גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כך איבדה ממשלת נתניהו את ההישג הכי משמעותי שהייתה יכולה להציג בתחום התעסוקה

זאת הייתה אמורה להיות הבשורה הגדולה ביותר לשוק העבודה הישראל בעשרות השנים האחרונות ● רפורמה מקיפה בתחום של הכשרות מקצועיות ובהשקעה ממשלתית של 300 מיליון שקל, שפרטיה נחשפים כאן לראשונה, תידחה בגלל הקדמת הבחירות, וספק אם תצליח לשרוד את שר העבודה הבא

ח``כ חיים כץ / צילום: איל יצהר
ח``כ חיים כץ / צילום: איל יצהר

הקדמת הבחירות עלולה להוריד לטמיון את עבודת הוועדה לקידום התעסוקה לקראת 2030 - כך חוששים גורמים המעורבים בעבודת הוועדה. דוח הוועדה יוגש כנראה בסוף החודש, באיחור של מספר חודשים לעומת המועד המקורי, אך הקדמת הבחירות תדחה את יישומו לממשלה הבאה. בכך עלולה לחמוק ההזדמנות לחולל רפורמה עמוקה ונחוצה מאוד למשק בשוק העבודה.

דוח הביניים שפורסם באוגוסט השנה כלל המלצות לרפורמה במערך ההכשרה המקצועית ויעדים חדשים להשתלבות מגזרים שונים בשוק העבודה. ההמלצות זוכות לתמיכת האוצר, שמוכן לתקצב את הרפורמה בסכום שנתי של 300-200 מיליון שקל, מתוך הציפייה שהדוח ישדרג בצורה דרמטית את מערך ההכשרות המקצועיות ויוביל לעליית הפריון של הקבוצה בעלת רמת המיומנויות הנמוכה ביותר במשק הישראלי - המהווה 20% מכלל העובדים. בנוסף הסכים האוצר באופן תקדימי להשתתף במימון הכשרות מקצועיות לעובדים במקצועות שיוגדרו בסיכון גבוה לאוטומציה, ואולם חילוקי הדעות שקדמו להסכמות עיכבו את הגשת הדוח הסופי במשך מספר חודשים.

■ הנתון שלא יופיע בנאומים ובקמפיינים: הפריון של העובד הישראלי | עמירם ברקת

ל"גלובס" נודע כי כבר נקבע מועד להגשת הדוח הסופי של הוועדה לשר העבודה והרווחה חיים כץ, לקראת סוף החודש. בנוסף, נערכו בימים האחרונים פגישות ודיונים אינטנסיביים שנועדו לסיים את ניסוחי הדוח בהשתתפות יו"ר הוועדה פרופ' צבי אקשטיין, הממונה על התעסוקה במשרד העבודה והרווחה, מוטי אלישע, ובכירים נוספים. יחד עם זאת, להערכת גורמי המקצוע, לממשלה הנוכחית כבר אין אפשרות משפטית לקבל את ההחלטה המיישמת את המלצות הדוח ויישומו יידחה עד כניסתה של ממשלה חדשה, בתקווה כי שר העבודה הבא יסכים לקדם מהלך המזוהה עם השר הנוכחי.

טלי ניר, מנכ״לית עמותת 121 - מנוע לשינוי חברתי, שפועלת לקידום ההשקעה הממשלתית בהכשרות מקצועיות, אמרה ל"גלובס" כי ״דוח ועדת 2030 היה יכול לחולל מהפכה ולהניח תשתית לצמצום הפערים החברתים, אם הוא היה מפורסם במועד שתוכנן, לפני עשרה חודשים, והיה כולל בתוכו בשורה ונטילת אחריות ממשלתית להשקעה בפיתוח מיומנויות עובדים". לדברי ניר, "לא ברור מדוע הדוח לא מפורסם, אף שהוועדה עבדה קשה במשך חודשים כדי לגבש מסקנות, והחשש הוא שהוא ייגנז ונישאר באותה השקעה נמוכה בנושא הזה".

לימודים תיאורטיים והתנסות מקצועית

המהלך המרכזי שעליו ממליצה הוועדה הוא רפורמה מקיפה במערך ההכשרות המקצועיות שפועל כיום בפיקוח משרד העבודה והרווחה. מדובר בקשת רחבה של מאות קורסים, שאינם דורשים תואר אקדמי, כגון מטפלות סיעודיות, קונדיטורים, מנהלי חשבונות, מקצועות העיצוב השונים, פועלי בניין, ברמנים, מפעילים בתחום הסייבר ועוד. ההכשרות ניתנות באמצעות מאות מכללות וגופי הוראה שונים שבמסגרתם לומדים כ-40 אלף איש. כ-8,000 משתתפים נוספים - רובם מקבלי הבטחת הכנסה המוגדרים "מחוץ לשוק העבודה" - מקבלים את ההכשרות במימון ישיר של המדינה או באמצעות שוברים (וואוצ'רים).

וועדת 2030

הוועדה ממליצה להביא להאחדה של מערך ההכשרות המקצועיות עם מטה המכללות הטכנולוגיות, לאור הצלחת הרפורמה שנעשית בלימודי ההנדסאות והטכנאות. במסגרת הרפורמה במכללות הטכנולוגיות, שתצא לדרך השנה, עודכנו חומרי הלימוד והוגדל משמעותית התקצוב למכללות פר תלמיד בשותפות בין המדינה לקרנות פילנתרופיות (קרן עזריאלי וקרן סטף ורטהיימר). העלות התקציבית של הרפורמה במכללות הטכנולוגיות מוערכת בכ-250 מיליון שקל לשנה והיא מקיפה כ-26 אלף סטודנטים לתעודת הנדסאי וטכנאי. ההאחדה שעליה ממליצה הוועדה אמורה להביא לחיזוק ושדרוג משמעותיים של מערך ההכשרות המקצועיות ולהרחבת המודל של לימודי הנדסאות וטכנאות באופן שממשיך את הרצף שנקבע בין לימודי טכנאי ללימודי הנדסאי גם לקורסים בסיסיים יותר (נניח למפעיל מכונה). כך שלשם הדוגמה, שעות הלימוד של בוגר קורס להפעלת מכונה יוכרו לו לצורך לימודי המשך לתעודת טכנאי או להנדסאי. המלצה נוספת שאמורה להיות מיושמת גם במערך ההכשרות המקצועיות היא לשלב את המעסיקים בבניית תכוניות הלימודים והסיליבוס, כפי שנעשה בלימודי הטכנאות ובהנדסאות - וכן לשלב פרקים של התנסות מקצועית במסגרת תוכנית הלימודים.

האתגר: שוק העבודה העתידי

השר כץ הקים את "הוועדה לקידום תחום התעסוקה לקראת שנת 2030", בשמה הרשמי, באוגוסט 2017. פרופ' אקשטיין ממכון אהרן במרכז הבינתחומי בהרצליה מונה לעמוד בראשות הוועדה, לצד 20 חברים מטעם משרדי הממשלה השונים ובהם האוצר ומשרד הכלכלה, בנק ישראל, המועצה הלאומית לכלכלה, ההסתדרות, התאחדות התעשיינים, ארגונים לא-ממשלתיים והתאחדות הסטודנטים. חברי הוועדה שובצו בארבע תת-וועדות שעסקו בנושאים הבאים: יעדי תעסוקה, פריון ושינויים מבניים; תוכניות תעסוקה לאוכלוסיות יעד; הון אנושי ותשתיות הכשרה; ומוכנות לשוק העבודה המשתנה.

היוזמה להקמת הוועדה נולדה בעקבות הצלחת ועדה קודמת להכנת שוק התעסוקה לשנת 2020. יישום המלצות הוועדה הקודמת, שהייתה בראשותו של אקשטיין (אז המשנה לנגיד בנק ישראל) ב-2010, הוביל להקמת מטה הממונה על התעסוקה (אז במשרד הכלכלה) ולהחלטת ממשלה מס' 1994, שכללה לראשונה קביעת יעדי תעסוקה להשתלבות אוכלוסיות יעד בשוק העבודה, בין היתר באמצעות מרכזי הכוון תעסוקתיים ייעודיים לחרדים וליוצאי אתיופיה. הגורם הממשלתי שמולו התנהלה עבודת הוועדה הוא הממונה על התעסוקה - תפקיד שנוצר כאמור בעקבות המלצות וועדת 2020, תחילה במסגרת משרד הכלכלה ולאחר הקמת הממשלה הנוכחית הועבר למשרד העבודה, לדרישתו של השר כץ. במארס השנה מונה סגן החשב הכללי לשעבר באוצר מוטי אלישע לתפקיד במקומה של מיכל צוק, שפרשה בסיום כהונה בת שש שנים.

בשנים שעברו מאז אימוץ דוח 2020 נרשמו הישגים משמעותיים בקידום השתלבותן בשוק העבודה של מרבית הקבוצות: הנשים החרדיות כבר את יעד התעסוקה שנקבע ל-2020 (72.8% נכון ל-2017 לעומת יעד של 63% ל-2020) וגם בקרב נשים וגברים ערבים יש התקדמות משמעותית לקראת סגירת פערים. הקבוצה היחידה שבה לא נרשמה התקדמות משביעת רצון היא זו של גברים חרדיים, ששיעור התעסוקה שלהם אף ירד לאחרונה מתחת ל-50% והתרחק בכך מהיעד שנקבע ל-2020, העומד על 63%. בדומה לוועדת 2020, גם ועדת 2030 התבקשה להמליץ על מדיניות שתביא להגדלת היקפי התעסוקה בקרב אוכלוסיות שנמצאות בתת-ייצוג בשוק העבודה - כלומר חרדים וערבים - אלא שבשונה ממנה נתבקשה הוועדה לשים דגש גם על "שיפור רמת המיומנויות והכישורים של העובדים ומידת התאמתם לצורכי המשק וחיזוק היערכות הממשלה לשוק העבודה העתידי".

וועדת 2030

ההיערכות לשוק העבודה העתידי התגלתה כנושא מורכב ומעורר מחלוקת יותר מהטיפול בשילוב בתעסוקה של חרדים וערבים. במשרד העבודה היו מוטרדים מאוד ממחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות, שהצביעו על כך שעד 50% מהמקצועות במשק עשויים לעבור בשנים הקרובות תהליכי אוטומציה. במשרד האוצר, לעומת זאת, טענו שניסיון העבר מלמד ששוק העבודה מצליח להתאים את עצמו לשינויים הטכנולוגיים.

הבדלי הגישות בין משרד העבודה והאוצר קיבלו ביטוי במחלוקת עקרונית בשאלה האם המדינה צריכה לקבל אחריות ולממן הכשרות עובדים שכבר נמצאים בשוק העבודה או שעליה להסתפק בשדרוג והרחבה של מערך ההכשרה בכניסה לשוק, כלומר בגילאי עשרים פלוס. במשרד העבודה לעומת זאת צידדו בגישת Life-long Learning, הגורסת כי השינויים הטכנולוגיים שנעשים יותר ויותר תכופים מחייבים את העובדים להתאים כל הזמן את מיומנויותיהם - ולא ניתן עוד להסתפק בהכשרה אחת בתחילת החיים במקצועיים. באוצר התנגדו להרחבה משיקולים פרקטיים: גם בשל העלות התקציבית הכרוכה בהרחבת מערך ההכשרות לעובדים פעילים ותיקים, אך בעיקר בגלל חשש מניצול לרעה של המימון הממשלתי בידי מעסיקים - באוצר טענו שמעסיקים אלה שכבר משקיעים בהכשרות מקצועיות לעובדיהם, יעדיפו כעת לגלגל את האחריות ואת המימון להכשרת העובדים שלהם לכתפי הממשלה ומשלם המיסים.

"למען מאות אלפי האזרחיות והאזרחים שצריכים להתפרנס בכבוד, כולי תקווה שהפרסום הזה יביא להגשת ההמלצות והתנעת השינויים הנחוצים עוד לפני הבחירות", מסכמת ניר.

עוד כתבות

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

זה שיר פרידה / איור: תמיר שפר

ליאור טומשין, טור פרידה

400 פעם התפרסם הטור הזה מאז יצא לדרך. היום בפעם האחרונה ● ההתחלות הן מפחידות, הסופים הם עצובים, ומה שביניהם הוא החשוב. ומה שביניהם היה לי מדהים

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

וול סטריט / צילום: רויטרס

סין החריפה את מלחמת הסחר, טראמפ הפיל את וול סטריט; הנאסד"ק צנח ב-3%

החרפה במלחמת הסחר: סין הודיעה היום כי בכוונתה להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות, בסך 75 מיליארד דולר ● טראמפ הורה לחברות אמריקאיות למצוא אלטרנטיבות לפעילותן בסין ● יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל, אמר בכנס השנתי של הבנקים המרכזיים בג'קסון הול כי הפד יעשה כל שביכולתו כדי להמשיך במדיניות ההרחבה הכלכלית הנוכחית

הפגנת נוער למען האמזונס / צילום: תמר אברהם

נשיא ברזיל: "40 אנשים יכבו את האש? אין לנו משאבים. הכאוס הגיע"

האמזונס בוער ונשיא ברזיל ז'איר בולסונארו טוען שאין לממשלתו יכולת להילחם באש ● עשרות בני נוער מפגינים מול שגרירות ברזיל בארה"ב ● סערה ברשתות החברתיות: "כשכנסיית הנוטרדאם בפריז נשרפה נרשמה התגייסות עולמית חסרת תקדים להצלתה; כש"הריאות של כדור הארץ" בוערות, מנהיגי העולם שותקים"

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל / צילום: שלומי יוסף

מנכ"ל שופרסל על סרטון ההתעללות בעובד הרשת: "אירוע חמור מאין כמותו שסותר את כל הערכים שלנו"

ביממה האחרונה הופץ סרטון שבו עובד של הרשת מתעד עובד נוסף מתעלל בעובד בעל צרכים מיוחדים תוך שהוא קושר את ידיו באמצעות ניילון נצמד וחובט בו ● מנכ"ל שופרסל: "צפינו בסרטון מזעזע. האירוע החמור הזה הועבר לטיפולה של משטרת ישראל. העובדים שסרחו התנהגו בברוטליות וזומנו לשימוע לפני פיטורים"

אצטדיון בלומפילד ממערב. / צילום: איל יצהר

חצי מיליארד שקל בלי חניה: השכנים של בלומפילד המחודש מודאגים ויש להם סיבה טובה

השיפוצים נגמרו והשכנים חוששים מחזרת האוהדים שמצידם דואגים מהמחסור בחניות ● בעירייה מקווים שהחזון שלהם להניע אוהדים למגרש בתחבורת המונים יתממש ● האם השקעת העתק במגרש הנוצץ של ת"א מוצדקת

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"

אבו מאזן/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

ישראל העבירה היום לרשות הפלסטינית יותר מ-2 מיליארד שקל

זאת בעקבות סיכום עם הרשות שפותר חלק מהמשבר בגין חוק הקיזוז, שקבע כי ישראל תקזז מכספי המסים, שהיא גובה עבור הרשות, את המשכורות והמענקים שעוברים למשפחות מחבלים ● הכספים ישמשו לתשלום מלא של המשכורות ולהחזרת מקצת הקיצוץ במשכורות מהחודשים האחרונים

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס

מדד מנהלי הרכש בארה"ב נפל לשפל של עשור, והאינדיקטור שמזהיר מפני מיתון מופיע שוב

מדד מנהלי הרכש של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לציפיות לשפל שלא נראה מאז שנת 2009 ● התשואה על האג"ח האמריקאי ל-10 שנים משקפת תמורה נמוכה יותר מזו של האג"ח הקצרות, וזאת בפעם השלישית תוך שבוע

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות עספיים אחרים ובראש הראשונה עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות

תמונה של הרובוט לניקוי בריכות של חברת מיטרוניקס / צילום: יח"צ

מיטרוניקס צומחת, והמניה נושקת לשיא: יצרנית הרובוטים לניקוי בריכות מהקיבוץ שווה 2.8 מיליארד שקל

מיטרוניקס מציגה עלייה של 10% בהכנסות הרבעוניות, ל-308 מיליון שקל, ויציבות ברווח הנקי, שעמד על 59 מיליון שקל ● תחלק 48 מיליון שקל כדיבידנד לבעלי המניות

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

עטיפת הספר שירת הקוקיה

הספר שיעשה לכם צמרמורת באמצע החמסין

"שירת הקוקייה" אינו ספר פנטזיה קלאסי, אבל הוא יצליח לכשף את חובבי הז’אנר

סטנלי פישר / צילום: רויטרס

בצל החשש מהאטה עולמית: בכירי הבנקאים המרכזיים מתכנסים לדון ב'צעדים חסרי תקדים'

הפדרל ריזרב יקיים בסוף השבוע את הכנס השנתי שלו בג'קסון הול • עיני המשקיעים יהיו נשואות אל יו"ר הפד פאוול, שמנסה לשמור על עצמאותו מול טראמפ • בכנס יציגו כלכלנים בכירים בראשות סטנלי פישר הצעה לא שגרתית לבנקים מרכזיים • ההאטה העולמית והמדיניות המוניטרית יעמדו במוקד "ועידת הנגידים" של גלובס שתתקיים ב-1.9 בתל אביב בהשתתפות: נגיד בנק ישראל אמיר ירון, סטנלי פישר, קרנית פלוג ויעקב פרנקל

יאיר לפיד, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי

לא לדאוגוסט, יש מספיק פודקאסטים מרגיעים לשבת לכולם

החופש הגדול ממש לקראת סיומו, ויש מצב שהילדים כבר הוציאו אתכם מדעתכם ● הושיבו אותם על הספה, והאזינו יחדיו לפודקאסטים נהדרים מבית "גלובס" ● פודקאסט לשבת ● האזינו

אוריאל לין / צילום: תמר מצפי

העיקר הכוונה? לא בטוח: הצצה בחוק איסור אפליה חושפת את מטרתו האמיתית

עיון בהליך חקיקת "חוק איסור אפליה" משנת 2000 חושף את כוונת המחוקקים: לאפשר אירועי תרבות בהפרדה מגדרית עבור הציבור החרדי • ואיך דיוני הוועדה קשורים למחטף חוקי היסוד השנוי במחלוקת? התשובה המפתיעה והבעייתית בספרו של אוריאל לין

דודי רזניק/צילום: איל יצהר

קריסה בשוק האג"ח? "כדאי לנצל את הירידות החדות"

דודי רזניק מלאומי שוקי הון מצביע על כך שהמימוש החד שנרשם כעת בשוק האג"ח מגיע לאחר מהלך עליות יוצא דופן שלא נראה בשוק מזה זמן, מה שעשוי להוות הזדמנות ● "התנאים בשוק עדיין תומכים בשוק האג"ח הממשלתי; אם אג"ח ל-27 שנים נותן תשואה של 2.3%, זה לא רע בעולם של ריביות אפסיות", אמר רזניק