גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש העליון מציג: מדינה יהודית, דמוקרטית ופלורליסטית

ביהמ"ש העליון קיבל פה אחד ערעור שהגיש הפורום לדו-קיום בנגב על החלטת עיריית ב"ש לבטל הקצאת מקרקעין בהם עושה שימוש הפורום משנת 2006 ● העליון: הקצאת מקרקעין יש ותעשה "מתוך תפיסה שוויונית המשקפת פלורליזם מחשבתי-חברתי, המתייחס למגוון ההשקפות והדעות בחברה הרלוונטית"

בית המשפט העליון. קו ההגנה האחרון של הדמוקרטיה הישראלית צילום: איל יצהר
בית המשפט העליון. קו ההגנה האחרון של הדמוקרטיה הישראלית צילום: איל יצהר

ביהמ"ש העליון ביטל פסק דין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע שדחה עתירה שהגיש "הפורום לדו קיום בנגב לשוויון אזרחי" על החלטת עיריית באר שבע וראש העיריה רוביק דנילוביץ, לבטל הקצאת מקרקעין לפורום משום שבוצעו על ידיו בנכס פעילות פוליטית הסותרת את תנאי הסכם ההקצאה, שהגביל את השימוש במבנה שהוקצה למטרות קהילתיות בלבד.

השופטים יצחק עמית, מני מזוז ועופר גרוסקופף קבעו פה אחד, כי פעילות העיריה בהתאם ל"נוהל הקצאת קרקעות ומבנים ללא תמורה או בתמורה סמלית" יש ותתבצע - "מתוך תפיסה שוויונית המשקפת פלורליזם מחשבתי-חברתי, המתייחס למגוון ההשקפות והדעות בחברה הרלוונטית".

נוכח קביעה זו, ובהתייחס למגבלה הקבועה בנוהל הקצאת קרקעות ולפיה - "לא ייעשה שימוש בקרקע לפעילות פוליטית או מפלגתית", קבעו שופטי העליון כי מקובלת עליהם פרשנות היועמ"ש לממשלה לקביעה זו. אותה פרשנות באה לידי ביטוי במכתב המשנות ליועמ"ש לממשלה מחודש אוקטובר 2015, ולפיה יש לקרוא את המונח "פעילות פוליטית" כמתייחס רק "לפעילות פוליטית הקשורה במישרין או בעקיפין לפעילות מפלגתית".

ביהמ"ש הדגיש, כי במהלך תקופת הקצאת המקרקעין רשאי מקבל ההקצאה (במקרה זה הפורום) - "לבתע כל פעילות המצויה בתחומי המטרות לשמן בוצעה ההקצאה, ובכפוף למגבלות הקבועות בנוהל הכללי ובתבחינים שבנוהל העיריה.

בהקשר זה הבהיר העליון, כי ביטול ההקצאה במהלך תקופת ההקצאה, אפשרי ככל והוא נעשה בכפוף לעקרונות המשפט הציבורי ודיני החוזים, וכי אין בקביעה זו כדי לגרוע מזכותה של העיריה להמשיך ולבחון "מעת לעת" את פעילות פורום דו-קיום בנגב ועמידתו בתנאי הנוהל והעקרונות שהותוו כעת.

על רקע העקרונות הללו, וכן על רקע נסיבות המקרה, ובין היתר, בהתחשב בכך שהפורום דו-קיום בנגב במקלט נמשכת מזה למעלה מעשור והוארכה על ידי העירייה שוב בשנת 2015 לחמש שנים נוספות - מצא ביהמ"ש העליון לקבל את הערעור במובן זה שהורה כי ההחלטה על ביטל ההקצאה בטלה.

בית תרבות ערבי יהודי

הפורום לדו-קיום בנגב מחזיק בנכס המוקצה, מבנה ברחוב שלמה המלך בבאר-שבע, המיועד לשמש כמקלט ציבורי מקלט ושעיריית באר-שבע היא בעלת הזכויות בו, משנת 2006.

באותה שנה נחתם הסכם בין העיריה לפורום המקנה לאחרון רשות שימוש במבנה, כבר רשות, לתקופה של 8 חודשים, למטרת "בית תרבות ערבי יהודי". הסכם זה הוארך שלוש פעמים, כל פעם בשנה. בתום תקופת ההארכה השלישית, התבקש הפורום לפעול בהתאם לנוהל ההקצאות, כאשר הוא ממשיך להחזיק במבנה ארבע שנים נוספות, ללא הסכם. רק לאחר קבלת התראה מהעיריה, הגיש הפורום בקשה להקצאת המבנה בהתאם לנוהל ההקצאות. העיריה קיבלה את בקשת העותר ובשנת 2015 היא הקצתה לו את המבנה לשימוש למטרת "פעילות קהילתית", למשך 5 שנים.

