גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הלם בארה"ב: שר ההגנה מאטיס התפטר במחאה על ההתקפלות בסוריה

לאחר ההתפטרות נודע: טראמפ הורה לפתוח בהליכי הוצאת כוחות גם מאפגניסטן ● מכתב ההתפטרות של מאטיס – סטירה לטראמפ: מוקיע את השקפותיו הבדלניות ● "אתה ראוי לשר הגנה שדעותיו יעלו בקנה עם דעותיך" ● לא נענה לבקשת הנשיא להביע תמיכה בהוצאת הכוחות מסוריה ● וכקינוח: הממשל על סף השבתה בהעדר הסכמה על התקציב

דונאלד טראמפ וג'יימס מאטיס / צילום: רויטרס
דונאלד טראמפ וג'יימס מאטיס / צילום: רויטרס

בצעד שחולל זעזוע בארה"ב, הודיע אמש (ה') שר-ההגנה של ארה"ב, ג'ים מאטיס, כי החליט להתפטר וכי יפרוש מתפקידו בסוף פברואר. ההתפטרות היא מחאה על החלטת דונלד טראמפ להוציא את הכוחות האמריקאים מסוריה "מהר ככל האפשר" למרות התנגדות נמרצת של מאטיס ושל הממסד הצבאי כולו.

זמן קצר לאחר ההתפטרות, גילה פקיד בכיר בממשל, כי טראמפ הורה לפתוח בהליכים להוצאת הכוחות האמריקאים גם מאפגניסטן בשבועות הקרובים כדי לשים קץ למלחמה שם שנמשכת כבר 17 שנים. המשמעות היא שידוד מערכות כללי במדיניות החוץ והביטחון של ארה"ב: העדפת הסתגרות בדלנית והפניית עורף לתפקיד שמילאה ארה"ב מאז תום מלחמת העולם השניה כמנהיגת העולם החופשי. מאטיס נלחם במגמות האלה - והפסיד.

מכתב ההתפטרות של שר ההגנה אינו מטייח את חילוקי הדעות בינו לבין טראמפ. הוא מוקיע את השקפותיו הבדלניות של הנשיא, מגנה את יחסו המזלזל בבעלות הברית המסורתיות של ארה"ב ומדגיש, בפניה לטראמפ: "אתה ראוי לשר הגנה שדעותיו יעלו בקנה אחד עם דעותיך" (ובמילים אחרות: אם אתה מצפה לקבל תמיכה ממני - שכח זאת).

החלטת מאטיס התקבלה בהלם, אם לא בבהלה בוושינגטון. שר ההגנה, מפקד חיל הנחתים לשעבר, שנודע בכינוי "כלב משוגע", נחשב כאחד מהקולות השפויים היחידים בממשל טראמפ, כמעקה שחוצץ בין ארה"ב לבין תהום של תוהו ובוהו. "המעקה הזה קרס היום", הכריז בפאתוס אנליסט בתכנית מלל טלוויזיונית.

לאורך השנתיים הראשונות של טראמפ בבית הלבן רווחו שמועות שמאטיס, יחד עם שר-החוץ לשעבר, רקס טילרסון, וראש מטה הבית הלבן, ג'ון קלי, שעומד לפרוש בעוד כמה ימים, ראו את עצמם כ"מבוגרים אחראים " בממשל של ילד שמושל עם חובבנים. היו אפילו שמועות שהיתה בין השלושה הבנה שלפחות אחד מהם יישאר בוושינגטון בכל זמן נתון כדי לסכל מהלך נשיאותי פוטנציאלי שעלול לפגוע בביטחון הלאומי של ארה"ב. טילרסון פרש, קלי יצטרף אליו כמה ימים בעוד ועכשיו נמצא מאטיס עם רגל אחת בחוץ.

"פרישתו של 'המבוגר האחרון בחדר', בדיוק בתקופה שבה מסתמן טראמפ כמבודד, בלתי יציב ופחות רציונלי, במידה הולכת וגוברת, מפחידה, בצדק, מחוקקים ובעלות ברית", כתבה אמש בעלת הטור (הימנית) ג'ניפר רובין ב"וושינגטון פוסט".

הסנטור מארק וורנר, הדמוקרט הבכיר בוועדת המודיעין של הסנט, צייץ אמש: "זה מבהיל... (מאטיס הוא) אי של יציבות לנוכח הכאוס בממשל טראמפ... כפי שלמדנו מהגישה הבלתי מתודית של הנשיא לסוריה, הביטחון הלאומי שלנו חשוב מכדי שנפקיר אותו לגחמות ההבלתי צפויות של טראמפ".

והסנטור הרפובליקאי בן סאס אמר: "זה יום עצוב לארה"ב, מפני ששר ההגנה מאטיס נתן לנשיא את העצות שהוא היה צריך לקבל. מאטיס מאמין, ובצדק, שרוסיה וסין הן יריבות, ושאנו מנהלים מלחמה נגד הג'יהאדיסטים ברחבי תבל, שמנסים להרוג אמריקאים".

עוד לפני ההתפטרות, אמר הסנטור הרפובליקאי לינדסי גרהאם, ידיד אישי של טראמפ, כי ההחלטה להסיג את הכוחות האמריקאים מסוריה היא "אסון... עם השלכות הרסניות על הביטחון הלאומי שלנו" ו"כתם על הכבוד הלאומי של ארה"ב". לדבריו, הוצאת הכוחות היא "בגידה" בבעלות הברית של ארה"ב באזור. "אי אפשר לנצח כשנכנעים, ההחלטה הזו כמוה ככניעה", הוא אמר. (טראמפ, בתגובה, צייץ: "גרהאם מזלזל בחיי החיילים האמריקאים בחזית").

טרם ברור מה בדיוק אירע בעימות האחרון בין טראמפ לשר ההגנה שלו. החלטת הנשיא להתקפל מסוריה התקבלה בעקבות שיחתו עם נשיא טורקיה, רג' טאיפ ארדואן, בשבוע שעבר. בשיחה איים ארדואן לתקוף את הכוחות הכורדים בסוריה, בעלי ברית ותיקים של ארה"ב באזור. ארדואן מתנגד בתקיפות לשיתוף הפעולה רב השנים בין ארה"ב לכורדים וטוען כי הכוחות הכורדים הם ארגון טרור. אך ארה"ב רואה, או לפחות ראתה עד עתה, בכורדים שותפים יעילים במאבק נגד דאעש. בכל זאת, טראמפ אמר למקורבים, כי פלישה טורקית לסוריה תהווה איום על הכוחות האמריקאים שם והחליט לפנותם.

בכל זאת, הפנטגון לא אמר נואש והמשיך במאמצים לשכנע את טראמפ לחזור בו. על פי דיווחים בתקשורת האמריקאית, טענו בכירים במשרד ההגנה, כי הוצאת הכוחות תהיה בגידה בכורדים. בסדרת פגישות ושיחות ועידה בימים שחלפו, ניסו מאטיס ובכירים אחרים בפנטגון להסביר לנשיא, שהמשמעות של שינוי חד כזה במדיניות האמריקאית היא להפקיר את סוריה להשפעה רוסית ואיראנית. יתר על כן, זניחת הכוחות הכורדים תפגיע במאמצי ארה"ב לרכוש את אמונם של לוחמים מקומיים במדינות שבהן יש לה עניין אסטרטגי כאפגניסטאן, תימן וסומליה.

אחת האפשרויות שהעלו בכירי הפנטגון בשיחות עם טראמפ היתה להוציא את כוחות האמריקאים מסוריה בהדרגה, אך טראמפ העדיף לשלוף את כל הכוחות משם בבת-אחת.

שום דבר לא עזר. טראמפ התעקש ואפילו ביקש ממאטיס לתת הצהרות תמיכה פומביות בהוצאת הכוחות מסוריה. מאטיס סירב, וטראמפ עשה מה שהוא אוהב לעשות: הוא הפיק סרטון וידיאו שבו הוא ניצב על מדשאת הבית הלבן מצהיר שארה"ב ניצחה את דאעש ושהגיע הזמן להחזיר את החיילים הביתה. בפנטגון התקבל הסרטון הזה בתדהמה, על פי כמה דיווחים.

לדברי "ניו יורק טיימס", אמר מאטיס לידידים ועוזרים בחודשים שחלפו שתפקידו מטיל עליו אחריות להגן על 1.3 מיליון החיילים האמריקאים בשירות פעיל ושאחריות זו מצדיקה את הוויתורים שהוא צריך לעשות בשירותו של נשיא תזזיתי. על פי גרסאות אחרות, הוא אמר, כי אין בדעתו להתפטר: "אם טראמפ רוצה שאלך, הוא חייב לפטר אותי". הנסיגה מסוריה היתה כנראה הקש ששבר את גב הגמל.

וכך, אתמול אחה"צ הגיע מאטיס לבית הלבן ובידו מכתב ההתפטרות. הוא ניסה לשכנע את טראמפ פעם נוספת - אך לשווא. השר שלף אפוא את המכתב מתיקו והגישו לנשיא. לא ברור כיצד הגיב טראמפ, אך פקיד בבית הלבן אמר שזו היתה "פגישה של חילוקי דעות". לא ברור אם השיחה התנהלה בטונים גבוהים, אך עובדה היא שהמקור שמע את חילופי הדברים בהיותו מחוץ ללשכה הסגלגלה שבה נערכה השיחה.

מכתב ההתפטרות של מאטיס הוא המחאה החריפה והבוטה ביותר שנבטה בתוך ממשל טראמפ על מדיניות החוץ הקפריזית של הנשיא. המסמך אינו מפרט מקרים ספציפיים אלא מותח ביקורת על השקפת העולם של טראמפ ועל השלכותיה ההרסניות על על עוצמתה ומעמדה של ארה"ב בעולם. מאטיס כתב, כי "מנהיגות יעילה של הבריתות ביננו לבין מדינות אחרות היא אינטרס אמריקאי חשוב" והדגיש את חשיבותה של נאט"ו, שטראמפ זלזל בה.

לדבריו, טראמפ אינו מבין כלל את החשיבות של התחרות הגלובלית בין ארה"ב לבין רוסיה וסין, שמנסות לבנות עולם "בהתאם למודל העריצי שמקובל עליהן".

"ההשקפות שלי על הצורך להתייחס לבעלות ברית בכבוד ועל הכורח להיות מודעים לגורמי זדון ולמתחרים אסטרטגיים - השקפות אלה מעוגנות עמוק בתוכי והן נוצרו במהלך עשרות שנים של עיסוק אינטנסיבי בנושאים אלה", כתב מאטיס. "אנו חייבים לעשות כל דבר אפשרי כדי לקדם את הסדר הבינלאומי, סדר שעולה בקנה אחד עם הביטחון, הרווחה והערכים שלנו".

הקרע בין מאטיס לטראמפ לא היה פתאומי. הנשיא הבין בהדרגה שמאטיס אינו מעניק תמיכה עיוורת לכל יוזמותיו. כך, למשל, הביע מאטיס ספקות לגבי המגעים של טראמפ עם שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און. הוא חרק שיניים כשנודע לו שטראמפ החליט לבטל אמונים צבאיים משותפים עם צבא קוריאה הדרומית כמחווה של רצון טוב לקים. לדברי "וושינגטון פוסט", אמר טראמפ למקורביו שהוא סומך יותר על שר החוץ שלו, מייק פומפיאו לניהול המו"מ עם פיונגיאנג מאשר על מאטיס. שר ההגנה זעם במיוחד על היחס הסלחני של טראמפ לוולדימיר פוטין, נשיא רוסיה.

הנשיא לא שכח. בראיון לתכנית "60 דקות" ב-CBS, לפני כמה חודשים הוא הגדיר את מאטיס כ"מן דמוקרט" ואמר, כי בסופו של דבר הוא יעזוב (את הממשל) כי "כל אחד עוזב בסופו של דבר".

וכקינוח: בעיצומה של הסערה סביב התפטרות מאטיס, התברר, כי טראמפ אינו מוכן לתמוך בהצעת חוק התקציב שעמדה להיות מוגשת לו לחתימה אם לא יכלל בה תקצוב בסך חמישה מיליארד דולר להקמת החומה לאורך הגבול עם מקסיקו. חוק התקציב הנוכחי עומד לפקוע הלילה (ו') בחצות, שעון ישראל. לרפובליקאים אין מספיק קולות להעביר את המימון לחומה והדמוקרטים עומדים בצד ומחככים ידיהם בהנאה. לא מהם תבוא תשועת טראמפ. בהעדר חוק תקציבי חדש, יושבת הממשל עם פקוע התקציב הישן. בשנים כתיקונן אירוע כזה היה עושה כותרות ראשיות, אבל אלה נגזלו ע"י התפטרות מאטיס. הרצף המסחרר של אירועי אופרת הסבון בבית הלבן הפך את האמריקאים לאדישים.

עוד כתבות

חממת גידול קנאביס של תיקון עולם. / צילום: רויטרס NIR ELIAS

קנביט מחזירה את תיקון עולם למשחק; איך יושפע שוק הקנאביס מהעסקה הגדולה?

קנביט תשלם 42 מיליון דולר ותעביר לתיקון עולם 4.99% ממניותיה ● את המו"מ מטעם קנביט ניהל ברק רוזן, שמנוע מלהחזיק יותר מ־5% מהחברה בשל הגבלות משרד הבריאות והמשטרה ● העסקה תלויה באישור הרשויות

קלפי בחירות /  צילום: איל יצהר

גורם בוועדת הבחירות: "בבחירות הקודמות היו המון זיופים"

לידי "גלובס" הגיעה הקלטה של תדרוך שהעביר גורם רשמי של ועדת הבחירות, ובו הוא טען להיקף זיופים גדול במועד א' של הבחירות ● בדיקת המשרוקית העלתה כי אין הוכחות להיקף זיופים נרחב במגזר הערבי, אך אכן נמצאו אי-סדרים ושגיאות בקלפיות רבות

דורון בהר / צילום: יפית שקרלו

הסטארט-אפ שיעזור לכם לשמור על הבריאות בעזרת בדיקה גנטית

אייג'נטיפי מציעה ייעוץ גנטי דיגיטלי במקום או בנוסף לייעוץ מפי הרופא, שיאפשר לפרש ולפשט את הבדיקות הגנטיות שאתם צפויים לעבור

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

המדדים בוול סטריט עלו מעט; מניית בואינג עלתה 1.4%

הירידה החדה במחירי הנפט הייתה לנוכח הודעת סעודיה כי תשיב את אספקת הנפט לסדרה מהר מהצפוי ● בורסות אירופה ננעלו ביציבות ● מחר תפורסם החלטת הריבית של הפד

סיגל אדר, דורי מנור וח"כ יואב קיש צילום: יעל צור

מי הגיע לטרום הבכורה לסרט על ראש הממשלה יצחק שמיר? 

וגם: אוניברסיטת תל-אביב השיקה במונקו את "מיזם פרנקל למאבק בזיהום"

אורן בר און  / צילום: באדיבות המצולם

"עולם הטכנולוגיה נמצא היום איפה שחלמו שנהיה בתקופת הבועה"

אורן בר און, מנהל מחלקת הייטק של EY, מתייחס בראיון ל"גלובס" לרמות השווי בתעשיית ההייטק ● לכך שבישראל קמים פחות סטארט-אפים ● ולאופן שבו סופטבנק שינתה את השוק

קמפיינים של כחול לבן והליכוד על גשר / צילום: טל שניידר, גלובס

הפילוג המגזרי לא מגיע רק מקמפיינים פוליטיים, גם לנו בתקשורת יש אחריות אדירה

קל מאוד לנטוע שנאה - בלי שהקוראים שמים לב - דרך בחירת הכתבות, המיקום שלהן, בחירת המילים בכותרות, ההקשר המוצג בכתבה, התמונות שבהן או אפילו תמהיל הכתבות המתפרסמות ● אנחנו, בתקשורת הממסדית, יכולים לעצור את זה ● פרשנות

יונית לוי / צילום: יחצ

מקסימום חגיגה במינימום משאבים: איך נערכים בחברות החדשות למשדר הבחירות המרכזי

אל משדר הבחירות הנוכחי מגיעות חברות החדשות עם אתגר לא פשוט: לייצר תחושה חגיגית בהשקעה קטנה משמעותית מזו שאיפיינה את הבחירות הקודמות • האמצעים: ויתור על צילומי החוץ תוך פיצוי בטכנולוגיה וגימיקים • ומעל לכל מרחפת טראומת המדגמים • כתבה שלישית בסדרה

