גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלט הר טוב: סימנט מייבאת מלט מתאגיד שפועל באיראן

כך כתבה החברה במכתב לשר האוצר וליועץ המשפטי לממשלה - יממה אחרי שנקבע היטל של 0.25% על יבוא מלט מחו"ל • סימנט: "במלט הר טוב מנסים להלך אימים"

מלט / צילום: שאטרסטוק
מלט / צילום: שאטרסטוק

מלט הר טוב מבקשת מהמדינה לבחון בדחיפות את מעמדו של קונצרן המלט העולמי "לה פארג' הולסים", שהוא ספק המלט העיקרי שנמכר בישראל בתנאי היצף. הטענה היא, בשל מה שהיא מגדירה: "אינדיקציות מרובות ומשמעותיות" שמצביעות על מעורבות כלכלית ועסקית ומשמעותית מצדה באיראן.

הרקע לפניית מלט הר טוב למדינה בתלונה בנושא, הוא חלק ממאבק השליטה שמסעיר את שוק המלט הישראלי - בעקבות יבוא בהיצף של מלט שנעשה בידי סימנט איי.אס שבבעלות מספנות ישראל.

אתמול הודיע שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, כי יטיל היטל מינימלי על יבוא של מלט לישראל, בגובה של 0.25%, וזאת למורת רוחה של מלט הר טוב שמזהירה כי תיאלץ לסגור את המפעל שלה שליד בית שמש בשל קשייה להתחרות בתנאי השוק הנוכחיים. מלט הר טוב ביקשה מהמדינה להטיל היטל היצף בגובה של עד 22%.

לה פארג' הולסים היא ספקית המלט שחברת סימנט איי.אס מייבאת לישראל, ומוכרת אותו במחירים נמוכים באופן שמדאיג את היצרנים המקומיים ומכרסם בנתח השוק שלהם.

במכתב ששיגר בשמה של מלט הר טוב עו"ד אייל רוזובסקי ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות' ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אבי דיכטר, לשר האוצר, משה כחלון וליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט - נטען כי לקונצרן לה פארג' הולסים החזקות בחברת המלט האיראנית ESPANDAR.

לפי הטענות, חברת הולסים השוויצרית, אחת מבין החברות שהתמזגו ויצרו את הקונצרן לה פארג' הולסים, החזיקה בעבר ב-49.9% ממניות ESPANDAR.

העדות האחרונה להחזקותיה של הולסים ב-ESPANDAR הייתה בדוח הכספי שהיא פרסמה בשנת 2010. במכתב של עו"ד רוזובסקי נטען, כי מאז 2010 נעלמו עקבות האחזקה של הולסים בחברה האיראנית, לרבות מדוחותיה של החברה הממוזגת, וזאת מבלי שיצא דיווח כלשהו על מכירה מניותיה ב-ESPANDAR האיראנית, או שינויי בעלות שחלו בה. "מספר עובדים של ESPANDAR מתארים ברשתות החברתיות השונות את החברה ככזאת שגם כיום מהווה חלק מקבוצת לה פארג' הולסים", מתאר עו"ד רוזובסקי במכתב, ומציין בין השאר את הפרופיל של סגנית מנכ"ל החברה האיראנית ברשת לינקדין, שבו מתוארת הפעילות של ESPANDAR כחלק מפעילותה של לה פארג' הולסים.

בתלונה נאמר עוד, כי ESPANDAR מפעילה לפחות 6 מפעלים ליצור מלט ברחבי איראן, והיא תופסת נתח שבין 7% ל-10% משוק המלט במדינה. "מדובר בפעילות עסקית משמעותית ביותר ובתחומים רגישים מעין כמוהם, נוכח חיוניות המלט כמוצר תשתית המשמש לבנייה, לתחבורה, לתעשייה, לביטחון להגנה ולבניית מפעלים ומתקנים לרבות מתקני גרעין: לדעת מרשתנו, לא ניתן לשלול גם מעורבות ישירה של ESPANDAR בבניית מבנים, ביצורים, בונקרים ועוד לצורך ביסוס וקידום תכנית הגרעין של איראן והאינטרסים הביטחוניים והצבאיים שלה", נכתב.

עוד נכתב, כי "לנוכח היותה של איראן מדינת אויב ולנוכח החקיקה הקיימת שמציבה את מדינת ישראל בחזית הסנקציות הכלכליות נגד איראן ותוכנית הגרעין שלה ומקנה בידיכם את הסמכות והחובה לפעול נגד תאגידים שמקיימים פעילות כלכלית משמעותית באיראן, וזאת מתוקף החוק למאבק בתכנית הגרעין של איראן ופקודת המסחר עם האויב, שאוסרים על גורמים עסקיים ישראליים לקיים עסקים עם גורם זר שמסייע לתכנית הגרעין האיראנית".

בפנייה של מלט הר טוב, באמצעות עו"ד רוזובסקי, נכתב עוד כי נוכח החשדות על ישראל לשקול הכרזה על לה פארג' הולסים כגורם זר שמסייע לאיראן או לתאגיד שמקיים קשר עסקי איתה - כך שכל פעילות כלכלית בין גורמים ישראליים לבין הקונצרן תיאסר.

מכתבו של עו"ד רוזובסקי מזכיר גם פרסומים מן העבר, אודות חקירות שמתקיימות באירופה על חשד לתשלום שוחד מצד לה פארג' הולסים לגורמים הקשורים לדאעש, כדי שיאפשר לקונצרן להמשיך ולפעול בשטחים שהיו מתחת לשליטתו בסוריה במהלך מלחמת האזרחים במדינה.

עוד נטען, כי קונצרן המלט גם מחזיק במניות מיעוט בסימנט איי.אס, וזאת באמצעות חברות ואנשי קש מטעמו. במכתב ציטט עו"ד רוזובסקי דברים שצוטטו בעבר מעו"ד דרור שטרום בעיתונות הכלכלית, שלפיהם לה פארג' מחזיקה במניות מיעוט בחברה הישראלית. 

מסימנט נמסר בתגובה כי "כנראה שלמאבק של מונופול המלט ושלוחיו למניעת תחרות בתחום המלט בישראל והורדת יוקר המחיה בישראל אין גבול, הכל מותר והכל לטובת המטרה היחידה של גריפת רווחי עתק לכיסם. לאחר שמפעל המלט הכושל של הר טוב הוציא את עובדיו לסכן נהגים תוך חסימת כבישים, כעת הם מנסים לעשות שימוש ציני ומניפולטיבי במוסדות הביטחון של מדינת ישראל תוך שהם שוב ושוב מנסים להלך אימים עם סיפורי איראן ודאעש. זאת לאחר שכשלו בנסיונות להלך אימים על הציבור עם סיפורי ארדואן. מסתבר שהציבור, ומקבלי ההחלטות, אינם טיפשים כמו שחושבים בהר טוב ואינם קונים את סיפורי המעשיות שתכליתם היחידה היא מניעת תחרות בריאה והורדת מחירי המלט, לטובת הציבור בישראל.

כנראה שבהר טוב מאמינים כי כל שקר עליו חוזרים מספיק פעמים יהיה מי שיאמין בו. למען הסר ספק, לה פארג' הולסים היא בסך הכל אחת מספקיות המלט של סימנט הרוכשת מלט מאחד ממפעליה ביוון. אין ללה פארג' כל אחזקות בסימנט! יתרה מכך, ללה פארג' הולסים, אחת מחברות המלט הגדולות בעולם, אין כל פעילות מסחרית באיראן או עם איראן".

עוד כתבות

אס”א ת”א מול מכבי כשרונות חדרה בגמר גביע המדינה לנשים 2019 / צילום: עודד קרני - באדיבות ההתאחדות לכדורגל

הבת שלכם רוצה להיות שחקנית כדורגל מקצועית? המדינה מעדיפה שלא

ליגת העל שתיפתח בשבת תהנה מתמיכה של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה, בזמן שליגת הנשים הבכירה נמצאת בקשיי קיום ומתוקצבת ב–3.2% בלבד בהשוואה לגברים • איך שוברים את מעגל האפליה התקציבית ומפרקים את הסטיגמות החברתיות שכרוכות בשליחת ילדה לחוג כדורגל • והאם קרוב היום שבו שחקניות בישראל יוכלו להתפרנס מהענף בכבוד ● פרויקט מיוחד

בנימין נתניהו / צילום: שלומי יוסף

נתניהו: "יש גירעון של 12-13 מיליארד שקל, טיפלתי כבר בגדולים מזה"

כחלק משידור וידאו לייב בפייסבוק, ראש הממשלה טען כי הוא יפתור את בעיית הגירעון לא באמצעות העלאת מסים, אלא ע"י הקטנת הוצאות הממשלה ● "אם אתם רוצים אותי, אל תיפלו בפח של הצבעה למפלגות אחרות"

181 מנהלים אמריקאים חותמים "רווחים זה לא הכל" / צילום: רויטרס

המנכ"לים הבכירים בארה"ב בהצהרה משותפת חריגה והיסטורית: מפסיקים להתמקד בשורת הרווח

לקראת שינוי תפיסתי היסטורי בקפיטליזם: מטרת חברה עסקית היא לא למקסם רווחים לבעלי מניות - אלא לכלל החברה • כך הצהיר "השולחן העגול של העסקים" - פורום שמאגד כ-200 חברות ענק אמריקאיות, ושכח את מה שהטיף להם לפני ארבעה עשורים הכלכלן השמרני מילטון פרידמן • נראה שדור המנהלים הנוכחי של הקפיטליזם מתחיל להפנים את ערכי התקופה החדשה ● ניתוח "גלובס"

שי דתיקה / צילום: מתוך האתר לינקדאין

הנפקה ראשונה בעולם של מטבע דיגיטלי כנייר ערך - על החתום, יזמים מישראל

חברת הקריפטו הישראלית INX הגישה תשקיף לגיוס 130 מיליון דולר עםמינימום שמתחתיו ההנפקה לא תצא אל הפועל של 5 מיליון דולר ● בתשקיף כותבת INX, המציגה את עצמה כחברה המפתחת פתרון מפוקח למסחר בנכסי בלוקצ'יין: "החזון שלנו הוא לפתח שתי פלטפורמות מסחר ומטבע דיגיטלי שיספקו ודאות רגולטורית לתעשיית נכסי הבלוקצ'יין"

אודי ורד/ צילום: איל יצהר

אלביט גברה על רפאל: תספק מערכות הגנה לנגמ"שים של צה"ל בכ-250 מיליון שקל

במסגרת ההליך שהושלם באחרונה, מינהל הרכש של משרד הביטחון בחר במערכת מסוג חץ דורבן של אלביט מערכות יבשה – תעש ● מערכת חץ דורבן פותחה על ידי תעש מערכות, אך החברה הופרטה בסוף 2018 ונמכרה לאלביט

אייל בן סימון / צילום: תמר מצפי

הריכוזיות הגיעה לפרדס: הפניקס תחלק את החזקתה במהדרין כדיבידנד בעין, וגם נכסים ובנין תידרש לפעול

בעקבות זאת, קבוצת דלק, השולטת בהפניקס, צפויה לקבל לידיה כ-12.5% ממניות מהדרין, בעוד שקבוצת מאיר משאיות תקבל לידיה כ-4.5% ממניות מהדרין ● מאז דווח המהלך של הפניקס, איבדה מניית מהדרין כ-8.5% מערכה

ריקול / צילום: Shutterstock

הסלמונלה חוזרת לטחינה: חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם של מעדני מיקי

