גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעלי הקרקע תבעו, והמועצה התקפלה וביטלה הפקעה

המועצה המקומית והוועדה המקומית לתכנון ולבניה פרדס חנה-כרכור התכוונו להפקיע שטח במתחם בית הספר החקלאי, אולם ביטלו את ההפקעה בעקבות תביעה בגובה 30 מיליון שקל

 

בית הספר החקלאי / צילום: גיל ארבל
בית הספר החקלאי / צילום: גיל ארבל

המועצה המקומית והוועדה המקומית לתכנון ולבניה פרדס חנה-כרכור ביטלו הפקעות שביצעו בחטיבת קרקע גדולה במתחם בית הספר החקלאי המצוי בתחום המועצה, בעקבות תביעה בסך 30 מיליון שקל שהגישה נגדה בעלת הקרקע, "חברת חקלאי פרדס חנה - מיסודה של התאחדות האיכרים בישראל". התביעה הוגשה בחודש מרץ האחרון ופורסמה ב"גלובס".

בעקבות הגשת התביעה, ובהיעדר יכולת כלכלית לממן את עלות הפיצויים בגין ההפקעות, פנו המועצה המקומית והוועדה המקומית לשר הפנים אריה דרעי על מנת לקבל את אישורו לביטול ההפקעות.

לאחר שאישור זה ניתן, ניתן גם פסק דין בבית המשפט המחוזי בחיפה, בהסכמת הצדדים, המורה על ביטול ההפקעות והשבת הקרקע לבעלותה של חברת בית הספר החקלאי. החברה יוצגה על ידי עוה"ד שחר בן-עמי ורועי בראונר ממשרד עוה"ד שרקון, בן-עמי, אשר ושות' & נאמן, קינן ושות'.

המתחם ההיסטורי של בית הספר הוא בשטח של למעלה מ-200 דונם. לאחר שנסגרו בית הספר עצמו ב-2011, חולק המתחם לשלושה חלקים: החלק הדרומי נמכר ליזמי נדל"ן לצורך הקמת שכונת מגורים, ובחודשים האחרונים אושרה בו סופית תוכנית לבניית 158 יחידות דיור. התושבים, אגב, התנגדו נחרצות לתוכנית זו בטענה לפגיעה בערך ההיסטורי של המתחם.

החלק הצפוני חולק לשני חלקים. חלקו נמכר למדינת ישראל לטובת הפעלת בית ספר על ידי המועצה המקומית לילדי היישוב, וחלקו נותר בידי החברה התובעת, אשר הפעילה בו בית ספר אנתרופוסופי, המופעל על ידי עמותה ששוכרת את השטח.

בתביעה שהוגשה טענה חברת בית הספר החקלאי להפקעות בלתי-חוקיות שביצעו במתחם בית הספר החקלאי ביישוב. החברה טענה כי בסוף 2014 היא נדהמה לגלות כי המועצה והוועדה המקומית רשמו בטאבו הערות בגין הפקעת אצטדיון הכדורגל ההיסטורי של בית הספר, אשר מצוי בתחום הקרקע שנותרה בבעלות החברה לאחר חלוקת המתחם.

לטענת החברה, המועצה המקומית והוועדה המקומית ביצעו מחטף בלתי-חוקי של הפקעת קרקעות, תוך שהן מפרות את חובתן לפי החוק למסור הודעות לחברה בגין ביצוע ההפקעה. עוד טענה החברה כי מדובר היה בהפקעה בלתי-חוקית מכיוון שתוכניות בניין העיר שחלו באותן שנים, ככל לא איפשרו את ביצוע ההפקעות.

החברה המשיכה וטענה, כי המועצה המקומית והוועדה המקומית אינן חולקות על כך שיש לפצות את החברה בגין ההפקעות שבוצעו, אך לא שילמו את פיצויי ההפקעה, גם לא את הסכומים שאינם שנויים במחלוקת כפי שהצהירו עליהן.

