גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התפטרות ליברמן פותחת את הדלת למחוות כלכליות בהיקף של כ-250 מיליון דולר לחמאס

ההבלגה הישראלית והשבוע מעידה כי מתחת לפני השטח מתבשל מהלך גדול ● התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן הוציאה את העזתים לרחובות לחגיגות ניצחון ומסירה מכשול משמעותי משיחות ההסדרה ● החדשות הרעות: הסדר תמורת כסף מחזק את חמאס ואת הג'יהאד האסלאמי

מכלית דלק מגיעה לרצועת עזה./ צילום:  רויטרס Mohammed Salem
מכלית דלק מגיעה לרצועת עזה./ צילום: רויטרס Mohammed Salem

התשובה לשאלות המנקרות מדוע הסכימה ישראל להפסקת האש על השלכותיה ומדוע חמאס לא הפעיל את מלוא כוחו, נעוצה בשינוי המדיניות הישראלית מול חמאס ובאי-רצונה להמשיך ולשמש קבלן הביצועים של אבו מאזן מול הנהגת חמאס. במסגרת זו, ישראל עתידה להסכים לשורה ארוכה של מחוות והקלות שאת רובן תממן קטאר, ובתמורה חמאס אמור להחזיר את השקט המלא לגבול כולל הפסקת ההפגנות, ולשבת למשא ומתן רציני על השבת גופות החיילים אורון שאול והדר גולדין, והאזרחים הישראלים שהוא מחזיק בשבי.

גורם דיפלומטי בינלאומי מעריך את היקף המחוות בכ-250 מיליון דולר בחצי השנה הקרובה, לא כולל הפרויקטים התשתיתיים שיקודמו והרחבת מרחב הדיג. לדבריו, ישראל שינתה בחודשים האחרונים את מדיניותה על רקע התנהלותו של אבו מאזן, וכעת היא מוכנה לאפשר למדינות כמו קטאר להיכנס לוואקום שהותירה הרשות הפלסטינית ולממן את המשכורות ושאר הוצאות ממשלת חמאס ברצועה. לבד מ-150 מיליון הדולרים לסולר ולמשכורות, עוד 100 מיליון דולר אמורים להגיע למטרות רווחה, שיקום פצועים, קרן הלוואות קטנות, דמי אבטלה וקצבאות.

בישראל לא מאשרים את גובה הסכום, אבל מבהירים כי תמורת שקט מוחלט תתאפשר העברת כספים לצרכים הומניטריים. לא התקבלו תשובות לשאלות כיצד יפוקח תהליך העברת הכספים וכיצד ניתן יהיה למנוע מהנהגת חמאס להשתמש בכסף לצורכי טרור או למטרות נלוות.

ונמשכת שיירה - למרות הרקטות וההפצצות

כאילו לא הספיקו התחושות הקשות בישראל לגבי הפסקת האש והתגובה המינימלית לירי הרקטות, אשר אותן מסגרו חמאס והארגונים האחרים לתמונת ניצחון, באה התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן והוציאה את העזתים לרחובות לחגיגות ניצחון.

מנהיג חמאס, איסמעאיל הנייה, אמר כי "ההתנגדות" השיגה ניצחון צבאי על הכובש תוך פחות משבוע, ובמקביל הושג ניצחון מדיני בהתפטרותו של ליברמן. "ההודעה שלו היא הודאה בכישלון שלו ושל הישות הכובשת", אמר. דובר חמאס אמר כי ההתפטרות היא ניצחון פוליטי של עזה, אשר הצליחה לעמוד איתנה ולעורר רעידת אדמה פוליטית בישראל. הודעה דומה פרסם הג'יהאד האסלאמי.

לשמחה הזו של חמאס ושותפיו היבט נוסף: לכתו של ליברמן שהתנגד לכל המחוות בואכה הסדרה ברצועה, פתיחת המעברים, הרחבת מרחב הדיג ועוד, מבשרת את הסרת המכשול המשמעותי ביותר משיחות ההסדרה.

אחת מהתמונות האבסורדיות ביותר בשני ימי העימות עם חמאס בתחילת השבוע הייתה שיירת משאיות ומכליות שנכנסו לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום, בעוד ממעל רקטות נורות מהרצועה אל יישובים ישראליים ומטוסי חיל האוויר מפציצים מבנים ומתקנים של חמאס. אם תרצו, התמונה שמסייעת להסביר מה קרה ומדוע למרות ההתכתשות המאסיבית (460 רקטות!) האירוע הסתיים בהפסקת אש ולא הידרדר לעימות רחב.

התמונה הזו היא דו-צדדית. ישראל אפשרה גם בעיצומם של הקרבות העברה של דלק לתחנות הכוח, אותו דלק שנרכש בישראל בכסף קטארי, וכן מלט וחומרי בנייה אחרים. חמאס מצדו אפשר את הכנסת המכליות והמשאיות, והקשר בין פקידיו לבין הצד הישראלי האחראי על המעברים נמשך כל העת. יד אחת לוחצת על ההדק והיד השנייה במכשיר הטלפון המקושר לזה שעליו אתה יורה. ויותר מכל, הדואליות הזו מעידה על האינטרס המשותף של ישראל ושל חמאס לא לעצור את המהלכים להרגעה, אלה שאולי יובילו להסדרה ארוכת-טווח.

לאיפוק הישראלי שהוביל להסכמה להפסקת האש יש סיבות אסטרטגיות וצבאיות, על מקצתן דובר פומבית ואחרות נותרו עלומות, אבל כתמיד גם לסוגיה הכלכלית מקום חשוב במשוואה ולעיתים היא גם מכריעה. אחת הסיבות העיקריות להתפטרותו של שר הביטחון ליברמן אתמול היא התזה השלטת כעת בקרב כלל גורמי הביטחון - שב"כ, מוסד, אמ"ן, מתאם הפעולות בשטחים והרמטכ"ל - ואשר גורסת כי בהיעדר הסכמות בין הרשות הפלסטינית לחמאס על העברת השלטון שם, הדרך לנטרול איום הרקטות מהרצועה היא קידום הסדר של שקט תמורת כסף ומחוות כלכליות.

המגרעות של גישה זו עצומות. חמאס מתחזק על חשבון הרשות הפלסטינית ועמו הג'יהאד האסלאמי, שלוחה של טהראן ברצועה, חלק ניכר מהכסף הנכנס הולך לארגון הטרור ומעניק לו מימון וזמן להגביר את יכולותיו הצבאיות. ויש עוד: ישראל מצד אחד מנהלת מאבק בינלאומי נגד הכסף שמעבירה הרשות הפלסטינית למשפחות מחבלים, ומנגד מאפשרת העברת מזומנים לחמאס כשחלק ניכר מהכסף הזה הולך בדיוק לאותה מטרה, תשלום למשפחות מחבלים, הפעם של חמאס, ונפגעי הפגנות הגדר. השבוע הכריזה ארצות הברית כי סלאח אל-עארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, הוכנס לרשימת הטרור שלה, ומנגד ישראל מנהלת דיונים עם אותו ארגון טרור שאל-עארורי יושב בהנהגתו.

בשורת היתרונות לבד מעצם השקט, הימנעות מגרירת ישראל לעוד מבצע צבאי שבסיומו, בהיעדר ההנחיה הברורה של כיבוש הרצועה והפלת שלטון חמאס, המצב לא היה משתנה בהרבה. גורם ביטחוני הסביר עוד כי ישראל לא תהיה מוגבלת לפעול צבאית, בוודאי למניעת ירי לעבר יישובים ישראליים ונגד מנהרות התקפיות.

