גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הביקוש ל"לואו טק": ענף שטחי המלאכה והלוגיסטיקה תופס תאוצה

מחירי קנייה ושכירות גבוהים דחקו את בעלי המלאכה ואת המחסנים הלוגיסטיים מהמרכז ● למרות זאת, נמצא הענף בפריחה ונותן מענה לא רק לתעשייה, אלא גם למשקיעים

פרויקט הסדנה באזור התעשייה חולון/הדמיה: איוולב מדיה
פרויקט הסדנה באזור התעשייה חולון/הדמיה: איוולב מדיה

הכתבה בשיתוף הסדנה

בשנים האחרונות החלה זירת ה"הייטק" הנדל"נית להתפרש בכל שטחי התעשייה והמסחר בגוש דן. מגדלי מגורים, משרדים ומסחר החלו לצוץ בכל פינה, ולהעלים אט אט את אזורי התעשייה המסורתיים. על רקע זה, מצאו את עצמם בעלי מלאכה שונים, כגון נגרים, מסגרים, מוסכניקים ועוד - בבעיה. מצד אחד, אזורי התעשייה שבהם הם פועלים הולכים ונעלמים והם נדרשו לפנות אותם לטובת מגדלים. מה גם שבתוכניות בניין עיר של הערים השונות, לא מאושרים עוד הקמת שטחי מסחר לבעלי מלאכה. מצד שני, הם אינם יכולים להשתלב במגדלים הקיימים. גם בגלל שמחירי הרכישה והשכירות שלהם גבוהים מאוד ביחס להכנסה של עסקי המלאכה וגם כי תנאי העבודה הנדרשים - כגון מחסני ענק, גישה למשאיות, פריקה וטעינה ועוד - לא מתקיימים בשטחי המסחר המודרניים.

המצב החדש יצר, גם אם לא במתכוון, עלייה בביקושים לאזורי "לואו-טק", אזורי תעשייה שעלות הרכישה וההשכרה בהם אינה גבוהה. כזו שתתאים גם לעסקים תעשייתיים, שתזרים המזומנים שלהם נמוך יותר ומאפשרים את תנאי העבודה לבעלי המלאכה.

זאת ועוד, אחד מתתי הענפים הצומחים בתוך ענף המסחר הוא המרכזים הלוגיסטיים. בין היתר, תרמו לכך חברות המסחר האלקטרוני שנדרשו לבנות מחסני ענק על מנת לאחסן את הסחורה שנשלחת אל הצרכנים. כך, קמים להם בשנים האחרונות מרכזים לוגיסטיים שונים, בסמוך לעורקי תחבורה מרכזיים כמו כביש 6, נתיבי איילון, כביש 4 וכביש החוף. המרכזים הללו נמצאים מצד אחד מחוץ לערים עצמם, אך מצד שני, קרובים, כאמור, לעורקי התנועה, מה שמקל על תהליך השינוע של הסחורה וההגעה אליהם.

פרויקט הסדנה: חללים יעודיים לבעלי מלאכה בלב גוש דן. לפרטים הקליקו כאן

אזור התעשייה המודרני של חולון

על רקע המגמה הנוכחית ועליית הדרישה לאזורים תעשייתיים "לואו טקים", החל לאחרונה שיווק מרכז המסחר והמלאכה של חולון, או בשמו הקצר יותר - פרויקט "הסדנה" (על שם הרחוב שבו הוא שוכן). מטרתו של מתחם התעשייה הקלה הזה היא להציע שטחי מסחר, מלאכה ולוגיסטיקה מודרניים, במחירי קרקע נמוכים יותר מאשר בלב גוש דן, אך עדיין נגישים ובסמוך מאוד ללב סביבת העסקים.

למרות הפריחה של ענף המרכזים הלוגיסטיים, פרויקט הסדנה הוא ייחודי ומהווה סנונית ראשונה, בכך שהוא, כאמור, משלב בתוכו גם מסחר, גם מלאכה וגם לוגיסטיקה. כל זאת בבנייה לגובה, ובסגנון מודרני. הפרויקט ממוקם סמוך לכניסה הראשית הצפונית של אזור התעשייה בחולון ומשתרע על מגרש של כ-16 דונם, כ-42 אלף מ"ר בנויים בארבע קומות, עם 120 יחידות למכירה בגודל של 250 מ"ר, ואף למעלה מכך.

פרויקט הסדנה. מחירי הקרקע נמוכים יותר מאשר בלב גוש דן/הדמיה: איוולב מדיה

המרכז תוכנן באופן שיענה בצורה מיטבית על צרכי בעלי המלאכה המשתמשים בו. בכל קומה קיימת גישה ישירה למשאיות לצורך פריקה וטעינה, היחידות עצמן מתוכננות עם תקרה גבוהה (כשישה מטרים) על מנת להתאים לאופי העבודה, רוחב הנתיבים כפול, מה שמאפשר נסיעה גם כשמכוניות חונות בצד וכל המקום עומד בעומס מקסימלי של עד טון וחצי למ"ר, גם מעבר לקומת הקרקע.