החברה טענה, כי המועצה המקומית והוועדה המקומית מתנכלות לה גם בדרכים נוספות, שאינן חוקיות. למשל באמצעות משלוח דרישות, התראות וקנסות על כך שלא מבוצע ניקיון של שטח האצטדיון על ידי החברה ודרישה שהחברה תכשיר את חניון מגרש הכדורגל לטובת הציבור, זאת אף שהשטחים כבר הופקעו וכלל לא היו שייכים עוד לחברה, אלא רשומים על שם המועצה. עתה הסתיים העניין בכך שההפקעות בוטלו והקרקע הושבה לבעלותה של חברת בית הספר החקלאי.

שחר בן-עמי/ צילום: יחצ

ביה"ס החקלאי: היסטוריה מפוארת

בית הספר החקלאי פרדס-חנה הוקם באמצע שנות ה-30 של המאה הקודמת, בשטח שנתרם על ידי הברון רוטשילד במושבה פרדס-חנה - יישוב שנקרא על שם בת דודתו של הברון. בית הספר היה חלק מחזונו של הברון להצמיח בישראל דור של חקלאים והוא נועד ליצור מסגרת חינוכית, שבה יוכלו בני האיכרים לעבור הכשרה חקלאית ולהשתלב במשקים.

עם השנים הפך בית הספר לאחת המסגרות החינוכיות הבולטות בישראל. בין בוגריו ניתן למנות את העיתונאי מוטי קירשנבאום ז"ל, השופט אמנון סטרשנוב, מנכ"ל טבע לשעבר ישראל מקוב ואחרים.

האידאולוגיה התקשתה אמנם לשרוד את מבחן הזמן, אבל בית הספר הוותיק נותר פעיל.

עד אמצע שנות ה-80 היה בית הספר שייך להתאחדות האיכרים והוא נחשב ליוקרתי והונהג בו שכר לימוד גבוה. בפנימייה לנו בני המושבות הרחוקות מטולה, יסוד המעלה וגדרה. בתהליך הדרגתי, בית הספר נפתח לילדים שלא היו בני איכרים ולעולים חדשים, עד שבשנות ה-90 הפך לבית ספר מקיף אזורי. במקביל הגיע בית הספר, שהיה מוסד פרטי, לגירעון פיננסי אדיר. לאור ירידת קרנו של החינוך החקלאי וקשיים כלכליים, נסגר בית הספר ב-2011. 

עוד כתבות

שלמה נחמה, יו"ר אלומיי קפיטל  / צילום: אלי דסה

דרישת התשלום של רמ"י גרמה לאלומיי להקפיא פרויקט אגירה שאובה של 1.4 מיליארד שקל בצוק מנרה

למנכ"ל הפרויקט, דורון גרופר, ולחברי הצוות שלו ניתנה הודעה על הפסקת הסכם העסקה, הצפויה להיכנס לתוקף בעוד 90 יום, אם לא תירשם התקדמות מול רמ"י

דוד אמסלם / צילום: יוסי זמיר

שר התקשורת אמסלם חתם על עסקת מכירת השליטה בבזק

המהלך התאפשר בעקבות אישורו של היועמ"ש, למרות שאמסלם לא היה זקוק מבחינה חוקית לאישורו ● עמי ברלב, מנכ"ל ביקום: "מודים לצוות משרד התקשורת ושר התקשורת שניהלו מהלך יסודי תוך התנהלות מקצועית במיוחד לטובת הציבור במדינת ישראל"

אבי וייס / צילום: חיים דוד

כולם מדברים מפוזיציה, גם אלדד קובלנץ ואבי וייס

קרב עקיצות נרשם היום בכנס העיתונות באילת בין מנכ"ל התאגיד, שאמר כי מהדורות החדשות בערוצים המסחריים בידוריות, למנכ"ל חדשות 12 שביקש ממנו "רשימה של 4-5 סקופים שהביאו חדשות כאן 11" ● וגם, מה ההבדל לשיטת וייס בין אמנון אברמוביץ לעמית סגל?

אורי ענבר ואמיר רובין/ צילום: שלומי יוסף

משתקמים אחרי שבץ? ספיידרמן יכול לעזור: המציאות הרבודה נכנסת לעולם הרפואה

טכנולוגיות של מציאות מדומה ורבודה מתחילות להיכנס לעולם הרפואה ● מנכ"ל Sixense אמיר רובין וראש ארגון חברות המציאות הרבודה אורי ענבר מסבירים מדוע הולוגרמות הן העתיד של התחום ומספרים מה יכול עולם הרפואה ללמוד מתעשיית הרכב באימוץ הטכנולוגיות החדשות

בניין בורסת הנאסד"ק במנהטן / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות בואינג: הדאו ג'ונס הצליח להימנע מהטריטוריה השלילית ורשם שיא נוסף

מניית ענקית התעופה זינקה לאחר שדיווחה כי תחזור לספק את מטוסי 737 מקס שקורקעו ● פורסקאוט קפצה בעקבות דיווחים כי היא עומדת להימכר ● מכירות עליבאבא ביום הרווקים עלו לשיא ● בורסות אירופה ננעלו בנטייה לירידות ● חברת Walgreens קיבלה הצעת רכש מלאה מקרן KKR, לפי דיווח בבלומברג ● התמ"ג בבריטניה ברבעון השלישי צמח ב-0.3%, מתחת לתחזית ● בורסת הונג קונג צנחה ב-2.7% לאחר שהמשטרה פתחה באש במסגרת ההפגנות ההמוניות

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

הסלמה ביטחונית: אחרי חיסול הבכיר בעזה - אזעקות מהדרום עד המרכז

(עדכונים שוטפים): ביתו של בהאא' אבו אל-עטא, שהוגדר על ידי צה"ל כ"פצצה מתקתקת", הופצץ בשכונת שג'עאיה ● הג'יהאד האסלאמי: "התגובה שלנו תזעזע את היישות הציונית" ● אזעקות נשמעו מעוטף עזה ועד לגדרה, ראשון לציון וחולון. אין לימודים בדרום ובערים במרכז

ברני סנדרס/  צילום: רויטרס

ברני סנדרס: השמאל חייב להכיר בהישג העצום של הקמת ישראל

במאמר שכותרתו "כיצד להילחם באנטישמיות" מהלך סנדרס על חבל דק – מאשים את טראמפ במתן השראה להתפרצות של אלימות אנטישמית, ובה בעת מודה שביקורות מסוימות על ישראל יכולות לגלוש לאנטישמיות ● הכרה במצוקת הפלסטינים אינה שלילת לגיטימציה מישראל

מעבדות חברת אבוט (Abbott) / צילום: שאטרסטוק

הסקטור המנומנם הזה הוא הטיפול הרפואי המומלץ לסובלים מתנודתיות

על רקע השיאים במדדי המניות בשוק האמריקאי, בוחנים משקיעים כיצד לשפר את החשיפה המנייתית העולמית ● למה תת סקטור הציוד הרפואי יעניין אותם?

ענת גואטה / צילום: איל יצהר

בדרך לספק שירותי מסחר בישראל: רשות ני"ע מקלה על גופים משוויץ

בנקים שוויצרים מורשים שירצו לספק שירותי ברוקראז' לציבור הרחב בישראל יידרשו להגיש "רק" בקשה להיתר למתן שירותים אלה

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חדשות טובות לחברות הסלולר: ישלמו עשרות מיליוני שקלים פחות עבור ערבויות

משרד התקשורת החליט להקל על המפעילים גם בערבות עבור הרישיון וגם עבור הערבות בחובות הפריסה ● החדשות שלא יאהבו לשמוע הם שבמכרז הדור החמישי המשרד לא משנה את התנאים לגבי תדרי ה–700 מגה הרץ המבוקשים

כיפת ברזל/צילום:תמר מצפי

מי עובד היום ואיפה הכל סגור: אלו הנחיות פיקוד העורף המלאות

מחשש לתגובת הג'יהאד האסלאמי לחיסולו של מפקד בכיר בארגון על ידי צה"ל הבוקר, הודיע פיקוד העורף כי כל מקומות העבודה שאינם חיוניים בגוש דן - יישארו סגורים ● רשויות בדרום ובמרכז הארץ הכריזו על ביטול הלימודים ● צירי תנועה הקרובים לגדר נחסמו ● הבנקים עברו למתכונת חירום