100 מיליון דולר למטרות הומניטריות ולשיקום הכלכלה

גם להתנהלות חמאס, שעל אף הירי לא הפעיל את מלוא כוחו וטווח הטילים שברשותו, יש סיבות אחרות רבות, אבל במקרה שלו העניין הכלכלי והשלכותיו מאפיל על האחרות. גורמי הערכה וניתוח לוקחים ברצינות את האפשרות שחמאס עיכב את ירי טיל הקורנט אל עבר האוטובוס באנדרטת "החץ השחור" ביום שני, כדי שרוב החיילים ירדו ממנו על-מנת להימנע ממספר נפגעים גדול שהיה מכריח את ישראל להגיב בעוצמה גדולה בהרבה. גורם ביטחוני הוסיף בציניות כי בחמאס ככל הנראה נשמו לרווחה כשהתברר שההרוג מירי הרקטה לאשקלון היה פלסטיני מחלחול. גם טווח הירי נשאר באזור הדרום מתוך הערכה כי ירי אל גוש דן יחייב גם הוא תגובה ישראלית חריפה יותר.

אם התבנית הזו נכונה, מה היה לחמאס להפסיד במקרה של עימות כולל? על המשימה הזו שקדנו ביממה האחרונה, והנה התוצאות: כל עוד עיכוב כספי המשכורות של הרשות הפלסטינית פגע רק בעובדי הרשות הוותיקים ברצועה, זה לא הפריע לחמאס, אבל כאשר הארגון לא הצליח לשלם את משכורות עובדי הממשלה שהוא מינה, עובדים אלה הפעילו לחצים כבדים. חמאס בלם חלקית לחצים אלה על ידי הפנייתם אל הפגנות הגדר, מתוך תקווה שמדינות ערב ילחצו על הרשות לחדש את הזרם, אך ללא הצלחה. כאן הוא החל לאותת על נכונות להידברות, חידושה עם אבו מאזן ופתיחתה עם ישראל. מהר מאוד התברר כי דווקא הערוץ הישראלי נכון יותר להתקדמות.

בעוד אבו מאזן מתבוסס במרירותו על היחס האמריקאי ומתבצר בעמדותיו כלפי כולם, הצטרפה קטאר למהלך ועמה מזוודות המזומנים. ראשית הגיע השליח שלה מוחמד אל-עמדי להסכמה עם ישראל כי ארצו תרכוש סולר ב-60 מיליון דולר מחברת "פז" הישראלית עבור תחנות הכוח העזתיות, ובכך שולש מספר שעות אספקת החשמל ברצועה מ-4 ל-12 ביום. בסוף אוקטובר סיכם אל-עמדי עם ישראל כי היא תאפשר העברת 90 מיליון דולר במשך חצי שנה לתשלום משכורות עובדי הממשל בעזה ולסיוע הומניטרי אחר.

15 מיליון דולר כבר נכנסו בשבוע שעבר במזוודות מזומנים, תוך עקיפת מנגנוני איסור מימון הטרור שישראל עצמה יזמה ועודדה, המטילים עיצומים בינלאומיים על מוסדות פיננסיים המעבירים כספים לחמאס. כאמור, עוד 100 מיליון דולר אמורים לשמש למטרות הומניטריות ולהנעת הכלכלה הפלסטינית ברצועה.

במסגרת ההסדרה אמורה ישראל לאפשר ולקדם הקלות כלכליות ופרויקטים, בהם מתקן התפלת מים, הוספת קו חשמל שתוכנן לפני שנים מישראל לרצועה אך לא בוצע בשל התמשכות האלימות, הגדלה ממשית של מרחב הדיג מול חופי הרצועה, והתחלת הקמת אזורי תעשייה סמוך למעברי הגבול שבהם יוקמו מפעלים ישראליים ובינלאומיים לתעסוקת פלסטינים. ישראל עדיין מתנגדת לכניסת פועלים מהרצועה לתוך תחומה, אך בדיונים האפשרות הזו הועלתה כאופציה עתידית.

בשורה התחתונה, הישגי חמאס וההבלגה הישראלית מעידים כי משהו אחר מתבשל מתחת לפני השטח, משהו גדול מספיק כדי לשכנע את מערכת הביטחון הישראלית לוותר על תגובה והרתעה, ולתמוך במאמצי ההסדרה. 

עוד כתבות

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

סגירה חיובית באירופה; שנחאי זינקה יותר מ-2% לאחר הורדת ריבית בסין

שורת הקלות בסין בניסיון להתמודד עם השפעות הווירוס הקטלני ● סינגפור מנמיכה את תחזית הצמיחה שלה ל-2020 ● כלכלת יפן התכווצה ברבעון הרביעי של 2019 בקצב שנתי של 6.3% ● היום לא יתקיים מסחר בארה"ב לרגל יום הנשיא

ניר ברקת / צילום: איל יצהר

פרשנות: על הרומן של ניר ברקת עם העובדים וההסתדרות, ומה קרה לפיל שבחדר

מאז אתמול ברקת מוביל בגאון את הקמפיין הכלכלי של הליכוד ● והסיסמאות שלו אולי לא חדשות, אבל נשמעות מצוין גם בפעם השלישית, הרביעית והחמישית שמשמיעים אותן

מימין: מטוס של אל על, אוריין ומלון הרודס של פתאל / צילומים: סיון פרג' ומצגות חברות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

גם פתאל בפנים: יותר מ-20 חברות בבורסת ת"א כבר "נדבקו" בווירוס הקורונה וספגו ירידות חדות

בין הנפגעות הבולטות: אוריין, אל על וכנפיים ● היום הצטרפה אליהן פתאל החזקות, לאחר שדיווחה על צפי לביטול הזמנות

שכונת "דניה הירוקה" / הדמיה: אנדו סטודיו

חיפה: התנגדויות תושבי דניה נדחו - ואושר הפרויקט להקמת 226 יח"ד בדרום השכונה

הוועדה המחוזית חיפה הטילה את האחריות על שיפור דרכי התחבורה בשכונה בעת חירום על העירייה, ותוכנית הבינוי תחויב בקבלת אישור ע"י רשות הכבאות ● עמותת המתנגדים הודיעה על כוונתה לערער על ההחלטה

הפגנה של מקומיים נגד המפעל של טסלה / צילום: PAWEL KOPCZYNSKI, רויטרס

מאסק מול הגרמנים: המפעל הראשון של טסלה באירופה מעורר סערה עוד לפני שנפתח

המפעל הראשון והמדובר של טסלה באירופה, והרביעי בסך-הכול בעולם, יוקם דווקא בעיירה גרונהיידה, לא הרחק מברלין ● למה נבחרה דווקא היא, כיצד תתיישב השמרנות הגרמנית עם אחת החברות פורצות הדרך בתעשיית הרכב, ואיך זה קשור לפצצות ולנמלים ● קן לציפור, גרסת אילון מאסק

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

אזרחים ותיקים בשדה התעופה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

הקורונה היא רק תירוץ? סוכני נסיעות זועמים על גל ביטולים בחסות חוק הגנת הצרכן

בהלת וירוס הקורונה חיזקה תופעה שמעמידה היום את סוכני הנסיעות בבעיה: לטענתם, חוק הגנת הצרכן נדיב מדי לאזרחים מעל גיל 65, ומאפשר להם לבטל עסקאות בקלות ● "בעבר היו ביטולים מעת לעת, היום זה טירוף. אנחנו מפסידים מאות אלפי שקלים"

התחדשות נהריה  / הדמיה: עוזי גורדון אדריכלים

הוועדה המחוזית צפון אישרה היום תוכנית לפיתוח העיר נהריה ב-20 השנים הקרובות

מסמך מדיניות פיתוח העיר שאומץ על ידי הוועדה המחוזית גילה שלמרקם הקיים בעיר נהריה יש כושר נשיאה מפתיע ● על פיו, ניתן להגיע בנהריה ליעד של 200,000 תושבים במסגרת התחדשות עירונית ואינפילים

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

לקראת המעבר לאולפנים החדשים: חשש בחדשות 13 מפני גל פיטורים

בהנהלת החברה מסרבים להתחייב שלא ייצאו בחודשים הקרובים למהלך של פיטורי צמצום - "והדבר", כך טוען הוועד, "מדליק נורה אדומה של ממש"

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

רחוב רשב"ם 3, רמת השרון / הדמיה: n-trace אנטרייס הדמיה אדריכלית

דיירי הבניין במרכז רמת השרון שיקבלו דירה חדשה ומרפסת

התחדשות עירונית ברמת השרון: משלוש קומות ו-12 דירות ל-8 קומות ו-28 דירות

הראל ויזל / צילום: איל יצהר

קבוצת פוקס: אם צריך נעבור לייצר בטורקיה, הודו או בנגלדש

כך מסרה הערב ענקית האופנה הישראלית ● למרות זאת, פוקס ציינה כי אופי פעילות הקבוצה הינו במרביתו עונתי, כאשר הזמנות הקבוצה לעונת הקיץ הקרובה כבר סופקו, ולפיכך החברה אינה רואה פגיעה בטווח הקצר בפעילות הקבוצה

אורן עזר / צילום: איל יצהר

הצלחת הניסוי בשבדיה מתדלקת את מניית אלקטריאון: קפצה פי 21 בפחות מ-3 שנים

החברה נטולת ההכנסות, שפועלת בתחום הטעינה האלחוטית של כלי רכב חשמליים, נסחרת בשווי של קרוב למיליארד שקל ● הניסוי שעליו דיווחה אלקטריאון היה בטעינה אלחוטית סטטית של משאית חשמלית על מסלול ניסויים באי גוטלנד

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

השופט דוד רוזן/ צילום: יונתן בלום

הנציב ממליץ לנקוט בצעדים נגד ראש יחידת התביעות: ניסתה לכסות את העובדות

ההמלצה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות באה במסגרת בירור תלונה שבה הגיע לנציבות התייחסות שאינה משקפת נכונה את עובדות האירוע של נשוא התלונה

גיל שרון, אבי גבאי, איציק בנבנישתי, רן גוראון וטל גרנות־‏גולדשטיין / צילום: ליאור מזרחי, תמר מצפי, רמי זרנגר ושלומי יוסף. עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

בלי תשתיות ובלי טלוויזיה: למה כולם מתעניינים פתאום דווקא בגולן טלקום?

סלקום, פרטנר ופלאפון מנהלות מגעים לרכישת המפעילה הקטנה והרווחית שהנכס העיקרי שלה הוא הלקוחות • המיזוג ההגיוני ביותר, עסקית ורגולטורית, הוא בין סלקום לגולן טלקום - מה שלא מפריע למתחרות לקפוץ לזירה ולהעלות את מחיר העסקה

מתחם לפינוי בשכונת נווה דוד, חיפה / צילום: פאול אורלייב

רוצים עוד 25 מ"ר? יש לכם 45 יום לחתום: בחיפה נכנסים למרוץ נגד הזמן בפרויקטי פינוי בינוי

עיריית חיפה הציבה אולטימטום להחתמה על מיזמי פינוי בינוי בתנאים משופרים - אחר כך תוגבל התמורה לדיירים ל-12.5 מ"ר בלבד

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

בית המשפט המחוזי נגד משרד הביטחון: "פעל במגמתיות כדי להסתיר פרטי ההתקשרות עם מכון מנדל"

המחוזי קיבל את בקשת ארגון לביא שטען לחוסר שקיפות מצד משרד הביטחון ● "להתעלמות מבקשות המידע יש מחיר"

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

מחשש להתפשטות הקורונה: דרעי הרחיב את צו איסור הכניסה לאזרחים זרים

שר הפנים קבע כי ימנע כניסתם לישראל של זרים ששהו בשבועיים האחרונים בתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו ● זאת, בנוסף לצו התקף לגבי סין וברקע החלטת משרד הבריאות על הרחבת בידוד הבית לשבים ממדינות אלה