על פי התכנון, הקומות העליונות במבנה מיועדות לתעשייה ולוגיסטיקה. בקומת הקרקע, מתאפשר שילוב של מסחר קמעונאי. אכלוס הפרויקט טרם החל, אבל שיווק היחידות נמצא בשלב מתקדם. "יש לנו מגוון רחב של לקוחות שכבר הביעו התעניינות - קמעונאיים שרוצים להקים גם מרכזים לוגיסטיים לסחורות שלהם, משווקי צמיגים, לקוחות מתעשיית הברזל ועוד", אומר רו"ח רוני זוהר, יו"ר קרן ההשקעות בנדל"ן Capital Platinum, השותפה בפרויקט יחד עם חברת GF נדל"ן.

בנוסף, הפרויקט ממוקם באזור התעשייה של חולון, הנחשב לאחד מאזורי התעשייה והעסקים הגדולים ביותר בישראל. רק בשנים האחרונות הושקעו בו למעלה מ-2.5 מיליארד שקל כדי לשדרג את התשתיות הקיימות ולחבר אותו לעורקי התחבורה המרכזיים. כ-150 חברות שונות הביעו עניין או נכנסו לפעול בעיר בשנים האחרונות כתוצאה מכך.

לא רק מענה לבעלי מלאכה, אלא גם למשקיעים

הפריחה של אזורי התעשייה החדשים והמרכזים הלוגיסטיים היא לא רק בשורה לאנשי המסחר, הלוגיסטיקה והמלאכה, אלא גם למשקיעים קטנים בינוניים. "מדובר בנכסים שאין להם עלות המרה משוכר לשוכר. כלומר, לא צריך להשקיע הרבה כסף בכל פעם שמתחלף שוכר, מבחינת תחזוקה ושיפוץ, עלות התחזוקה של בעלי הנכס לא גבוהה", מסביר זוהר.

שטח מסחרי בפרויקט. מתוכנן עבור בעלי עסקים קטנים/הדמיה: איוולב מדיה

לדבריו, "כשבעל מקצוע נכנס לנכס הוא מקבל קירות חשופים, אבל זה בעצם מה שהוא זקוק לו. לכל היותר הוא צריך לצבוע אותם בלבן. זאת בשונה ממשרד או דירות מגורים, שדורשים מהבעלים השקעה בתשתית". זוהר אף מציג חישוב לפיו ברכישת כל נכס מתחום אחר, נחוצה השקעה של עוד כ-2000 שקל לכל מ"ר רבוע, על מנת להגיע למצב שבו ניתן להשתמש בנכס באופן מלא. נדרשת, למשל, השקעה בריהוט (כמו שולחנות וכיסאות משרדיים), פיתוח של תשתיות (כגון תשתית אינטרנט וטלפוניה ומטבחון) ועוד - בעלי שטחי מלאכה ולוגיסטיקה לא נדרשים לרוב להשקיע בכל אלה.

עדות נוספת ליתרון ההשקעה בנכסים של אזורי תעשייה ולוגיסטיקה היא האמון שענף זה מקבל מקרנות השקעה בנדל"ן. כך, למשל, קרן הנדל"ן המניב ריט 1, שמשקיעה בענף הלוגיסטיקה מאז שנת 2011, העלתה את סל הנכסים הלוגיסטיים של הקרן בהדרגה מ-7% ל-11%, במקביל להורדת את סל האחזקה במשרדים מ-61% ל-51%. בעולם, ההשקעה במבני תעשייה, מסחר, מלאכה ולוגיסטיקה כבר הפכה מזמן למגמה חזקה. כאשר השווקים החמים נמצאים בבריטניה, גרמניה וצרפת, שם בוצעו 57% מעסקאות המרכזים הלוגיסטיים באירופה, עם תשואה ממוצעת של כ-7.5% (על פי דוח של חברת המחקר קושמן וויקפילד). בישראל, הקמת המרכזים הלוגיסטיים של חברות מסחר גלובליות כמו אמאזון, עלי באבא, דקטלון ועוד רק אמורה להזניק את העניין בתחום. "התשואה צפויה להיות כזאת שתייתר את הצורך של הישראלים לחפש הזדמנויות במקומות בחו"ל", אומר זוהר.

בינתיים, אם כן, שטחי המלאכה, המסחר והלוגיסטיקה החדשים שקמים סמוך לעורקי תנועה מרכזיים, מוכיחים שגם עם פריחת "הייטק", עדיין לא נעלם הביקוש ל"לואו-טק", ששומר על יציבות, הן עבור בעלי המלאכה והן עבור המשקיעים. פרויקט הסדנה בחולון, כך נראה, הוא בינתיים סנונית ראשונה וחדשנית בתחום, אשר הולך צובר תאוצה.

פרויקט הסדנה בחולון: השקעה בשטחי מסחר ולוגיסטיקה. לפרטים הקליקו כאן

עוד כתבות

רובי שמיר, לילך אשר טופילסקי, דני גילרמן, דני דיין, עזי שפר וגיא פרנקלין פותחים את המסחר / צילום: שחר עזרן

רגע לפני פרישתה של לילך אשר טופילסקי: הנהלת דיסקונט פתחה את המסחר במנהטן

בבורסה בני יורק ציינו בשבוע שעבר את יום ישראל, באירוע אותו ערכו הליגה לידידות אמריקה-ישראל (AIFL) ומתחמי היזמות SOSA

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

התוכנית שהקפיצה את נתניהו: 4 ימים לתום המנדט זה מה שמתכנן בני גנץ

ערב פגישתו עם נשיא המדינה, יו"ר כחול לבן מתכנן לקיים מו"מ להרכבת ממשלה צרה שתתבסס על מיעוט בכנסת, תוך תמיכת הרשימה המשותפת מבחוץ ● פנה לנתניהו ברשתות החברתיות: "אעשה הכול כדי למנוע ממך לגרור את אזרחי ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

אי.די.יבי הבטיחה גיוס של 235 מיליון שקל בהנפקת אג"ח ט"ו

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיים הערב, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

הכנסות גולן טלקום ברבעון השלישי צמחו ב-5.6% ל-136 מיליון שקל

חברת הסלולר דיווחה על כ-923 אלפי מנויים פעילים ברבעון, גידול של כ-17,000 מנויים מהרבעון הקודם

פרנק הלוסקה מנכל אנקיאנו/ צילום: יחצ

מניית אנקיאנו ממשיכה להתרסק: חברת התרופות של בלווטניק דיווחה על כישלון בניסוי

המוצר המוביל של החברה, לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, היה בשלב II של הניסויים הקליניים, ואמור היה להיות האחרון לפני שיווק ● מניית החברה נפלה בנאסד"ק 14% מאז ההודעה ביום חמישי ועד סגירת המסחר ביום שישי

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

התוכנית החדשה לכיסוי הגירעון: הטלת מס על ירידה מהארץ ורילוקיישן

ועדה של רשות המסים בוחנת לאחרונה שורת פתרונות לסגירת פרצות המס בעת ירידה מהארץ או רילוקיישן ● בין הפתרונות - החמרה של "מס הגירה" שכבר קיים היום אך לא נאכף, וחיוב להעביר לנאמנות נכסים שנותרו בישראל

סייברארק / צילום: מתוך אתר החברה

גיוס מוצלח לסייברארק: הנפיקה אג"ח להמרה ב-500 מיליון דולר בריבית אפסית

ספקית פתרונות אבטחת הסייבר לארגונים הנפיקה למוסדיים אג"ח המיועדות לפירעון בנובמבר 2024 ● היקף הגיוס עשוי לגדול בעוד 75 מיליון דולר

אמזון / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אמזון תעלה השבוע קמפיין השקה באמצעות מקאן ת"א

הקמפיין יתמקד בדיגיטל ויודיע על הגרסה העברית של האתר ועל מבצע השילוח חינם בקנייה מעל 49 דולר ● זו הפעם הראשונה שבה מעלה אמזון קמפיין מקומי בארץ

שאול שני / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לאחר שנכשל בניסיון להנפיק בלונדון: שאול שני מוכר את ECI בשליש מהשווי שלפיו נרכשה ב-2007

הרוכשת האמריקאית ריבון תשלם 450 מיליון דולר עבור חברת ציוד התקשורת למודת המשברים ● משקיעי ריבון לא אהבו את העסקה, ומניית הרוכשת איבדה כשליש מערכה בתוך יומיים - גם על רקע עזיבת המנכ"ל וגיוס חוב מתוכנן של חצי מיליארד דולר למימון הרכישה ופרעון חובות ECI ● הערכות: לא צפויים פיטורים מאסיביים ב-ECI בעקבות הרכישה

נשיא המדינה ראובן רובי ריבלין בקלפי / צילום: דוברות בית הנשיא

הנשיא ריבלין גוער בנתניהו וגנץ על שלא השכילו עדיין להקים ממשלת אחדות

בסיור בדרום לאחר ירי הרקטות בשבוע שעבר אמר ריבלין: "הרף לכם! אין צורך בבחירות נוספות, התכבדו ושובו. אני קורא גם לליכוד וגם לכחול לבן להתעשת ולהבין שהעם לא רוצה בחירות נוספות. די לו בבחירות האלו"

יואל בר אל / צילום: איל יצהר, גלובס

"זה עולם קשה, קר ואכזר": הכירו את היזם שמלמד את רשתות השיווק מה קורה בחנויות שלהן

חברת Trax מלמדת ספקים וקמעונאיות מה מתרחש בחנויות - ממלאי המוצרים ועד אופטימיזציה של המדפים ● יואל בר־אל, מייסד-שותף, מספר ל"גלובס" על העבודה מול הקמעונאיות ועל החברה שהצליח להציל מפירוק ● האזינו לפודקאסט ההייטק "רוד שואו" 

מטריקס / צילום: איל יצהר

מכפילי הרווח של חברות ה-IT מעוררים מחשבה: האם זה הזמן לדלל החזקות?

מניותיהן של ארבע החברות הישראליות הגדולות בסקטור טכנולוגיות המידע - מלם-תים, חילן, וואן ומטריקס - נסקו במאות אחוזים בחמש השנים האחרונות ● האם יש הצדקה מלאה להתארכות מכפילי הרווח במגזר?

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

המשותפת בתגובה לכנס החירום של הליכוד: חוששים שהסתה תביא לפגיעה באוכלוסייה הערבית

קודם לכן ח"כ איימן עודה לקצין הכנסת, למשטרת ישראל ולשר לביטחון הפנים בבקשה להצמיד לו אבטחה בעקבות איומים על חייו ופרסום תמונתו במדי הג'יהאד האיסלמי ● בפנייתו כתב: "ההיסטוריה לימדה אותנו שבכוחן של תמונות כאלה להוביל לרצח פוליטי"

מייסד חברת מיקרוסופט ביל גייטס / צילום: Sandrine THESILLAT, רויטרס

שוב האיש העשיר בעולם: ביל גייטס עקף את ג'ף בזוס

עפ"י דיווח ב"בלומברג", ביל גייטס הוא שוב האיש העשיר בעולם ● הונו מוערך ב-110 מיליארד דולר, בעוד שג'ף בזוס במקום השני מוערך ב-108.7 מיליארד דולר

יו"ר מפלגת הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה / צילום: רפי קוץ

מאיימן עודה עד בילי אייליש: "טיים" בוחר את 100 המשפיעים על עתיד העולם

אחרי 15 שנים של רשימות משפיעים, מגזין "טיים" פרסם לראשונה את רשימת מאה האנשים שישפיעו על עתיד העולם נכון ל-2019 ● איך נבחרו המאה, מה ההבדל בין משפיעי ההווה למשפיעי העתיד ומי הישראלים ברשימה?

יובל תמיר / צולם במרכז מיחזור, צבי כהן ואחיו, נתניה צילום: יונתן בלום

אינפימר של יובל תמיר בצרות: הודיעה על תוכנית צמצומים והתייעלות

יצרנית חומרי הגלם עדכנה כי אין לה את היכולת להמשיך את פעילותה במתכונתה הקיימת וכי תידרש לאתר מקורות נוספים כגון השקעה בהון או מקורות אחרים ● נפרדה ממרבית עובדיה וקיצצה בשכר הבכירים

מפגין יורה בחץ וקשת במחאה בהונג קונג / צילום: Athit Perawongmetha, רויטרס

חץ וקשת ובקבוקי תבערה: המחאה נגד השלטון מתלהטת

האלימות במחאות נגד השלטון בהונג קונג, שמתקיימת ברציפות מיוני האחרון, מסלימה, וההתנגשויות בין האזרחים למשטרה הופכים לקשים יותר ויותר ● צפו בתמונות

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

מלחמת סחר / צילום: שאטרסטוק

לקראת השבוע בשווקים: חדשות משיחת הסחר יטו את הכף; "הסיכון מפני אירועים משבשים גדול מהסיכוי להמשך עליות"

המדדים בוול סטריט בשיא כל הזמנים, המשקיעים דרוכים לקראת עדכונים על יחסי סין-ארה"ב; יניב חברון: "שלב ראשון להסכם מגולם בשוק" ● עונת הדוחות מגיעה לישורת האחרונה ● השבוע יפורסמו פרוטוקולי הפד מישיבתו האחרונה ● התחזית השבועית של "גלובס"

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

"נשיא אוקראינה יעשה כל מה שתבקש ממנו": האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של טראמפ?

האם מינוי גורדון סונדלנד היה הטעות הגדולה ביותר של דונלד טראמפ? איל הנדל"ן היהודי תרם מיליון דולר, וקיבל שגרירות באירופה ● הוא הבטיח לטראמפ שנשיא אוקראינה "אוהב את התחת שלך" ● טראמפ האמין, בדק, הבטיח ודרש ● התוצאה היא הליכים להעמיד את הנשיא למשפט הסנאט