גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניצחון לעובדי התעשייה האווירית: לא יהיו פיטורים במסגרת איחוד החטיבות

הנהלת התעשייה האווירית וועד העובדים בחברה חתמו אמש על הסכם קיבוצי חדש שיאפשר את איחוד החטיבות האזרחיות של החברה • מקורבים לחברה מטילים ספק בסיכוי להשיג את ההתייעלות הרצויה, בלי לפטר מאות מעובדי אותן חטיבות כפי שתוכנן על ידי ההנהלה

הראל לוקר  / צילום: איל יצהר
הראל לוקר / צילום: איל יצהר

כשברקע דוח חמור על יחסי הגומלין בין הנהלת התעשייה האווירית לבין ועד העובדים בחברה שפרסם בתחילת השבוע מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף חיים שפירא, אמש חתמו ההנהלה והוועד על הסכם קיבוצי חדש. זאת, בתום מו"מ קדחתני שנועד לאפשר את איחוד החטיבות האזרחיות של החברה ללא פעולות מחאה מצד העובדים.

דוח המבקר התייחס לשנים 2013-2016. על גבי עשרות עמודים, תיאר המבקר כיצד נראית חברה ביטחונית-ממשלתית שמנוהלת בידי ועד העובדים; כיצד מיליוני שקלים זורמים מהנהלת החברה אל הוועד בלי שקיפות ובקרה; וכיצד הטיפול בעבירות משמעת שעשו חברי ועד מוסמס פעם אחר פעם.

להנהלה הנוכחית של החברה, שאין לה קשר למחדלים ולכשלים שאליהם התייחס הדוח, היה קל להתנער מהממצאים. הם העדיפו להצהיר על דרך חדשה של הנהגת נורמות ראויות של ממשל תאגידי ואתיקה כבסיס לכל פעילות החברה.

אלא שנראה שהצהרות לחוד ומעשים לחוד. את פרטי ההבנות שהחברה השיגה בתום משא ומתן ממושך ומתוח שהיא קיימה עם ועד העובדים היא מסרבת לחשוף, לפחות בינתיים וגם הוועד לא ממהר לספר. "זה הסכם טוב לשני הצדדים", סיפר בכיר שהיה מעורב במו"מ ולא הוסיף.

עובדים רבים בתע"א, שבמהלך השבועות האחרונים הסתובבו עם ראש באדמה נוכח אי הוודאות מסביב לתוצאות המשא ומתן שהתנהל תחת מעטה של סודיות, יכולים להסדיר הבוקר את נשימתם: ההסכם לא כולל פיטורים, יתכן שאם יעשו כאלה אז הם יעשו באופן נקודתי, מצומצם ומדוד או "בשוליים", כפי שאמר גורם בחברה.

במהלך השנה האחרונה היה ניכר שההנהלה תתייצב על רגליה האחוריות למען שינוי משמעותי בפעילות האזרחית שלה, עם איחוד שלוש החטיבות האזרחיות שהיו אחראיות במשך שנים ארוכות להפסדי עתק.

תהליך איחוד החטיבות כלי טייס אזרחיים, בדק וחטיבת ההנדסה לקבוצת תעופה אחת נוגע לכשליש מעובדי החברה, כ-5,000 עובדים. כשהתוכנית למזג את החטיבות ולאחד את המטות השונים שפעלו עד כה בכל חטיבה בנפרד - דיברו בחברה על הצורך לפטר בין 500 ל-600 עובדים וזאת, לאחר שהחברה כבר פיטרה במסגרת תכנית הבראה שעשתה בקיץ 2016 כ-830 עובדים.

כשהחודשים חלפו ומועד איחוד החטיבות האזרחיות התקרב, המסר המרכזי של ועד העובדים היה שהוא לא יסכים לפיטורים כאלה. ברקע, כבר היה לו סכסוך עבודה פתוח שאפשר לו לנקוט בצעדים ארגוניים בכל עת שבה יחפוץ ולשבש את הפעילות בחברה, כמו גם להשבית אותה בזמן הוצאת תכנית איחוד החטיבות לפועל.

האקדח הזה היה מונח על השולחן לאורך כל המו"מ, אך אתמול, כשאיחוד החטיבות יצא לדרך, השקט התעשייתי שלו ציפתה הנהלת התע"א סופק גם סופק.

