גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילו לקחים הפיקו פרקליטיו החדשים של נתניהו, תל צור ומודריק, ממשפטי אולמרט?

ראש הממשלה מסובך בשלל חקירות ונאלץ להחליף את פרקליטו הוותיק יעקב ויינרוט, שנפטר ● מה יותר טבעי ממפרקליט צווארון לבן בכיר, שהסתבך כשפעל לטובת הלקוח אהוד אולמרט מול שולה זקן, ומשופט מחוזי לשעבר שזיכה את אהוד אולמרט בפרשת החשבוניות ● פרשנות

עודד מודריק  / צילום: שלומי יוסף
עודד מודריק / צילום: שלומי יוסף

אחרי פרסום המלצות המשטרה ורשות ני"ע בתיק 4000 בתחילת השבוע, המשיך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפזר סיסמאות שנועדו להראות שהוא כביכול לא מתרגש מההתפתחויות בחקירותיו. אבל נתניהו יודע היטב שבמצבו המשפטי הנוכחי להוכיח ש"אין כלום כי לא היה כלום", זו משימה בלתי אפשרית. המאבק המשפטי שנתניהו ינהל יהיה להוכיח, ש"אולי היה משהו, אבל לא משהו כל כך רציני וחמור כפי שהמשטרה טוענת". ולשם כך הוא זקוק לעוה"ד הטובים ביותר.

מות פרקליטו הוותיק, יעקב וינרוט, לפני כחודש וחצי, גרם לכך שנתניהו חייב היה לגייס פרקליט בכיר חדש שיוביל את צוות ההגנה שלו. לא מעט עורכי דין בכירים בתחום הצווארון הלבן חיכו בשבועות האחרונים לטלפון מלשכת ראש הממשלה ולבורסת זהות הסנגורים שנתניהו עשוי לבקש מהם לייצג אותו נזרקו שמות רבים. אבל בסופו של דבר בחר נתניהו בעו"ד נבות תל-צור, אותו סנגור שייצג את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ומייצג גם את שר הפנים, אריה דרעי.

נבות תל צור  / צילום: איל יצהר

היו אולי מי שהופתעו מהבחירה בתל-צור בשל העובדה שרק לאחרונה הוא חזר מעונש השעיה משמעתי של שנה בשל המעורבות שלו בפרשת שיבוש מהלכי משפט פרשת הולילנד. אבל מי שמכיר את נתניהו, ומי שמכיר את תל-צור, יודע שהבחירה בתל-צור היא בחירה כמעט טבעית. תל-צור הוא אוטוריטה בקרב עוה"ד בתחום משפט הצווארון הלבן, כמי שייצג בעבר ומייצג שוב את שר הפנים, אריה דרעי, את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובכירים רבים נוספים, יש לו גם את הניסיון הדרוש. הוא מוכשר ומקושר ויש לו קבלות.

יתר על כן, הבחירה של נתניהו בנבות תל-צור כמי שיוביל את צוות ההגנה שלו היא גם סוג של סגירת מעגל - תל-צור גדל על ברכיו של עו"ד יעקב וינרוט. הוא גם ייצג את וינרוט כשזה הועמד לדין פלילי בפרשת וירוט-ויטה וסייע לו לצאת ממנה זכאי. כשוינרוט הלך לעולמו ב-16 באוקטובר, הספיד אותו תל-צור במלים מרגשות. "יעקב וינרוט, שהיה משפטן מחונן, פילוסוף, מורה הלכה, ידען רב-תחומי ואדם מלא רגש, עיצב עבור דורות של תלמידים את דמות הסנגור האולטימטיבי בעולם המשפט, כתפקיד שהוא לא רק מקצוע אלא שליחות חברתית, להגן על בני אדם מפני כוחן של הרשויות ולהזדהות עם מצוקותיהם". עכשיו, תל-צור נכנס לנעליו של וינרוט כסנגור הבכיר שמגן על רה"מ נתניהו.

