גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש עיריית הוד השרון הנכנס: "לא עשו פה שום דבר משמעותי חוץ מלבנות דירות"

ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי כועס על כך שהבנייה המאסיבית הובילה לקטסטרופה תחבורתית בעיר ● "גם שטחי התעסוקה שלנו זעומים, והם לא תחרות לאזורים של כפר סבא ורעננה. האתגר שלי הוא להגדיל את שטחי התעסוקה, כדי שהתושבים יעבדו בעיר ועומסי התנועה יפחתו" ● ראשי הערים החדשים, כתבה חמישית בסדרה

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי
אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

בסיבוב השני של הבחירות בעיר הוד השרון, זכה המועמד אמיר כוכבי ברוב של כמעט 70% מהקולות, וגבר על המתמודדת, ח"כ לשעבר, יפעת קריב. כוכבי שמגדיר את מערכת הבחירות האחרונה כ'מטונפת', נתמך על ידי הסיעות מרצ ויש עתיד, ובמסגרת קמפיין הבחירות שניהלה קריב, היא קראה לציבור שלא להצביע לכוכבי בהיותו איש שמאל. כתוצאה מכך הודיעה מפלגת העבודה לקריב על הסרת התמיכה בה. בין אם היה לכך השפעה על תוצאות הבחירות ובין אם לא, מדובר באחד הפערים הגדולים שנרשמו בין שני מתמודדים במערכות הבחירות המוניציפליות לדורותיהן.

כוכבי, בן 38 ואב ל-2, מתגורר בדירת 3 חדרים בבעלותו ברחוב בן גוריון בעיר, בקומה רביעית ללא מעלית. הוא הקים ב-2008 את סיעת 'קצב' במסגרתה כיהן כחבר מועצה בעשור האחרון, כאשר בחלק מהתקופה אף שימש כסגנו של ראש העירייה חי אדיב. "ביום הבחירות עוד תכננתי לקחת את הבנות כרגיל לגן בבוקר שלמחרת", הוא מספר, "אבל הערב התפתח בצורה כזאת שלקחנו אותן לישון אצל סבא וסבתא".

אבל ההפתעה האמיתית לדבריו, הייתה ביום שאחרי הבחירות. "יש פער גדול בין כהונה כחבר מועצת עיר, באופוזיציה בפרט, לבין פוזיציה של ראש העיר. פתאום יש משמעות לכל משפט שלך, והכרח להבין כמה שיותר מהר איך המנגנון פועל, ומהם סדרי העדיפויות הנכונים - להבדיל בין מה שחשוב למה שדחוף. כל יום הוא מפתיע הרבה יותר מקודמו".

בוא נדבר ישר על הדבר הכי בעייתי בהוד השרון - התחבורה.

"בעשור האחרון המדיניות התכנונית הייתה בנייה מואצת של יחידות דיור. המדיניות הזאת הגדילה את מס התושבים ל-63 אלף, והפער שהיה בין תוספת יחידות דיור לבין התשתיות של התחבורה ומוסדות הציבור והחינוך הלך וגדל. בתי הספר התמלאו, והמטרה הייתה לבנות דירות חדשות ומה שקורה אחר כך פחות מעניין.

"המדיניות של בניית דירות ולא תעסוקה הביאה גם לחוסר יכולת של מרבית מתושבי העיר לעבוד בעיר, שלא כמו תושבים בכפר סבא ורעננה. אזורי התעסוקה קטנים בהוד השרון לעומת אזורי התעסוקה של כפר סבא ורעננה, זה לא משהו בר השוואה בכלל. זו פשוט לא תחרות".

על רקע זה מציין כוכבי שהוא מאוכזב מכך שהמדינה מבקשת להמשיך ולהוסיף בנייה של יחידות דיור בעיר. "צריך להבין שיש בהוד השרון 17 אלף יחידות דיור קיימות, וכבר במצב הקיים ישנן עוד 9,600 יחידות דיור מאושרות בתוקף שצפויות לקבל היתר בנייה במסגרת תוכניות כמו בית הנערה וציר החינוך. חוץ מזה יש בתהליכי אישור מתקדמים עוד 8,000 יחידות דיור.

"תוכנית המתאר שקודמה כאן בשנים האחרונות ואושרה על ידי הוועדה המחוזית דיברה על תוספת יחידות דיור, כך שהעיר תגיע ל-49 אלף יחידות דיור בשנת 2050, ותכלול 150 אלף תושבים. אבל בתוכנית המתאר היה כשל בכך שלא באמת נעשה בה שיתוף ציבור. כל ההתנגדויות לתוכנית נדחו בוועדה המחוזית בהינף יד, ולכן המתנגדים עתרו לבית המשפט ועצרו את התוכנית שבבסיס הטיעונים היה הנושא התחבורתי שלא טופל כמו שצריך בתוכנית".

נדלן, הוד השרון

מה דעתך על תוכנית המתאר?

"אני ממש לא חי איתה בשלום. טוב עשה בית המשפט שעצר את התוכנית שחסר בה מענה לבעיות התחבורה. העירייה ערערה על ההחלטה לבית המשפט העליון, והדיון אמור היה להתקיים כמה ימים לאחר הבחירות. זה כמובן לא לעניין וביקשתי לדחות את הדיון והוא יתקיים בחודש אפריל. אני סבור שתוכנית המתאר צריכה להיבחן על ידי הנהלת העיר החדשה, ואם הדרישה שלנו לא תתקבל נשקול עד לאן אנחנו מוכנים להגיע כדי שהדרישה שלנו תתקבל.

"לפתור פקקים זה לא רק חיבורים וכבישים, אלא פתרונות כמו רכבת קלה, ותחבורה ציבורית יעילה, וגם אזורי תעסוקה שמאפשרים לתושבים לא לצאת מהעיר כדי לעבוד, ובכך להפחית את העומסים. הבעיה התכנונית שהייתה כאן במשך שנים לא רק באה לידי ביטוי בחוסר תכנון של שטחי תעסוקה, אלא גם בחוסר תכנון של שטחי תרבות, בילוי ורפואה. מי שתכנן את העיר עד היום ציפה מהתושבים להיכנס לאוטו ולנסוע לעיר אחרת, אם זה לתעסוקה, לרפואה, לתרבות ופנאי, ושבונים עוד ועוד יחידות דיור מנציחים את המצב הזה".

יש בהוד השרון עוד לא מעט עתודות קרקע בלתי-מנוצלות, והמדינה בטח הייתה רוצה לראות שם דירות יותר מאשר תעסוקה.

"אנחנו עיר חזקה במרכז הארץ, ובמקום שהתושבים ירגישו ואת זה, ב-30 השנים האחרונות לא נעשה פה שום דבר משמעותי חוץ מלבנות דירות. ההשלכות של זה ידועות גם במספרים: 1,000 יחידות דיור הן בממוצע גירעון של 4.3 מיליון שקל בבסיס התקציב הקבוע של העירייה. לעומת זאת תוספת מקבילה של שטחי תעסוקה זה רווח של 7 מיליון שקל. היום 60% מההכנסות לארנונה הן ממגורים, ורק 40% הן לא ממגורים ואת זה צריך לשנות.

"הייתה פה בוננזה של הפשרת קרקעות למגורים ומי שנהנה ממנה היו היזמים והמדינה ומי שנפגע בטווח הארוך היו התושבים. המציאות הזאת תשתנה מעכשיו. יש פה עיר שצומחת מהר והמדינה מתעדפת מגורים על פני תעסוקה. המדינה מעודדת אותך לעשות תוכנית מתאר לעיר כדי שהעירייה תהייה עצמאית ותוכל לתכנן בעצמה את העיר. אבל מהצד השני מגיעה המועצה הארצית עם תוכנית משלה. על שטח חקלאי מסוים בדרום מערב העיר למשל, שתוכנית המתאר קבעה שיוקמו עליו 5,000 יחידות דיור, באה המועצה הארצית וקובעת שעל אותו שטח יוקמו פי 2 או 3 יחידות דיור. מנגד על שטח שמיועד לתעסוקה, המדינה מציבה חסמים כמו ביצוע מחלף חדש, שיחבר בין כביש 40 לכביש 42 ותלוי בכלל במועצה האזורית דרום השרון.

"כלומר, לבנות אלפי יחידות דיור נוספות למדינה אין בעיה, אבל להקים שטחי תעסוקה זה כבר דורש תנאים שייקח שנים ליישם. גם אם אני ארצה למשל להגדיל את זכויות הבנייה לבנייני המשרדים הקיימים באזור התעסוקה נווה נאמן, אי-אפשר יהיה לממש את הזכויות האלה ללא המחלף. אני לא מכיר התערבות כזאת גסה בלי סיבה נראית לעין באמצע קידומה של תוכנית מתאר לעיר.

"תכנונית אין הצדקה להתערב בתוכנית מתאר, כאשר קצב ההיתרים עמד פה בשנים האחרונות על 700 יחידות דיור לשנה. מה גם שאנחנו ועדה מקומית עצמאית. זה חוסר ראיה מלעלה על השלטון המקומי כולו. המטרה שלנו בסוף היא לשנות את האיזון בין תעסוקה למגורים בתוכניות שמקודמות בעיר, גם אם צריך לשנות חלק מהתוכניות שמקודמות בשנה שנתיים האחרונות - אף אחד עוד לא הספיק להתאהב בהן".

ראש העיר אמיר כוכבי, תעודת זהות

איך אתה מייצר בכל זאת שטחי תעסוקה נוספים?

"מעבר לתכנון של שטחי תעסוקה חדשים בקרקעות הבלתי-מנוצלות, יהיה נכון גם להוסיף זכויות בנייה בבנייני משרדים קיימים. באזור התעסוקה נווה נאמן למשל לא קרו בשנים האחרונות שני דברים: לא הייתה בו בנייה חדשה, ולא קודמו בו תוכניות חדשות. כדי לייצר שטחי תעסוקה בדרך מהירה נכון לקחת בנייני משרדים קיימים של 10 קומות ולאפשר שם בתוכניות המאושרות תוספת זכויות בנייה לעוד 10 קומות שיהיו תמריץ כלכלי להרחיב את שטחי התעסוקה.

התכנון של בנייני המשרדים הקיימים שלא כולל שטחי מסחר למטה למשל הוא לקוי, ומקשה על התחרות הלא פשוטה שיש לנו גם ככה. צריכה להיות פה גם מינהלה שכל היום רק תעבוד בלהביא לפה חברות ותעסוקה חדשה. הייתי רוצה לראות כאן חברות קטנות ובינוניות שעוסקות בחדשנות בתחום המוניציפלי ובתחום הרפואי, כמו בית חולים פרטי, קליניקות ומרפאות חוץ שדרושות כאן במקום לנסוע מחוץ לעיר. יש פה גם אוכלוסייה רחבה של רופאים בגלל שאנחנו נמצאים בין שני בתי חולים - מאיר ובילינסון, ולכן יש פה בהחלט היתכנות לפרויקט כמו בית רופאים".

איזה פתרונות תחבורתיים ראליים ליישום אתה כן רואה בטווח הנראה לעין?

"הקו הצהוב של הרכב הקלה בוטל, והקו האדום מגיע רק עד פתח תקווה. המטרו זאת תוכנית לטווח מאוד ארוך. משום מה יש שכונות היסטוריות במערב הוד השרון כמו כפר הדר, נווה הדר, גיורא, שהיו פה עוד לפני שהייתה העיר, ועדיין כל השנים האלה לא מצאו לנכון לפתוח כניסה ויציאה לכביש 4. זה הרי לא הגיוני. אנחנו נפעל לקדם חיבר לכביש 4, כניסה ויציאה נוספת לכביש 531, להרחיב את נתיבי הכניסה והיציאה מהעיר והכי חשוב זה להקים אזורי תעסוקה כדי שיפחיתו את השימוש ברכב".

מה לגבי התחדשות עירונית?

"קודם כל התחדשות עירונית היא אחריות מוסרית כי מדובר בביטחון של התושבים, וקצת שוכחים את זה כי מדברים כל הזמן במונחי נדל"ן. בסוף המטרה של התוכנית היא למגן את הבניינים מפני רעידות אדמה. לגבי התשתיות הציבוריות, הופתעתי לגלות שיש הרבה שטחים חומים בעיר שמיועדים להקמת מבני ציבור, אבל בפועל הם לא מנוצלים ומשמשים כשטח ציבורי פתוח. זה לא הגיוני כי איפה שחסר תשתיות ויש מקום להקים אותן צריך להקים אותן וזה מה שנעשה". 

הפרשת קרקעות חקלאיות / צילום: תמר מצפי

הפשרת קרקעות: חלומות שלא בהכרח יתגשמו

בשנים האחרונות וגם ברגעים אלה ממש, מפרסמות חברות שונות שעוסקות בשיווק קרקעות חקלאיות, 'זכות לדירה' בקרקעות חקלאיות בהוד השרון. "חוסר תכנון עירוני בשילוב חוסר מדיניות מובהקת בתכנון ובנייה, והלחץ של המדינה והיזמים להוסיף יחידות דיור, הביא לכך שבהרבה מקומות, וגם בהוד השרון, מוכרים חלומות שלא בהכרח יתגשמו", אומר כוכבי, "ולא במובן של דירה שאולי תיבנה בעתיד, אלא בהתעשרות קלה וזריזה. אני מציע לכל מי שנתקל בפרסום מהסוג הזה, או בעלון יחצ"ני, או בידיעה מטעם, שיבדקו טוב טוב מה מבטיחים להם ועל מה מתבססות ההבטחות. שלא יתעצלו וייגשו לאגף ההנדסה ויבינו מה מההבטחות מצוי בסדר היום ובטווח הראלי, ומה לא. כראש עיר אעשה את המקסימום להפסקת התופעה, בכך שהתכנון יהיה נגיש לציבור, וניתן יהיה לבדוק בקלות כל הבטחה של איש מכירות כזה או אחר".

עוד כתבות

ניצול מרבי של חומרי גלם / צילום: סן פלגרינו - יח"צ חו"ל

עד הפירור האחרון: קולניריה ירוקה שבה אוכלים הכל, כולל הכל

אחד הביטויים הקולינריים של המגמה הסביבתית "אפס פסולת" הוא "אפס פחת", שימוש בכל החלקים של חומר הגלם, שלרוב היו נזרקים מיד לאשפה ● כך מוצאים חלקים לא פוטוגניים כמו אשכי עגל, עיני דגים או קליפות וגבעולים את דרכם אל הצלחות במיטב מסעדות תבל

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

ארה"ב נסוגה לחלוטין מצפון סוריה; הכורדים יאפשרו לאסד להתפרס בגבול טורקיה

עם התקדמות הכוחות הטורקיים, טראמפ הורה על יציאת כאלף חיילים מאזור הקרבות ● לאור הנטישה האמריקנית, הכורדים הגיעו להבנות עם המשטר על כניסתו לשטחים שהיו בידיהם מאז תחילת המלחמה

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

אובר פיטרה כ-350 עובדים ברחבי העולם

כ-1.5% מעובדי אובר פוטרו בסבב הפיטורים השלישי והאחרון של החברה ● מניית אובר מזנקת בכ-4%

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

מטבע של 5 שקל /צילום: תמר מצפי

מדוע השקל הוא המנצח הבלתי מעורער של שוק המטבעות?

השאלה היא לא מדוע השקל חזק, אלא מדוע הוא הכי חזק בעולם ● דעה

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

נפתלי בנט, איילת שקד / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מהמעטפות לוועדות - כמה אתם שולטים בחדשות הפוליטיות?

בכמה גדל שיעור ההצבעה במעטפות הכפולות, מי עומד בראש ועדת החוץ והביטחון ומי עוד חבר בסיעה של שקד ובנט?

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב / צילום: מתן פורטנוי

האפליה האמיתית באקדמיה היא לא בין אוניברסיטאות ומכללות

הפער האמיתי אינו בין מרצה באוניברסיטה למרצה במכללה, אלא בין מי שפתוחה בפניו האפשרות להשכלה גבוהה וקריירה מחקרית לבין מי שהאפשרות, בפועל, חסומה בפניו ● דעה

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork ומסיושי סאן, מייסד ומנכ"ל סופטבנק / צילומים: Noam Galai, flicker, shutterstock

דיווח: סופטבנק מכינה חבילת מימון להשתלטות על WeWork

על פי דיווחים, הענקית היפנית הכינה חבילת מימון במטרה להשתלט על החברה להשכרת חללים משותפים ● בתחילת החודש ביטלה החברה את ההנפקה הצפויה

עדי סופר תאני / צילום: יונתן בלום

"לא הבנתי כלום. תתחילו מההתחלה": עדי סופר תאני מספרת על ניהול הצד הישראלי של הרשת החברתית הגדולה בעולם

מה עושה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני, כדי להיות אפקטיבית בניהול ● "האמירה שאם אתה האדם הכי חכם בחדר אז אתה לא בחדר הנכון, נכונה גם למנכ"לים. ואם זה באמת ככה, אז או שצריך לפטר את המנכ"ל או שצריך לפטר את החדר" ●"50 המשפיעות של ליידי גלובס"

 סיגל רגב–רוזנברג/צילום: אורית פניני

"יש כרוניקה של מוות ידוע מראש, צריך להחליט - ארבע קופות חולים טובות או רק שתיים"

זמן קצר לאחר מינויה למנכ"לית קופת חולים מאוחדת, גילתה סיגל רגב-רוזנברג כי הגירעון השנתי זינק ב-2018 ל-440 מיליון ש' - הגבוה מאז הקמתה ● בראיון ל"גלובס" היא מדברת על התחרות, על ההתמודדות עם משרדי האוצר והבריאות וכיצד היא מתכוונת לייצב את הקופה ולהביא מבוטחים חדשים

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

אלימות במשפחה / צילום: שאטרסטוק

אלימות במשפחה: היכן ההחלטות האמיצות של בתי המשפט?

רצח אישה צעירה ע"י בעלה הוא קצה סקלת האלימות במשפחה - זאת שרואים, שומעים, מסקרים ומדברים עליה ● לצדו דרים סוגים שונים ואחרים של אלימות במשפחה – כאלה שסמויים מהתקשורת ומהעין הציבורית, כאלה שלא מדברים עליהם ולא רואים ● דעה

צב ים עם קשית תקועה בפיו/ צילום:  Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

הגיליון הירוק: פרויקט מיוחד על משבר האקלים

הגיע הזמן להודות בכך: למשבר האקלים יש השלכות כלכליות מובהקות והאחריות מוטלת על כולנו ● למה לא באמת מדובר בסוגייה פוליטית, מה ההשלכות של עוד כמה מעלות ואיך עסקים בעולם כבר נערכים עם פתרונות ● מגזין G של "גלובס" הוקדש השבוע כולו לסיקור משבר האקלים. קבלו הצצה

רהט / צילום: גיא נרדי

נסיון לרצח מהנדס העיר רהט על רקע נדל"ני

העיריה הציעה שינוי יעוד שטח מריבה ממגורים לציבורי, וכפי הניראה, זו הסיבה לירי

 

 

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

מדיניות הריבית ממשיכה לתדלק את השווקים

המשקיעים בארץ מצפים כי בנק ישראל יילך בעקבות הפד ויוריד את הריבית, ובהתאם נרשמות עליות נאות באפיק האג"ח ובמדדי המניות בישראל

עמוס לוזון / צילום: איל יצהר

תביעות ענק ומוניטין בצניחה: דורי בנייה הרימה ידיים. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הליך משפטי של חברת אינסטלציה לגביית חוב הוביל את החברה להגשת בקשה להקפאת הליכים ● בדיקת "גלובס" מגלה שהחברה איננה מעורבת בשום פרויקט נדל"ני, וכי לקריסתה "אחראים" פרויקטים שבנתה בעבר ושבגינם היא נתבעת על ליקויים רבים

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה

שעוני מים / צילום: תמר מצפי, גלובס

כשהכתובת הייתה על הקיר: המדינה פספסה עם תאגידי המים

חקיקות פופוליסטיות לא ריאליות ומנותקות מהמציאות יש לא מעט ● מעטים המקרים שהדבר מתגלה ונחשף תוך חודשים ספורים ● דעה