גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בשוק תנודתי וסנטימנט משברי: העיקר הבריאות

סקטור שירותי הבריאות נחשב במשך עשרות שנים לאי של יציבות בשווקים תנודתיים, עם ביקוש קשיח ותחרות מינימלית ● התמחור נוח ואולי הזול ביותר ב-20 שנה האחרונות, בתוספת מדיניות דיבידנד נאה ● למרות עננת חקירת הענק בחשד לתיאום מחירים, 2019 יכולה להיות הזדמנות מצוינת לסקטור לזכות מחדש באמון המשקיעים

השקעות / צילום: shutterstock א.ס.א.פ. קריאייטיב
השקעות / צילום: shutterstock א.ס.א.פ. קריאייטיב

2018 מסתמנת כשנה קשה מאוד עבור שוקי המניות. מדד S&P 500 צונח בכ-8% מתחילת השנה, הבנקים מאבדים יותר מ-20% ומניות הטכנולוגיה המובילות צונחות בעשרות אחוזים. ובכל זאת סקטור אחד הצליח להחזיק את הראש מעל המים - שירותי בריאות.

סקטור שירותי הבריאות (Healthcare), הכולל לצד חברות שירותי הבריאות גם את חברות הפארמה ומתהדר בשווי של יותר מ-5 טריליון דולר, היה נחשב במשך עשרות שנים לאי של יציבות בשווקים תנודתיים. הביקוש קשיח כמובן, והתחרות מינימלית בעקבות סביבה מורכבת וסבוכה בהמון רגולציה. זאת בדיוק הסיבה ששנת 2019 יכולה להיות הזדמנות מצוינת שבמהלכה הסקטור יוכל לזכות מחדש באמון המשקיעים. אולי לא יחזור לימיו הגדולים, אבל בהחלט יוכל להוכיח איתנות, בשוק מניות שסובל מתנודתיות וסנטימנט משברי.

ההערכות הן כי התנודתיות בשווקים תשמרנה ואם להאמין לשוק האג"ח האמריקאי, אנחנו מתקרבים להאטה או מיתון גלובלי. כאשר הצמיחה נפגעת והביקושים נחלשים, המשקיעים יעדיפו להתבצר בסקטורים שמתאפיינים בביקוש קשיח, כמו קמעונאות ו"שירותי בריאות". התמחור של הסקטור נוח ואולי הזול ביותר ב-20 שנה האחרונות ובתוספת מדיניות דיבידנד נאה, הוא עשוי למשוך אליו את המשקעים בחזרה.

בשנים האחרונות, הסביבה הפוליטית הייתה רעה מאוד עבור חברות התרופות. באופן אירוני, דווקא אחרי תוכנית הבריאות של אובמה (2010), שהובילה להכפלת הוצאות הבריאות לאמריקאי הממוצע - הסקטור הצליח לשלש את שוויו. זו בדיוק הסיבה שאותן חברות הפכו לשנואות, במיוחד בוושינגטון, בטענה כי הן מרוויחות יותר מידי ומשלמות מעט מידי מסים, עושקות את הציבור ומונעות ממנו לקבל שירותי בריאות איכותיים.

בשנים האחרונות הסקטור פיגר אחרי מדד S&P 500, אבל במחצית השנה האחרונה הוא הדביק את הפער. הרבה בזכות שקט יחסי מוושינגטון, שעברה לעסוק במשברים חדשים שייצר הנשיא טראמפ.

הבעיה היא שאת השקט היחסי, מאיימת עכשיו להפר חקירת ענק בחשד לתיאום מחירים, בהם מעורבות יותר מ-12 חברות ויותר מ-300 תרופות. החשד הוא כי חברות הגנריקה, ביניהן טבע, מיילן ואחרות, תיאמו מחירים של תרופות שונות והעלו אותם במאות ולעתים באלפי אחוזים, על חשבון האזרח האמריקאי. אומנם התפתחות החקירה והתגבשות של תביעות תיפגע בתמחור הסקטור - אבל זה עשוי לקחת שנים עד שתקבל ביטוי, אם בכלל, בתזרים של החברות. בנוסף יהיה קשה מאוד להעביר רפורמות מזיקות או חוקים שיגבילו את החברות, דווקא עכשיו שבית הנבחרים האמריקאי מפולג, בכל זאת, וושינגטון נותרה רוויות אינטרסים.

השחקניות הקיימות מפנימות מהר את העתיד

תעשיית הפארמה נחשבת למיושנת, סבוכה, מסוגרת ובלתי שקופה. המודל הכלכלי של רכישות חברות ובזבוז על מחקר ופיתוח - התרסק. החברות מתמודדות עם ביקרות חריפה על תמחור התרופות ומינהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA) מאיץ אישורים לתרופות גנריות כדי להפחית את המחירים, מה שיוצר תחרות גדולה מבעבר. גורמים אלו אילצו את הענקיות בענף להתייעלות תפעולית, ארגונית ואסטרטגית. רה-ארגון של מצבת החובות וההוצאות אפיינו את השנה אחרונה - הרכישות נבלמו, עלויות המחקר והפיתוח התחדדו והתמקדו ומצבת העובדים התקצרה.

מלבד התייעלות, החברות הפועלות בתחום הבריאות מתכוננות לתחרות מכיוון שונה ואולי לשינוי פני הענף בעשור הקרוב. ענקיות כמו אמזון, גוגל, עליבאבא ומיקרוסופט לוטשות עיניים לסקטור הענק, והשחקניות הוותיקות מחשבות מסלול מחדש. ענקיות הטכנולוגיה כבר הוכיחו שבעזרת שימוש בדיגיטציה, אלגוריתמיקה מתקדמת, בינה מלכותית ולמידת מכונה יש ביכולתן לשנות תעשיות מקצה לקצה. בינתיים את הכותרות כובשת אמזון, שבתחילת השנה הכריזה על מיזם ללא מטרות רווח - שיספק שירותי בריאות איכותיים ובמחיר שפוי לעובדים שלה, של ענק ההשקעות "ברקשייר" ושל ענק הבנקאות "ג'י פי מורגן", ובני משפחותיהם - פוטנציאל של כמה מיליוני לקוחות.

מיזם ללא מטרות רווח - הצחקתם אותי - כל מי שמכיר את ג'ף בזוס מבין היטב שמהלך זה הוא רק חלקיק קטן בתוך החזון שלו לשנות את הענף. בזוס לא קם בבוקר כדי לצמצם עלויות או כדי לשפר את איכות החיים של עובדי אמזון. הוא קם כדי לשנות תעשיות שלמות. זו הסיבה שאמזון מעולם הסתפקה בחלק מהשרשרת, אלא בשליטה בכול השלבים עד לצרכן. בנוסף, אמזון החלה בשיווק מותג תרופות פרטי ולאחרונה רכשה במיליארד דולר את חברת PillPack המתמחה בשיווק מקוון של תרופות ב-50 מדינות בארה"ב.

כדי לנסות לדמיין את החזון של בזוס תתחילו עם שימוש נרחב יותר באינטרנט של הדברים (IOT), כאשר "אלקסה", העוזרת של אמזון, תחבר אותנו למרפאה, תעביר לרופא מידע על חום הגוף ומדדים נוספים וגם ממצאים של בדיקות ביתיות או תמונות מהסלולרי. היא גם תסנכרן את ההיסטוריה הרפואית עם נתונים שהתקבלו מהצמיד או השעון החכם שלנו, תקבל מרשמים מהרופא ואפילו תזמין תרופות מאמזון. בנוסף היא תספק סטטיסטיקות ונתונים נוספים עלינו כדי ש"האחות הגדולה" תוכל ללמוד טוב יותר את מצבנו ותספק לנו שירותי בריאות וביטוח רפואי טובים יותר ובמחירים שפויים - ואנחנו נעשה זאת ברצון, כי הכי חשוב הבריאות. ואם כבר שירות אז למה לא גם שימוש ביכולות טכנולוגיות מתקדמות, כמו בינה מלאכותית ולמידת מכונה, כדי לטפל בהיקף העצום של הנתונים. כדי לזרז מחקרים או להתאים תרופות ומינונים באופן אישי ובהתאם להיסטוריה הרפואית, שהרי בעידן החדש, אין כמו יחס אישי.

נשמע מדהים - ובכן כניסה של אמזון וחברותיה לענף הבריאות תהיה איטית, שהרי מדובר בתחום סבוך ומלא ברגולציה, מה שמותיר את הפוטנציאל לחולל את השינוי המיוחל בענף בידיהן של השחקניות הקיימות. במקום לחשוש מתחרות, החברות ילמדו כיצד לשתף פעולה. הקונסולידציה בענף תחזור, אבל תפזול למחוזות ותחומים נוספים. המשווקות והיצרניות מפנימות מהר את העתיד והחלו לשלב הזמנות און ליין בתוך 24 שעות ודיגיטציה ידידותית למשתמש כדי לחזר אחר לקוחות חדשים ולשמר את הקיימים. הצרכנים שעייפו ממידע שגוי באינטרנט, רק מחכים ליד מכוונת שתוביל אותם לחוף מבטחים בתחום הבריאות ותהיה ידידותית ויעילה לפחות כמו אמזון, כאשר הם מוכנים הן ללמוד והן ללמד (ראו ערך ווייז). אומנם בתקופה של האטה גלובלית וסיכונים רגולטוריים, קשה לדמיין השקעה בטכנולוגיות מתקדמות בדיגיטציה ובינה מלאכותית, אבל בהשוואה לרכישות בעשרות מיליארדים שמאפיינות את התעשייה הזו - מדובר בפירורים.

התמחור העלוב של טבע מעיד על עומק ההזדמנות

בשבילנו, הישראלים, אמרת סקטור הבריאות - אמרת טבע, ולכן חייבים התייחסות קצרצרה גם אליה. ובכן, אף אחד לא אוהב חקירה ותביעות נגזרות בגין פגיעה בוטה בצרכן האמריקאי. החשש המרכזי הוא מפגיעה בתזרים המזומנים, שצפוי לצמצם את החוב הענק של החברה בשנתיים הקרובות. ועם זאת, די להסתכל על התמחור העלוב של חברת טבע כדי להבין את עומק ההזמנות. החברה איבדה יותר מ-40% בארבעת החודשים האחרונים, נסחרת במכפיל רווח מצחיק של 6 ואפילו האנליסטים האופטימיים יותר על החברה לא נותנים לה מחיר יעד של יותר מ-25-22 דולר (לעומת 15 דולר כיום).

בנוסף, הרגולטור האמריקאי מאיץ אישור של תרופות גנריות כדי להוריד מחירים, ובשווקים המתעוררים עולה הצורך לקבלת שירותי בריאות טובים וזולים יותר והרגולטורים שם קשובים יותר ומוכנים לשתף פעולה. ואם רציתם עוד חיזוק חיובי, אז ברקשייר הגדילה את החזקה שלה בטבע (לא נעשה על ידי באפט) - ואל תתפלאו אם זה יקרה בחברות נוספות.

הכותב הוא האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות. אין לראות באמור הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

שלי תשובה / צילום: יח"צ

דלויט: "בעוד 3 שנים נראה מיליארדים של חברות בהשקעות בדור החמישי"

שלי תשובה, ראש מגזר הטכנולוגיה בדלויט ישראל: "הדור החמישי 'משנה משחק'. כל המפעילים צריכים לחשוב האם כדאי לפרוס סיבים אופטיים כשיש תחליף סלולרי מוכח"

בייג'ינג, סין / צילום: Jason Lee, רויטרס

מסיכות לפנים וחיסונים: המניות שקופצות על רקע התפרצות השפעת

ביונדווקס הישראלית, המנוהלת על ידי רון בבקוב, נובהווקס המפתחת חיסון נגד שפעת שתוצאותיו יפורסמו בקרוב, וחברות נוספות בסין רושמות עליות חדות בצל התפרצות נגיף קורונה

עתליה שמלצר / צילום: אביב חופי

משאירה את הכסף "בתוך הבית": חברות של משפחת שמלצר ימשיכו להעניק לשלמה החזקות שירותי רכב ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה

אושר חידוש הסכם למתן שירותי תחזוקה, פחחות, גרירה, תיקוני דרך וחילוץ לחברת הליסינג הציבורית, שהתמורה עבורם עמדה על כ-1 מיליארד שקל בשלוש שנים ● דירקטוריון שלמה החזקות: "העסקאות הן לטובת החברה"

מתוך סדרת הכתבות "משחקים באש" של השיקגו טריביון / צילום: יחצ

תקשורת צורמת: עיתונאי "שיקגו טריביון" מנסים להחליף את בעלי העיתון

עיתונאי "שיקגו טריביון" מחפשים בעלים חדשים עקב החשש מפעולות עתידיות של קרן הגידור שהפכה באחרונה לבעלת המניות הגדולה בחברה

נגיד הבנק המרכזי ביפן הרוהיקו קורודה / צילום: Yoshio Tsunoda/AFLO

יפן מציעה שיעור באינפלציה לבנקים מרכזיים ברחבי העולם

הצרכנים היפנים שגדלו בסביבת אינפלציה ממוצעת של 0.1% "מענישים" מוכרים שמעלים מחירים ולא מצליחים לדמיין מציאות אחרת

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

מייסדי AppsFlyer: מימין לשמאל אורן קניאל ורשף מן / צילום: אפספלייר, יח"צ

עכשיו זה רשמי: אפספלייר גייסה 210 מיליון דולר

החברה, שבודקת יעילות של קמפיינים שיווקים, ביצעה סבב גיוס לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר בהובלת הקרן האמריקאית ג'נרל אטלנטיק

ריד הייסטינגס, מנכ"ל נטפליקס / צילום: Steve Marcus, רויטרס

דוחות נטפליקס: עקפה את תחזיות הרווח, פספסה בגידול במנויים בארה"ב

הרווח הנקי ברבעון הרביעי זינק פי ארבעה ל-587 מיליון דולר וההכנסות צמחו ב-30% ל-5.47 מיליארד דולר ● הגידול במספר המנויים בארה"ב עומד על 550 אלף, מתחת לציפיות ל-589 אלף מנויים נוספים ● נטפליקס הצליחה לעקוף את הציפיות לעלייה במספר המנויים הגלובליים

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

ד”ר גוין סאס, רינה בנבנישתי, אורית בנבנישתי, אפרת ידיד בן עזרא וצחי טולדנו / צילום: טל שובל

דרוש טיפול: אורית ורינה בנבנישתי מחפשות פתרונות

וגם: מי הגיעו לקונצרט של ליידי שירלי לואי וסר פרנק לואי

נמל חיפה / צילום: איל יצהר, גלובס

ועדת השרים אישרה את הפרטת נמל חיפה; התנאי: הזרמת הון של מיליארד שקל

מדובר בנמל השלישי בישראל שיעבור לידיים פרטיות • המתמודדים הצפויים: מספנות ישראל וחברות מסין • על רקע ההפרטה, חשש מתחרות מול נמל המפרץ החדש שייפתח ב–2021

הפרויקט המתוכנן בשיכון דן / צילום: אבולב מדיה

גבע נדל"ן מארגנים קבוצת רכישה להקמת פרויקט משרדים בשיכון דן

החברה רכשה אופציה מחברה בבעלות של איציק ברוך וישראל לוי לרכישת מתחם משרדים בשכונה במחיר של 37.3 מיליון שקל ● עלות שדרוג הפרויקט מוערכת בכ-55 מיליון שקל

משה (בוגי) יעלון ובני גנץ  / צילום: אלעד מלכה

הזיגזג של גנץ: מה המדיניות של יו"ר כחול לבן לגבי סיפוח בקעת הירדן?

הבוקר, במהלך סיור של חברי סיעתו במועצה האזורית מגילות בצפון ים המלך ובבקעת הירדן, אמר גנץ: "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן" ● לפני שבועיים בלבד גנץ חשב אחרת ואף התבטא פומבית בנושא

אמרי גלאי / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

התפקיד החדש של מנכ"ל הסניף הישראלי של ענקית המשלוחים Wolt

אמרי גלאי, שהוביל את כניסתה של Wolt לישראל ומילא את תפקידו מאז מאוגוסט 2018, יסיים את תפקידו בישראל ויעבור לניהול אזור באירופה בחברה

פטנט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שותפים ועורכי פטנטים חדשים במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ

פירמת עורכי הדין ועורכי הפטנטים הודיעה על צירופם של תשעה שותפים ועורכי פטנטים בכירים (מהם שמונה שותפות), שמצטרפים ל-72 השותפים במשרד

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בירידות; מקרה ראשון של וירוס הריאות התגלה בארה"ב

מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3% והנאסד"ק איבד 0.2% ● ירידות במניות התעופה והתיירות ● בואינג צללה לאחר חדשות כי מטוס 737 מקס לא יאושר לשוב לשימוש לפני הקיץ ● באירופהמדדי פוטסי וקאק 40 איבדו 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.2% ● הבורסה בהונג קונג איבדה 2.8%, שנחאי ירדה ב-1.4%, הניקיי ביפן איבד 0.9% ● בסוכנות הדירוג מודי'ס הורידו דירוג להונג קונג ל-Aa3 מ-Aa2

גרטה טונברג נואמת בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

גרטה טונברג בדאבוס: "אם לא נתייחס למשבר האקלים כאל משבר אמיתי לא נוכל לפתור אותו"

לקראת הכנס, קראה טונברג למנהיגי העולם לנטוש את כלכלת הדלק המאובנים: "אנו דורשים כי בפורום השנה המשתתפים יפסיקו באופן מיידי את כל ההשקעות בחיפושי ומיצוי דלק מאובנים, יסיימו מייד את כל סובסידיות דלק המאובנים ויחדלו באופן מיידי ומוחלט מדלק מאובנים"

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

אסדת מאגר לוויתן./ צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הופסקה הפקת הגז בקידוח לוויתן בשל בעיה טכנית

בנובל אנרג'י עדכנו שזוהתה "התרעה על לחץ נמוך בחלק מהמערכות על גבי האסדה" ● בחברה מעריכים כי פעילות הזרמת הגז תחודש מחר