גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהפסקת אש במלחמת הסחר ועד לדיוני הנפט בפסגת אופ"ק: כך ייראה השבוע בשווקים

הנשיאים טראמפ ושי מצננים את המתיחות סביב מלחמת הסחר ● מחיר הנפט נסחר סביב 53 דולר לחבית, והשבוע קרטל אופ"ק יתכנס כדי לגבש הסכמות על קיצוץ קצב ההפקה ● בבריטניה יפתחו הדיונים על הברקזיט לקראת ההצבעה ב-11 בדצמבר ● ובישראל יתפרסמו נתוני הגירעון לחודש נובמבר ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

בורסת נאסד"ק /  צילום: Reuters, Brendan McDermid
בורסת נאסד"ק / צילום: Reuters, Brendan McDermid

שבוע המסחר בבורסות מעבר לים יתנהל בהמשך להפסקת האש שהושגה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, ולאחר העליות שנרשמו בשוקי המניות בשבוע שעבר, כשיו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל, אותת לשווקים שהריבית לא תעלה בקרוב.

שינוי תוואי הריבית המרומז שלח את תשואות האג"ח ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב מתחת לרמה של 3%, אחרי שפאואל אמר כי ארה"ב קרובה מאוד לריבית ניטרלית, והדולר נחלש בעולם. 

ביום רביעי הקרוב לא יתקיים מסחר בבורסת נאסד"ק ובבורסה בניו יורק, לרגל יום אבל לאומי על מותו של נשיא ארה"ב לשער, ג'ורג' בוש האב.

הנה כמה מהאירועים שצפויים לעמוד במוקד העניינים השבוע.

1. הפסקת אש במלחמת הסחר

ביום שישי האחרון סיים נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מפגש עם נשיא סין, שי ג'יפינג, שבסופה הסכימה ארה"ב לא להעלות את המכסים על מוצרי יבוא מסין בשווי של 200 מיליארד דולר לרמה של 25% - מה שאמור היה להיכנס לתוקף בינואר הקרוב.

בתמורה, סין התחייבה להגדיל את רכישותיה בארה"ב - מה שצפוי לצמצם את גירעון הסחר של ארה"ב מול בייג'ינג. המדינות התחייבו לפתוח באופן מיידי בשיחות על המדיניות התעשייתית הלאומית של סין, שהתחייבה לרכוש מוצרים חקלאיים, תעשייתיים, מוצרי אנרגיה ועוד כדי לצמצם את הפער בסחר בין המדינות.

צריך לזכור כי מדובר בהסכם ביניים, שתוקפו 90 יום. עם זאת, נראה כי התגובה בשווקים עשויה להיות חיובית. כך, ראינו כבר בבורסה בתל אביב, כשמדדי המניות קפצו ביותר מ-1.4%.

כלכלני בנק הפועלים כתבו אתמול בהקשר זה, כי "החדשות הטובות הן שלעת עתה, לא צפויה הסלמה בצורה של העלאת שיעורי המכס שהוטלו או הרחבת רשימת המוצרים עליהם יוטלו מכסים. מאידך, נותרה אי-ודאות גבוהה לגבי עתיד היחסים המסחריים בין המדינות, הסוגיות הקשות כגון הדרישה האמריקנית לשמירה יותר הדוקה על זכויות יוצרים על ידי הסינים נותרה ללא פתרון, וההתקדמות לקראת הסדר סחר כולל צפויה להיות איטית במקרה הטוב".

2. פסגת אופ"ק תתכנס ביום חמישי

מחיר הנפט מזנק הבוקר לאחר שירד בחדות לשפל של פחות מ-50 דולר לחבית בשבוע שעבר. הנפט ימשיך לרכז עניין השבוע לקראת פסגת מפיקות הנפט, קרטל אופ"ק, ביום חמישי הקרוב בווינה.

בשוק מצפים שהקרטל יחליט על קיצוץ נוסף של הפקת הנפט כדי לתרום לעליית המחיר על ידי צמצום צד ההיצע. צריך לציין כי עודפי ההפקה מיוחסים לא רק לסעודיה, אלא גם בארה"ב - שם מלאי הנפט הגולמי מטפס זה תשעה שבועות ברציפות לרמת שיא. לפי סוכנות האנרגיה הבינלאומית, ארה"ב עומדת להפוך ליצואנית אנרגיה נטו בשנת 2023.

מעניין יהיה לראות אם האיום של עליית המלאים יביא את אופ"ק לקצץ פעם נוספת את קצב ההפקה, וזאת לאחר שהניסיון הקודם נחל כישלון נוכח הירידה החדה של מחיר הנפט כיום.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר בסיום פגישתו עם מוחמד בין סלמאן, יורש העצר הסעודי, בפסגת G-20, כי סעודיה ורוסיה הסכימו על הארכת הסכם אופ"ק לקיצוץ הפקת הנפט. לא הוסכם על כמויות בשלב זה, אלא על הסכמה באופן טנטטיבי. "לא משנה מה תהיה הכמות המבוססת על החלטה משותפת זו, הסכמנו כי נוכל לפקח על מצב השוק להגיב אליו במהירות", אמר פוטין לכתבים בבואנוס איירס.

3. צפי להרחבת הפעילות הכלכלית בארה"ב

הבוקר (ב') פורסם מדד מנהלי הרכש של Caixin במגזר הייצור לחודש נובמבר, שעמד על 50.2 נקודות, לעומת 50.1 נקודות באוקטובר. ב"רויטרס" העריכו כי המדד יעמוד על 50 נקודות.

גם בגרמניה יפורסם היום מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור לחודש נובמבר, כאשר הצפי הוא לקריאה של 51.6 נקודות - ללא שינוי לעומת אוקטובר. בבריטניה צפוי להתפרסם מדד דומה לנובמבר, כאשר הצפי הוא לקריאה של 51.6 נקודות, לעומת קריאה של 51.1 נקודות באוקטובר.

בארה"ב יפורסם מדד ISM במגזר הייצור לחודש נובמבר, כאשר הצפי הוא לקריאה של 70.1 נקודות, לעומת 71.6 נקודות בחודש אוקטובר. נזכיר כי קריאה של מעל ל-50 נקודות מרמזת על התרחבות הפעילות הכלכלית, ואילו קריאה של מתחת ל-50 נקודות מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית.

ביום שלישי, נגיד הבנק המרכזי הבריטי, מארק קרני, צפי לנאום ועשוי להתייחס להליך הברקזיט. לצד זאת יפורסם מדד מנהלי הרכש בענף הבנייה בבריטניה, שצפוי להראות ירידה ל-52.5 נקודות בנובמבר, לעומת 53.2 נקודות באוקטובר. גם נגיד הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, צפוי לנאום השבוע ועשוי להתייחס לסיום הרכישות בשווקים.

ביום רביעי בארה"ב יפורסם סקר התעסוקה של ה-ADP, ולאחר מכן יו"ר הפד פאואל צפוי לנאום. נזכיר כי בנאומו האחרון, פאואל רמז על האטה בקצב העלאות הריבית, כשאמר כי הריבית "קרובה" לסביבתה הטבעית, לעומת נאום קודם שלפיו הריבית "רחוקה" מסביבתה הטבעית. המשקיעים הסיקו מהדברים של פאואל כי העלאת הריבית מתרחקת.

4. הדיונים לקראת ההצבעה על הברקזיט

ביום שלישי השבוע הפרלמנט הבריטי יפתח בדיונים למשך חמישה ימים על תוכנית הברקזיט של ראשת הממשלה, תרזה מיי, לקראת ההצבעה על אישור התוכנית ב-11 בדצמבר. התוכנית זכתה לאישור מנהיגי האיחוד האירופי בשבוע שעבר.

המסחר בליש"ט צפוי להמשיך להיות תנודתי, כפי שהיה בשבועות האחרונים, בהנחה שיתפרסמו חדשות בנוגע לדיוני הברקזיט במהלך השבוע הקרוב.

5. פרסום נתוני הגירעון בישראל

ביום חמישי הקרוב יפרסם משרד האוצר את נתוני הגירעון התקציבי של ממשלת ישראל לחודש נובמבר. כפי שפורסם ב"גלובס", התחזיות באוצר הן לגירעון של 3.3%-3.4% מהתוצר בסוף 2018. בחודש אוקטובר נמדד גירעון בפעילותה התקציבית של הממשלה בסך 800 מיליון שקל.

נזכיר כי הגירעון התקציבי של הממשלה ב-12 החודשים שמנובמבר 2017 ועד לאוקטובר 2018 קפץ ל-3.6% מהתוצר. זאת, לאחר שבתקציב לשנת 2018 תוכנן גירעון שנתי בסך 38.5 מיליארד שקל, השווה ל-2.9% מהתוצר. 

