גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בריק: יש להקים ועדת חקירה בראשות שופט עליון לבדיקת צה"ל

אלוף במיל' יצחק בריק השתתף הבוקר בוועדה לביקורת המדינה והתייחס לביקורת שלו כלפי מוכנות צה"ל למלחמה ● "אין כאן עניין אישי. אני רוצה שלא נחזור לטראומה של מלחמת יום הכיפורים"

אלוף במיל' יצחק בריק / צילום: אביב חופי
אלוף במיל' יצחק בריק / צילום: אביב חופי

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), קיימה הבוקר (ד') דיון פומבי בנוגע לביקורת של אלוף במיל' יצחק בריק לגבי מוכנות צה"ל למלחמה. בעבר כינסה יחימוביץ' דיון מן הסוג הזה, שהתקיים בדלתיים סגורות.

בפתח הדברים אמרה יחימוביץ' שרמת הלחצים לבטל את הדיון הזה "חרגה מעבר לכל פרופורציה - כמעט באופן חסר תקדים. 1001 דרכי שכנוע, הפצרות, אזהרות, ונסיונות להראות כאילו לוועדה אין סמכות". עוד ציינה יחימוביץ' כי אתמול נוצר מצב כאילו האויב זה בריק ולא איראן חזבאללה או חמאס. "זה לא מקובל עליי. קראתי את הדוח. לא מסכימה עם חלקים ועם אחרים כן".

ברקע הדברים עמדה גם ביקורת חסרת תקדים של האלוף במיל' ח"כ אלעזר שטרן שקרא לבריק לא לבוא ולהטריד את הח"כים עם הביקורת על הצבא. "נמאס מן ההתנהלות שלך, שחרר אותנו" כתב לו שטרן במכתב.

בריק ציין בדבריו כי הביקורת שלו מבוססת על שיחות ובדיקות עם מאות ואלפי חיילים ומפקדים. "לא רבתי עם אף אחד, אין כאן עניין אישי. אני רוצה שלא נחזור לטראומה של מלחמת יום הכיפורים. אך מתרחש תהליך הידרדרות של שנים. יש תרבות ארגונית קלוקלת ולא מתעסקים בליבה של הבעיה". 

אלוף במיל' יצחק בריק וח"כ שלי יחימוביץ' בוועדת הביקורת למדינה / צילום: איה מזרחי, דוברת ח״כ יחימוביץ

בריק קרא להקמת ועדת חקירה בראשות שופט: "על-מנת שנוכל להיכנס לשינוי מן היסוד של התרבות הארגונית של צה"ל ולתקן את הקשיים במערכת".

בריק אמר כי התרבות הארגונית בצה"ל כיום היא החמורה ביותר מזה עשרות שנים, "מאז שהתגייסתי לצבא". הוא ציין שמפקדים לא נדרשים להסביר ביצועים, לא נדרשים לעמוד בסטנדרטים, אין התייחסות לביקורת על מערכת הביטחון, אין תיקון ליקויים.

בריק סיפק דוגמה מדוח ביקורת על חטיבת שריון, שבוצע על-ידי 25 קצינים (אך לא יכול היה לפרט מתוך הדוח הסודי). לדבריו דוח הביקורת על אותה חטיבת השריון הושלם לפני שנה, אך דבר לא נעשה לתקן ולהתייחס לדוח. "תפסיקו להגיד בריק בריק, זה דוח של קצינים מקצועיים שהיו בצוות הביקורת".

בריק ציין כי החיילים הצעירים והקצינים הצעירים שמדווחים לו, ומשוחחים עמו לא תמיד מודעים לתמונה הכוללת. הוא סיפר כיצד צה"ל איבד שליטה על נושא השימוש בניידים על-ידי החיילים. "לא יתכן שחיילים יושבים בשמירות עם סמארטפונים, נכנסים לשיעורים עם סמארטפונים, והם מנהלים שיח שמאבד כל מנהיגות ופיקוד. הם נכנסים לצוק איתן לתוך המלחמה עם ניידים שניתן לאכן אותם. זה עולם שהשתגע".

לדבריו, בצה"ל מזניחים את שגרת הטיפול בנשקים, "חיילים יורדים משבוע מבצעי ולא מפרקים ולא מנקים את הנשקים. אין בעולם צבא כזה. איך ינצחו ככה מלחמות?". הוא ציין שבצה"ל אין נוהג של חניכה וליווי של קצינים צעירים. "המג"דים נמצאים כל הזמן בדיונים ולא מגיעים לגדודים ולחנוך את המ"פים והמ"מים הצעירים". בנושא לקצינים צעירים, בריק ציין שלא מדריכים אותם לנהל שגרת מחנה בנושאים מגוונים של קיום מסדרים, ניקיון נשק, חתימה על ציודים, אובדן נשק, וניהול שמירה.

ראש חטיבת הביטחון במשרד מבקר המדינה, תא"ל במיל' יוסי ביינהורן, הציג בפתח הדברים את הליקויים שנמצאו בדוח מבקר המדינה משנת 2014 בנוגע לכשירות לא מספקת של מפקדים, אשר לדבריו עוברים הכשרות קצרה מדי. בנוסף התייחס ביינהורן למוכנות ימ"חים, וכשירות מערך המילואים.

תא"ל אורי גורדין, רמ"ד זרוע יבשה, אמר בדיון: "הצבא מוכן למלחמה. אני יודע זאת מן המג"דים, מפקדי הזרועות, מח"טים. יצא דוח שלנו שבו כל המח"טים מציפים בעיות, אך אומרים שהצבא מוכן למלחמה".

עוד ציין גורדין כי עם "הכניסה לשנה הרביעית של תר"ש גדעון, הושקעו עוד 2 מיליארד שקל ביחידות זרוע היבשה. יש עוד דברים לטפל בהם, אך חשוב להגיד שצה"ל הוא צבא מבוקר מאוד, כל יחידה עוברת ביקורת, המטה הכללי מבקר, ומבקר המדינה. יש מבקרים פנימיים וחיצוניים, וצה"ל עושה הרבה לתקן את הליקויים". 

באשר לשימוש בוואטסאפ כדרך תקשורת בצבא, אמר גורדין כי הקצינים והחיילים מקיימים תקשורת מגוונת בדרכים מודרניות, כולל בניידים, אבל "אין הורדת פקודות מבצעיות באמצעות וואטסאפ, הפקודות ניתנות בקשר. יש פקודה של הרמטכ"ל לא להעביר פקודות בוואטסאפ. כל מי שחייל ונמצא בטירונות, יודע שאין לו אפשרות לתקשר, למעט אחרי השעות של סיום המשימות. אנחנו מתמודדים עם שינוי הנורמות כל הזמן, וברור שיש מדי פעם חריגות מן הנורמות, ואנחנו מתקנים".

באשר למצב הימ"חים, אמר גורדין כי הוא מזמין את ח"כ יחימוביץ' עם הוועדה לבוא לביקור פתע באיזה ימ"ח שהיא תבחר. "ההזמנה פתוחה, בטוח יש פערים בחלק מן המקומות, אבל אנחנו שקופים ופתוחים לביקורת", אמר. 

אלוף במיל' איל בן-ראובן (המחנה הציוני) אמר בתגובה לדברים הקשים של בריק, שגם כחבר ועדת חוץ וביטחון הוא קרא את הדוחות של בריק, יצא עם כמה חברי כנסת לימ"חים בצפון, נפגש עם מפקדי אוגדות וחטיבות במילואים והלך לדבר עם אנשים שהוא בחר (ולא לפי בחירת הצבא).

לדבריו, "אין ויכוח שחסרות משאיות בימ"חים, וחסר שדרוג בימ"חים, ואין ויכוח על המשכורות הנמוכות של הנגדים בימ"חים, ואין ויכוח שיש צורך במתקן אימונים ליחידות בצפון, ולא בצאלים, אך לעומת זאת בפגישות שלי עם מג"דים ומח"טים במילואים, אנשים שלא עושים חשבון ואומרים את האמת בפרצוף, אך מה שאתה עושה להגיד למפקדי צה"ל שפיהם ולבם לא שווים, זה שיגעון".

בן-ראובן הרים את קולו על בריק ואמר כי מעשיו גורמים לאימון הציבור בצה"ל. "יש גבול למה שנעשה פה. אני תמיד מדבר בשקט. אני אומר לך, ידידי בריק, אתה עברת את הגבול". 

במהלך הדיון ציין גורדין כי הוא לא מכיר אנשים בתוך צה"ל שהטילו דופי ודיברו נגד פועלו של בריק. יו"ר הוועדה, ח"כ יחימוביץ', השיבה לו: "אליי התקשרו גורמים מצה"ל כדי לפגוע ביושרתו של בריק”.

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

על אף הצהרת התמיכה של הממשל בסיפוח: הקונגרס דחה אותה

בית-הנבחרים בוושינגטון קיבל החלטה שתומכת בפתרון שתי מדינות ● רוב הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד ההחלטה – ועימם חמישה רפובליקאים ● קריאה מפורשת נגד סיפוח שטחים בגדה ● שתי הצירות הדמוקרטיות המוסלמיות בקונגרס הצביעו נגד ● השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק: לא נוקטים עמדה

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

ארנון בר דוד / צילום: כדיה לוי

יו"ר ההסתדרות מגיב למאמר של שקד ב"גלובס": "אנחנו לא אויבי האומה"

בר-דוד כיוון את דבריו כתגובה למאמר שפרסמה אתמול ב"גלובס" יו"ר מפלגת הימין החדש ושרת המשפטים לשעבר ח"כ איילת שקד: "אם מישהו חושב להשית את הגרעון מתקציב המדינה על העובדים – אנחנו נעמוד כחומה בצורה ונצא לרחובות"

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

אוקסיקונטין (Oxycontin) של פרדו פארמה / צילום: ג'ורג' פריי, רויטרס

שמה של משפחת סאקלר הוסר מאוניברסיטה בבוסטון בצל פרשת משככי הכאבים בארה"ב

אוניברסיטת טאפטס בבוסטון תסיר את השם סאקלר מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות ● נשיא האוניברסיטה: "בהתחשב בנזק שגרמה מגיפת האופיואידים בה קשורים בני משפחת סאקלר והחברה שבבעלותם, פרדו פארמה, ברור כי המשך הצגת השם סאקלר אינו עולה בקנה אחד עם ערכינו"

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

עמית דרור / צילום: ננו דיימנשן

עמית דרור, נשיא ומנכ"ל ננו דיימנשן, פורש מתפקידו; יואב שטרן יחליפו

דרור יישאר בחברה, ויעבור לתפקיד של Customer Success Officer, וימשיך לכהן גם כדירקטור

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה