גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החלום האמריקאי ושברו: חברות האג"ח האמריקאיות בבורסה של תל אביב ממשיכות להסתבך

דלשה קפיטל הסבירה כי ההפחתה של 40% בדמי השכירות של מסעדה שבה מחזיק הבעלים, היא "החלטה עסקית" בהתבסס על הנעשה בשוק ● צ'וזן, שהעבירה בשוגג כספים לבעל השליטה, עדכנה על החלטה שלפיה הוא "לא ימשוך כספים מהחברה שאינם קבועים כמפורש בתשקיף" ● המשקיעים לא התרשמו מההבהרות - והאג"ח של שתי החברות לא התאוששו

אג"ח BBB / צילום: shutterstock
אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אחרי ירידות השערים החדות שנרשמו ביומיים הראשונים של השבוע במסחר בסדרות האג"ח האמריקאיות, כמה מהחברות שעמדו בעין הסערה פרסמו הודעות והבהרות, בתקווה לאושש את תשואות האג"ח, מה שלא עמד במבחן השוק בינתיים. במהלך היום נסחר מדד תל-בונד גלובל בשינויים קלים, אחרי שאיבד כ-3% בימים ראשון ושני, וסדרות האג"ח של הסקטור נסחרו במגמה מעורבת.

דלשה קפיטל: חברת דלשה קפיטל פרסמה הבהרה בנוגע להפחתת דמי השכירות למסעדה שבה מחזיק בעלי החברה, היזם מייקל שהה, יחד עם כמה שותפים. מדובר בהפחתה של 40%, אשר הובילה לירידת שווי ניכרת של אחד מנכסיה במנהטן בדוחות הכספיים שפורסמו לאחרונה.

דלשה קפיטל עדכנה, כי "הפחתת דמי השכירות לשוכר הינה החלטה עסקית לנוכח ביצועי השוכר ועל רקע ירידה בדמי השכירות בסביבת השוכר, בהתבסס על עסקאות והזדמנויות בשוק הקיים. החלופה הייתה שטח פנוי, אובדן דמי שכירות בתקופת שיווק הנכס, תשלום של עמלות השכרה והוצאות להתאמת המושכר עבור דייר חדש, והכל על מנת להשיג את אותה רמה של דמי שכירות אך ללא הגמישות לשיפור הנכס בעתיד".

בדלשה, העוסקת בתחום הדיור להשכרה והנדל"ן המסחרי בניו יורק, הוסיפו כי "חידוש השכירות עם השוכר הקיים מקנה לחברה גמישות למצוא שוכר חדש ולא לפנות את הנכס באותו מועד, והוא בוצע לאחר שהתקבלו כל האישורים הנדרשים לכך".

עוד ציינו בעניין שהה, כי הוא שותף פסיבי במסעדה, וכי הוא "קיבל עליו את פירעון מלוא החוב של המסעדה כלפי החברה, למרות שכאמור אינו הבעלים היחיד במסעדה. עד כה הוא שילם סכום של כ-550 אלף דולר מתוך החוב האמור, ויתרת החוב עתידה להיפרע במלואה עד למועד אישור הדוחות הכספיים של החברה לשנת 2018".

הסוחרים באג"ח דלשה קפיטל לא התרשמו יתר על המידה מההבהרה, ושלוש סדרות האג"ח שלה, בהיקף כולל של כ-640 מיליון שקל, נסחרו היום בירידות של עד כ-1%-1.5% לטווח תשואות של כ-7%-20%.

צ'וזן: "משיכה לטובת נכס המיועד לחברה" 

חברת צ'וזן (Chosen Properties) של משה אורלינסקי, שריכזה עניין בשל דיווח בנוגע להעברת כספים שגויה, דיווחה כי בעקבות כך התקבלו כמה החלטות, ובהן התחייבות של אורלינסקי "שלא ימשוך כספים כלשהם מהחברה שאינם קבועים כמפורש בתשקיף החברה ובשטר הנאמנות לאג"ח".

עוד ציינו בצ'וזן, שפעילותה מתרכזת בהחזקת בתי אבות סיעודיים, כי "כמפורט בדוחות הרבעוניים משיכת הכספים נעשתה בשוגג, מבלי שבעל השליטה נתן את הדעת לכך שלצורך משיכה כאמור נדרשים אישורים על-ידי האורגנים המוסמכים של החברה".