עוד יפרסם האוצר ביום חמישי את נתוני גביית המסים לנובמבר. מינואר ועד לאוקטובר 2018 הסתכמה גביית המסים ב-256 מיליארד שקל - קיטון נומינלי של 2.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

במקביל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) תפרסם ביום חמישי את נתוני השכר החודשי הממוצע למשרת שכיר במשק.

עוד כתבות

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

איתן יוחננוף, מנכ"ל החברה / צילום: תמר מצפי

בלי אונליין ומותג פרטי: רשת המזון של משפחת יוחננוף הצטרפה לבורסה בסטייל עם ביקושים של 1.5 מיליארד שקל

(עדכון) - יוחננוף גייסה 462 מיליון שקל ותחל להיסחר בשווי של 2.3 מיליארד שקל - הרשת השלישית בגודלה בבורסה ● לאחר שנים של צמיחה בפעילותן: שווי השוק המצרפי של שש הרשתות הציבוריות מגיע לכ-13 מיליארד שקל, כמעט מחצית ממנו מיוחסת לשופרסל

בריאן מויניהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקה / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

אולי הגיע הזמן להפסיק לפחד מהבנקים?

חשיפתו המסורתית לגורמי המאקרו, הרגולציה המחמירה שמאפיינת אותו וכמובן משבר 2008 מרחיקים את ציבור המשקיעים מסקטור הבנקאות בארה"ב ● אבל לאור התוצאות הטובות בשנים האחרונות, המהלכים להורדת הסיכון והתמחור הנמוך, ראוי לשקול את הגדלת ההשקעה בכמה מהבנקים

משה כחלון ורוני חזקיהו / צילומים: כדיה לוי, איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

החשב הכללי מגלה: עמדנו בגירעון ב-2018 בזכות דיבידנד ענק מחברה ביטחונית

החשכ"ל חזקיהו הסביר איך קרה שהגירעון בדצמבר 2018 ירד לפתע ל-2.9%, כשבכל שאר החודשים מספטמבר 2018 ועד היום הגירעון היה גבוה מ-3% ● זה אפשר לשר האוצר כחלון לטעון, זמן קצר לפני ההחלטה על הבחירות, כי לא חרג בשקל מיעד הגירעון

חיים שלזינגר  / צילום: יח"צ

אחרי שני אקזיטים: פרופ' חיים שלזינגר מקים מיזם ייעוץ ללא כוונות רווח

היזם הסדרתי הקים מיזם שבו הוא מייעץ לחברות סטארט-אפ צעירות ללא תמורה ● "ראיתי חברות מצויינות שהתפרקו, רק בגלל ניהול"

קופת חולים כללית / צילום: בר אל

הולכים על כל הקופ"ח: תקציב הפרסום של שירותי בריאות כללית בגובה כ-10 מיליון שקל - בדרך למכרז

מדובר באחד מתקציבי הפרסום האטרקטיביים בענף ● בשונה ממכרזים קודמים, התקציב יכלול הפעם את האונליין ואת האוף-ליין של החברה כמקשה אחת

הנשיא דונלד טראמפ/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

כך הואשם הקצין היהודי בנאמנות כפולה בשימוע האימפיצ'מנט

מאמץ רפובליקני לקעקע אמינותו של של לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן, שמשפחתו היגרה מבריה"מ לארה"ב בהיותו בן שלוש ● וינדמן, שהאזין לשיחת טראמפ עם נשיא אוקראינה, העיד: "אין זה יאה שנשיא ידרוש ממדינה זרה לחקור את יריבו הפוליטי" ● פרשנות

חברת לומניס / צילום: יונתן בלום

קרן ההשקעות הזרה XIO מוכרת את חברת האסתטיקה הרפואית לומניס לפי שווי של מיליארד דולר לפחות

השליטה בחברה הישראלית, שנרכשה על ידי XIO ב-2015 לפי שווי של 520 מיליון דולר, תימכר לקרן הפרייבט אקוויטי האסייתית BPEA

דרור בשן, מנכ"ל פרוטליקס / צילום: יח"צ

מניית פרוטליקס קפצה ב-32% בציפייה לקיצור דרך לאישור תרופת הדגל שלה למחלת הפברי

הבקשה ל-FDA לשיווק התרופה בארה"ב תוגש באפריל 2020, קיצור של כשנתיים לעומת לוח הזמנים המקורי ● בכל מקרה פרוטליקס תמשיך בניסוי שלב III שלה, המתקיים כעת, ומשווה בין המוצר שלה למוצר המוביל את השוק ● בחברה מקווים שהמוצר לפברי יחל להימכר ב-2021

 

 

גיל מנדלזיס, קפיטוליס / צילום: אייל טואג, יח"צ

חברת הפינטק קפיטוליס גייסה 40 מיליון דולר

המערכת שמפתחת החברה יודעת לבצע אופטימיזציה של העסקאות שרשומות בספרים של גופים פיננסיים - באמצעות קיזוז עסקאות שנעשות בין גופים שונים, או על ידי העברת פוזיציות לאכסניה האופטימלית ביותר עבורן ● את סבב הגיוס B הובילו הקרנות ספארק ו- SVB קפיטל, שהצטרפו למשקיעים הקיימים סקויה ואינדקס ונצ'רס

ישראל גרטי, שלמה אליהו וניר גלעד  / צילום: יוד צילומים אילת

כיפת ברזל באילת: מי הגנו על כבוד "שומרי הסף של המבוטחים"

וגם: הנהלת פנאקסיה ישראל פתחה את המסחר בבורסה לני"ע

 

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א צפוי להיפתח על רקע נעילה מעורבת בוול סטריט

מניית בנק הפועלים תרכז עניין על רקע הדוחות והירידה ברווחים ● אופקו הלת' חוזרת מהמסחר בוול סטריט עם פער ארביטראז' חיובי של כ-5%, ואיי.אפ.אפ עם פער חיובי של 1.7% ● בצד השלילי טבע חוזרת עם פער שלילי של 4.3%

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS

תשלום דמי מזונות משותפים/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביה"ד הרבני בעקבות העליון: "לחייב אב בתשלום מזונות רק כשזה מקדם את טובת הילדים"

ביה"ד הרבני בחיפה ביטל את המזונות שנדרש לשלם אב לילדה שעברה את גיל 6 ונמצאת במשמורת משותפת ● הסיבה: כושר ההשתכרות של האם גבוה בהרבה מכושר האב ● בכך צעד ביה"ד צעד משמעותי לעבר "מהפכת השוויון בנטל המזונות" שהנהיג העליון

שירותי מחשוב / אילוסטרציה: Shutterstock

המחשוב לוהט: מניות חברות ה-IT שוברות שיאים, במקביל לשיפור ניכר בתוצאותיהן

בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של 2019, הכנסותיה של מלם-תים עלו ב-15% ל-1.6 מיליארד שקל, והרווח הנקי קפץ ביותר מפי שניים, ל-90 מיליון שקל ● המניה זינקה היום ב-10% בתגובה לדוחות הכספיים החיוביים

עוזי דנינו / צילום: איל יצהר, גלובס

עוזי דנינו לשעבר מנכ"ל אקסלנס מונה ליו"ר קרן הגשמה

אליו יצטרף רונן טורם, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון, כמנכ"ל הגשמה ● המינויים מגיעים על רקע כוונתה של החברה לבסס את הקשר מול המוסדיים, בצל תקופה מאתגרת וחקירה של רשות ניירות ערך

רועי רימשון/ תמונה פרטית

הצצה לחייו של עסק קטן: "על כל שקל שאני מרוויח, המדינה לוקחת בין 50 ל-60 אגורות"

רועי רימשון מהישוב לוטם, מקיים הרצאות על שיריה של נעמי שמר וחוקר עצמאי בנושא ● "המסים שאני נדרש לשלם למדינה בלתי הגיוניים וההוצאות מטורפות" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il 

אילן ישועה וניר חפץ / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההצעה המדהימה של מנכ"ל וואלה לניר חפץ: "שים אצלי 700 אלף שקל - ותקבל עד חצי המלכות"

בתמלילי שיחות וואטסאפ שנחשפות כאן לראשונה, אילן ישועה מציע לעד המדינה, שבאותו זמן עבד כראש מטה ההסברה של הליכוד, את העסקה הבאה: הליכוד יוציא את כספי מימון המפלגות שלו על פרסום בוואלה - ובתמורה כל האתר יגויס לטובת הליכוד, "בטירוף"

צילום מסך מאתר המכירה / צילום: צילום מסך

מכירה פומבית של ממורביליה נאצית מעוררת סערה בגרמניה ובישראל

קרוב ל-200 פריטים מתקופת הרייך השלישי, רבים מהם ממורביליה נאצית של מנהיגי המשטר, צפויים לעמוד מחר למכירה פומבית במינכן ● המכירה עוררה סערה בגרמניה, למרות הכחשות בית המכירות כי הקונים הם פעילי ימין קיצוני או מעריצים של המשטר הנאצי

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות