשלת בריטניה הודיע היום כי הגיע להסכם חדש עם האיחוד האירופי ● מה בדיוק חדש בהסכם והאם זה אומר שהברקזיט יוצא לפועל? ● "גלובס" עושה סדר

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה תל אביב

משרד הבריאות: ארומה ת"א אחראית להרעלת המזון

לפי תוצאות המעבדה הראשוניות של משרד הבריאות, מקור ההרעלות בסניף ארומה ת"א ברחוב דרך בגין היה ככל הנראה באחסון לקוי של טונה בסניף ● ארומה ת"א: "נעשה הכול על-מנת שתקלה מסוג זה לא תחזור" ● אדם נוסף הגיע לחדר מיון לאחר שאכל כריך טונה בקיוסק בנמל ת"א

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס, וטד סרנדוס, מנכ"ל התוכן / צילום: Kim Hong-Ji, רויטרס

רבעון אחרון לפני כניסת המתחרות החדשות: נטפליקס היכתה את התחזיות

6.8 מיליון מנויים חדשים בתשלום הצטרפו לנטפליקס ברבעון השלישי; החברה עצמה חזתה שיצטרפו אליה 7 מיליון משתמשים, ופספסה במעט את ציפיותיה ● הרווח למניה ברבעון של 1.47 דולר - מעל ציפיות האנליסטים ל-1.04 דולר

ברקזיט/  צילום: רויטרס

פוחתים הסיכויים להסכמה היום על הברקזיט: הצפון-אירים מתנגדים

המפלגה הדמוקרטית הצפון-אירית הודיעה הבוקר כי אינה יכולה לתמוך במתווה הברקזיט החדש שגובש בשל ההצעה הנוגעת לחוקי המכס בצפון אירלנד ● התנגדות המפלגה מצמצמת את הסיכוי לאשר אותו בבריטניה ובאיחוד האירופי

סי אנד סאן ומלון West /צילום:שלומי יוסף

צרות של עשירים: מה עומד מאחורי ההתנגדות היוקדת של דיירי סי אנד סאן להרחבת הפרויקט

לאחרונה אושרה תוכנית לבניית 116 דירות יוקרה ו–198 יחידות מלונאיות בצמוד לפרויקט היוקרה שבצפון העיר ● לטענת בעלי הנכסים שבמתחם, התוכנית החדשה "מנופחת" ועשויה להוריד מערך נכסיהם ● במהלך הדיונים נחשף כי חלק מהיחידות המלונאיות במלון West משמשות למגורי קבע, בניגוד לחוק

סוכה / צילום: שאטרסטוק

סוכת שלום כל השנה: אפשר לפתור את המתח בין החילונים לחרדים

רוב הישראלים מסורתיים וחובבים את היהדות אך מודאגים מאוד מהקונפליקט החילוני-חרדי ● מסתבר שניתן לפתור אותו, אך הוא דורש מאמץ משני הצדדים ● דעה

אלי לוי, מור בית השקעות \ צילום: איל יצהר

זינוק של 60% במדד הנדל"ן מתחילת השנה לא הרתיע את מור השקעות מרכישת מניות אדגר וחג'ג'

חרף מחירי השיא שבהן נסחרות רבות מחברות הנדל"ן בת"א, מנהלי השקעות עדיין רואים בהן הזדמנות קנייה ● כבר בימים שמיד לאחר העסקאות, מור מורווח בשיעור דו-ספרתי על ההשקעות באדגר ובחג'ג' נדל"ן ● ילין לפידות השקיע 40 מיליון שקל במניות מגה אור, גם לאחר שהכפילו את מחירן ב-2019

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס

ההסכם עם ארדואן: ממשל טראמפ תקע סכין נוספת בגב הכורדים

ההתקפלות של טראמפ לפני ארדואן היא מהלומת קטלנית על שאיפת הכורדים לבית לאומי ומנציחה את דריסת הרגל הטורקית בסוריה ● מיט רומני: "האם ארה"ב כל כך חלשה עד שטורקיה הצליחה לכופף לה את היד?"  ● האם הנדל"ן של טראמפ בטורקיה שימש אמצעי לחץ בידי ארדואן? ● פרשנות

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

לקראת הסדר בפרשת משככי הכאבים בארה"ב? דיווח: טבע וחברות נוספות מציעות פיצויים בכ-50 מיליארד דולר

לפי הדיווח, חמש חברות שעסקו בייצור ובהפצה של משככי הכאבים מציעות לשלם פיצויים בסכום של כ-22 מיליארד דולר במזומן ועוד כ-28 מיליארד דולר בתרופות ובשירותים

המכונית האוטונומית של גוגל /צילום: רויטרס

מה יקרה לרכבי המיני והאם הג'יפונים כאן כדי להישאר? כך ייראה שוק הרכב ב-2020

חלק מהסיבות לשינויים הן פנימיות, כמו פגיעה בשוק ההיברידיות כתוצאה מעדכון המס הירוק, וחלקן נובעות מתהליכים גלובליים בשוק • מה שלא משתנה הוא החיבה של הישראלים לג'יפונים שלהם

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

בדרך לפשרה: שופט זימן את טבע וחברות התרופות האחרות לדיון לפני המשפט

שופט פדרלי זימן בכירים מהחברות על מנת לדון בפיצויים שהחברות מציעות ● טבע תשלם 29 מיליארד דולר, כחלק מהסכם הפשרה, בתרופות ובשירותי הפצה - כך על פי מקורבים לעסקה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה בירידות קלות בוול סטריט; המכירות הקמעונאיות בארה"ב הפתיעו לרעה בספטמבר

המכירות הקמעונאיות בחודש ספטמבר בארה"ב ירדו ב-0.3%, בניגוד לתחזיות לעלייה של 0.3%, והירידה הראשונה מזה 7 חודשים ● בנק אוף אמריקה עקף את התחזיות לרבעון השלישי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● סין הזרימה 28 מיליארד דולר למערכת הפיננסית

שכונת בית הכרם / צילום: shutterstock

100 דירות ייבנו על עתודת הקרקע האחרונה של בית הכרם

הדירות ייבנו בשני בניינים בגובה 14 קומות ● תושבים: "מדובר במחטף, שיתוף ציבור לא נעשה פה"

מנכ"ל מיקרוסופט סאטיה נדלה / צילום: רויטרס

שווי המשכורת השנתית של מנכ"ל מיקרוסופט: 43 מיליון דולר

משכורתו של נאדלה גבוהה ב-66% לעומת משכורתו בשנה שעברה, שעמדה על 26 מיליון דולר, אך היא נמוכה יותר ממשכורתו ב-2014, שהייתה 84.3 מיליון דולר, השנה בה נכנס לתפקיד