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: "יש רק אופציה אחת, ממשלה לאומית ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן"

"יש לשתי המפלגות הגדולות יותר מ-60 ביחד, גם אם הם יקימו ממשלת אחדות בלעדינו, זה עדיף מאשר דשדוש במשא ומתנים", כך אמר הלילה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בנאום סיכום הבחירות שלו

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

תוצאות המדגמים: קרב צמוד בין הליכוד וכחול לבן; לנתניהו אין 61 מנדטים, עוצמה יהודית בחוץ

מדגמי הבחירות של תאגיד השידור כאן, חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על תוצאות קרובות בין הליכוד וכחול לבן  ● המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר עוברים את אחוז החסימה ● במהלך הלילה תתבצע ספירת תוצאות האמת באמצעות מחשבים, אך לא צפויה הודעה רשמית לפני מחר בצהריים

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

תובנות של ח"כ בדימוס: יהודה גליק, איתן כבל, נחמן שי ומירב בן-ארי כותבים במיוחד ליום הבחירות

רגע לפני קו הסיום של המרוץ פנינו לארבעה חברי-כנסת לשעבר, שאינם רצים עוד לכנסת ה-22, והלכו היום לקלפי  ● ביקשנו מהם שיכתבו לנו על התחושות שלהם

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר

ארוחת טעימות במסעדת רוטנברג / צילום: אפיק גבאי

אלה 7 המסעדות המשפחתיות הכי טובות ליום הבחירות - מכפר ראמה ועד אשדוד

הערבית, האיטלקית, ההמבורגרייה וזאת שיש לה קשר מיוחד עם הדייגים • קבלו שבע מסעדות מומלצות במיוחד לבילוי עם המשפחה ביום הבחירות ● רק אל תשכחו להזמין מקום

הצבעה לבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ממתינים לנאומי גנץ ונתניהו; עודה: להסתה גזענית יש מחיר

(עדכונים שוטפים) - מדגמי הבחירות של תאגיד השידור כאן, חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על פער קטן לטובת כחול לבן ● שיעור ההצבעה עמד על 69.4%

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא זינקה על רקע התקיפה בסעודיה; DBSI מכרה מניות למיטב דש והפניקס

בלעדי ● חברת ההשקעות הפרטית DBSI בראשותו של יוסי בן-שלום וברק דותן מכרה אתמול כ-7% ממניות החברה הביטחונית ראדא בתמורה ל-12.7 מיליון דולר

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

משקיעי הנדל"ן יוצאים מחיפה ומירושלים ומזהים הזדמנויות בערים הקטנות

בדיקה שערך משרד האוצר לבקשת "גלובס" מצאה כי משקיעי הנדל"ן מצמצמים את פעילותם בערים הגדולות מאז שנת 2017 ● מנגד, הערים נתיבות, אור עקיבא, חריש וקריית אונו עלו על הרדאר של המשקיעים, שהגבירו בהן את נוכחותם בתקופה זו ● ניתוח

קונים ביום הבחירות בקניון TLV / צילום: יח"צ

חגיגה לדמוקרטיה ולגיהוצים: עלייה של 25% בשימוש בכרטיסי אשראי מהבחירות הקודמות

הפעילות בכרטיסי האשראי המשיכה להיות גבוהה גם בשעות אחה"צ ● הנתונים שנרשמו במערכות שב"א בין השעות 10:00 ל-16:00, גבוהים בכ-20% לעומת יום הבחירות לכנסת ה-21 באפריל

קלפי בבחירות הקודמות/ צילום: איל יצהר

"הבחירות בישראל הן לא סביב כלכלה, ולכן לא מובילות לתזוזות דרמטיות בשוק"

את הדריכות בשוק לקראת הבחירות שייערכו מחר כבר היו מי שהגדירו כ"שואפת לאפס" ● הפעילים מעריכים כי להרכב הממשלה העתידית לא תהיה השפעה משמעותית על הכלכלה ועל כיוון השוק המקומי בהמשך, ואילו התפתחויות פוליטיות ממילא אינן משפיעות בדרך-כלל על המשקיעים