גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כשמשקיעים שואלים למה לגייס באוסטרליה צריך סיבה טובה יותר משווי גבוה יותר מגיוס בבורסה אחרת"

רון בכלר, שעומד בראש Market Eye המנהלת קשרי משקיעים לחברות ציבוריות באוסטרליה, מחפש לקוחות חברות ישראליות נוסף על החמש שכבר יש לו ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר שהשוק המתוחכם של היום דורש מהישראליות סיבה טובה להירשם למסחר ב-ASX - מעבר לגיוס כסף

רון בכלר/ צילום: איל יצהר
רון בכלר/ צילום: איל יצהר

אחד הטרנדים הבולטים של השנים האחרונות בשוק ההון היה הנהירה של חברות ישראליות למסחר ב-ASX, הבורסה האוסטרלית - 20 חברות ישראליות נסחרות שם, והשווי הכולל שלהן הוא כ-1.2 מיליארד דולר אוסטרלי (כ-3.2 מיליארד שקל).

אולם אם מסתכלים על הנתונים יותר לעומק, מגלים שמתוך כל החברות, שלוש חברות גדולות מהוות למעלה ממחצית משווי השוק המצטבר, ויותר מכך: עשר מהחברות נסחרות היום במחיר מניה שנמוך ממחיר ההנפקה שלהן באוסטרליה.

את הנתונים הללו מציג רון בכלר (Ronn Bechler), מנהל חברת קשרי המשקיעים האוסטרלית Market Eye. בראיון ל"גלובס" הוא אומר, כי "למרבה הצער, היו מספר חברות ישראליות קטנות שנרשמו למסחר ב-ASX, לקחו את הכסף ולא מגיעות הרבה להיפגש עם משקיעים באוסטרליה. זה מקשה על החברות הישראליות הטובות שרוצות להירשם למסחר".

כלומר, לחברות הישראליות הקטנות יצא שם רע באוסטרליה?

"חלק מאלו שהונפקו לא עזרו, אבל זה לא אומר שהן לא חברות טובות - ייתכן שייקח להן זמן 'לזהור'. חשוב שהחברות המונפקות יעבדו נכון מההתחלה. הרי בכל מקרה תשקיעו הרבה זמן וכסף בתהליך, אז כדאי שתעשו את זה היטב".

נראה שלמרות זאת, התיאבון של המשקיעים האוסטרלים לחברות ישראליות קטנות עדיין קיים - לדברי בכלר, בביקורו בישראל הוא צפוי לפגוש 15 חברות, ומשקיעים באוסטרליה ביקשו ממנו לעדכן האם ישנן חברות מעניינות.

באופן כללי, החברות שביצעו הנפקות ראשוניות (IPO) באוסטרליה בשנה האחרונה, לא רק בקרב הישראליות, לא הניבו למשקיעים תשואות חיוביות יוצאות דופן. לדברי בכלר, "השוק היה טוב עד לפני חודשיים, ואז נהיה קשה יותר. זה נובע מסביבת המאקרו העולמית. שווי מניות הטכנולוגיה בארה"ב ירד והשפיע לרעה, והמשקיעים נהיו עצבניים יותר ומשכו כספים מהקרנות".

חברות ישראליות באוסטרליה

לעומת זאת, כלכלת אוסטרליה נמצאת לדבריו במצב טוב מאוד. "הממשלה הודיעה לאחרונה על מעבר מוקדם מהצפוי לעודף תקציבי, האבטלה בשפל של כל הזמנים, הריבית נמוכה. נכון שיש בעיות פוליטיות, אבל אוסטרליה נחשבת מדינה בעלת סיכון נמוך".

סביבת המאקרו הגלובלית משפיעה גם על שוק ה-IPO?

"בחודשים האחרונים נדחו כמה הנפקות ל-2019. בכל מקרה, חשוב לזכור שתהליך הנפקה לוקח כתשעה חודשים, זה לא תהליך מהיר".

הוא גם לא זול.

"נכון. צריך עורכי דין ורואי חשבון, והעלות היא כ-250 אלף דולר אוסטרלי. הברוקר שמלווה את ההנפקה מקבל לרוב בין 6%-8% מהכסף שמגויס, כאשר ככל שהגיוס גדול יותר, השיעור שלוקח הברוקר יורד".

