גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כוננות ספיגה בתע"א: מבקר המדינה יפרסם דוח על ליקויים במינויי בכירים בחברה

האם תרבות המינויים בתעשייה האווירית חרגה מכללי המכרזים והמנהל התקין? שאלה זו תעמוד במרכז דוח מבקר המדינה שיפורסם במהלך 2019 - כך נודע ל"גלובס" • בזמן שהמבקר שוקד על הכנת הדוח, עולות תהיות גם לגבי הליכי המינויים של המשנה למנכ"ל ושל סמנכ"ל הרגולציה בחברה, שמתרחשים בימים אלה

מבקר המדינה יוסף שפירא / צילום: אוריה תדמור
מבקר המדינה יוסף שפירא / צילום: אוריה תדמור

התעשייה האווירית על הכוונת של משרד מבקר המדינה: דוח ביקורת שהשופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא עתיד לפרסם בשנה הקרובה, צפוי לכלול ממצאים מבדיקה שנציגיו עשו בחברה הממשלתית אודות ליקויים שנפלו במסגרת תהליכי מינוי של בעלי תפקידים בכירים בחברה.

הביקורת בנושא נמשכת מזה מספר חודשים, לאחר שבקיץ האחרון משרד מבקר המדינה אישר ל"גלובס" כי הוא מקיים בנושא בדיקה מקדמית בנושא - ובהתאם לתוצאותיה היא תועמק.

הבדיקה אכן העמיקה בסופו של דבר והפכה לביקורת. ממשרד מבקר המדינה נמסר ל"גלובס" כי החלק הביטחוני של דוח מבקר המדינה שיפורסם במהלך נובמבר 2019 - צפוי לכלול את הממצאים שהיא העלתה.

התעשייה האווירית כבר הסתבכה בעבר עם המבקר, ולא רק בכל הקשור למינוי בכירים. מבקר המדינה הפיץ לפני זמן רב טיוטה של ביקורת נרחבת אחרת שהוא ערך בתעשייה האווירית, שעוסקת בליקויים שנמצאו במה שהוגדר "ממשק היחסים שבין הנהלת התע"א לבין ועד העובדים". הטיוטה הועברה כבר לפני חודשים רבים לעיון ולתגובת בעלי תפקידים בחברה, שנמצאים במרכז הביקורת. עדיין לא ברור מתי הדוח בנושא יפורסם.

בזמן שמבקר המדינה שוקד על שני דוחות ביקורת שנוגעים לתקינות ההליכים השונים בתע"א, חברה שנמצאת בבעלות המדינה וחווה בתקופה זו שינויים נרחבים, גוברות התהיות אודות התקינות של הליכים למינוי של בעלי תפקידים בכירים נוספים בחברה גם בימים אלה.

מכרז עם תוצאה צפויה מראש

אחד המינויים המרכזיים שהתעשייה האווירית עשתה באחרונה ואושר לפני כשבוע וחצי בדירקטוריון שלה, הוא של סמנכ"ל הכספים, אייל יוניאן לתפקיד המשנה למנכ"ל. מדובר במינוי שלגביו נמתחה ביקורת חריפה בקרב בכירים בחברה. ההחלטה על המינוי התקבלה בעקבות כוונתו של יוניאן לעזוב לאחר שלא נבחר לפני כחצי שנה לתפקיד המנכ"ל, במקום יוסי וייס שפרש לגמלאות. מי שזכה בתפקיד המנכ"ל הוא האלוף (במיל') נמרוד שפר.

כפי ש"גלובס" דיווח בעבר, יוניאן התכוון לעזוב את התע"א, תוך בחינה של מספר הצעות שקיבל מהשוק הפרטי. יו"ר החברה, הראל לוקר והמנכ"ל שלה, שפר חיפשו דרך לפצות את יוניאן, באופן שישאיר אותו בשורות החברה והציעו לו את תפקיד המשנה למנכ"ל.

מדובר בתפקיד שאמור להוות מעין ראש מטה למנכ"ל שפר, תוך מתן התייחסות מערכתית לכלל פעילויות ותחומי העיסוק המגוונים של החברה. התע"א מסרה אז ל"גלובס" כי הליך המינוי יתבצע על פי כללי רשות החברות הממשלתיות.

באחרונה התע"א פרסמה מכרז לקראת איוש המשרה, וההליכים בנושא הסתיימו כאמור לפני כשבוע וחצי, עם הבאת אישור המינוי של יוניאן לתפקיד המשנה למנכ"ל לדירקטוריון. "ככה מתנהלת חצר ביזנטית ולא חברה ממשלתית. לבי עם אותם נאיביים שהגישו את מועמדותם לתפקיד", אמר גורם בתעשיות הביטחוניות. ביקורת אודות המהלך נשמעת גם מצד גורמים, חלקם בכירים, בתעשייה האווירית.

יוניאן, שימש בעבר בתפקיד מנכ"ל עיריית כפר סבא, בתע"א הוא נחשב לסמנכ"ל כספים מוערך. לפני יותר כשנתיים הוא לקח חלק מרכזי במו"מ עם ועד העובדים לקראת הבנות שאפשרו את החתימה על הסכם ההבראה בתע"א, במסגרתו קוצצה מצבת העובדים בכ-800 איש, ולטענת החברה הוביל עד כה לחיסכון של כ-2 מיליארד שקל בהוצאותיה.

דובר בשכר חודשי של 50 אלף ש'

כשהשאלות אודות תקינות הליכי המינוי של יוניאן למשנה המנכ"ל עדיין מהדהדות, גורמים בחברה מזהירים כי באופן דומה יקודם מינוי משמעותי אחר שצפוי בתע"א - במקום סמנכ"לית התקשורת היוצאת, אליענה פישלר שהודיעה באחרונה על סיום תפקידה.

במקום פישלר ימונה לתפקיד סגן סמנכ"ל לקשרי ממשל, קהילה ורגולציה - שיזכה גם למכלול סמכויות בתחום הדוברות והתקשורת. בעל התפקיד החדש, כך ניתן ללמוד ממכרז שתע"א פרסמה בימים האחרונים, יידרש לעמוד בשורה של קריטריונים שנקבעו, כמו "יכולת לעבוד בממשק עם גורמים בכירים ביותר בממשלה"; "יכולת הובלת תהליכים חוצי ארגון מול גורמי ממשל ורגולציה"; "הכרות והבנה מעמיקה של התנהלות, דרכי ותהליכי העבודה של הממשלה" ועוד.

המשרה שפישלר תפנה בקרוב מעוררת בשבועות האחרונים עניין רב בשוק התקשורת והמדיה, מדובר בתפקיד מאתגר ומתגמל. בניתוח שעשה בעבר "גלובס" על היקף השכר שמשולם לדוברים בחברות הממשלתיות, עלה כי מדובר על שכר חודשי של כמעט 50 אלף שקל.

עיתונאים רבים בהווה ובעבר, כמו גם אנשי יחסי ציבור ודוברים לוטשים עיניים למשרה הנחשקת, אך ב"בורסת השמות" בולט שמו של גילי מאי, שמזה מספר חודשים משמש בתפקיד העוזר האישי של היו"ר לוקר.

מאי הגיע לתע"א בעקבות היו"ר לוקר, ובין השניים קיימת היכרות מוקדמת. בעת שלוקר שימש בתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מאי שימש במשך כשנה וחצי בתפקיד ראש המטה שלו. 

מהתע"א נמסר בתגובה כי "דירקטוריון החברה אישר בשבוע שעבר את המלצת המנכ"ל, נמרוד שפר למנות את סמנכ"ל הכספים שלה בשש השנים האחרונות, אייל יוניאן למשנה למנכ"ל. יוניאן הוא מנהל מוכשר שהצליח בתפקידו בחברה, ולאחר מכרז פתוח ושקוף הוא נבחר בזכות, כמועמד המתאים ביותר לתפקיד המשנה למנכ"ל".

בהתייחס להליכים למינוי סגן סמנכ"ל לקשרי קהילה, ממשל ותקשורת נמסר כי "בעקבות היוועצות עם יועצים חיצוניים על מבנה מטה החברה, הליך שהחל כבר בספטמבר 2017, עלה הצורך בעיבוי יחידת התקשורת בחברה בהיבטים של ממשל, רגולציה וקהילה. בדרך כלל מנהל היחידה הוא בדרג של סמנכ"ל. עם זאת, מנכ"ל החברה החליט כי התפקיד המעובה יישאר בדרגת סגן סמנכ"ל. גם רשות החברות אישרה זאת, והמכרז שפורסם בנושא פתוח ושקוף, ומאפשר לכל מועמד או מועמדת ראויים להגיש את מועמדותם. לתפקיד ייבחר המתאים ביותר שיעמוד בתנאי המכרז - ויאושר בידי הדירקטוריון". 

מה עושה אבי ליכט בתע"א?

התעשייה האווירית מסרבת למסור פרטים אודות היקף ההתקשרות שלה עם עו”ד אבי ליכט, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה שמלווה במהלך החודשים האחרונים את הנהלת החברה שמנסה לקדם את התכנית להנפקת מניות המיעוט שלה ולרה ארגון כללי.

בזמן כהונתו כמשנה ליועמ"ש, ליכט הסתייג ממינוי יאיר שמיר לתפקיד יו"ר תע"א, וזאת חרף תמיכת חברי הממשלה בו. מינויו של שמיר נפל בסופו של דבר, על רקע ניגודי העניינים שבהם היה נתון. מי שמונה במקומו הוא הראל לוקר, היו"ר הנוכחי של החברה.
ליכט מספק להנהלת החברה שירותים על תקן של יועץ חיצוני, וזאת על רקע היכרותו המעמיקה עם עבודת הממשלה ועם הגופים הרגולטוריים.

התקשרויות מצד תע"א עם יועצים חיצוניים, שבעבר כיהנו בתפקידים מרכזיים במגזר הציבורי או במגזר הביטחוני, כמו גם עם יוצאי צה”ל, היא תופעה ארוכת שנים שבעבר ספגה ביקורת נוקבת גם בדוחות שפרסם מבקר המדינה.
התעשייה האווירית מסרבת בתוקף להתייחס לסוגיית ההתקשרות שלה עם ליכט, וגם ליכט עצמו סירב היום לשוחח על הנושא עם “גלובס”.

אור ירוק מנתניהו להנפקת תע"א

בתוך כך, במהלך הימים האחרונים הסיר ראש הממשלה, בנימין נתניהו שמשמש מזה כחודש גם בתפקיד שר הביטחון, את ההתנגדות לקידום ההנפקה שמתכננת הנהלת התעשייה האווירית.
כפי שנחשף בעבר ב”גלובס”, כשהיה שר הביטחון, אביגדור ליברמן הורה לרשות החברות הממשלתיות ולראשי תע”א להקפיא את המהלכים שקשורים להנפקה. ליברמן למעשה אימץ את עמדתו של הממונה על הביטחון במשרד הביטחון (המלמ”ב) ניר בן משה, שמתנגד למהלך מחשש לדליפת סודות מדינה במסגרת שיקוף פעילויותיה של החברה הביטחונית.
ההחלטה של נתניהו, שהתקבלה לבקשת ראשי תע”א, ספגה ביקורת נוקבת מצד גורמים בחברה ובשוק הביטחוני. “האם כששר מתחלף, שיקול הדעת של הדרג המקצועי כמו המלמ”ב משתנה?”, תהה גורם שמעורה בתהליך. “מה נשתנה בנסיבות אלה מאז שנתניהו החליף את ליברמן?”.
מי שצפויים להערים קשיים על התהליך הם עובדי החברה. בהודעה שהפיץ היום (ב') יו"ר ועד העובדים, יאיר כץ, לעובדי החברה, הוא התייחס לדיווחים על האור הירוק שנתן נתניהו לחידוש המהלכים להנפקת מניות מיעוט בחברה. "ברצוני להבהיר באופן נחרץ: ארגון העובדים אינו שותף למהלך, אינו מעודכן בו ולא ייתן את ידו להובלת מהלכים חד צדדיים", כתב כץ.
הוא הוסיף כי "בכל מקרה, עד כה לא נעשתה כל פניה מכל גורם לארגון העובדים כדי לקיים על הנושא מו"מ".

עוד כתבות

ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר האוצר ישראל כ"ץ יגיש לממשלה הצעה לתקציב חירום נוסף לשנה

כ״ץ דן עם בכירי משרדו במטרה לגבש תוכנית מקיפה לסיוע לכל מגזרי המשק, שכירים ועצמאים, ללא קשר לתקציב המדינה שבינתיים תקוע ● תרחיש הייחוס: משבר הקורונה יימשך עד למציאת חיסון למגפה

על פערים מגדריים בביטחון העצמי / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

מחקר אחד בשבוע: שוות פחות? על פערים מגדריים בביטחון העצמי

מה אפשר ללמוד מתוצאות האבחון המנהיגותי של אלה, סמנכ"לית בחברת הייטק גלובלית? ● הפרופסור והיועצת צוללים לעומק הביטחון העצמי המגדרי

התעלומה / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

משאית המסתור, הפגישה שבוטלה ברגע האחרון והתיקייה החשודה

ניר לאון מחלים ומגיע לבודפשט, שם הוא פוגש אדם שמוצג כשותפו העסקי ● ד"ר טארק שחאדה מבטל פגישה עם מנכ"ל הבנק ונוסע בדחיפות לפגישה אחרת בחיפה ● ומי שולח לאנדריי אומנסקי הקלטות מטרידות? ● התעלומה: חידה בלשית בהמשכים

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

הסוף רחוק ואי אפשר לראות כלום: מה יהיה עם "יהיה בסדר”?

בין הנאום המיתולוגי של רבין, לציוץ האבסורדי של נתניהו, הזמן מוכיח שהוא בלתי ניתן לאילוף

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

נתניהו: "אציג בקרוב תוכנית סיוע כלכלית לחצי השנה הקרובה"

ראש הממשלה הערב: "אנחנו חייבים לחזור למגבלות כדי לשטח את העקומה" ● בישיבת קבינט הקורונה שהתקיימה אחר הצהריים התפתח עימות כאשר גנץ צייץ את דרישתו כי הסמכויות לטיפול במשבר יועברו לפיקוד העורף; נתניהו איים בבחירות

פרויקט אינפיניטי פארק רעננה  / הדמיה: 3division

בניין משרדים ישראלי ישתתף בפיילוט לשמירה על בריאות העובדים

פרויקט אינפיניטי פארק רעננה, הנמצא בשלבי בנייה של החניון, ישתתף בשני פיילוטים של המועצה האמריקאית לבנייה ירוקה ● "הדאגה הראשונה היא שמירה על בריאות העובד ויצירת סביבת עבודה בטוחה"

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נתוני התעסוקה דחפו את וול סטריט לעליות; הנאסד"ק עלה לשיא, למונייד זינקה בכ-135% ביומה הראשון

מדד הנאסד"ק עלה ב-0.5%, הדאו ג'ונס הוסיף 0.4% ומדד S&P 500 עלה ב-0.5% ● מנוצ'ין: שוקל סבב צ'קים נוסף לאזרחים ● מודרנה צנחה בצל הדיווח על דחיית הניסוי שלב 3 בתרופה לקורונה ● טסלה קפצה לשיא על רקע נתוני המסירות הטובים לרבעון השני

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

תתעוררו. ישראל כבר לא דוהרת למשבר הכלכלי החמור בתולדותיה, היא נמצאת בעיצומו

המשבר הכלכלי, העסקי והחברתי הוא בממדים חסרי תקדים, מדינת ישראל כבר לא דוהרת למשבר הכלכלי החמור בתולדותיה - היא נמצאת בעיצומו, ואפילו תקציב אין ● שר האוצר מתרשל, ראש הממשלה נפקד, שר הכלכלה החדש מנמנם ופקידי האוצר לוקים בקיבעון מחשבתי חמור

קובי בר נתן, הממונה על השכר במשרד האוצר / צילום: איל יצהר, גלובס

"לא יהיו פיטורים במגזר הציבורי; נראה קיצוץ בשכר"

בשבוע שבו משבר הקורונה מכה במגזר הפרטי עם דיווחים על חברות ענק שמפטרות מאות עובדים, מפרסם הממונה על השכר באוצר קובי בר-נתן את הדוח השנתי שלו, שמגלה כמה מנותקים תנאי העובדים במגזר הציבורי מכלל המשק • איך ולמה זה קורה? • פודקאסט "הצוללת", האזינו

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בעליות חדות ברקע לעדכון המדדים: מדד הבנקים קפץ ב-2.7%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.76%, ת"א 90 טיפס ב-1.2% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל ● עליות בוול סטריט לאחר נתונים טובים מהצפוי משוק העובדה האמריקאי

המשתתפים בתוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות לחברה הבדואית / צילום: עדי לוי סלמה

התוכנית שמנסה להביא צעירים בדואים להייטק: "יצרנו אצלם ציפיות ואז הגיע המשבר"

תוכנית בוטקאמפ ללימודי תכנות שמה לה למטרה להביא אל ההייטק את האוכלוסייה שהכי רחוקה ממנו - הבדואים ● צעירים וצעירות השתתפו במיזם הראשוני, בתקווה לעבוד בתחום ולהיות מודל לחיקוי ● דפנה גבר ליפשיץ, מנכ"לית תפוח: "ה’מאני טיים’ הוא למצוא להם משרה בחברת הייטק ולהצליח"

מרכז הפיתוח של ווישטריפ בירושלים / צילום: ינון פוקס

מאמינים ששווים יותר: מי סירבו להצעת רכישה ב-150 מיליון דולר

חברת WishTrip סירבה להצעה של קרן אמריקאית לרכישתה, במקום היא מתכננת הנפקה ב-2022 ● וגם: עובדי התאגיד מוחים על התחלופה הגבוהה ● השיחה

בדיקת קורונה לאנשים שהיו חשופים להתפרצות בשוק המזון הסיטונאי שינפאדי בבייג‘ינג  / צילום: Mark Schiefelbein, AP

נתניהו הוא הראשון לזהות, ואז לאבד עניין

רמת הטיפול בקורונה ירדה כשראש הממשלה הבין שלא מדובר באיום קיומי ● נתניהו זוכה לשבחים על קבלת החלטות, אבל בביצוע בפועל הוא הרבה פחות מוצלח, וגם משרד הבריאות לא בנוי לזה ● שום דבר לא ישתנה עד שהניהול יעבור לגוף ולאדם שמתמחה בביצוע, או ששוב ירחף ברקע אסון ויוכרז סגר

גילן מקסוול / צילום: Cheetoskeeto

ה-FBI עצר את גילן מקסוול, חברתו ושותפתו של ג'פרי אפשטיין

מקסוול, בתו של איל המדיה הכושל רוברט מקסוול, נעצרה בהאשמות שקשורות לחקירה פדרלית בענייניו של ג'פרי אפשטיין, כולל התעללות מינית סדרתית בנשים צעירות ונערות

בורסות אירופה / צילום: רויטרס

הלחץ של מספרי החולים מעבר לים גבר, בורסות אירופה ננעלו בירידות

לאחר תבוסה בבחירות המקומיות, ממשלת צרפת התפטרה לבקשת הנשיא עמנואל מקרון ● הבורסות באסיה ננעלו בעליות חדות ● לא מתקיים מסחר בארה"ב הערב לרגל ערב יום העצמאות האמריקאי ● עם רוח גבית מנתוני המשרות בארה"ב, וול סטריט ננעלה בירוק אתמול

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

השבתת טיסות באל על: כל אנשי צוות האוויר יצטרפו לעובדים שבחל"ת

בימים האחרונים ביטלה אל על טיסות מטען וטיסות נוסעים בודדות ● טייסי החברה לא מאיישים את הטיסות ● מעתה טיסות אל על לא יופעלו, החברה תטיס טיסות מטען עם מטוסים חכורים

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

מלכוד המימון של נתניהו: עתירה לבג"ץ עלולה להרשיע אותו בתיק 1000

המחלוקת בין נתניהו למנדלבליט בעניין קבלת המתנה מספנסר פרטרידג' אינה התגוששות משפטית בין השניים, אלא בלב כתב האישום נגד רה"מ ● אם נתניהו יעתור נגד היועמ"ש לבג"ץ, הוא מסתכן בקבלת קביעות שיפוטיות קשות נגד קו ההגנה שלו במשפטו הפלילי, סנגוריו לא ייקחו את הסיכון הזה

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

ביממה האחרונה: 1,377 דורשי עבודה חדשים

ב-24 שעות האחרונות התקבלו בשירות התעסוקה 3,190 דיווחים על חזרה לעבודה ● ● נכון להיום רשומים בשירות 850,409 דורשי עבודה, מהם 585,094 בחל"ת

גלידות פלדמן ודקל וקנין. מענה לתקופה / צילום: יח"צ

רגישות למשבר הכלכלי ושימוש נכון בפרזנטורים: המהלכים הפרסומיים המובילים של החודש

במדד חדש נבחן בכל חודש מה היו הקמפיינים שהציבור הרחב דיבר עליהם ● החודש על הגריל: גלידות פלדמן, yes וקסטרו ● וגם, מי המנצח בקרב המתוקשר בין נוטריליון לסמילאק

משחק בבלומפילד תחת גשם/ צילום:  בר לביא

האיום של בעלי הקבוצות שלא לפתוח את העונה מזכיר אקדח ללא כדורים

בליגות הכדורגל והכדורסל דורשים פיצוי נדיב מהאוצר, ומאיימים שבלעדיו לא יפתחו את העונה הבאה ● הקבוצות אמנם נפגעו קשה מהיעדרות הקהל, אבל הסיכוי שדרישותיהן ייענו קלוש