גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא רק שוקולד ושעונים: מה ההבדל בין יזם שוויצרי ליזם ישראלי?

וגם: סטנלי פישר ומוריס קאהן קיבלו אות הוקרה בניו יורק

דניאל רוח, רן גולדי יאיר גבע ופטרינק ורמלינגר  דוד ביגלאייזן, ז'אן/ צילום: עמית פייס
דניאל רוח, רן גולדי יאיר גבע ופטרינק ורמלינגר דוד ביגלאייזן, ז'אן/ צילום: עמית פייס

השבוע נערכה ועידת הבלוקצ'יין שוויץ-ישראל אותה ערכו שגרירות שוויץ, פירמת עוה"ד הרצוג פוקס נאמן, קבוצת הבלוקצ'יין פירסט (First) והרשות לעידוד השקעות הון בשוויץ, במשרדי הרצוג פוקס נאמן בתל אביב.

בין היתר נכחו במפגש: ז'אן-דניאל רוח, שגריר שוויץ בישראל; דוד ביגלאייזן, מנהל החדשנות בשגרירות שוויץ בישראל; רן גולדי, מייסד ומנכ"ל פירסט; יאיר גבע, שותף ומנהל מחלקת הייטק בהרצוג פוקס נאמן; פטרינק ורמלינגר, מהרשות לעידוד השקעות הון בשוויץ; דונר נדין, נציג משרד האוצר השוויצרי; קספר אולמן, מהרשות לני"ע השוויצרית - FINMA; אדריאן שצמן מאיגוד הבנקים השוויצרי; גלעד נוביק מקרן לייקסטאר השוויצרית; תומאס פושמן מאוניברסיטת ציריך. בתקווה שבכנסי בלוקצ'יין אחרים נראה יותר נוכחות נשית.

השגריר רוח אמר כי "ליזמים השויצרים והישראלים יש הרבה ללמוד אלה מאלה", וציין כי "התפיסה של היזמים הישראלים היא שמותר לנסות ולהיכשל, כי מכישלונות לומדים". לדבריו, ישראלים גאים בכישלונות שלהם גם כשהם עומדים מול המשקיעים, זאת לעומת השוויצרים שהם זהירים יותר, מקפידים בפרטים הקטנים ונזהרים מסיכונים. מצד שני", הוא הזכיר, "התעשייה בשוויץ מפותחת יותר, ויש בה הרבה ייצור מקומי איכותי, ולא רק שוקולד ושעונים".

דוד ביגלאייזן, ז'אן-דניאל רוח, רן גולדי, יאיר גבע ופטרינק ורמלינגר (צילום: עמית פייס)

סטנלי פישר ומוריס קאהן קיבלו אות הוקרה בניו יורק

השבוע נערך במלון פלאזה בניו יורק אירוע חגיגי של ליגת הידידות אמריקה-ישראל, הפועלת לחיזוק הקשרים בין ארצות הברית לישראל, תחת השם "שותפים לדמוקרטיה".

במסגרת האירוע העניקה ליגת הידידות לפרופ' סטנלי פישר, לשעבר נגיד בנק ישראל וסגן יו"ר הבנק הפדרלי ולאיש העסקים מוריס קאהן, אות הוקרה מטעמה, זאת לאור "מחויבותם לחיזוק הקשר בין ארה"ב לישראל". עוד כלל הערב, מחווה לקנת' ביאלקין, יו"ר הליגה לידידות והענקת פרס מפעל חיים ע"ש הרברט טנזר למלקולם הונליין, סגן יו"ר ועידת נשיאי הארגונים היהודים בארה"ב.

באירוע נכחו גם: איש העסקים סמי סגול, שהגיע כחבר קרוב של קאהן; פרופ' דלית בן יוסף, מנהלת המעבדות ביחידה להפריה חוץ גופית באיכילוב שהגיעה כאורחת של סגול; דפנה ג'קסון, מנכ"לית קרן קאהן; דן גילרמן, לשעבר שגריר ישראל באו"ם (ויו"ר הדירקטוריון הישראלי של הליגה); יעקב פרנקל, גם הוא נגיד לשעבר, והיום סגן יו"ר AIG ויו"ר JP מורגן; הרב יוסף פטאשניק, מנחה האירוע ואחרים.

סטנלי פישר ומוריס קאהן/ צילום: שחר עזרן

בשאיפה לחיזוק הקשר: שר התעשייה והחקלאות הג'מייקני מתרשם בישראל

אל מעבדת חברת לומיר (Lumir Lab) שבפארק הביוטכנולוגיה בקמפוס האוניברסיטה העברית הדסה עין כרם, הגיע השבוע אורח מעניין ומתעניין - אודלי שאוו, שר התעשייה, המסחר, הדגה והחקלאות של של ג'מייקה שכלל בביקורו בישראל בעקור במעבדת החברה המתמחה בחקר הקנאביס הרפואי. גדעון סיטרמן, לשעבר יו"ר נמל אשדוד המכהן היום כקונסול כבוד של ג'מייקה בישראל השיק את התפקיד החדש בכך שארגן וליווה לצד משרד החוץ את ביקורו של שאוו בארץ. שאוו הגיע כשהוא מלווה במשלחת מהמדינה, בה היו בין היתר מנכ"ל הרשות לרישוי קנאביס בג'מייקה, מנכ"ל רשות הפיתוח הכלכלי של המדינה, נשיא המכללה לחקלאות ומדע, ומנהלי חברות רלוונטיות. 

את פניו המשלחת קיבלו חוקר הקנאביס פרופ' לומיר הנוש ויותם הוד מנכ"ל לומיר לאב. הוד הסביר כי "קנאביס הוא גורם משמעותי בתרבות ובהיסטוריה הג'מייקנית, שלאחרונה הסדירה תכנית קנאביס רפואי במטרה לספק חומר גלם לשווקים הנפתחים ברחבי העולם. הידע שנצבר בג'מייקה כחלק מהשימוש בקנאביס בחלק הארי של בתי האב, והגנטיקה של צמחי קנאביס שקיימים רק בג'מייקה, בשילוב עם היכולות המדעיות הייחודיות שלנו - מהווים שיתוף פעולה ייחודי במינו". במסגרת זו נפגש השר הג'מייקני גם עם יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות ונבחנו הדרכים לשיתוף פעולה בין היחידות הממשלתיות.

ועוד מהביקור - בנוסף לביקור בירושלים, נפגש שאוו עם שר החקלאות אורי אריאל ועם אבי פרל המדען הראשי של משרד החקלאות, ויחד הם בחנו אפשרות לחילופי משלחות מקצועיות. בנוסף, נפגש עם פרופ' אלי פיינרמן, מנהל מכון וולקני. פיינרמן ציין כי "ג'מייקה מעוניינת בידע שלנו, במיוחד בתחום ההדרים. למכון  כבר יש קשרים מסחריים עם מדינות אמריקה בנושא זנים ושיתוף פעולה עם ג'מייקה יעזור לבסס אותם ואת הנוכחות הישראלית ביבשת".

אודלי שאוו, גדעון סיטרמן ואורי אריאל / צילום: דוברות משרד החקלאות

בשאיפה להצלחה: דוד פרידמן מארח את בוגרים ומנהיגים

ועוד על הקשר ישראל-ארה"ב: השבוע אירח דוד פרידמן, שגריר ארצות הברית בישראל, במעונו בהרצליה פיתוח, את בוגרות ובוגרי התוכנית "מנהיגות ומצוינות בתעסוקה" של עמותת "עולים ביחד" הנתמכת ע"י היוזמה לשיתוף פעולה במזה"ת של שגרירות ארה"ב (MEPI). במסגרת התוכנית קיבלו בוגריה, אקדמאיות ואקדמאים מהקהילה האתיופית ותושבי פריפריה, כלים והכשרה לעשייה חברתית.

לדברי סיגל קנוטופסקי, מנכ"לית "עולים ביחד": "75 משתתפים סיימו השנה את התכנית ו-70% מהם כבר השתלבו במקומות תעסוקה. רבים מהמשתתפים כבר לוקחים חלק בבניית פרויקטים חברתיים, כאשר כ-200 מתנדבים תרמו להצלחת התוכנית".

דוד פרידמן ובוגרי התוכנית/ צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה"ב בירושלים

עוד כתבות

דורון כהן בני גנץ ורם בן ברק / צילום: איל יצהר

"אנחנו לא האח הגדול": מה אמר בני גנץ בראיון הראשון והיחיד שקיים על עסקי המימד החמישי

פורסם לראשונה באוגוסט 2018: המימד החמישי הוא אחד הסטארט-אפים המסקרנים בהייטק הישראלי, שפעל במשך שנים תחת מעטה חשאיות ● כעת, בראיון ראשון ל"גלובס", מציגים בכירי החברה את יכולותיה המרשימות והמבהילות לעתים של מערכת המודיעין שפיתחו, ומדברים על השאיפות הגדולות וגם על הכישלונות

קיר התמך שקרס / צילום: איל יצהר, גלובס

קיר התמך קרס - ורוכשי הדירות בבית שמש תקועים בלי בית

עשרות רוכשים שקנו דירה בפרויקט בבית שמש גילו לתדהמתם שעבודות הבנייה נעצרו בגלל קריסת הקיר ● משרד השיכון והחברה הקבלנית זורקים זה על זה את האחריות לתיקון הקיר והרוכשים המיואשים נאלצים לשלם במקביל משכנתה ושכר דירה ולא יודעים מתי יקבלו את הדירות

ברני סנדרס, לאחר שהוכרז כמנצח בבחירות המקדימות בנבאדה / צילום: מייק סגר, רויטרס

סנדרס מנצח בגדול בנבאדה, והממסד הדמוקרטי מרים ידיים

ממסד המפלגה הדמוקרטית משלים עם האפשרות שלא ניתן עוד לבלום את סנדרס ומשתדל למנוע פילוג במפלגה ● תרחיש סביר: אף מועמד לא יצבור רוב צירים לוועידה הארצית – ואז יתבטלו כל תוצאות הבחירות המקדימות, והכאוס ישתלט: האם מישל אובמה תיבחר?

צביקה בארינבוים / צילום: ניצן חרמוני

המלך עירום: בגיר צפויה לתבוע משקיע סיני שאמור היה לרכוש את השליטה בחברה

מניית יצרנית החליפות צנחה בלונדון ביום שישי ב-12.5%, למחיר המשקף לבגיר שווי של כ-7 מיליון שקל בלבד

איסתא

מנכ"ל איסתא לעובדים: חופשה ללא תשלום וקיצוץ של 10%-25% בשכר המנהלים

לא רק חברות התעופה משלמות את מחיר משבר הקורונה - גם חברות וסוכנויות הנסיעות נקלעו למשבר ● חברת איסתא נערכת לפיטורים ולקיצוצים בשכר - האם צפוי גל קיצוצים בענף?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 21-22 בפברואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל ישראייר: "משבר הקורונה דומה בעוצמתו והשפעתו למבצע 'צוק איתן'"

מייל ששלח היום אורי סירקיס מפרט בדבר שורת החלטות שהנהלת ישראייר תיישם בעקבות משבר הקורונה - בין היתר קיצוץ כוח-אדם והוצאה לחופשות כפויות

אריק וונג, מייסד–שותף ומנכ”ל חברת הקורקינטים השיתופיים Wind  / צילום: איל יצהר, גלובס

"כשמדברים על קורקינטים מתמקדים בתאונות ולא בתמונה הרחבה. זה לא פייר"

מייסד ומנכ"ל ווינד אריק וונג מסרב לקבל את הביקורת - גם בעיתון זה - על הקורקינטים השיתופיים ● מבקש "לבחון בכל תאונה את התנאים שהובילו אליה, בהם הגורם האנושי" ● ומסביר למה ביפן, לעומת ישראל, אפשר להשאיר קסדה בחופשיות על הכלי, ואיך זה שלמרות כל האתגרים הוא אופטימי

חניה בבניין משותף / צילום: בר-אל

האם תקן חניה הוא מכשול בפני תמ"א 38

ביהמ"ש קבע כי לעתים יש להעדיף את השיקול הכלכלי אשר יגרום לכך שבסופו של דבר פרויקטים של תמ"א 38 יתממשו - גם על חשבון חניה

חיילים אמריקאיים באפגניסטן / AP   Massoud-Hossaini

פרשנות: כשלפיד החירות כבה באפגניסטן

מלחמת 18 השנה וטריליון הדולר מסתיימת והולכת ממש כפי שהסתיימה מלחמת וייטנאם כמעט לפני 50 שנה: בכישלון צבאי, פוליטי ומוסרי ● האם אמריקה תיסוג מן העולם?

