גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מעדותו של יו"ר הפד ועד לברקזיט: 5 אירועים שיניעו את השווקים השבוע

מהם התרחישים לקראת ההצבעה של הפרלמנט הבריטי על תוכנית הברקזיט של תרזה מיי ● מה יקרה למחיר הנפט לאחר ההסכמות שהושגו בפסגה בווינה ● על איזו ריבית יכריז בפעם האחרונה השנה הבנק המרכזי האירופי ● מה יאמר יו"ר הפד בעדותו על המדיניות המוניטרית ● ובישראל, האם חברות הנדל"ן האמריקאיות ימשיכו ליפול? ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

ירידות בבורסה / צילום: רויטרס
ירידות בבורסה / צילום: רויטרס

שבוע המסחר בשוקי העולם ייפתח היום (ב') על רקע הדרמה שנרשמה בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, כשמדדי המניות סיכמו את השבוע הגרוע ביותר שנרשם מאז מארס האחרון.

מדד הנאסד"ק צנח ב-3.1% ביום שישי ורשם נפילה שבועית של כ-5%, מדד S&P 500 השלים נפילה של 4.6% בשבוע החולף ומדד דאו ג'ונס רשם נפילה בשיעור זהה. בכך מחקו הדאו ג'ונס וה-S&P 500 את כל העליות שנרשמו מתחילת השנה.

הנה כמה מהאירועים הבולטים שצפויים לתת את הטון בשווקים השבוע.

1. הצבעה על הברקזיט: בדרך למשאל עם?

ביום שלישי השבוע הפרלמנט הבריטי יצביע על תוכנית הברקזיט של ראשת הממשלה, תרזה מיי. מיי עשויה להיתקל בקושי להעביר את ההסכם בפרלמנט עם לפחות 85 מתנגדים מתוך מפלגתה השמרנית, ועם אופוזיציה שמבטיחה לטרפד את ההסכם. הפסד משמעותי עלול להביא בחירות מוקדמות או למשאל עם חדש. 

"הציפיות הן שההסכם לא יאושר בפרלמנט השבוע", כתב יונתן כץ, לידר שוקי הון, בסקירתו השבועית. "עדיין בהחלט קיימת חשיבות לתוצאות ההצבעה. במידה וההסכם של תרזה מיי יאושר - הלירה שטרלינג צפויה להתחזק בשל אופטימיות גוברת של הסקטור העסקי; צפוי שיפור בפעילות הכלכלית, בפרט בהשקעות של הסקטור העסקי; וקיימת ציפייה שהבנק המרכזי יעלה את הריבית בשנת 2019".

אם ההסכם לא יאושר, כותב כץ כי "הלירה שטרלינג צפויה להיחלש; צפויה פגיעה בהשקעות של הסקטור העסקי בשל החשש מהטלת מכסים וקשיים בסחר עם אירופה; לפי הבנק המרכזי הבריטי צפויה ירידה של 8% בתוצר, עלייה באבטלה וירידה של 30% במחירי הדיור".

נזכיר כי בשבוע שעבר היועצים המשפטיים של האיחוד האירופי הבהירו כי בריטניה יכולה לבצע החלטה באופן חד צדד ולהישאר באיחוד האירופי. 

2. הריבית באירופה: דראגי יאותת לשוק

ביום חמישי הקרוב, הבנק המרכזי של אירופה (ECB) יכריז בפעם האחרונה השנה על גובה הריבית.

בהראל פיננסים מציינים כי למרות נתוני המאקרו החלשים, נראה כי הבנק המרכזי לא יסטה מתכניתו לסיים את הרכישות בסוף השנה.

עם זאת, בהראל צופים כי הבנק המרכזי יעדכן תחזיות כלפי מטה, "מה שמרחיק עוד יותר את מועד העלאת הריבית ואולי יגרום לבנק להודיע שבמקרה שההאטה תתבסס הוא לא יהסס לתמוך בכלכלה".

3. מחיר הנפט - אחרי ההסכמה לקצץ הפקה

המדינות החברות בקרטל יצואניות הנפט, אופ"ק, הודיעו בסוף השבוע האחרון לאחר מפגש פסגה בווינה כי יקצצו את קצב הפקת הנפט ב-800 אלף חביות ביום החל בינואר הקרוב. בתוך כך, עשר המדינות השותפות של הארגון התחייבו לקצץ 400 אלף חביות ביום. בכך, היקף הקיצוץ היומי של הפקת חביות נפט עומד על 1.2 מיליון חביות.

על רקע ההסכמה, מחיר הנפט טיפס ב-1.2% ביום המסחר האחרון ונסחר כעת מעל ל-52 דולרים לחבית.

אנליסטים צופים כי המהלך יצליח בטווח הקצר. "זוהי ירידה משמעותית באספקה בדרך הארוכה למניעת הצטברות של מלאי גולמי ב -2019", כתבו האנליסטים של רבובנק. עם זאת, נוכח עלייתה של תעשיית פצלי שמן בארה"ב, התמונה לטווח בינוני עד ארוך למחירי הנפט נראית הרבה פחות ברורה.

4. נתוני מאקרו: הצמיחה ביפן ונאום פאואל 

הבוקר פורסם נתון התמ"ג של יפן, שעמד על ירידה של 0.6%. תחזיות הכלכלנים הייתה לירידה של 0.5% ברבעון, בהמשך לירידה של 0.3% ברבעון הקודם.

מחר יפורסם מדד הסנטימנט הכלכלי של גרמניה ZEW לחודש דצמבר. בארה"ב, מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר יתפרסם ביום רביעי, והייצור התעשייתי והמסחר הקמעונאי ביום שישי.

יו"ר הפד, ג'רום פאואל, צפוי להעיד בוושינגטון ביום רביעי הקרוב לפני הוועדה הכלכלית המשותפת (Joint Economic Committee). פאואל צפוי להתייחס לפעולות האחרונות שננקטו ביישום המדיניות המוניטרית.

העדות תימסר בשני חלקים: בחלק הראשון תוקרא הצהרה מנוסחת מראש ובחלק שני תנהל הוועדה דיון במתכונת שאלות ותשובות. במהלך החלק השני עשויה להירשם תנודתיות גבוהה בשוק. נזכיר כי בהתבטאות האחרונה, פאואל דחף מעלה את השווקים לאחר שאמר כי הריבית קרובה לסביבתה הניטרלית, מה שאותת לשוק על האטה בקצב העלאות הריבית. עם זאת, העליות שנרשמו באותו ערב נמחקו לאחר שהשוק לא קנה את האמירות של טראמפ לגבי ההפוגה במלחמת הסחר מול סין, וגם מעצרה של בכירה בחברת וואווי רק הוסיף אש למדורה.

"השוק בארה"ב מאותת לראשי הפד כי בשלה השעה להאט את קצב העלאות הריבית", אמר דודי רזניק, מלאומי שוקי הון. "השתטחות העקום בארה"ב תקשה על הפד להמשיך בקצב העלאות הריבית של השנתיים האחרונות. ייתכן ובשנת 2019 נראה את סיום הסייקל הנוכחי של העלאות הריבית בארה"ב. עקום התשואות בארה"ב ממשיך להשתטח כאשר בטווח של 2-5 שנים העקום שטוח לחלוטין ואף יורד כמעט. גם בטווחים הארוכים יותר נמשכת השתטחות העקום המלמדת כי השוק בארה"ב מאותת לפד על הצורך בסיום מהיר יחסית של תהליך העלאת הריבית. השוק ממשיך לגלם אמנם העלאת ריבית נוספת בהמשך החודש (הרביעית השנה), אבל בשנת 2019 מגלם השוק העלאת ריבית אחת בלבד וסיום של תהליך העלאת הריבית. תוואי הריבית הנוכחי של הפד מצביע על 3 העלאות ריבית בשנת 2019 והעלאה נוספת בשנת 2020.

"באחרונה התגברו הקולות בפד הקוראים לשקול את קצב העלאות הריבית על רקע התקרבות לרמת ריבית נייטראלית. לפיכך ייתכן מאוד ובהחלטת הפד הקרובה בעוד פחות משבועיים נראה אמנם העלאת ריבית נוספת אולם תוך הורדת תוואי הריבית העתידית לפחות לעד 2 העלאות ריבית במהלך שנת 2019".

לגבי הדרמה שנרשמה בשבוע האחרון בשווקים בניו יורק, בשוק מפנים אצבע להתהפכות החלק הקצר-בינוני של עקום התשואות. לדברי אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, "מדובר על הפתעה רק מבחינת התזמון, שכן תהליך ההשתטחות של עקום התשואות האמריקאי תמיד היה מלווה בשיפוע עקום שלילי בחלק של 5-2 שנים. כנראה שהמשק האמריקאי בדרך להאטה. מכיוון שהאטה בצמיחה מתורגמת להאטה בקצב עליית הרווחים של הפירמות ומכיוון שזו צריכה לבוא לידי ביטוי בחולשה בשוקי המניות, אין ספק שהאטה במשק האמריקאי (בעיקר כאשר ההאטה באירופה, ביפן ובסין כבר החלה) מצדיקה מהלך לצמצום רמת הסיכון בתיקי ההשקעות".

לפי גרינפלד, "החדשות הטובות, הן כי השתטחות עקום התשואות מקדימה את ההאטה במשק בטווח זמן של 18-12 חודשים, כלומר ההאטה צפויה להתחיל בסוף 2019, תחילת 2020. מנגד, החדשות הרעות, הן ששוקי המניות לא מחכים בדרך כלל להאטה עצמה ומקדימים אותה בטווח של 12-6 חודשים. במילים אחרות, השתטחות העקום הצפויה מצדיקה כאמור תהליך הדרגתי של צמצום הסיכון בתיק כבר בחודשים הקרובים".

5. חברות הנדל"ן הזרות בת"א: הנפילה תימשך?

ירידות השערים בחברות הנדל"ן הזרות הנסחרות בתל אביב החריפו בשבוע החולף וגררו ירידות שערים חדות במיוחד במדדי התל בונד השקלי, תל בונד תשואות שקלי ותל בונד גלובל.

לדברי דודי רזניק מלאומי שוקי הון, המשך מגמת פדיונות בקרנות הנאמנות עלולה להחריף את גל הירידות. שוק האג"ח הקונצרני נסחר השבוע על רקע המפולת באיגרות החוב של חברות הנדל"ן הזרות בהובלת ירידות שערים של קרוב ל-20% באיגרות החוב של חברת אול איר.

בסיכום שבועי מדד התל בונד גלובל ירד ב-3.4% והשלים ירידה של 9.1% מראשית השנה. ירידות השערים החדות במיוחד השפיעו גם על מדד התל בונד השקלי ומדד התל בונד תשואות שקלי שירדו ב-0.9% ו-2.1% בהתאמה על רקע החלק הגבוה יחסית של חברות אלו במדדים אלו ובעיקר במדד התל בונד תשואות שקלי.

מלבד זאת, ביום שישי הקרוב יפורסם מדד המחירים לצרכן, לאחר עלייה של 0.3% בחודש הקודם. לצד זאת, יפורסם מדד מחירי הדירות. עוד קודם, ביום חמישי, יפורסמו נתוני הסחר של ישראל, לצד נתוני המכירות והביקוש לדירות חדשות.

עוד כתבות

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

חזי בצלאל בהשקת WE4G של אקספון \ צילום: איל יצהר

משרד התקשורת קבע שאקספון נדרשת לשלם מיליוני שקלים לבזק

לדברי המשרד, בזק ביצעה עבודות טכנאים לאקספון במסגרת השוק הסיטונאי שעליהם היא נדרשת לשלם בהתאם לתיק השירות. אקספון הבהירה שהיא מוכנה לשלם אך בהתאם למה שנקבע במקור בתיק השירות ולא לפי דרישות בזק. הנושא ככל הנראה הולך להכרעת בית המשפט

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

הרשי פרידמן / צילום: תמר מצפי

אזורים ריט בדרך לבורסה: ביקושים של 285 מיליון שקל ממוסדיים

בהודעה לבורסה אמש עדכנה אזורים כי היא תשקיע כ-260 מיליון שקל בהון של אזורים ריט, שתונפק לפי שווי חברה של כ-220 מיליון שקל

סרבנות גט / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: הגיע הזמן להגיד - סרבנות גט היא אלימות

המדינה חייבת לקבוע שכל הליך למתן גט יהיה חייב להסתיים בפרק זמן קצוב ובכך למנוע את עינוי הדין המתמשך ואת הסבל של הנשים העגונות ● דעה

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

צילום: יונתן בלום

דעה: כריך של רִיק

מה בין יום השואה ליום הפרטיות מלבד סמיכות מקרית על לוח השנה? ● דעה

כנסיית המחלוקת בעין כרם ירושלים/ צילום:   Shutterstock

פרשנות: הבלופים של השבוע: מהאיום הביטחוני של קאסם סולימאני ועד לנזירות רוסיות כועסות

למה בכלל תקציב הביטחון צריך לגדול עכשיו, מלבד עזרה לתדמיות של נתניהו, כוכבי ובנט? ● ומדוע המחוות הנדל"ניות שנעשו עבור הנשיא פוטין בירושלים לא יתבצעו ככל הנראה? ● הבלופים הגדולים של השבוע ● פרשנות

עבדאללה מלך ירדן / צילום: רויטרס

הסכנה המרחפת: אובדן הסכם השלום עם ירדן | פרשנות

ההשלכות של תכנית סיפוח או החלת ריבונות על משבצות שטח חלקיות או כל הסדר המשנה באופן מהותי את הריבונות החוקית באיזורי מזרח ישראל - יכולות להיות כבדות מאוד, עלינו, כל הישראלים

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

ניר צוק. ירידה חדה בשכר / צילום: תמר מצפי

החברות הכי שוות: פאלו אלטו, טבע ואלטיס בין מקומות העבודה הטובים ללהט”בים

כך לפי סקר שערך ארגון Human Rights Campaign הפועל לזכויות הלהט"ב בארה"ב ● מקומות עבודה טובים אחרים לקהילה כוללים את אמזון, אפל, וולמארט ולא מעט חברות תרופות

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003