גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה משותף לכל האנשים הטובים

מדעי המוח מתחילים להיכנס אפילו לתחום הזה, הקשה למדידה

ורד רמון ריבלין / צילום: ענבל מרמרי
ורד רמון ריבלין / צילום: ענבל מרמרי

1.בתקופה מסוימת בשנות ה-20 שלי, כשלמדתי פסיכולוגיה קלינית, הייתי חוזרת הביתה מהלימודים מדוכדכת ובוכה. בכל לילה הייתי מסבירה לבן זוגי שאני לא מצליחה להתנתק ממצוקת המקרים שאני לומדת עליהם, שזה משפיע עליי, שזה מוריד אותי. הרגשתי שלימודי התואר השני מטביעים אותי בתוך עיסת רגשות.
האמפתיה שלי עבדה לרעתי. הזדהיתי מדי.
כשחזרתי לעיתונות כבר לא הייתי אותו אדם. אבל מה שקודם עבד לי פחות, הפך להיות הדבר שלי. האמפתיה אפשרה לי להגיע למקומות שאחרים פחות חיפשו.

2.המוח שלנו אמפתי בבסיסו. בגיליון זה ניסינו לקחת את זה לקצה, ולהבין מה עומד מאחורי נתינה חברתית מופתית. מה משותף לכל האנשים הטובים? הם באים אל העולם בעין חומלת. אם תשאלו חוקרי מוח, אלה שרואים את הבטנה של העולם, הם יאמרו שאין שום דבר מוסרי באמפתיה. זו התנהגות לא מודעת שמקודדת בביולוגיה שלנו. אנחנו מחווטים במנגנונים ביולוגיים שמאפשרים לנו להבין ולהגיב לרגשות של אחרים. היום כבר יודעים שמי שמרגיש אותך - מצליח לשחזר את החוויה שלך בגופו הוא, כאילו חווה אותה בעצמו.

3.החוויה האמפתית, כשהיא באה נטו, בלי ויסות, יכולה לסבך אותנו. לולא מערכות הוויסות והבקרה במוח לא היינו מצליחים להפריד בין מה ששלנו לבין מה שלא. עוררות יתר של האמפתיה יוצרת הזדהות חזקה, ומהדהדת את הרגשות הזרים אצלנו. כשאנחנו צופים במצבים שבהם אחרים סובלים, מופעלות במוח האינסולה והאמיגדלה. כשאנחנו שומעים זעקת כאב היא מפעילה אצלנו את אותם חלקים שחווים סבל בגופנו שלנו.

4.כמה פעמים נפגענו מרופאים שנוהגים באטימות? לאן מתפיידת אצלם האמפתיה? מחקרים שבדקו עד כמה רופאים אמפתיים למטופלים, גילו שהייתה אצלם תגובה חזקה יותר במערכות הבקרה, ויסות אקטיבי של אמפתיה. הם מפעילים מנגנונים רגולטוריים כדי לא לקחת ללב את הסבל של האחר.

5.לא צריך ללמד אמפתיה, היא מתחילה כמעט מגיל אפס. מסתבר שאפילו תינוקות בגיל חצי שנה מראים התנהגות מנחמת נוכח מצוקה של האחר. יש להם הבנה בסיסית של מה זה צורך בעזרה. כבר בחודש הראשון בינקות אנחנו מתחילים לחקות אוטומטית את הבעות הפנים של אמא. ככה מתפתחת התופעה המדהימה של סינכרון בינינו לבין האחר. כל ניואנס במצב הרוח מועבר לשרירי הפנים והגוף שלנו, ואנשים אמפתיים יודעים לזהות זאת מיד.
אז מה יקרה בעידן שבו הדור הצעיר מתקשר בעיקר דרך הווטסאפ, בלי לראות הבעות פנים, בלי לקלוט ניואנסים של רגש? ספק אם דיוק אמפתי יכול לצמוח על מצע כזה.

6.אז מה ההבדל בין חמלה לאמפתיה? מדעי המוח מתחילים להיכנס אפילו לתחום הזה, הקשה למדידה. בחמלה יש מרכיב מוטיבציוני - הרצון לעזור לאחר, להקל עליו. ויש בה רגש חם של דאגה, השונה מאמפתיה, שבה אנחנו מרגישים מה שהאחר מרגיש.
ואיפה כל זה קורה במוח? מסתבר שיש רשת עצבית שמפעילה את מנגנון החמלה, ואחרת שמפעילה את האמפתיה. החמלה מעוררת את מערכת התגמול וגורמת לעלייה ברגשות חיוביים, מוטיבציה והתנהגות פרו חברתית. כל אלו מנבאים בסופו של דבר הגשת עזרה.
והאמפתיה? מערבת רגשות שליליים ועוררות באינסולה. לפעמים דווקא עליית הרגשות השליליים גורמת לנו להתרחק, במקום להגיש עזרה.

7.כדי שנדע 'לקרוא' מה עובר על מישהו אחר אנחנו צריכים להיות מסוגלים לשקף את המצב שלו. את עצמנו אנחנו יודעים מחוויה, אבל איך אנחנו קולטים את האחר? בגלל משהו מופלא שמתקיים: יש סנכרון עצבי בין מוחות. בשנות ה-90 התגלו במוח תאי עצב שנקראים 'נוירוני מראה'. הם מאפשרים לנו ממש לחוות את המצב הפנימי של היושב מולנו. מי שסובל מחסר בפעילות של נוירוני המראה יתקשה להבין את רגשות האחר. תאי העצב האלה הם שחקנים מרכזיים ביצירת אמפתיה. במערכת הרגשית-מוטיבציונית במוח אין הבדל בין הכאב שלי לכאב של האחר. זו הסיבה שכואב לרובנו כשמישהו אחר סובל. ולנשים, אתם יודעים, יש יכולת אמפתית גבוהה משל גברים.

8.האמפתיה מתפתחת מהדבקה רגשית. רגשות מידבקים. ואיזה רגש הכי מידבק? שמחה! גם אם זה האויב שלך - זה מידבק. רגשות של אחרים חודרים אלינו בערוצים לא מודעים. ואז, בלי להבין, נשייך אותם לאירוע אקראי שקרה לנו. לפעמים כשאתה מרגיש משהו שלא ברור לך, תשאל את עצמך: מאיפה הגיע מה שאני מרגיש עכשיו? אולי נדבק אליי משהו ממישהו אחר. משהו שמישהו אמר, משהו ששמעתי בחדשות וביאס. אפילו סתם יום גשום, יכול לגרום לנו להרגיש הרבה פחות מרוצים בחיים, בלי שנדע שזה משם. לא כל רגש שאנחנו מרגישים הוא מקורי שלנו. לפעמים נדבק אלינו סתם רגש תועה.

9.ההכרה שכולנו איכשהו קשורים אחד לשני היא המצע הרוחני להיוולדות החמלה. המנהג הבודהיסטי של אימון התודעה מבוסס על הרחקת המבט מעצמך. הדלאי למה הקדיש את חייו כדי להקל על אחרים, מתוך אמונה שהסבל של האחר הוא כמו שלו. אם תשאלו אותו איך מפתחים חמלה, הוא יאמר שצריך בשביל זה להתנסות במידה מסוימת של סבל. אנשים שטעמו כאב, יודעים לגלות יותר חמלה לכאבו של הזולת.
ואיך אנחנו יכולים להפחית מהכאב שלנו? על ידי העברה פשוטה של מוקד המחשבות מעצמנו לאדם אחר. הדרך לריפוי הכאב שלנו עוברת דרך טיפול בכאב של אחרים.

10.האם אנחנו מגיבים באמפתיה לכל אחד? במחקרים גילו שכשאדם לבן רואה מישהו לבן כמוהו, האינסולה שבמוח מופעלת אצלו כמו שהיינו מצפים. אבל לא כשהוא רואה פנים של אדם שחור או אסיאני, נניח. יש משהו גזעני במעגל העצבי, פחות מעניין אותו הכאב של בן גזע אחר. יש לזה מקור אבולוציוני: מכיוון שאנחנו מתפתחים כקבוצה ומתחרים על משאבים, תוכנתנו להסתכל על הקבוצה האחרת כמתחרה על אותם משאבים. והמוח הוא קודם כל איבר הישרדותי, שמנסה להגן עלינו. רק כשאנחנו תופסים את האחר כחלק מהקבוצה שלנו, המעגל העצבי-אמפתי במוח מגיב לכאב שלו. זה מחסום, שהוא אולי אחד האתגרים הכי גדולים. מחסום האמפתיה שאנחנו שמים על מי שאנחנו תופסים כ'אחרים'.

