גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מסכמים את 2018: 10 כתבות מגזין G שלא כדאי לפספס

משבר הפליטים. הדמוקרטיה תחת מתקפה. ביקור בדראגוורלד. סוף עונת המשמשים. המיליארדר החשוף. אבודים בעוטף. היום שבו נשברה הברית החזקה במשק. הפרקליטה שתקבע. עידן הרחפן. ודברים שרואים מראש העגורן ● 10 המלצות הקריאה של רון שוורץ, עורך G

משבר הפליטים / צילום: אסף אוני
משבר הפליטים / צילום: אסף אוני

שביל הבריחה

"מצאנו!" כתב לי אסף אוני בהודעה מספינת הסיור אבאלונה בלב הים התיכון. זה היה בשבת בצהריים, יום קיץ של חודש אוגוסט. מיד אחר כך שלח גם סרטון ונשימתי נעתקה. עשרות אנשים, פליטים מאפריקה, מצטופפים על ספינת גומי. הנה אני יושב לי על החוף, והם נלחמים על חייהם בין הגלים. אני מביט אל האופק והנה, לרגע אחד, הם שם. כבר לא אבודים.

אסף יצא בשליחות G לספרד, להתחקות אחר נתיבי הבריחה הימיים מאפריקה לאירופה, ושב עם סיפור אנושי שאל לנו להיות זרים לו.

לקריאת הכתבה הקליקו

סירת הגומי שמצאנו / צילום: אסף אוני

חשיכה מחפשת אידיאולוגיה

בודדים הם הכותבים שנחנים הן בידענות מפליגה והן ביכולת ניתוח מבריקה, כמו יואב קרני. הקוראים שעוקבים אחר רשימותיו ב-G לאורך השנים יודעים היטב על מה אני מדבר. וגם בשנה החולפת, שהייתה מסעירה בהיבטים בינלאומיים, מדובר במנת המשכל השבועית החביבה עליי לצרוך.

על רשימה אחת מיני רבות אמליץ כאן. פרסמנו אותה בסמוך ליום הכיפורים, ולא במקרה. הדמוקרטיה הליברלית נדרשת לחשבון נפש, רגע לפני שהאפלה תשתלט.

לקריאת הכתבה הקליקו

נשיא רוסיה פוטין/ צילום: רויטרס

בשמלה אדומה ושתי נוצות

כשאור סיגולי אמר לי שהוא נוסע ללונדון, כדי להשתתף בכנס הדראג הגדול באירופה בעקבות הערצתו לתוכנית הריאליטי "מרוץ הדראג של רופול", לא היה לי מושג על מה הוא מדבר, אבל ידעתי שאני חייב לקרוא על זה. עם כל הביקורת על ז'אנר הריאליטי, יש לו גם השלכות חיוביות, בכל מה שקשור להעלאת המודעות לאנשים שמחוץ לגבולות המיינסטרים.

זו כתבה מרגשת וגם מחכימה, שכדאי מאוד לקרוא.

לקריאת הכתבה הקליקו

מתוך מרוץ הדראג של רופול   /  באדיבות yes

הסוף ממשמש ובא

"תשמע", אמרתי לדרור פויר, "אני פה בקיוסק של מיקי, ולא רואה ארטיק משמש. הכול יש - ענבים, מלון, אננס, דובדבן, אפילו קולה, אבל מה עם משמש? וכשאני חושב על זה, אני לא זוכר מתי ראיתי בפעם האחרונה ארטיק משמש. יכול להיות שהילדים שלנו כבר לא יכירו את הטעם הזה? וחמור מכל - לא ישחקו בגוגואים!?".

דרור יצא למסע בעקבות המשמשים הנעלמים והולכים מן הארץ, וחזר עם תחזית קודרת וכתבה מרתקת.

לקריאת הכתבה הקליקו

משמש / צילום: איל יצהר

אף פעם לא שמעתם מיליארדר מדבר ככה

כשקראתי את טיוטת הראיון ששחר סמוחה עשה עם צ'רלס ברונפמן, אני זוכר בדיוק את מה שמלמלתי לעצמי, "אף פעם לא שמעתי מיליארדר מדבר ככה". מעיד על עצמו שהיה פחדן, צ'יקן-שיט, בסיטואציה שגדולה עליו, והטלנובלה המשפחתית כמובן. מיד ידעתי שיש לנו כתבת שער, וגם בדיוק מה תהיה הכותרת שלה.

בגיל 87 ברונפמן פרסם אוטוביוגרפיה חשופה, וגם בשיחה עם שחר הוא שם הכול על השולחן. כולל את האגו.

לקריאת הכתבה הקליקו

צ’רלס ברונפמן / צילום: יונתן בלום

אבודים

לפחות חמש כתבות של דרור פויר מעוטף עזה ספרתי בשנה החולפת. האזור המוכה הזה, עם אוכלוסיות שבויות משני עברי הגבול שאינן יודעות מנוח, לא חדל מלהעסיק אותנו. פעם זו האופוריה ששולטת עם גלים חדשים שנישאים על השקט שבין המערכות, פעם אלה העפיפונים ובלוני התבערה, הטבע שעולה באש, וכמובן מטחי הרקטות והחוסן הנפשי המתערער והולך ככל שאובדת התקווה.

כתבה אחת של דרור נחרטה אצלי עמוק. הוא נסע דווקא אל עיירות הפיתוח, מעוזי הימין, בין נתיבות לשדרות, וחזר משם עם מועקה גדולה. "אבודים" קראנו לכתבה הזאת. כולנו.

לקריאת הכתבה הקליקו

נזקי נפילת רקטה באשקלון / צילום: רויטרס

היום שבו נשברה ברית העובדים החזקה בישראל

הם היו חזקים מכל ממשלה. ברצותם ינעלו את שערי המדינה, ברצותם יפתחו. אבל אז הכול השתבש להם, משותפים הם הפכו לאויבים. יואב צוקרמן, שהיה סמנכ"ל בחברת נמלי ישראל, חשף בספר חדש את המלחמה היצרית, שאירעה בחדרי חדרים בין הנמלים של חיפה ואשדוד.

עמירם ברקת הביא את התיעוד הנדיר אל כתבת השער של G. קריאת חובה.

לקריאת הכתבה הקליקו

יואב צוקרמן/צילום:ענבל מרמרי

עידן הרחפן

על האובססיה האנושית לצלם נדמה שנאמר כבר הכול. כולנו מתעדים את עצמנו באלפי תמונות יום אחר יום. כל יציאה עם הילדים לגינה הופכת לאלבום - ויש גם סלפי ואינסטוש. אבל לא הכול נאמר, כי זווית חדשה נכנסה לחיינו בשנים האחרונות: הרחפן. בחתונות, בטיולים, בכל סרט וסדרת טלוויזיה - הטכנולוגיה הכניסה נקודת מבט חדשה, והיא נמצאת גבוה בשמיים. כמו ההוא, או ההיא, אתם יודעים למי אני מתכוון.

צאלה קוטלר הדרי יצאה לבחון את ההשלכות בפרויקט נפלא.

לקריאת הכתבה הקליקו

רחפן / צולם במיני ישראל

כל התיקים אצלה

בעוד שהעיניים הציבוריות מתמקדות ביועמ"ש אביחי מנדלבליט, לבטח איש השנה הבאה, מי שאמונה על חוות הדעת שעליה הוא יסתמך האם להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו היא הפרקליטה עו"ד ליאת בן-ארי שווקי, שבעבר לא נרתעה מלשלוח לכלא ראש ממשלה, את אהוד אולמרט.

חן שליטא הביאה את סיפורה של הפרקליטה, שבחודשים הקרובים, תהפוך לדמות מאוד דומיננטית בשיח המשפטי-פוליטי בישראל. קריאה מומלצת.

לקריאת הכתבה הקליקו

עו"ד ליאת בן-ארי שווקי \ צילום: יונתן בלום

דרור פויר טיפס על עגורן

"זה לא דבר פופולרי לחשוב, אבל בחיי, כשהייתי למעלה לא הבנתי איך יש 38 הרוגים בשנה ולא בשעה", זה מה שהיה לדרור פויר לכתוב כששלחנו אותו לבחון מקרוב את סוגיית האין-בטיחות באתרי בנייה בישראל. "באתרים שונים ראיתי פועלים הולכים כלוליינים על קרש דק מעל לבור בטון לא מכוסה שממנו מזדקרים מוטות פלדה אימתניים, כמעט אף אחד לא קשור לשום דבר", הוא כתב. "אין מעקות. הפיגומים עשויים מקלות של ארטיקים. אני רואה פועל משליך מקומה שנייה קאטר ברזל ענקי שנוחת צמוד לפועל שעבר במקרה. קורת עץ מפספסת במילימטרים ראש של פועל. כמעט בכל רגע יש כמעט תאונה".

ואם זו לא קריאת השכמה, רגע לפני האסון הבא, אז מהי.

לקריאת הכתבה הקליקו

עגורן / צילום: שלומי יוסף

שנה אזרחית טובה לכולם,

רון שוורץ, עורך G

עוד כתבות

שלמה רז, עמיחי שי / צילום: תמר מצפי, גלובס

כך התנפח פתאום שכר הבכירים במשרד מבקר המדינה רגע לפני החלפתו

שכרו של מי שהיה היועץ לענייני שחיתות של המבקר הקודם, עמיחי שי, גדל דרמטית סמוך לפרישתו, ובנוסף הוא קיבל כ-600 אלף שקל רטרואקטיבית • דובר המבקר הקודם, שלמה רז, פרש לאחרונה עם שתי דרגות מעל דרגת המקסימום בתפקיד, ושכרו החודשי גדל ב-15 אלף שקל לפחות

חנויות סגורות בקניון רמת אביב בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

ירידות חדות בנעילה בת"א; מניות הבנקים והביטוח צנחו

מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● מדדי הבנקים והביטוח רשמו ירידות של יותר מ-4% ● מיטב דש: קופות הגמל הכלליות רשמו תשואה שלילית ממוצעת של כ-9.3% בחודש מרץ

ד"ר יאיר שינדל / צילום: תמר מצפי

לא להגן עליכם - אלא מפניכם: "תלבשו מסיכות בשביל הערבות ההדדית"

ד"ר יאיר שינדל, שותף בקרן aMoon: "אם כל אחד מאיתנו שעדיין חייב לצאת מביתו יתייחס לעצמו בתור כור אטומי פוטנציאלי שיכול לעשות נזק לסביבתו, ולכן עליו לכסות את פניו ולחטא את סביבתו אחריו גם כשהוא בטוח שאינו חולה - ייתכן שיהיה בכך כדי להפחית משמעותית את קצב ההדבקה"

סניף סגור של פיצרייה קאסה דל פפה / צילום: איל יצהר, גלובס

שכירים, אבל בעלי שליטה: הכירו את האנשים שנופלים בין הכסאות של תוכניות הפיצוי

הם בעלים של חברות קטנות, עצמאים אבל כאלה שמושכים שכר מהחברה שבבעלותם • 78 אלף איש שעונים להגדרה המשפטית הזו נאלצים לספוג הפסדים כבדים - אבל לא זוכים לשום הכרה • עכשיו הם מקימים איגוד מקצועי חדש ודורשים התייחסות

דודי עזרא, בעל השליטה בחברת נטו / צילום: יח"צ

ההנפקה בוטלה, העסקה נפלה: דודי עזרא נשאר עם 50% משיווק הפירות והירקות של ביכורי השדה

נטו אחזקות, שהייתה אמורה למכור לביכורי השדה את חלקה בחברה-הבת המשותפת תמורת כ-300 מיליון שקל: "החברה בוחנת אפשרויות שונות ביחס להחזקותיה"

פגישת הנשיא ריבלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמש בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

המו"מ הפוליטי תקוע: חילוקי דעות על אדלשטיין ועל מינויים משפטיים

בלשכת ראש הממשלה מתעקשים על זכות וטו (או חובת הסכמה הדדית) בנושא מינוי פרקליט המדינה הבא והיועץ המשפטי לממשלה הבא ● בכחול לבן לא מעוניינים בחזרתו של אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Oded Balilty, Associated Press

שני ראשי ממשלה, שני בתים: האם לנתניהו וגנץ יהיו שני מעונות רשמיים?

לפי הפרסום של רביב דרוקר ברשת 13 מדובר במעין בלפור ב', כלומר בית רשמי למגוריו של מי שיכהן כממלא מקום ראש הממשלה ● גורמים בכחול לבן אישרו ל"גלובס" את הפרטים. מנגד, בליכוד טענו כי "מדובר בפייק ניוז"

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ירידות חדות בוול סטריט; מניות התעופה והפיננסים צונחות

מדד מנהלי הרכש (ISM ) של התעשייה בארה"ב ירד לרמה של 49.1 נק' במרץ, לעומת 50.1 נק' בפברואר ● בורסות אירופה ננעלו בירידות של 3.8%-4.3% ● הסקטור הפרטי בארה"ב נאלץ לחתוך 27,000 משרות נכון לשבוע שהסתיים ב-12 למרץ, לפני החרפת משבר הקורונה בארה"ב ● מדד הייצור בגוש האירו נפל לשפל של 92 חודשים

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ערב הקורונה, הציבור המשיך להתנפל על הבנקים למשכנתאות

מנתוני בנק ישראל עולה כי פברואר 2020 היה הגבוה ביותר בהיקף לקיחת המשכנתאות מכל חודשי פברואר בעשור האחרון

שליחים של חברת המשלוחים "וולט" משקיפים לעבר רחוב ריק בצל הקורונה. חברות המשלוחים הפכו להיות מרכזיים בתקופה שבה אי אפשר לצאת כמעט מהבית / צילום: כדיה לוי, גלובס

חברת משלוחי האוכל וולט מסירה את הכפפות: שוכרת את שירותי חברת הלובינג פוליסי

וולט נמצאת בעיצומו של מאבק מול המסעדנים, שמבקשים ממנה להוריד את העמלה שהיא גובה על משלוחים ● חברת המשלוחים: שכרנו את חברת הלובינג במטרה "לקדם אינטרס משותף עם תעשיית המסעדנות"

יאיר לוינשטיין, מנכ"ל ובעלי אלטשולר שחם גמל ופנסיה  / צילום: איל יצהר, גלובס

משבר הקורונה הופך סדרי עולם בבורסה: אלטשולר שחם גמל שווה יותר מכל שאר בתי ההשקעות הציבוריים יחד

אלטשולר שחם גמל ופנסיה שווה 2.42 מיליארד שקל - יותר מהשווי של מגדל וגם מהשווי של כלל ביטוח ופי ארבעה יותר מהשווי של כל בית ההשקעות מיטב דש ● חברת הגמל הגדולה בשוק סיכמה את 2019 עם רווח של 91 מיליון שקל

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מנסה לקושש מזומנים: קבוצת חג'ג' תרכוש שני מגרשים בפארק בבלי ב-400 מיליון שקל

קבוצת חג'ג' חתמה על מזכר הבנות, בכפוף לאישור דירקטוריון ● על המגרשים קיימת תוכנית מאושרת להקמת 2 מגדלים של 44 קומות, ובהם 380 דירות ● בחודש שעבר חתם תשובה על הסכם למכירת חברת הנדל"ן אלעד מגורים החדשה לישראל קנדה

אריאל קלנר / צילום: מתוך יוטיוב

אריאל קלנר הגיש תביעת לשון הרע ב-420 אלף שקל נגד תנועת "דרכנו"

קלנר, חבר הכנסת ה-21 ופעיל הליכוד, תבע את "דרכנו" לאחר שבמספר פרסומים יוחסו לו אמירות קיצוניות שכלל לא אמר ● בתגובה לפניית "גלובס" הודתה "דרכנו" בטעותה וביקשה להתנצל בפני קלנר

פינוי בינוי בנוה שאנן בחיפה /   קרדיט: חברת פרשקובסקי

משבר הקורונה מתגלגל לנדל"ן: ירידה חדה במסירת דירות של פרשקובסקי

חברת הנדל"ן הבורסאית פרשקובסקי מדווחת על מכירה של 6 יחידות דיור בחודש מרץ ● בדצמבר מכרה החברה 42 יחידות באותם פרויקטים

אמן מצייר על לוחות שחוסמים מסעדות סגורות בסיטאל, ארה"ב / צילום: Elaine Thompson, AP

לתשומת לב הישראלים: כך מנסה ענף המסעדנות בארה"ב להתאושש

נגיף הקורונה מוחק במהירות את תעשיית האירוח וההסעדה בארה"ב ● כאשר כל אמריקה נאבקת בקורונה, המסעדות החלו לשווק מרצ'נדייז אישי, ורבים רוכשים מוצרים במטרה לעזור ולתמוך בעסקים

מגרש מכוניות של אלבר / צילום: איל יצהר

שוק הרכב מציג: תאונת דרכים בהילוך איטי

עננים קודרים מרחפים מעל ענף הרכב הישראלי ● התחזית האופטימית מדברת על ירידה של כ-20% במכירות השנה ועל צמצום משמעותי באשראי הצרכני לרכישת רכב ● התחזית הפסימית חוזה תגובת שרשרת שעלולה למוטט הר אשראי בגובה של יותר מ-20 מיליארד שקל

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

המודל המתמטי שעשוי להחזיר את המשק לחיים

ההצעה של מכון ויצמן היא להפעיל את המשק במשך 40% מהזמן ולעבור למודל של סגר לסירוגין ● "זה עובד במודלים מתמטיים"

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

ראש הממשלה הגיש 4 צעדים במה שכינה "שעת חירום גלובלית". בין הצעדים: הגבלות תנועה על בני ברק, הנחיה  לחבוש מסכות במרחב הציבורי, החלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יכנס לבידוד במלונית, ומענקים למשפחות עם ילדים ולקשישים

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,092; חמישה מקרי מוות ביממה האחרונה

95 מהחולים במצב קשה, 5 מקרי מוות ביממה האחרונה ● נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים מחו"ל לבידוד במלוניות תחת השגחה ● קופות-החולים יפתחו מרכזים ומרפאות לבדיקות קורונה במגזר הערבי ● משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בגרות בלבד

מתקן לאומי לחניית מטוסים בסמוך לשדה התעופה "עובדה" שבנגב / הדמיה: אייר פארק

על רקע משבר התעופה העולמי: התעשייה האווירית מצטרפת לחיים גייר להקמת פרויקט אחסון המטוסים איירפארק

המיזם, שמתוכנן לקום בסמוך לנמל התעופה עובדה, ישמש כחניה ל-500 מטוסים של חברות תעופה מסחריות ● התעשייה האווירית תספק את השירותים הכוללים אחסנה, שימור, סחר בחלקי חילוף, פירוק ותחזוקת כלי טיס ● היקף ההשקעה בפרויקט: כ-100 מיליון דולר