גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חיידק לכל דיכאון: ד"ר נעמה גבע על הקשר בין חיידקים למצב רוח

אתם חווים דיכאון, פחדים, שינויים קיצוניים במצב הרוח? תבדקו את מצב החיידקים בגופכם ● שינוי באוכלוסיות חיידקי המעי עשוי להפוך אותנו מאנשים חרדתיים לרגועים, או להעלות את רמת הנכונות לקחת סיכונים, מסבירה ד"ר נעמה גבע, שחוקרת את הקשר בין חיידקי מעי לתופעות פיזיולוגיות שונות ● "אם נצליח לאכלס את המעי של חולי דיכאון בחיידקים מסוימים לאורך זמן, נוכל לרפא אותם"

נעמה גבע / צילום: איליה מלניקוב
נעמה גבע / צילום: איליה מלניקוב

לא היין הישראלי, לא פייסבוק וגם לא טראמפ. נדמה שאת המהפכה התדמיתית הגדולה של העשור עשו החיידקים. היצור החד תאי, שכולנו ראינו בו אויב, הפך לתקווה הגדולה של המדע. "בעוד עשור ישתנו ספרי הרפואה: הם יעסקו פחות בכימיה, ויותר בחיידקים. כל חיידק הוא ישות בפני עצמה, עולם ומלואו", אומרת חוקרת החיידקים ד"ר נעמה גבע-זטורסקי, מהפקולטה לרפואה בטכניון.

"אחד התחומים הכי נחקרים כעת עוסק בקשר שבין חיידקים למצבי רוח. אנחנו יודעים שיש cross talk בין המוח לחיידקים. למשל, כשמשתילים חיידקים מעכבר שמן אל תוך עכבר ללא חיידקים, חוץ מזה שהעכבר משמין, רואים גם שינוי בהתנהגות שלו. יש בכך היגיון, היות ובמעי ישנם תאי עצב רבים, המעצבבים ישירות למוח.

"כיום מאמינים שיש קשר בין חיידקים לדיכאון, לזקנה, לפחדים, לאוטיזם, לפרקינסון ולאלצהיימר. ניתן להפוך מחרדתיים לרגועים וההפך, רק בעקבות שינוי אוכלוסיות חיידקי המעי. ניסויים בעכברים הראו שהשינוי קובע האם הם יעזו לקחת סיכון, או לא.

"אם עד היום מחקרים הראו קשר קורלטיבי בלבד בין חיידקי המעי והמוח, כעת מחקרים חדשים מראים שחיידקי המעי לא רק משפיעים על מערכת העצבים, אלא גם מייצרים נוירו-טרנסמיטורים ספציפיים, שמתקשרים עם התאים במערכת. הנוירו-טרנסמיטורים האלה מעכבים פעילות של נוירונים, וכך מאפשרים לאדם להישאר רגוע. החוקרים מצאו שאצל אנשים שסובלים מדפרסיה, יש נוכחות פחותה של החיידקים הללו - המגוון החיידקי אצלם הרבה יותר נמוך מזה של אנשים בריאים. ייתכן שאם נצליח לאכלס את המעי של חולי הדפרסיה בחיידקים הללו לאורך זמן, נוכל לרפא אותם באופן קבוע.

"היום מכנים את חיידקי המעי שיכולים להשפיע על תופעות מוחיות ‘חיידקים פסיכוביוטיים’. הפוטנציאל הטיפולי כאן הוא אדיר, ניתן יהיה להיעזר בחיידקים ותוצריהם גם למחלות מעי דלקתיות, לשיפור הטיפול בסרטן ואף למחלות פסיכיאטריות - ייתכן ואפילו לאיזון מצבי הרוח שלנו", אומרת גבע, שמתמחה בחקר חיידקי המעי.

להחליף את החיידקים

עד לפני עשור, המחקר התמקד בחיידקים 'רעים', שמייצרים מחלות. "כיום אנו מבינים שמספר גדול מאוד של חיידקים טובים, שחיוניים לתפקוד התקין, מאכלסים את גופנו, בכל האיברים. מתוך סך החיידקים שחיים בתוכנו, ה’רעים’ מהווים אחוז מאוד קטן".

מה אנחנו יותר, אנשים או חיידקים?
"אנחנו אמורים להיות חצי-חצי, לפי הספר".

גם בעלי החיים בנויים כך?
"בוודאי, והם גם מודעים לזה. פילים אוכלים צואה של פילים אחרים על מנת לגוון את אוכלוסיית החיידקים שלהם. יש חרקים שרק אחרי שהם אוכלים את הצואה שלהם, מבינים את תכלית החיים - רק אז הם יודעים לאן ללכת".