פרויקט בריכת עין כרם של לסיכו / צילום: אתר החברה

מניית לסיכו: תשתית טובה להשקעה קטנה

חברות התשתיות הגדולות בישראל הציגו ויציגו תוצאות כספיות מעולות, אבל רמת התמחור הנוכחית שלהן מעוררת רתיעה ● במגזר התשתיות כדאי למשקיעים לחפש מניות מעניינות בשורה השנייה

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכול על כתפי ליברמן, והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

ניר שטרן/ צילום: כדיה לוי

פז פרסמה תוכנית אסטרטגית; היעד: הכפלת שווי החברה בתוך 5 שנים

במרכז התוכנית, שנעשתה בשיתוף עם חברת הייעוץ מקינזי, עומד צמצום התלות של פז במוצרי נפט ודלקים ● הנהלת החברה מתכננת להשיג את היעד על ידי חלוקה מאוזנת יותר בין ארבעת מגזרי הפעילות - דלקים, תעשייה ואנרגיות מתחדשות, קמעונות ונדל"ן - כך שכל אחד יספק כ-25% מרווח ה-EBITDA בעוד 10 שנים

עמי אראל / צילום: שלומי יוסף

יו"ר סלקום עמי אראל פורש מתפקידו

הערכות הן כי מנכ"ל אי.די.בי ערן סער יחליף אותו בתפקיד ● אראל ציין כי בכוונתו לפנות לכיוון האגרוטק

קרונה שבדית / צילום: שאטרסטוק

אי-קרונה במקום מזומנים: שבדיה משיקה ניסוי במטבע דיגיטלי

מטבע קרונה דיגיטלי ישמש אמצעי משלים לשטרות הכסף השבדיים בפרויקט פיילוט שהשיק בשבוע שעבר הבנק המרכזי של שבדיה ● בינתיים, סין ושווייץ נראות קרובות יותר משבדיה להנפקת מטבע דיגיטלי ריבוני

תוכניות המחיר למשתכן ברחבי הארץ / צילום: אייל פישר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

הפתעה לפני הבחירות: הגרלה נוספת של מחיר למשתכן יוצאת היום לדרך

מטה הדיור והשיכון הודיע כי יפתחו היום שורה של הגרלות קטנות ל-851 דירות באזור הצפון בלבד ● רוב הדירות יהיו בחיפה, הנוספות יהיו בחצור הגלילית ובנוף הגליל

מתקני אנרגיית רוח של אנרג'יקס, בתי הזיקוק של בזן בחיפה, פרויקט סולארי של אנלייט / צילום: יח"צ, איל יצהר ומצגות החברות

אנרגיות מתפרצות: מה פשר ההייפ במניות האנרגיה המתחדשת?

למרות שחלקן במשק האנרגיה עדיין זעום, ורובן עדיין רושמות הפסדים - מניותיהן של החברות הפועלות בתחומי האנרגיה המתחדשת נסקו לשוויים המשקפים להן מכפילים הלקוחים מעולמות ההייטק, כשהן מותירות מאחור את ענקיות האנרגיה המסורתיות ● האם ההייפ מוצדק?

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

מטוס בואינג 767, ארקיע / צילום: יואב יערי

ארקיע מצטרפת לאל על ולישראייר: תאפשר ביטול חינם של טיסות וחופשות

ארקיע תאפשר לקבל החזר מלא במקרה של ביטול טיסה או חופשה ב-39 יעדיה הבינלאומיים ● מדיניות הביטולים תקפה להזמנות חדשות שיבוצעו עד ל-31.3 לטיסות הממריאות עד 25.5 (כולל חופשת פסח) ● שינוי או ביטול יתאפשרו עד 7 ימים לפני ההמראה

בלומברג / צילום: Carlos Osorio, Associated Press

טוויטר סגרה 70 חשבונות שתמכו בבלומברג בגלל "מניפולציית תוכן אפשרית"

המהלך עלול להיות מכה נוספת למיליארדר שהוציא עד כה מאות מיליוני דולר על קידום המועמדות שלו ● מטוויטר נמסר בשבת שהחברה השעתה את החשבונות בגלל הפרת כלליה נגד מניפולציה של הפלטפורמה שלה וספאמים