גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מכירת החיסול של הביטקוין תיגמר - וברבעון השני הוא יחזור למחיר האמיתי שלו"

ראיון "גלובס" ● מה אפשר לעשות עם הביטקוין כשמחירו יורד? אלכס משינסקי, מייסד Celsius Network, מציע להשקיע את המטבעות הדיגיטליים ברשת ההלוואות המבוזרת שפיתח ● הישראלי-אמריקאי שעשה את הונו מטכנולוגיות תקשורת מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע יש לו ביד את "הקילר-אפ" של תעשיית הבלוקצ'יין

אלכס משינסקי / צילום: איל יצהר
אלכס משינסקי / צילום: איל יצהר

החורף בשוק המטבעות הדיגיטליים בעיצומו, אחרי שנה שבה איבד כ-80% משוויו הכולל. התקררות השוק באה לידי ביטוי בין השאר בהקפאת ההשקעות בתחום, שצנחו בחדות בסוף 2018. ככה זה כשהביטקוין , המטבע המוביל בשוק, עובר את השנה הגרועה ביותר ב-10 שנות קיומו.

אחד היזמים שמצפים להתחממות של שוק הקריפטו הוא הישראלי-אמריקאי אלכס משינסקי, המנכ"ל והמייסד של חברת Celsius Network. צלזיוס נטוורק, שמפעילה פלטפורמת הלוואות מבוזרת עבור מחזיקי מטבעות דיגיטליים, מעסיקה כיום 39 עובדים, בהם 22 מפתחי תוכנה שעובדים בבלגרד, סרביה, ועוד 17 עובדים שפזורים בין משרדי החברה בישראל ובארה"ב. במארס האחרון גייסה החברה 50 מיליון דולר ממשקיעים ב-ICO (הנפקת מטבע דיגיטלי).

"הקמנו את צלזיוס בתחילת 2017, אחרי שהתנסינו בכמה פרויקטים בתחום הבלוקצ'יין, והבנו שיש פה בעיה גדולה מאוד באימוץ הטכנולוגיה", מספר משינסקי בראיון ל"גלובס". "התפתחות הטכנולוגיה עברה כמה שלבים. אם נשווה את זה למרוץ שליחים, אז השליח הראשון היה אנרכיסטים, שחשבו שהביטקוין הוא מכשיר מעולה כדי להרוס את העולם; השליח השני היה ליברטריאנים, שרצו להציל את העולם עם הכלי הזה; השליח השלישי במרוץ היה ספקולנטים, שרצו לעשות 'מכה' - לקנות ביטקוין ב-100 דולר ולמכור אותו ב-20 אלף דולר; ואז אותם ספקולנטים היו אמורים להעביר את המקל לשליח הבא, שהוא המוסדות הפיננסיים, אבל אלה לא רצו לקחת את המקל ונתנו לו ליפול. לכן, הטכנולוגיה תקועה איפה שהיא נמצאת כיום".

 Celsius Network - תעודת זהות

"מנסים להזריק בלוקצ'יין למוצר קיים"

"ב-2017 היתה צמיחה אדירה של שוק המטבעות הדיגיטליים, אבל לא היה בו אף 'קילר-אפ' (מוצר שינצח את האחרים, ר' ק')", אומר משינסקי. "מלבד הביטקוין, אין לבלוקצ'יין אף יישום שיוכל לסחוף אחריו מיליארדי משתמשים. עד היום 5,000 מיזמי בלוקצ'יין גייסו הון, ואף אחד מהם מצליח להפוך ל'קילר-אפ'. רובם מנסים לקחת מוצר מהעולם הקיים ולהזריק לתוכו בלוקצ'יין, וזה לא עובד. לכן, בצלזיוס אנחנו מנסים לבנות משהו מחדש, מאפס. אי אפשר לעשות מהפכה עולמית, אם נמשיך להציע לעולם את השיטה של המאמצים הראשונים של הביטקוין. אנחנו חייבים לבנות פתרונות שכל אדם יוכל להשתמש בהם".

היו בעולם פלטפורמות להלוואות גם לפני 2017. אולי גם אתם לקחתם פתרון קיים והזרקתם לתוכו בלוקצ'יין?

"הבנקים וחברות הפיננסים בעולם עובדים רק כדי לייצר מהלקוחות כמה שיותר רווח. לעומת זאת, במערכות מבוססות בלוקצ'יין המודל הוא מבוזר. אתה יוצר קהילה של משתמשים, וככל שהיא גדולה יותר, הערך שיצרת גדול יותר. אבל עד היום, רוב חברות הבלוקצ'יין לא הבינו את זה - ולכן המודל העסקי שלהן לא הצליח. המודל של צלזיוס אומר שאנשים ימירו את כספם לביטקוין או לאת'ר (המטבע של את'ריום), יחזיקו את המטבעות האלה בארנק הדיגיטלי של צלזיוס ובאמצעותו יוכלו להשקיע בפלטפורמת ההלוואות שלנו. אנחנו מבטיחים להחזיר 80% מהרווח בחזרה למשקיעים, בניגוד לגופים הפיננסיים שנותנים הלוואות ולוקחים לעצמם את רוב הרווחים.

"רוב הפרויקטים שעשו ICO עד היום, נועדו לייצר ליזמים רווח, והם אפילו לא מבינים בשביל מה צריך לבנות קהילה ובשביל מה צריך בלוקצ'יין. הם חשבו שהם בונים חברה רווחית, שתניב רווח גם למחזיקי המטבעות הדיגיטליים שהנפיקו. כמובן שבמקרים כאלה מדובר במטבעות השקולים לניירות ערך, ולא במטבעות שמיועדים לספק שירות (Utility). לרוב החברות האלה אפילו אין בלוקצ'יין".

"למזלנו, סיימנו לגייס כסף לצלזיוס ב-ICO במארס 2018, כי חודש לאחר מכן כבר כמעט היה בלתי אפשרי לגייס כסף בשוק, כך שכנראה לא יקום בתקופה הקרובה עוד פרויקט דומה לשלנו. אם הפרויקט שלנו יצליח, אני מקווה שהוא יהיה מודל לפרויקטים אחרים בתחום הבלוקצ'יין. המודל הרחב של ה-ICO נכשל, ולכן צריך הצלחה שתראה שבכל זאת יצא מזה משהו.

"אנחנו מסתכלים על המודל של רשת הקמעונות האמריקאית Costco - ארגון שמבוסס על מועדון צרכנים ענקי, שלהם הוא מציע מבחר עצום של מוצרים באיכות הטובה ביותר ובמחיר הנמוך ביותר. אנחנו רוצים לבנות לצלזיוס קהילה גדולה, ואם היא תצמח ל-100-200 מיליון איש, נהיה הגוף החזק בעולם בתחום הבלוקצ'יין".

ואתם מתקרבים למספרים האלה?

(מחייך): "עוד לא. רק התחלנו לפני כארבעה חודשים, ובינתיים יש לנו 14 אלף משתמשים, בוצעו אצלנו הפקדות בהיקף של 50 מיליון דולר וניתנו דרכנו הלוואות בהיקף של יותר מ-500 מיליון דולר. המשתמשים בארנק של צלזיוס יכולים להפקיד כסף, ללוות כסף או רק להעביר כסף - וההעברה יכולה להיות לכל אדם, גם אם אין לו מטבע דיגיטלי. כל ההלוואות אצלנו ניתנות כנגד ביטחונות במטבעות דיגיטליים.

"בצלזיוס כל פעולה שמתבצעת במערכת נרשמת בבלוקצ'יין, וכל מי שרוצה יכול לראות אותה. הבלוקצ'יין משמש לא רק לא להעברה או להפקדה של כסף, אלא גם לרישום ולניתוח של כל הפעולות. זאת אחת ההזדמנויות הגדולות שהטכנולוגיה הזאת מציעה לעולם: להחליף את רואי החשבון בקהילת המשתמשים בבלוקצ'יין".

לדברי משינסקי, "מאות שנות היסטוריה שכנעו אותנו שהבנקים הם המקום הבטוח ביותר להפקיד בו את כספנו. אבל איפה הכסף שלך באמת בטוח יותר? בבנק, שעושה לכסף מינוף של 10 ל-1, או בבלוקצ'יין שבו אין כל מינוף והכסף הוא 1 ל-1 הכסף של המשתמשים?.

"כיום יש עשרות מיליוני מחזיקים של מטבעות דיגיטליים בעולם. רובם מחזיקים את המטבעות בארנקים דיגיטליים 'קרים', שאינם מחוברים לאינטרנט, או בבורסות קריפטו שבהן הם סוחרים, והם לא מרוויחים שום ריבית על המטבעות האלה. בורסות הקריפטו לא מתחלקות עם המשתמשים ברווחים העצומים שהן עושות. לעומת זאת, צלזיוס פונה למחזיקי המטבעות ומציעה להם ריבית של 7% על הפקדה של המטבעות אצלה.

"הדרך היחידה להעלות את הערך של מטבעות כמו ביטקוין או את'ר, היא להעלות את מספר המשתמשים בהם ולהגדיל את היקפי הפעילות שלהם", הוא מוסיף. "לכן, האינטרס של הקהילה שלנו הוא להגדיל את מספר המשתמשים במוצר שלנו".

  אחרי שבועת הביטקוין התפוצצה, איך תביאו עוד מיליוני משתמשים?

"כשמחיר הביטקוין עלה לשיא בדצמבר 2017, הייתי בכנס בלוקצ'יין בתל אביב, וכשאמרתי שהביטקוין הולך לרדת מתחת ל-12 אלף דולר, כעסו עלי וכמעט זרקו עלי עגבניות. אבל בסוף זה קרה מהר מאוד, בתוך חודש. הבועה היא תוצאה של הספקולנטים שנכנסו לשוק ב-2017 ורצו לעשות מכה ולהרוויח מהביטקוין. בצלזיוס אנחנו מאמינים שקהילת המשתמשים שלנו תצמח, ואנחנו רואים שהמשתמשים שלנו כבר כיום מרחיבים את השימוש שהם עושים בפלטפורמה, בניגוד לדרך שבה פועלים הספקולנטים".

  גייסתם ב-ICO שלכם 50 מיליון דולר. זה לא מעט מדי בשביל היעד שאתם רוצים לצמוח אליו?

"ודאי שזה מעט מדי, אבל הגידול שלנו יבוא בהתאם לגידול במספר המשתמשים שלנו. לא לקחנו השקעות מאף קרן הון סיכון או חברת השקעות, כי רצינו לבנות קהילה של משתמשים שמאמינים בפרויקט ולא מחפשים לעשות פה רווח מהיר. 18% מהמטבעות שהנפקנו מוחזקים על ידי צלזיוס נטוורק. באפריל 2019 נבצע רישום של המטבעות בזירת מסחר, עד אז הם לא יוצעו למכירה לציבור, והעובדים שלנו לא יוכלו לסחור במטבעות של צלזיוס עד לאוקטובר 2019.

"הרבה מיזמי בלוקצ'יין, כולל Sirin Labs של משה חוגג, הנפיקו את המטבעות ושיחררו אותם מיד למסחר בשוק. די מהר מחיר המטבעות צנח, ואפשר לראות שאין כל קשר בין ערך המטבעות לערך המיזם. אנחנו רוצים שהמיזם שלנו קודם כל יבנה ערך באמצעות הקהילה שלנו, ורק אז נוציא את המטבעות לשוק".

יועץ לסטארט-אפ של משה חוגג

משינסקי, שעלה לישראל בצעירותו מאוקראינה, חי ב-30 השנים האחרונות בארה"ב, שם הוא ייסד שבעה סטארט-אפים. חברת ההשקעות שלו, Governing Dynamics, גייסה מאז שנת 2000 יותר ממיליארד דולר לסטארט-אפים, ואף הצליחה למכור באקזיטים מוצלחים שתי חברות: Arbinet, שפועלת בתחום רשתות התקשורת; ו-Transit Wireless, העוסקת בשירותי תקשורת ניידים.

מאז 2013 מעורבים משינסקי ושותפו, דניאל ליאון, בסטארט-אפים בתחום הבלוקצ'יין. משינסקי מספר כי הוא אחד היועצים של סירין, מפתחת טלפון הבלוקצ'יין Finney בראשותו של משה חוגג, מייסד חברת ההשקעות סינגולריטים ובעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים. משינסקי גם השקיע בכמה גיוסי ICO של סטארט-אפים בתחום, כמו למשל Saga Foundation של עידו שדה-מן, שגייסה 30 מיליון דולר במארס 2018. "אני בקשר טוב מאוד עם כל השחקנים בתחום", הוא אומר.

"כבר בשנת 2003 הקמתי בארה"ב סטארט-אפ שניסה לפתח כסף אלקטרוני (e-Money), אבל מסיבות רגולטוריות המיזם לא הצליח ונאלצתי לסגור אותו", מספר משינסקי. "שש שנים מאוחר יותר, כשהתוודעתי לראשונה לביטקוין, הוא היה נראה לי כמו פתרון איטי, בזבזני ולא יעיל ליצירת מטבע דיגיטלי. לא חשבתי שזה יצליח. ב-2013, אחרי נפילת בורסת הביטקוין Mt. Gox, שבה הרבה מאוד אנשים הפסידו את כספם, נדהמתי לראות שהביטקוין המשיך לתפקד, והבנתי שיש לו פוטנציאל גדול יותר ממה שחשבתי קודם. בעקבות זאת, התחלתי אז לקנות ביטקוין וגם לסייע כיועץ לסטארט-אפים בתחום".

  מה התחזית שלך ל-2019 בשוק המטבעות הדיגיטליים?

"יש כיום לחץ גדול של מוכרים בשוק, וכל עוד זה יימשך המחירים ימשיכו לרדת. כל המסחר בשוק מבוסס על ספקולציות. אני מאמין שעד מארס ייגמר גל המכירות הזה. מדובר בסך הכל בכ-5 מיליון משקיעים, שבעוד כמה חודשים יסיימו למכור את המטבעות שלהם, ואז השוק יגיע לתחתית שלו. המחיר האמיתי של הביטקוין, לדעתי, הוא בין 6,000 דולר ל-7,000 דולר, כי זה המחיר שבו התחילו להמר עליו בגדול בפוזיציית 'שורט', וכיום מכירות ה'שורט' בשיאן. להערכתי, ברבעון השני של 2019 הביטקוין כבר יחזור למחיר האמיתי שלו".   

עוד כתבות

יאיר דוכין, ויצמן נגר, אביחי שניר ואפרת טולקובסקי / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו לקראת הסופה התחבורתית המושלמת בגוש דן. פקק של יממה"

המחירים בשמים? המשקיעים אשמים במשבר הדיור? הממשלה מגזימה בהתערבות בשוק? חסרות דירות? ● בפאנל "גלובס" כינסנו הפעם 4 חוקרים: ד"ר אפרת טולקובסקי, ד"ר ויצמן נגר, ד"ר יאיר דוכין וד"ר אביחי שניר, שמסכימים כי הדרך לפתור את משבר הדיור חייבת לעבור דרך תשתיות התחבורה

זה בידיים שלנו / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עשה זאת בעצמך: עד שהממסד יתעורר, יותר ויותר אזרחים מתגייסים להציל את כדור הארץ

יכולנו להביא תסריטי אימה של אסונות אקלים, אבל בחרנו להציג את הפתרונות ● כך אפשר לעצור את ההתחממות הגלובלית - אבל חייבים לפעול עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי

אמיר ירון/ צילום: איל יצהר

מדיניות הריבית ממשיכה לתדלק את השווקים

המשקיעים בארץ מצפים כי בנק ישראל יילך בעקבות הפד ויוריד את הריבית, ובהתאם נרשמות עליות נאות באפיק האג"ח ובמדדי המניות בישראל

סופת הטייפון הגיביס ביפן / צילום: רויטרס

הרשויות ביפן: על 8 מיליון איש לעזוב את בתיהם בעקבות סופת טייפון

רוחות חזקות וגשמים בהיקף חסר תקדים מכים היום את טוקיו ואזורים נרחבים במרכז יפן ● מזג האוויר החריג, שהגיע במסגרת סופת הטייפון הגיביס, הוביל את ממשלת יפן להצהיר על מצב חירום בכוננות הגבוהה ביותר

המיליארד והמשקיע קן פישר / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

המשקיע קן פישר איבד חוזה בהיקף 600 מיליון דולר בשל הערה סקסיסטית

מדינת מישיגן משכה את קרן הפנסיה שלה מחברת פישר השקעות של המיליארדר ● זאת לאחר שיו"ר ומייסד חברת ההשקעות העיר הערות סקסיסטיות בכנס בשבוע שעבר

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

אובר פיטרה כ-350 עובדים ברחבי העולם

כ-1.5% מעובדי אובר פוטרו בסבב הפיטורים השלישי והאחרון של החברה ● מניית אובר מזנקת בכ-4%

ההנפקה של ליפט./Shutterstock  צילום:א.ס.א.פ קריאייטיב

אובר לא לבד, גם ליפט תובעת את עיריית ניו יורק: "פוגעת בנוסעים ובנהגים"

חוק חדש בניו יורק קובע כי מעתה על הנהגים יהיה להסיע נוסעים ברכבם לפחות 69% מהזמן ● דובר ליפט: "חוק זה אינו נועד להתמודד ברצינות עם נושא העומס התחבורתי והפקקים, וסופו לפגוע בנוסעים ובנהגים בניו יורק"

הכלכלנית זוכת פרס הנובל אסתר דופלו / צילום: Eloy Alonso, רויטרס

המחקר פורץ הדרך שהפך היום את אסתר דופלו לאישה השנייה אי פעם עם נובל בכלכלה

איך גורמים לילדים להתחסן יותר ומעודדים חקלאים להשתמש בשיטות חדשניות? דופלו, באנרג'י וקרמר יצאו לענות על השאלות האלה בניסויים מבוקרים בשטח, וחוללו מהפכה ● דופלו היא האישה השנייה בהיסטוריה שזכתה בנובל לכלכלה: "מקווה שההדגמה שנשים יכולות להצליח, תיתן השראה לאחרות"

גלנורקי קמפ בניו זילנד / צילום: שאטרסטוק

תיירות ומשבר האקלים: ניו זילנד מדגימה איך הקפדה על תקן סביבתי מחמיר לא חייב לבוא על חשבון נוחות ופינוק

קמפ גלנורקי: הקמפגראונד האקולוגי הראשון בניו זילנד ● אפס בזבוז אנרגיה, מינימום התפשרות על נוחות ומקסימום מותרות ופינוק

נשים סיניות מבוגרות / צילום: רויטרס

יותר מבוגרים, פחות עובדים: המלכוד שמאיים על הצמיחה העולמית

83 מדינות נמצאות במצב שבו אוכלוסייתן מזדקנת בהתמדה, והמשמעות היא אחת: כלכלתן מועדת לדעיכה ● מה קורה להוצאות כשמתבגרים, איך זה משפיע על פעילות המשק ולמה הבייבי בומרס בארה"ב לא מצליחים למכור את בתיהם ● כתבה שנייה על הפצצה המתקתקת של המגמות הדמוגרפיות

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

נעילה שלילית בארה"ב; טראמפ הקפיץ את המכס על יבוא פלדה מטורקיה

הנפט נופל מעל ל-2% ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● מזכיר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין ציין כי הייתה התקדמות משמעותית במשא ומתן בשבוע האחרון, אך סין מקררת מעט את האופטימיות ● בורסת יפן בחופש

טראמפ וארדואן במטה נאט"ו בבלגיה ביולי / צילום: רויטרס

טראמפ עוצר את שיחות הסחר עם טורקיה ומקפיץ את המכס על יבוא פלדה

בנוסף הודיע נשיא ארה"ב כי המכס על פלדה מיובאת מטורקיה יעלה ל-50% וכי הוא צפוי להטיל סנצקיות גם נגד בכירים טורקים

סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס / צילום: יח"צ

מצלמה משודרגת ופיצ'ר לגיימרים: האם כדאי לקנות את הגלקסי נוט החדש?

עט פונקציונלית יותר, צבעים חיים ופילטרים לאינסטגרם: הנוט 10 פלוס נכנס לקטגוריית המכשירים שבמיינסטרים - אבל זאת בשורה חיובית

מוחמד סעוד הבלוגר הסעודי / צילום: צילום מסך מתוך טוויטר

מוחמד סעוד, המוכר בכינויו "הבלוגר הסעודי": סוחטים אותי

מוחמד סעוד המפרסם חדשות לבקרים ציוצים בעד ישראל וראש הממשלה נתניהו בחשבון הטוויטר שלו, ואף נפגש עם נתניהו לפני מספר חודשים, מאשים את האקטיביסט באיומים ● זאת בתגובה לציוץ שפרסם רותם בו נכתב: "לא מציע לך להיכנס איתי ראש בראש כי זה יגמר רע מאד בשבילך"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

למה יושבים בסוכה, והקשר בין נייר העיתון לעיתונות חזקה

אנחנו יושבים בסוכה לא כדי להיזכר כמה כיף היה להיות במדבר, אלא כמה גרוע זה היה ● לא כדי להעלות על נס את הארעי והטבעי, אלא לחגוג את הבטון והמזגן

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

היועמ"ש נגד "התערבות נתניהו במדיניות האכיפה ביו"ש": "צבר מקרים חמורים, פגיעה בשלטון החוק"

עו"ד ארז קמיניץ במכתב חריף: ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו פועל למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון ● בפגישה שנערכה מנדלבליט דרש מנתניהו כי יבהיר כי אסור למשרדו להתערב בהליכי האכיפה והפיקוח בהתנחלויות

צילום: shutterstock עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אומר האופן שבו אנחנו מגישים הוצאות בעבודה על האופי שלנו

האם תגישו בקשה להחזר על הקפה ששתיתם בזמן שמילאתם את תפקידכם או שתבדקו את גבולות המעסיק עם בקשה להחזרים מופרכים כמו הדברת פרעושים בבית? ● מחקרים ארגוניים ופסיכולוגים מגלים שדוחות הוצאה שעובדים מגישים מלמדים הרבה על יחסם לכסף ולמקום העבודה

פורטנייט/צילום: REUTERSMike Blake

מתיחה של מאסק ושחקנים בוכים: מה קרה כשפורטנייט הוחשך?

"אסטרואיד" פגע אתמול בערב במשחק הווירטואלי של פורטנייט והותיר מיליוני צופים מול חור שחור, ושחקנים עם סימני שאלה רבים לגבי עתידו של המשחק, והאם הגיע לסופו ● היזם אלון מאסק צייץ מחדש ציוץ ישן ותרם לספקולציות

החוג לספרות באוניברסיטת תל אביב / צילום: מתן פורטנוי

האפליה האמיתית באקדמיה היא לא בין אוניברסיטאות ומכללות

הפער האמיתי אינו בין מרצה באוניברסיטה למרצה במכללה, אלא בין מי שפתוחה בפניו האפשרות להשכלה גבוהה וקריירה מחקרית לבין מי שהאפשרות, בפועל, חסומה בפניו ● דעה

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד / צילומים: רויטרס, shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

טראמפ מחמם את שוק הנדל"ן בגרינלנד (והוא עדיין יותר זול מאשר בתל אביב)

התושבים בגרינלנד לא שמחו לשמוע שנשיא ארצות הברית מעוניין לקנות את האי שלהם ● אבל, המתווכים מספרים שתשומת הלב שהופנתה לעיר מזניקה עוד יותר את המחירים הגבוהים מלכתחילה