גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ראש מטה טראמפ, ג'ון קלי: "הצלחתי תימדד בדברים שמנעתי מהנשיא לעשות"

ג'ון קלי, ראש המטה שמסיים את תפקידו, מנע מטראמפ לפרוש מנאט"ו ולהורות על הוצאת הכוחות האמריקאים מקוריאה הדרומית ● סטנלי מקריסטל, לשעבר מפקד הכוחות האמריקאים באפגניסטן: טראמפ לא מוסרי, לא דובר אמת

ג'ון קלי ודונלד טראמפ / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst
ג'ון קלי ודונלד טראמפ / צילום: REUTERS/Jonathan Ernst

ראש מטה הבית הלבן, ג'ון קלי, לשעבר גנרל ארבעה כוכבים בחיל הנחתים, שמסיים את תפקידו מחרתיים (ד'), מצטרף לגנרלים אחרים ואזרחים בכירי ממשל לשעבר שמתארים את דונלד טראמפ כאדם שאינו ראוי לכהן כנשיא ארה"ב.

קלי, שהיה השר לביטחון המולדת בממשל טראמפ (ומפקד פיקוד הדרום של צבא ארה"ב בשירותו הצבאי), אמר אתמול (א') בראיון לעיתון "לוס אנג'לס טיימס" כי הצלחתו כראש המטה תימדד על פי הדברים שמנע מטראמפ לעשות. כלשון הראיון: "הדברים שטראמפ לא עשה כאשר קלי ניצב לצידו".

זו הצהרה מהדהדת שמעלה בזיכרון מאמר אופ-אד ב"ניו-יורק טיימס", ב-5 בספטמבר, שבו מתאר "אלמוני", בכיר בממשל טראמפ, כיצד עוזרים קרובים של הנשיא מסכלים את כוונותיו לבצע מהלכים מסוימים, לפעמים ע"י הסרת מסמכים משולחן העבודה שלו. יחד עם גנראל ג'ים מאטיס, שאך זה פרש מתפקידו כשר ההגנה, ורקס טילרסון, לשעבר שר החוץ, קלי נתפס במדיה ובציבור האמריקאי כ"מבוגר האחראי בחדר", שתפקידו למנוע מטראמפ נקיטת צעדים שעלולים לפגוע בביטחון הלאומי של ארה"ב.

תומכי קלי, שמצוטטים בראיון ב"לוס אנג'לס טיימס", אומרים כי במהלך כהונתו הוא התערב כדי לחסום או לעקוף עשרות מהלכים של טראמפ, חשובים ופחות חשובים. בין היתר, לדבריהם, הוא הצליח לשכנע את טראמפ לא להוציא את כוחות ארה"ב מקוריאה הדרומית, ולא לפרוש מברית נאט"ו, כפי שהוא איים לעשות.

קלי עצמו סיפר כי באוגוסט 2017, זמן קצר לאחר שמונה לראש המטה, הוא זימן את ראש מערך המודיעין הלאומי, דיפלומטים, מחוקקים וכן בכירים מסוכנות הביון המרכזית ומשרד ההגנה למועדון הגולף של טראמפ בניו-ג'רזי כדי לשכנע אותו לא להוציא את הכוחות האמריקאים מאפגניסטן.

"כאשר נכנסתי לתפקיד, טראמפ נטה להוציא את הכוחות מאפגניסטן", אמר קלי בראיון. "הוא היה מתוסכל. זו הייתה החלטה בעלת משמעות כבירה... ולמען האמת, לא הייתה שום מערכת (לקבלת החלטות) בגלל הרבה סיבות, לרבות אינטריגות חצר, כאשר הגעתי לבית הלבן".

טראמפ אכן השתכנע אז. רק לאחר שפרישתו של קלי קיבלה אישור רשמי, ב-8 בדצמבר השנה, הודיע טראמפ במפתיע כי החליט להוציא את כל הכוחות האמריקאים מסוריה (כ-2000) וכמחצית מ-14 אלף חיילי ארה"ב באפגניסטן.

קלי התייחס בזלזול לדרישת טראמפ להקים "חומה" לאורך הגבול בין ארה"ב למקסיקו, דרישה שמונחת ביסוד השבתת הממשל האמריקאי, שנכנסת עתה ליומה העשירי. "למען האמת, בכלל לא מדובר בחומה", אמר ראש המטה הפורש. "... הנשיא עדיין משתמש במילה 'חומה' - ולעיתים קרובות הוא אומר 'מחסום' או 'גדר' ועתה הוא נוטה לומר 'מוטות פלדה'. אבל עזבנו את התפיסה של חומת בטון מוצקה כבר בימים הראשונים של הממשל, אחרי שהתייעצנו עם אנשים בשטח למה בדיוק הם זקוקים".

ובעוד שטראמפ הגדיר היספנים שמנסים להיכנס לארה"ב, במיוחד אלה שמגיעים ממקסיקו, כ"אנסים", "רוצחים" ו"נושאי מחלות", אמר קלי בראיון: "הרוב המכריע של אלה שמנסים להיכנס באופן בלתי חוקי אינם אנשים רעים. אין בליבי עליהם אלא חמלה".