בערב, גם המו"מ שהתקיים בחדרי חדרים וכל המעורבים הקדימו וחתמו על טופסי שמירה על סודיות ההליך, הסתיים "לשביעות רצון כל הצדדים", כפי שאמר בכיר בחברה, והדיבורים שנשמעו במהלך השנה האחרונה במפעלי החברה על מאות עובדים שלא ימצאו את מקומם במבנה הארגוני החדש ויפוטרו, התחלפו בדיבורים על ניודים בין החטיבות השונות.

בכיר בחברה משוכנע מצדו שאת יעדי ההתייעלות, שטמונים באיחוד החטיבות האזרחיות של החברה, ניתן להשיג גם בלי פיטורי עובדים. בכירים אחרים בחברה הזהירו כי "לפי כל הסימנים, שום דבר לא השתנה בין התע"א של תחילת 2019 לבין אותה תע"א של השנים 2013-2016 שעליהן כתב מבקר המדינה את הדוח החמור שהתפרסם בתחילת השבוע. רק הגיבורים השתנו".

ועד העובדים בראשות יאיר כץ, בנו של היו"ר הקודם וכיום שר העבודה והרווחה, חיים כץ, התייצב למשא ומתן עם קווים אדומים, שבסופו של דבר לא נחצו ולצדו החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, הפרופ' ירון זליכה. בחדר המו"מ זליכה פגש יוצא אוצר אחר, ברק שטרוזברג, שכיום מכהן בתפקיד סמנכ"ל משאבי האנוש של החברה ולשעבר סגן הממונה על השכר.

בהודעה שפרסמה החברה הבוקר נאמר בין השאר כי "ההסכם בין ההנהלה לבין העובדים מסדיר את מתווה הפעילות בהיבטים הרלוונטיים בקבוצת החטיבות שמוזגו".

אלא שגורמים שמקורבים לחברה מטילים ספק בסיכוי להשיג את ההתייעלות שאליה שואפים בתע"א בלי לפטר מאות מעובדי אותן חטיבות: חלק מהן, ואת זה טוענים בכירים בחברה כבר שנים ארוכות, לוקות ב"אבטלה גלויה" בשל ירידות מתמשכות בהזמנות ובנפח הפעילות.

בזמן שהנהלת תע"א וועד העובדים גוזרים על עצמם שתיקה מוחלטת בנוגע להבנות שהשיגו, הם בחרו להרחיב היום בשבחיו של מהלך איחוד החטיבות תוך שימת דגש על כך שמדובר באחד המיזוגים הגדולים שידע המשק הישראלי - ונוגע להיקף פעילות של כ-6 מיליארד שקל.

במו"מ היו מעורבים גם נציגי רשות החברות הממשלתיות, הממונה על השכר באוצר וההסתדרות הכללית.

לצד הסיכום שלפיו הצדדים יתאמו את המהלכים הקשורים לאיחוד החטיבות ושיתפו פעולה, אלה הגיעו להבנות לגבי המשך ההידברות בעתיד - לקראת מהלכים נוספים שתבקש הנהלת החברה להוביל, ויתכן שתהיה להם נגיעה לפעילות של מפעל רמתא בבאר שבע ולאתר הפעילות שלה בשדה התעופה עטרות בירושלים.

לדברי מנכ"ל התע"א, נמרוד שפר "עולם התעופה הוא היה נשמת אפה של התע"א מיום הקמתה וכך ימשיך להיות. אני משוכנע ומאמין שביחד, עובדים, מנהלים, ארגון העובדים וההנהלה נגיע לכל מטרה ויעד שנציב".

מצדו, מסר יו"ר החברה הראל לוקר כי "יש לנו את ההון האנושי והטכנולוגיות מהטובים בעולם, וזה מה שיאפשר לנו לממש את מלוא הפוטנציאל הכלכלי של החטיבה והחברה ולהביא רווחים וצמיחה". 

עוד כתבות

פקקים בנתיב פלוס - נתיב הקארפול הראשון / צילום: שלומי יוסף

לקבל אלפי שקלים בשנה ולא ליסוע בשעות העומס: מה שצריך לדעת על פרויקט עידוד הנסיעה השיתופית

לפי משרד התחבורה ונתיבי איילון, התמריצים במסגרת התוכנית לעידוד נסיעה שיתופית (קארפול) יכולים לזכות נהגים באלפי שקלים בשנה

טל קדם / צילום: תמר מצפי

לא רק ניהול קרנות נאמנות: הראל פיננסים תשיק עוד קרן לנכסים אלטרנטיביים

בית ההשקעות של קבוצת הביטוח הראל יוצא לדרך עם קרן שמתמחה בהשקעה בחוב בארה"ב בגיבוי בטוחות נדל"ן ● היקף הגיוס המתוכנן בקרן החדשה - 350 מיליון שקל

ערן ניר / צילום: יח"צ

מנהל הקריאייטיב הראשי בגיתם, ערן ניר, פורש מתפקידו

זאת פחות משנה לאחר שקודם לתפקיד ● פרישתו מגיעה במקביל לשינוי ארגוני שנערך במשרד הפרסום ● בשלב הזה לא ימונה לו מחליף

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

לא פוחדים מאלשטיין: אי.די.בי השלימה גיוס של 236 מיליון שקל באג"ח חדשות

במסגרת המכרז המוסדי שהתקיי ם אתמול, לאחר סיום המסחר בבורסה, נרשם ביקוש בהיקף כולל של 665 מיליון שקל, מתוכו נענתה החברה להצעות בהיקף המקסימלי האפשרי ● במסגרת המכרז נקבע כי הריבית שתשלם סדרת האג"ח תעמוד על 4.7%

תוכנית ההתחדשות של קריית חיים / צילום: אירית צרף נתניהו

עם הפנים לים: פורסמה תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית

תוכנית ההתחדשות העירונית של קריית חיים המערבית מציעה בניית "חזית ים" ותוספת של 4,500 יחידות דיור ● האדרריכלית פרופ' אירית צרף נתניהו: "שלא כמו ביישובים אחרים שלוקחים את קו החוף - כאן נותנים אותו לציבור"

בודנהיימר 2 פינת פנקס 43 תל אביב/ צילום: איל יצהר

ההר ממשיך להוליד עכבר: ת"א דרשה היטל השבחה של 22 מיליון שקל – ותקבל 30% בלבד

מכה נוספת לעיריית ת"א, שמנסה באחרונה לגבות היטלי השבחה ברבעים 3 ו-4 בעיר, ופעם אחר פעם מתגלה כי בחלק גדול מהמקרים היא דורשת סכומים מופקעים • מאז שיצאה לדרך תוכנית הרבעים לפני כשנה וחצי, הוגשו כ-300 עררים על היטלי השבחה - רובם התקבל

שמואל סייד מנכ"ל ריט 1 / צילום: תמר מצפי, גלובס

עם רוח גבית מהריבית הנמוכה והצמיחה במשק: ריט 1 מפרסמת דוחות טובים ומעלה תחזיות

הקרן הציגה ברבעון שחלף גידול של 30% ברווח הנקי שהגיע לרמה של כ-80 מיליון שקל ● המנכ"ל שמואל סייד: "התוצאות החזקות נובעות מרכישת נכסים מניבים במהלך השנה בהיקף של כ-700 מיליון שקל יחד עם שיפור ב-NOI מנכסים זהים"

שרון גל / צילום: דור מלכה

תחקיר הליסטריה של "תוכנית חיסכון" פגע ברייטינג של שרון גל

תוכנית ההשקה של "שווה כסף" בהגשת שרון גל הביאה לרשת 13 רייטינג של 5.4% - לעומת 15.4% ל"תוכנית חיסכון" ששודרה ממול בקשת 12 וחשפה כי נמצאו חיידקי ליסטריה בארומה ת"א ובלנדוור בקניון עזריאלי

מוצרי קנדוק / צילום: אתר קנדוק

אינטרקיור החלה בניסוי קליני לטיפול בקנאביס בילדים על הספקטרום האוטיסטי

בניסוי ישתתפו 100 מטופלים, והוא יימשך 24 חודשים - אחד המחקרים ארוכי-הטווח בתחום עד היום

מתקנים של ארמקו הסעודית./ צילום: רויטרס Ahmed Jadallah

לקראת ההנפקה המדוברת: ארמקו ביטלה את הרוד שואו שתכננה בלונדון

החברה כבר החליטה שלא למכור מניות בארה"ב, בקנדה או ביפן ● ההנפקה תסתמך כעת בעיקר על משפחות סעודיות עשירות ומשקיעים מקומיים ● הודיעה אתמול כי תנפיק 1.5% ממניותיה לפי שווי של עד 1.7 טריליון דולר

הבריכה במגדלי זיו, שבה התחשמל איתמר יוסף פוקס ז"ל / צילום: ניב אהרונסון, וואלה! חדשות

כשהרוח הופכת לסכנה ממשית: מי אמור לשמור על הבטיחות שלנו ברחוב

ילד נופל מערימת סלעים, אדם נכנס לבריכת נוי ומתחשמל, אישה מועדת על מדרכה שבורה ונפצעת קשה • מי אמור לשמור עלינו בחופים, בפארקים וברחובות - והאם זה בכלל אפשרי

רן גוראון /צילום: שלומי יוסף

פלאפון: שיפור בהכנסות ברבעון השלישי שצמחו ל-446 מיליון שקל

השיפור בהכנסות חברת הסלולר בא על רקע עונתיות חזקה, אך בהשוואה לרבעון המקביל נרשמת שחיקה של 3 מיליון שקל

בנין הבורסה / צילום: איל יצהר

נטייה לעליות בת"א: סלקום מזנקת ב-14%; פרוטליקס ממריאה ביותר מ-75% על רקע עדכון מה-FDA

מניית בזק נחלשת לאחר שחברת התקשורת דיווחה על ירידה של כ-18% ברווחי הרבעון השלישי ● עליות חדות בסלקום ובפרטנר ● מיטב דש יורדת אחרי הודעה על פיטורים צפויים ופרסום הדוחות לרבעון השלישי

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

החלטת בית המשפט באוקלהומה מקפיצה את מניית טבע

בית המשפט באוקלהומה החליט להפחית קנס על חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון בהליך האופיואידים ● ברקשייר האת'וויי צמצמה במידה מסוימת את ההפסד שלה "על הנייר" מרכישת מניות טבע

יעקב ליצמן / צילום: אמיל סלמן

מאפריל: יבוטלו ההחזרים שסיפקה המדינה עבור טיפולים פרטיים בתחום התפתחות הילד

משרד הבריאות החליט על הביטול כחלק מרפורמה לשיקום המכונים להתפתחות הילד ● בחוזר סמנכ"ל שנשלח היום לקופות-החולים צוינו היעדים לביטול ההחזרים הפרטיים וכן יעדים לצמצום תורי ההמתנה לטיפולים, שכיום מגיעים עד חודשים ארוכים

הבורסה בהונג-קונג / צילום: שאטרסטוק

צפי ליציבות בוול סטריט בציפייה לחדשות נוספות מחזית הסחר

בסין דווח בסוף השבוע על שיחה חיובית בין סגן הנשיא הסיני ובין שר האוצר האמריקאי בנוגע להסכם סחר "שלב 1" ● ביום שישי חצה הדאו ג'ונס לראשונה רף של 28,000 נקודות, לאחר שהיועץ הכלכלי לבית הלבן אמר כי שתי המעצמות "מתקרבות" לעסקה

חווה לגידול קנאביס בצפון הארץ/  צילום: רויטרס

להתמודד עם המחסור: משרד הבריאות פרסם הנחיות בנושא קנאביס לתקופת המעבר

התקנות כוללות בין היתר צמצום של מספר הבדיקות, הקלות בייצור והתייחסות ליצוא ● כרגע אין התייחסות ליבוא, אולם בשוק מעריכים כי גם זו צפויה להגיע

בצלאל סמוטריץ' / צילום: שלומי יוסף

סמוטריץ': "נסגור אחת ממסילות הרכבת בנתיבי איילון למשך שישה שבועות"

זאת לצורך ביצוע עבודות חשמול הרכבת ● עוד אמר סמוטריץ' ש"אם נעבוד רק בלילות, ייקח שנה וחצי לסיים את הפרויקט" ● "אנחנו נערכים לכך שיהיו רכבות שיבוטלו. תהיה התקוממות. לי יש את האומץ ואני אצטרך ואבקש את הגיבוי שלכם" ● כשנשאל לגבי עבודות בשבת אמר "אם אפשר שלא - אז לא"

רהט / צלם: ברנדייס

אושרה תוכנית ותמ"ל להקמת שכונת מגורים חדשה ברהט

התוכנית כוללת 2,400 יח"ד במבני מגורים בני 3-10 קומות, 19,000 מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, 140 דונם עבור מבני ציבור ו-134 דונם לשטחים ציבוריים פתוחים ● ראש עיריית רהט: "לתוכנית יש צוואר בקבוק. עדיין לא הצליחו להגיע להסדר עם התושבים"

רחוב נגבה, נס ציונה / צילום: watchwork

שלושת הבניינים בנגבה בנס ציונה עברו תמ"א 38 ומציגים את החניון הרובוטי הראשון בעיר

שלושה בניינים בנס ציונה פנו לחיזוק בזה אחר זה ● אחת הדיירות: "בפעם הקודמת שהיו אזעקות עוד רצנו למקלט, עכשיו יש לנו ממ"ד"