גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מנכ"לית הבינלאומי בוועדת ה"טייקונים": "שיעור ההפרשה לאשראי עסקי גדול הוא אפסי"

בצל האפשרות שכבר בימים הקרובים יוכרז על פיזור הכנסת והוועדה לחקר מתן האשראי ללווים הגדולים תסיים את עבודתה מוקדם מהצפוי, הגיעו אליה היום ראשי דיסקונט והבינלאומי • יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל: "כל הלוואה הזויה כמעט, בלי ביטחונות, היא במרחק שיחת טלפון מבעל עניין"

אירית אייזקסון וסמדר ברבר צדיק /  צילום:דוברות הכנסת נועם רבקין פנטון
אירית אייזקסון וסמדר ברבר צדיק / צילום:דוברות הכנסת נועם רבקין פנטון

היום הגיע תורם של ראשי דיסקונט והבינלאומי להתייצב בפני ועדת החקירה הפרלמנטרית לחקר האשראי ללווים הגדולים, בראשותו של ח"כ איתן כבל. הדיון נערך למרות חרב הבחירות שמאיימת להפסיק את עבודת הוועדה בטרם תסיים את עבודתה. מנכ"לית הבנק הבינלאומי, סמדר ברבר-צדיק, רמזה במהלך הישיבה כי לא צריך להפנות כלפי הבנק שלה את חיצי האשמה: "שיעור ההפרשה לאשראי עסקי גדול הוא אפסי, לפחות בשמונה השנים האחרונות ונמוך בהשוואה ליתר הבנקים במערכת".

יו"ר הוועדה כבל ביקש מברבר-צדיק להסביר כיצד התנהל הבנק מול הלווים הגדולים ומה היו נוהלי הענקת האשראי על ידי הבנק. כבל אף הוסיף דוגמה, כאשר הקרין במהלך הישיבה כתבה של חברת החדשות, בה הושמעה שיחה בין ניצה זעפרני, מי שהייתה מנהלת מחלקת שוק ההון בסניף הראשי לבין איתי שטרום, אשר ביקש הלוואה מידית ללא בטחונות בסך 15 מיליון שקל. את ההלוואה אישר רו"ח אילן בצרי, ראש החטיבה העסקית בבנק, בשיחת טלפון שהוקלטה ושודרה באותה הכתבה.

בנוסף, נתבקשה ברבר - צדיק להשיב על הליכי מינוי בצרי לתפקידו. לדברי כבל, "ב-2002 פורסם כי בנק ישראל חייב את בצרי לעזוב את תפקידו כתוצאה מליקויים בפעילות האשראי של הבנק". ברבר-צדיק ענתה כי מינוי בצרי בתוך הבנק אושר על ידי בנק ישראל, באשר להלוואה בסך 15 מיליון ש"ח היא הצדיקה בדיעבד את אופן נוהלי העבודה, שכן ההלוואה הוחזרה בתוך ארבעה ימים. ח"כ כבל לא ויתר והשיב לה, "אנחנו לא עוסקים פה היום באם הבנק הרוויח או לא הרוויח מן העסקה ואם הכסף הושב בזמן, אלא בנוהלי העבודה שלכם".

"אני לא מאשרת אישית"

בהמשך הישיבה ביקש כבל לברר האם יש נהלים בבנק שמגדירים כיצד מנהלים שיחה עסקית ספציפית, כמו זו שהתנהלה בין זעפרני לשטרום. ברבר צדיק ציינה שהבנק מתמחה במתן אשראי לפעילי שוק ההון וכיוון שמדובר בהלוואה שחזרה לאחר ימים, ונדרשת תשובה במהלך יום העסקים בשוק ההון, הפרוצדורה הייתה תקינה.

האווירה המתוחה בישיבה נמשכה. "דנקנר בין היתר יושב בכלא על עניינים כאלה", אמר כבל ביחס להתנהלות הבנק. "אתם מעניקים יחס מקל ללווים גדולים. כל הלוואה הזויה כמעט בלי ביטחונות היא במרחק שיחת טלפון מבעל עניין". הוא פנה לברבר-צדיק ושאל אותה: "כמה פעמים פונים אליך לווים גדולים אישית?".

ברבר צדיק השיבה שלא פונים אליה לווים גדולים. "גם אם מישהו פונה אלי ישירות, אני לא מאשרת אלא מעבירה לסמכויות המקצועיות שמתחתי".

"אנחנו עוברים שינוי משמעותי"

גם נציגי בנק דיסקונט הופיעו כאמור בפני הוועדה, בראשם עמדו מנכ"לית הבנק, לילך אשר טופליסקי ויו"ר הבנק, יוסי בכר. ח"כ איילת נחמיאס ורבין ביקשה מהם להבין את האפליה שהייתה כביכול בין לווים שונים. "רמת היעילות והיציבות של הבנקים אינה רק רמת ההפרשות בהלוואות, אלא גם האפליה בין לווים. אנחנו מנסים להבין האם, ואם כן, מה היו אותן חריגות, והאם באמת, לצורך הדוגמה, אנשים קיבלו בשיחות טלפון בלבד הלוואות של 15 מיליון שקל בלי בטחונות".

טופילסקי השיבה כי "אנחנו מנסים לתת יותר ויותר אשראי לחברות התפעוליות שקרוב לתזרים המסומנים. בשנים אחרונות האשראי ניתן לחברות בתחתית הפירמידה".

כבל לא הסתפק בתשובתה ושאל אותה בנוגע לאשראי שניתן לבנייה ושימור פירמידה, כך לפי דווח שהועבר לבורסה: "200 מיליון שקל ליורוקום אחזקות, 650 ליורוקום תקשורת, והאשראי הגדול באמת לבזק - 3.9 מיליארד שקל לבי קום לרכישת השליטה בבזק מהמערכת הבנקאית. ולבזק הלוו 4.2 מיליארד שקל".

טופילסקי השיבה כי המערכת הבנקאית לא מממנת היום רכישת שליטה וכי אין למערכת הבנקאית אינטרס לשמר פירמידות. היא הוסיפה כי "חלק מהנתונים לא נכונים".

עוד ציינה טופילסקי כי דיסקונט הוא בנק הפועל בכל המגזרים בישראל, ומחזיק בלמעלה מ- 160 מיליארד שקל מפיקדונות הציבור. "בשנים האחרונות אנחנו עוברים שינוי משמעותי, אנחנו צומחים, מתייעלים ומתאימים עצמנו לצרכים המשתנים של הציבור"

כבל ציין בפניה כי "מערכת הגומלין בין הבנקים ללווים הגדולים טובה לבנקים ורעה לציבור הרחב. אנחנו מדברים על יחסי גומלין בין המערכת הבנקאית ללווה הגדול. הבנק מלווה לפירמידה ומקבל גישה נוחה למתן אשראי רב לחברות בתחתית הפירמידה שמספק תזרים מזומנים יציב ורווחי. זה נהנה וזה נהנה עוד יותר.

"הבעיה שכדי לשמר את התזרים, בעל השליטה פוגע בהעברת רפורמות נחוצות כי זה יפגע ברווחיות שלו. זה מוביל לריכוזיות ופוגע בלווים קטנים ובינוניים, ובציבור הרחב בגלל יוקר המחייה". 

עוד כתבות

יהודית מייזלס / צילום: יונתן בלום, גלובס

"בתיקי גירושין היום יש שימוש מוגזם ב'ניכור הורי'. ממהרים לשלוף את הקלף הזה"

יהודית מייזלס, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה, בראיון אישי ● על הילדות בת"א ("הבית היה מאוד חם ופתוח"), על הבחירה במשפטים ("מגיל מאוד צעיר הייתי לוחמת זכויות"), ועל מצבה של מערכת המשפט בדיני משפחה: "יש בה סוג של סכיזופרניה"

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

בדרך לפרישה קרובה מהאיחוד האירופי: ניצחון היסטורי לג'ונסון בבחירות בבריטניה

לפי מדגמים ותוצאות חלקיות, השמרנים בבריטניה זכו בבחירות ברוב גדול, הסולל את הדרך לפרישה מהאיחוד האירופי כבר בינואר 2020 ● "ניצחון בקנה מדה היסטורי", הכריז ג'ונסון ● ה"לייבור" הובסו, קורבין הודיע שיעזוב עד הבחירות הבאות ● עם פרסום המדגמים, הפאונד זינק ב-2.3%

שרלי ג’טר וד”ר סמפסון דיוויס - צילום: Sam Maller

"הפעם רק אני יכולה להוציא את עצמי מהבור": איך מתעלים מול קשיים?

הוא נכנס לכלא בגיל 17 אחרי ששדד יחד עם חבריו סוחרי סמים וחילק את הכסף לעניים ● היא התמודדה עם מחלת הסרטן במקביל ללימודיה בקולג’, ומדי שבועיים נסעה מאטלנטה לניו יורק כדי לעבור טיפולים ● שרלי ג'טר וד"ר סמפסון דיוויס מגלים בראיון ל'ליידי גלובס' מה הופך אנשים לעמידים יותר בפני קשיים ומכשולים

רוני צ’אן/ צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מההשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מהר ומסביר שהמשא ומתן בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על ניהול מאות אנשי פיתוח ועל הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: הטיפשות והשקר הולכות יד ביד לעבר השקיעה

אנחנו חיים בשקרים כמו שהדג חי במים ● אבל שקרים אינם המים, הם כתמי הנפט ושקיות הניילון שמזהמים את הים ● דעה

צמד שחקני קרלינג רוסיים עם חולצות "אתלטים אולימפיים מרוסיה" באולימפיאדת החורף ב־2018 /צילום:  Shutterstock

ההשעייה הרוסית הגדולה מאירועי ספורט בגלל סמים - פחות מהותית ממה שנראה

על פניו זה נשמע דרמטי - רוסיה לא תוכל להשתתף או לארח אירועי ספורט גדולים בשנים הקרובות ● הלכה למעשה, היא לא תכננה לארח אף טורניר גדול שעלול להיפגע ● בנוסף, הנוכחות של הספורטאים הרוסים בולטת - גם בלי דגל

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

מחוז שינג'יאנג בצפון מערב סין שבו מתגורר המיעוט המוסלמי, האויגורים / צילום: רויטרס

לא רק מלחמת הסחר: מכונת היח"צ של סין עובדת שעות נוספות בניסיון לשכנע שאין מחנות ריכוז במדינה

סין מרכזת את מאמציה בעיקר באינדונזיה, המדינה בעלת האוכלוסיה המוסלמית הגדול בעולם בניסיון לשכנע כי מחנות הריכוז לחינוך מחדש בתחומה, הם "מרכזים להכשרה מקצועית ומאבק בקיצוניות"

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

הנסיך צ'ארלס מנסה את משקפי Google Glass  / צילום: Mark Blinch, רויטרס

דעה: לא כל הנוצץ זהב: למה נכשלו המשקפיים החכמים של גוגל

בקול ענות חלושה הודיעה גוגל בסוף השבוע על קצן של משקפי הגוגל גלאס להמונים. מדוע קרס המיזם היומרני ומה אפשר ללמוד מכך על היכולת לחזות את "הדבר הבא"

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

אנליסטים: ההסכם עם סין רחוק מלהיות הישג מפואר לטראמפ

תחת הכותרת "סין תחמנה את טראמפ" כותב "וושינגטון פוסט": בהסכימה להוריד את המכסים, הסירה ארה"ב נטל כבד מעל סין תמורת הבטחות שבייג'ינג תקיים או לא תקיים בעתיד ● המחלוקות הגדולות נותרו על השולחן: הסובסידיות המסיביות שמעניקה סין לחברות ממשלתיות, והנוהג הסיני לדרוש ידע טכנולוגי מחברות זרות תמורת הזכות לפעול בסין

מלון הר ציון ירושלים - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, גלובס

מרד בהרצליה, זעם המתווכים ועזריאלי עולים לי-ם. כותרות הנדל"ן

בכמה מכר שלמה אליהו את מלון הר ציון בירושלים לעזריאלי, למה 300 מתווכים הגיעו השבוע לבית ציוני אמריקה בת"א, פרטים ראשונים על ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן וגם: תוכנית ההתחדשות העירונית הגדולה של קרית ים קיבלה אור ירוק