תל-צור, שותף בכיר במשרד רם כספי ושות', נחשד כי בצוותא עם אולמרט הפעיל מערכת לחצים על ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, כדי שזו לא תחתום על הסדר טיעון באישומים נגדה בפרשת הולילנד. זאת, משום שהדבר היה מסייע בהפללתו של אולמרט בפרשה. בעקבות זאת, אולמרט עצמו הורשע, לפי הודאתו, בביצוע שתי עבירות של שיבוש מהלכי משפט.

בנובמבר 2016 החליט פרקליט המדינה, שי ניצן, שלא להעמיד לדין פלילי את תל-צור בפרשת שיבוש ההליכים. ההחלטה התקבלה בעקבות הליך שימוע שנערך לתל-צור בפני פרקליט המדינה, שלאחריו הגיעה הפרקליטות למסקנה כי המסלול הנכון לנקוט בעניינו הוא המסלול המשמעתי. תל-צור הגיע עם הפרקליטות להסדר טיעון משמעתי, שלפיו הוא יודה בעבירות שיוחסו לו בקובלנה המשמעתית שהגישה נגדו המדינה לבית הדין המשמעתי המחוזי של לשכת עוה"ד. במסגרת הקובלנה הואשם תל-צור בהתנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין. עוד הוסכם כי תל-צור יושעה למשך 12 חודשים בפועל מעריכת דין בשל מעשיו. עונש ההשעיה, כאמור, הסתיים לאחרונה.

באופן מעט פרדוקסאלי, הפרשייה שבה היו מעורבים אולמרט ותל-צור רק חיזקה את מעמדו של תל-צור. ראשית, רבים חושבים שבעצם החקירה הפלילית של תל-צור נגרם עוול גדול לסנגור הוותיק. ולראייה, קול ענות החלושה שבו הסתיימה הפרשייה שהתפוצצה בקול גדול. ושנית, כי לשיטת רבים, בהתנהלותו במשפט הולילנד, הוכיח תל-צור את נאמנותו ללקוחותיו ואת העובדה שהוא מוכן ללכת בשבילם רחוק.

לא פחות משמעניינת ההחלטה של נתניהו לשכור את שירותיו של תל-צור, מעניינת החלטתו לשכור את שירותיו של סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א לשעבר, השופט עודד מודריק. גם כאן, אין מקריות. נתניהו מבין ששופט בדימוס שעסק במשפט פלילי, ודאי שופט בכיר כמודריק, עשוי לספק להגנה זווית ראייה שיש רק למי שישב על כס השיפוט. כשהיה שופט, זיכה מודריק את רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת החשבוניות. מודריק מקווה שהוא יוכל לסייע לראש ממשלה נוסף לצאת זכאי בדין.

מודריק הוא חותנו של עו"ד ד"ר מאור אבן-חן, סגן מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. אותה מחלקה שממנה הגיעו עוה"ד יונתן קרמר ורעות גורדון, שמשתייכים לצוות השני שהקים לאחרונה היועמ"ש לבדיקת תיקי נתניהו.

החתן, אבן-חן, פרסם לאחרונה ספר מקצועי שמחזיק 500 עמודים בשם "עבירות השוחד". בספרו, מנתח אבן-חן את עבירת השוחד על היבטיה ופניה ומציין שמדובר "בעבירה החמורה ביותר בקבוצת העבירות שעניינן שחיתות. מאז ומתמיד נתפש השוחד כפעולה אסורה הפוגעת בחברה וההורסת כל חלקה טובה בשירות הציבורי". מודריק יוכל להסתייע בספר המעניין על עבירת השוחד שכתב חתנו, הפרקליט הבכיר, כדי להגן על ראש הממשלה החשוד בשוחד בשלושה מקרים נפרדים.

געגועיי לגל הירש: מה למדתי מפרשת המינוי של צ'יקו אדרי

המרוץ הקודם למפכ"לות. המרוץ הקודם לנשיאות המדינה. אין ספק שכבר ראינו במקומותינו לא מעט ניסיונות מינוי כושלים לתפקידים בכירים בשירות המדינה. אבל פארסה כמו הניסיון הכושל של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, למנות את ניצב משה (צ'יקו) אדרי למפכ"ל המשטרה, ספק אם ראינו.

אז מה היה לנו: הכרזה חגיגית על מינוי אדרי "המועמד הטוב ביותר" למפכ"ל; שינוי הרכב הוועדה למינוי בכירים לשירות המדינה שצריכה לאשר את מינויו בעקבות עתירה לבג"ץ; ועדה שבהרכבה החדש לא מסוגלת לקבל החלטה ברוב דעות, ושהחלטתה מתקבלת ללא שהיא מודעת לדוחות של מבקר המדינה שהעבירו ביקורת חריפה על אדרי; יו"ר ועדה, השופט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, שמתבלבל בראיונות לתקשורת ביחס להליך שנבדק.

וכמובן יש לנו מועמד בכיר, שנראה כאילו הוא עושה הכול כדי להכשיל את מינויו שלו - הוא נפגש עם עוה"ד של המתלונן נגדו, רפי רותם, בניסיון למנוע ממנו למתוח עליו ביקורת בוועדה; הוא דואג להיפגש עם בודקת הפוליגרף שאליה נשלח על ידי הוועדה. ואם בכל אלה לא די, אז בתוך התהליך הקלוקל הזה מתערבים הפוליטיקאים הבכירים ויוצאים נגד עצם נחיצותה של הוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה. אני לא יודע מי בסופו של דבר ימונה למפכ"ל המשטרה. אולי זה זמן טוב לקרוא שוב לדגל את גל הירש?

עוד כתבות

סמי תותח, יו"ר ומנכ"ל זמני של מטומי / צילום: יח"צ

נאמן האג"ח התנגד ומטומי הסירה את ההצעות לחלק בונוסים לבכירים לשעבר

אתמול פרסמה חברת האינטרנט זימון לאסיפת בעלי מניות, שכלל הצבעה על בונוסים בהיקף של עשרות אלפי דולרים כל אחד לסגן הנשיא לאסטרטגיה לשעבר, עידו ברש, סמנכ"לית הכספים לשעבר קרן פרג' וגיל קליין, שניהל את החברה הבת Mobfox ● האסיפה בסוף אוגוסט תכלול רק שני סעיפים: אישור מדיניות התגמול וכן אישור הביטוח לדירקטורים ולבכירים

דר יגאל לוריא חיון מנהל מדעי של המרכז לחקר קנאביס ברמבם / צילום:  פיוטר פליטר דוברות רמב"ם

מרכז רפואי רמב"ם הקים מרכז ייעודי לחקר הקנאביס

המרכז מנוהל ע"י ד"ר יגאל לוריא חיון ומתמקד בתפקיד הקנאביס בתקשורת הבין-תאית במצבי תחלואה

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסדר חוב בטבע? "תיאורטית זה ייתכן, אבל בשביל זה צריך להניח התממשות של כל התרחישים השליליים"

בזמן שמניית טבע מגרדת תחתית חדשה, נרשמות ירידות גם במחירי האג"ח שלה, והן נסחרות בתשואות של עד 9% ● לדברי סבינה לוי מלידר שוקי הון, שמתייחסת לאתגר מחזור החוב, "זה לא סוד שטבע נמצאת בתקופה מאתגרת וברמת מינוף גבוהה; החשש נוגע לאי-ודאות בנוגע לפיצויים שטבע תיאלץ לשלם במסגרת התביעות, ושעלולים לפגוע בתזרימים שלה ולהשפיע על כושר הפירעון"

ניקול קוראן, ביונסה וג'יי זי. התקרית המצולמת שנגמרה בהטרדה אכזרית / צילום: צילום מסך מיוטיוב

"אם פגעו בביונסה, פגעו גם בי": הצצה לעולמם האינטנסיבי של המעריצים הכי אדוקים

כל כוכב זקוק לאהבת הקהל, אבל לפעמים ההערצה הזו מסוכנת ● איך נראים חייהם של המעריצים המסורים מדי, מתי מעורבים בסיפור איומים ומי גוזר קופון מהתופעה? ● ברוכים הבאים לאזור הדמדומים של עולם הסלבס

בוריס ג’ונסון. מעולם לא היה תומך ברקזיט אדוק / צילום: רויטרס

בוריס ג׳ונסון יחליף את תרזה מיי בראשות ממשלת בריטניה

מחר צפויה ראשת הממשלה המכהנת תרזה מיי להגיש את התפטרותה למלכת אנגליה, וג'ונסון צפוי להיכנס לתפקיד ● ג'ונסון זכה ב-92 אלף קולות מתוך 140 אלף הקולות בתוך המפלגה השמרנית. שר החוץ ג'רמי האנט, שהתמודד מולו, קיבל 46 אלף קולות בלבד ● גל התפטרויות שרים צפוי להתרחש בשעות הקרובות

ירון יצהרי / צילום: ענבל מרמרי

מדטרוניק ממשיכה בהסתערות: תפיץ את מוצרי חברת Viz.AI

זהו הסכם השיווק הרביעי השנה עליו חותמת ענקית המכשור הרפואי עם חברה ישראלית ● Viz.AI מייצרת טכנולוגיה העושה שימוש בבינה מלאכותית כדי לנתח במהירות ובדייקנות סריקות CT לשם אבחון מהיר ומדויק של שבץ

אסנת לבציון קורח/ צילום: איל יצהר

הקפאת תקנים ב"אסף הרופא": משרד הבריאות אוסר על ביה"ח לגייס עובדים במקום אלה שפורשים

בית החולים אסף הרופא מצטרף ל"רשימה השחורה" שבה מופיעים גם רמב"ם ונהריה ● ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה: המטופלים נפגעים

פאנל "רב, כומר, קאדי ונזיר נפגשים לדבר על שיווק ומיתוג" / צילום: תמר מצפי, גלובס

"יהודים טובים בשיווק אבל לא בשיווק היהדות, כי עובדה שנותרנו מעטים"

כך אמר הרב נפתלי רוטנברג בפאנל  "רב, כומר, קאדי ונזיר נפגשים לדבר על שיווק ומיתוג" בוועידת 2019 MAD של "גלובס" ● ד"ר איאד זחאלקה: "אנחנו חיים בעידן המודרני, כשהכל פתוח ונגיש, אין לנו מטען פנימי, הכל חיצוני, אין לנו עוגן בחיים האלה, לכן הדת היא העוגן"

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

"השיח על עולם המשפט צריך להתמקד במה שמעניין את הציבור ביום-יום"

מנכ"לית משרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, כמו שלא היכרתם ● על הנדודים בילדות בחו"ל עם אב דיפלומט ("הרגשתי מאוד תלושה. לא היו לי שורשים") ● על גיל ההתבגרות ("היו לי נעורים מאוד פרועים") ● ועל העיסוק הציבורי האינטנסיבי במעמדו של ביהמ"ש העליון: "זה לא מה שמעניין את הציבור. צריך לדבר על מה קורה בערכאות הנמוכות" ● הראיון התפרסם במקור במאי 2019

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

האם הדחת מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור היא חלק ממהלך למינוי פרקליט מדינה נוח יותר לנתניהו?

מחליפו של שי ניצן בתפקיד פרקליט המדינה יהיה אחראי על ניהול התיקים נגד רה"מ נתניהו ● בוועדת האיתור לפרקליט המדינה הבא יהיה חבר גם מנכ"ל משרד המשפטים ● האם השר אמיר אוחנה רוצה לראות בוועדת האיתור מנכ"ל נוח יותר למחנה שלו מאשר אמי פלמור? פרשנות

שבתאי אדלרסברג / צילום: יחצ

אודיוקודס: רווח נקי של 4.8 מיליון דולר, המניה מזנקת ב-6%

החברה רשמה ברבעון השני הכנסות של 49.5 מיליון דולר, צמיחה של 13.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● הרווח הנקי למניה הגיע ל-22 סנט, לעומת 14 סנט ברבעון המקביל

קניון הזהב / צילום: איל יצהר

תמרור אזהרה לקניונים: ביהמ"ש פסק כי קניון הזהב מפלה בין חנויות העוגן לחנויות רגילות

בפסק הדין נקבע כי חברת הניהול של האחים משה ויגאל גינדי עושה דין לעצמה וגובה דמי ניהול נמוכים מרשתות מושכות קהל, לעומת שוכרי חנויות רגילות בקניון, מהם היא גובה דמי ניהול גבוהים משמעותית ● בתוך כך, פערי המחירים בין השוכרים השונים נחשפים ● חברת הניהול: נערער לעליון

אינטק פארמה / צילום: איל יצהר

התגובה לכישלון החרוץ: מניית אינטק התקפלה כמו אקורדיון, האנליסטים ניחמו את מנהליה

החברה שפיתחה את "גלולת האקורדיון" הודיעה אתמול על כישלון מלא של הניסוי לפרקינסון - והמניה צללה 81%, לשווי חברה של כ-20 מיליון דולר בלבד

קפה נמרוד/ צילום: יחצ

מימון ההמונים מגיע לתחום ההסעדה: קפה נמרוד מבקשת לגייס 4 מיליון שקל מהציבור

הגיוס יתבצע באמצעות פלטפורמת השקעות ההמונים פיפלביז ● זו היא הפעם הראשונה בה עסק מתחום ההסעדה ינסה לגייס השקעה באמצעותה ● בעלי הרשת: "רוב האנשים לא נולדו למשפחת רוטשילד, ואין להם תקציבים להקמה של רשת ולהתרחבות בפריסה כלל-ארצית"

ארנק דיגיטלי / צילום: shutterstock

בנק ישראל: אפליקציות התשלומים וארנקים דיגיטליים משמשים לתשלום של 1% מההוצאה היומית של הציבור

אפליקציות התשלומים, כגון ביט, פיי ופייבוקס, וארנקים דיגיטליים, כגון אלה של ענקיות הביגטק הבינלאומיות ואפליקציות מקומיות אחרות, היוו בסוף 2018 רק 1% בבחינת "התפלגות שווי ההוצאה היומית באחוזים עפ"י אמצעי תשלום", כך עפ"י נתונים שנכללו ב"קטע מתוך הסקירה השנתית של מחלקת המטבע שתפורסם בקרוב" של בנק ישראל

רמי שביט/ צילום: ענבל מרמרי

המשביר נכנסת לתחום המסחר המקוון: בדרך להקים חנות באמזון

ל"גלובס" נודע כי המשביר לצרכן פועלת לרכישת חנות למכירה מקוונת בפלטפורמה של אמזון, זאת לצד הקמת אתר סחר מקוון משל עצמה ● המטרה: להעביר בתוך שלוש שנים 10% ממחזור המכירות של החברה למכירות מקוונות ● היעדרות הרשת עד כה מפעילות אונליין נחשבה חריגה

סטלה קורין ליבר

שביתת האחיות היא רק הסנונית הראשונה במערכת הבריאות הקורסת

הקשישה במסדרון לא הבריאה, ואחרי הבחירות נפגוש אותה שוב - וגם את הרופאים שכבר מדברים על תוספות של מיליארדים להסכם השכר שלהם לעשור הקרוב ● פרשנות

סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט  / צילום: Lucas Jackson, רויטרס

מיקרוסופט השקיעה מיליארד דולר בחברת המחקר OpenAI

חברת OpenAI, שאלון מאסק הוא אחד ממייסדיה, עוסקת בפיתוח בינה מלאכותית "כללית" (AGI), כלומר בינה מלאכותית בגרסה עתידנית שתהיה גמישה ותעסוק בכמה תחומים שונים ● בעקבות ההשקעה החברות צפויות לפתח יחד טכנולוגיות

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

התקדמות במו"מ לאיחוד הימין: שקד בראש, פרץ במקום השני

עדיין אין הסכמות לגבי איך תיראה העשירייה הראשונה של איחוד מפלגות הימין ● הימין החדש רוצה חמישה מקומות לנציגו בעשירייה, אך פרץ וסמוטריץ' לא מוכנים ליותר משלושה

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

שר הפנים בבקשה ליו”ר ועדת הבחירות: להחריג את העובדים הזרים מיום השבתון בבחירות לכנסת

יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר פנה בעקבות בקשתו של השר אריה דרעי לקבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה בנושא ● יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש: "כשהחליטו על מתן יום שבתון בבחירות, לא לקחו בחשבון מציאות של עובדים זרים רבים שאינם בעלי זכות הצבעה"