גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פייסבוק לא רוצה שנעשה מהפכות: פרופ' קרין נהון חושפת את כללי הוויראליות החדשים

אתם כותבים פוסט בפייסבוק, זועמים על המצב הפוליטי - ומחכים ● לייק אחד, אולי שלושה, וכשמגיע החמישי - כבר עוברת כמעט יממה ● הרשתות החברתיות חושפות פחות ופחות אנשים לתוכן, והוויראליות של פוסטים אותנטיים, ללא מימון - יורדת ● בראיון ל"ליידי גלובס" חושפת פרופ' קרין נהון את כללי הוויראליות החדשים, ואת התערבות הרשתות בהצתה וכיבוי של מהפכות

קרין נהון / צילום: איל יצהר
קרין נהון / צילום: איל יצהר

בדיוק כשחשבנו שלמדנו את החוקים של העולם החדש, הם משתנים שוב לנגד עינינו - כשהכוחות החזקים בשוק מעצבים אותם. מעצמות המידע כבר פחות חושפות אותנו לתוכן, ובעצם, אולי בלי שנשים לב, מחליטות עבורנו לאיזה מידע ניחשף. אז איך אנחנו מתנהלים היום ברשתות החברתיות, שמשתנות כל הזמן ומציגות ים של מידע? בררנים יותר, משתפים פחות, מודעים יותר להשפעה של המידע החלקי שאנחנו נחשפים אליו ולאינטראקציות שאנחנו יוצרים.

"האינטראקציות הנוצרות ברשתות אינן ניטרליות. הן מאוד מוטות, דיס-אינפורמציה פורצת מהר יותר מכל מידע אחר", קובעת פרופ' קרין נהון, חוקרת ומרצה בכירה לפוליטיקה של מידע במרכז הבינתחומי ומחברת הספר 'going viral'. "יש ממצאים אמפיריים שמראים שמידע כוזב יתפשט מהר יותר, רחוק יותר ולהרבה יותר אנשים. המתווכות - פייסבוק, גוגל, יוטיוב, מייצרות עולם הומופילי שבו את מדברת עם אנשים שדומים לך. זרימות המידע ברשת מוטות, והפלטפורמות מראות לנו רק חלק מהסיפור. יש המון מידע שאת כלל לא נחשפת אליו".

מה גורם לנו לשתף תוכן?
"זו לא פעולה פשוטה: צריך להיחשף למידע, לנתח אם הוא מספיק מעניין בשביל לשתף, או להסתפק בלייק, לעשות שייר, למסגר את המידע. מהרגע שאני רואה את המידע ועד שאני מחליטה לעשות שייר, יש תהליך ארוך.

"בנוסף, מבנה הרשת הוא לא שוויוני; בדרך-כלל המידע ברשת עובר לפי חוק הכוח, תשומת-הלב של 99% מהמשתמשים מרוכזת במעט מאוד יצרני תוכן. גם פייסבוק משמשת ביחד עם אינסטגרם ווואטסאפ כמונופול מידע במדינות רבות בעולם. למעשה, קשה מאוד לתוכן להפוך לוויראלי בלי שיעבור אצל המתווכים הגדולים - פייסבוק, גוגל, יוטיוב. אתה חייב אותם והם לא ניטרליים".

מה זה אומר?
"שמת לב פעם מה קורה כשאת משתפת פוסט של מישהו? מה המאפיינים של השיתוף - מעט מאוד לייקים, מעט מאוד אנשים שנחשפים לשיתוף שלך. יש הבדלים משמעותיים בהפצה מבעבר. פייסבוק מונעת הפצה ויראלית באמצעות שליטה על מנגנון השיתוף, ועוד מאפיינים שמונעים מהרבה מאוד אנשים להיחשף למידע. חלק מהמניעים שלה כלכליים; אין לה רצון שמשהו יהפוך לוויראלי מעצמו בלי הבוסט (פוסטים במימון, ש.ע) של פייסבוק. הם שולטים בשיבר. השאיפה היא להרגיל את המשתמשים שפייסבוק הם המתווכים ויש צורך בהם, אתה לא יכול לבד".

קרין נהון / צילום: איל יצהר

מתקמצנים בלייקים

בשנים האחרונות נעשו לא מעט מחקרים על ויראליות של תוכן. חוקרים ואנשי פרסום ניסו לגלות האם יש רכיב קסם שיהפוך תוכן מסוים לנצפה ומשותף. פרופ' נהון מסבירה כי בעת האחרונה יש צריכה מודעת יותר של תוכן, ושהצרכנים הפכו להיות בררנים יותר: "במיוחד היום, רמת הסיבולת שלנו מאוד השתנתה, אנחנו קמצנים על שיתוף - עוד פעם פוסט על החתולה עם הפסנתר, עוד פעם ההוא שקפץ מהקומה ה-8. וגם האוריינות הדיגיטלית עלתה, ככה שאנשים יותר מבינים מה הם משתפים ומה המשמעות של זה, ועושים את זה פחות".

מתי תוכן נחשב ויראלי?
"הוויראליות מתרחשת כשהמידע מתפשט מאדם לאדם מהר מאוד, לאנשים רבים ומתרחק מהרשתות שאתה חלק מהן. לוויראליות יש תהליך מאוד ברור - יש שיא מאוד מהיר ואז דעיכה, אך המידע הויראלי בדרך-כלל לא ׳מת׳. התוכן יכול שוב להפוך לויראלי כי קל למצוא אותו, המטא דאטה שלו איכותית יותר, ותקשורת מסורתית סיקרה אותו. MeToo # הגיע ב-24 שעות הראשות ל-84 מדינות ול-12 מיליון איש. מה שמרתק בזה, ואני חוזרת למתווכים, זה שהמחאות העולמיות בתחילת העשור התחילו בפייסבוק, ומאז היא למדה את הלקח ומעדיפה שהמרחב שלה יהיה רגוע. היא אומרת משהו כזה: 'אני רוצה לשלוט בזרימות המידע גם בהיבט כלכלי, אבל גם בהיבט של אני לא רוצה רעש', ובאספקט הזה הסיפור של MeToo # זה החריג ולא הכלל. מרתק איך זה הצליח לחדור על אף השליטה במידע".

למה לתכנים פוליטיים קשה להפוך ויראליים?
"פוסטים של הבעת עמדה כמעט אף פעם לא יהפכו ויראליים. בישראל 2018 מעט מאוד אנשים מרגישים בנוח להיות מתויגים, חלק אומרים 'מה אני אתווכח איתו עכשיו בפייסבוק, הוא חבר', וכך יוצא שהם לא זוכים לחשיפה. כשוויראליות מתרחשת, והיא לא בהיבט של בידור, יש לה המון כוח כי היא יכולה לאתגר מוסדות כוח. מוסד המשפחה, צבא, שלטון. תמיד אחוז מאוד קטן היה מתעסק בפוליטיקה, אבל העובדה שאנחנו מפחדים לדבר על הדברים הרגישים של החברה, לא מראה על חוסננו. מאוד הייתי מקווה לראות שיח טולרנטי ומכיל. החוסן של מדינה דמוקרטית נמדד ביכולת לדבר גם על הדברים הקשים".

כיצד ויראליות מאתגרת מוסדות כוח?
"אלפי נשים שמצטלמות ללא רעלה באיראן, למשל, זו מחאה שהפכה ויראלית, וזה מאתגר את מוסד הדת באיראן. הרי אתה לא יכול להכניס 50,000 נשים לכלא. אתה בבעיה. התמונה של השוטר שמרסס בגז מדמיע מפגינים בארה"ב, שינתה את כל הנחיות הטיפול במוחים, ובארץ, מחאת 'גם אני עם דוד הנחלוואי', הגיעה מלמטה והשפיע על סמכות הפיקוד. זה לא אומר שזה תמיד טוב, אבל הוויראליות משבשת את המאזן של הכוחות ויכולה לזעזע את כל מוקדי הכוח בלי שתהיה להם את היכולת להתמודד, כי בדרך-כלל הם גופים איטיים ומסורבלים".

הרשתות עדיין יוצרות מציאות.

"רשתות חברתיות במקרה הפשוט מייצרות תמונה מעוותת של יחסי כוחות, של המציאות, ובמקרה המורכב הן מייצרות מציאות. הן לא משקפות מציאות. הן מביאות נרטיבים שונים של אמת של קבוצות מיעוט שברשתות מצטיירות כקבוצות הכוח, וזה לא בהכרח שיקוף של מה שקורה בסדר היום הפוליטי. בהתאם לזה אנחנו גם רואים שהשיח ברשת הוא הרבה יותר קיצוני, לכן מה שיש לו פוטנציאל לוויראליות הם תכנים שמסיתים, חדשות כזב, תכנים קיצוניים".

