גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ארצנו לא מאושרת מהתנהלות ראש הממשלה": הודו הקודרת חוזרת

נרנדרה מודי ספג אתמול תבוסה כבדה, מפלגתו איבדה את השלטון בשתיים, אולי שלוש מדינות, ומפלגת הקונגרס של משפחת גאנדהי קמה לתחייה ● מסריו העיקריים, של צמיחה כלכלית ולאומנות הינדואית, לא עבדו ● זו הייתה חזרה לבחירות של השנה הבאה: מודי מועמד לנצח בהן, אבל חלפו הוודאות והיהירות

נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun
נרנדרה מודי/ צילום: רויטרס, Soe Zeya Tun

הצהרות הניצחון של האופוזיציה היו מאופקות, אבל מעמיקות. נשיא מפלגת הקונגרס, ראהול גאנדהי, יורש העצר של השושלת המשפחתית, הסתפק בחיווי, "ארצנו שלחה מסר, שאין היא מאושרת מהתנהלותם של ראש הממשלה ושל מפלגתו".

אחד המיוחסים שבזקני המפלגה, פארוק עבדוללה, לשעבר ראש הממשלה של מדינת קשמיר (היחידה בהודו עם רוב מוסלמי), הכריז: "היום השתנה מצב רוחה של ארצנו".

ראש הממשלה של מדינת מערב בנגל, מאמאטה באנרג'י (Banerji), השייכת למפלגה מקומית, דיברה בבנגאלית, אבל השתמשה בשתי מלים באנגלית, "התחלת הסוף", זאת אומרת התחלת סוף שלטונו של נארנדרה מודי.

זו לפי שעה רק משאלת לב, לא עובדה; אבל לאחר חילופי הברכות עם בנימין נתניהו בעברית לרגל חג החנוכה, ראש ממשלת הודו קיווה לפך שמן קצת יותר מלא. אתמול התברר, שמפלגת העם ההודית (BJP), שהוא עומד בראשה, איבדה את השלטון לפחות בשתי מדינות, אולי בשלוש. בעוד ארבעה חודשים בערך (התאריך עדיין לא נקבע) יהיו בהודו בחירות ל'לוק סאבהא', בית הנבחרים הפדרלי. הבחירות שתוצאותיהן נודעו אתמול, בחמש מדינות בצפון הודו ובמרכזה, היו חזרה כללית. ל-BJP לא היו ניחומים.

בבת עינה

אלה תוצאות הצריכות לעניין את העולם החיצון; בוודאי צריכות לעניין את ישראל. מודי היה בשנה שעברה ראש הממשלה ההודי הראשון שביקר בארץ, בהפגנה של ידידות ושל רצון טוב. נתניהו הוזמן זמן קצר אחר כך לביקור גומלין, הראשון של ראש ממשלה ישראלי בהודו זה 15 שנה.

מודי אמנם לא היה אדריכל היחסים עם הודו; התחילה אותם מפלגת הקונגרס של משפחת גאנדהי לפני רבע מאה ויותר. אבל הוא הוציא אותם מן הארון. בלשון ההלצה הדיפלומטית, "ישראל חדלה להיות פילגש והפכה לאשה חוקית". היקף היחסים הוא פנומנלי, והם נופלים בחשיבותם רק מן היחסים עם ארה"ב. אפשר להגיד עליהם ללא הפרזה, שהם בבת עינה של מדיניות החוץ הישראלית.

מודי עלה לשלטון בקול תרועה גדולה לפני ארבע שנים וחצי. הוא הוביל את מפלגתו לניצחון בחירות מסיבי. היא קיבלה רוב מוחלט של המושבים בפרלמנט, עניין נדיר בהודו. שום מפלגה לא השיגה רוב כזה במשך שלושים שנה. הוא ניהל מסע בחירות אפקטיבי להפליא, שהוא, הוא והוא עמדו במרכזו. אלה היו הבחירות הנשיאותיות ביותר בתולדות הודו, אשר ירשה את משטרה הפרלמנטרי מבריטניה ב-1947.

"לאומן הינדואי"

מפלגת העם של הודו יצאה מחלציה של תנועה הינדואית דתית ולאומנית, שהתנגדה לאופי החילוני, שמפלגת הקונגרס ניסתה לשוות להודו. כאשר שאלו את מודי אם הוא חושב את עצמו ללאומן הינדואי, הוא השיב, "אני לאומן ואני הינדואי; ממילא אני לאומן הינדואי". אבל זו לא הייתה התשובה ההכרחית. הוא יכול היה לתאר את עצמו, באופן מכליל יותר, כ"לאומן הודי". ההינדו הם אמנם הרוב הגדול של האוכלוסייה, אבל בהודו יש לפחות 172 מיליון מוסלמים, 27 מיליון נוצרים (נתוני 2011), ועוד דתות, כתות ושבטים שלא היו מתארים את עצמם כ"הינדו".

שתי המגמות העיקריות של ממשלת מודי היו החשת הצמיחה הכלכלית וחיזוק היסוד ההינדואי.

נתוני הצמיחה בהודו תמיד מרשימים, כאשר משווים אותם לשאר העולם. מי לא היה רוצה חמישה, ששה או שבעה אחוזי צמיחה בשנה? אבל צמיחה מהירה לעולם אינה מהירה מספיק בשביל ארץ הצריכה לקלוט 12 מיליון עובדים חדשים מדי שנה בשנה.

הבעיה של BJP, מאז עלתה ברצינות על המפה הפוליטית בערך לפני 40 שנה, הייתה עירוניותה. הודו הייתה ועודנה מדינה חקלאית וכפרית. שני שלישים של 1.3 מיליארד תושביה מתגוררים בכפרים (נתוני הבנק העולמי). התרחבותו המרשימה מאוד של מעמד בינוני עירוני אינה נוגעת להם, אלא בעקיפין ובמידה מוגבלת.

אשר למערכת ההינדואיזציה, היא חצתה גבולות, ולא פעם לבשה אופי קיצוני, למשל בהרחבת האיסור על צריכת בשר בקר, עד כדי התנכלות פיזית, אפילו מעשי לינץ' של מוסלמים. התחילה מערכה למחיקת רמזים לעבר המוסלמי ממפת הודו. תוקנו ספרי לימוד כדי לחזק את התודעה ההינדואית. נזיר הינדואי קנאי התמנה לראש הממשלה של הגדולה במדינות הודו, אוטאר-פראדש (גדולה כברזיל).

מחלק התה והנסיך

ב-2004, ממשלה קודמת של BJP, שעמד בראשה משורר נעים הליכות וידיד ישראל, הייתה משוכנעת לחלוטין שהיא תחזור ותיבחר בזכות הצלחותיה הכלכליות. סיסמת הבחירות שלה הייתה "הודו הזוהרת". היא הפסידה, בהפרש קטן, מפני שהחמיצה מעיקרה את הטרגדיה הנמשכת של הודו הקודרת, הודו המופקרת והנעזבת, זו המתגוררת בכפרים.

אחר כך, BJP נדדה בישימון האופוזיציה עשר שנים. ממשלת הקונגרס חזרה ונבחרה ב-2009, בקלות יחסית. אבל חמש השנים הבאות שלה עמדו בסימן האטה כלכלית וגילויי שחיתות מבעיתים. ב-2014 היא נחלה תבוסה מהממת, איבדה ארבע חמישיות של מושביה בפרלמנט, וירדה מתחת למינימום הנדרש כדי שהמפלגה תוכר כאופוזיציה רשמית.

במסע הבחירות שלו, מודי, שבנעוריו היה מחלק תה פשוט, צלף ללא רחם במשפחת נהרו-גאנדהי המיוחסת (נהרו, Nehru, הוא האב, ראש הממשלה הראשון של הודו העצמאית; 'גאנדהי' אינו המהטמה, אלא שם משפחת בעלה של אינדירה, בתו של נהרו, ראש הממשלה השלישית של הודו. האיות 'גאנדהי', קרוב יותר אל הפונטיקה ההינדית. ה-H ב- Gandhi נהגית במקור). הוא לא רק לעג למנהיג המיועד של המפלגה, ראהול ("הנסיך", הוא קרא לנינו של נהרו), אלא התחייב "לנקות" את הודו ממפלגת הקונגרס. זאת אומרת, לא סתם להביס אותה בבחירות, אלא למחות אותה מעל פני האדמה.

ליחה לא נס

צריך להגיד שלאחר תבוסת 2014, סיכויי הצלחתו נראו ניכרים מאוד. בהדרגה, המפלגה איבדה כמעט את כל מאחזיה הפוליטיים. היא הוכתה שוק על ירך במדינות הגדולות ביותר של הודו. בהיעדר בסיס פוליטי ובהיעדר כוח הפטרונות לא הייתה כל סיבה להניח שיש לה עתיד.

אבל אתמול למדנו, שליחה של המטוטלת הפוליטית בהודו לא נס. היא "הדמוקרטיה הגדולה בעולם", בין השאר מפני שבוחריה מסוגלים לשנות את דעתם. כמה מן התוצאות של אתמול מדהימות למדי. BJP הפסידה כמובן בכפרים, אבל במדינת רג'סטן היא נחלה מפלה כבדה גם בערים.

חריפותו הפוליטית של מודי, שעוררה הערצה מסויגת גם מצד מבקריו, קולפה מציפוי הטפלון שלה. רופאי הספין של המפלגה ניסו לנתק אתמול את מודי מתבוסת מפלגתו. אבל הוא, ממש כמו דונלד טראמפ בבחירות של אמצע הקדנציה בארה"ב, מתקשה להתנתק: הוא השתתף ללא לאות, הופיע בעשרות עצרות, תקף אישית את יריביו, התפאר ברקורד שלו. סטירת הלחי היא אפוא על פרצופו, לא פחות ממה שהיא על פרצוף מפלגתו.

אין זה אומר שהוא עכשיו שה המובל לטבח בבחירות הכלליות המתקרבות. אבל חיוך הביטחון והיהירות נמחה מפניו. המשחק רחוק מלהסתיים. 

_שימות קודמות ב- yoavkarny.com וב- https://tinyurl.com/karny-globes

ציוצים (באנגלית) ב- twitter.com/YoavKarny

עוד כתבות

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

שוק הרכב הישראלי הוא חלומו של כל גובה מסים בעולם

"היתרון" האמיתי של שוק הרכב הישראל מנקודת המבט של הכנסות המיסוי, הוא השליטה הטוטאלית והממוקדת של המדינה בביקוש לרכב באמצעות מנגנון המס ● פרשנות

משחק גמר גביע המדינה לנוער בין מכבי נתניה להפועל באר שבע באדיבות התאחדות הכדורגל הישראלית / צילום: באדיבות התאחדות הכדורגל הישראלית

רוב שחקני הכדורגל לא יגיעו לליגת העל, אבל אולי אחד יהפוך לכוכב: קרן ההון סיכון של קבוצת הילדים

חוסר השקעה בחינוך השחקנים הצעירים, מחסור במתקני אימונים ראויים וחוזים דרקוניים שקושרים ילדים למועדונים ● אלה רק חלק מהמכשולים שצריך לעבור ילד בדרך לקריירה פוטנציאלית של כדורגלן ● קבוצות ילדים כקרן הון סיכון: רוב השחקנים לא יגיעו לליגת העל, אבל אולי אחד מהם יהפוך לחד-קרן ● ליגת העל חוזרת – פרויקט מיוחד

רפי רותם. גם העונש צומצם צילום: איל יצהר

רפי רותם - עד בפרשת רצח או גם חשוד?

שבועיים אחרי רצח של עבריין, חושף השחיתות רפי רותם נלקח לתחנת משטרה ונחקר על מעורבות כביכול בפרשה ● לפי הפרקליטות, רותם היה רק עד בפרשת הרצח; לפי המשטרה, הוא היה גם חשוד ● עו"ד פנחס פישלר המסייע לרותם: "אני דורש שהפרקליטות תעביר את התיק המלא לעיונו של נציב התלונות דוד רוזן"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד מתפארת בצמצום החוקים החדשים – אז איך יש יותר?

מבול של הצעות חוק פרטיות שטף את הכנסת ה-20 - אבל כמה מהם באמת נכנסו לספר החוקים? ● שרת המשפטים לשעבר איילת שקד טוענת שהיא צמצמה את ההיקף ב-50%, אבל זה מה שאומרים המספרים ● המשרוקית של גלובס

בניה בשכונה החדשה מצפה ימים, צפת / צילום: עיריית צפת

הסבת מפעל הבטון של איטונג פגעה בתוצאות אינרום: הרווח הנקי צנח ביותר מ-20% ברבעון השני

חברת מוצרי הבנייה מציגה ירידה של 9% בהכנסות הרבעוניות ל-228 מיליון שקל וצניחה ברווח הנקי ל-23 מיליון שקל ● יביא לה מזל? מנכ"ל מפעל הפיס לשעבר, עמרי לוטן, ימונה לתפקיד מנכ"ל החברה הבת נירלט

צבי מרום,/ צילום: איל יצהר

באטמ מפרסמת דוח כספי ראשון לאחר חזרתה לבורסת ת"א: החברה עברה לרווח תפעולי ונקי

הכנסותיה של חברת הטכנולוגיה הסתכמו במחצית הראשונה של 2019 ב-56.2 מיליון דולר - ירידה של 3.4% ביחס לתקופה המקבילה ב-2018 ● עם זאת, בתחום הביו-רפואה נרשמה עלייה של 2% בהכנסות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

מוריס קאהן, בני לנדא ועשרות בכירי משק נוספים לנתניהו: עצור את גירוש ילדי מהגרות העבודה

שורה ארוכה של אנשי כלכלה ומשק, בהם גם שמואל חרל"פ, יוסי ורדי ואודי אנג'ל, כתבו בפנייה רשמית לרה"מ כי "כמה מאות ילדים אינם מאיימים על צביונה של מדינת ישראל. לפני עשר שנים הענקת מעמד לקבוצה של 600 ילדי מהגרי עבודה שמאז גדלו, שירתו בצה"ל לצד ילדינו והינם אזרחים ישראליים למופת. אנו קוראים לך לפעול באותה הדרך"

פרויקט תמ"א 38 בראשל"צ / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

12 מיליון שקל להתחדשות העירונית בשמונה רשויות שונות זה ממש לא מספיק

רוב הדירות בארץ עדיין נמצאות בבניינים קטנים שיש בהם עד 10 דירות, ובשביל להגביר את הצפיפות ולחזק בניינים צריך שהמדינה תשקיע הרבה כסף ● דעה

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

קשיים במו"מ בפלאפון: ועד העובדים מחדש את העיצומים

בין היתר אין הוצאה של ציוד וסחורה מהמרלו"ג (מרכז לוגיסטי), כולל מכשירים ניידים שנשלחו לתיקון ע"י לקוחות החברה

יארון טס / צילום: יח"צ

עתיד הרפואה בשלט רחוק: רופאים באוסטרליה יעשו משמרת לילה בארה"ב

משאבת הנקה שאוספת מידע, הולוגרמות שמספקות מידע לרופאים בלי להביט במסכים וניטור מרחוק של בתי חולים - חברת פיליפס בונה מסלול בריאות מקיף ועתידני לצרכן ● יארון טס, סמנכ"ל חדשנות ואסטרטגיה בחברה, אומר שהטכנולוגיות קיימות, אבל הדרך להטמעתן ארוכה: "רופאים בבתי חולים לא מרגישים אחראים לבריאות החולים, אלא שתפקידם לתקן מה שמקולקל. לכן המערכת קורסת"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

המחקר של בנק ישראל על פריון מנותק מהמציאות העסקית בתחומי המיסוי והסלולר

מה הבעיה של דוח המחקר הראשון תחת הנהגתו של פרופ' אמיר ירון? למרות העובדה שבנק ישראל מתגאה מאוד בעבודת המחקר המקיפה, המלצותיו כלליות מדי, שלא לומר אשלייתיות ● אי-אפשר לכתוב המלצות תאורטיות, צריך לכתוב המלצות מעשיות ● דעה

איילת שקד בהצגת רשימת "ימינה" לכנסת / צילום: כדיה לוי, גלובס

כמה פלסטינים יקבלו אזרחות ישראלית אם נספח את שטחי C?

איילת שקד רוצה לספח את שטחי C, ושותפה לרשימה, בצלאל סמוטריץ' חולם על הגדה המערבית כולה ● השאלה המרכזית בתוכנית המדינית של "ימינה" היא כמה פלסטינים חיים בשטחים הנתונים למחלוקת, ולמה קשה כל-כך לספור אותם? ● האזינו לפודקאסט "המשרוקית של גלובס"

מוצר של ונוס קונספט  / צילום: אתר החברה

חברת האסתטיקה הרפואית ונוס קונספט תמוזג לחברת רובוטיקה בנאסד"ק לפי שווי של 240 מיליון דולר

החברה הממוזגת צופה השנה הכנסות של 130-135 מיליון דולר, רובן מפעילותה של ונוס ● המנכ"ל דום סרפינו: "אנחנו רוצים להגדיל את השוק ללקוחות שהם לא פלסטיקאים ויכולים להרשות לעצמם רק את המכשיר שלנו בזכות המודל העסקי" ● "הרובוטיקה תהיה השדרוג הבא שלנו בשוק האסתטי"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חזקה בבורסה: ת"א 35 עלה ב-1.2%, טבע זינקה ב-5%

מדד ת"א 90 טיפס ב-1.5%, ומדד הבנקים עלה ב-1.95% ● אלטשולר שחם גמל זינקה בעוד 6% ובכך השלימה זינוק של 36% מאז שהונפקה בבורסה ● במהלך החודשים אפריל-יוני חלה ירידה של 4.6% בייצור התעשייתי בישראל, כך פרסמה הלמ"ס ● וואן טכנולוגיות זינקה ב-7.1% לשיא ● חד-אסף צפויה לצמצם את פעילות הייצור בשוק המקומי ולפטר 45 עובדים

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

האם איילת שקד ניסתה לקדם את כניסתה לליכוד באמצעות הבטחה להשפעה על היועמ"ש?

היום בצהריים פרסם עיתון "הארץ" (העיתונאי חיים לוינסון) כי במסגרת ניסיונות ההצטרפות לליכוד, איילת שקד שלחה שליחים מטעמה שניסו להבטיח לרה"מ כי היא תעבוד למענו אצל היועמ"ש אביחי מנדלבליט ותגבה מהלך של הענקת חסינות לנתניהו

ארז רוזנבוך / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רוכשת 56 דירות בפתח תקווה ב-130 מיליון שקל

החברה הודיעה היום כי רכשה ארבעה בניינים בשכונת כפר גנים ג' שמאוכלסים במלואם ● שכר הדירה השנתי המתקבל בגין השכרת הנכסים עומד על כ-4.1 מיליון שקל

הכפר ג'דיידה־מכר / צילום: פאול אורלייב

המדינה רוצה להוסיף 15 אלף דירות במועצת ג'דיידה-מכר - ותיאלץ להתפשר על פחות ממחצית

בשבוע שעבר קיימה הוותמ"ל דיון בשתי תוכניות שמבקשות להוסיף אלפי דירות למועצה שבגליל המערבי ● במועצה המקומית הביעו הסתייגות וטענו כי המדינה מנסה להחיות מחדש תוכנית שנדחתה בעבר, שמשמעותה בפועל היא הקמת יישוב חדש

שפיר הנדסה / צילום: מצגת החברה

המצב שפיר, למרות השחיקה בהכנסות: שפיר הנדסה מציגה רווח של 164 מיליון שקל במחצית 2019

הכנסות חברת התשתיות והפרויקטים למחצית השנה קטנו ב-8% ל-1.4 מיליארד שקל ● שפיר נהנתה ברבעון השני משינוי חד בסעיפי המימון שלה, מה שסייע לה להציג שיפור של 3% ברווח הנקי

איתן פטיגרו / צילום: יח"צ יוסי זליגר

ראש מועצת שוהם: בעלי קרקע מעכבים בנייה? שישלמו ארנונה כאילו הכול בנוי

ראש המועצה איתן פטיגרו מציע להשית על המתעכבים בבנייה ארנונה בגובה שימוש בזכויות הבנייה במגרש: "לממש את פוטנציאל ההכנסות ולמנוע פילים לבנים"

אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

פיענוח פשעים וזיהוי רמאים: איך הפך הקול שלנו לטביעת האצבע החדשה?

פיתוחים טכנולוגיים, ובראשם הבינה המלאכותית, מאפשרים להתחקות אחר ניואנסים בקול וכך לאתר רמאים ולסייע לרופאים לאתר מחלות