גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לא שיש תחרות, אבל אני חושב שמצאתי את שלושת האנשים הבודדים ביותר בעולם

אני נזכר בחבר שהראה לי את הכרטיס שלו מהמצפה התת ימי באילת: "מבוגר / ישראלי / בודד", זה מה שהיה כתוב שם. זה לא כרטיס כניסה, זה פגיון בלב ● הטור של דרור פויר

איור: תמיר שפר
איור: תמיר שפר

א. חנוכה שמח לכל המעטים שעומדים מול רבים, מאז ומתמיד, בכל מקום, ביום ובלילה ומכל הסיבות - שזו דרכי הארוכה לומר חנוכה שמח לכולם, שהרי כל אחד הוא רק אחד, והשאר כל כך הרבה. לפחות מהבחינה הזו, חנוכה הוא חג אנושי מאוד. אפילו, ואולי במיוחד, כשהנרות בכל הצבעים כבים והחלב שנמס זלג ונזל והתערבב והתקשה לגוש אחד בצבע־חסר־צבע ואף אחד כבר לא יכול לומר מה היה הנר שלו. וגם כי תמיד יש איזה נר שנשאר אחרון, מתעלם לגמרי מתוחלת החיים שרשם לו היצרן, לא מרפה מפתיל חייו, נאחז וממשיך לבעור - וכל אחד אומר לעצמו בלב: זה הנר שלי.

ככה זה הבנאדם, אין מה לעשות, וזה לא ישתנה עד שהרובוטים יחליפו את כולנו וכבר לא יהיה אכפת להם הנר של מי נשאר אחרון. מה לרובוטים ולנרות? אני בטוח שהדבר הראשון שהם יעשו כשיגיע יומם זה לאסור לגמרי על אש גלויה מכל סוג ולא יהיה אכפת להם שזו המסורת שלנו, כל בני האדם, מקדמת דנא - אנחנו אוהבים את האש.

הרובוטים הם היוונים של החנוכה של העתיד.

ב. אני חושב על גוש החלב חסר הצבע שפעם היה הרבה נרות דולקים שהתאחדו בעל כורחם. הוא נראה כמו אי קטן על ים של נייר כסף שהונח שם מראש. אני נזכר בשירו הנפלא "אדם איננו אי", של ג'ון דאן, חלקו נתקע לי בזיכרון כמסמר בלי ראש: "שום אדם איננו אי, כולו משל עצמו / כל אדם הוא פיסה מן היבשת, חלק מארץ רבה / …מותו של כל אדם מפחת בי, יען כי אני משורג בגזע האדם".

אני חושב על גוש החלב, אני חושב על האי, אני משוטט פזור דעת ברשת עד שאור אסוציאטיבי נדלק בפאתי הזיכרון - אדם איננו אי, אבל אי שם יש אי שהוא אדם. פובליה (Poveglia) הוא אי קטנטן בצפון איטליה, כולו 70 דונמים, ששימש במשך מאות ארוכות אזור הסגר לחולי דבר, צרעת ושאר מגפות עתיקות, ולאחר מכן כבית חולים לחולי נפש שנערכו בו ניתוחים וניסויים מזעזעים למדי. בית החולים נסגר לחלוטין רק לפני 50 שנה. מעריכים שיותר ממאה אלף איש הוגלו, נכלאו, אושפזו, עונו, מתו, נשרפו ונקברו בפובליה - עד כדי כך ש־50% מאדמת האי מורכבת משיירי אדם. אדם איננו אי, אבל פובליה הוא מאה אלף בני אדם. הצורך הטורדני למצוא הקשר אולי נרגע לרגע, אבל לעולם לא אסתכל שוב באותה צורה על גוש חלב מנרות חנוכה שנמסו.

אדמת האפר בפובליה מצמיחה גפנים נהדרות שמפיקים מהן יין משובח, וזה מזכיר לי את הילדים שלוקחים את גוש החלב חסר הצבע והצורה ויוצקים ממנו נר חדש. לוקחים את מה שפעם בער ונותנים לו הזדמנות שנייה לבעור. אז נכון, זה לא אותו דבר בכלל - ובכל זאת.

ג. כשמדברים על מעטים מול רבים, ראוי לזכור את המעטים באמת. לפני משהו כמו שבועיים נורה למוות על ידי חץ וקשת המיסיונר ג'ון אלן צ'או בן ה־27 כשניסה ליצור קשר עם שבט מנותק ומבודד בצפון הודו שנקרא "סנטינלזים". הסנטינלזים, שמהם לא נותרו יותר מ־150 אישה ואיש, חיים באי שלהם כבר 60 אלף שנה, מנותקים מהעולם, או לפחות מנסים להיות. מאז שהעולם גילה שהם שם, נעשים מאמצים כבירים להטריד אותם, לפעמים בכוונות טובות, אבל לא תמיד. כבר ב־2004 הם צולמו מנסים לירות בחץ ובקשת שלהם אל מסוק שצילם אותם. זה היה מעמד מעט עצוב, מכמיר לב, אבל גם רב קסם, לראות אותם שם, מיידים אגוזי קוקוס ויורים חצים מבמבוק על מפלצת הפלדה המעופפת מעליהם. 

גם באמזונס יש שבטים כאלה. מאחר שבני אדם הם בני אדם, אני בטוח שגם בתוך השבטים הכי מבודדים בעולם, שבטים שלרוב אפילו את שפתם אי אפשר להבין, יש כאלה שמרגישים מבודדים, שמרגישים שאף אחד לא מבין אותם. אנחנו אולי לא מבינים את השפה, אבל לא נראה לי שיש שפה שאי אפשר להיות בה בודד, שהרי כבר אמרנו שכל אחד הוא רק אחד. אני נזכר בחבר שהראה לי את הכרטיס שלו מהמצפה התת ימי באילת: "מבוגר / ישראלי / בודד", זה מה שהיה כתוב שם. זה לא כרטיס כניסה, זה פגיון בלב.

ד. קשה לומר מי האנשים הכי בודדים בעולם, אבל מצאתי שלושה שבהחלט ראויים לתואר, אדרג אותם מהסוף להתחלה. פאוסטינו באריינטוס (Faustino Barrientos) נטש את העולם לפני 46 שנים, עת היה בן 35, והקים את צריפו מסירות דיג נטושות לחוף אגם קטנטן בשם או'היגינס על פסגה מושלגת בחלק הצ'יליאני של פטגוניה, אחד האזורים הפחות מיושבים בעולם, שני רק לאנטארקטיקה. הוא יושב שם, רועה עדר קטן ומדי פעם מגיע לשוק הקרוב - ארבעה ימי רכיבה משם - כדי למכור את תוצרתו. כולם אומרים שהוא נחמד מאוד. יש לו גם רדיו שאותו הוא מדליק פעם בכמה חודשים כדי להיווכח שהעולם עדיין מטורלל. "החיים טובים יותר כשאתה לבד", אמר.

בודד, אין ספק, אבל יש בודד ממנו: איש שאת שמו איננו יודעים ואת שפתו איננו דוברים, שחי מבודד לגמרי בג'ונגל של האמזונס בחלק של ברזיל ששמו רונדוניה. הוא מכונה "איש החור", על שם החורים העמוקים שהוא חופר ומשאיר אחריו. הוא לבד לפחות 22 שנה - זו הייתה הפעם הראשונה שראו אותו. לפני כחצי שנה נוצר עמו קשר נדיר; הוא צולם חוטב עצים בנמרצות, נראה בריא ושרירי, כבן 50. את סיפור חייו ניתן רק לשער. ככל הנראה, ניצול יחיד משבט שלם שנכחד על ידי חוטבי עצים. גם הוא מעדיף לירות אל מי שמתקרב אליו, אבל אם משאירים איזה אוכל או כלי עבודה בג'ונגל, הוא לוקח.

האיש בלי השם שנותר יחיד משבט שלם היה לוקח אצלי בקלות את המקום הראשון בבדידות - אין תנאי שהוא לא עומד בו. אבל אז נתקלתי בסיפורו של מספומי נגסאקי (masafumi nagasaki).

ה. נגסאקי, היפני בן ה־82, היה איש פרסום שעזב את הכול לפני 30 שנה ועבר לחיות לגמרי לבד באי טרופי קטנטן ונטוש בקוטר קילומטר בשם סוטובאנארי. רק לפני שש שנים נחשף לראשונה וצולם לסרט דוקומנטרי בשם "המתבודד העירום" - כי סופה לקחה את בגדיו לפני 20 שנה ומאז הוא עירום. בסרט כבש נגסאקי את לב כולם. הוא סיפר שדווקא בטבע הפך לצמחוני, הפסיק להרוג חיות, אפילו לדוג. רק את היתושים הוא עדיין הורג. "אני לא מושלם עדיין", אמר בענווה ותיאר את שגרת יומו העמוסה יחסית למה שאפשר לצפות מאדם שחי בעירום לבדו על אי בודד. הוא עסק בעיקר בניקוי החוף. את הטבע הוא אוהב אהבת נפש. סביבו מטילים צבי ים את ביציהם ללא פחד, אפילו הנחשים, אמר, הפסיקו להכיש אותו. קצת תימהוני, זה נכון, אבל לא יותר מהמתבקש. לעולם לא אחזור לעיר הגדולה, הכריז, ועל השאלה מה ההמצאה הכי גדולה שחסרה לו אמר: מצית. משאלה אחת הייתה לו: למות לבדו באי. "הייתי רוצה למות בסופת טייפון", אמר, "ככה אף אחד לא ינסה להציל אותי".

ועדיין, ביוני השנה צולם האיש מהחוף ונראה קצת חולה. הרשויות היפניות החזירו אותו ליבשה ואשפזו אותו בבית חולים. לא היה לו שום דבר רציני, רק שפעת, אבל הם לא הרשו לו לחזור הביתה למרות שהתחנן ועכשיו הוא מתגורר בדיור מוגן בעיר של 48 אלף תושבים. מספומי נגסאקי הוא ללא ספק האיש הכי בודד בעולם היום. אולי חוץ מכל אחד מאיתנו לפעמים, כי ככה זה.

מגיע לו שנקדיש לו נר.

עוד כתבות

מנכ"ל מכבי רן סער / צילום:

אסטרטגיית 'הגל השני' של מכבי: התחסנות לשפעת, ריקון בי"ח לטובת אשפוז בית ובדיקות ביוב לאיסוף מודיעין

רן סער, מנכ"ל מכבי: "המטרה היא הצלת חיים והשארת המשק פתוח. עלות הסגר למשק הייתה 2 מיליארד שקל ליום. אנחנו מציעים תוכנית שעולה פחות ממיליארד" ● "השר החדש קיבל החלטות לפתיחת הסגר מיד עם כניסתו וזו החלטה נכונה"

הפגנת העצמאים בישראל / צילום: טל קירשנבאום

סיבוב פרסה של הממשלה או טענות סרק של העצמאים? המחלוקת סביב המענק לעצמאים על חודש מאי

לטענת ארגוני העצמאים משרד האוצר קבע כי המענק שהובטח לעצמאים בגין חודש מאי יבוטל, בשל החזרה לשגרה של המשק ופתיחת העסקים ● גורמים באוצר טוענים כי לא התקיים דיון להעניק מענק נוסף בגין חודש מאי, וכך גם לא בוטל כל מענק מתוכנן

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

השופטת אסתר נחליאלי־ חיאט / צילום: דוברות בתי המשפט

ביהמ"ש העניק הכשר לבנקים: "פרקטיקת סימון הלקוחות הבעייתיים - לגיטימית"

לראשונה, ביהמ"ש המחוזי התייחס בהרחבה לפרקטיקה שמפעילים הבנקים בישראל, שבמסגרתה מכינים רשימות של לקוחות שלגביהם התעוררו קשיים בעבר כדי לבחון אישור מתן אשראי או פתיחת חשבון ● זאת, תוך שהוא מביע שאט-נפש מהשימוש בביטוי "רשימות שחורות"

זיהום אוויר בעיר בייג'ינג, בסין / צילום: Jason Lee, רויטרס

הגרף היומי: לא עובדים, לא פולטים - ירידה בפליטת הפחמן העולמית

לפי הממצאים, הפליטה היומית של גזי חממה צנחה ב-17% בתחילת אפריל, לעומת הרמה הממוצעת בשנת 2019, וכי העולם חווה את הירידה החדה ביותר בתפוקת הפחמן מאז מלחמת העולם השנייה

בורסת ניו יורק / צילום:  אנדרו קלי, רויטרס

עם ריחוק חברתי, מסכות ובלי אורחים: הסוחרים שבים לוול סטריט

רצפת המסחר של בורסת ניו יורק תפתח מחדש עם כרבע מהסוחרים בלבד ● בשל איסור על כניסת אורחים, צלצול הפעמון המסורתי של מסחר במניה חדשה לא יתרחש עד להודעה חדשה

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

תשובה ממשיך לממש: קבוצת דלק מכרה לקרן נוי תמלוגי "תנין" ו"כריש" ב-318 מיליון שקל

מלבד מימוש זה, התחייבה קבוצת דלק לפעול גם לאיגוח תמלוגי-העל ממאגר הגז "לוויתן", בסכום שלא יפחת מ-600 מיליון שקל, או לחילופין למכור אותם בערך כלכלי הוגן ההולם את סכום המינימום באיגוח

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

המעבדה של גיליאד / צילום: Gilead Sciences Inc, רויטרס

גיליאד מציגה תוצאות מעודדות ואוקספורד מתקדמת בניסוי החיסונים

תוצאות של הניסוי המבוקר הראשון הראו שהתרופה מקצרת את זמן ההחלמה ● במקביל, המרוץ לחיסון מתקדם בחברות מסחריות ובגופי מחקר: אוניברסיטת אוקספורד חתמה על הסכם ייצור ושיווק עם אסטרהזנקה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

המגמה החיובית בבורסה נמשכת; קבוצת דלק עולה ב-5%

עונת הדוחות בעיצומה: אלקטרה צריכה רשמה זינוק של 69% ברווח הנקי ברבעון הראשון ל-27 מיליון שקל ● שגריר ספגה ברבעון שחיקה תפעולית בצל מגזר שיתוף הרכבים ● פז רשמה הפסד נטו של 125 מיליון שקל כתוצאה מנפילת מחיר הנפט

בורסת הונג קונג / צילום: Kin Cheung, Associated Press

עליות באירופה בפתיחה; החוזים בניו יורק נסחרים בירוק בוהק

הדאקס הגרמני עולה ב-0.7% בהמשך לזינוק של 2.4% אתמול ● ביפן מדד הניקיי היפני מזנק בהמשך להודעת ראש הממשלה שינזו אבה על תמיכה נוספת בשווקים ● שנחאי עולה ברקע כינוס הקונגרס העממי של סין

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

כשמגפת הקורונה דועכת, מלחמת הסחר מתחדשת

מתיחות הסחר בין ארה"ב וסין - שהייתה גורם מרכזי בחששות המשקיעים לפני שמשבר הקורונה דחק אותה לפינה - חוזרת, ובגדול ● הסבב השני של המלחמה מציב במרכז נושאים כמו ריגול, סייבר והגנה על מידע - והחברות העוסקות בתחומים אלה מעוררות מטבע הדברים עניין

גיל שרון / צילום: תמר מצפי

למרות הקורונה: גולן הטלקום שמרה על רמת הכנסות דומה לרבעון הקודם

ההכנסות הסתכמו ב-132 מיליון שקל ● הרווח התפעולי ירד בהשוואה לרבעון הקודם אך צמח בהשוואה לרבעון מקביל אשתקד

טלי לאופר  / צילום: סיון פרג'

"יש קריאה להגן על עסקים כחול-לבן. גם התיירות היוצאת היא עסק כחול-לבן"

טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות, נכנסה לתפקידה שבועיים בלבד לפני פרוץ משבר הקורונה ● כעת היא נאלצת להתמודד עם ייצוג של מאות משרדי נסיעות ואלפי עובדים שיקרסו אם לא יקבלו סיוע, ומסבירה למה הנוסע הישראלי אף פעם לא היה ברור מאליו

צקי נחמני, בעלים של בתי ספר ללימודי ערבית / צילום: תמונה פרטית

"לפני הקורונה היו בעסק 32 מורים. עכשיו כולם בחל"ת"

צקי נחמני, בעלים של בתי ספר ללימודי ערבית, תושב ירושלים, בן 35 ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

 

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

לופטהנזה וממשלת גרמניה הסכימו על חבילת חילוץ; בריסל מתנגדת

במסגרת ההסכם יוזרמו כ-9 מיליארד אירו לחברת התעופה הניצבת בפני סכנת קריסה, והמדינה תיקח 20% שליטה בחברה ● התוכנית תימשך שלוש שנים ותיאסר חלוקת דיבידנדים למשקיעים

"רק 9% מהחברות יצאו מחוזקות מהמשבר ב־2008" / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: תשעה דברים שסטארט-אפים צריכים לעשות אחרת אחרי המגפה

איך למצב מחדש את הסטארט-אפ שלך בעולם שאחרי הקורונה? תשעה דברים שצריך לעשות אחרת - ממיזוגים ורכישות ועד הפגנת אמפתיה ללקוחות

מכשור רפואי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חברות המכשור הרפואי מתאגדות: "ישראל לא יכולה להיות 'מדינת חדשנות' ללא תעשייה"

ארגון מדטק החדש, בהובלת מדטרוניק, ג'נרל אלקטרוניק, טבע ופיליפס, מבקש תמיכה מהמדינה כדי להרחיב את תעשיית הייצור הרפואי, מתכוון להכניס מכשור רפואי חדשני לסל התרופות ורוצה להיות גוף שהרגולטורים מתייעצים איתו לפני קבלת החלטות בתחום המכשור הרפואי

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

מטוס של חברת התעופה לאטאם / צילום: שאטרסטוק

חברת התעופה הדרום אמריקאית לאטאם הגישה בקשה לצ'פטר 11; "נמשיך לטוס"

לאטאם נקלעה לקשיים בעקבות השבתת פעילותה כמעט לחלוטין בשל התפרצות הקורונה ● אם הבקשה תתקבל ע"י בית המשפט, החברה תוכל להגיע להסדר עם נושיה