גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גורמים בפרקליטות רצו לחקור את מנכ"ל וואלה באזהרה כחשוד - אך היועמ"ש סירב

ל"גלובס" נודע כי בעקבות העדות שמסר ישועה על מעורבותו בסיקור האוהד והמוטה לכאורה לטובת הזוג נתניהו באתר "וואלה" - סברו גורמים בפרקליטות וברשות ני”ע כי יש לחקור אותו באזהרה כחשוד. אולם בסופו של דבר החליט מנדלבליט, כי ישועה ימסור עדות פתוחה ולא ייחקר כחשוד

אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף
אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף

פרשת "בזק-וואלה" (תיק 4000) הניבה בשבוע שעבר המלצה של המשטרה להעמיד לדין בעבירות שוחד ובעבירות אחרות את מרבית החשודים שנחקרו במסגרתה, ובראשם, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ורעייתו שרה, ובעל השליטה בבזק וב"וואלה", שאול אלוביץ, ורעייתו איריס. לפי החשד בתיק, נתניהו, בעת כהונתו גם כשר התקשורת, העניק הטבות רגולטוריות לבזק, ובתמורה קיבלה משפחת נתניהו סיקור אוהד ומוטה באתר "וואלה" שמקבוצת בזק (ראו מסגרת).

ל"גלובס" נודע כעת כי במהלך חקירת הפרשה התגלעה מחלוקת בפרקליטות בשאלה אם אילן ישועה, לשעבר מנכ"ל "וואלה", המשמש כעד מפתח בתיק 4000, צריך להיחקר באזהרה כחשוד במעורבות פלילית במסכת השוחד לכאורה בין רה"מ נתניהו לבין אלוביץ. 

לפי המידע שבידי "גלובס", חלק מהגורמים שהיו מעורבים בחקירה - בהם גורמים ברשות ני"ע ובפרקליטות המלווה, פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) - חשבו שישועה צריך להיחקר באזהרה כחשוד. זאת, לאור מעורבותו של ישועה בסיקור המוטה לכאורה לטובת נתניהו ב"וואלה" שנוהל על-ידי ישועה. אולם בסופו של דבר החליט היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי ישועה ימסור עדות פתוחה ולא ייחקר כחשוד.

אחד השיקולים של מנדלבליט היה שישועה עצמו מילא את ההוראות של הבוס שלו, שאול אלוביץ, אבל לא הפיק לעצמו טובות הנאה כלשהן. מה עוד שישועה, בניגוד לשאר המעורבים הבכירים בפרשה, מסר בחקירתו (הפתוחה) גרסה מלאה ושלמה. מנדלבליט הגיע למסקנה כי אין חשד שישועה ביצע עבירות פליליות.

לאור העובדה שישועה לא נחקר כחשוד, עדותו נמסרה כעדות רגילה ולכן לא הוענק לו מעמד של עד מדינה. זאת, בניגוד למשל לניר חפץ, שנחקר כחשוד והפך לעד מדינה.

עדות במשך כחודשיים

ישועה הוא עד מפתח בתיק 4000, מאחר שעדותו המפורטת והמגובה בהקלטות, הודעות ווטסאפ, ומיילים, היא זו שהביאה לכך שהיועמ"ש הורה לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו, נגד אלוביץ ונגד שאר החשודים בתיק. 

בעדות שמסר לחוקרי רשות ני"ע החל מה-12 בדצמבר 2017 ועד ה-18 בפברואר 2018, הודה ישועה בעצמו בטעויות שביצע כשמילא אחר ההוראות של הבוס שלו לשעבר, אלוביץ, להטות את הסיקור באתר "וואלה" לטובת בנימין ושרה נתניהו ולהיכנע לתכתיבים של הזוג נתניהו בכל הנוגע לאופן הסיקור של פועלם באתר שהיה בניהולו.

ישועה זומן לחקירה ברשות ני"ע, לאחר שבמסגרת חקירה שעסקה בתחילת הדרך בחשד לביצוע עבירות ני"ע של בכירי בזק (תיק פרשת בזק בגלגולו הראשון) התגלו ממצאים שהצביעו על המעורבות החריגה של משפחת נתניהו בנעשה באתר החדשות שהיה בניהולו.

החוקרים נדהמו מהעדות

כשישועה "פתח" את הפה והחל למסור את עדותו, החוקרים נדהמו ממה ששמעו. למן הרגע הראשון של עדותו, ולאור הנפיצות הרבה של המידע שהוא הביא לחוקרים, כל מה שישועה אמר ומסר - דווח לגורמים הבכירים ביותר בפרקליטות - פרקליטות המחוז, פרקליט המדינה, שי ניצן, והיועמ"ש מנדלבליט.

מאחר שישועה היה הגורם הניהולי הבכיר ב"וואלה", שהיה לו תפקיד משמעותי בהעברת המסרים בין
בני-הזוג נתניהו לבין עורכי האתר, כבר במהלך חקירתו הראשונה של ישועה, היו ברשות ני"ע ובפרקליטות מי שחשבו שלאור המידע שהוא מביא גם לגבי מעורבותו בפרשה, החקירה צריכה להפוך לחקירה שלו באזהרה כחשוד.

אולם מנדלבליט וגורמים נוספים בצמרת הפרקליטות חשבו אחרת - וכך, ישועה יצא בשלום מחקירת הפרשה. עם זאת, אם יוגש כתב אישום, ישועה יידרש לחזור בבית המשפט על עדותו המפורטת באשר למערכת היחסים המושחת לכאורה בין רה"מ לאלוביץ.

"ישועה לא עבר עבירה"

 ישועה עבד במשך 20 שנה במרכז לטכנולוגיה חינוכית, ובהמשך התגלגל לבריטניקה ישראל, והגיע עד לתפקיד נשיא ומנכ"ל בריטניקה העולמית. אחרי כמה שנים בארה"ב, בשנת 2006, הוא מונה למנכ"ל אתר "וואלה,. בשנים אלה האתר התרחב מאוד ונערך להפוך לכלי תקשורת משמעותי הרבה יותר בתחום האקטואליה, כולל הקמת אולפני טלוויזיה גדולים בהשקעה כספית גדולה. מהלך זה התאפשר בזכות ההישג הגדול ביותר של ישועה בתקופת כמנכ"ל: מכירת אתר הלוחות "יד2" במאי 2014 בסכום-עתק של כ-800 מיליון שקל ל"אקסל שפרינגר" הגרמנית.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לעמדות שהובעו בדיונים פנימיים".

בא-כוחו של אילן ישועה, עו"ד אייל רוזובסקי, מסר בתגובה כי: "לישועה לא ידוע על מחלוקות או התלבטויות בעניינו בקרב רשויות אכיפת החוק. ישועה לא עבר עבירה, לא נחשד בביצוע עבירה, וממילא, לא נחקר באזהרה.

"ישועה נקרא למסור עדות ומסר גירסה מלאה ושלמה מיד כשנחקר לראשונה. מר ישועה לא ביקש ולא קיבל כל תמורה או טובת הנאה כנגד עדותו. חוקריו של מר ישועה ציינו בפניו כי הם מעריכים מאוד את יושרו ואת האזרחות הטובה שגילה במתן עדותו".

פרסומים חיוביים בוואלה בתמורה להחלטות רגולטוריות לטובת אלוביץ'

בשלהי 2017 התפוצצה הפרשה המכונה "תיק 4000". רוב מאפייני הסיקור המוטה באתר שניתן לנתניהו ולמשפחתו - שסימנים להם החלו עוד במהלך 2013 - הובאו לידי ביטוי בצורה מפורטת בתחקיר שפרסם גידי וייץ ב"הארץ" עוד במהלך שנת 2015. על-פי התחקיר, במסגרת היחסים בין שני הצדדים, כתבות או כותרות שהזיקו לנתניהו שונו, הועלמו במעמקי האתר או נמחקו לגמרי, כשבמקביל, אייטמים מפרגנים, בעיקר כאלה שעסקו בשרה נתניהו, הובלטו. כך, למשל, בשנת 2014, ניתנה לעורכים הוראה "למקם במקום בולט מאוד באתר ולמשך תקופה ממושכת", כתבה שעסקה בצורה מחמיאה ב"סטיילינג החדש" של שרה נתניהו. מנגד, ידיעות על התביעה שהגיש מני נפתלי נגד שרה נתניהו, הורדו בהוראה מגבוה למקום שאינו בולט באתר, או נמחקו לגמרי.

בתחילת השבוע, סיימו המשטרה ורשות ניי"ע את חקירת תיק 4000 והמליצו על העמדה לדין פלילי של כל החשודים המרכזיים, בהם נתניהו ואלוביץ'. רשויות החקירה מסרו כי מממצאי החקירה עלה כי בין השנים 2012-2017 ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך ולעתים אף יומיומי בתכנים שפורסמו על-ידי אתר החדשות וואלה, וכן ביקשו להשפיע על מינויים של נושאי משרה באתר (עורכים וכתבים). זאת, תוך כדי שימוש בקשרים שהיו להם עם שאול ואיריס אלוביץ'.

"התערבות ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויי נושאי משרה באתר וואלה נועדה לקדם את האינטרסים האישיים שלו. זאת, באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות, הסרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו וכדומה".

עוד עלה מהממצאים כי בני הזוג אלוביץ' השפיעו על הפרסומים באתר וואלה, וזאת בתמורה להחלטותיו הרגולטוריות של ראש הממשלה נתניהו לטובת שאול אלוביץ' וקבוצת בזק, ומתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל ובעל השליטה בה בפרט.

כל החשודים מכחישים את המיוחס להם. מטעם ראש הממשלה נתניהו נמסר: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

חזקת החפות:

רה"מ, בנימין נתניהו, איש העסקים, שאול אלוביץ, ושאר המעורבים בתיק 4000 הם חשודים בלבד. המלצת המשטרה להעמידם לדין הועברה להכרעת הפרקליטות. מדובר בשלב ראשוני של ההליך המשפטי ושמורה להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

עליות באסיה בעקבות וול סטריט ולאחר פרסום נתוני מאקרו בסין

בסין פרסמה היום הלשכה לסטטיסטיקה את נתוני האינפלציה, לפיהם מדד המחירים לצרכן במדינה עלה ב-2.5% ב-12 החודשים האחרונים, בהתאם לציפיות ● הנפט והזהב נסחרים ביציבות

וורן באפט. מכר מניות בענף התעופה, זיהה הזדמנות בשוק האנרגיה / צילום: Nati Harnik, Associated Press

באפט הודיע על התרומה השנתית: מניות בשווי 2.9 מיליארד דולר

אחרי התרומה, שווי המניות שמחזיק באפט בברקשייר האתאווי יעמוד על 67.5 מיליארד דולר ● סך התרומות שלו לצדקה משנת 2006 עומד כעת על למעלה מ-37 מיליארד דולר

יניב כהן, מפיק אירועים   / צילום: נועם מורנו

"אם יכבו ליזמים את היצר כל המשק יהיה בבעיה"

יניב כהן, בן 47, פעיל בעולמות הפנאי והבידור כבר 20 שנה ● "אני לא יודע מאיפה יש לי מצבור של אופטימיות, זה הדבר היחיד שמחזיק אותי" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

סייבר / צילום: שאטרסטוק

פישינג ועבודה מהבית: ממה חוששים האנשים שאחראים על אבטחת סייבר בארגונים?

סקר שערכה הקרן הישראלית YL Ventures מעלה כי רוב הארגונים לא צמצמו את תקציבי אבטחת הסייבר, וכי מנהלי אבטחת מידע חוששים מהשינויים הארגוניים ● בקרן גם הודיעו על יועצים חדשים שהצטרפו לרשת היועצים שלה

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי, גלובס

אי.בי.אי: מניות טבע ופריגו יכולות לשמש כפוזיציה דפנסיבית לאחר העליות בשוק האמריקאי

בית ההשקעות מסכם את המחצית הראשונה של מניות טבע, פריגו, בזק, סלקום ופרטנר, ומביט קדימה על הצפוי להן בהמשך המשבר ● לדברי האנליסטים, טבע לא צפויה להיפגע משמעותית מהמשבר, פריגו אולי אף תרוויח ממנו וסקטור התקשורת מפגין בינתיים חסינות

חיים כץ עם אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לבג"ץ: "צריך להורות על ביטול החסינות של חיים כץ"

בתגובתו לבג"ץ, כתב היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא מתנגד להחלטת הכנסת להעניק חסינות לכץ מאחר שההחלטה "התקבלה בחוסר סמכות ובחריגה מסמכות"

רומן זדורוב / גיל יוחנן

סאגת משפט זדורוב: הפרקליטות מתנגדת לצרף כראיה הרצאה של מנהל המכון לרפואה משפטית

עורך דינו של זדורוב ביקש לצרף כראיה דברים שנשא מנהל המכון לרפואה משפטית בהרצאה לסטודנטים ● הפרקליטות מתנגדת לבקשה בטענה כי הקלטה של הרצאה אינה יכולה להוות ראיה קבילה במשפט פלילי

רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הגרף היומי: הקורונה והפקקים - מה עושה הגל השני למצב בכבישים?

מניתוח נתונים של חברת Waze עולה כי עוד לפני המגבלות החדשות, במקביל לעלייה במספר החולים, נרשמת גם ירידה במספר המכוניות בכבישים ● בראשית השבוע הירידה במספר הקילומטרים היומי בתל אביב הגיעה כבר ל-10% בהשוואה לפברואר

מגדלי עזריאלי והסביבה  / צילום: גיא ליברמן, גלובס

נעילה שלילית בבורסה בת"א; מניות הנדל"ן הכבידו על השוק

מדד ת"א 35 ננעל בירידה של כ-1.5% ומדד 90 איבד 1.9% ● אל על זינקה בכ-8% על רקע הסכם קיבוצי שחתמה ושצפוי לחסוך לה 88 מיליון דולר בשנה ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

קבוצת דלק תבצע פירעון מוקדם של כ-450 מיליון שקל לבנקים

דלק השלימה את העסקה למכירת זכויותיה בתמלוגי העל שישלמו מאגרי הגז כריש ותנין וקיבלה 318 מיליון שקל במזומן ● אתמול קיבלה דלק ישראל 720 מיליון שקל לאחר שמכרה את שותפות פי גלילות והקרקעות שבעלותה לידי הקבלן יחיאל אבו

חניה ברחוב בת"א / צילום: שלומי יוסף

עיריית תל אביב אישרה: צמצום משמעותי בתקני החניה בעיר בבנייה חדשה

החל מהיום תוכנית חדשות לבנייה למגורים בתל אביב-יפו יכללו פחות מקומות חניה ● ברובעי מרכז העיר יעמוד התקן החדש על 0.5 חניות לדירה וברובעים המרוחקים יותר על 0.8 ● התוכנית אושרה למרות התנגדותו של ארגון הקבלנים

עבודה מהבית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עבודה מהבית תקרב בין הפריפריה למרכז? לא כל כך מהר

בכמה חברות מגלים יותר פתיות להעסקה של עובדים מאזורים מרוחקים, אבל יש עוד מחסומים שצריך לדלג עליהם - חיבור יציב לאינטרנט, לדוגמה

שלט סגירה על חלון הראווה של חנות קטנה בתל אביב. בעקבות הסגר הרבה עסקים הגיעו לידי פשיטת רגל / צילום: איל יצהר, גלובס

חל"ת, אבל גמיש: מומחים מציעים פתרון לזינוק באבטלה

"גלובס" פנה לשורת מומחים בשוק העבודה כדי לבחון מה צריך לעשות כדי להחזיר את שוק העבודה למסלול ולמנוע גל נוסף של פיטורים • המודל המועדף עליהם הוא העסקה חלקית והשלמת שכר מהמדינה

בורסת המסחר בזימבבואה  / צילום: Philimon Bulawayo, רויטרס

התוכנית של זימבבואה להצלת המטבע שלה: סגירת הבורסה

זימבבואה נכנסת כנראה למצב חירום כלכלי חדש, בהובלת מגפת הקורונה ● הבורסה שימשה מקום מקלט למשקיעים מפני עליית אינפלציה

בארי שטרנליכט,/ צילום: רויטרס

סטרווד ווסט עברה לידי מחזיקי האג"ח: התספורת של ענקית הקניונים כ-75%

קצת יותר משנתיים לאחר הנפקה ענקית בבורסת ת"א, שבה גייסה יותר מ-900 מיליון שקל, מינה בית המשפט נאמנים שינהלו את סטרווד ווסט הקורסת, ויביאו  לאישור תוכנית להבראת החברה או לחיסולה

אוניברסיטת הרווארד / צילום: שאטרסטוק

הרווארד ו-MIT תובעות את ממשל טראמפ על איסור ויזות לסטודנטים

החלטה חדשה של ממשל טראמפ מונעת מסטודנטים זרים, שילמדו בשנה הבאה באופן מקוון בלבד, לקבל ויזת לימודים בשל התפרצות הקורונה ● התביעה של הרווארד ו-MIT דורשת צו מניעה זמני מיישום ההחלטה

משרדי מודרנה / צילום: Brian Snyder, רויטרס

דיוח: חילוקי דעות בין ה-FDA לבין מודרנה סביב דחיית הניסוי בחיסון לקורונה

ב"רויטרס" טוענים כי הפערים הם לא רק ענייניים, אלא גם פערי מנטליות בין הגופים ● גורמים בשוק מייחסים זאת לכך שמודרנה אינה מנוסה בעבודה מול ה-FDA ● טבילת האש הראשונה של מודרנה בניסוי באלפי בני אדם היא גם הניסוי המדובר ביותר בעולם בעשורים האחרונים

ג'ו ביידן ודונלד טראמפ / צילום: Associated Press

כל מה שרצים לדעת על הסקרים במרוץ לנשיאות ארה"ב

המרוץ לבית הלבן מתחמם, וזה הזמן להתחיל לעקוב אחרי הסקרים. אבל אחרי איזה סקרים לעקוב? ובאיזה אתרים? ומה יותר חשוב - סקרים במדינות מפתח או הסקרים הכלליים? ● יפתח דיין, בעל הבלוג ׳על פילים וחמורים׳, מתארח בפודקאסט 'מדריך לטראמפיסט' עם כל התשובות ● האזינו

ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה

"לציבור מגיע לדעת": אלו המפעלים המזהמים בישראל

המשרד להגנת הסביבה מפרסם היום את "הרשימה האדומה" של המפעלים המזהמים בישראל. בצמרת: רותם אמפרט, פז אשדוד, בזן, כאו"ל ומפעלי ים המלח ● אסדת הגז תמר קיבלה את הניקוד הגבוה ביותר שניתן על פליטות לאוויר

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

עסקת גילת לפני ביטול? קומטק פנתה לביהמ"ש והמניה צנחה

גילת צנחה ב-14.4% בסיום המסחר בוול סטריט ● בסוף ינואר השנה הודיעו שתי החברות על עסקת המיזוג לפי שווי של כ-577 מיליון דולר לגילת ● התלונה של קומטק נוגעת למיזוג בין החברות