גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החלום האמריקאי ושברו: חברות האג"ח האמריקאיות בבורסה של תל אביב ממשיכות להסתבך

דלשה קפיטל הסבירה כי ההפחתה של 40% בדמי השכירות של מסעדה שבה מחזיק הבעלים, היא "החלטה עסקית" בהתבסס על הנעשה בשוק ● צ'וזן, שהעבירה בשוגג כספים לבעל השליטה, עדכנה על החלטה שלפיה הוא "לא ימשוך כספים מהחברה שאינם קבועים כמפורש בתשקיף" ● המשקיעים לא התרשמו מההבהרות - והאג"ח של שתי החברות לא התאוששו

אג"ח BBB / צילום: shutterstock
אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אחרי ירידות השערים החדות שנרשמו ביומיים הראשונים של השבוע במסחר בסדרות האג"ח האמריקאיות, כמה מהחברות שעמדו בעין הסערה פרסמו הודעות והבהרות, בתקווה לאושש את תשואות האג"ח, מה שלא עמד במבחן השוק בינתיים. במהלך היום נסחר מדד תל-בונד גלובל בשינויים קלים, אחרי שאיבד כ-3% בימים ראשון ושני, וסדרות האג"ח של הסקטור נסחרו במגמה מעורבת.

דלשה קפיטל: חברת דלשה קפיטל פרסמה הבהרה בנוגע להפחתת דמי השכירות למסעדה שבה מחזיק בעלי החברה, היזם מייקל שהה, יחד עם כמה שותפים. מדובר בהפחתה של 40%, אשר הובילה לירידת שווי ניכרת של אחד מנכסיה במנהטן בדוחות הכספיים שפורסמו לאחרונה.

דלשה קפיטל עדכנה, כי "הפחתת דמי השכירות לשוכר הינה החלטה עסקית לנוכח ביצועי השוכר ועל רקע ירידה בדמי השכירות בסביבת השוכר, בהתבסס על עסקאות והזדמנויות בשוק הקיים. החלופה הייתה שטח פנוי, אובדן דמי שכירות בתקופת שיווק הנכס, תשלום של עמלות השכרה והוצאות להתאמת המושכר עבור דייר חדש, והכל על מנת להשיג את אותה רמה של דמי שכירות אך ללא הגמישות לשיפור הנכס בעתיד".

בדלשה, העוסקת בתחום הדיור להשכרה והנדל"ן המסחרי בניו יורק, הוסיפו כי "חידוש השכירות עם השוכר הקיים מקנה לחברה גמישות למצוא שוכר חדש ולא לפנות את הנכס באותו מועד, והוא בוצע לאחר שהתקבלו כל האישורים הנדרשים לכך".

עוד ציינו בעניין שהה, כי הוא שותף פסיבי במסעדה, וכי הוא "קיבל עליו את פירעון מלוא החוב של המסעדה כלפי החברה, למרות שכאמור אינו הבעלים היחיד במסעדה. עד כה הוא שילם סכום של כ-550 אלף דולר מתוך החוב האמור, ויתרת החוב עתידה להיפרע במלואה עד למועד אישור הדוחות הכספיים של החברה לשנת 2018".

הסוחרים באג"ח דלשה קפיטל לא התרשמו יתר על המידה מההבהרה, ושלוש סדרות האג"ח שלה, בהיקף כולל של כ-640 מיליון שקל, נסחרו היום בירידות של עד כ-1%-1.5% לטווח תשואות של כ-7%-20%.

צ'וזן: "משיכה לטובת נכס המיועד לחברה" 

חברת צ'וזן (Chosen Properties) של משה אורלינסקי, שריכזה עניין בשל דיווח בנוגע להעברת כספים שגויה, דיווחה כי בעקבות כך התקבלו כמה החלטות, ובהן התחייבות של אורלינסקי "שלא ימשוך כספים כלשהם מהחברה שאינם קבועים כמפורש בתשקיף החברה ובשטר הנאמנות לאג"ח".

עוד ציינו בצ'וזן, שפעילותה מתרכזת בהחזקת בתי אבות סיעודיים, כי "כמפורט בדוחות הרבעוניים משיכת הכספים נעשתה בשוגג, מבלי שבעל השליטה נתן את הדעת לכך שלצורך משיכה כאמור נדרשים אישורים על-ידי האורגנים המוסמכים של החברה".

משיכת הכספים, בסכום של כ-2.5 מיליון דולר, שנעשתה על-ידי אורלינסקי באוגוסט 2018, בוצעה לפי צ'וזן "לטובת נכס שבבעלות בעל השליטה, שאותו התכוון בעל השליטה להעביר לחברה במסגרת עסקה שתוכננה להיות מוצגת בפני האורגנים המוסמכים של החברה". בשלב זה טרם גובשו תנאי העסקה ואין ודאות לכך שהיא תבוצע.

גם הודעתה של צ'וזן לא הובילה לשינוי דרמטי במסחר בסדרת האג"ח שלה, בהיקף של 435 מיליון שקל, והיא שמרה היום על יציבות אחרי ירידה דו-יומית של כ-4%, לתשואה נוכחית של כ-10%.

המקרה של צ'וזן דומה לזה של חברת נדל"ן זרה אחרת, אול-יר, שנתנה את האות לירידות החדות בסקטור מתחילת השבוע. במהלך הכנת הדוחות הכספיים לרבעון השלישי התברר, כי עוד במהלך הרבעון השני הועברו בשוגג לחברה שבבעלות בעלי אול-יר, יואל גולדמן, כספים שהיו מיועדים לחברת נכס בסכום של 3.7 מיליון דולר. ב-28 בנובמבר השיב גולדמן את הסכום האמור לאול-יר בתוספת ריבית שנתית של כ-7.4%, שהינה זהה לריבית האפקטיבית השנתית של סדרה ב' - הגבוהה ביותר מבין סדרות האג"ח. היום המשיכה המגמה השלילית, עם ירידות שהגיעו ל-5% במהלך המסחר, לאחר צלילה דו-יומית של כ-20% בתחילת השבוע בשתי הסדרות הלא מובטחות.

אקסטל: צעד נוסף להחזרת האמון 

מי שנוקטת כבר חודשים ארוכים צעדים לחידוש אמון מחזיקי האג"ח היא חברת אקסטל (EXTELL) של גארי ברנט, שצמד סדרות החוב שלה נהנו בתקופה האחרונה ממגמה חיובית, וביומיים הקודמים ירדו עד 2.5%.

אמש עדכנה אקסטל על הקדמת תשלום הקרן הראשון בגין אג"ח סדרה א', שהיקפו 525 מיליון שקל, והוא מהווה 50% מסך הקרן של הסדרה. מועד התשלום המקורי היה בסוף 2018, ולפי אקסטל הוא הוקדם משום שהכסף היה מצוי בקופת החברה.

צמד סדרות האג"ח של אקסטל, בהיקף נוכחי (אחרי התשלום) של כ-1.1 מיליארד שקל, נסחרו היום בשינויים קלים, והתשואות עליהן עדיין גבוהות, ועומדות על כ-15%-19%.

ירידות השערים החדות ביומיים הראשונים של השבוע גררו את מרבית סדרות החוב של החברות האמריקאיות שהונפקו פה להיסחר בתשואות דו-ספרתיות, או לחלופין חד-ספרתיות גבוהות.

אלה משקפות את איבוד ביטחון המשקיעים בכל הנוגע ליכולת כמעט כל הפירמות הזרות להתמודד עם החזר חובותיהן, למרות שבחלק מהמקרים ניתן להניח כי מדובר ב"אובר שוטינג" ובנטישה המונית של חובות חברות הענף, ללא קשר ישיר ליכולותיהן הפיננסיות של החברות.

דה לסר: בדיסקונט מזהים הזדמנות  

בלב הסערה, בדיסקונט ברוקראז' החלו אתמול לסקר את ארבע סדרות האג"ח של חברת דה לסר, בהמלצת "תשואת יתר", תוך שציינו כי "הסיכונים נמוכים בעוד המרווחים גבוהים ומשקפים הזדמנות".

דה לסר, הנמצאת בידי אברהם דה לסר, היא חלוצת מגייסות החוב האמריקאיות בשוק המקומי, ונמצאת פה כבר מאז שנת 2008, ועיקר עיסוקה מתרכז בנדל"ן מניב. לפי דיסקונט ברוקראז', כמחצית מהכנסות דה לסר מקורן בשוכרים המספקים שירותים ציבוריים דוגמת בתי חולים ומוסדות חינוך.

ארבע סדרות האג"ח שלה, בהיקף כולל של כ-1.2 מיליארד שקל, שמרו בימים האחרונים על יציבות יחסית, והתשואות עליהן נעות בטווח של כ-1.5% בסדרה ב' הקצרה והקטנה (מח"מ כחצי שנה והיקף של כ-35 מיליון שקל), ועד 9% בסדרה ה', שהיקפה כ-660 מיליון שקל והמח"מ שלה כ-4 שנים.

האנליסט ישי ששון מציין בסקירה, כי דה לסר מציגה פרופיל עסקי יציב הנסמך על שוכרים החסינים למחזורי הכלכלה, וכי מהלכי המימון מחדש (Refinance) "המשמעותיים שהחברה ביצעה לאחרונה", וכן תזרים צפוי מאחד הפרויקטים שלה, "מאפשרים לחברה לפרוע את כל התחייבויותיה באופן מובהק בשלוש השנים הקרובות, גם בהיעדר נגישות לשוק ההון, נוכח הצפי להמשך עלייה בתשואות".

ששון מציין כי יכולתה של דה לסר לפרוע את התחייבויותיה "ללא תלות במיחזור חוב בשוק ההון המקומי, מוכיחה כי קיימת דיפרנציאציה ברורה בין חברות ה-BVI (דרך ההתאגדות של החברות האמריקאיות המנפיקות חוב בישראל, א' ל'). לדיפרנציאציה זו מתווסף גם המינוף הנמוך בחברות הנכס, המפחית את רגישות החברה לעליית תשואות בארה"ב". 

עוד כתבות

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה חזקה בת"א: מניית אלביט מערכות בשיא כל הזמנים

ת"א 35 קפץ 0.9%, סלקום ופרטנר צנחו ● בצד החיובי במדד ת"א 35, מניית אופקו זינקה בכ-6.5% וזו של טבע בכ-3.5% ● בזק טיפסה ב-0.8%, נובה עלתה ב-2.5%, פריגו טיפסה ביותר מ-2% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל

אביב גפן  / צילום: רונן פדידה,

קנאביס עטוף עלי גפן: איזה מוצר ישווק בעצם הזמר המפורסם?

הבאזז סביב תעשיית הקנאביס המקומית מסרב לדעוך ומושך עוד ועוד סלבס מתחומי עיסוק מגוונים – ולעתים די בשמו של מי מהם כדי להזניק את שווי המניות ● האחרון שבהם הוא אביב גפן, שחובר לחברת אינטליקנה ● "הקנאביס הרפואי כאן כדי להישאר", מסר גפן. האם הוא צודק? ● פרשנות

ערן וולף, מנכ"ל מימון ישיר /  צילום: יח"צ

מימון ישיר מנסה לנפץ את הסטיגמה: "החוב הצרכני בישראל עולה בשיעור מתון; אין בועה בשוק האשראי לרכב"

במצגת שפרסמה היום החברה, שנמצאת בשליטת קבוצת ביטוח ישיר של משפחת שנידמן, היא הגדירה את עצמה כ"חברת האשראי הצרכני שאינה בנק הגדולה ביותר בישראל" ● מימון ישיר מעריכה כי בשקלול המערכת הבנקאית היא השחקן החמישי בגודלו בישראל, אחרי ארבעת הבנקים הגדולים, בהיקף של מתן הלוואות צרכניות חדשות

אביב גפן / רויטרס

אביב גפן מצטרף כיועץ תדמית ושיווק לחברת הקנאביס אינטליקנה

גפן יקבל על תפקידו בחברת אינטליקנה שכר ו-100 אלף אופציות במחיר מימוש של 6.6 שקלים - פרמיה של 28% על מחיר המניה הבוקר ● "הקנאביס הרפואי כאן כדי להישאר"

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

פירות הבאושים של השוק הסיטונאי: הוט אולצה להעלות את מחירי האינטרנט

החברה הודיעה על העלאת מחירים בחבילת ה-200 מגה, וזאת בעקבות התערבות משרד התקשורת, שקבע כי הוט מוכרת את החבילה במחיר נמוך יותר מאשר היא מוכרת את שירותי התשתית שלה לפרטנר או לסלקום במסגרת השוק הסיטונאי

ניו יורק / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בינתיים בניו יורק: אושרה הרפורמה ההיסטורית שמגינה על זכויות השוכרים

החוק נועד לסגור פרצות שאפשרו לבעלי נכסים להעלות את שכר הדירה בשיעורים גבוהים מדי שנה ● "המחוקקים יגרמו לאובדן של מאות אלפי משרות ומיליארדי דולרים בהכנסות מעסקים וממסים", אמר נשיא איגוד בעלי הדירות

דוד לוי  / צילום: אתר החברה

מניית אטרניטי מזנקת בלונדון על רקע חוזה עם יצרנית ציוד תקשורת סינית

ספקית הפתרון להאצת ביצועים ברשתות תקשורת דיווחה על חוזה עם יצרנית ציוד תקשורת סינית ● מנכ"ל אטרניטי, דוד לוי: "עם התוכנה המוצלחת של FiberHome והרכיב של אטרניטי, המוצר יהפוך אטרקטיבי במיוחד לספקיות התקשורת הסיניות"

בניין המריבה ברעננה/ צילום: אלון רון

סכסוכי תמ"א בין דיירים מציפים את בתי המשפט והמפקחת על המקרקעין בפ"ת קוראת לבחינת החוק

המפקחת טלי להב קיבלה תביעה של בעלי דירות בבניין ברעננה נגד שכנים ספורים, שסירבו לחתום על הסכמה לפרויקט תמ”א 38 בכך הסתיימו חמש שנות עיכוב בפרויקט כחלק מהחלטתה היא קראה לשינוי חוק החיזוק כך שיכולתו של דייר בודד לעכב פרויקט תפחת

קמפוס המכללה למינהל / צילום: עינת לברון

הרוחות סוערות במכללה למינהל: הנשיא זומן לשימוע לפני פיטורים וטוען מצידו "לאי סדרים"

נשיא המכללה אורן קפלן זומן לשימוע בפני הדירקטוריון ביום ראשון הקרוב ● ברקע, טענות כי הוא נמנע מלטפל בהטבות יתר שניתנו לעובדים מאוגדים, קבוצה שהוא נמנה עליה וכן האשמות על כך שאינו מסתדר ניהולית עם הצוות ● קפלן מצידו מגיב בחריפות וטוען שהיו"ר והמנכ"ל עשו יד אחת נגדו כיוון שגילה והחל לטפל באי סדרים ובמנהל לא תקין

הפגנת ענק נגד מנהיגת הונג קונג / צילום: ATHIT PERAWONGMETHA, רויטרס

מנהיגת הונג קונג נכנעה? רמזה שחוק ההסגרה לסין ייגנז

לאם התנצלה כך שגרמה לזעזוע גדול בעיר, ואמרה שהיא "שמעה את התושבים חזק וברור", ותנסה לבנות מחדש את האמון ● הצעת החוק הציתה גל מחאות אלימות ● מארגני המחאה דורשים ממנה התפטרות מיידית

פרופ' ברק מדינה, דיתה ברוניצקי ופרופ' אשר כהן / צילום: ששון תירם,

יהודית ברוניצקי קיבלה את פרס בובליק לפיתוחה של ישראל

וגם: אלי אלעזרא משקיע באירועים: "רוצה לשדרג את אשקלון לבירת הבילוי של הדרום"

הילית מגד-ברגבאום / צילום: ענת לברון

מסתמן: הילית מגד תמונה למנכ"לית בלומברג ישראל

המו"מ בין קבוצת סלוצקי אפיקי תקשורת לבלומברג הושלם בהצלחה וחוזה צפוי להיחתם בימים הקרובים

קלפי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

להקים קלפי בנתב"ג, לאפשר לישראלים בחו"ל להצביע: כך יגדלו אחוזי ההצבעה גם בלי יום שבתון

חוקרים בתחום מדע המדינה מסבירים שהקשר בין יום שבתון לבין שיעור ההצבעה בבחירות לא מובהק, ומציעים שורה של פתרונות אחרים שישכנעו את מי שלא מצביע להגיע לקלפי ● האם כדאי לכפות על האזרחים להצביע, באיזה פרמטר ישראל היא שיאנית העולם ולמה כדאי להקים קלפי גם בנתב"ג ● מצביעים. לא מבזבזים יום עבודה

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

עסקת בזק: הראל ואלטשולר התנגדו והצעת סרצ'לייט לא זכתה לרוב הדרוש

(עדכון): באסיפת מחזיקי איגרות החוב (סדרה ג') של ביקום לא זכתה ההצעה לרוב מינימלי דרוש של 75% מקרב משתתפי האסיפה ● זאת לאחר ששניים מהמחזיקים העיקריים באג"ח - חברת הראל ובית ההשקעות אלטשולר שחם, הצביעו נגדה

שדה התעופה רמון / צילום: ששון טירם

במקום תוכניות גרנדיוזיות, אפשר לשפר את התחבורה הציבורית לשדה התעופה רמון

עומס נוסעים, פקקים ואיחורים לטיסות - אלה ועוד גרמו להצעה שספק אם היא רצינית - להחזיר לשימוש את שדה התעופה באילת, דבר שיקשה על הפעילות בשדה התעופה החדש ברמון שבו הושקעו 1.7 מיליון שקל ● אבל אפשר למצוא לבעיה פתרון פשוט וזול בהרבה ● פרשנות

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

גיל קוטלר עוזב את אי.די.בי ועובר לקבוצת תשובה

כפי שנחשף ב"גלובס", קוטלר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, התפטר מתפקידיו בקבוצה ועובר לקבוצת תשובה ● קוטלר צפוי להתמנות לתפקיד סמנכ"ל כספים בחברה בת של דלק שתוקם ותרכז את עסקי האנרגיה במפרץ מקסיקו ובארה"ב כולה

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

פרופ' נוריאל רוביני על המטבע של פייסבוק: "אין לזה שום קשר לבלוקצ'יין"

הכלכלן היהודי אמריקאי, שחזה את המשבר הפיננסי העולמי של 2008, מתח ביקורת על פרויקט המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בראיון לאתר Coindesk ● לטענת רוביני, מהמתנגדים הקולניים למטבעות הקריפטו, "מסדי נתונים מבוזרים של תאגידים אינם באמת בלוקצ'יין, אלא רק נקראים כך"

ניו יורק / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אי.בי.אי: "הרפורמה בניו יורק מחייבת מעקב אחר מכירת הדירות של דה זראסאי כדי לראות אם יש פגיעה בתזרים"

בבית ההשקעות אי.בי.אי טוענים כי שינוי החקיקה בשוק השכירות המפוקחת בניו יורק הוא הדרמטי ביותר שהושג זה עשרות שנים ● חברת הנדל"ן דה זראסאי, בעלת חוב אג"ח של 2 מיליארד שקל בבורסת תל אביב, מחזיקה ביותר מ-10,000 דירות בניו יורק

שלט אורקל במטה החברה בארה"ב / צילום: Shutterstock

גל הפיטורים באורקל הגיע לישראל: למעלה ממחצית מעובדי ראבלו יאבדו את עבודתם

אורקל רכשה את ראבלו בשנת 2016 תמורת כחצי מיליארד דולר ● במארס האחרון אורקל החלה בגל פיטורים ברחבי העולם. החברה פיטרה אלפי עובדים, אך עד היום גל הפיטורים לא הגיע לישראל

מחכים להצביע בבחירות ליו"ר לשכת עורכי הדין / צילום: שלומי יוסף

המרוץ לראשות לשכת עורכי הדין: רק 5% הגיעו להצביע

(עדכון) - עורכי הדין שהיו אמורים לנהור בהמוניהם לכ-150 הקלפיות שנפתחו בשעה 8:00 בבוקר, כדי לבחור את עורך הדין הבא שינהיג אותם ואת הנבחרת שתלווה אותו - לא נוהרים בינתיים לשום מקום