העיריה טענה כי הפורום השתמש במבנה בהזדמנויות רבות למטרות שונות מאלה שלשמן הוא הוקצה לו. ואף הביא מספר דוגמאות רב לשימושים נטענים כאמור כגון: כנס שכותרתו "48 לא נעצר" "ולזכר 68 שנים לנכבה אשר עדיין מתרחשת בנגב"; כנס שנושאו "מי מפחד מחופש (מצפון)?" אשר במרכזו שיחה עם "סרבני הגיוס אוריאל פררה ועמרי ברנס"; סדנה ל"צילום אפקטיבי בהפגנות ואירועי מחאה" ועוד אירועים שנויים במחלוקת נוספים.

נוכח האמור ביטלה העירייה את ההקצאה כאמור, כאשר על החלטת הביטול הגיש הפורום עתירה לביהמ"ש לעניינים מינהליים בב"ש. שופט ביהמ"ש אליהו ביטן, אשר דן בעתירה, הורה קבע בפסק הדין כי השאלה המרכזית בעתירה "הינה איפוא האם קיום הפעילויות המתוארות במבנה הוא בבחינת הפרת הסכם ההקצאה".

השופט ביטן השיב על שאלה זו בחיוב, תוך שהוא קובע בפסק דינו כי אמנם קשה לנסח הגדרה מדויקת וממצה לביטוי "פעילות קהילתית" וקשה עוד יותר להגדיר במדויק את המושג "פוליטי".

אולם במקרה זה הוא ציין, לפחות חלק מהפעילויות של הפורום - "הן כאלה שהאפיון המרכזי שלהן הוא פוליטי במובהק". השופט ביטן הגדיל לעשות וקבע פוזיטיבית, כי הוא מתקשה "לראות את ההצדקה להגדיר פעילויות כמו אירוע "לזכר 68 שנים לנכבה", "סדנה ללימוד צילום באירועי הפרות סדר", ואירוע המציג את מדינת ישראל כמי שמסייעת ל"כמעט כל מבצעי הפשעים כנגד האנושות", כפעילות קהילתית".

חרף קביעות ביהמ"ש המחוזי, מצא ביהמ"ש העליון לבטל את פסק הדין ולהורות כי בשלב זה ההקצאה לא תבוטל, תוך שהוא שם במרכז הדיון את עקרון ה"פלורליזם" כעיקרון המנחה בעניין זה.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח שייצג את פורום דו קיום בערעור: "שופטי ביהמ"ש העליון הבהירו שעירייה אינה יכולה להתנות פעילות במבנים שבבעלותה בהתאם לפרשנות שלה לגבי המטרות של ארגון כזה או אחר. בתקופה שבה חופש הביטוי נתון למתקפה בלתי פוסקת מצד פוליטיקאים, זהו מסר חשוב שראוי שישמע וייקלט".

עיריית באר שבע וראש העירייה דנילוביץ יוצגו על ידי עוה"ד רינה לפידות וירון מאיר.

עוד כתבות

סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק

הביטקוין יגיע ל-50 אלף דולר: גורו העסקים סקוט גאלווי מגיע לאירוע פתיחת השנה של גלובס - אלה התחזיות שלו

פרופ' סקוט גאלוויי הוא יזם סדרתי ומומחה לעסקים ושיווק ● לרגל אירוע פתיחת השנה של גלובס, שייערך הערב בשיתוף בנק הפועלים, ריכזנו טעימה מהתחזיות שלו לשנה הנכנסת

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

עליות בבורסה בת"א: מירלנד טסה 22%, בונוס ביוגרופ מזנקת 18%

בונוס ביוגרופ הודיעה על תחילת ניסוי קליני בחולי קורונה ● ביג רוכשת את השליטה באפי נכסים ● סלקום תמחק את מניותיה מהמסחר בניו יורק

ניידת משטרה / צילום: יוסי כהן

המשטרה פיזרה חתונת רבת משתתפים וחילקה קנסות בסך 5,000 שקל

החתונה הייתה של נכדי האדמו"רים מדאראג וקרעטשני, שתי חסידויות לא גדולות אבל מוכרות, והשתתפו בה מאות בני אדם, רבים מהם ללא מסכות על פניהם ● דרעי: "התמונות הללו הן בניגוד גמור לכל הנחיות משרד הבריאות ולצו התורה של 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'"

אורי קיסוס, מנכ"ל הגמל המיועד / צילום: יח"צ

הכוכב החדש של שוק הגמל מגייס מנכ"ל חדש: אורי קיסוס ינהל את מור גמל

בית ההשקעות מור רכש פעילות גמל שולית בשלהי 2018 והפך אותה לגוף המנהל כיום  כ-10 מיליארד שקל, עם הצבירה השנייה בגודלה אשתקד לנוכח תשואות יוצאות דופן

נתב"ג. אין פיקוח על הנוסעים הנכנסים / צילום: שלומי יוסף

המחלוקות סביב חובת הבדיקות לנכנסים לישראל: למה זה יקרה רק עכשיו?

המהלך, שנדחה בעקבות מאבקים פוליטיים, צפוי לצאת לפועל בימים הקרובים • יותר מ-200 חולי קורונה הגיעו לישראל מחו"ל רק במהלך השבועיים האחרונים ● משטרת ישראל: "חלק מהרשויות, מנהלי המוסדות ומנהיגי הציבור נוהגים בחוסר אחריות ונותנים יד להפרות"

גבאי אבי / צילום: תמר מצפי

סלקום נפרדת מניו-יורק לאחר 14 שנים ותשואה שלילית של כמעט 50%

סלקום הונפקה בבורסת ניו יורק לפי שווי של 2 מיליארד דולר, והיא נמחקת ממסחר כאשר השווי שלה עומד על 866 מיליון דולר ● לפי הערכות, גם פרטנר צפויה לשקול את האפשרות למחוק את מנייתה ממסחר בארה"ב ● סלקום: "יהיה נבון לחברה לסיים את רישומה למסחר בבורסת ניו יורק ולהפחית את ההוצאות הקשורות בכך"

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

בהמשך לפרסום בגלובס: עיכוב בהשקת כרטיס האשראי של אפליקציית ביט

רגולטורים לשעבר וארגונים חברתיים התריעו נגד כוונת בנק הפועלים להשיק כרטיס אשראי חוץ-בנקאי למשתמשי אפליקציית ביט • השקת הביטכארד תעוכב בינתיים עד לבדיקת רשות התחרות • הפועלים: "ההכנות להשקת ארנק ביט ומועדון ביט קארד נמשכות"

תל אביב / צילום: שאטרסטוק

מחירי השכירות ברעננה ירדו, בתל אביב עוד יותר: סיכום שנה בנדל"ן המניב

בדיקה שערכה חברת ניהול הנכסים הבינלאומית CBRE מצאה כי תל אביב ספגה את הפגיעה המשמעותית ביותר במחירים ● "עיקר הנטישה היה במשרדים קטנים"

קוואלי / צילום: Quali

הסטארט-אפ קוואלי מפתח תקווה שפעיל בתחום הענן גייס 54 מיליון דולר

רשימת הלקוחות של החברה כוללת את מיקרוסופט, דל ומשרד ההגנה האמריקאי ● המנכ"ל ליאור קוריאט: "אם נצליח בתוכניות שלנו חברה של מיליארד דולר זה משהו שאנחנו רואים"

פריצת האקרים איראנים לרשתות ישראליות, מהשנה האחרונה / צילום: צילום מסך

גורמים ביטחוניים מעריכים: איראן עומדת מאחורי ריבוי מתקפות הסייבר נגד ישראל

לדברי גורם ביטחוני בכיר, בחודש האחרון ניכרת התגברות של ממש בתקיפות סייבר איראניות על מטרות ישראליות, במסווה של קבוצות האקרים עצמאיות, שחלקן קשורות גם למדינות כמו טורקיה ● ובינתיים, כך פתחו הסכמי השלום לסייבריזן הישראלית את הדלת לפרויקטי סייבר בסעודיה

הדפסות תלת־ממד של מאסיבית / צילום: אתר החברה

הנפקה מאסיבית בדרך לבורסה: חברת מדפסות התלת-ממד מכוונת לשווי 200 מיליון דולר

הטכנולוגיה של MASSIVit3D מבוססת על ג'ל צמיגי והיא חלוצה בתחום פתרונות הדפסת תלת-ממד בתחומי הנדסה, בידור, עיצוב וארכיטקטורה ● בעלי המניות בחברה שמוביל גרשון מילר כוללים את צורי דבוש, צבי נטע והמתחרה סטרטסיס

סניף מחסני השוק. הרשת מקדמת בימים אלה הנפקה בבורסה / צילום: יח"צ

העסקה שהציתה קרב בין שתיים מרשתות המזון הגדולות בישראל

בין הרשתות נוצרה מחלוקת סביב סניף בירושלים ששוכרת מחסני השוק מרשת זול ובגדול, אשר מאיימת עתה בחילוט הערבות ● במוקד: מחסני השוק מעכבת את דמי השכירות בטענה לנזקים במושכר ● מחסני השוק: "התשלומים נמסרו השבוע למשכיר"

אלי וורטמן / צילום: יח"צ  קרן פיקו

מרכבים משומשים לשוק ההלוואות: היזם אלי וורטמן חוזר עם סטארט-אפ חדש

אלי וורטמן ייסד והשקיע באפליקציית הרכבים המשומשים Vroom, שנסחרת כיום בשווי של 4.8 מיליארד דולר ● הסטארט-אפ החדש שלו פיוז, שמנסה לתקן את עולם הלוואות הרכב בארה"ב, עדיין קטן, אבל הוא בטוח שהפוטנציאל עצום ● הפעם הוא מקווה שהחברה תישאר בארץ

אחיות מחסנות בבית אבות בבלגיה בחיסון של פייזר / צילום: Associated Press, Francisco Seco

בינתיים באירופה: פייזר מפחיתה משלוחי חיסוני קורונה בגלל "מחסור זמני"

שותפות "ביונטק-פייזר"נימקה את הצעד בכך שהוא יסייע לה להגביר את יכולת הייצור בחודשים הקרובים ● "ביונטק" נמצאת גם כך תחת לחץ של הרשויות הגרמניות להגביר משמעותית את הייצור, בין השאר לאור העובדה שהממשלה הגרמנית השקיעה כ-200 מיליון אירו בפיתוח החיסון לקורונה

פרמדיקים מכניסים חולה קורונה לביה"ח, בירושלים / צילום: Reuters, Ammar Awad

האוני' העברית: השפעת החיסון לקורונה עדיין לא ניכרת, קצב התמותה מאיץ

צוות החוקרים מעריך כי ישנם סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה, אך טרם נצפתה השפעה ישירה של החיסונים לקורונה ● עם זאת, מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה ● החוקרים ממליצים להמשיך את הסגר לעוד שבוע לפחות, לצד הגדרת תהליך יציאה מסודר

ויטליק בוטרין, מייסד את'ריום / צילום: Ethereum Foundation

את'ריום חוצה את רף ה-1,400 דולר: המתחרה של ביטקוין בשיא כל הזמנים

מחירו של את'ר, המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו אחרי ביטקוין, זינק יותר מ-12% ביממה האחרונה ● אחר הצהריים נסחר במחיר ממוצע של עד 1,430 דולר - רק 2 דולר פחות ממחיר השיא שקבע לפני שלוש שנים

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

סגירת השמיים: הממשלה צפויה לאשר היום בדיקות קורונה לפני המראה לישראל והגבלת טיסות

שני המהלכים צפויים להיכנס לתוקף בימים הקרובים, ויש להניח כי הם גם יובילו לביטולי טיסות ע"י החברות שיעדיפו להפסיק להטיס מטוסים ריקים בקווים לישראל וממנה

קניון ביג אשדוד / צילום: עדי גרוס

יתרון לגודל: ההשתלטות של ביג על אפי נכסים תרחיב את פעילותה בישראל ובמזרח אירופה

הצעת הרכש שהגישה ביג למניות אפי נכסים הגדילה את החזקותיה לכ-60% ממניות ענקית הנדל"ן המניב, הנסחרת בשווי של 4.4 מיליארד שקל ● בד בבד העמידה ביג על המדף את מרכזי הקניות שלה בארה"ב ששוויים כ-2.8 מיליארד שקל

הדפסת דולרים בוושינגטון / צילום: REUTERS/Gary Cameron

רגיעה בשוק המט"ח: הדולר והאירו מתחזקים בשיעורים קלים מול השקל

הדולר מתחזק בכ-0.3% לעומת שערו היציג ונסחר סביב 3.238 שקלים ● עפר קליין מהראל: "פעולת בנק ישראל תאט משמעותית את הייסוף של השקל , אך לא תשנה את המגמה שנובעת מזרמים אלו לצד היחלשות הדולר בעולם"

השופטת דפנה ברק-ארז / צילום: תמר מצפי

השופטת דפנה ברק-ארז: "אנחנו כאן כדי להבטיח שכל אסיר שמעוניין יקבל חיסון"

שופטי בג"ץ דנו היום בעתירה נגד החלטת השר לביטחון הפנים אוחנה שלא לחסן אסירים נגד קורונה בשלב הראשון ● שב"ס החל אתמול לחסן אסירים, כך שהסעד האופרטיבי שהתבקש בעתירה התייתר, אך היועמ"ש מנדלבליט ביקש לקבל החלטה עקרונית כי אוחנה פעל בהיעדר סמכות