גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סערה בשווקים: המדדים השלימו נפילה של 20%-15% מתחילת הרבעון - "אין חשש ממשבר דומה ל-2008"

"החשש ממשבר דומה לסאב-פריים אינו במקומו. מצב הכלכלה טוב יותר ולא נשען על קריסה בשוקי הנדל"ן", אמר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI ● עם זאת, "כשמשלבים בין הגורם הכלכלי והפוליטי מתקבל תמהיל מאתגר" ● הראל: "המשך צמצום מאזן הפד ישאיר את התנודתיות גבוהה ב-2019"

וול סטריט / צילום: צילום: shutterstock
וול סטריט / צילום: צילום: shutterstock

הלחץ בשווקים נמשך. מהלך הירידות שנרשם אמש בוול סטריט, בהמשך לשבוע בו נפלו המדדים בכ-7% והשלימו נפילה של 20%-15% מתחילת הרבעון, מתגלגל הבוקר לבורסה בתל אביב, שרושמת יום נוסף של ירידות חדות. מדד ת"א 35 נפל מתחת לרמה הטכנית של 1,400 נקודות (בשבוע של פקיעה חודשית), ומדד הבנקים איבד עוד 4% מוקדם יותר, בהמשך לירידה בשיעור דומה אתמול.

נראה כי הדרמה העיקרית נמצאת בשוקי המניות, האג"ח הקונצרניות ומחיר הנפט שנפל אמש בכ-7% מתחת למחיר של 43 דולרים לחבית. לעומת זאת, בשוק המט"ח נרשמו שינויים מתונים יחסית עם היחלשות הדולר ברקע לירידה בציפיות להעלאת הריבית בהמשך. המשקיעים בשוק מתקשים לזכור תיקון עמוק כמו זה הנוכחי, ועולה החשש מפני משבר נוסף בנוסח 2008.

בשוק מצפים לסיום חג המולד, שמא הנשיא טראמפ ישלוף שפן מהכובע, אך נראה כי בשעה זו השוק מעניש גם את הפד, לאחר מהלך העלאת הריבית בניסיון לצבור נשק נגד מיתון, וגם נגד טראמפ, שמממש את מצע הבחירות, ובדרך מציין חג מולד עצוב בשווקים.

"אם בתחילת הירידות הייתה התאמה לסביבת ריביות גבוהה יותר, הרי שמהלך הירידות בחודש האחרון משקף חששות גוברים למיתון בשנה הקרובה", אמר רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI. "קשה להצביע על גורם אחד דומיננטי מאחורי הירידות החדות, אלא יותר על מכלול של גורמים. מהפן הכלכלי ניתן למנות את הצמצום המוניטארי בארה"ב הכולל העלאות ריבית והקטנת המאזן, חשש להתפוגגות ההרחבה הפיסקאלית, ההשלכות של מלחמת הסחר מול סין ובאופן כללי חשש להאטה גלובלית".

"כאשר משלבים בין הגורם הכלכלי והפוליטי מתקבל תמהיל שלפחות לתקופה הקרובה נראה מאתגר", המשיך גוזלן. "שכן, מרבית מהלכי הירידות החריפים בשנים האחרונות, בסדר גודל של זה הנוכחי, נתקלו בשלב זה בתגובת מדיניות מאזנת. במרבית המקרים היו אלו בנקים המרכזיים, אלא שהם נמצאים כיום בכיוון הפוך של נסיגה מהמדיניות המרחיבה, התפתחות שמהווה חלק מההסבר לירידות האחרונות".

"אין ספק שהירידות החדות בשווקים בפרק זמן כל כך קצר מדאיגות, אך החשש ממשבר דומה ל-2008 אינו במקומו שכן מצב הכלכלה טוב יותר ולא נשען על קריסה בשוקי נדל"ן ומאזנים רעועים במערכת הבנקאות העולמית שתורגמו למשבר פיננסי חריף", אמר גוזלן. 

"כדי שהפד יבצע פרסה נדרשת הידרדרות משמעותית יותר"

"הבנק המרכזי האמריקאי אכזב את השווקים כאשר אותת כי לא נדרשת מדיניות מרחיבה כיום למשק האמריקאי וכי הקטנת המאזן תימשך. תוואי העלאות הריבית בארה"ב בשנתיים האחרונות כיוון להקשחת התנאים הפיננסיים, וזו הושגה למעשה רק במהלך הרבעון האחרון. במידה ותירשם התבססות או הרעה בתנאים הפיננסים ברמתם הנוכחית, הרי שהיא שקולה להעלאת ריבית ולכן תוביל את הפד לפסק זמן בתוואי העלאות הריבית. זאת על רקע העובדה שהרעה בתנאים הפיננסיים צפויה לפעול להתמתנות בצמיחה. בכדי שהבנק המרכזי יבצע סיבוב פרסה באופן המגולם במידה מסוימת בשוק האג"ח, נדרשת הידרדרות משמעותית נוספת בשווקים הפיננסיים בדמות של ירידה בשוקי המניות ופתיחה של המרווחים הקונצרנים", אמר גוזלן.

בהודעת הריבית האחרונה של הפד, נגיד הבנק פאואל הדגיש כי אין כוונה כרגע לדון בעצירת קצב ההתכווצות של המאזן העצום של הבנק שקטן בקצב של כ-50 מיליארד דולר בחודש. כאשר נשאל על הירידות החדות בשווקים פאואל ציין כי אין זה בהכרח אומר שעלייה בתנודתיות תבוא לידי ביטוי בכלכלה הראלית שלהערכתו עדיין חזקה. לדברי עופר קליין, הכלכלן הראשי של הראל: "הניציות של הנגיד תומכת בשלב זה בחוזקו של הדולר בעולם, והמשך צמצום המאזן של הפד, לצד הפסקת הרכישות של הבנק המרכזי בגוש האירו, ישאירו את התנודתיות גבוהה בפתח 2019".

בבנק אוף אמריקה צופים תרחיש פסימי להמשך, שלפיו מהלך הירידות בשווקים צפוי להימשך בששת החודשים הראשונים של שנת 2019. סטפן סוטמאייר, המנתח הטכני הבכיר של בנק ההשקעות, מבסס את טענה זו על הגרף של מדד S&P 500. למשנתו, המניות נמצאות בעיצומו של שוק דובי והתיקון צפוי להעמיק.

נשברה רמה טכנית במדד S&P 500

"ראינו כי נשברה נקודת תמיכה רצינית של מדד S&P 500 ברמה שבין 2,600 נקודות לבין 2,500 נקודות", אמר סוטמאייר בראיון לרשת CNBC. "אנו עשויים לפגוש את רמת ה-2,300 נקודות של המדד". רמה זו תהווה ירידה של 20% משיא כל הזמנים של ה-S&P 500 שנקבעה ב-21 לספטמבר. נפילה שכזו מהווה באופן רשמי שוק דובי.

נכון להיום, המדדים דאו ג'ונס ו-S&P 500 בדרך לסגור את השנה הגרועה ביותר מזה כעשור. גל הירידות החל ב-3 באוקטובר וצפוי, כאמור, להערכתו להעמיק לאורך המחצית הראשונה של השנה הבאה. מהצבעה שנערכה בקרב יותר מ-15 אלף גולשים של האתר האמריקאי עולה כי 53% מהמצביעים מאמינים בדעה של סוטמאייר וצופים כי גל הירידות יימשך בחצי השנה הראשונה של 2019; 38% לא חושבים כך; ו-9% לא החליטו. לאחר הירידות שנרשמו אתמול בוול סטריט, ביום מסחר מקוצר, מדד S&P 500 נפל 2.7% וננעל ברמה של 2,351 נקודות.

עוד כתבות

ארז יוסף / צלם סיון פרג

לאחר שלא קיבל את המנכ"לות: ארז יוסף פורש מבנק הפועלים

יוסף, המשנה למנכ"ל והממונה על חטיבת אסטרטגיה, משאבים ותפעול בבנק הפועלים, הודיע על פרישתו לאחר כ-30 שנה בבנק ● פרישתו תצריך את המנכ"ל המיועד דב קוטלר לגייס לפחות שני חברי הנהלה בכירים: במקום יוסף ובמקום רונן שטיין

טינדר/ צילום: שאטרסטוק

טינדר נגד גוגל: עוקפת את העמלה שגוגל גובה על תשלומים באפליקציות

אפליקציית ההיכרויות הפופולרית החלה לעקוף את הליך התשלום דרך חנות האפליקציות של גוגל כדי להימנע מתשלום עמלת 30% שגוגל גובה על כל עסקה ● ההליך החדש מעודד משתמשים שמעוניינים להשתמש בפיצ'רים שונים באפליקציה בתשלום להכניס את פרטי האשראי שלהם ישירות לאפליקציה

מרכז מכירות טלפוניות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מיום חמישי חברות יצטרכו לתת מענה טלפוני אנושי תוך 6 דקות. מי לא נכלל בחוק?