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

פתיחה חיובית בבורסות אירופה: הדאקס מטפס ב-0.4%

אופטימיות לגבי שיחות הסחר מתדלקת את המדדים ● הניקיי היפני עולה ב-0.5%, הבורסה בהונג קונג עולה ב-0.3%, שנחאי ללא שינוי, והבורסה בסינגפור עולה ב-0.56%% ● עיני המשקיעים מופנות לעדות יו"ר הפד ג'רום פאואל בסנאט

בנימין נתניהו / צילום: רפי קוץ, גלובס

עודה: "נתניהו ישאיר רק אדמה חרוכה בניסיון נואש להשאר בתפקידו"

בבוקר שלאחר החיסול בעזה הוכרזה כוננות שיא בעוטף ובמרכז, והרוחות הפוליטיות סוערות ● גנץ "מגבה כל פעילות נכונה למען ביטחון ישראל", הנשיא ריבלין נתן גם הוא גיבוי מלא לתקיפה, וברשימה המשותפת מאשימים: "תקיפה שנועדה למטרות פוליטיות"

מנכ"ל Curo מאיר אלבוחר ופרופ’ צבי בנטואיץ/ צילום: איתי ברנע

לא רק עישון ובליעה: החברה שמפתחת דרך חדשה לצריכת קנאביס רפואי

חברת Curo מפתחת דפית מסיסה, שמאפשרת לצרוך קנאביס מתחת ללשון ● המוצר מיועד לטיפול בהפרעות שינה ובגלאוקומה

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מניית אסתטיקה על סטרואידים: אינמוד זינקה 188% מההנפקה וכבר שווה 1.3 מיליארד דולר

הכנסות אינמוד גדלו ברבעון השלישי של 2019 ב-57% ל-40 מיליון דולר, והרווח נקי עלה ל-16 מיליון דולר - גידול של 87% ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה ● המייסד והמנכ"ל משה מזרחי: "הדרישה למוצר הייחודי שלנו עולה, ואנחנו מתכננים לחדור לשווקים חדשים"

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

האם המצב הביטחוני הוא הדחיפה המשמעותית שגנץ צריך להקמת ממשלת אחדות

לח"כ בני גנץ אין בשלב הזה שום גיבוי ציבורי ופוליטי להקים ממשלת מיעוט עם מפלגות השמאל בתמיכה של הרשימה המשותפת, משמע האפשרות שעל הפרק היא רק הקמתה של ממשלת אחדות ● פרשנות

חיפוש נפט וגז/ צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

ארגוני הסביבה נגד חיפוש פצלי שמן באתר אורון: "עוול היסטורי"

ארגוני הסביבה נגד חיפוש והפקת פצלי שמן: "מדובר בסתירה מובהקת להתחייבויות המדינה לצמצום גזי חממה" ● הארגונים פנו למנהל מקרקעי ישראל בדרישה לא לתת רישיון לחיפושי פצלי השמן והזהירו מפני השפעות שליליות על הטבע ובריאות הציבור ● המשרד להגנת הסביבה סבור כי "עסקה זו מעניקה תמריץ לאחד מסוגי הדלקים הגרועים ביותר וכי לקידומה יהיו השלכות שליליות על ישראל"

אתונה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שמש והטבות מס: כך מנסה יוון למשוך מיליונרים מרחבי העולם

מי שיעתיק את עסקיו ליוון, ישקיע כחצי מיליון אירו ויגור בה יותר מחצי שנה ישלם רק 100 אלף אירו על כל הכנסותיו ● התוכנית נועדה להזרים הון זר למדינה, שעדיין נאבקת בקשיים כלכליים

בני גנץ, יו"ר כחול לבן / צילום: אופק אבשלום, יח"צ

לגנץ נשארו תשעה ימים: אלה התרחישים האפשריים בפלונטר הפוליטי שישראל תקועה בו

הימים נוקפים, ההתבטאויות מכל הצדדים מחריפות, וכל צד מנסה לשפר עמדות לקראת ההכרעה שתיפול בתקופת הזמן הזו ● התרחיש הסביר ביותר הוא ממשלת אחדות, אך ממשלות מיעוט של הליכוד או כחול לבן גם הן אופציות, וכך גם הליכה לבחירות בפעם השלישית