חברת "מעדני מיקי" מודיעה על חשש להמצאות סלמונלה בחומר הגלם (טחינה גולמית) אותו היא רוכשת מספק חיצוני ● מעדני מיקי מייצרת סלטים גם במסגרת מותג פרטי (רמי לוי) והקריאה כעת מתייחסת גם למוצרים הללו, מדובר בטחינה ובחומוס במשקלים 250 גרם ושלושה קילוגרם

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים

חברת התרופות אנדו הודיעה על הסכם פשרה עקרוני עם מדינת אוהיו בגובה 10 מיליון דולר בלבד במסגרת פרשת משככי הכאבים ● מניית החברה מזנקת כעת במסחר בוול סטריט

יובל שטייניץ / צילום: שלומי יוסף

שטייניץ על מתקן שורק: "תרבות הישראבלוף עדיין לא נעלמה"

שר האנרגיה הציג היום את ממצאי ועדת הבדיקה בעניין מתחם שורק, ואמר כי התגלו נתונים שגויים וזיוף בשניים מתוך חמשת מתקני ההתפלה ● "לאור חומרת הממצאים ננקוט בחלק מהם אכיפה מינהלית מחמירה, ואחרים יועברו לחקירת משטרה" ● הבדיקה נערכה בעקבות חשיפת "גלובס"

כלכלה אוסטריה // צילום: שאטרסטוק

אג"ח למאה שנים? חותם על זה ב-100%

כשהמלצתי בספטמבר 2017 להסיט חלק מתיק ההשקעות לאיגרות חוב אולטרה-ארוכות, הגיבו לי שזה רעיון השקעה מהגיהינום, ושמדובר בהפסד ודאי של עשרות אחוזים ● מאז עברו פחות משנתיים, ואיגרת החוב של אוסטריה ל-100 שנים, למשל, השיאה תשואה של 100% ● איך מתרחשת הכפלה של שווי ההשקעה בשנתיים באיגרת של מדינה המדורגת +AA, והאם מח"מ ארוך זו עדיין השקעה כדאית?

 יצחק גת, היו"ר והמנכ"ל הזמני של חברת פתרונות התקשורת אורביט טכנולוג'יס / צילום: יח"צ

מחשבים מסלול מחדש: יצחק גת מונה למנכ"ל הזמני של אורביט טכנולוג'יס; עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני

אסיפת בעלי המניות של חברת אורביט טכנולוג'יס אישרה את מינויו של יו"ר החברה, יצחק גת, גם לתפקיד המנכ"ל הזמני ● חבר הכנסת לשעבר עמר בר-לב מונה לדירקטור חיצוני בחברה ● שתי ההצעות אושרו בתמיכה של 100% מהמשתתפים בהצבעה וללא התנגדות

גוגל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה נגד שיתוף פעולה של החברה עם רשויות ההגירה בארה"ב

מעל אלף עובדי גוגל חתמו על עצומה, אותה פרסמו באתר "מדיום", שדורשת מהנהלת החברה להצהיר כי גוגל לא תעבוד עם רשויות הגירה ובקרת גבולות בארה"ב, בטענה כי יחס הרשויות לפליטים ומבקשי מקלט אינו הוגן ● העובדים קראו לגוגל שלא לשתף עם הרשויות פעולה ע"י הענקת של תשתיות או משאבים בהווה או בעתיד

מייסד ומנכ"ל וואווי רן ז'נגפיי/ צילום:  רויטרס

מייסד וואווי: "מצב של חיים או מוות. נחתוך בשכר עובדים מיותרים"

רן ז'נגפיי שלח מזכר לעובדי ענקית הטכנולוגיה הסינית, שבו הודיע כי וואווי נמצאת במצב של חיים או מוות בשל הסנקציות מצד ארה"ב ● "במחצית הראשונה התוצאות שלנו נראו טוב. הכמות הגדולה של העסקאות גרמה לתזרים המזומנים להיראות טוב, אבל זה לא מייצג את המצב האמיתי"

שאול ואיריס אלוביץ' בבית המשפט / צילום: שלומי יוסף

תיקי נתניהו: היום ייערך השימוע לשאול ואיריס אלוביץ'

קו ההגנה של אלוביץ' צפוי לנסות לנתק את הקשר הסיבתי לכאורה בין הסיקור באתר וואלה ובין ההתנהלות של נתניהו מול בזק כשר התקשורת וכרה"מ ● בנוסף צפויים סנגורי אלוביץ' לתקוף את תזת התביעה, שלפיה בזק קיבלה מנתניהו הטבות רגולטוריות בהיקף של מיליארד שקל

מארק צוקרברג / צילום: סטפן לם, רויטרס

המהלך של פייסבוק הצליח? ב-FTC סבורים כי המיזוג עם אינסטגרם עשוי לבלום את פירוקה

יו"ר רשות הסחר הפדרלית ג'וזף סימונס אמר אתמול כי התוכנית של הרשת החברתית לשלב את התשתיות של אינסטגרם, וואטסאפ ופייסבוק עשויה להוות מכשול בפני פירוקה

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

זינוק של 25% בשבוע: מלם תים נוסקת לשיא אחרי הדוחות

את המחצית הראשונה סיימה הקבוצה עם עלייה של 12% בהכנסות שעלו ל-1.1 מיליארד שקל ● הכנסות מגזר התוכנה והפרויקטים גדלו ב-37.3% במחצית הראשונה והסתכמו ב-263.1 מיליון שקל ● יישום תקן חכירות IFRS16, לצד העלייה ברווח מפעולות רגילות, הקפיץ את ה-EBITDA במחצית הראשונה ב-79.3%

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

"הרבה אנשים בחשו בקדירת המגעים עם הליכוד. הצעת התמיכה בחסינות לנתניהו לא הייתה על דעתי"

שקד, יו"רית "ימינה" ושרת המשפטים לשעבר, הגיבה בשיחה עם "גלובס" לפרסום לפיו שליח מטעמה הציע תמיכה במהלך שיעניק חסינות לנתניהו בתמורה לקבלתה לליכוד ● "כנראה שמישהו אמר את זה, אבל הוא עשה את זה מיוזמתו ועל דעתו - וללא ידיעתי" ● "מי שמספר אחת חוטף הכי הרבה אש"

אחריות תאגידית / צילום: Shutterstock

הקפיטליזם האמריקאי עושה צעד גדול לכיוון אירופה

181 מנהלי החברות המובילות בארה"ב פרסמו הצהרה יוצאת דופן שבה טענו כי לחברות עסקיות יש מחויבות לשיפור פני החברה ● במובנים רבים, ההצהרה האמריקאית "עוקפת" את אירופה, כשהיא מתייחסת גם לטובתם של ספקי החברה, ללקוחות שלה ולאיכות הסביבה כחלק מהותי ממטרות התאגיד ● פרשנות

דוד מילגרום, יו"ר מידרוג / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש היום שעת כושר מיוחדת במינה להקפיץ את שוק ההון בדרגה או בכמה דרגות למעלה"

יו"ר חברת הדירוג מידרוג שבשליטת מודי'ס העולמית, דוד מילגרום, מציע מספר דרכים לחיזוק שוק ההון הישראלי וגם מאמין שבפעולות נכונות ניתן לפתור את בעיית הגירעון מבלי להעלות מסים: "אם נאושש את הצמיחה במשק, הוא ייסגר לבד, ובאמצעות שוק ההון אפשר לעשות זאת"

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מעל לכל דמיון: מניית פריון כבר ב-6.25 דולר, אחרי זינוק של -11% אמש בנאסד"ק

לפני כחודשיים נקב בית ההשקעות האמריקאי Lake Street במחיר יעד שנראה דמיוני למדי – 6 דולר, לעומת מחיר של פחות מ-3 דולר בו נסחרה אז המניה ● שווי החברה יותר מהוכפל מתחילת יולי ל-159 מיליון דולר