גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הראלי בוול סטריט צריך להדאיג את המשקיעים | פרשנות

אם התגובה של השוק להעלאת הריבית לא היתה חריפה מספיק, אז טראמפ לקחת את העניינים כמה צעדים קדימה כאשר תקף בגלוי את הפד ● ערב חג המולד הנשיא האמריקאי מגלה טון מפוייס, האם זה מספיק? ● הפד מתכנן תוכניות, אבל השוק לא קונה אותן. הדבר האחרון שפאואל צריך זה את טראמפ נושף בעורפו והעליות החדות כעת לא ממש מאותתות על נורמליזציה של תנאי השוק

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול  עם דונלד טראמפ/ צילום: Reuters, Carlos Barria
יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול עם דונלד טראמפ/ צילום: Reuters, Carlos Barria

הליך הגמילה של השווקים הפיננסים מהתרופה שרקחו הבנקים המרכזיים אי שם לאחר המפולת של 2008 מגלה תופעות לוואי שמצליחות לבלבל לא מעט שועלים ותיקים בשוק. מהלך הירידות שהחל באוקטובר נוכח עליית התשואות בארה"ב התעצם ככל שמלחמת הסחר לא הגיעה לפתרון, והעלאת הריבית מצד הפד, לצד צמצום המאזן באופן עקבי, הנחיתה מכה נוספת שגררה ירידות חדות בשווקים, ואת מדד ה-S&P 500 לנפילה של 20% מהשיא. בימים של מחסור בנזילות בשוק המשקיעים עשויים להתבלבל כי הריבאונד הקיצוני שנרשם היום במהלך המסחר מסמן את סוף מהלך הירידות, אבל ברור לכל שזה לא סוף הסיפור.

קשה להתעלם מחוסר האמון שהפגינו המשקיעים נוכח היחסים הרעועים בין הנשיא טראמפ ליו"ר הפד פאואל. לא מדובר רק בתוקפנות של טראמפ, אלא בהתערבות של הנשיא במדיניות הבנק המרכזי הפדרלי, כאילו השוק לא העניש מספיק את פאואל על הניסיון לנרמל את הריבית. טרם הריבאונד היום, מדד S&P 500 צנח ב-20% מהשיא שנרשם בתחילת חודש אוקטובר, והשלים נפילה של 16% מתחילת החודש. גל הירידות לא פסח על השוק המקומי, בו מה-3 בדצמבר, מדד ת"א 125 נפל ביותר מ-12%.

אם התגובה של השוק להעלאת הריבית של הפד לא היתה חריפה מספיק, אז טראמפ לקחת את העניינים כמה צעדים קדימה כאשר תקף בגלוי את פאואל ואת המדיניות של הפד לצמצום המדיניות המרחיבה, ואמר כי קצב העלאות הריבית מהיר מדי. טראמפ הוסיף עוד קיסם למדורה ולא ברור למה היה לו צורך בכך. הפד מתכנן תוכניות, אבל השוק, שמגלם דווקא הורדת ריבית בשנה הבאה, לא קונה אותן. התחזית של הפד להמשך העלאות ריבית - תחזית שצומצמה ל-2 העלאות בלבד ב-2019 (במקרה הטוב) - תלושה משוק האג"ח. ולא רק שהשוק לא קונה את הצעדים של הפד, אלא נוסף לכך הנזק שנעשה לאמינות הבנק מרכזי מצד טראמפ. הדבר האחרון שפאואל צריך זה את טראמפ נושף בעורפו.

והנה, כמו קוסם, וכמו שניתן היה לצפות, טראמפ שלף עוד שפן מהכובע ערב חג המולד, ויצא בטון מפויס כשאמר על שר האוצר מנוצ'ין כי הוא "בחור טוב". לגבי הפד, טראמפ שוב הביע חוסר שביעות רצון בנוגע לקצב העלאות הריבית אך סייג כי הפד "יבין זאת בקרוב". בכל מקרה, חוסר ההלימה בין טראפ לנורמות הנהוגות בארה"ב זו לא הבעיה, אלא רק הסימפטום.

הבעיה העיקרית היא שבעשור האחרון הריבית האפסית גררה תנאי שוק פחות מוכרים לשחקים, ואף אחד לא ממש יודע בדיוק את ההשלכות. אם במשבר של 2008 ניתן היה להצביע (בדיעבד) על הברבור השחור בדמות משכנתאות רעילות, כעת יש יותר מדי סיבות "קטנות" לירידות ואף אחת מהן לא יכולה להצדיק את הפאניקה שנרשמה בשווקים. הכלכלות צומחות, אמנם מעט פחות מהצפוי, אבל עדיין צומחות. חוסר הודאות הפוליטית בגוש האירו עדיין כאן, אבל גם הוא מגולם בשוק. צמצום הרכישות של הבנק המרכזי באירופה צפוי להסתיים, וגם זו לא ידיעה חדשה של ממש. אז מה הגורם שאחראי לירידות? נזילות נמוכה?

תופעות הלוואי בניסיון לצאת לצאת מהניסוי הכלכלי בדמות ריבית אפסית לאורך עשור שלם, לצד החוב התופח של הכלכלות המפותחות שממילא יגולגל הלאה, גוררות חוסר ודאות שמשאירה את השוק להיסחר לפי גחמות של ציוצי הנשיא, תוך התעלמות מהנתונים הכלכליים שנכון להיום לא מאותתים על כניסה למיתון. טראמפ מבצע את מה שהבטיח במצע לפני הבחירות, אך בשוק פחות אוהבים את הטון שבו הדברים נעשים, והשוק מעניש. התנודתיות הקיצונית שנרשמת היום במסחר רק משקפת את חוסר ההיגיון לאחרונה בשווקים.

אמנם טראמפ יכל היה לממש את הבטחותיו לבוחרים לפני הבחירות בטון מרוכך יותר, אך כל עוד הוא לא עושה זאת, יחד עם המדיניות של העלאת הריבית וצמצום המאזן של הפד, נראה כי התנודתיות כאן כדי להישאר וצריך לקחת בחשבון כי העליות הקיצוניות שנרשמות היום, יכולות להפוך בקלות לצניחה חופשית מחר. בשורה התחתונה, הראלי הפראי שנרשם כעת רחוק מלשקף נורמליזציה. הסיפור המרכזי הוא שינוי תנאי המשחק נוכח העלאת הריבית. עידן הכסף הזול נגמר, וכמו כל סם, מאד קשה ממנו להיגמל.

עוד כתבות

ישראלים עם מסכות בתל אביב / צילום: Ammar Awad, רויטרס

שעת המבחן של מערכת הרפואה הפרטית: למה רק עכשיו היא התבקשה להיערך לקליטת חולי קורונה?

משרד הבריאות דורש מבתי החולים הפרטיים לפהסיק תוך יומיים את כל הפעילות הקיימת בהם ולהיערך לקליטת חולי קורונה קלים • איך זה יראה ומה המשמעות למערכת הרפואה הפרטית בישראל?

חמאה  /צילום: שני מוזס

היבואנים ינסו לבלום את ההחלטה לפקח על מחירי החמאה המיובאת

החל מ-30 באפריל צפוי משרד החקלאות לפקח על מחירי החמאה המיובאת, כך שמחירה יהיה זהה למחיר המפוקח ● נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין: "הזמנות היבואנים של חמאה בוצעו על בסיס ההנחה העולה בבירור שהמחיר אינו מפוקח ונתון לתחרות"

נמל ריק, ואלפים שממתינים להחזר / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

שילמתם על כרטיס והטיסה בוטלה? כל השיטות של חברות התעופה לא לעזור לכם

חוק התעופה הישראלי מעגן את הזכות להחזר כספי של עלות כרטיס הטיסה בבירור ● אולם תלונות רבות שהגיעו לידי "גלובס" מספרות כי החברות עושות ככל שביכולתן על-מנת לעקוף את החוק, תוך שימוש באמצעים פסולים ● אז מה בכל זאת ניתן לעשות? לא בטוח שהרבה

שדה התעופה רמון / צילום: יח"צ

שדה התעופה רמון ישמש כחניון למטוסים של חברות תעופה זרות

הרשות פנתה והציעה לחברות תעופה אירופאיות להגיע לישראל עם הבטחה למחיר חניה מוזל ביחס לאירופה ● שתי חברות צפויות 

לשגר לישראל מטוסים לאחסון כבר בשבוע הבא

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.

איב בונזון, מנהל השקעות ראשי  / צילום: יוליוס בר

"זה לא הזמן להימורים מסוכנים. להתרכז בגיוון תיק ההשקעות"

איב בונזון, מנהל ההשקעות הראשי של הבנק השוויצרי יוליוס בר: "חברות בענפי הבריאות, תשתיות ותקשורת פחות צפויות להפחית את תשלומי הדיבידנד, ולכן מנקודת המבט הזו הן עשויות להיראות יותר אטרקטיביות עבור המשקיעים"

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

הממשלה החליטה: ענף הבנייה לא יושבת

ההחלטה התקבלה לאור ההכרה בנזקים הכלכליים המרובים שהפסקת עבודה מוחלטת עלולה לגרום ועקב העובדה שבתוך כשבוע הענף יושבת בשל חג הפסח

אוטובוס חברת דן / צילום: איל יצהר, גלובס

אקזיט בטיימינג מושלם: חברי דן מכרו מניות ב-450 מיליון שקל רגע לפני שהקורונה הכתה בתחבורה הציבורית

בין המשקיעים בעסקה שנסגרה בחודש שעבר - הכשרה ביטוח, דיסקונט, נורסטאר, חן למדן ודוד פתאל

ליאו ליידרמן/ צילום: אלה פאוסט

הנה התסריט הסביר לפיו ניתן לנהל את תיק ההשקעות בימים אלו

ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של פועלים, מציין את עקרונות ההשקעה בימים של חוסר ודאות, ומתייחס לפעולות הממשלה: "אם הגירעון יעלה והיחס חוב תוצר יעבור את ה-70%, אין בזה גורם שיזעזע את השווקים"

סניף סגור של אדידס בברלין בשל מגפת הקורונה / צילום: Michele Tantussi, רויטרס

אדידס הודיעה שלא תשלם שכירות בגרמניה בגלל הקורונה - וחטפה חרם ציבורי

ההודעה החד־צדדית עוררה זעם בציבור על רקע הבטחות הממשלה לסייע לענקיות גרמניות – כמו אדידס – בערבויות ובהלוואות של מיליארדי אירו על הפגיעה בעסקים; ועל רקע התחושה כי החברה מנצלת את הזמנים הקשים כדי להגדיל את רווחיה

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

סיפור ההצלחה של קריית יערים ואיפה הצחיקו ואפו עוגת נייר טואלט: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

בתים להשכרה באנגליה. איסור על פינוי שוכרים לשלושה חודשים  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בעולם מוצאים פתרונות יצירתיים להקלה על שוכרי הדירות, האם משהו מזה יגיע גם לישראל?

אחד מגלי ההדף של המשבר התעסוקתי החריף הוא קושי הולך וגובר לעמוד בתשלומים ובהם שכר הדירה • למעט מחוות נקודתיות של בעלי בתים, הרשויות בינתיים לא נוקטות עמדה • בדיקת "גלובס" מגלה שבמדינות שונות הרימו את הכפפה וחוקקו תקנות לדחיית תשלומים ונגד פינוי בכוח

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

אורן שובל מייסד שותף ומנהל מרכז הפיתוח של Via / צילום: יח"צ

מה עומד מאחורי גיוס של מאות מיליוני דולרים בלב המשבר? מייסד Via מדבר

חברת Via הודיעה על גיוס לפי שווי של 2.25 מיליארד דולר ● אורן שובל, ממייסדי החברה, מסביר למה הם לא חוששים מפגיעה בנסיעות התחבורה הציבורית, מספר איך הרימו פרויקט חדש בברלין תוך יומיים כדי להסיע עובדי קורונה ואומר: "קשה לדעת אם המשבר יפגע בכלכלה השיתופית"

מדטרוניק - עומאר אישראק / צילום: רויטרס - Steve Marcus

כך תבנו מכונת הנשמה: המהלך המדהים של ענקית המכשור הרפואי

חברת המכשור הרפואי הודיעה אמש כי החליטה לפרסם את מפרטי העיצוב של מכונת ההנשמה שיצרה מדגם PB 560 כדי לאפשר לכל מי שרוצה לייצר במהירות מכשירי הנשמה ● "אתגר אנושי חסר תקדים זקוק לתגובה אנושית חסרת תקדים"

תנו לבוס שי לחג / צילום:Shutterstock :א.ס.א.פ קרייטיב

שי לחג? תחשבו פעמיים. לא כל מתנה פטורה ממס

פקודת מס הכנסה מונה מקורות הכנסה שונים החייבים במס, ומתנה אינה אחת מהם ● ואולם רשות המסים רשאית לבחון את נסיבות מתן המתנה ולחייבה במס, במקרים שבהם ניתנה שלא בתום-לב ובמטרה להתחמק מתשלום מס

קשיש על קולנועית לובש מסיכת מגן בטיילת הריקה של תל אביב / צילום: כדיה לוי

מספר מקרי הקורונה בישראל קפץ הערב ל-4,695; 161 אנשים החלימו עד כה

4,695 מקרי קורונה מאומתים בארץ, מספר הקורבנות עלה אתמול ל-15 ● רה"מ נתניהו נכנס לבידוד עד לסיום החקירה האפידמיולוגית של היועצת שלו לענייני חרדים ● פיילוט בדיקות הקורונה ברשתות הוקפא ● ח"כ שלח בוועדת הקורונה בכנסת: "יש כשל גדול בפיקוד ושליטה"

ג'ונסון, מקרון וטראמפ. כל האמת על תוכניות החילוץ / צילום: רויטרס

האותיות הקטנות של תוכניות החילוץ הגדולות שפועלות מסביב לעולם

חברי הכנסת יאיר לפיד, ניצן הורוביץ ואיציק שמולי התייחסו השבוע למדיניות הכלכלית בעולם בימי המשבר, אבל לא תמיד דייקו ● צוות "המשרוקית של גלובס" יצא לבדוק מי אמור לקבל כמה, איפה ומתי, ומה שלא פחות חשוב - מה מופיע באותיות הקטנות

שלומי שוב  / צילום: יחצ

כמו ב-2008: הרגולטורים בעולם מגייסים את החשבונאות לטובת הבנקים

רו"ח שלומי שוב מהמרכז הבינתחומי, מסביר אילו הקלות מעניקים הרגולטורים בעולם לחברות הציבוריות בניסיון לסייע להן על רקע משבר הקורונה