גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יהלום שחור, חקירה שחורה? התכתבות בין עו"ד של חשוד למשטרה חושפת התנהלות חמורה

תכתובת המסרונים שהגיעה לידי "גלובס" בין עורכת דין של חשוד בפרשה לבין המשטרה מעלה כי נמנע מהלקוח שלה לפגוש אותה במהלך חקירתו ● בעקבות ההתכתבויות הפנה השופט גיא אבנון אצבע מאשימה לעבר המשטרה: "לא טרחו להפנים את זכויות היסוד של חשודים" ● אמש קפצה אל מותה מנהלת חשבונות בחברה שנחקרה גם היא בימים האחרונים

לב לבייב / צילום: תמר מצפי
לב לבייב / צילום: תמר מצפי

בצל התפנית הטראגית של חקירת פרשת "יהלום שחור", ולאור השאלות העולות ביחס להתנהלות המשטרה בפרשה ביחס לעובדת חברת LLD שקפצה אתמול אל מותה מהקומה העשירית של משרדי החברה, מספק "גלובס" הצצה למסרונים ששלחה עורכת דינו של חשוד אחר בפרשה, עובד החברה, החושפת התנהלות בעייתית של המשטרה בקשר לחקירתו. התנהלות זו הובילה את שופט בית משפט השלום בראשון-לציון, גיא אבנון, למתוח ביקורת נוקבת על התנהלות המשטרה בעניינו.

בשבוע שעבר נערך דיון הארכת מעצרו של אחראי המיחשוב של חברת LLD, הנחשד בשיבוש הליכי חקירה והשמדת ראית. נזכיר, כי בדיון קודם טענה המשטרה שחלק מהחשודים בפרשה מחקו הודעות דוא"ל על מנת לשבש את החקירה, והכל בהוראתו של לב לבייב.

החשוד נעצר בשעות הבוקר של יום ב' בשבוע שעבר. כפי שעולה מפרוטוקול הדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו, החל מהשעה 12:00 ועד לקיום דיון הארכת המעצר של החשוד בבוקר שלמחרת, לא אפשרו לעו"ד עינת בן משה, פרקליטתו של החשוד, לפגוש אותו.

"גלובס" חושף לראשונה את ההתכתבות בין עו"ד בן משה לנציג המשטרה, פקד אסף ושניא, שעה שהיא ממתינה שיאפשרו לה לפגוש את החשוד אותו מייצגת.

"אני מחכה שיבואו לאוסף אותי כבר כמעט חצי שעה", כתבה בן-משה לנציג המשטרה, ללא שזכתה לתגובה כלשהי. בהמשך, ומשלא נענו הודעות נוספות ששלחה בן משה, היא כתבה: "אני מאוד מקווה שאתם לא ממשיכים לחקור אותו בזמן הזה. מבקשת שיכניסו אותי ויאפשרו לי לפגוש אותו עכשיו". כפי שעולה מפרוטוקול דיון הארכת המעצר של החשוד, האחרון אכן נחקר כשעורכת דינו ממתינה שיאפשרו לה לפגוש אותו.

כעבור שעה ממועד הגעתה לתחנת המשטרה, המשיכה בן משה להתעקש כי יאפשרו לה מפגש עם הלקוח שלה: "עד עכשיו לא הכנסת אותי. אני חוזרת על כך שאני מקווה שאתם לא ממשיכים לחקור אותו בזמן שאני ממתינה לייעץ לו".

לטענת בן משה כפי שעולה בפרוטוקול הדיון, היא ניסתה במקביל להתקשר לנציג המשטרה, אך זה לא ענה לשיחת הטלפון. בהודעות ששלחה אליו בן משה, היא כתבה: "זה ממש לא בסדר שאתה לא עונה כשאני מתקשרת. מדובר בהתנהלות שערורייתית".

הודעות הטקסט שנשלחו

הודעות הטקסט שנשלחו

בן משה בדיון הארכת המעצר: התנהלות של מדינת עולם שלישי

מדובר ב"התנהלות שערורייתית", טענה בן משה במהלך הדיון. לטענת נציג המשטרה בדיון, רפ"ק גל צ'סנר, החשוד הודיע כי איננו מעוניין להיוועץ בעורך דין. בתגובה בן משה סיפרה כי החשוד ביקש שחברת LLD תמנה לו עורך דין, אך נאמר לו כי הדבר אינו אפשרי ושבאפשרותו לקבל עורך דין מהסניגוריה הציבורית, וכי לכך סירב החשוד.

בהמשך סיפרה בן משה: "כשהגעתי ללהב סרבו להכניס אותי כי הוא אמר שהוא לא רוצה עורך דין. דבר ראשון ביקשתי שיפסיקו את החקירה ושיגידו לחשוד שעורכת דין נמצאת בחוץ ומעוניינת לדבר איתו, אך הדבר לא נעשה. אף אחד לא עדכן אותו שיש עורכת דין בחוץ, ובשיחתי אתמול עם החוקר הוא גם אמר לי 'אני לא חייב להגיד לו שאת בחוץ'. השיחה הזאת מוקלטת. הוא גם אמר לי 'לא נתתי לך לראות אותו כל היום, נכון, את צודקת'. גם דברים אלה מוקלטים". בהמשך דבריה, הפנתה בן משה לחוק המעצרים שקובע שכאשר עורך דין מונה על-ידי אדם קרוב מבקש לפגוש את החשוד, יש לאפשר זאת ללא דיחוי.

בהמשך הדיון סיכמה בן משה: "זכויותיו של החשוד פשוט נרמסו אתמול. אני יכולה לומר כסנגורית שהרגשתי חסרת אונים לחלוטין כשישבתי במשך שעה וחצי מחוץ ללהב ועשיתי עשרות טלפונים והודעות SMS לאותו חוקר שפשוט התעלם ממני ולא ענה לי באופן מכוון. לא היה לי עם מי לדבר, למי לפנות, לא ידעתי מה מצב החשוד, באיזה סיטואציה הוא נמצא. גפ הפניה שלי לראש זרוע החקירות ביחב"ל, נצ"מ בועז בלט, לא סייעה... מדובר בהתנהלות של מדינת עולם שלישי שלא מכבדת ולא מקבולת במדינה שהיא דמוקרטית ושנותנת חשיבות לזכויות בסיסיות של אדם."

השופט אבנון: נמנעה מהחשוד זכות יסוד בסיסית

השופט אבנון דחה את הבקשה להאריך את מעצרו של של החשוד ב-4 ימים, הורה על שחרורו למעצר בית, ומתח ביקורת חריפה מאוד על התנהלות המשטרה בעניינו של החשוד: "לא אוכל להשלים את ההחלטה מבלי להתייחס לתקלה חמורה שהתגלתה בהתנהלות היחידה החוקרת, עת מנעה אפשרות מפגש בין החשוד לבין באת כוחו... עיינתי בחקירתו של החשוד וכן במכתבה של ב"כ החשוד ובאסופת המסרונים שצורפו לו ואני מתרשם כי התנהלות היחידה החוקרת הייתה שערורייתית, ואני קובע זאת בלשון המעטה".

אבנון קבע כי "החקירה החלה מבלי שהחשוד נשאל מפורשות האם הוא מעוניין להיפגש עם עורך דין." בהמשך, תיאר השופט את מהלך העניינים ביום החקירה, וציין כי אכן החשוד ויתר על זכות ההיוועצות שלו בתחילתו של יום החקירות, אך כי לפי הדין בכך לא די - שכן קיימת "הוראת חוק מפורשת וקוגנטית, המחייבת את היחידה החוקרת לאפשר ללא דיחוי מפגש בין העצור לבין עורך דין שמינה אדם קרוב לו, וזאת ללא קשר לבקשת עצור להיפגש עם עורך דין". מכאן, קבע אבנון, ברור שמשמעותה של התנהלות היחידה החוקרת הינה מניעת מפגש של החשוד עם עורכת דינו, דבר המנוגד לדין.

"בשום שלב לא הוסבר לחשוד, כך לפחות לפי המסמכים שהוצגו לפני, כי באת כוחו ממתינה מחוץ למשרדי היחידה החוקרת ומבקשת להיפגש עמו", ציין אבנון, והוסיף: "בהתנהלות זו מנעה לכאורה היחידה החוקרת מימוש זכות בסיסית של החשוד... דומה, לצערי, כי היחידה החוקרת לא טרחה להפנים את זכויות היסוד של החשוד. לא די באזהרה כללית, לא די בתשובת החשוד כי הוא איננו מעוניין בעורך דין, בתשובה שניתנה תוך כדי החקירה. מרגע שמתייצב סנגור ומודיע כי הוא מעוניין לפגוש את החשוד, חובה על היחידה החוקרת לעצור את החקירה ולאפשר מפגש ישיר ובלתי אמצעי בין החשוד לבין מי שמונה כדי לייצג אותו. כל אפשרות אחרת מאיינת בפועל את זכותו של החשוד לפגוש עורך דין. הודעה של החשוד לפיה איננו מעוניין להיוועץ בעורך דין בשעה שעורך דין הגיע כדי לפגוש אותו, אין בה כדי למנוע בפועל מפגש."

בסיום דבריו, ציין אבנון: "מצופה מהיחידה החוקרת לערוך בירור ראוי הכיצד נפלה תקלה מסוג זה במשטרת ישראל, בפרט ביחידה עילית כגון זו המנהלת את החקירה כאן".

*** חזקת החפות: כל החשודים בפרשת הברחת היהלומים, ובהם גם אחראי המחשוב בחברת LLD, הם בגדר חשודים בלבד במעשים המיוחסים להם. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי, ולכן החשודים הם בחזקת חפים מפשע, כל עוד לא הורשעו בדין .

עוד כתבות

מונית גט טקסי / צילום: : רונן בוידק

בקשה לתביעה ייצוגית של 150 מיליון שקל נגד גט ישראל: "לא רוצים ערבים"

לטענת התובעים, האפליקציה נותנת ללקוחות אפשרות להבטיח שהם לא יקבלו נהג ערבי ● "הם נותנים לזה משמעות דתית. אבל למעשה, מדובר בתוקף לשירות גזעני" ● מגט נמסר: "החברה מתנגדת באופן נחרץ לכל סוג של אפליה"

מטוסים של חברת אל על / צילום: סיון פרג'

דעה: קו חדש לטוקיו? הקורונה צפויה להגיע גם להשקה החגיגית של אל על

חברת התעופה הישראלית צפויה לחנוך בעוד כשלושה שבועות קו חדש לטוקיו, אלא שההתפתחויות האחרונות סביב משבר הקורונה עשויות לסכל את התוכנית הזו ● כיצד תושפע חברת התעופה שכבר הודיעה על אזהרת הכנסות ולמה זה לא בהכרח אומר שהמדינה חייבת לסייע לה? 

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

מלחמת הסחר הבאה? אחרי ההתקררות בגזרה הסינית הודו עולה על המוקד

הודו נמצאת על מסלול התנגשות עם טראמפ, שנחוש בדעתו להעניש כל מדינה שלדעתו פוגעת ביתרון האמריקאי ● טראמפ טוען שהוא מחבב אישית את מודי. זה לא יציל את הודו ממלחמת סחר עם ארה"ב יותר מאשר החיבה המוצהרת שלו לשי ג'ינפינג

המנות של מסעדת שיינע / צילום: אפיק גבאי

בשיינע, האווירה לא באה על חשבון האוכל

במסעדת הגורמה שיינע האווירה רומנטית והאוכל מפואר ועדין - לפעמים יותר מדי

דורון כהן בני גנץ ורם בן ברק / צילום: איל יצהר

"אנחנו לא האח הגדול": מה אמר בני גנץ בראיון הראשון והיחיד שקיים על עסקי המימד החמישי

פורסם לראשונה באוגוסט 2018: המימד החמישי הוא אחד הסטארט-אפים המסקרנים בהייטק הישראלי, שפעל במשך שנים תחת מעטה חשאיות ● כעת, בראיון ראשון ל"גלובס", מציגים בכירי החברה את יכולותיה המרשימות והמבהילות לעתים של מערכת המודיעין שפיתחו, ומדברים על השאיפות הגדולות וגם על הכישלונות

איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

התו הירוק: הדרך החדשה של חברות הייטק למשוך עובדים - תמיכה בטבעונות

הטרנד החדש במסגרת המלחמה הלא נגמרת על העובדים בהייטק: קבלת תו תקן שמאשר - מדובר במעסיק ידידותי לטבעונים

חגיגה במדבר/ צילום :  יותם יעקבסון

צבעים על ים המוות: מהרו לראות פריחה נדירה סביב ים המלח

זה נדיר, וקורה רק בשנים שבהן מקבל המדבר שפע של גשם: גל פריחה צבעונית סביב ים המלח ● השנה זה קרה, וצריך למהר כי היא לא תאריך ימים

בדיחות אבא / אילוסטרציה: Shutterstock

הכירו את ההסבר המדעי ל"בדיחות אבא" לא מצחיקות

כולנו מתפדחים שאבא שלנו חושב שהוא מגניב ומספר בדיחה לא מצחיקה ● מהו הסוד האפל שמסתירות "בדיחות האבא" לגבי היחסים המשפחתיים שלנו? ● ואיך סגנון ההומור קשור לבית בו גדלנו? ● האזינו לפודקאסט "חזית המדע" 

וול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; טבע ירדה בכ-1.6%

ממשרד הבריאות בסין נמסר כי 889 מקרים נוספים של הידבקות בנגיף אושרו ביבשת, ומניין ההרוגים עלה ל-2,236 איש ● מהדוח המורחב של טבע לשנת 2019 שפורסם היום עולה כי מספר עובדי חברת התרופות המשיך להתכווץ

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

(עדכון): קבוצת תיירים מדרום קוריאה שביקרו לאחרונה בישראל אובחנו כחולים בנגיף ● על הרקע הזה, נוסעים זרים בטיסה שנחתה הערב מסיאול לא יורשו להיכנס לישראל והישראלים יידרשו להיכנס לבידוד מיידי ● ההנחיות צפויות להתרחב בימים הקרובים למדינות נוספות

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

האם הסכסוך בין ועד החדשות 13 להנהלת הערוץ בדרך להסלמה?

ועד החדשות 13 הודיע כי כניסת של נציגי רשת למשא ומתן הביאה להגדלת הפערים בין הצדדים ● עוד אמר הוועד כי אם לא תהיה התקדמות בשיחות, יורה הוועד כבר ביום שני הקרוב על נקיטת צעדים ארגוניים

ברוק אלפרט / צילום: יח"צ

דיאטה היא (כן) מילה גסה: גורו התזונה האמריקאית שעושה דיטוקס לדיאטות המקובלות

אל תספרו קלוריות, אל תימנעו משומן, ותשאירו מקום גם לפחמימות ● גורו התזונה האמריקאית ברוק אלפרט מנסחת 10 כללים לאלו שאיבדו את מצפן האכילה, כי אין מנה משמינה יותר מצלחת מלאה בתחושת כישלון

דרור פלנבאום / צילום: איל יצהר, גלובס

"המעבר לגמלה בכסף יהרוג את חוק הסיעוד, כי אנשים ירצו כסף במקום טיפול שהם זקוקים לו"

פורטפוליו עם דרור פלנבאום, מנכ"ל דנאל סיעוד, על ההחלטה ללמוד בתיכון בבית ספר לקציני ים בעכו, על הבעייתיות בשימוש במילה סיעוד ועל הרפורמה בתחום

דובי גריזלי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הנופים המכשפים שבין אלסקה לקנדה. חשיפה לצפון

המעבר הימי שבין קנדה לארצות הברית מאפשר טעימה קטנה מאלסקה, על נופיה המכשפים, הטבע המסעיר וההיסטוריה הצבעונית מימי הבהלה לזהב

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל ישראייר: "משבר הקורונה דומה בעוצמתו והשפעתו למבצע צוק איתן"

מייל ששלח היום אורי סירקיס מפרט בדבר שורה של החלטות שהנהלת החברה תיישם בעקבות משבר הקורונה ● בין היתר, קיצוץ כוח אדם והוצאה לחופשות כפויות

רנו גרנד סניק/ צילום: יחצ

שימושיות לפני סטטוס: רנו גרנד סניק החדש שומר על המורשת הארוכה

רנו גרנד סניק החדש מחצין נוכחות כביש מרשימה, תא נוסעים רב-תכליתי, מנוע נמרץ וחסכוני ואבזור תקני מקיף מאוד ביחס למחיר ● אבל הוא יוצא לפלח הולך ודועך, שלקוחותיו נוטשים בהמוניהם לכיוון דגמי הקרוס-אובר