עוד כתבות

יעקב ליצמן / צילום: כדיה לוי

דוח קופות החולים 2018: גירעון "מאוחדת" גרר מטה את הגירעון הכולל של קופות החולים

כפי שנחשף לראשונה ב"גלובס", השנה התגלה גירעון אסטרונומי בקופת חולים מאוחדת של קרוב ל-500 מיליון שקל ● לפי הדוח, סך הגירעון של הקופות ב-2018 היה כ-350 מיליון שקל, פי כמעט ארבעה בהשוואה ל-2017

דניאל אלינסון / צילום: שלומי יוסף

יו"ר עזרא העולמית שהורשע במתן שוחד לפאינה קירשנבאום מערער על הרשעתו: "אדם תם וישר"

ביהמ"ש המחוזי הרשיע את דניאל אלינסון, יו"ר תנועת העזרא העולמית, במתן שוחד לפאינה קירשנבאום, וגזר עליו 9 חודשי עבודות שירות ● בערעור על הכרעת הדין טוען אלינסון כי ביהמ"ש בצע "טעות קולסאלית" כשביסס את הרשעתו בעיקר על טבלה שערך המתעדת את העברות הכספים בגינן הורשע ● במאי השנה הגישה הפרקליטות ערעור על קלות העונש שנגזר על אלינסון

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 נפל 1.2%, דלק צנחה בעוד 5.6%

דלק משלימה נפילה של 15% מאז ההודעה על עסקת שברון; נאלצה לצמצם את היקף הגיוס למימון העסקה ● חברת הדירוג פיץ' העלתה את תחזית דירוג האשראי של כיל מ"יציבה" ל"חיובית" ● חברת סייפ-טי דיווחה על קבלת "הזמנה משמעותית" מחברת תשתיות ישראלית

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

החשש מההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק חששו מפני הגדלת הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9% ● מקבוצת דלק נמסר כי בכוונתה להזרים בעסקה הון בהיקף של 300-400 מיליון דולר, ולצרף שותף אסטרטגי שייבצע השקעה גם הוא השקעה הונית באמצעות מכשיר הוני כלשהו

קווין ספייסי במהלך המשפט בנאנטאקט / צילום: ניקול הארנישפגר, רויטרס

המתלונן סירב להעיד והאשמות התקיפה נגד קווין ספייסי בוטלו

המתלונן נגד השחקן מסרב להעיד בנוגע לטלפון "אבוד", שלטענת ההגנה של קווין ספייסי יכול להוכיח את חפותו של השחקן ● בתגובה לפרשה, במשרד התובע המחוזי באזור אמרו כי "אי זמינות העד המתלונן גרמה לביטול ההאשמות"

ניצול שואה / צילום: רויטרס

פיצוי רטרואקטיבי: גרמניה תכיר בכ-8,000 יוצאי רומניה כניצולי שואה

הכרה זו תאפשר תביעת זכויות סוציאליות שונות, ובהן פיצוי רטרואקטיבי רנטה וקצבה חודשית קבועה ● גמליאל: "נמשיך לפעול להכרה גרמנית בזכאותם של עוד אלפי ניצולים שטרם הוכרו, בין שהם יוצאי רומניה ובין שהם יוצאי מדינות נוספות"

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

מפעל באשדוד. בישראל רק 5% מהמפעלים חוברו לגז טבעי, לעומת 28% במדינות OECD / צילום: תמר מצפי

מחדל הגז הטבעי: מה תוקע את חיבורם של מאות מפעלים לרשת, למרות שהתשתית מוכנה כבר שנים?

מסמכים שהגיעו לידי "גלובס" מגלים כי עשרות תלונות הוגשו למשרד האנרגיה נגד זכייני הגז שלא עמדו בהתחייבויות • למרות המצוקה הקשה, לא ננקטו נגדם צעדים • בעוד שהזכייינים מאשימים את הביורוקרטיה, בממשלה מבינים שהם יצרו מונופולים וכי כל המהלך היה שגוי • משרד האנרגיה: נותנים לזכיינים צ'אנס אחרון, לאחר מכן נפעל בכל הכוח

עבודות הרכבת הקלה בתל אביב בשנה שעברה / צילום: איל יצהר, גלובס

עשרות עובדים סיניים בפרויקט הרכבת הקלה לא מקבלים אשרות כניסה לארץ

הסיבה: העיצומים של עובדי משרד החוץ בעקבות הכוונה לקצץ בתקציבי האירוח של דיפלומטים ונספחים בעולם ● מטה המאבק: נחריף את העיצומים

 

וול סטריט IBM /  צילום: Reuters, Brendan McDermid

וול סטריט ננעלה בירוק על רקע דברי וויליאמס; הזהב טס

נשיא הפד של ניו יורק דוחק בהורדת הריבית והעביר את וול סטריט לעליות ● עונת הדוחות נמשכת: הלילה לאחר המסחר מיקרוסופט צפויה לפרסם דוחות ● מורגן סטנלי עולה ב-1.4% לאחר שהבנק היכה את תחזית הרווח למניה ב-9 סנט ● פיליפ מוריס ואיביי קופצות לאחר הדוחות ● אפל זוכה להעלאת המלצה מצד בית ההשקעות ריימונד

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דאטה שנאסף במיקרוסופט מצביע על חשש מהתערבות בבחירות לנשיאות ארה"ב

לפי פוסט שפורסם לאחרונה בבלוג הרשמי של מיקרוסופט, בשנה האחרונה עשו כ-800 ניסיונות פריצה לארגונים הממוקדים בדמוקרטיה, עובדים מקרוב עם מפלגות או פוליטיקאים, או חוקרים נושאים שמרכזיים בקמפיינים פוליטיים, ע"י האקרים שרובם היו מרוסיה, איראן וצפון קוריאה

מט"ח / צילום: Shutterstock

שערי המט"ח הנשחקים פועלים לטובת הנוסעים לחו"ל

שערי הדולר והאירו הנמוכים פועלים לטובת 10 מיליון הנוסעים שיחלפו בנתב"ג בדרך לחופשה בקיץ הזה ● לפי סמנכ"ל איסתא, הצניחה באירו והליש"ט מגיעה בתזמון שמתקרב לשיא של חופשת קיץ, ועשויה להוביל לגידול בביקוש למדינות מערב אירופה ובריטניה

בר רפאלי / צילום: שלומי יוסף

ערעור בר רפאלי: לא מאבק נגד תשלום 8 מיליון שקל מס, אלא כדי לא להיכנס לכלא

אסור להתבלבל, המאבק שמנהלת הדוגמנית בר רפאלי היום בזירה האזרחית קשור בעבותות ברזל למאבק שהיא מנהלת בזירה הפלילית, במסגרתה הוחלט לאחרונה להעמידה לדין על שורת עבירות מס והעלמת הכנסות ● המלחמה של הדוגמנית המצליחה בזירה הפלילית, המלחמה לא להיכנס לכלא, מתחילה בזירה האזרחית ● פרשנות

מוטי קירשנבאום, יו"ר מגדלי הים התיכון/ צילום: איל יצהר

מגדלי הים התיכון גייסה 320 מיליון שקל בריבית של 2.8%

במסגרת השלב המוסדי זכתה החברה לביקושי יתר של כ-1.2 מיליארד שקל ● תמורת ההנפקה תשמש במלואה לפירעון מוקדם ומלא של סדרה ב', תוך הארכת פריסת החוב של החברה

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

חברות הביטוח מציגות את יחס כושר הפירעון ל-2018: מגדל שבה לחלק דיבידנדים, כלל ביטוח רחוקה מכך

בשנים האחרונות עובר ענף הביטוח בישראל מהפכה בתחום דרישות ההון להבטחת יכולת הפירעון של החברות, כשאלה עוסקות בהגדלת הון ● "גלובס" מנתח בסיוע EY ישראל מיהן החברות האיתנות יותר, ואילו מהן אינן יכולות לגייס עוד הון "רובד 2"

אריה בלדגרין / צילום: יחצ

גם אריה בלדגרין מחפש את הכסף בקיר: יקים חברה לתשתיות בתחום מדעי החיים עם Tishman Speyer

קרן ההון סיכון של פרופ' בלדגרין, מייסד חברת קייט פארמה, הודיעה על הקמת מיזם משותף עם ענקית הנדל"ן טישמן ספייר, מחברות הנדל"ן המובילות בארה"ב

האימוג'יז החדשים / איור: אפל, יח"צ

יש אפילו פלאפל: הצצה לאימוג'יז החדשים של אפל ואנדרואיד

לכבוד יום האימוג'י הבינלאומי שנחגג אמש, אפל וגוגל העניקו הצצה לחלק מעשרות האימוג'ים החדשים שיצאו בהמשך השנה, יחד עם עדכוני גרסאות למערכות ההפעלה למובייל שלהן

דונלד טראמפ / צילום: Yuri Gripas, רויטרס

המשימה: להשתחרר מהחיבוק של טראמפ (אבל בלי להגזים)

נשיא ארה"ב יצק השבוע רוטב גזעני על אומצת הבחירות שלו בהתקפה על נאמנותן של ארבע צירות קונגרס רדיקליות ● הוא מקווה כנראה להביך את המפלגה הדמוקרטית, אבל מביך גם את ישראל ואת ידידיה ● איך למזער את הנזק ארוך הטווח של הזיהוי הרעיוני עם טראמפ? המשימה הזו צריכה להעסיק את ישראל

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל  יצהר

מי בעלי העניין שמימשו מניות ב-2.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2019

מנתוני הבורסה בתל-אביב שפורסמו אתמול, בראש מממשי המניות במחצית הראשונה של שנת 2019 ניצב דוד ורטהיים שמכר כ-10% ממניות חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ תמורת כ-740 מיליון שקל ● מי שאר בעלי העניין לציבור ברשימה?