תחילתן של מהפכות ומחאות עדיין תתרחש בעתיד דרך הרשת?

"אני לא רואה היום פעילות קולקטיבית שלא עוברת דרך הרשתות. הרשתות החברתיות משחקות תפקיד קריטי, ובהתאם לזה שפייסבוק מנסה לצמצם את מספר האירועים הפוליטיים הוויראליים. התחקיר האחרון של ה'ניו-יורק טיימס' מבהיר כמה פייסבוק היא שחקן פוליטי, למרות שנוח להם להתחבא מאחורי האצטלה הניטרלית. באופן פומבי, אף אחד שם לא יגיד, למשל, 'אני לא רוצה ש-#MeToo יהפוך לוויראלי', אבל יש להם מאפיינים שיאטו ויראליות. פייסבוק לא הייתה מהירה מספיק כדי להאט את הקצב של MeToo#, ואחרי 24 שעות הסיפור כבר היה סגור - הוא נפוץ לכל עבר. הם לא יגידו בקול, אבל בדיעבד אם הם היו יכולים לשלוט בזה, יכול להיות שהיו עושים את זה. היום, למחאה כזאת בתחום אחר יהיה קשה להפוך לוויראלית מתוך פלטפורמת פייסבוק, בגלל איך שהפלטפורמה שולטת במידע".

איך משתנה השימוש שלנו ברשתות?
"אנחנו קוראים פחות, וסבלניים פחות. מצד שני, אנחנו יודעים המון. פעם האדם הממוצע לא ידע כל-כך הרבה, אבל אנחנו מסתפקים היום בלדעת קצת על המון.

"אני ממש לא עתידנית, אבל אני מניחה שיותר ויותר אנשים יעשו לעצמם דיאטות דיגיטליות, ויבנו לעצמם שיטות עבודה של ניתוק מהאינפוזיה הזו. כי המידע הרב מוביל לעייפות ורוויה, ואנשים מבינים שהם לפעמים רוצים את האוטונומיה שלהם".

עוד כתבות

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

קשת ורשת להנדל: הממשלה לא נקטה ולו פעולה אחת אופרטיבית לסיוע לשוק היצירה

לאחר ששר התקשורת ביקש מפלטפורמות השידור להירתם למען היצירה הישראלית שנפגעה ממשבר הקורונה, שלחו לו הערוצים המסחריים מכתב ובו דרישה לשחרור 35 מיליון שקל - כספי 'מכרז' שנמצאים בידי המשרד מזה שלוש שנים

יורם נוה ודני נוה / צילום: שלומי יוסף, כדיה לוי, גלובס

דירקטוריון כלל החזקות לא מיישר קו עם החלטות דירקטוריון החברה הבת

דירקטוריון החברה האם הציבורית של כלל חברה לביטוח לא החליט שלא לדון בעתיד המנכ"ל עוד במהלך 2020 וסבור ש"נכון היה שהמנכ"ל יחזור בו מהטענה כלפי היו"ר לגביה סבר הבודק כי לא הונחה בפניו ראשית ראיה"

מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס חזי לוי / צילום: סרטון לע"מ

מנכ"ל משרד הבריאות, חזי לוי: "אנחנו מנסים להימנע מסגר כללי"

באשר לאיסור על פתיחת חדרי הכושר אשר נדחה לבסוף על ידי ועדת הקורונה בכנסת, אמר לוי "ועדת הכנסת החליטה לצערי מה שהחליטה, ואנחנו נכבד את זה. המניע שלנו הוא למנוע הדבקה, ללא הזדקקות לסגר כללי"

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

ביקוש אדיר ל"גרייס": בנק ישראל מאריך ומרחיב את המתווה לדחיית הלוואות עד נובמבר

בכרבע מתיק המשכנתאות ובחמישית מהאשראי לעסקים קטנים כבר בוצעה דחייה של החזרי הלוואות ● 553 אלף לווים כבר קיבלו מהבנקים דחייה החזרים ●  תתאפשר דחיית תשלומי החזר במשכנתאות עד סוף השנה, ולמשך יותר מ-6 חודשים

סונדאר פיצ'אי / צילום: Virginia Mayo, AP

גוגל מהמרת על "השוק האחרון": תשקיע 10 מיליארד דולר בפיתוח בהודו

מנכ"ל גוגל ואלפאבית סונדר פיצ'אי אמר באירוע השנתי של החברה כי היא השיקה קרן "גוגל לדיגיטציה של הודו" ● הכסף יושקע ב-5-7 השנים הבאות בגישה זולה לאינטרנט, מוצרים ושירותים חדשים להודים, סיוע לעסקים לעלות לרשת וקידום נושאים חברתיים

מאבטח / אילוסטרציה: שאטרסטוק

נדחתה תביעה של שומר: הנימוק - קיבל דמי פרוטקשן

בית הדין לעבודה דחה תביעה לפיצוי לאחר פיטורים של מאבטח במתחם ירי וקיבל את טענת הנתבעת כי "הנחיצות בתובע הייתה כדי לדעת שכשאתה מעסיק אותו אין ונזליזם ואתה מקבל תעודת ביטוח שבמידה ותהיה פריצה מה שייגנב יוחזר"

קובי מימון / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

היציאה לאור והירושה: קובי מימון מעביר מניות במאות מיליונים לשלושת ילדיו

איש העסקים מעביר את החזקותיו בקבוצת אקויטל לידי אורי, ניר ודן מימון, שיהיו מעתה הנהנים מכוח נאמנות שהקים אביהם בגיברלטר, ושתחזיק מעתה במניות החברה החולשת על חברות ענק בתחומי האנרגיה והנדל"ן

יו"ר ועדת הכספים משה גפני / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתוני החשב הכללי מראים כי שיעור הביצוע של קרן ההלוואות לעסקים בסיכון הוא 1% בלבד

העסקים הגדולים, כך מתברר, לא השתמשו כמעט בהלוואות בערבות מדינה, רק כ-18% מהסכום שיועד לכך נוצל, לעומתם העסקים הקטנים ניצלו 80% מהאשראי בערבות מדינה

נס שובל, הבעלים של רשת חללי העבודה המשותפים BE ALL  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי רשת חללי העבודה BE ALL: "נתנו הנחות, דחיות, הקפאות. זה אירוע תנ"כי"

הסבת מטבח לשולחנות משרדיים? אין בעיה. תשלום במניות בתמורה להפחתת דמי שכירות חודשיים? הולך ● בעלי רשת חללי העבודה BE ALL, נס שובל, שרואה עצמו כחלוץ חללי העבודה המשותפים בישראל, מצהיר בראיון ל"גלובס" שמצבם רחוק מזה שהיה ערב המשבר, ועל כן הם גמישים מתמיד

בוקינג.קום / צילום: שאטרסטוק

הרשות להגנת הצרכן: "בוקינג מפרה את החוק כשלא מציגה מחיר שכולל מע"מ"

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הזהירה את הציבור מאתר בוקינג, שמציג את מחירי המלונות ללא תוספת המע"מ ● "פרקטיקה שגורמת להטעיית הצרכן שמגלה את המחיר האמיתי של העסקה רק בשלב קבלת השירות"

הפגנת העובדות והעובדים הסוציאלים / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

למרות המשבר החברתי החמור: אין פתרון לשביתת העובדות והעובדים הסוציאלים

שביתת העובדות והעובדים הסוציאלים נמשכת זה השבוע השני • המחלוקת בינם לבין משרד האוצר: גובה התוספת לשכר, מבנה המשרה והתקציב ל"מוגנות" מפני אלימות • יו"רית האיגוד: "מדובר בשיח מעליב, אם צריך נמשיך את השביתה עוד חודשים ארוכים"

קריית מודיעין / הדמיה: שיכון ובינוי

שיכון ובינוי זכתה במכרז משרד הביטחון להקמת בסיס קריית המודיעין בנגב

קריית המודיעין תשתרע על שטח של 2,500 דונם ותוקם בסמוך לפארק התעשיה עומר שבנגב ● שיכון ובינוי תתכנן, תקים, תתפעל ותתחזק את הקרייה למשך 26 שנים, בעלות מוערכת של 5-6 מיליארד שקל להקמה (עד 2026) ועוד כ-7 מיליארד שקל עבור התפעול והתחזוקה במשך כ-20 שנה

ויסקי ג'וני ווקר / צילום: שאטרסטוק

תתרגלו לשינוי בהרגלי השתייה: ג'וני ווקר בדרך להימכר בבקבוקי נייר

דיאג'יו, יצרנית המשקאות האלכוהוליים הגדולה בעולם, הודיעה כי החל מהשנה הבאה החברה תזנח את הפלסטיק לטובת נייר ● בכך, החברה מצטרפת למאמצים בעולם להפחית את השימוש בפלסטיק במוצרי צריכה

יאיר לפיד ואמיר השכל במאהל המחאה אל מול בית ראש המממשלה  / צילום: דוברות מפלגת "יש עתיד"

אחרי פינוי מאהל המחאה מול בית ראש הממשלה - לפיד הגיע לביקור

מאהל המחאה מול בית ראש הממשלה פונה הבוקר על ידי עשרות שוטרים ● לפיד: "האיש בתוך הבית הזה צריך לזכור שזה לא הבית שלו" ● השר הנדל: "יש חשיבות להפגנות במדינה דמוקרטית"

טלוויזיה עם ממיר Apple TV / צילום: Shutterstock.com

איגודי העובדים והיוצרים בטלוויזיה חוששים: פרויקט פרישת הסיבים יוביל בעקיפין לביטול חובת הפקות המקור

איגודי עובדים של יוצרי תוכן טלוויזיוני פנו אל שר התקשורת בבקשה לבחון את השינוי הצפוי בחוק התקשורת ● לטענתם רפורמת הסיבים תאפשר שידור של תוכן על גבי פלטפורמות שאינן מחויבות לשידור הפקות מקור מקומיות

מפעל פריניב / צילום: ענבר הלפרין

יצרנית המיצים הטבעיים פריניב רוכשת את השליטה במתחרה קשת

שווי החברה הוערך לטובת העסקה בכ-4 מיליון שקל ● המפעל יישאר במושב קשת ברמת הגולן ומוצריו יופצו על ידי תנובה בנוסף למוצרים של פריניב ● פריניב מחזיקה בנתח של 30% משוק המיצים הטבעיים בישראל

ועדת הקורונה בראשות ח"כ יפעת שאשא ביטון / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

בליכוד החליטו: ח"כ שאשא ביטון לא תודח מתפקיד יו"ר ועדת הקורונה

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר הודיע לח"כ שאשא ביטון כי הוא מדיח אותה מראשות הוועדה, לאחר שתמכה בפתיחת חדרי הכושר והבריכות ● בתום שיחה בהשתתפות ראש הממשלה, יו"ר הכנסת ויו"ר הקואליציה, הוחלט כי שאשא ביטון לא תודח אלא ינקטו נגדה "צעדים משמעתיים"

טראמפ, השבוע / צילום: רויטרס - Yuri Gripas

שרה לשעבר בממשל טראמפ: הנשיא שקל למכור את פורטו ריקו ב-2017

"הרעיונות הראשונים של הנשיא היו יותר כמו של איש עסקים", אמרה איליין דיוק, שכיהנה כשרה בפועל לביטחון המולדת ב-2017, בראיון לניו יורק טיימס ● הרעיון למכור את האי לא נשקל ברצינות או נדון אחרי הפעם ההיא שטראמפ העלה אותו

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

קפיצת מדרגה: ישראכרט משיקה תשלום ללא מגע, מקס וכאל ישיקו בקרוב

תחום התשלומים בכרטיסי אשראי בישראל נחשב למפגר ביחס לעולם ● בשלב ראשון השירות החדש יתאפשר לבעלי מכשירי סלולר עם מערכת הפעלה אנדורואיד ובכרטיסי מאסטרקארד ● בהמשך יורחב השירות גם למכשירי אייפון

פיג’ו e–208 / צילום: יח"צ

הקורונה, החדשות הטובות של ענף הרכב וההזדמנות שישראל עומדת לפספס

הסגר הוביל לצניחה של עשרות אחוזים בזיהום והנתון הזה מתמרץ מדינות רבות לתמוך ברכבים ירוקים ● האוצר יעדכן בחודש הבא את מדיניות המס, אבל ההיסטוריה מוכיחה שנמשיך כנראה לשלם מס של 38 אלף שקל בממוצע על כל רכב חדש ● כתבה ראשונה בסדרה