משיכת הכספים, בסכום של כ-2.5 מיליון דולר, שנעשתה על-ידי אורלינסקי באוגוסט 2018, בוצעה לפי צ'וזן "לטובת נכס שבבעלות בעל השליטה, שאותו התכוון בעל השליטה להעביר לחברה במסגרת עסקה שתוכננה להיות מוצגת בפני האורגנים המוסמכים של החברה". בשלב זה טרם גובשו תנאי העסקה ואין ודאות לכך שהיא תבוצע.

גם הודעתה של צ'וזן לא הובילה לשינוי דרמטי במסחר בסדרת האג"ח שלה, בהיקף של 435 מיליון שקל, והיא שמרה היום על יציבות אחרי ירידה דו-יומית של כ-4%, לתשואה נוכחית של כ-10%.

המקרה של צ'וזן דומה לזה של חברת נדל"ן זרה אחרת, אול-יר, שנתנה את האות לירידות החדות בסקטור מתחילת השבוע. במהלך הכנת הדוחות הכספיים לרבעון השלישי התברר, כי עוד במהלך הרבעון השני הועברו בשוגג לחברה שבבעלות בעלי אול-יר, יואל גולדמן, כספים שהיו מיועדים לחברת נכס בסכום של 3.7 מיליון דולר. ב-28 בנובמבר השיב גולדמן את הסכום האמור לאול-יר בתוספת ריבית שנתית של כ-7.4%, שהינה זהה לריבית האפקטיבית השנתית של סדרה ב' - הגבוהה ביותר מבין סדרות האג"ח. היום המשיכה המגמה השלילית, עם ירידות שהגיעו ל-5% במהלך המסחר, לאחר צלילה דו-יומית של כ-20% בתחילת השבוע בשתי הסדרות הלא מובטחות.

אקסטל: צעד נוסף להחזרת האמון 

מי שנוקטת כבר חודשים ארוכים צעדים לחידוש אמון מחזיקי האג"ח היא חברת אקסטל (EXTELL) של גארי ברנט, שצמד סדרות החוב שלה נהנו בתקופה האחרונה ממגמה חיובית, וביומיים הקודמים ירדו עד 2.5%.

אמש עדכנה אקסטל על הקדמת תשלום הקרן הראשון בגין אג"ח סדרה א', שהיקפו 525 מיליון שקל, והוא מהווה 50% מסך הקרן של הסדרה. מועד התשלום המקורי היה בסוף 2018, ולפי אקסטל הוא הוקדם משום שהכסף היה מצוי בקופת החברה.

צמד סדרות האג"ח של אקסטל, בהיקף נוכחי (אחרי התשלום) של כ-1.1 מיליארד שקל, נסחרו היום בשינויים קלים, והתשואות עליהן עדיין גבוהות, ועומדות על כ-15%-19%.

ירידות השערים החדות ביומיים הראשונים של השבוע גררו את מרבית סדרות החוב של החברות האמריקאיות שהונפקו פה להיסחר בתשואות דו-ספרתיות, או לחלופין חד-ספרתיות גבוהות.

אלה משקפות את איבוד ביטחון המשקיעים בכל הנוגע ליכולת כמעט כל הפירמות הזרות להתמודד עם החזר חובותיהן, למרות שבחלק מהמקרים ניתן להניח כי מדובר ב"אובר שוטינג" ובנטישה המונית של חובות חברות הענף, ללא קשר ישיר ליכולותיהן הפיננסיות של החברות.

דה לסר: בדיסקונט מזהים הזדמנות  

בלב הסערה, בדיסקונט ברוקראז' החלו אתמול לסקר את ארבע סדרות האג"ח של חברת דה לסר, בהמלצת "תשואת יתר", תוך שציינו כי "הסיכונים נמוכים בעוד המרווחים גבוהים ומשקפים הזדמנות".

דה לסר, הנמצאת בידי אברהם דה לסר, היא חלוצת מגייסות החוב האמריקאיות בשוק המקומי, ונמצאת פה כבר מאז שנת 2008, ועיקר עיסוקה מתרכז בנדל"ן מניב. לפי דיסקונט ברוקראז', כמחצית מהכנסות דה לסר מקורן בשוכרים המספקים שירותים ציבוריים דוגמת בתי חולים ומוסדות חינוך.

ארבע סדרות האג"ח שלה, בהיקף כולל של כ-1.2 מיליארד שקל, שמרו בימים האחרונים על יציבות יחסית, והתשואות עליהן נעות בטווח של כ-1.5% בסדרה ב' הקצרה והקטנה (מח"מ כחצי שנה והיקף של כ-35 מיליון שקל), ועד 9% בסדרה ה', שהיקפה כ-660 מיליון שקל והמח"מ שלה כ-4 שנים.

האנליסט ישי ששון מציין בסקירה, כי דה לסר מציגה פרופיל עסקי יציב הנסמך על שוכרים החסינים למחזורי הכלכלה, וכי מהלכי המימון מחדש (Refinance) "המשמעותיים שהחברה ביצעה לאחרונה", וכן תזרים צפוי מאחד הפרויקטים שלה, "מאפשרים לחברה לפרוע את כל התחייבויותיה באופן מובהק בשלוש השנים הקרובות, גם בהיעדר נגישות לשוק ההון, נוכח הצפי להמשך עלייה בתשואות".

ששון מציין כי יכולתה של דה לסר לפרוע את התחייבויותיה "ללא תלות במיחזור חוב בשוק ההון המקומי, מוכיחה כי קיימת דיפרנציאציה ברורה בין חברות ה-BVI (דרך ההתאגדות של החברות האמריקאיות המנפיקות חוב בישראל, א' ל'). לדיפרנציאציה זו מתווסף גם המינוף הנמוך בחברות הנכס, המפחית את רגישות החברה לעליית תשואות בארה"ב". 

עוד כתבות

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

אין ממשלה ואין תקציב ל-2020: כך יעבוד "התקציב ההמשכי" תחת ידי הפקידים

אם לא יאושר תקציב עד ינואר 2020, המדינה תעבור לתפקד על בסיס תקציב חודשי, שינוהל ע"י החשכ"ל באוצר • אלה חדשות רעות למי שהתרגל לסבסוד של צהרונים, לנכים שציפו לקבל תוספת קצבאות ולמי שמעוניין לקדם רפורמות • אבל יש גם חדשות טובות - זה יצמצם את הגירעון וימנע מפוליטיקאים לבזבז כספים מיותרים

קארי לאם / צילום: REUTERS/Athit Perawongmetha

דיווח: סין מתכננת להחליף את מנהיגת הונג קונג

עפ"י "פייננשל טיימס", הרעיון הוא להחליף את קארי לאם, ראש הראשות המבצעת של הונג קונג, עם מנכ"ל "זמני" כבר במרץ הקרוב - זאת על-מנת להרגיע את גל ההפגנות באזור

Mobilion אבי פלדמן ואייל זבידה, ממייסדי קרן ההשקעות / צילום: יח"צ

קרן חדשה בהיקף של 30 מיליון דולר תשקיע בתחום הרכב העתידי והתחבורה החכמה

קרן Mobilion, מייסודם של אבי פלדמן, קבוצת זבידה וקבוצת NEXUS הבינלאומית, מבטיחה לקצר את הנגישות של חברות סטארט-אפ לספקי החלפים הבינלאומיים

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א עברה לעליות קלות; מניית טאואר צוללת יותר מ-8%

הירידות בטאואר באות על רקע ירידות בענף בארה"ב לאחר תחזית פסימית של טקסס אינסטרומנטס ● אופקו מאבדת 6% לאחר שצללה ב-11% בטרום מסחר ועיכבה את פתיחת המסחר ● החברה הודיעה על כוונתה לגייס מהציבור עד 100 מיליון דולר בהנפקת מניות ● בוול סטריט ננעלו המדדים אתמול בירידות

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

בצל חוסר היציבות הפיננסית: קבוצת יינות ביתן סגרה 5% מסניפיה מתחילת השנה

בדיקת "גלובס" מעלה כי מהפריסה של קבוצת יינות ביתן, רשת הקמעונאות השנייה בגודלה בישראל, נגרעו 11 סניפים מתחילת השנה, מה שממצב אותה עם פריסה של 170 סניפים ● בענף מעריכים כי כדי לייצב את מצבה הפיננסי של הרשת יידרשו מהלכי ייעול נוספים

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

ונציה/ צילום:רויטרס

חוששים? בואו לפה: כך מדינות אירופה מנצלות את סחבת הברקזיט כדי לפתות את עשירי בריטניה

איטליה ומדינות אחרות באירופה חותכות מסים ומציעות תמריצים כדי לשכנע את העשירים לעבור לגור אצלן ● האי-ודאות סביב פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי והחשש שמא ממשלה סוציאליסטית תחליף את השמרנים מחזקים את הפיתוי

ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון /צילום: אוליביה פיטוסי-הארץ

התמונה גרועה יותר מהצפוי: הצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה - 0.6% בלבד

הלמ"ס פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באומדן השני ● ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7%, לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

המלצה חמה: להשקיע בהתמודדות עם משבר האקלים

הפחתת פליטת גזי חממה, טיפול באשפה, צמצום השמדת יערות וטיפול במחסור במים הם האתגרים המרכזיים אותם יש לפצח כדי לטפל בהתחממות העולמית ובאקלים הקיצוני ● נראה כי העולם מוכן לשינוי אמיתי, והמאבק במשבר האקלים יגרום למשקיעים להתמקד בתעשיות ובחברות שיובילו את המערכה

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

המבוי הסתום בברקזיט שולח את בורסות אירופה לירידות

בורסות אסיה נסחרות במגמה מעורבת לאור המשך חוסר היציבות הגלובלי ● בהונג קונג ירידות של 1.1% בצל דיווחים על החלפת המנהיגה ע"י הסינים ● אמש נסגרו בורסות ניו יורק בירידה, לאחר שהצעתו של בוריס ג'ונסון בנוגע לברקזיט נדחתה

ארומה תל אביב / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של ארומה

לקראת תביעה ראשונה במשבר הטונה: ויליגר נגד ארומה ת"א

ויליגר מאיימת לתבוע את רשת בתי הקפה וטוענת לירידה במכירות ולנזקים כספיים כבדים שנגרמו לה בעקבות אזכור שמה בפרשה, ובעיקר אחרי שממצאי הבדיקות הוכיחו כי ארומה ת"א היא שאחראית לליקויים בטונה שמכרה ללקוחות

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

מוטי אלמליח / צילום: ורדי כהנא

לאחר נפילה של כ-80% במניה: טלרד תצמצם פעילות בארה"ב בניסיון לבלום ההפסדים ותבצע מחיקת ערך מהותית

תוכנית ההתייעלות כוללת צמצום הוצאות בהיקף שנתי מוערך של כ-6 מיליון דולר, תוך הקטנת מצבת כוח האדם והקטנת היקפי הוצאות אחרות של הפעילות ● "בבסיס תוכנית ההתייעלות", ציינה החברה, "מעבר למתכונת פעילות ממוקדת במתן שירות ומכירה ללקוחות", ולהערכתה יישומה יאפשר לקבוצה כולה לעבור לרווחיות

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

מאיר שמגר / צילום:אמיר מאירי

בין המורה שמגר לתלמיד ברק: שיעור על גבולות האקטיביזם השיפוטי

פרופ' רון שפירא, נשיא המרכז האקדמי פרס, על נשיא העליון המנוח: "מאיר שמגר היה אקטיביסט שיפוטי מובהק, ואולם הנשיא שהחליפו בתפקיד, אהרן ברק, היה תאורטיקן מקיף יותר של המשפט החוקתי, והיסודות התאורטיים שהניח אפשרו להרחיק לכת בהתערבות השיפוטית"

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

פיט בוטיג'אג', המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב  / צילום: ג'ון סאמרס, רויטרס

עוד דמוקרט שרץ לנשיאות חובר לוורן: לנצל את הסיוע ללחץ על ישראל

פיט בוטג'ג', שנמצא בסקרים מתחת לשלישייה הדמוקרטית המובילה – ביידן, וורן וסנדרס – אמר בסוף השבוע כי הסיוע צריך לשמש "מכשיר להנחות את ישראל בכיוון הנכון" ● בעבר השמיע בוטג'ג' הצהרות פרו-ישראליות: האם הוא מושפע מהסקרים שמצביעים על התנכרות גוברת של הדמוקרטים הליברליים מישראל?