ביום חמישי ייכנס לתוקפו תיקון לחוק מענה טלפוני לצרכנים: המענה האנושי יוגבל לטווח זמן של 6 דקות ויינתן גם בפניות במקרים של טיפול בתקלות, בירור חשבון וסיום התקשרות ● התיקון אומנם מכליל עוד חברות שעד כה לא נכללו בחוק מענה של עד 3 דקות, אך עדיין מחריג לא מעט גופים ובראשם המוסדות הציבוריים ומשרדי הממשלה

דירות שחברת נצבא מציעה להשכרה בראש העין. / צילום: איל יצהר

"3% תשואה זה פשוט לא מספיק": חוק עידוד השקעות הון לא מצליח להזרים לשוק דירות להשכרה

למרות ביקוש גואה, לא נראה בשנים הקרובות מסה של פרויקטים חדשים להשכרה בשוק ● הסיבה: רווחיות נמוכה בשוק השכירות למגורים ואטרקטיביות שנויה במחלוקת של חוק עידוד השקעות הון שמקנה הטבות מס לקבלנים ● "גלובס" בודק את שוק השכירות בישראל, כתבה שלישית בסדרה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי, גלובס

איילת שקד תעמוד בראשות הימין החדש במקומו של נפתלי בנט

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הודיעה על המשך דרכה הפוליטית, היא תתייצב שוב לצד נפתלי בנט במפלגה שהקימו יחדיו, אך הפעם תעמוד בראשה במקום בנט ● המהלך צפוי להגביר את הלחץ על רפי פרץ לוותר על המקום הראשון באיחוד מפלגות הימין ● בנט: "המדינה חשובה יותר מקידום אישי"

משתתפי "הישרדות VIP" / צילום: משה נחומוביץ

רשת 13 משנה את אופן התשלום למפיקים: "כסף רק תמורת קלטת לשידור"

ל"גלובס" נודע כי הערוץ הודיע לחברות ההפקה עמן הוא עובד כי יפסיק לשלם "אבני-דרך לתוכניות", והחברות יקבלו תשלום רק בסוף ההליך ● גורמים בענף: "אי-הבנה בסיסית של שוק הטלוויזיה המקומי" ● רשת: "כל מהלך עם המפיקים נעשה בתיאום ובהסכמה"

 קים קרדשיאן  / צילום:: רויטרס, Mario Anzuoni

קים קרדשיאן עדיין רוצה נתח משוק המיליארדים של מחטבי הגוף: "יש פוטנציאל לשבש תעשייה שלמה"

קים קרדשיאן ווסט חלמה ליצור קו בגדים מחטבים שיקדם דימוי גוף חיובי ויתאים לכל גווני העור ● כשהשיקה את המותג החדש "קימונו", היא בוודאי לא ציפתה שהוא יעורר סערה ציבורית כה חריפה, האשטג שרץ ברשתות ופנייה מראש עיריית טוקיו להחליף את השם ● כעת היא מנסה להציל את הנתח שקיוותה לנגוס מתעשיית המיליארדים ועל הדרך להביס גם את ריהאנה

ליאורה עופר / צילום: שלומי יוסף

דירקטוריון מליסרון מינה ועדת איתור למנכ״ל במקומו של אבי לוי הפורש

לפי הערכות, הוועדה תבחן כשלושים מועמדים פוטנציאליים ● לוי נאות לבקשת הדירקטוריון להמשיך ולכהן כמנכ"ל באופן זמני וללא שינוי בתנאי העסקתו הקיימים

אחיות / צילום: Shutterstock

האחיות מאיימות להשבית את מערכת הבריאות החל מיום שלישי: "העבדות עברה מהעולם"

מדובר בשביתת אחיות כללית במתכונת חירום בכל מערכת הבריאות, אם כזו תצא לפועל ● הסתדרות האחיות מוחה על עומסים כבדים במחלקות, היעדר תקנים מספיקים והפחתה משכר האחיות בישראל  - "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה. על כן החלטנו די לעומסים וכן למטופלים"

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: החיבור עם גשר מחזק מעט את העבודה על חשבון גנץ וברק; איחוד בימין יאיים על נתניהו

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

פרופ' ירון זליכה ויחיאל שמן, יו"ר ועד עובדי פלאפון / צילום: יח"צ

נערכים להמשך המו"מ: פרופ' ירון זליכה ייעץ לוועד עובדי פלאפון

יו"ר ועד העובדים בפלאפון: "ההסכם הקיבוצי שהושג בבזק בינלאומי לא מחייב אותנו"

מוריה 8 רמת השרון?/ צילום: איל יצהר

תמ"א 38 ברמת השרון: "תוך חצי שנה חתמנו על חוזה"

לשמונה דירות ישנות יתווספו עוד שש דירות חדשות, ובעלי הדירות הישנות יקבלו ממ"ד, חניה, מרפסת ומחסן - וגם תוספת גודל לסלון

אריק פינטו/  צילום:  איל יצהר

פינטו עשוי לפרוש מבנק הפועלים עוד לפני סוף השנה

אריק פינטו הסתייג ממינוי קוטלר לתפקיד המנכ”ל וניסה לקדם מול הדירקטוריון מועמד שצמח בבנק ● הוא יפרוש מהבנק לאחר שקוטלר ייכנס לתפקידו וככל הנראה שלפני סוף השנה, שהיה המועד המקורי לפרישה • שינויים נוספים לקראת הגעת המנכ”ל החדש: המשנה למנכ”ל ארז יוסף, שבעצמו התמודד על תפקיד המנכ"ל, הודיע על פרישתו • קוטלר יצטרך לגייס לפחות שני מינויים בכירים להנהלה • פינטו ל"גלובס": "אשאר ככל שאדרש"

בניין הבורסה, הונג קונג / צילום: רויטרס

אסיה הצטרפה לירידות על רקע המתיחות במפרץ הפרסי; הנפט שוב עולה

וול סטריט ננעל ביום שישי בירידות שערים ● ההאנג סנג מוביל את הירידות במדדים הבולטים במזרח אסיה

תמ“א 38 ברחוב יהודה הנשיא בר"ג, / צילום: תמר מצפי

פסק דין "הערת אזהרה": נדחתה בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין

בית המשפט העליון דחה בקשה נוספת לעיכוב ביצוע פסק דין המבטל הערות אזהרה והסכמים לרכישת דירות חדשות בפרויקט תמ"א 38 שנתקע ברמת גן לאחר שהיזם נקלע לפירוק. ההחלטה בתיק הפכה לעקרונית, כשבמשרד השיכון אף טוענם כי אם תתקבל סופית בעליון הם ישקלו להכניס תיקונים בחוק המכר

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

לקראת הפתיחה בת"א: טבע ודלק ימשיכו לרכז עניין

טבע ציינה בסוף השבוע האחרון מחיקת ערך של כ-90% למשקיעים ב-4 שנים ● קבוצת דלק תיקנה אתמול במעט את הנפילות שרשמה בשבוע שעבר בצל החשש ממינוף עסקת איתקה ● המסחר בת"א אתמול ננעל ביציבות ● המסחר באסיה מתנהל בירידות

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

החוק לעידוד בניית דירות להשכרה: אפילו דירה אחת לא הוקמה

מאיר שטרית, יוזם החוק לעידוד בניית דירות להשכרה: "יש לבטל את הפטור לקופות מוסדיות על השקעותיהן בחו"ל ולתת להן פטור רק על השקעות בישראל"

אדוארדו אלשטיין / צילום: רוני שיצר

אי.די.בי מתקרבת להסדר חוב? אלשטיין משך את בקשתו לקבלת היתר שליטה בכלל ביטוח

אי.די.בי חשופה כיום לשינויים בשווי הבורסאי של 44.3% ממניות כלל ביטוח ● ביטול הבקשה להיתר שליטה פירושו שאי.די.בי תמשיך במכירת החזקותיה בכלל ביטוח, אך הוא גם פותח את הדרך בפני משקיעים אחרים להגיש בעצמם בקשות להיתר שליטה בחברה

אסתי שלי/ צילום: איל יצהר

האישה שתדאג שנקבל טיפול רפואי יותר טוב מזה שמקבלים הורינו

אסתי שלי, מנהלת הבריאות הדיגיטלית החדשה במשרד הבריאות, נחשפת לראשונה ● בשיחה עם "גלובס" היא מדברת על החשש מפני התקפות סייבר, ההשראה שקיבלה מברק אובמה ועל האתגרים: "אם לא נעשה את המהפכה הזו, השירות הרפואי שנקבל יהיה יותר גרוע ממה שההורים שלנו מקבלים היום" ● ישראל 2048

עגורן / צילום: שלומי יוסף

עגורנאי "עשה מנגל" בגובה עשרות מטרים באתר בנייה - והושעה

מינהל הבטיחות השעה עגורנאי למשך חודש בעקבות מקרה בו הוא הפעיל מנגל בתא העגורן במהלך יום עבודה ● את הסרטון הפיץ העגורנאי בעצמו ● ביקור פקחי מינהל הבטיחות באתר חשף ליקויי בטיחות אחרים באתר שהביאו לסגירתו עד לתיקון הליקויים