אוכלוסיית החיידקים משתנה כל הזמן, או שיש איזשהו בסיס?
"אצל פעוטות רואים הבדלים כשמתחילים לאכול בשר או מזון מוצק, ולקראת גיל 3 יש איזון. זה מושפע מהתזונה והסביבה שבאים איתה במגע. למשל, ישנם הבדלים משמעותיים בהרכב החיידקי של צמחונים לעומת אוכלי כל. התזונה היא מרכיב קריטי בתקשורת שלנו עם חיידקי המעי. החיידקים מעכלים חלקים נכבדים מהמזון שאנחנו אוכלים, ומשחררים מולקולות מטבוליות, וביניהן ויטמינים, חומצות אמינו וחומצות שומן. מחקרים הראו שחומצות שומן שמיוצרות על ידי החיידקים, לדוגמה, גורמות לעלייה של תאים מסוימים במערכת החיסון שמדכאים דלקות".

על השאלה האם אפשר יהיה לזהות אנשים על פי הרכב החיידקים שלהם, משיבה גבע כי לכל אחד יש טביעת אצבע אישית של חיידקים, "עד כדי כך שלפי טביעת החיידקים ניתן לשייך לנו את חיית המחמד ואת בן הזוג שלנו. כלומר, אנחנו חולקים חיידקים עם חיות המחמד שלנו ועם בני משפחתנו, בייחוד אלו שגרים איתנו. בני זוג חולקים את אזור המחיה, ולרוב גם את סוג המזון, בנוסף למגע בין-זוגי יומיומי. כל אלה גורמים לכך שבני זוג יחלקו סוגי חיידקים רבים, ולכן ניתן להשתמש ב’חתימה החיידקית’ שלנו (בזיהוי החיידקים שמאכלסים אותנו) כדי להסיק מי הוא בן זוגנו. עם זאת, צריך לומר שישנו גם מרכיב גנטי לאכלוס חיידקים.

"מחקרים בזבובים מראים שהחיידקים גם משפיעים על בחירת בן/בת הזוג, וכן על הריח שלנו. בעתיד כל אחד יקבל את הפרופיל החיידקי שלו בקלות רבה, ולפי זה ייקבע הטיפול הרפואי. זה נכון בעיקר במצבים שבהם הטיפול עצמו הוא חיידקי גם כן".

בעצם, זה המשך ישיר לרפואה מותאמת אישית.
"כן. אפשר יהיה להכין קוקטייל חיידקים שיעלה את תאי החיסון שרוצים להפעיל, בהתאם למחלה או למצב הבריאותי. כבר כיום ישנן שיטות יחסית זולות ומהירות לאפיון ההרכב החיידקי האישי, ועל פיהן מזהים אילו חיידקים קיימים בסבירות גבוהה יותר באנשים עם מחלות מעי, וגם באנשים עם מחלות אוטו-אימוניות, כמו טרשת נפוצה וסוכרת".

בשנים האחרונות מקימים בנק צואה, במטרה להשתיל צואה של אדם בריא אצל אדם חולה, ובכך לעזור לו לשקם את אוכלוסיית החיידקים שלו.
"זה עובד באחוזים מאוד גבוהים, ולמרות מה שחושבים, זה לא ממש דוחה, כי מקפסלים את הצואה. יש, למשל, מחלת מעיים בשם C. difficile, שמקורה בחיידק. הרבה אנשים הם נשאים של החיידק הזה, אבל הוא רדום אצלם, ודווקא אנטיביוטיקה מעירה אותו, כי היא הורגת חיידקים ששומרים על האיזון במעי ומונעים ממנו להתפרץ. לעומת זאת, להשתלת צואה יש סיכויי הצלחה של מעל 90%".

אנטיביוטיקה מעוררת אצל אנשים יחס אמביוולנטי.
"עדיף להימנע ממנה כשאין צורך בכך. בעתיד נשתמש בשיטות אחרות במקום אנטיביוטיקה כדי להילחם בחיידקים רעים, ובאנטיביוטיקה נשתמש כדי להחליף את אוכלוסיית החיידקים בגופנו. מתוך מחקר על התקשורת הטובה וגם ההורסת בין החיידקים, ניתן יהיה לייצר מולקולות 'טבעיות' שהורגות חיידקים ספציפיים, או שמשבשות את תפקודם - למשל, הופכות אותם מחיידקים מזיקים לחיידקים מועילים, או לפחות 'לא מזיקים'".

"חשיפה למגוון חיידקים תורמת לעמידות שלנו, ועוזרת לנו 'ללמד' את מערכת החיסון" / צילום: Gettyimages ישראל

כמו עוד איבר בגוף

המסלול המחקרי של גבע, 40, אינו טריוויאלי. כשהיא הגיעה לפוסט דוקטורט בהרווארד כדי לחקור את חיידקי המעי, הבינה שעמיתיה הם ברובם אימונולוגים שחוקרים את מערכת החיסון, או מיקרוביולוגים. "ואני הגעתי ממקום אחר, חקרתי דינמיקה של חלבונים במחלת הסרטן, והשתמשתי במודלים מתמטיים. התחום הזה ממש לא דיבר לפרופסור שהיה ראש המעבדה, ובסוף היום הוא שאל אותי למה בכלל הגעתי אליו.

"הסברתי לו שדווקא מהתחום השונה שלי אני יכולה לתרום. הגישה המסורתית הייתה לחקור חיידק אחד ספציפי ואיך הוא מתקשר עם מערכת החיסון, ואותי עניין להסתכל על החיידקים במעי כמערכת, כעל עוד איבר שלנו, שמשלים את תפקוד הגוף. למזלי, הוא התלהב מזה, וזה הפך לפרויקט ענק ומעניין שאנחנו ממשיכים לחקור במעבדה שלי ובעוד מעבדות בעולם".

מאז חוקרת גבע בעיקר את החיידקים במיקרוביום במעי, בין היתר כי הם אלה שגורמים להתפתחות מערכת החיסון. "בחרתי במעי כי הוא מכיל הכול, אוכלוסיות שלמות של חיידקים שמפרישים אותות כימיים המאפשרים להם לתקשר ביניהם ואיתנו, ולהשלים את הפעולות של הגוף. למשל, חיידקי המעי עוזרים לנו בעיכול חלקי מזון שגופנו לא מסוגל לעכל, ובכך מייצרים ויטמינים שהגוף סופג. אנחנו, בתמורה, מספקים להם סביבת מחיה נוחה ובטוחה.

"חיידקי המעי גם חשובים למערכת החיסון שלנו. עכברים ללא חיידקי מעי הם בעלי מערכת חיסון לא מפותחת, בדיוק כמו תינוק שרק נולד. כשמוסיפים את חיידקי המעי, אחד אחד, מערכת החיסון מתפתחת לכדי שלמות. לכל חיידק יש תפקיד מסוים, ובה בעת ישנה חפיפה ביכולות של החיידקים לפתח את מערכת החיסון, כלומר, לרוב לא הכול קם ונופל על חודו של חיידק אחד. לכל אחד מאיתנו יש הרכב חיידקי שמפתח ומשלים את מערכת החיסון שלו - ואין מתכון אחד ויחיד שרק איתו מערכת החיסון תתפתח.

"במחקר שביצענו בשנים האחרונות, ראינו שרוב החיידקים שנבדקו (כ-60 סוגים) יכולים לתרום למערכת החיסון בדרכים שונות. רובם מפעילים יותר מתא אחד של מערכת החיסון, ובאופן דומה - רבים מתאי מערכת החיסון יכולים להיות מופעלים על ידי יותר מחיידק אחד. העובדה שהטבע דאג לכך שיהיה גיבוי - שיותר מחיידק אחד יוכל 'לעשות את העבודה' - מעידה על כך שתרומת החיידקים לגופנו מאוד חשובה.

"גם אם נפסיד חיידק מסוים במערכה, בעקבות התערבות סביבתית חיצונית - עדיין נשמור על מערכת חיסון תקינה. בנוסף, לא כל חיידק יכול לאכלס כל אדם, לכן תכונת ה'ניוון' של המערכת - העובדה שכמה חיידקים שונים יכולים להפעיל אותו תא - מעודדת. בעתיד, כל אדם יקבל את החיידק שהכי מתאים למערכת החיסון שלו".
חיידקי המעי מפעילים את מערכת החיסון, או מדכאים אותה?

"גם וגם. המחקרים העכשוויים מראים שהימצאותם של חיידקים מסוימים במעי יכולה להשפיע על מערכת החיסון, ולעזור בטיפול אנטי סרטני. זה עובד בעיקר בטיפול החדשני בסרטן, שכולל תרופות ביולוגיות, אך גם בכימותרפיה. כשמוסיפים את החיידקים הרלוונטיים, יש הבדל משמעותי בהצלחת הטיפול".

אמור לי מי החיידק שלך

כשתינוק נולד הוא מקבל את מרבית החיידקים מהאם בתהליך הלידה, מה קורה אצל תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי?
"חיידקים בתהליך הלידה מהווים בסיס לבנייה של המערכת החיסונית, ולכן בחודשים הראשונים יש הבדל באוכלוסיית החיידקים בין תינוקות שנולדו בצורה וגינלית לבין תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי".

התקשורת הבינאישית בונה את אוכלוסיית החיידקים שלנו.
"אם תהיה לנו אינטראקציה רק עם אנשים בודדים - זה לא בריא. אנשים עם מגוון חיידקים גדול יותר הם אנשים יותר בריאים. יש ממצא מעניין שחוזר על עצמו במחקרים: במצבי מחלה, המגוון החיידקי יורד. הוא פחות מועשר.

"כלומר, ישנו ערך מוסף במגוון עצמו, ולא רק בחיידקים בודדים. חשיפה למגוון חיידקים תורמת לעמידות שלנו, ועוזרת לנו ‘ללמד’ את מערכת החיסון. לכן אנחנו משתתפים ביוזמה בינלאומית לשמר את המגוון החיידקי הקיים כרגע על כדור הארץ.

"בשבטים מבודדים ישנו מגוון חיידקי גדול יותר (פר אדם) מאשר בעולם המערבי. הדיאטה המערבית, שכוללת פחות סיבים ויותר אוכל מעובד - פחות ירקות, יותר מוצרים קנויים שאיבדו את הרכיבים הטבעיים שלהם - השימוש באנטיביוטיקות והניקיון המוגזם, מורידים פלאים את המגוון החיידקי. כאמור, אנחנו מגלים שבחיידקים הטובים המאכלסים את גופנו טמון אוצר בלום של תוצרים רפואיים, היכולים לשפר את בריאותנו. לכן, כדאי להזדרז ולשמר את המגוון הקיים כרגע על כדור הארץ. ברגע שילידי השבטים יתמערבו - והם כבר רואים רופאים ומקבלים אנטיביוטיקה כשצריך - נאבד במהירות את המגוון הקיים".

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

פרסום של מורגן סטנלי בניו יורק / צילום: Shutterstock

מורגן סטנלי מהמר על הלקוחות הקטנים: רוכש את E-Trade ב-13 מיליארד דולר

העסקה תעצב מחדש את עתידו של בנק ההשקעות ותמצב אותו כאחד הגופים החזקים בארה"ב בכל הנוגע לניהול כספם של אנשים רגילים ● מנייתה E-Trade מזנקת בכ-24% בטרום-מסחר

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

משרד המקרקעין נגד האוצר - 7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילומים: איל יצהר, אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

דמרי מפתיע, בלמ"ס מחביאים נתונים והקרב על החול. כותרות הנדל"ן

יגאל דמרי הפתיע את השוק כשהודיע השבוע על מגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ● ברשות המסים מזכירים שההחלטה על העלאת מס הרכישה ל-8% מסתיימת בסוף השנה, ואיזה ראש עיר אישר להרוס את בניין העירייה של עצמו

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בבורסה בתל אביב בהובלת הבנקים; טבע עלתה בכ-3%

מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8% ומדד הבנקים נפל ב-1.4% ● אלביט מערכות איבדה 1.9%, ארפורט סיטי ירדה בכ-1% במחזור גבוה ● קומפיוג'ן זינקה בכ-8% על רקע חידוש השת"פ עם בריסטול מאיירס

קובי אפללו / צילום: כפיר זיו

קובי אפללו: "אני לא צריך לסמן שיא ולהמשיך לבא אחריו. אני רץ מרתון ורוצה ליפול מת על קו הסיום"

קובי אפללו גילה באיחור את הרשתות החברתיות, וגם את הנישואין והאבהות ● עכשיו הוא מסתער על שלוש החזיתות

אביגדור ליברמן / צילום: ישראל ביתנו

פרשנות: שבוע וקצת לבחירות, הכל על כתפי ליברמן והוא עוד עשוי לחזור לחיק הימין ובגדול

ההבדלים בין החקירה בפרשת המימד החמישי לפרשות נתניהו גדולים וניכרים ● אלא שגם גנץ נקט השבוע בפוליטיקה קטנה כשסירב לעימות ● ומעל לכל השאלה המסקרנת מכל היא מה מתכנן ליברמן, ולכך יש כבר כמה תשובות אפשריות

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

מצבה הקשה של תהל וכישלון ניסיונות המכירה של החברה הובילו להתפטרות המנכ"ל סער ברכה

את ברכה יחליף בינתיים רוני קומר, שמונה למ"מ המנכ"ל בתיאום עם הבנקים נושי החברה ● עפ"י מקורות בשוק, הבנקים ימשיכו לממן את תהל במסגרת תוכנית התייעלות שתאפשר לפרוע כמה שיותר מחובותיה כלפיהם

בניין סולאראדג' / צילום: איל יצהר

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

סקר הסקרים

סקר הסקרים: אפקט תמלילי אשכנזי וחקירת המימד החמישי? זו מפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי