גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכיר בטקדה: "המיזוג עם שייר יאפשר לנו להנגיש מוצרים לכמה שיותר אנשים"

רגע לפני המיזוג בין היפנית לבריטית, מנהל חטיבת אירופה וקנדה מסביר את האסטרטגיה שמאחורי העסקה ● ג'יילס פלטפורד: "הכוונה היא להגדיל את היקף הפעילות של החברה, לא רק מבחינה מסחרית. הגודל עשוי לאפשר לנו להשקיע יותר במו"פ, לרכוש מוצרים נוספים ולהפוך את החברה ליציבה יותר בסקטור שהוא באופן כללי לא יציב"

ביומד / צילום: שאטרסטוק
ביומד / צילום: שאטרסטוק

עסקת המיזוג בין חברת התרופות היפנית טקדה לחברת שייר הבריטית עומדת בפני סגירה, לאחר שבית המשפט אישר אותה. טקדה, שהפכה מאז תחילת המאה לחברה בינלאומית, תשלם 62 מיליארד דולר עבור שייר, המתמחה בתרופות נדירות.

עיתוי העסקה אינו מקרי: הפטנט של טקדה על המוצר המוביל שלה בארה"ב, Velcade לטיפול במיאלומה, עומד לפוג, ואף שיש לה בצנרת מוצרים נוספים, הפורטפוליו של שייר אמור לוודא שאובדן הפטנט יורגש פחות.

ההכנסות המשולבות של שתי החברות, המוערכות ביותר מ-30 מיליארד דולר בשנה (זה גם סכום החוב שנטלה טקדה כדי לתמוך בעסקה), יציבו את החברה הממוזגת בעשירייה הפותחת של חברות התרופות הגלובליות. כיום נמצאות בצמרת רק חברות אמריקאיות ואירופיות.

"טקדה מתכננת להישאר יפנית"

ג'יילס פלטפורד, נשיא תחום קנדה ואירופה בטקדה, האחראי גם על ישראל, אומר בשיחה עם "גלובס" שהחברה תמשיך להתמקד בתחומי הנוירולוגיה, ה-IBD (מחלות מעי דלקתיות) והאונקולוגיה ותתרחב לתחום של מחלות נדירות, המומחיות של שייר. "בשנים האחרונות החברה נכנסת לתחום תאי הגזע, והיא עומדת להשיק גם מוצר CAR-T, כלומר היא פועלת בתחום התרפיה הגנטית", הוא אומר.

איך עסקה כזאת תשפיע על הזהות היפנית של החברה?

"טקדה תמיד הייתה חברה יפנית והיא מתכננת להישאר כזאת. המטה שלנו יישאר ביפן ושם החברה לא ישתנה. יש ערך להיותנו חברת הפארמה הגדולה ביפן, ויש גם ערך להיסטוריה של החברה ולהטמעה של ערכי התרבות היפנית בתוכה".

כשפלטפורד מדבר על ערכי החברה, הוא מכוון לארבעה ערכים מוצהרים שמנחים אותה: אינטגריטי, הגינות, כנות והתמדה, ולארבע מטרות המוצבות בסדר הבא: החולה במרכז, יחסי אמון עם הקהילה, מוניטין מצוינים ורק אחר כך פיתוח הביזנס.

מה המחשבה שעמדה מאחורי המיזוג?

"הכוונה היא להגדיל את היקף הפעילות של החברה, לא רק מבחינה מסחרית. הגודל עשוי לאפשר לנו להשקיע יותר במו"פ, לרכוש מוצרים נוספים ולהפוך את החברה ליציבה יותר בסקטור שהוא באופן כללי לא יציב".

מאיזו בחינה הוא אינו יציב?

"אי-אפשר עוד לשלם עבור המוצרים החדשים את המחירים הנגבים עליהם היום. הבעיה הזאת תיפתר, ואנחנו רוצים להיות חלק מהדיאלוג. חשוב לנו שהמוצרים שלנו, בעיקר המוצרים שמשנים או מצילים חיים, יהיו נגישים לכמה שיותר אנשים. זו גם אחת הסיבות שבגללן חשוב לנו להיות גלובליים יותר, באמצעות רכישת שייר.

"הדיונים שלנו בישראל בתחום הזה מאוד משמעותיים. אנחנו משתפים פעולה עם חברות בתחום הבריאות הדיגיטלית ועם קופות החולים סביב הנושאים של תמיכה דיגיטלית באורח חיים בריא ובטיפול תרופתי מוצלח; תמיכה בטיפול בבית, בעיקר בחולי סרטן ובחולים במחלות מעי דלקתיות שמצבם קשה;  ומודלים של תשלום עבור תוצאה במקום עבור התרופה עצמה".

טקדה גם משתמשת בשירותיה של חברת טלהסופיה, העוסקת בפיתוח סרטוני הדרכה מותאמים אישית לנטילת תרופות. "אנחנו רוכשים את השירות אך ממתגים אותו תחת המותג שלנו כחלק מהרצון שלנו להציע ללקוחות פתרון כולל, מעבר לתרופה היחידה", אומר אריה קרמר, מנכ"ל טקדה בישראל.

מבחינת טקדה, ישראל שייכת לקבוצת קנדה ואירופה שמנהל פלטפורד, מאחר שיש בה מערכת בריאות וטכנולוגיה מתקדמות. 

אילו מודלים של נגישות אתם מיישמים במדינות מתפתחות?

פלטפורד: "בפיליפינים, שם לרוב המוחלט של האוכלוסייה אין כלל ביטוח רפואי, פיתחנו מודל של תשלום עבור תרופות מצילות חיים, שבו כל צרכן משלם לפי יכולתו. איך יודעים מה יכולתו? הבדיקה נעשית דרך חברה עצמאית, שהיא צד שלישי. זה לא פרויקט שאנחנו מתכוונים ליישם כפי שהוא במדינות מפותחות, אולם גם בהן יש לנו פרויקטים מיוחדים שנועדו לוודא שהתרופות מגיעות למי שאין להם, בעיקר תרופות חדשות שאינן מבוטחות עדיין. אנחנו מכירים בכך שהתשלום עבור התרופות הללו הוא גבוה".

מתרחבים בתחום האינובציה

פלטפורד מציין שמאז שנת 2016, טקדה שמה דגש חזק במיוחד על אינובציה, במיוחד באמצעות שיתופי פעולה חיצוניים. "יש לנו היום 180 שיתופי פעולה חיצוניים בתחום המו"פ, ומתוכם 56 נחתמו מאז תחילת 2017. אנחנו רוצים להרחיב את הפעילות הזאת עוד יותר".

בצנרת המוצרים של החברה בתחום הגסטרו (מערכת העיכול), נמצא למשל מוצר מתקדם לטיפול בפיסטולות, מעין תעלות בפי הטבעת הנוצרות בין היתר כתופעת לוואי של קרוהן וקוליטיס - תופעה כואבת הפוגעת מאוד באיכות החיים ואין לה כיום טיפול ייעודי. החברה משתמשת באופן ייחודי בתאי גזע לפיתוח המוצר. חוץ מהמוצר הזה, יש בצנרת תרופה לצליאק שעשויה לאפשר לחולים לשרוד בסביבה שאינה נקייה מגלוטן, תרופות ביולוגיות לקרוהן ולקוליטיס, ומוצר לטיפול בגסטרופורזיס (שיתוק של הקיבה המונע ספיגת חומרים מזינים).

בתחום הנוירולוגיה רכשה החברה לאחרונה תרופה ניסיונית לטיפול בפרקינסון, והיא הרחיבה את ההתוויה של Trintellix, התרופה שלה נגד דיכאון, כך שתטפל גם בהשפעות של הדיכאון על קצב החשיבה. כמו כן יש בצנרת כמה תרופות מבטיחות לטיפול בסרטן וכמה מוצרים בתחום החיסוני, ובראשם חיסון לקדחת דנגי.

בישראל, טקדה היא זכיינית בחממת Futrx לפיתוח תרופות. בזכות שייר, היא תזכה בחוזה עם חברת קמהדע לשיווק התרופה גלסיה לטיפול באמפיזמה תורשתית, ותצטרך להחליט אם היא מעבירה את ייצור המוצר לטקדה ב-2021, כפי שמאפשר לה ההסכם עם קמהדע, או ממשיכה במודל הנוכחי שבו המוצר מיוצר במפעל בבית קמה - אפשרות עדיפה הן לחברה והן מבחינת התעסוקה באזור. 

לדברי קרמר, בתקופה הקרובה ישולבו בחממת Futrx, שהיום מפתחת את התרופות עצמן, יותר פתרונות מתחום הבריאות הדיגיטלית לעולם התרופות. "היזמים הישראלים הם מצוינים ומביאים אלינו פרויקטים מצוינים. עם השנים הם מגיעים לחברות יותר בשלים מהעבר. החיסרון היחיד שלנו הוא שאנחנו קטנים. היה נחמד אם היו יותר מאיתנו". 

עוד כתבות

אדוארדו אלשטיין, בעלי אי.די.בי  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אלשטיין צפוי להגיש בקרוב מתווה הסדר חוב באי.די.בי

באסיפת מחזיקי האג"ח המובטחות העריך היועץ הפיננסי של אי.די.בי כי המתווה, על חוב של 2 מיליארד דולר, יוגש עד סוף חודש מאי

ישיבת הממשלה הראשונה של ממשלת האחדות / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

רק על הפיל הגדול שבחדר אף אחד בישיבת הממשלה לא העז לדבר

בישיבת העבודה הראשונה של הממשלה היו ברכות, הוזכר האיום האיראני, עיד אל-פיטר אבל כמעט כל השרים והנוכחים התעלמו מהמשפט של ראש הממשלה שהחל כמה שעות מאוחר יותר ● גם מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הונחה לחתוך כל אפשרות לשאלות בנושא

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

צפי לפתיחה מעורבת בבורסה בת"א לאחר העליות אתמול

היום אין מסחר בוול סטריט לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● עונת הדוחות נמשכת ● מגמה מעורבת בבורסות אסיה ● שטראוס ומבנה פרסמו דוחות לרבעון הראשון

בנימין נתניהו / צילום: עמוס בן גרשום, דוברות הכנסת

דעה: מתלבטים אם לצפות במשדרי משפט נתניהו? אל תטרחו

משפט נגד ראש ממשלה מכהן הוא אירוע חדשותי ולאומי חשוב ומעניין מאוד, אבל כאירוע טלוויזיוני - אל תבנו עליו

דביר בנדק בקמפיין מזרחי טפחות / צילום: יח"צ

פיקדון קורונה: במי מהבנקים נתן הציבור את אמונו במשבר

משבר הקורונה תפס את העולם הכלכלי בהפתעה ואילץ את הבנקים לקבל בזריזות החלטות שקשורות בשיווק, בפרסום ובאופן התקשורת עם הצרכנים ● מחקר שערכה סאפיו בקרב כ-100 מותגים מעלה תוצאות מעניינות ביחס לאסטרטגיות השונות שהבנקים נקטו ● מי המנצח הגדול?

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

יד2: שוק השכירות התגבר על הקורונה; מסתמנת עלייה מתונה במחיר

לפי נתוני אתר הלוחות בתקופה שבין פברואר לאמצע מאי השנה לבין התקופה המקבילה אשתקד, חלה עלייה ממוצעת במחיר המבוקש ● לפי נתוני Wecheck ורשת אמבסדור קיימת התעניינות מוגברת מצד שוכרים

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

נגיד בנק ישראל: לא להעלאת מסים השנה; כן להפעלה מיידית של תכניות הסיוע

בישיבת הממשלה בה אושרה הצעת החוק לתקציב חירום נוסף של 14 מיליארד שקל אמר הנגיד פרופ' אמיר ירון כי אין מקום לצעדים הפוגעים בפעילות הכלכלית עד שהמשק ישוב לפסים של צמיחה. בנוסף טען כי אין לעכב את התכנית למענקים לעידוד התעסוקה בגלל ויכוחים על פגמים בה

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

הפרוייקט בשכונת טרייבקה /  צילום: מצגת החברה

בחברת HAP מבקשים לאשר בדיעבד עסקת בעלי עניין

החברה המשקיעה בארה"ב מבקשת להכשיר בדיעבד עסקת בעלי עניין שבוצעה לפני כשנה וחצי, והיקפה כ-4 מיליון דולר ● על רקע עסקה זו, שדווחה לדירקטוריון בעיכוב משמעותי, התפטר בחודש מרץ הדירקטור אלדד אברהם

רכבת ישראל / צילום: יח"צ

דחייה נוספת בהפעלת הרכבת: תחזור לפעילות רק בעוד שבועיים

הרכבות ישובו לפעילות מלאה ב-8 ביוני ● עם זאת, כבר מסוף השבוע קיבולת האוטובוסים תעלה ל-75%

סניף איקאה חדש באשתאול / צילום: יח"צ

למרות משבר הקורונה: איקאה פותחת חנות שישית בישראל

היקף ההשקעה בהקמת חנות איקאה באשתאול נאמד ב-390 מיליון שקל, והיא תשתרע על כ-25 אלף מ"ר

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?

שלומי בן דוד, אמן אשליות / צילום: פיני סילוק

"מענקים? זה לא מכסה אפילו הופעה אחת"

שלומי בן דוד, אמן אשליות בן 34 מכפר מעש ● "לכל אמן כיסא ריק הוא כמו קרע קטן בלב" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הרחוב הישראלי שוקק בימי קורונה, לאחר שחרור ההגבלות / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

המגמה נמשכת: 10 נדבקים מאובחנים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עומד על 16,717 בני אדם. 279 נפטרו, ו-14,153 החלימו ● מספר הנדבקים בעולם עומד על 5,453,135

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה מעורבת בבורסות אסיה; הונג קונג ממשיכה לאבד גובה

בוול סטריט לא יתקיים היום מסחר לרגל יום הזיכרון האמריקאי ● הנפט נסחר במגמה חיובית וחוזה מסוג ברנט רושם עלייה של 0.6% לרמה של 35.35 דולר לחבית