קלי אמר כי נהירת מהגרים פוטנציאלים מאמריקה התיכונה לגבול עם עם ארה"ב נובעת מהעדר חוקי הגירה נאותים, אך הוסיף: "אם רוצים לבלום הגירה בלתי חוקית, צריך לשים קץ לביקושים לסמים בארה"ב ולהרחיב את הסיוע הכלכלי לאמריקה התיכונה".

הגנרל בדימוס סטנלי מקריסטל, שהיה מפקד הכוחות האמריקאים באפגניסטן בתקופת ממשל אובמה, תקף אתמול בחריפות את טראמפ. בראיון בתוכנית "השבוע" ברשת ABC, אמר מקריסטל כי טראמפ אינו מוסרי ואינו דובר אמת.

הוא ציין כי בניגוד לטענת טראמפ דאעש לא הובס: "אינני מאמין שדאעש נחל תבוסה. אני חושב שדאעש הוא רעיון כפי שהוא גם סך כל לוחמיו. דאעש יוסיף להיות רעיון כל עוד קיימת קרקע פוריה לדשנו... יש מידע מודיעיני רב שלפיו יש עתה יותר לוחמי דאעש ברחבי תבל מכפי שהיו לפני כמה שנים".

מקריסטל מתח ביקורת על החלטת טראמפ להוציא מחצית מהחיילים האמריקאים מאפגניסטן. לדעתו, בכך ויתרה ארה"ב על יתרונה נגד הטליבאן וזעזעה את אמונת העם באפגינסטן שארה"ב היא בעלת ברית שאפשר לסמוך עליה.

ב-21 בדצמבר הודיע שר ההגנה, ג'ים מאטיס, על התפטרותו במחאה על החלטת טראמפ להוציא את חיילי ארה"ב מסוריה. במכתב ההתפטרות שלו לא טייח מאטיס את חילוקי הדעות בינו לבין טראמפ. הוא הוקיע את השקפותיו הבדלניות של הנשיא, גינה את יחסו המזלזל בבעלות הברית המסורתיות של ארה"ב והדגיש, בפניה לטראמפ: "אתה ראוי לשר הגנה שדעותיו יעלו בקנה אחד עם דעותיך" (ובמילים אחרות: אם אתה מצפה לקבל תמיכה ממני - שכח זאת).

מכתב ההתפטרות של מאטיס הוא המחאה החריפה והבוטה ביותר שנבטה בתוך ממשל טראמפ על מדיניות החוץ הקפריזית של הנשיא. המסמך אינו מפרט מקרים ספציפיים אלא מותח ביקורת על השקפת העולם של טראמפ ועל השלכותיה ההרסניות על על עוצמתה ומעמדה של ארה"ב בעולם. מאטיס כתב כי "מנהיגות יעילה של הבריתות ביננו לבין מדינות אחרות היא אינטרס אמריקאי חשוב" והדגיש את חשיבותה של נאט"ו, שטראמפ זלזל בה.

לדבריו, טראמפ אינו מבין כלל את החשיבות של התחרות הגלובלית בין ארה"ב לבין רוסיה וסין, שמנסות לבנות עולם "בהתאם למודל העריצי שמקובל עליהן".

"ההשקפות שלי על הצורך להתייחס לבעלות ברית בכבוד ועל הכורח להיות מודעים לגורמי זדון ולמתחרים אסטרטגיים - השקפות אלה מעוגנות עמוק בתוכי והן נוצרו במהלך עשרות שנים של עיסוק אינטנסיבי בנושאים אלה", כתב מאטיס. "אנו חייבים לעשות כל דבר אפשרי כדי לקדם את הסדר הבינלאומי, סדר שעולה בקנה אחד עם הביטחון, הרווחה והערכים שלנו". מאטיס מסיים את תפקידו מחרתיים.

בעבר פורסמו ידיעות כי מאטיס וטילרסון כינו את טראמפ "אידיוט". מאטיס אמר כי האינטליגנציה של טראמפ דומה לזו של ילד בן 5. 

עוד כתבות

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

 אמרה סטודמאייר/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

היצירתיות מאחורי התרגילים לעקוף את הרגולציה בספורט

בספורט קיימים מנגנונים מורכבים של אסדרה, שאמורים לטפל בכמעט כל תרחיש אפשרי ● אבל עם ההשקעה במועדונים ושחקנים שהולכת וגדלה - מגיעים גם גדודי רואי החשבון ועורכי הדין, שמוצאים דרך לעשות צחוק מהתקנונים 

אופל גרנדלנד / צילום: יח"צ

דור ביניים חביב: הקרוס-אובר של אופל הוא רק שלב בדרך לדגמי 2020

הקרוס-אובר של אופל שנחת בישראל בסוף 2019 שומר על עיצוב אטרקטיבי ותא נוסעים שימושי בתוספת של מערכת הנעה חסכונית, אם תמצאו סולר מוזל

מייסדי טריגו דניאל גבאי מימין ומיכאל גבאי משמאל / צילום: עמר הכהן

"אנחנו באים לסופרמרקט המסורתי ומסבים אותו לסופרמרקט אוטונומי"

הסטארט-אפ הישראלי טריגו ויז'ן כבר גייס 34 מיליון דולר, חתם על שיתוף פעולה עם טסקו, אחת מרשתות המזון הגדולות בעולם, ומתחרה ישירות באמזון גו, רשת החנויות האוטומטיות שפיתחה אמזון. כל זאת, בתוך פחות משלוש שנים מאז שהוקמה ב-2017 ע"י האחים מיכאל ודניאל גבאי

מבחר מאכלי דגים משאראק /  צילום: שני בריל

מהים ישר לצלחת: עלייתם של הדגים המקומיים

החורף הוא שעתם היפה של הדגים, ובמסעדות ישראל, בהתאם לטרנד העולמי, מעדיפים אותם מקומיים, עונתיים ופחות מוכרים

7 כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע - “רובע החדשנות” בב”ש / צילום: HQ אדריכלים

בחיפה ובב"ש מפנטזים על חדשנות ועסקת ענק לשפיר. כותרות הנדל"ן

בחיפה הציגו השבוע את תוכנית הענק "עמק החדשנות", ובבאר שבע הציגו את "רובע החדשנות", האם יימצאו תקציבים תואמים? שפיר ואוריין ניצחו ארבע קבוצות חזקות וייבנו את מרכזי הלוגיסטיקה העצומים של צה"ל ● ומחיר למשתכן יצאה לדרך בפעם העשירית

דונלד טראמפ / צילום:  רויטרס - Mike Segar

טראמפ הגדיל את מכסי היבוא על מוצרים שעשויים מפלדה ומאלומיניום

מכסי היבוא על מוצרים מפלדה יעלו ב-25% והמכסים על מוצרי אלומיניום יעלו בהיקף של 10% ● העלאה תיכנס לתוקף ב-8 בפברואר

הרשי פרידמן / צילום: תמר מצפי

אזורים ריט בדרך לבורסה: ביקושים של 285 מיליון שקל ממוסדיים

בהודעה לבורסה אמש עדכנה אזורים כי היא תשקיע כ-260 מיליון שקל בהון של אזורים ריט, שתונפק לפי שווי חברה של כ-220 מיליון שקל

פרופסור אריק גולדמן / צילום: כדיה לוי, גלובס

"האינטרנט יעוצב בסופו של דבר על פי החזון של הממשלות, לא על ידי חברות הטכנולוגיה"

חברות הטכנולוגיה לא יודעות איך לשפר את ההתנהלות שלהן, הרגולטורים מנסים להראות שהם קשוחים, והמאבק ביניהם דווקא פוגע בחדשנות • פרופ' אריק גולדמן, חוקר מוביל בתחום המשפט והאינטרנט, משרטט בראיון ל"גלובס" את האתגרים בתחום: "האינטרנט עלול להשתנות לרעה"

המלכה אליזבט ובנה הנסיך צ'ארלס/  צילום: רויטרס  Agustin Marcarian

זה לא הכס, זה הכסף: הארי ומייגן לא לבד - כמה שווים בתי המלוכה באירופה ואיפה נרשמו הסקנדלים הגדולים

פרישתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל מחובותיהם המלכותיות והדיון על הכספים שהם צריכים לקבל (ולהחזיר) הסיטו את הווילון מעל התחום המוצנע של שוויים הכלכלי של בתי המלוכה האירופיים. איזה מלך משלם מיסים ולמי יש פטור, מי מתנהל בשקיפות ומיהם שיאני השכר?

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 22 בינואר

אתמול באיכילוב: 7 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים

ארז נץ / צילום: כפיר זיו

ארז נץ עזב נוחות וכסף בשביל הרוקנרול

ארז נץ, כבר בן 62 ובלי קוקו, סוגר מעגל עם שלום חנוך כגיטריסט שלו, מופיע בעולם עם "אינפקטד משרום", ובארץ במופע שורשים, וגם מספיק להיות מורה לגיטרה נחשק

דיוויד סולומון. /צילום: רויטרס - Lucy Nicholson

אין נשים, אין הנפקה: ההכרזה המפתיעה של מנכ"ל גולדמן זאקס

מנכ"ל הבנק, דיוויד סולומון, מציג: כך נפעל להגברת השוויון והמגוון בחברה וקידום אג'נדות חברתיות

 פרופסור ניקולס ברנס / צילום: איל יצהר

"האיום על ישראל משמעותי, אבל היכולת של ארה"ב לעזור לה נחלשה": הראיון המדאיג עם היועץ של ג'ו ביידן

פרופ' ניקולס ברנס, לשעבר תת מזכיר המדינה והיום יועץ לקמפיין של ג'ו ביידן, מודאג מהמצב במזה"ת ומבקר את המדיניות של הנשיא ● ראיון

הטרדה מינית. / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו