גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ביהמ"ש העליון מציג: מדינה יהודית, דמוקרטית ופלורליסטית

ביהמ"ש העליון קיבל פה אחד ערעור שהגיש הפורום לדו-קיום בנגב על החלטת עיריית ב"ש לבטל הקצאת מקרקעין בהם עושה שימוש הפורום משנת 2006 ● העליון: הקצאת מקרקעין יש ותעשה "מתוך תפיסה שוויונית המשקפת פלורליזם מחשבתי-חברתי, המתייחס למגוון ההשקפות והדעות בחברה הרלוונטית"

בית המשפט העליון. קו ההגנה האחרון של הדמוקרטיה הישראלית צילום: איל יצהר
בית המשפט העליון. קו ההגנה האחרון של הדמוקרטיה הישראלית צילום: איל יצהר

ביהמ"ש העליון ביטל פסק דין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע שדחה עתירה שהגיש "הפורום לדו קיום בנגב לשוויון אזרחי" על החלטת עיריית באר שבע וראש העיריה רוביק דנילוביץ, לבטל הקצאת מקרקעין לפורום משום שבוצעו על ידיו בנכס פעילות פוליטית הסותרת את תנאי הסכם ההקצאה, שהגביל את השימוש במבנה שהוקצה למטרות קהילתיות בלבד.

השופטים יצחק עמית, מני מזוז ועופר גרוסקופף קבעו פה אחד, כי פעילות העיריה בהתאם ל"נוהל הקצאת קרקעות ומבנים ללא תמורה או בתמורה סמלית" יש ותתבצע - "מתוך תפיסה שוויונית המשקפת פלורליזם מחשבתי-חברתי, המתייחס למגוון ההשקפות והדעות בחברה הרלוונטית".

נוכח קביעה זו, ובהתייחס למגבלה הקבועה בנוהל הקצאת קרקעות ולפיה - "לא ייעשה שימוש בקרקע לפעילות פוליטית או מפלגתית", קבעו שופטי העליון כי מקובלת עליהם פרשנות היועמ"ש לממשלה לקביעה זו. אותה פרשנות באה לידי ביטוי במכתב המשנות ליועמ"ש לממשלה מחודש אוקטובר 2015, ולפיה יש לקרוא את המונח "פעילות פוליטית" כמתייחס רק "לפעילות פוליטית הקשורה במישרין או בעקיפין לפעילות מפלגתית".

ביהמ"ש הדגיש, כי במהלך תקופת הקצאת המקרקעין רשאי מקבל ההקצאה (במקרה זה הפורום) - "לבתע כל פעילות המצויה בתחומי המטרות לשמן בוצעה ההקצאה, ובכפוף למגבלות הקבועות בנוהל הכללי ובתבחינים שבנוהל העיריה.

בהקשר זה הבהיר העליון, כי ביטול ההקצאה במהלך תקופת ההקצאה, אפשרי ככל והוא נעשה בכפוף לעקרונות המשפט הציבורי ודיני החוזים, וכי אין בקביעה זו כדי לגרוע מזכותה של העיריה להמשיך ולבחון "מעת לעת" את פעילות פורום דו-קיום בנגב ועמידתו בתנאי הנוהל והעקרונות שהותוו כעת.

על רקע העקרונות הללו, וכן על רקע נסיבות המקרה, ובין היתר, בהתחשב בכך שהפורום דו-קיום בנגב במקלט נמשכת מזה למעלה מעשור והוארכה על ידי העירייה שוב בשנת 2015 לחמש שנים נוספות - מצא ביהמ"ש העליון לקבל את הערעור במובן זה שהורה כי ההחלטה על ביטל ההקצאה בטלה.

בית תרבות ערבי יהודי

הפורום לדו-קיום בנגב מחזיק בנכס המוקצה, מבנה ברחוב שלמה המלך בבאר-שבע, המיועד לשמש כמקלט ציבורי מקלט ושעיריית באר-שבע היא בעלת הזכויות בו, משנת 2006.

באותה שנה נחתם הסכם בין העיריה לפורום המקנה לאחרון רשות שימוש במבנה, כבר רשות, לתקופה של 8 חודשים, למטרת "בית תרבות ערבי יהודי". הסכם זה הוארך שלוש פעמים, כל פעם בשנה. בתום תקופת ההארכה השלישית, התבקש הפורום לפעול בהתאם לנוהל ההקצאות, כאשר הוא ממשיך להחזיק במבנה ארבע שנים נוספות, ללא הסכם. רק לאחר קבלת התראה מהעיריה, הגיש הפורום בקשה להקצאת המבנה בהתאם לנוהל ההקצאות. העיריה קיבלה את בקשת העותר ובשנת 2015 היא הקצתה לו את המבנה לשימוש למטרת "פעילות קהילתית", למשך 5 שנים.

העיריה טענה כי הפורום השתמש במבנה בהזדמנויות רבות למטרות שונות מאלה שלשמן הוא הוקצה לו. ואף הביא מספר דוגמאות רב לשימושים נטענים כאמור כגון: כנס שכותרתו "48 לא נעצר" "ולזכר 68 שנים לנכבה אשר עדיין מתרחשת בנגב"; כנס שנושאו "מי מפחד מחופש (מצפון)?" אשר במרכזו שיחה עם "סרבני הגיוס אוריאל פררה ועמרי ברנס"; סדנה ל"צילום אפקטיבי בהפגנות ואירועי מחאה" ועוד אירועים שנויים במחלוקת נוספים.

נוכח האמור ביטלה העירייה את ההקצאה כאמור, כאשר על החלטת הביטול הגיש הפורום עתירה לביהמ"ש לעניינים מינהליים בב"ש. שופט ביהמ"ש אליהו ביטן, אשר דן בעתירה, הורה קבע בפסק הדין כי השאלה המרכזית בעתירה "הינה איפוא האם קיום הפעילויות המתוארות במבנה הוא בבחינת הפרת הסכם ההקצאה".

השופט ביטן השיב על שאלה זו בחיוב, תוך שהוא קובע בפסק דינו כי אמנם קשה לנסח הגדרה מדויקת וממצה לביטוי "פעילות קהילתית" וקשה עוד יותר להגדיר במדויק את המושג "פוליטי".

אולם במקרה זה הוא ציין, לפחות חלק מהפעילויות של הפורום - "הן כאלה שהאפיון המרכזי שלהן הוא פוליטי במובהק". השופט ביטן הגדיל לעשות וקבע פוזיטיבית, כי הוא מתקשה "לראות את ההצדקה להגדיר פעילויות כמו אירוע "לזכר 68 שנים לנכבה", "סדנה ללימוד צילום באירועי הפרות סדר", ואירוע המציג את מדינת ישראל כמי שמסייעת ל"כמעט כל מבצעי הפשעים כנגד האנושות", כפעילות קהילתית".

חרף קביעות ביהמ"ש המחוזי, מצא ביהמ"ש העליון לבטל את פסק הדין ולהורות כי בשלב זה ההקצאה לא תבוטל, תוך שהוא שם במרכז הדיון את עקרון ה"פלורליזם" כעיקרון המנחה בעניין זה.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח שייצג את פורום דו קיום בערעור: "שופטי ביהמ"ש העליון הבהירו שעירייה אינה יכולה להתנות פעילות במבנים שבבעלותה בהתאם לפרשנות שלה לגבי המטרות של ארגון כזה או אחר. בתקופה שבה חופש הביטוי נתון למתקפה בלתי פוסקת מצד פוליטיקאים, זהו מסר חשוב שראוי שישמע וייקלט".

עיריית באר שבע וראש העירייה דנילוביץ יוצגו על ידי עוה"ד רינה לפידות וירון מאיר.

עוד כתבות

שבתאי אדלרסברג / צילום: יחצ

אודיוקודס: רווח נקי של 4.8 מיליון דולר, המניה מזנקת ב-6%

החברה רשמה ברבעון השני הכנסות של 49.5 מיליון דולר, צמיחה של 13.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● הרווח הנקי למניה הגיע ל-22 סנט, לעומת 14 סנט ברבעון המקביל

ועידת MAD 2019 / אילוסטרציה: יח"צ

דת, מותגים ואמונה בוועידת MAD השנתית של "גלובס"

מכדורגל, דרך מלחמת הכוכבים ועד טבעונות - המותגים הפכו לדתות החדשות ● הצטרפו אלינו בהיכל התרבות בתל-אביב לשיחות על כדורגל, הערצה, טבעונות - ואיך כל הדברים האלה מתקשרים לשיווק, פרסום ומיתוג

פאנל "רב, כומר, קאדי ונזיר נפגשים לדבר על שיווק ומיתוג" / צילום: תמר מצפי, גלובס

"יהודים טובים בשיווק אבל לא בשיווק היהדות, כי עובדה שנותרנו מעטים"

כך אמר הרב נפתלי רוטנברג בפאנל  "רב, כומר, קאדי ונזיר נפגשים לדבר על שיווק ומיתוג" בוועידת 2019 MAD של "גלובס" ● ד"ר איאד זחאלקה: "אנחנו חיים בעידן המודרני, כשהכל פתוח ונגיש, אין לנו מטען פנימי, הכל חיצוני, אין לנו עוגן בחיים האלה, לכן הדת היא העוגן"

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

ראש עיריית ר"ג: "עניין של זמן עד שגבעת שמואל תהפוך לשכונה שלנו"

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, אמר את הדברים ל"גלובס" בעקבות אישור תוכנית המתאר של שכנתו גבעת שמואל, שם נכתב שהיא תהיה "עיר אוניברסיטאית" - זאת בזמן שאין בה אוניברסיטה ● הרקע: ניסיונה של גבעת שמואל לשייך אליה את אוניברסיטת בר-אילן

גדעון ורטהייזר סיוה / צלם: תמר מצפי

רכישה משמעותית לסיוה: "הילקרסט מרחיבה ומגדירה מחדש את גבולות הפתרונות הטכנולוגיים שאנו מציעים, בעולם שבו המידע הוא הכוח המניע"

עפ"י ההערכות, סיוה שילמה כמה עשרות מיליוני דולרים עבור הילקרסט האמריקאית, המספקת תוכנה ורכיבי עיבוד שמשולבים בחיישנים למוצרי אלקטרוניקה ו-IoT

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

אלקטרה צריכה תציע חבילות בתשלום לעסקים שרוצים להקים חנות מקוונת באמזון

במסגרת זו, אלקטרה צריכה תחבור לעסקים קטנים ובינוניים ותציע להם שירות שכולל ייעוץ, הקמת חנות, שיווק, אחסון לוגיסטי ומערך משלוחים ● בנוסף, החברה נמצאת במו"מ מול בנק הפועלים על-מנת לכלול בתוכנית גם הצעה למימון באמצעות הלוואה לאותם עסקים

אמי פלמור / צילום: יונתן בלום

האם הדחת מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור היא חלק ממהלך למינוי פרקליט מדינה נוח יותר לנתניהו?

מחליפו של שי ניצן בתפקיד פרקליט המדינה יהיה אחראי על ניהול התיקים נגד רה"מ נתניהו ● בוועדת האיתור לפרקליט המדינה הבא יהיה חבר גם מנכ"ל משרד המשפטים ● האם השר אמיר אוחנה רוצה לראות בוועדת האיתור מנכ"ל נוח יותר למחנה שלו מאשר אמי פלמור? פרשנות

אריה דרעי / צילום: רפי קוץ

שר הפנים בבקשה ליו”ר ועדת הבחירות: להחריג את העובדים הזרים מיום השבתון בבחירות לכנסת

יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר פנה בעקבות בקשתו של השר אריה דרעי לקבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה בנושא ● יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש: "כשהחליטו על מתן יום שבתון בבחירות, לא לקחו בחשבון מציאות של עובדים זרים רבים שאינם בעלי זכות הצבעה"

אמי פלמור / צילום:  תמר מצפי

שר המשפטים אמיר אוחנה הדיח את מנכ"לית המשרד אמי פלמור

מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור תפרוש בימים הקרובים, לאחר ששר המשפטים הטרי החליט להדיחה ● פלמור כיהנה בתפקיד במשך חמש וחצי שנים עוד מהתקופה של ציפי לבני ונחשבת למנכ"לית מוערכת ● תגובות סוערות באופוזיציה: "שחיתות שעוד נגלה את סיבותיה ושערורייה אדירה"

תורים ב משרד הרישוי בחולון / צילום: דרור פויר

התקלה במחשב המרכזי תוקנה: משרד התחבורה שב לפעילות

(עדכון) - תקלה במחשב המרכזי של משרד התחבורה השביתה הבוקר את השירותים בכל סניפי משרד הרישוי ברחבי הארץ, ולא ניתן היה לבצע פעולות בכל העמדות האוטומטיות וגם בשירותים המקוונים

בניין הבורסה של ניו יורק בוול סטריט / צילום: רויטרס, Mike Segar

העליות בוול סטריט מתחזקות, דיווח על מו"מ פנים אל פנים בין ארה"ב לסין

לפי הדיווח השיחות יחלו בשבוע הבא ● הדאו מוסיף 0.52%, מדד S&P 500 עולה בשיעור דומה והנאסד"ק מטפס ב-0.31% ● בורסות אירופה ננעלו בעליות - מדד דאקס זינק ב-1.65%, מדד פוטסי 100 הבריטי הוסיף 0.51% ומדד קאק 40 הצרפתי עלה ב-0.92% ● מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ביותר מ-1% ● המטבע הבריטי נחלש בכ-0.3% ביחס לדולר לרמה של 1.24 דולר לליש"ט

רוני שטרנבך / צילום: יחצ

עילדב מצטרפת לטרנד החוץ-בנקאי: רוכשת 25% מחברת מלרן המספקת אשראי לעסקים במגזר הערבי

עילדב תשקיע במניות מלרן, שנמצאת בשליטת ריאן מואנד, 21 מיליון שקל, נוסף על מתן הלוואה של 17 מיליון שקל ● בהמשך מתוכננת הנפקה של מלרן בבורסה

מדד המותגים 2019 / צילום: יח"צ

מדד המותגים של גלובס לשנת 2019 נחשף: נטפליקס במקום הראשון. מי עוד במותגים המובילים של ישראל

זו השנה ה-17 שגלובס מדרג את 100 המותגים המובילים בישראל ● נטפליקס כובשת השנה את המקום הראשון, ומיד אחריה - סמסונג ושופרסל ● מי עוד במותגים המובילים של ישראל? ● פרויקט מיוחד

דר יגאל לוריא חיון מנהל מדעי של המרכז לחקר קנאביס ברמבם / צילום:  פיוטר פליטר דוברות רמב"ם

מרכז רפואי רמב"ם הקים מרכז ייעודי לחקר הקנאביס

המרכז מנוהל ע"י ד"ר יגאל לוריא חיון ומתמקד בתפקיד הקנאביס בתקשורת הבין-תאית במצבי תחלואה

וינסנט צ'נגוויז/ צילום: Christopher Ratcliffe

וינסנט צ'נגוויז משקיע 8 מיליון דולר בטרנדליינס: "רואים בחברה אפיק לסינגפור"

ליברה הולדינגס של המיליארדר הבריטי תחזיק 14.5% מחברת ההשקעות בתחומי המכשור הרפואי והטכנולוגיות החקלאיות בישראל, הנסחרת בבורסה של סינגפור ● מאז הונפקה ב-2015 איבדה טרנדליינס כ-71% מערכה והיא נסחרת לפי שווי של 40 מיליון דולר ● מנייתה עלתה 16.6% בעקבות הדיווח

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה  / צילום: מוסה קאוואסמה, רויטרס

פלסטין-קוין? הרשות הפלסטינית בוחנת אימוץ מטבע דיגיטלי במקום השקל

ראש הממשלה החדש של הרשות, מוחמד אשתייה, אישר באירוע רשמי ברמאללה כי ממשלתו עשויה להשתמש במטבע דיגיטלי ● עפ"י דיווח באתר אל-מוניטור, אשתייה רואה בכך אפשרות לחיזוק חירותה של הכלכלה הפלסטינית, כך שישראל לא תוכל לחסום אותה ● "אנו לא מוכרחים להישאר תלויים בשקל"

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

התקדמות במו"מ לאיחוד הימין: שקד בראש, פרץ במקום השני

עדיין אין הסכמות לגבי איך תיראה העשירייה הראשונה של איחוד מפלגות הימין ● הימין החדש רוצה חמישה מקומות לנציגו בעשירייה, אך פרץ וסמוטריץ' לא מוכנים ליותר משלושה

טים קוק, מנכ"ל אפל /  צילום: רויטרס Thomas Peter

אפל במגעים מתקדמים לרכוש מאינטל פעילות שבבים לסמארטפון

העסקה, שנאמדת בכמיליארד דולר וייתכן שתושג כבר בשבוע הבא, תספק ליצרנית האייפון גישה לפעילות הפיתוח של אינטל ועשויה לחסוך לה שנים של עבודה ● זאת לאחר שהמו"מ בין שתי הענקיות קרס לפני כמה חודשים, כשאפל חתמה על חוזה עם קוואלקום

פרויקט BLUE בצפון תל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

משרד השיכון פותח בבדיקה: האם פרויקט BLUE התחזה לקבוצת רכישה

הממונה על חוק המכר במשרד השיכון, עמית גריידי, אישר כי פתח בבדיקה של תהליכי המכירה בפרויקט היוקרה שנמצא בצפון ת"א, אותו יזמה חברת קנדה ישראל ● הרקע לבדיקה: תביעה שהוגשה נגד החברה, שהעלתה טענות לפיהן המכירה בוצעה כקבוצת רכישה כדי "לחמוק" לכאורה מהוראות חוק המכר

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

הסדר חוב בטבע? "תיאורטית זה ייתכן, אבל בשביל זה צריך להניח התממשות של כל התרחישים השליליים"

בזמן שמניית טבע מגרדת תחתית חדשה, נרשמות ירידות גם במחירי האג"ח שלה, והן נסחרות בתשואות של עד 9% ● לדברי סבינה לוי מלידר שוקי הון, שמתייחסת לאתגר מחזור החוב, "זה לא סוד שטבע נמצאת בתקופה מאתגרת וברמת מינוף גבוהה; החשש נוגע לאי-ודאות בנוגע לפיצויים שטבע תיאלץ לשלם במסגרת התביעות, ושעלולים לפגוע בתזרימים שלה ולהשפיע על כושר הפירעון"