גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירת נוטרינו למדטרוניק: פריצת דרך בתחום הבינה הרפואית לרפואה בישראל

חברת מדטרוניק העולמית הודיעה אמש (ד') על רכישת חברת נוטרינו הלת' הישראלית-אמריקאית, תמורת 100 מיליון דולר ● בתחום המלצות התזונה לסוכרת פועלות מספר חברות מידע שהגיעו מהעולם הרפואי, והעובדה שנוטרינו הצליחה ליצור שיתופי פעולה עם כל החברות הגדולות בתחום מעידה שניתן לבדל חברה בתחום וליצור לה ערך ייחודי

מימין לשמאל: יונתן ליפניק, יעל גלסמן וד"ר ירון חדד / צילום: נוטרינו
מימין לשמאל: יונתן ליפניק, יעל גלסמן וד"ר ירון חדד / צילום: נוטרינו

חברת מדטרוניק העולמית הודיעה אמש (ד') על רכישת חברת נוטרינו הלת' הישראלית-אמריקאית, תמורת 100 מיליון דולר. נוטרינו הוקמה ב-2011 על ידי היזמים יונתן ליפקין וד"ר ירון חדד, וגייסה עד היום 10 מיליון דולר, משמואל סומך, ניו יורק איינג'לס, פרג וונצ'רס וקבוצת גנדיר.

נוטרינו החלה לפעול בתחום המלצות תזונה לטיפול במצבים רפואיים שונים ובראשם משקל יתר וסוכרת. התחום הוא תחרותי מאוד: תחום המלצות התזונה ומעקב אחר תזונה לשם ירידה במשקל מאופיין בריבוי אפליקציות שפיתחו חברות סטארט אפ שונות. בתחום המלצות התזונה לסוכרת, פועלות מספר חברות מידע שהגיעו מן העולם הרפואי. העובדה שנוטרינו הצליחה ליצור שיתופי פעולה עם כל החברות הגדולות בתחום, להתברג לתוך המוצר שלמדטרוניק ובסופו של דבר להירכש על ידה, מעידה על כך שניתן לבדל חברה בתחום הזה וליצור לה ערך ייחודי.

טביעת המזון האישית

המוצר שפיתחה נוטרינו לצרכן הסופי, היה "תזונאי וירטואלי", שהציע ללקוחות תוכנית תזונה מותאמת אישית על בסיס המטרות שלהם, הפרופיל הרפואי וסגנון החיים. כדי לטייב את המלצות התזונה שלה משתמשת נוטרינו במידע ממכשירים לבישים כדי להתאים את ההמלצה למצבו של המטופל בזמן אמת (למשל רמות סוכר בדם, או האם המטופל נמצא לפני או אחרי פעילות גופנית). כמו כן משתמשת האפליקציה בשירותי המיקום, כדי להמליץ על מנות המתאימות למטופל במסעדות באזור. עוד כוללת האפליקציה 'מאמן וירטואלי', אשר איתו יכול המטופל להתלבט בבחירת מזון. כמו כן כוללת האפליקציה מסכים בהם ניתן לתעד את התזונה בפועל, התעמלות, שתיית מים, שינה ורמות לחץ נפשי.

המטרה היא להבין את ההשפעה המדוייקת של מזונות שונים על גופו של אדם מסויים, מידע אותו מכנה החברה ה" FoodPrint " האישי של כל מטופל. המערכת כולל גם מפענח המאפשר ללמוד מה אכלת מתוך צילום של המנה.

בתחום הסוכרת, המערכת מאפשרת לצרכנים לדרג את הארוחות שלהם על פי התגובה הגופנית שהם חשים למזון, ותוך שהאלגוריתם לוקח בחשבון פרמטרים נוספים כמו רמות אינסולין.

הרכיב המשמעותי במוצר של החברה הוא מנוע הבינה המלאכותית שלה. החברות הגדולות שיצרו איתה שיתופי פעולה, התעניינו ביכולות שפיתחה לאתר את יחסי הגומלים המדוייקים בין תזונה, פעילות, בריאות וגורמים אחרים, כדי לטייב את המלצות התזונה והטיפול. הניתוח נשען לא רק על המידע שנאסף מהמשתמש, אלא גם על ניתוח מאמרים מקצועיים בתחום התזונה ועל מידע הנאסף מהסמארטפון באופן פסיבי, כלומר ללא פעולה של המשתמש .

מדטרוניק מתעניינת באפליקציה של המוצר ספציפית לתחום הסוכרת. היא רואה בו רכיב משמעותי בפעילות שלה בתחום ה"לבלב המלאכותי", מערכת שכוללת מדידה רציפה של רמות הסוכר בדם, חישוב אוטומטי של מנת האינסולין שיש להזריק למטופל והזרקתה באופן אוטומטי על ידי משאבת אינסולין, מבלי שהחולה עצמו מעורב בתהליך. הפיתוח של מערכת "סגורה" כזו התעכב עד היום שכן המערכות האוטומטיות לא הצליחו להגיע לדיוק בהמלצת המימון של האינסולין, המבוססת על פרמטרים רבים ושונים כמו ההרכב המדוייק של המזון שנצרך, הפעילותה גופנית, רמותה עייפות, הטמפרטורה בחוץת, אפילו רגשות המטופל. לעומת זאת החולים עצמם הצליחו להגיע להערכה אינוטואיטבית של המנה הדרושה בשכלול גס של הפרמטרים יחד, באופן שמערכת אוטומטית לא הצליחה לשחזר עד כה - עד עידן הביג דאטה ולמידת המכונה.

נוטרינו מנוהלת על ידי יעל גלסרמן, לשעבר סמנכ"ל שיווק בחברת הטלהרפואה המצליחה American Well ובחברת המכשור הרפואי הישראלית סנסיבל מדיקל. בעבר אמרה גלסרמן ל"גלובס" כי: "האפליקציה העצמאית שלנו היא בעיקר כלי לאיסוף מידע. היא איננה המודל הכלכלי של החברה, אלא המוצרים המשותפים. החברות השותפות קונות את השירות שלנו, שכולל גם גישה למאגרי נתונים" .

שיתוף הפעולה בין נוטירנו ומדטרוניק החל ב-2015. ב-2018 הודיעה מדטרוניק על השקת פלטפורמה מתוצאת נוטרינו, תחת השם מדטרוניק, כאמצעי לתיעוד תזונה ופעילות עבור מערכת ניטור הסוכר שלה לחולים סוכרתיים.

הטענה הזו, כאמור, משותפת גם לחברות אחרות, אולם שיתוף הפעולה תחילה ועכשיו גם הרכישה, מעידים כי נוטרינו הצליחה באמת לפתח את האלגוריתם וליישם אותו בצורה בעלת ערך לחברת הענק.

יצויין כי גם חברת דרים מד הישראלית פועלת בתחום של אלגוריתם שעומד בבסיס מערכת "לבלב מלאכותי", ויהיה מעניין לעקוב אחרי התרחש במערכת היחסים העסקית הזו בעקבות הרכישה. 

נוטרינו תהפוך להיות חלק מפורטפוליו מוצרי הסוכרת של מדטרוניק. היום אמרה מדטרוניק בעקבות הרכישה כי: "נוטרינו פיתחה אלגוריתמים לניבוי תגובת רמות הסוכר בדם למזונות שונים. על ידי שילוב בין היכולות הללו לבין עם ניטור גלוקוז רציף, נוכל להגיע למערכת סגורה, וכך להפחית את העול הפיזי והנפשי המשמעותי ממנו סובלים אנשים עם סוכרת. "המערכת של נוטרינו תעניק לנו בידול בשוק הסוכרת ותאיץ את ההתקדמות שלנו בתחום.

המוצרים הם במידה מסויימת משלימים, כאשר נוטרינו מנתחת את השפעת המזון על רמות הסוכר, וזהנו פרמטר אחד שדרים מד יכולה לקחת בחשבון, בהמלצה על מינון האינסולין הרצוי".

זוהי הרכישה השניה של מדטרוניק בתוך מספר חודשים, והא מגיעה אחרי כמה וכמה רכישות שביצעה חברת המכשור הרפואי בישראל בעשור האחרון, ועל רקע כוונתה להקים בישראל שני מרכזי פיתוח חדשים בשנים הקרובות.

בין הרכישות האחרונות: מזור רובוטיקה שנרכשה ב-1.64 מיליארד דולר לאחר תקופה של שיתוף פעולה, ויז'ן סנס שנרכשה ב-75 מיליון דולר, רכשית קובידיאן שהפכה אותה לבעלים של סופרדיימנשן, גיוון אימג'ינג ואורידיון ו-וונטור. בשנות ה-90 ביצעה החברה מספר רכישות נוספות, ביניהן חברת אודין ביקנעם שהפכה למרכז פיתוח משמעותי עבורה. כמו כן מדטרוניק שותפה בחממת הבריאות הדיגיטלית MindUp בחיפה, וכן השקיעה במספר קרנות הון סיכון ישראליות, ובחברות כמו איתמר מדיקל, ביוקונטרול (שנסגרה) ואחרות.

נוטרינו יוצגה בעס'רה על ידי עו"ד שירה עזרן ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ומדטרוניק יוצגה על ידי עוד" דיוויד אוסבורן ועזרא גרוס מיגאל ארנון ושות'.

עוד כתבות

הוועידה הסתיימה  / עיצוב: גלובס

על פירוק גרעיני שליטה ואתגרי שוק ההון בימי המגפה: הצטרפו לשידור החי מוועידת האונליין של גלובס

איך משפיעה המגמה של פירוק גרעיני השליטה בחברות על הממשל התאגידי ● האם המצב תורם לאקטיביזם של בעלי המניות ● מה תפקיד הרגולציה בתוך השוק המשתנה ● ומה הם אתגרי שוק ההון בימי המגפה ● ועידת שוק ההון תתקיים היום בשעה 10:00 במערכת "גלובס"

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

ראש הממשלה נתניהו החליט להאריך את כהונת יוסי כהן כראש המוסד

כהן יכהן עד ליוני 2021 ● בהודעה ששלחה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הארכת הכהונה נעשית ״בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל

פועלים פלסטינים ממתינים במחסום / צילום: Oded Balilty, Associated Press

משבר הקורונה: הרשות הפלסטינית דורשת מישראל להסיר מחסומים

לדברי ראש הממשלה הפלסטיני ישראל מונעת מהרשות להקים מחסומים לבידוד ישובים ושכונות מוכי קורונה ● מספר החולים הפעילים בשטחי הרשות עלה ל-4,100 ומספר המתים עומד על 21

אובר/ צילום: shutterstock

דיווחים: אובר תרכוש את סטארט-אפ משלוחי המזון האמריקאי פוסטמייטס תמורת 2.65 מיליארד דולר

לפי הדיווח, אובר תשלב את פוסטמייטס לתוך עסקי משלוחי המזון הקיימים שלה – אובר Eats ● פוסטמייטס זכתה לאחרונה להערכת שווי של 2.4 מיליארד דולר, והתכוונה לצאת להנפקה ציבורית

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

משרדי ?Wix / צילום: רויטרס

מניית Wix בשיא: שווי הטבת האופציות לעובדים - 1.75 מיליארד דולר

בשבוע שעבר עקפה Wix את שווי השוק של חברת התרופות טבע, ונכון להיום היא משקיפה מלמעלה על טבע ששווייה כ-12.7 מיליארד דולר

למברגר, לימון, סומפולינסקי, יעקב, נעאמנה / צילום: דוברות משרד המשפטים, צילום מסך, שלומי יוסף

מפרקליט המדינה ועד יועמ"ש הכנסת: כל הפרטים על המרוץ לצמרת מערכת המשפט

צמרת המשפטנים במגזר הציבורי צפויה בחודשים הקרובים לרענן את שורותיה ● על הפרק מספר רב של מינויים שישפיעו על כיוונה של מערכת המשפט הישראלית בשנים הסוערות שצפויות לה ● "גלובס" עושה סדר בתפקידים שמתפנים ובמועמדים המובילים לכל תפקיד

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

גליקמן ומקאן העפילו לשלב ההתמחרות במכרז הפרסום של שירותי בריאות כללית

בשלב מצגות הקריאייטיב התמודד גם משרד הפרסום אדלר חומסקי ● היקף הפרסום של הקופה כעשרה מיליון שקל בשנה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

מתמתנות העליות בבורסה: אל על קופצת ב-5.7%, שפיר ב-3.5%

עליות חדות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט ● אורי גרינפלד מפסגות: "שוק המק"מ כבר מגלם באופן ברור את הפחתת הריבית ל-0% ברבעון האחרון של השנה ואנחנו למדנו שלא פעם מה שנכון יותר הוא גם מה שסביר שיקרה"

על עלייה בחולי הקורונה, מתי יהיה חיסון והאם לחטא מסכות במיקרוגל? שו"ת קורונה / צילום: טלי בוגדנובסקי, אייל אונגר

הסיכונים, ההרגלים והדרכים לשמור על עצמכם: כל מה שצריך לדעת על החיים בצל הגל השני של הקורונה

השפעת הורגת יותר מאשר הקורונה? האם יתוש יכול להדביק בני אדם בנגיף? והאם  יש סיכון בהזמנת עוזר בית? ● השאלות שמלוות אותנו עם ההתפרצות הראשונה של מגפת הקורונה, והשאלות החדשות שצצו בעקבות הגל השני ● "גלובס" עושה סדר

צעירות עם מסכות בת"א / צילום: Oded Balilty, AP

בידוד חרטא: אם ככה עושים איכון סלולרי, אנחנו בצרות צרורות

המצב המגוחך, שאזרחים נאסרים בביתם על לא עוול בכפם, בלי אפשרות לערער על המאסר בפני הרשויות, מעלה הרהורים נוגים על אובדן הדמוקרטיה ועל איכות העבודה של שירות הביטחון הכללי

אברהם ביגר, יו"ר דירקטוריון פז, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

אברהם ביגר: "אנחנו לא יודעים מתי המשבר ייגמר. צריך לשלוח כסף ישירות לחשבונות של האזרחים"

יו"ר חברת פז בוועידת שוק ההון של "גלובס": "צריך למצוא פיתרון רגולטורי שיאפשר דו שיח עם המשקיעים המוסדיים" ● "אנחנו במשבר לאומי מאוד מאוד קשה שיש לו תוצאות קשות וכך צריך להתייחס לזה" ● "אי אפשר להחזיק אנשים רעבים לאורך זמן"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר רשות ני"ע: "המשבר הולך לשבש את הסדר הקיים במערכת הפיננסית, הציבורית והחברתית"

"התוכנית הכלכלית הממשלתית היא בסך הכול סבירה, אבל הערך שלה יימדד ביכולת הביצוע. ועד היום הביצוע לא היה מספיק טוב" ● כך אמרה היום ענת גואטה, יו"ר הרשות לני"ע, בוועידת עושים שוק של "גלובס" ● "בגל השני תידרש היערכות הרבה יותר משמעותית"

אנשים עם מסכות הולכים על רקע בניין הפרלמנט הבריטי בלונדון / צילום: Kirsty Wigglesworth, AP

בריטניה מעבירה מיליארדים למוסדות תרבות ובוחנת חלוקת שוברי קניות לאזרחים

השוברים יהיו תקפים לתחומים שחווים משבר, כמו תעשיית האירוח והתיירות, או החנויות הקטנות ● צעד מוחשי ומחייב יותר עליו הודיע אמש שר האוצר הבריטי, הוא הענקת תמיכה בשווי 1.5 מיליארד ליש"ט למוסדות תרבות

מפעל פולקסוואגן / צילום: רויטרס

"תרמית להונות את גורמי הרגולציה": המדינה תובעת חצי מיליארד שקל מפולקסווגן ואאודי

לפי התביעה בין השנים 2008 ל-2016 יובאו לישראל כלי רכב מתוצרת פולקסווגן ואאודי בהם הותקנה תוכנה שמטרתה זיוף נתוני פליטת גזים, כך שיתאימו לדרישות התקינה בישראל ● סכום התביעה כולל את הערכת הנזק עקב הפליטות המזהמות ופיצויים עונשיים בגובה של כ-120 מיליון שקל

נתי סיידוף / צילום: אבשלום ששוני

שיכון ובינוי עשויה להחליף גם את מערך הפרסום

בתקציב הפרסום של שו"ב מטפל כעשרים שנה משרד הפרסום באומן בר ריבנאי ● באחרונה זכה משרד המדיה ארג'נטרו בתקציב הפרסום של פרויקט התחדשות עירונית של החברה, ונראה כי זוהי רק הסנונית הראשונה לשינוי

טראמפ בהר ראשמור בחגיגות יום עצמאות של ארה"ב בשבת / צילום: Tom Brenner, רויטרס

בצל הקורונה והקיטוב הפוליטי והחברתי, אמריקה מציינת יום עצמאות לא שמח

רפובליקאים ודמוקרטים חלוקים בשאלה אם ארה״ב היא ״הארץ הנפלאה ביותר בעולם״ ● הם חלוקים בכל שאלה, טריוויאלית או מעמיקה ● אפילו חבישת מסכות הפכה לשאלה מפלגתית - הסירוב לחייב מסכות גובה עכשיו מחיר כבד ממדינות רפובליקאיות ● הנשיא מוסיף לערוך עצרות בלי מסכות ובלי מרחק בטחון

אישה ישראלית עם מסכת פנים / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האפשרות שווירוס הקורונה נישא באוויר שוב מרחפת סביבנו

ארגון הבריאות העולמי קבע לפני כמה חודשים כי הווירוס כנראה אינו נישא באוויר בטיפות הזעירות אלא רק בנתזים, אולם, עיתון הניו יורק טיימס מדווח כי 239 מומחים, רופאים וחוקרים, הגישו מכתב לארגון ובו התחננו שהגישה הזו תיבדק מחדש

באפט, באספה השנתית בשנה שעברה. אירוע שמשך אלפי בני אדם בימי שיגרה / צילום: Associated Press

באפט משחרר את הניצרה: השקעת ענק לברקשייר בכ-9.7 מיליארד דולר

ברקשייר הת'וואי של האורקל מאומהה משחררת מעט מהר המזומנים של 137 מיליארד דולר עליו היא יושבת, ותרכוש את חטיבת האחסון והובלת הגז הטבעי של דומיניון אנרג'י תמורת 9.7 מיליארד דולר

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת