גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"מכירת החיסול של הביטקוין תיגמר - וברבעון השני הוא יחזור למחיר האמיתי שלו"

ראיון "גלובס" ● מה אפשר לעשות עם הביטקוין כשמחירו יורד? אלכס משינסקי, מייסד Celsius Network, מציע להשקיע את המטבעות הדיגיטליים ברשת ההלוואות המבוזרת שפיתח ● הישראלי-אמריקאי שעשה את הונו מטכנולוגיות תקשורת מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע יש לו ביד את "הקילר-אפ" של תעשיית הבלוקצ'יין

אלכס משינסקי / צילום: איל יצהר
אלכס משינסקי / צילום: איל יצהר

החורף בשוק המטבעות הדיגיטליים בעיצומו, אחרי שנה שבה איבד כ-80% משוויו הכולל. התקררות השוק באה לידי ביטוי בין השאר בהקפאת ההשקעות בתחום, שצנחו בחדות בסוף 2018. ככה זה כשהביטקוין , המטבע המוביל בשוק, עובר את השנה הגרועה ביותר ב-10 שנות קיומו.

אחד היזמים שמצפים להתחממות של שוק הקריפטו הוא הישראלי-אמריקאי אלכס משינסקי, המנכ"ל והמייסד של חברת Celsius Network. צלזיוס נטוורק, שמפעילה פלטפורמת הלוואות מבוזרת עבור מחזיקי מטבעות דיגיטליים, מעסיקה כיום 39 עובדים, בהם 22 מפתחי תוכנה שעובדים בבלגרד, סרביה, ועוד 17 עובדים שפזורים בין משרדי החברה בישראל ובארה"ב. במארס האחרון גייסה החברה 50 מיליון דולר ממשקיעים ב-ICO (הנפקת מטבע דיגיטלי).

"הקמנו את צלזיוס בתחילת 2017, אחרי שהתנסינו בכמה פרויקטים בתחום הבלוקצ'יין, והבנו שיש פה בעיה גדולה מאוד באימוץ הטכנולוגיה", מספר משינסקי בראיון ל"גלובס". "התפתחות הטכנולוגיה עברה כמה שלבים. אם נשווה את זה למרוץ שליחים, אז השליח הראשון היה אנרכיסטים, שחשבו שהביטקוין הוא מכשיר מעולה כדי להרוס את העולם; השליח השני היה ליברטריאנים, שרצו להציל את העולם עם הכלי הזה; השליח השלישי במרוץ היה ספקולנטים, שרצו לעשות 'מכה' - לקנות ביטקוין ב-100 דולר ולמכור אותו ב-20 אלף דולר; ואז אותם ספקולנטים היו אמורים להעביר את המקל לשליח הבא, שהוא המוסדות הפיננסיים, אבל אלה לא רצו לקחת את המקל ונתנו לו ליפול. לכן, הטכנולוגיה תקועה איפה שהיא נמצאת כיום".

 Celsius Network - תעודת זהות

"מנסים להזריק בלוקצ'יין למוצר קיים"

"ב-2017 היתה צמיחה אדירה של שוק המטבעות הדיגיטליים, אבל לא היה בו אף 'קילר-אפ' (מוצר שינצח את האחרים, ר' ק')", אומר משינסקי. "מלבד הביטקוין, אין לבלוקצ'יין אף יישום שיוכל לסחוף אחריו מיליארדי משתמשים. עד היום 5,000 מיזמי בלוקצ'יין גייסו הון, ואף אחד מהם מצליח להפוך ל'קילר-אפ'. רובם מנסים לקחת מוצר מהעולם הקיים ולהזריק לתוכו בלוקצ'יין, וזה לא עובד. לכן, בצלזיוס אנחנו מנסים לבנות משהו מחדש, מאפס. אי אפשר לעשות מהפכה עולמית, אם נמשיך להציע לעולם את השיטה של המאמצים הראשונים של הביטקוין. אנחנו חייבים לבנות פתרונות שכל אדם יוכל להשתמש בהם".

היו בעולם פלטפורמות להלוואות גם לפני 2017. אולי גם אתם לקחתם פתרון קיים והזרקתם לתוכו בלוקצ'יין?

"הבנקים וחברות הפיננסים בעולם עובדים רק כדי לייצר מהלקוחות כמה שיותר רווח. לעומת זאת, במערכות מבוססות בלוקצ'יין המודל הוא מבוזר. אתה יוצר קהילה של משתמשים, וככל שהיא גדולה יותר, הערך שיצרת גדול יותר. אבל עד היום, רוב חברות הבלוקצ'יין לא הבינו את זה - ולכן המודל העסקי שלהן לא הצליח. המודל של צלזיוס אומר שאנשים ימירו את כספם לביטקוין או לאת'ר (המטבע של את'ריום), יחזיקו את המטבעות האלה בארנק הדיגיטלי של צלזיוס ובאמצעותו יוכלו להשקיע בפלטפורמת ההלוואות שלנו. אנחנו מבטיחים להחזיר 80% מהרווח בחזרה למשקיעים, בניגוד לגופים הפיננסיים שנותנים הלוואות ולוקחים לעצמם את רוב הרווחים.

"רוב הפרויקטים שעשו ICO עד היום, נועדו לייצר ליזמים רווח, והם אפילו לא מבינים בשביל מה צריך לבנות קהילה ובשביל מה צריך בלוקצ'יין. הם חשבו שהם בונים חברה רווחית, שתניב רווח גם למחזיקי המטבעות הדיגיטליים שהנפיקו. כמובן שבמקרים כאלה מדובר במטבעות השקולים לניירות ערך, ולא במטבעות שמיועדים לספק שירות (Utility). לרוב החברות האלה אפילו אין בלוקצ'יין".

"למזלנו, סיימנו לגייס כסף לצלזיוס ב-ICO במארס 2018, כי חודש לאחר מכן כבר כמעט היה בלתי אפשרי לגייס כסף בשוק, כך שכנראה לא יקום בתקופה הקרובה עוד פרויקט דומה לשלנו. אם הפרויקט שלנו יצליח, אני מקווה שהוא יהיה מודל לפרויקטים אחרים בתחום הבלוקצ'יין. המודל הרחב של ה-ICO נכשל, ולכן צריך הצלחה שתראה שבכל זאת יצא מזה משהו.

"אנחנו מסתכלים על המודל של רשת הקמעונות האמריקאית Costco - ארגון שמבוסס על מועדון צרכנים ענקי, שלהם הוא מציע מבחר עצום של מוצרים באיכות הטובה ביותר ובמחיר הנמוך ביותר. אנחנו רוצים לבנות לצלזיוס קהילה גדולה, ואם היא תצמח ל-100-200 מיליון איש, נהיה הגוף החזק בעולם בתחום הבלוקצ'יין".

ואתם מתקרבים למספרים האלה?

(מחייך): "עוד לא. רק התחלנו לפני כארבעה חודשים, ובינתיים יש לנו 14 אלף משתמשים, בוצעו אצלנו הפקדות בהיקף של 50 מיליון דולר וניתנו דרכנו הלוואות בהיקף של יותר מ-500 מיליון דולר. המשתמשים בארנק של צלזיוס יכולים להפקיד כסף, ללוות כסף או רק להעביר כסף - וההעברה יכולה להיות לכל אדם, גם אם אין לו מטבע דיגיטלי. כל ההלוואות אצלנו ניתנות כנגד ביטחונות במטבעות דיגיטליים.

"בצלזיוס כל פעולה שמתבצעת במערכת נרשמת בבלוקצ'יין, וכל מי שרוצה יכול לראות אותה. הבלוקצ'יין משמש לא רק לא להעברה או להפקדה של כסף, אלא גם לרישום ולניתוח של כל הפעולות. זאת אחת ההזדמנויות הגדולות שהטכנולוגיה הזאת מציעה לעולם: להחליף את רואי החשבון בקהילת המשתמשים בבלוקצ'יין".

לדברי משינסקי, "מאות שנות היסטוריה שכנעו אותנו שהבנקים הם המקום הבטוח ביותר להפקיד בו את כספנו. אבל איפה הכסף שלך באמת בטוח יותר? בבנק, שעושה לכסף מינוף של 10 ל-1, או בבלוקצ'יין שבו אין כל מינוף והכסף הוא 1 ל-1 הכסף של המשתמשים?.

"כיום יש עשרות מיליוני מחזיקים של מטבעות דיגיטליים בעולם. רובם מחזיקים את המטבעות בארנקים דיגיטליים 'קרים', שאינם מחוברים לאינטרנט, או בבורסות קריפטו שבהן הם סוחרים, והם לא מרוויחים שום ריבית על המטבעות האלה. בורסות הקריפטו לא מתחלקות עם המשתמשים ברווחים העצומים שהן עושות. לעומת זאת, צלזיוס פונה למחזיקי המטבעות ומציעה להם ריבית של 7% על הפקדה של המטבעות אצלה.

"הדרך היחידה להעלות את הערך של מטבעות כמו ביטקוין או את'ר, היא להעלות את מספר המשתמשים בהם ולהגדיל את היקפי הפעילות שלהם", הוא מוסיף. "לכן, האינטרס של הקהילה שלנו הוא להגדיל את מספר המשתמשים במוצר שלנו".

  אחרי שבועת הביטקוין התפוצצה, איך תביאו עוד מיליוני משתמשים?

"כשמחיר הביטקוין עלה לשיא בדצמבר 2017, הייתי בכנס בלוקצ'יין בתל אביב, וכשאמרתי שהביטקוין הולך לרדת מתחת ל-12 אלף דולר, כעסו עלי וכמעט זרקו עלי עגבניות. אבל בסוף זה קרה מהר מאוד, בתוך חודש. הבועה היא תוצאה של הספקולנטים שנכנסו לשוק ב-2017 ורצו לעשות מכה ולהרוויח מהביטקוין. בצלזיוס אנחנו מאמינים שקהילת המשתמשים שלנו תצמח, ואנחנו רואים שהמשתמשים שלנו כבר כיום מרחיבים את השימוש שהם עושים בפלטפורמה, בניגוד לדרך שבה פועלים הספקולנטים".

  גייסתם ב-ICO שלכם 50 מיליון דולר. זה לא מעט מדי בשביל היעד שאתם רוצים לצמוח אליו?

"ודאי שזה מעט מדי, אבל הגידול שלנו יבוא בהתאם לגידול במספר המשתמשים שלנו. לא לקחנו השקעות מאף קרן הון סיכון או חברת השקעות, כי רצינו לבנות קהילה של משתמשים שמאמינים בפרויקט ולא מחפשים לעשות פה רווח מהיר. 18% מהמטבעות שהנפקנו מוחזקים על ידי צלזיוס נטוורק. באפריל 2019 נבצע רישום של המטבעות בזירת מסחר, עד אז הם לא יוצעו למכירה לציבור, והעובדים שלנו לא יוכלו לסחור במטבעות של צלזיוס עד לאוקטובר 2019.

"הרבה מיזמי בלוקצ'יין, כולל Sirin Labs של משה חוגג, הנפיקו את המטבעות ושיחררו אותם מיד למסחר בשוק. די מהר מחיר המטבעות צנח, ואפשר לראות שאין כל קשר בין ערך המטבעות לערך המיזם. אנחנו רוצים שהמיזם שלנו קודם כל יבנה ערך באמצעות הקהילה שלנו, ורק אז נוציא את המטבעות לשוק".

יועץ לסטארט-אפ של משה חוגג

משינסקי, שעלה לישראל בצעירותו מאוקראינה, חי ב-30 השנים האחרונות בארה"ב, שם הוא ייסד שבעה סטארט-אפים. חברת ההשקעות שלו, Governing Dynamics, גייסה מאז שנת 2000 יותר ממיליארד דולר לסטארט-אפים, ואף הצליחה למכור באקזיטים מוצלחים שתי חברות: Arbinet, שפועלת בתחום רשתות התקשורת; ו-Transit Wireless, העוסקת בשירותי תקשורת ניידים.

מאז 2013 מעורבים משינסקי ושותפו, דניאל ליאון, בסטארט-אפים בתחום הבלוקצ'יין. משינסקי מספר כי הוא אחד היועצים של סירין, מפתחת טלפון הבלוקצ'יין Finney בראשותו של משה חוגג, מייסד חברת ההשקעות סינגולריטים ובעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים. משינסקי גם השקיע בכמה גיוסי ICO של סטארט-אפים בתחום, כמו למשל Saga Foundation של עידו שדה-מן, שגייסה 30 מיליון דולר במארס 2018. "אני בקשר טוב מאוד עם כל השחקנים בתחום", הוא אומר.

"כבר בשנת 2003 הקמתי בארה"ב סטארט-אפ שניסה לפתח כסף אלקטרוני (e-Money), אבל מסיבות רגולטוריות המיזם לא הצליח ונאלצתי לסגור אותו", מספר משינסקי. "שש שנים מאוחר יותר, כשהתוודעתי לראשונה לביטקוין, הוא היה נראה לי כמו פתרון איטי, בזבזני ולא יעיל ליצירת מטבע דיגיטלי. לא חשבתי שזה יצליח. ב-2013, אחרי נפילת בורסת הביטקוין Mt. Gox, שבה הרבה מאוד אנשים הפסידו את כספם, נדהמתי לראות שהביטקוין המשיך לתפקד, והבנתי שיש לו פוטנציאל גדול יותר ממה שחשבתי קודם. בעקבות זאת, התחלתי אז לקנות ביטקוין וגם לסייע כיועץ לסטארט-אפים בתחום".

  מה התחזית שלך ל-2019 בשוק המטבעות הדיגיטליים?

"יש כיום לחץ גדול של מוכרים בשוק, וכל עוד זה יימשך המחירים ימשיכו לרדת. כל המסחר בשוק מבוסס על ספקולציות. אני מאמין שעד מארס ייגמר גל המכירות הזה. מדובר בסך הכל בכ-5 מיליון משקיעים, שבעוד כמה חודשים יסיימו למכור את המטבעות שלהם, ואז השוק יגיע לתחתית שלו. המחיר האמיתי של הביטקוין, לדעתי, הוא בין 6,000 דולר ל-7,000 דולר, כי זה המחיר שבו התחילו להמר עליו בגדול בפוזיציית 'שורט', וכיום מכירות ה'שורט' בשיאן. להערכתי, ברבעון השני של 2019 הביטקוין כבר יחזור למחיר האמיתי שלו".   

עוד כתבות

ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל / צילום: תמר מצפי

התזמון המוצלח של אבי יוחנן: בעלי רשת "זול ובגדול" השקיע במאפיות אנג'ל והמניה זינקה 40% בחודשיים

בשבועות האחרונים הפך אבי יוחנן לאחד מבעלי המניות הבולטים בחברת המאפיות הירושלמית, ובהשקעה של כ-10 מיליון שקל הגיע להחזקה של כ-8% ● הקפיצה במניה מייצרת לו רווח "על הנייר" של כ-5 מיליון שקל תוך פחות מחודשיים

חברת טבע / צילום: רויטרס

מינוף - כך תעשו את זה נכון: הדוגמאות של טבע ובזן

מינוף הוא לא מלה גסה, והוא יכול להשיא ערך ולהעלות את התשואה על ההון ● אך מינוף בלתי נשלט שמנוהל בצורה לא נכונה וללא התחשבות בשינויים מהותיים בעתיד עלול גם לחנוק חברות ולהביא לקריסתן

בועז מעוז/ צילום: אדוארדו גארסיה

אחרי 20 שנה בסיסקו: בועז מעוז עבר לגוגל לנהל את פעילות הענן המקומית

בתפקידו האחרון ניהל מעוז את פעילות המכירות הגלובלית של סיסקו בתחום ה"אינטרנט של הדברים"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

המסחר בת"א צפוי להיפתח בצל ירידות קלות בוול סטריט

הנשיא טראמפ שלח את המדדים לירידות קלות של עד 0.38% לאחר שאמר כי "יש עוד דרך ארוכה" בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל חיזק את הירידות כשדיבר בפריז וחזר על דבריו לפיהם "יפעל בצורה הולמת" כדי לשמור על ההתרחבות הכלכלית

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

סקר של נשיאות המגזר העסקי: 85% יצביעו בבחירות גם בלי שבתון במשק

62% מהנשאלים סבורים כי יש לאפשר את יום השבתון רק למי שמימש את זכותו הדמוקרטית והצביע ● 13% סבורים כי יש לבטל לחלוטין את השבתון במשק בבחירות ● שרגא ברוש: "הציבור מבין את הנזק הכלכלי החמור של יום שבתון שלישי במספר בתוך פחות משנה"

האסטרונאוט באז אולדרין מהלך על אדמת הירח, 1969 / צילום: רויטרס

אפולו 11 מציינת 50 שנה: כל מה שצריך לדעת על החללית ששינתה את פני ההיסטוריה

התקציב של הפרויקט, שכר האסטרונאוטים, צופי הטלוויזיה, המדינות שבמרוץ, וכל שוברי הקופות הקולנועיים שמאחורי משימת החלל האמריקאית "אפולו 11", שמציינת יובל להמראתה

נשיא המדינה ריבלין בדרום קוריאה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

שרת המסחר של דרום קוריאה לריבלין: "אם לחברך יש ירקות, הגש לו בשר"

הנשיא ראובן ריבלין נפגש בסיאול עם שרת המסחר של דרום קוריאה יו מיונג-הי ואנשי עסקים בכירים מהמדינה ● במהלך האירוע נחתמו מזכרי הבנה בין המדינות בתחום המסחר והרובוטיקה

פירות וירקות/ צילום: תמר מצפי

למה חוקי הכלכלה לא עובדים על מחירי הפירות והירקות?

דוח משרד החקלאות: מאז המחאה החברתית עלו מחירי הפירות ריאלית בכ-30%, ומחירי הירקות עלו ריאלית ב-6% • עוד עולה כי האספקה לנפש ירדה מאז שנת 2000 ב-20% • איך זה בדיוק מסתדר עם הרפורמה לסימון המזון המזיק של משרד הבריאות, שמעודדת צריכת ירקות ופירות?

שי בן דוד ודוד אדרי / צילום: תמר מצפי

השיחות המוקלטות של בכירי פסגות אדרי ובן-דוד היוו ראיות זהב להוכחת הכוונה הפלילית

גורלם של דוד אדרי ושי בן-דוד נקבע ברגע שבו השיגה מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך הקלטות של שיחות שהם ניהלו במהלך ימי המסחר הרלוונטיים בספטמבר 2007 עם הממונים עליהם בפסגות ועם אחרים ● פרשנות

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

הדור החמישי ייאלץ לחכות? סלקום חותכת את ההשקעה בתשתיות ב-150 מיליון שקל

בשיחה עם אנשי בית ההשקעות לידר, אמר מנכ"ל סלקום ניר שטרן שהחברה מתכוונת לצמצם את ההשקעה בתשתיות ב-25% ולחזק את תזרים המזומנים שלה • חלק מהנוכחים במפגש יצאו בתחושה שסלקום מתכוונת לצמצם את החזקותיה במיזם הסיבים IBC ולהכניס משקיעים נוספים

שלי יחימוביץ / צילום: יוסי זמיר

שלי יחימוביץ': "בכוונתי לקחת פסק זמן מהפוליטיקה, ולא לכהן בכנסת הבאה"

שלי יחימוביץ', שמכהנת כחברת כנסת מטעם מפלגת העבודה, הודיעה על פרישתה ● "לרגע לא הפסקתי לאהוב את העבודה הפרלמנטרית, ואני גאה בהישגי בה, אך עייפתי מאוד מהחלק הפוליטי"

וול סטריט / צילום: רויטרס

טראמפ אמר שהדרך עם סין עוד ארוכה, וול סטריט ננעלה בירידות

נשיא ארה"ב אמר כי יש עוד דרך ארוכה בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים ● הדאו רשם ירידה של 0.09%, נאסד"ק ירד ב-0.43% ומדד S&P 500 ירד ב-0.34% ● המסחר באירופה ננעל בעליות, פוטסי 100 עלה ב-0.60%, הדאקס ב-0.35% וקאק 40 ב-0.65%

חזי עובדיה/ צילום: איל יצהר

ISS ישראל תסעיד את עובדי התעשייה האווירית בכחצי מיליארד שקל

קבוצת ISS ישראל זכתה בחוזה ענק לאספקת שירותי הסעדה ● במסגרת החוזה החברה תספק לעובדי החברה הביטחונית שבבעלות הממשלה כ 10,000 מנות מזון מדי יום, שיכללו סוגי בשר, סלטים, קינוחים ועוד ● חזי עובדיה, מנכ"ל קבוצת ISS: "הוכחה לרמת השירות הגבוהה ולשביעות רצון הסועדים"

בורסת שנחאי/  צילום: רויטרס Thomas Peter

חידוש המתיחות בין ארה"ב לסין שולח את אסיה לירידות

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אמש כי יש עוד דרך ארוכה בשיחות הסחר עם סין ואיים בהטלת מכסים

תלונה לוועדת האתיקה אינה לשון הרע / צילום: shutterstock

"שפל מדרגה מוסרי": עורכת דין מונתה כאפוטרופוסית וגנבה מהחסויים את כספם

השופט ציון קאפח קבע כי עו"ד תמר בן אלי תפצה את המתלוננים בסך 553 אלף שקל – היקף הכספים הכולל שגזלה מהם ● כמו כן גזר עליה שלוש וחצי שנות מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח ● "אין מדובר ב"מעידה חד פעמית" או ב"כשל נקודתי" אלא מעשי הנאשמת מעידים על שיטתיות ועל סדרתיות"

אפליקציית אובר / צילום: רויטרס

בין עזיבת כ"ץ לבחירות הנוספות: האם לאובר נפתח חלון הזדמנויות

השינויים בצמרת משרד התחבורה עשויים להוות חלון הזדמנויות לכניסה של שירותי הסעות שיתופיים על נוסח אובר וליפט ● כניסתם, שנחסמה עד כה, עתידה "לשבש" באופן מהותי את כללי המשחק בשוק ● "גלובס" מנתח: מה יקרה למוניות, האם המחירים באמת יירדו וכיצד יגיב שוק הרכב המקומי

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס שהתמזגה לשלד ביובלאסט בנאסד"ק נרשמת למסחר כפול בת"א

זוהי החברה השניה המודיעה בשבועות האחרונים על רישום לתל אביב במקביל לרישום לבורסה אחרת, לאחר באטם שנסחרת גם בלונדון ● בעקבות ההודעה עלתה מניית אנלייבקס בקדם מסחר בנאסד"ק ב-12%

ערן נוטע / צילום: יחצ

אי.בי.אי רוכש 70% מקרן ההלוואות הפרטיות קוואליטי לפי שווי חברה של כ-18 מיליון שקל

מבחינת בית ההשקעות מדובר בהרחבת הפעילות האלטרנטיבית שלו: "רכישת הקרן נעשית כחלק מהאסטרטגיה של אי.בי.אי להציע ללקוחותיה גיוון ופיזור של תיקי ההשקעות באמצעות מודלים אלטרנטיביים" ● השותפים בקרן שאי.בי.אי ירכוש את השליטה בה הם רוני רגונס וערן נוטע, ולצדם שלמה שמואלוב

סטודנטים לרפואה בשיבא. מוסדות הלימוד לא עומדים בקצב השינויים / צילום: יחידת צילום שיבא

הנתונים נחשפים: איך יכול להיות שציוני ההסמכה של כל הרופאים בישראל זהים?

הסוד השמור של הפקולטות לרפואה: ציוני הסטודנטים בפקולטות השונות מעידים כי תוכניות הלימודים החדשות מוכיחות את עצמן • פרופ' רבקה כרמי, לשעבר נשיאת בן־גוריון, "פסיכומטרי גבוה לא מעיד על טיבו של רופא. התוכנית השש שנתית היא פאסה"

אהוד ברק / צילום:

למה אהוד ברק נאלץ לבטל את כרטיס האשראי? ניסה להביך את נתניהו ועשה טעות של מתחילים

ראש הממשלה לשעבר ויו"ר מפלגת ישראל דמוקרטית העלה אתמול סרטון שבו הוא משלם מכספו הפרטי על מנת לעקוץ את ראש הממשלה ● תוך זמן קצר, גולשים העתיקו את נתוני מספר האשראי, וברק נאלץ לבטל את הכרטיס ● מהקמפיין מסרו: "הגיע הזמן שלאזרחי ישראל יהיה ראש ממשלה עם כרטיס אשראי"