התהליך הזה בכלל משתלם לחברות הישראליות הקטנות?

"יכולות להגיע גם חברות יותר גדולות. זה טוב אם החברה צריכה כסף לממן צמיחה. משקיעים מהסוג הנכון יוכלו לתמוך בחברה ביותר מסבב גיוס אחד. מעבר לזה, העובדה שחברה ציבורית נדרשת להיות שקופה טובה לעסקים שלה, כי יש לקוחות שרוצים לוודא שהמאזן מספיק חזק. לכן הנפקה יכולה להיות עסקה טובה.

"לפעמים, pre-IPO יכול לעזור (סבב גיוס באוסטרליה לפני הנפקה, ש'ח'ו'): החברה מגייסת סכום קטן יותר, ואחרי שנתיים בערך תוכל לעשות IPO, וזה כבר יהיה לה קל יותר, כי יש לה כבר משקיעים וגם השווי שלה אמור לגדול".

בדרך כלל, החברות הישראליות הגדולות יותר מסתכלות על הנפקה בנאסד"ק.

"נאסד"ק זה נהדר, אבל חברה צריכה להיות רלוונטית, וכדי להיות רלוונטית, ושהקרנות שם יסתכלו עליה, היא צריכה להיות בשווי של מיליארד דולר. באוסטרליה חברה יכולה להיות רלוונטית גם בשווי של 100 מיליון דולר אוסטרלי (270 מיליון שקל). חברה יכולה לגייס ב-ASX, לצמוח ואז להירשם למסחר גם בנאסד"ק כשהיא מגיעה לגודל מעניין".

הבורסה בת"א לא רלוונטית?

"אני חושב שיש לה תפקיד. יש מעט מאוד חברות אוסטרליות שנסחרות רק בבורסות זרות ולא באוסטרליה. בדומה, אני לא רואה סיבה למה שחברות ישראליות לא ייסחרו במקביל בבורסה בת"א".

מה היתרון של הבורסה האוסטרלית על פני בורסות אחרות בעולם?

"אוסטרליה היא שוק הפנסיה הרביעי בגודלו בעולם. יש פנסיית חובה ומיליארדי דולרים זורמים למערכת כל שנה. זאת אחת הבורסות הגדולות בעולם, עם היקפי מסחר גדולים וקהילת משקיעים גדולה, והרגולציה יציבה".

מחפש עוד חברות ישראליות

חברת Market Eye שבכלר עומד בראשה מנהלת קשרי משקיעים לחברות ציבוריות ב-ASX, ובין לקוחותיה גם חמש חברות ישראליות. ככל שזה תלוי בו, מספר החברות הישראליות שהוא יטפל בהן יגדל: "אני רוצה להביא חברות ישראליות טובות לאוסטרליה ולעזור להן לצמוח, גם חברות גדולות יותר. יש משקיעים שרוצים להשקיע בחברות טובות, ואם אמצא בביקור הזה עוד חברה או שתיים, זאת תהיה הצלחה מבחינתי".

בכלר מציין שאנשי Market Eye מכירים משקיעים ממדינות שונות ומסוגים שונים. "אנחנו יודעים מהן הדרישות של כל אחד ומתאימים בין החברות למשקיעים לפי השווי, הסקטור, הנזילות, האם מדובר בחברת ערך או צמיחה וכדומה. זה קצת כמו להיות שדכן. להנהלות החברה זה חשוב, כי ככה הן מתקשרות עם מי שצריך ולא עם כל אחד".

מהם הסקטורים שמעניינים היום את המשקיעים באוסטרליה?

"משקיעי הריטייל היו רגילים להשקיע במניות כרייה ואנרגיה, שבהן משקיעים על בסיס מה שידוע היום, אך התוצאה בסופו של דבר היא או שיש או שאין. זה דומה לחברות טכנולוגיה בשלבים מוקדמים, כשעוד לא יודעים אם הטכנולוגיה תצליח. המשקיעים מתעניינים גם בתחומי הצריכה והתעשייה באופן כללי. וכמובן, חברות עם תזרים מזומנים טוב בולטות תמיד בסביבה תנודתית".

חברות ישראליות קטנות מאוד שהנפיקו לפני שנתיים כבר לא יתקבלו היום באותה קלות על-ידי המשקיעים.

"חלק מהבעיה ההיסטורית הייתה שיש מספר משרדי עו"ד בישראל שעובדים עם הרבה חברות טכנולוגיה קטנות, והם אמרו להן שאפשר לגייס באוסטרליה ודחפו את החברות. הברוקרים באוסטרליה אמרו 'כן, אפשר, בואו לגייס'. ואז מה?

"היום, השוק יותר מתוחכם. חברות ישראליות צריכות סיבה טובה להירשם למסחר ב-ASX מעבר לגיוס כסף: צמיחה באסיה, לקוח אוסטרלי פוטנציאלי גדול, מו"פ באוסטרליה. משקיעים רוצים לדעת שהחברה מגיעה לאוסטרליה יותר מאשר למצוא מקור להון".

מה ההמלצות שלך לחברות ישראליות שרוצות להנפיק באוסטרליה?

"ראשית, כאמור, צריך סיבה לגייס באוסטרליה. השאלה הראשונה שהמשקיעים שואלים היא למה דווקא ב-ASX, ותשובה כמו 'שווי גבוה יותר מגיוס בבורסה אחרת' לא טובה, ויכולה לייצר רתיעה.

"שנית, הנהלת החברה צריכה להגיע לאוסטרליה כל שלושה חודשים להיפגש עם המשקיעים. צריך גם דירקטוריון טוב שכולל אנשים מוכרים בשוק ההון האוסטרלי - זה מושך כסף.

"יש להגיע למשקיעים הנכונים: אני מסתכל על חברת מאזני שקל שהונפקה לאחרונה, זאת חברה מצוינת, טכנולוגיה נהדרת, דירקטוריון טוב והנהלה אמינה, אבל המניה נפלה 30% בשבועיים. למה? אני חושד שבהנפקה נכנסו משקיעים לא נכונים, והם מוכרים מניות. הרי בעסקי החברה לא השתנה דבר.

"ההמלצה האחרונה היא למצוא את היועצים הטובים ביותר". 

עוד כתבות

מניות הערך/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

יצאו מהאופנה? מוקדם להספיד את מניות הערך

בכל מה שנוגע לבחירת מניות ערך, חברות עם מכפילי רווח חד-ספרתיים גבוהים או דו-ספרתיים נמוכים עונות טוב יותר על ההגדרה ● למרות התחושה המעיקה שמניות אלה "יצאו מהאופנה", דווקא רמת התמחור המכווצת שלהן הופכת אותן להזדמנות השקעה

בני גנץ בכנס התאחדות התעשיינים / צילום: אלעד מלכה

גנץ: בכנסת הבאה אפעל לחוק שייתן יום שבתון בבחירות רק למי שהצביע

"גלובס" ביצעו בדיקה רחבה בנושא במהלך יולי 2019, וממנה עלה כי חקיקה מן הסוג הזה נתמכת גם ע"י סיעות ש"ס ויהדות התורה וייתכן שאף ע"י ישראל ביתנו

חשיפת המחיר של אייפון 11 / צילום: סטיבן לאם, רויטרס

בחירות ללא עיסוק בהייטק והבעיות באייפון החדש: מה קרה השבוע בהייטק

הבעיה שראש ממשלת קנדה לשעבר מצא בהייטק הישראלי, הראיון עם היועץ הבכיר של מנכ"ל גוגל, ואיך דווקא בישראל לא קמים מספיק סטארט-אפים? ● כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו תקף את ועדת הבחירות לאחר שאלה סירבו להיפגש עמו

ראש הממשלה האשים את ועדת הבחירות והמשטרה באוזלת ידה שהביאה להטיית תוצאות הבחירות הקודמות ולאי הקמת ממשלה בראשותו באפריל

Libra המטבע הדיגיטלי של פייסבוק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

ליברה של פייסבוק דוחה את הטענות שהיא מאיימת על יציבות הכלכלה בעולם

בראיון בצרפת בסוף השבוע התייחס המנהל המוביל את עמותת המטבע הדיגיטלי של פייסבוק להתנגדות העצומה שמעורר הפרויקט בקרב רגולטורים בעולם ● "אנחנו נחושים לעמוד בלוח הזמנים להשקת ליברה, בין סוף המחצית הראשונה של 2020 לבין סוף השנה הבאה"

גולדמן זאקס / שאטרסטוק

התגובה של אפל לאחר שגולדמן זאקס הורידו מחיר יעד למניה

במהלך סוף השבוע פרסם האנליסט רוד הול המלצה להורדת מחיר היעד של מניית אפל ● בצעד נדיר החליטה החברה להגיב: "לא מצפה שלהצגה של אפל TV פלוס, כולל הטיפול החשבונאי בשירות, תהיה השפעה ממשית על התוצאות הכספיות שלנו"

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

"אם תלונות הליכוד היו נבדקות בזמן, לא היינו שוב בבחירות"

(עדכון) - בעקבות כתבתו של קלמן ליבסקינד ב"מעריב", לפיה המשטרה חקרה רק שתיים מתוך 82 קלפיות שבהן דווח על זיופים, נתניהו אמר כי ביקש לקיים דיון חירום עם יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, מיד עם צאת השבת ● דובר ועדת הבחירות: "לא הגיעה במהלך השבת כל דרישה מטעם רה"מ"

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

תקיפת רחפנים בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט; דריכות לקראת ריבית הפד; 5 נקודות השבוע בשווקים

בהמשך ללחצים מצד הנשיא טראמפ, הפד עשוי להוריד השבוע את הריבית ● רגיעה במתיחות הסחר בין סין לארה"ב לאחר ההקלות של סין במכסים על יבוא סחורה חקלאית מארה"ב ● מחיר הנפט צפוי לרכז עניין בצל תקיפת שני מתקני הפקה הגדולים בסעודיה ● בארה"ב יפורסמו נתוני אישורי הבנייה לחודש אוגוסט ומדד הייצור של פילדלפיה ● בשוק המקומי, היום יפורסם מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ● התחזית השבועית של "גלובס"

לול אפרוחים / צילום: תמר מצפי

אג"ח לא צמחוניות: חשיפה לתעשיית העוף האמריקאית

פילגרים פרייד, הנסחרת בשווי שוק של 7.5 מיליארד דולר, היא מחברות העופות הגדולות בארה"ב ● החברה מדורגת ע"י S&P בדירוג BB מינוס עם אופק חיובי ● בתשואה דולרית של כ-4% לקריאה ב-2025, מדובר בגיוון מעניין לתיק האג"ח

דב קוטלר / צילום: איל יצהר, גלובס

קוטלר עבר בהצלחה את המשוכה של אישור הפיקוח: יחל כהונתו כמנכ"ל הפועלים בתחילת אוקטובר

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הודיעה כי אינה מתנגדת למינויו של דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים ● בנוסף, המפקחת קבעה כי על הבנק לקבוע לקוטלר תקופת צינון בכל הנוגע לטיפול בישראכרט

הקמפיין של איקאה בכיכובו של עובד מקאן, אלדר יוספוב/ צילום: מתוך קמפיין הנגישות של איקאה מקאן

סוף למלחמת הקרדיטים בקמפיין איקאה: מקאן נותנים קרדיט למיזם TOM

משרד הפרסום מקאן ת"א הודיע כי פנה להנהלת פסטיבל הפרסום בקאן וביקש לכלול את מיזם TOM ברשימת הקרדיטים להפקת קמפיין ThisAbles של איקאה ● מלחמת הקרדיטים על הקמפיין, שזכה להצלחה בפסטיבל קאן, נחשפה ב"גלובס"

שריד מקודקס חוקי חמורבי / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ריבית שלילית: התקדים המסוכן שהשתלט על שוק האשראי העולמי

טריליוני דולרים של חובות בעולם נמצאים כיום במצב שכמוהו לא היו מעולם - שבו המלווים מוכנים לשלם בעד הזכות להעניק את כספם ללווים, במקום ההפך ● מתי באה הריבית לעולם, כיצד חושבה במשך אלפי שנים, איך ראו אותה ביהדות ובנצרות, ומי היה שר האוצר שניסח את קונספט הריבית בעידן המודרני? ● כתבה ראשונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

משפחת שריד, בעלי חברת שיח / צילום: יח"צ

הכנסות חברת הקנאביס שיח קפצו במחצית, אך הרווח נותר בגדר תעלומה

תוצאות החברה, שעדיין הייתה פרטית בסוף הרבעון השני, מתפרסמות על רקע השלמת המיזוג לתוך ביונד טיים בסוף החודש ● שיח רשמה במחצית הכנסות של 12.9 מיליון שקל - גידול של 50% לעומת התקופה המקבילה

עמית סגל \ צילום: איל יצהר

עמית סגל בכתב ההגנה לתביעת בל"ד: התוכן אמת, אין למפלגה שם טוב

כך השיב הפרשן הפוליטי של חדשות 12 בתגובה לתביעת לשון הרע שהגישה נגדו מפלגת בל"ד ● התביעה הוגשה במרץ האחרון בעקבות התבטאויותיו של סגל בכלי תקשורת שונים, ביניהם העיתון "ידיעות אחרונות" ובערוץ 12, בהן כינה את מפלגת בל"ד "ארגון טרור"

ערן סער, מנכל של החברות נפטא יואל אקויטל /צילום: יחצ

יש שכר לאתגר: מנכ"ל אי.די.בי החדש עשוי להרוויח עד 5 מיליון שקל בשנה

לדברי קבוצת אי.די.בי-דסק"ש, מינויו של ערן סער מהווה צעד מהותי למיצוב פעילותה העסקית ואיתנותה הפיננסית של הקבוצה ● בין השאר הוא יידרש להוביל את ההתנהלות מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שלהם חייבת החברה 2.5 מיליארד שקל

מסועי חבילות ממיין חבילות מאתרי קניות אונליין  / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

חגיגת השופינג בדרך להיגמר? תוכנית מגירה באוצר: הפטור ממע"מ על קניות ברשת יבוטל

בחסות הבור בתקציב: היוזמה לביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי צפויה לחזור במסגרת תקציב 2020, בהנחה ששר האוצר הבא לא יעצור אותה ● ההכנסות הצפויות לקופת המדינה: 600־700 מיליון שקל בשנה ● מנכ"ל משרד האוצר: "השר הבא יקבע את המדיניות וממנה יגזרו תוכניות העבודה"

חנן מלצר / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ועדת הבחירות: לא ניתן לנתניהו להיפגש עם השופט מלצר

נשיאות ועדת הבחירות החליטה ברוב של 3 קולות לדחות את בקשת רה"מ להיפגש עם יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר ומנכ"לית הוועדה אורלי עדס, כדי לדון בפרסומים שלפיהם המשטרה לא בדקה את התלונות על זיופים בבחירות

צילום מסך מתוך קמפיין הליכוד

"נתניהו עשה בית ספר לכולם, גם במסרים וגם באופן השימוש במדיה"

בפרסום בכלל - ולא רק בפרסום פוליטי, אומרים ששימוש חכם במדיה הוא למעשה הפיצוח הקריאטיבי של קמפיין ● גם בסבב הנוכחי מי שזוכה לניקוד הגבוה ביותר מצד אנשי המקצוע הוא הקמפיין של נתניהו, למרות שכחול לבן שיפרו עמדות ● בוחרים נתח - כתבה ראשונה בסדרה

מכלית נפט סעודית שנפגעה / צילום: רויטרס

התקפת מל"טים קיצצה את תפוקת הנפט של סעודיה ביותר מ-50%

מייק פומפיאו, שר החוץ האמריקאי: "התקפה חסרת תקדים של איראן על אספקת האנרגיה הגלובלית" ● המורדים החותים בתימן נטלו את האחריות להתקפה, אך פומפיאו אומר כי אין שום הוכחה שההתקפה יצאה מתימן

יוסי זינגר וארז בלשה / צילום: תמוז רחמן

את הנכס האחרון של גרנית הכרמל עשויה לרכוש הקרן שהקימו צמד מנהליה לשעבר תמורת 110 מיליון שקל

קרן התשתיות ג'נריישן קפיטל שמובילים יוסי זינגר וארז בלשה פועלת לרכוש את חברת הטיפול במים GES ● במקביל השלימה הקרן גיוס הון ענק בהיקף של יותר מחצי מיליארד שקל