גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אילו לקחים הפיקו פרקליטיו החדשים של נתניהו, תל צור ומודריק, ממשפטי אולמרט?

ראש הממשלה מסובך בשלל חקירות ונאלץ להחליף את פרקליטו הוותיק יעקב ויינרוט, שנפטר ● מה יותר טבעי ממפרקליט צווארון לבן בכיר, שהסתבך כשפעל לטובת הלקוח אהוד אולמרט מול שולה זקן, ומשופט מחוזי לשעבר שזיכה את אהוד אולמרט בפרשת החשבוניות ● פרשנות

עודד מודריק  / צילום: שלומי יוסף
עודד מודריק / צילום: שלומי יוסף

אחרי פרסום המלצות המשטרה ורשות ני"ע בתיק 4000 בתחילת השבוע, המשיך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפזר סיסמאות שנועדו להראות שהוא כביכול לא מתרגש מההתפתחויות בחקירותיו. אבל נתניהו יודע היטב שבמצבו המשפטי הנוכחי להוכיח ש"אין כלום כי לא היה כלום", זו משימה בלתי אפשרית. המאבק המשפטי שנתניהו ינהל יהיה להוכיח, ש"אולי היה משהו, אבל לא משהו כל כך רציני וחמור כפי שהמשטרה טוענת". ולשם כך הוא זקוק לעוה"ד הטובים ביותר.

מות פרקליטו הוותיק, יעקב וינרוט, לפני כחודש וחצי, גרם לכך שנתניהו חייב היה לגייס פרקליט בכיר חדש שיוביל את צוות ההגנה שלו. לא מעט עורכי דין בכירים בתחום הצווארון הלבן חיכו בשבועות האחרונים לטלפון מלשכת ראש הממשלה ולבורסת זהות הסנגורים שנתניהו עשוי לבקש מהם לייצג אותו נזרקו שמות רבים. אבל בסופו של דבר בחר נתניהו בעו"ד נבות תל-צור, אותו סנגור שייצג את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ומייצג גם את שר הפנים, אריה דרעי.

נבות תל צור  / צילום: איל יצהר

היו אולי מי שהופתעו מהבחירה בתל-צור בשל העובדה שרק לאחרונה הוא חזר מעונש השעיה משמעתי של שנה בשל המעורבות שלו בפרשת שיבוש מהלכי משפט פרשת הולילנד. אבל מי שמכיר את נתניהו, ומי שמכיר את תל-צור, יודע שהבחירה בתל-צור היא בחירה כמעט טבעית. תל-צור הוא אוטוריטה בקרב עוה"ד בתחום משפט הצווארון הלבן, כמי שייצג בעבר ומייצג שוב את שר הפנים, אריה דרעי, את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ובכירים רבים נוספים, יש לו גם את הניסיון הדרוש. הוא מוכשר ומקושר ויש לו קבלות.

יתר על כן, הבחירה של נתניהו בנבות תל-צור כמי שיוביל את צוות ההגנה שלו היא גם סוג של סגירת מעגל - תל-צור גדל על ברכיו של עו"ד יעקב וינרוט. הוא גם ייצג את וינרוט כשזה הועמד לדין פלילי בפרשת וירוט-ויטה וסייע לו לצאת ממנה זכאי. כשוינרוט הלך לעולמו ב-16 באוקטובר, הספיד אותו תל-צור במלים מרגשות. "יעקב וינרוט, שהיה משפטן מחונן, פילוסוף, מורה הלכה, ידען רב-תחומי ואדם מלא רגש, עיצב עבור דורות של תלמידים את דמות הסנגור האולטימטיבי בעולם המשפט, כתפקיד שהוא לא רק מקצוע אלא שליחות חברתית, להגן על בני אדם מפני כוחן של הרשויות ולהזדהות עם מצוקותיהם". עכשיו, תל-צור נכנס לנעליו של וינרוט כסנגור הבכיר שמגן על רה"מ נתניהו.

תל-צור, שותף בכיר במשרד רם כספי ושות', נחשד כי בצוותא עם אולמרט הפעיל מערכת לחצים על ראש לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, כדי שזו לא תחתום על הסדר טיעון באישומים נגדה בפרשת הולילנד. זאת, משום שהדבר היה מסייע בהפללתו של אולמרט בפרשה. בעקבות זאת, אולמרט עצמו הורשע, לפי הודאתו, בביצוע שתי עבירות של שיבוש מהלכי משפט.

בנובמבר 2016 החליט פרקליט המדינה, שי ניצן, שלא להעמיד לדין פלילי את תל-צור בפרשת שיבוש ההליכים. ההחלטה התקבלה בעקבות הליך שימוע שנערך לתל-צור בפני פרקליט המדינה, שלאחריו הגיעה הפרקליטות למסקנה כי המסלול הנכון לנקוט בעניינו הוא המסלול המשמעתי. תל-צור הגיע עם הפרקליטות להסדר טיעון משמעתי, שלפיו הוא יודה בעבירות שיוחסו לו בקובלנה המשמעתית שהגישה נגדו המדינה לבית הדין המשמעתי המחוזי של לשכת עוה"ד. במסגרת הקובלנה הואשם תל-צור בהתנהגות שאינה הולמת את מקצוע עריכת הדין. עוד הוסכם כי תל-צור יושעה למשך 12 חודשים בפועל מעריכת דין בשל מעשיו. עונש ההשעיה, כאמור, הסתיים לאחרונה.

באופן מעט פרדוקסאלי, הפרשייה שבה היו מעורבים אולמרט ותל-צור רק חיזקה את מעמדו של תל-צור. ראשית, רבים חושבים שבעצם החקירה הפלילית של תל-צור נגרם עוול גדול לסנגור הוותיק. ולראייה, קול ענות החלושה שבו הסתיימה הפרשייה שהתפוצצה בקול גדול. ושנית, כי לשיטת רבים, בהתנהלותו במשפט הולילנד, הוכיח תל-צור את נאמנותו ללקוחותיו ואת העובדה שהוא מוכן ללכת בשבילם רחוק.

לא פחות משמעניינת ההחלטה של נתניהו לשכור את שירותיו של תל-צור, מעניינת החלטתו לשכור את שירותיו של סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א לשעבר, השופט עודד מודריק. גם כאן, אין מקריות. נתניהו מבין ששופט בדימוס שעסק במשפט פלילי, ודאי שופט בכיר כמודריק, עשוי לספק להגנה זווית ראייה שיש רק למי שישב על כס השיפוט. כשהיה שופט, זיכה מודריק את רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשת החשבוניות. מודריק מקווה שהוא יוכל לסייע לראש ממשלה נוסף לצאת זכאי בדין.

מודריק הוא חותנו של עו"ד ד"ר מאור אבן-חן, סגן מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. אותה מחלקה שממנה הגיעו עוה"ד יונתן קרמר ורעות גורדון, שמשתייכים לצוות השני שהקים לאחרונה היועמ"ש לבדיקת תיקי נתניהו.

החתן, אבן-חן, פרסם לאחרונה ספר מקצועי שמחזיק 500 עמודים בשם "עבירות השוחד". בספרו, מנתח אבן-חן את עבירת השוחד על היבטיה ופניה ומציין שמדובר "בעבירה החמורה ביותר בקבוצת העבירות שעניינן שחיתות. מאז ומתמיד נתפש השוחד כפעולה אסורה הפוגעת בחברה וההורסת כל חלקה טובה בשירות הציבורי". מודריק יוכל להסתייע בספר המעניין על עבירת השוחד שכתב חתנו, הפרקליט הבכיר, כדי להגן על ראש הממשלה החשוד בשוחד בשלושה מקרים נפרדים.

געגועיי לגל הירש: מה למדתי מפרשת המינוי של צ'יקו אדרי

המרוץ הקודם למפכ"לות. המרוץ הקודם לנשיאות המדינה. אין ספק שכבר ראינו במקומותינו לא מעט ניסיונות מינוי כושלים לתפקידים בכירים בשירות המדינה. אבל פארסה כמו הניסיון הכושל של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, למנות את ניצב משה (צ'יקו) אדרי למפכ"ל המשטרה, ספק אם ראינו.

אז מה היה לנו: הכרזה חגיגית על מינוי אדרי "המועמד הטוב ביותר" למפכ"ל; שינוי הרכב הוועדה למינוי בכירים לשירות המדינה שצריכה לאשר את מינויו בעקבות עתירה לבג"ץ; ועדה שבהרכבה החדש לא מסוגלת לקבל החלטה ברוב דעות, ושהחלטתה מתקבלת ללא שהיא מודעת לדוחות של מבקר המדינה שהעבירו ביקורת חריפה על אדרי; יו"ר ועדה, השופט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, שמתבלבל בראיונות לתקשורת ביחס להליך שנבדק.

וכמובן יש לנו מועמד בכיר, שנראה כאילו הוא עושה הכול כדי להכשיל את מינויו שלו - הוא נפגש עם עוה"ד של המתלונן נגדו, רפי רותם, בניסיון למנוע ממנו למתוח עליו ביקורת בוועדה; הוא דואג להיפגש עם בודקת הפוליגרף שאליה נשלח על ידי הוועדה. ואם בכל אלה לא די, אז בתוך התהליך הקלוקל הזה מתערבים הפוליטיקאים הבכירים ויוצאים נגד עצם נחיצותה של הוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה. אני לא יודע מי בסופו של דבר ימונה למפכ"ל המשטרה. אולי זה זמן טוב לקרוא שוב לדגל את גל הירש?

עוד כתבות

אוצר מילים / עיצוב: גלובס

אוצר מלים: 100 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

רגע - אנחנו לא מפסיקים לנסות לחפש אותו, לרדוף אחריו ולאחוז בו

רגע הוא לא מילה, וגם לא אות, אבל לרוב הוא זה שנותן את המנגינה ● אוצר מילים, פרויקט מיוחד 

בנימין נתניהו ובני גנץ בהשבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הגבלת תנועה והפגנות: בממשלה לא בטוחים שהקורונה מאחורינו ודורשים סמכויות מרחיקות לכת

רגע לפני כניסת החג הופץ להערות תזכיר חוק שיקנה לממשלה לקבל סמכויות מרחיקות לכת, בהכרזה פשוטה אחת: מצב חירום קורונה

בניית הסכר באתיופיה, אוקטובר 2019. הממשלה מבקשת לחבר את כל 
110 מיליון תושביה 'לאספקת חשמל סדירה
צילום: רויטרס

הוויכוח על מי הנילוס הכחול מצית אש ומלבה רוחות מלחמה בצפון אפריקה

התוכנית של אתיופיה להקמת סכר ענק על נהר הנילוס הכחול מאיים על שלום האזור כולו ● מצרים הודיעה כי ביטחון האזור כולו בסכנה אם יימנעו ממנה המים שמובטחים לה על פי הסכמים בינלאומיים ● "מיליונים יהיו נכונים לצאת למלחמה עם מצרים", הגיב ראש ממשלת אתיופיה שקיבל נובל לשלום באחרונה

פרופ' חזי לוי / צילום: ענבל מרמרי, גלובס

מנהל ביה"ח ברזילי פרופ' חזי לוי ימונה למנכ"ל משרד הבריאות

המינוי הוא בהתאם להחלטתו של אדלשטיין למנות מנכ"ל מקצועי לאחר שמנכ"ל המשרד היוצא, משה בר סימן טוב, היה למנכ"ל הראשון שאיננו בעל השכלה וניסיון בתפקיד רפואי ● השר אדלשטיין ביקש מראש הממשלה נתניהו להביא את המינוי לאישור הממשלה בהקדם האפשרי

יאיר לפיד / צילום: איל יצהר, גלובס

אוצר מלים: יאיר לפיד מסביר לילדים שלו שלהיות מאושר זו לא מטרה

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסביר מדוע הוא כל-כך אוהב את המילה "אהבה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מימין יגאל אונא, ראש מערך הסייבר; ראש המוסד יוסי כהן; ופרופ' איציק בן ישראל, ראש מרכז הסייבר באונ' ת

ראש מערך הסייבר הלאומי: נדרשת היערכות לאומית מול מתקפות הסייבר

יגאל אונא אמר את הדברים בכנס "סייברטק" בהשתתפות בכירים בעולם אבטחת המידע מרחבי העולם ● לדבריו, מתקפת הסייבר שיוחסה לאיראנים נגד מתקני שפכים בישראל היה גורמת לאסון לולא נמנעה ● "נזכור את החודש האחרון כנקודת שינוי בהיסטוריה של מלחמות סייבר מודרניות"

מירי רגב / צילום: בן חדד

אוצר מלים: לדעת מירי רגב האמונה נותנת לנו את הכוח להיות טובים

ח"כ מירי רגב, שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "אמונה" ● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

מוצרי חלב, סופרמרקט / צילום: תמר מצפי

מלחמות החלב: תנובה יוצאת במבצע חריג בהיקפו כדי להתחרות ראש בראש עם שטראוס

במסגרת המבצע תציע תנובה כי בכל רכישה של 8 מוצרי חלב מתוצרתה, יקבל הלקוח שני מוצרים חינם – הזולים מתוך העשרה ● המבצע שיתקיים בכל נקודות המכירה ברחבי הארץ יתקיים החל מ-1 ביוני ועד 19 לחודש

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

הלקח שנלמד וזה שעדיין לא: כך זרמו (שוב) מיליארדים מהפנסיה שלנו אל יצחק תשובה

כעשור לאחר הקריסה של דלק נדל"ן ולמרות תמרורי האזהרה בצל עסקת נפט ענקית בים הצפוני, מחזיקי האג"ח שוב נקלעים למתיחות עם יצחק תשובה ביחס לאשראי שהעמידו לו ● גם לאחר שהמוסדיים הגיעו להבנות, הם עדיין נקלעו, שוב, למשבר ללא בטוחות וכמעט ללא אפשרויות

מריוס נכט - תמר מצפי

אחרי הבנק הדיגיטלי; מריוס נכט פורש גם מתפקיד יו״ר צ׳ק פוינט

במקומו ימונה לתפקיד היו"ר ג'רי אונגרמן המשמש היום כסגן היו"ר ● לאחרונה הודיע נכט גם על פרישה מהבנק הדיגיטלי וזאת 8 חודשים מקבלת האישור להקמתו מבנק ישראל

מירי רגב צילום תמר מצפי

רגב תוקפת את גנץ בראיון: "לא בשל, צריך לעבור אפייה ולגלות לנו אם הוא סחיט"

את הדברים הקשים אמרה השרה רגב בראיון שצפוי להתפרסם מחר ב"ידיעות אחרונות" ● ממפלגת הליכוד נמסר "הקמפיין הסתיים וזו העת לאחדות. הגיע הזמן להפסיק את המתקפות האישיות מכל צד שהוא. הבחירות מאחורינו והמשימות המשותפות לפנינו ועלינו לשלב ידיים למען אזרחי ישראל"

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

בורסות אירופה צבועות אדום בצל ההסלמה ביחסי ארה"ב-סין

הקרב בין הרשת החברתית טוויטר לנשיא ארה"ב הגיע אמש והבוקר לשיאו: טראמפ חתם על צו נשיאותי שמטרתו פגיעה בהגנות מהן נהנות רשתות חברתיות ● טוויטר חסמה הבוקר ציוץ נוסף של טראמפ בטענה כי "מאדיר אלימות" ● אמש התהפכה המגמה בוול סטריט חצי שעה לפני נעילת המסחר והמדדים העיקריים נצבעו אדום

מנכ"ל מודרנה סטפן בנסל / צילום: Andrew Harnik, AP

חשש מחקירה נגד מפתחת החיסון לקורונה מודרנה הפיל את המניה

חשד כי החברה וחלק ממנהליה או דירקטורים מטעמה ביצעו עבירות שלא כדין בקשר לתוצאות הניסוי בחיסון לקורונה שפרסמה החברה בתחילת החודש

עוגת גבינה חמה בעלי פילו / צילום: קרן אגם

עוגות גבינה, קצת אחרת: עדיין יש מה לחדש בגזרת העוגה לשבועות

עוגת הגבינה היא המלכה הבלתי מעורערת של חג השבועות, ובכל זאת מתברר שעדיין יש מה לחדש בגִזרה הזאת ● הנה כמה עוגות של קרן אגם

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

טראמפ חתם על צו נשיאותי נגד הרשתות החברתיות

תיוג ציוץ של טראמפ ככזה הדורש בדיקת עובדות הוביל לאסקלציה משמעותית ביחסיו עם טוויטר ופייסבוק ● הצו מטיל מגבלות על חופש הפעולה שלהן וחושף אותן לתביעות

דירת  4 חדרים ברמלה ב–1.2 מיליון שקל - יד שנייה / צילום: יח"צ

בלי מעלית: בכמה נמכרה דירת 4 חדרים ברמלה?

לדירה הוסיפו מרפסת בשטח 12 מ"ר, ויש לה חניה פרטית ● "הקונים חיפשו דירה במשך למעלה מארבע שנים והדירה הזו ענתה בדיוק לצורכיהם. העסקה נחתמה בעיצומה של המגפה"

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

היפוך מגמה: וול סטריט נצבעה אדום בצל הודעתו של טראמפ כי יקיים מחר מסיבת עיתונאים בנוגע לסין

הנשיא טראמפ צפוי לחתום על צו נשיאותי שיפגע בהגנות על הרשות החברתיות ● מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו הודיע אמש בקונגרס כי הונג קונג אינה אוטונומית מסין ● קצב הגשת התביעות החדשות ירד בהשוואה לשבועות הקודמים, ונרשמה ירידה של כ-4 מיליון תביעות מאז פרוץ מגפת הקורונה

מרים נאור / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

אוצר מלים: מרים נאור מסבירה למה בחרה במילה שיוויון

השופטת בדימוס מרים נאור, לשעבר נשיאת ביהמ"ש העליון, מסבירה מדוע היא כל-כך אוהבת את המילה "שוויון"● מתוך פרויקט "אוצר מילים" – מאה ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם ביותר בעברית

אבו מאזן / צילום: רנין סוואפטה, רויטרס

בכירים פלסטינים: ההודעה על ביטול ההסכמים עם ישראל - לא ניתוק מלא של הקשר

למרות הודעת אבו מאזן על ביטול ההסכמים עם ישראל, ברור לשני הצדדים שהפסקה מוחלטת של הקשרים היא פשוט לא אפשרית ● גורם ישראלי אומר כי בימים הקרובים יוחלט בישראל כיצד לנהוג, ולא מן הנמנע כי ייעשה שימוש בכלי הכלכלי להשבתו של התיאום הביטחוני