גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסטייק שעשה לבלדי את השנה: כך נשברו 4 שנות ה"נאחס" של שוק המזון הישראלי

השנה חל גידול של 4% בצריכה - גבוה ביותר מפי שניים מהגידול בשנת 2017 • תנובה והחברה המרכזית למשקאות קטנו ביחס למתחרות - לעומת שטראוס ואסם שגדלו • "גלובס" מנתח את המגמות הבולטות בשוק המזון ב-5 השנים האחרונות

מוצרי חלב / צילום: תמר מצפי
מוצרי חלב / צילום: תמר מצפי

שלושים ושבעה מיליארד, ארבע מאות שישים ושמונה שקלים - זהו המחיר שהציבור הישראלי שילם בשנת 2018 עבור כל מוצרי המזון והמשקאות שלו. על-פי עיבוד נתוני סטורנקסט שהגיע לידי "גלובס", בשנת 2018 חל גידול של 4% בצריכה ביחס לשנת 2017, שמשמעותו תוספת כספית למכירות של יותר מ-1.4 מיליארד שקל, הרבה יותר מפי שניים מהגידול שחל ב-2017 לעומת 2016. למעשה, הגידול ב-2018 הוא שינוי מגמה ביחס לשנים שקדמו לה והתאפיינו בגידול מתון בהרבה משנה לשנה. לשם השוואה, ב-2016, שהייתה שנה של קיפאון, נרשם גידול של 94 מיליון שקל בלבד ביחס לשנה שקדמה לה.

כך, מבדיקת "גלובס" עולה כי ב-4 השנים האחרונות, מאז סוף 2014 ועד סוף 2018, צמח היקף המכירות הכספיות של המזון והמשקאות בישראל ב-8%. נראה כי מדובר בגידול נאה, אלא שהמציאות שונה. אם נביא בחשבון שעל-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), אוכלוסיית ישראל צמחה מסוף 2014 עד סוף 2018 בכ-8.1%, מכ-8.297 מיליון ל-8.972 מיליון תושבים - הרי שריאלית הצמיחה של שוק המזון והמשקאות ב-2018 רק הביאה ליישור קו עם הגידול באוכלוסייה בתקופה זו. 

מכירות המזון והמשקאות

כלומר, הגידול של כ-4% לאחר צמיחה של פחות מ-2% ב-2017, וגידולים מתונים יותר בשנתיים שקדמו, מלמדים כי יש בסיס כלשהו לטענת ספקי המזון הגדולים בישראל בדבר סטגנציה בשוק, בעיקר במונחי מחיר. כפי שהוכחנו לא פעם ב"גלובס", מגמה זו באה לכדי סיום ב-2018: במהלך המחצית השנייה של שנה זו החלו יצרניות ויבואניות המזון לייקר את מוצריהן. מגמה זו צפויה להשפיע ביתר שאת ב-2019.

ואולם 2019 רק החלה, ולכן נתמקד הפעם במה שקרה בשנה החולפת, שהתאפיינה בגידול במכירות הכספיות של כל 10 ספקיות המזון הגדולות בישראל, אך עם ירידה בנתחי השוק היחסיים של יצרניות וספקיות המזון והמשקאות הגדולה בישראל, והרביעית בגודלה בישראל - תנובה והחברה המרכזית, בהתאמה. מנגד, שטראוס ואסם-נסטלה, הספקיות השנייה והשלישית בגודלן בשוק בהתאמה, המשיכו לצמוח על חשבון המתחרות הגדולות שלהן. בהקשר זה חשוב לזכור כי שטראוס היא החברה היחידה מבין 10 ספקיות המזון הגדולות שלא העלתה מחירים ב-2018, ואילו אסם נמנתה עם שורת החברות המייקרות, אך בשל הסערה הציבורית חזרה בה לפי שעה. 

נתחי השוק של ספקיות המזון

"נתחי השוק אינם חזות הכול"

בעוד שהשוק כולו צמח בשנה החולפת במונחי מכירות כספיות, הרי ש-2018 היא לא שנה הומוגנית: יש ספקיות שמסכמות אותה בחיוב, וישנן אלה שלא. ישנן ספקיות שמאז 2014 ועד היום קטנו במונחי נתח שוק ולא שינו מגמה, וישנן אחרות שהתכווצו ושבו לצמוח או שצמחו לכל אורך התקופה.

מי באלה ומי באלה? נתחיל מתנובה, יצרנית המזון הגדולה בישראל, ובפער ניכר מהבאה בתור. בשנת 2018 קטן נתח השוק של תנובה ב-1.9%. עיבוד נתוני "גלובס" לנתוני סטורנקסט מלמד כי ב-2014 אחזה תנובה בנתח שוק של 16.6%, לעומת 15.6% ב-2018. מדובר באובדן נתח שוק מצטבר של 6% בנתח השוק ביחס למה שהיה לה בסוף 2014. בקיץ 2017 הכריז מנכ"ל תנובה, אייל מליס, כי נתחי השוק אינם חזות הכול, וכי החברה תשים דגש על צמיחה במכירות הכספיות.

מסוף 2014 ועד סוף 2016 ירדה תנובה מדי שנה בהיקף המכירות הכספיות שלה; השנה הגרועה ביותר מבחינתה הייתה 2016. ב-2017 חל מפנה - תנובה הצליחה לרשום עלייה במכירות בפעם הראשונה, אך בכל זאת לא הצליחה להגיע להיקף המכירות של 2014. בשנת 2018 לראשונה תנובה כבר הגיעה ליעד שהציבה לעצמה וטיפסה למכירות של כ-5.85 מיליארד שקל, צמיחה של 2% ביחס לשנה שקדמה לה. עבור תנובה מדובר במכירות הכספיות הגבוהות מאז 2014.

עם זאת, הגידול הזה עדיין מבטא בעיקר את קצב הצמיחה באוכלוסייה ונובע גם מעליית מחירים שביצעה תנובה בקיץ האחרון (ונכנסה לתוקף אחרי החגים) וגם ממתן דגש על השקת מוצרי פרימיום במחירים גבוהים יותר, דוגמת סדרת המוצרים מועשרי החלבון של תנובה (במותג GO). תנובה עדיין ממתינה להכרעת בג"ץ בסוגיה של העלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים עקב הסירוב של שר האוצר לחתום על ייקור. אם בג"ץ אכן יחייב את שר האוצר לחתום על ייקור כזה, התוצאות של עליית המחירים יבואו לידי ביטוי במכירות שלה ב-2019.

שטראוס, ספקית המזון השנייה בגודלה בישראל, בניהולו של גיורא בר-דעה, שנכנס לתפקידו בשנה החולפת במקומו של גדי לסין שסיים את תפקידו מסיבות רפואיות, צמחה בנתח השוק שלה בשיעור של 1.6% ביחס ל-2017. בסיכום 2018 אחזה קבוצת שטראוס, שלה פעילות גלובלית משמעותית בנוסף לשוק הישראלי, בנתח שוק של 11.7% משוק המזון והמשקאות. בכך הצליחה שטראוס לחזור לנתח השוק שהיה לה בשנת 2014, אשר ירד משמעותית במהלך 2015, בתקופה שבה עוד הורגשו הדי "מחאת המילקי". באותה שנה שטראוס הייתה במגמת ירידה גם בהיקפי המכירות הכספיות שלה בשוק הישראלי, ששבו וצמחו ב-2016, ומאז היא נמצאת במגמת עלייה במכר, שהגיע להיקף המכירות הגבוה ביותר ב-5 השנים האחרונות, עם מכירות של 4.4 מיליארד שקל ב-2018.

מדובר בצמיחה של 5.7% במכירות הכספיות של החברה, כמעט פי שלושה מקצב הגידול של תנובה בשנה החולפת, ובשיעור צמיחה הגבוה במקצת מזה של יצרנית המזון השלישית בגודלה בישראל: קבוצת אסם-נסטלה, שבשנה החולפת ציינה חילופי מנכ"ל. בשנה האחרונה צמחו המכירות הכספיות של אסם בכ-184 מיליון שקל ביחס ל-2017. מדובר בהיקף השני בגודלו רק לזה של שטראוס, שמכירות המזון והמשקאות שלה בישראל צמחו ב-2018 ב-235 מיליון שקל, והוא אף גדול יותר מהגידול האבסולוטי במכירות של תנובה באותה שנה - כ-114 מיליון שקל.

למעשה, רק 3 היצרניות הגדולות בישראל רשמו תוספת מכירות כספיות בהיקף תלת ספרתי, במיליוני שקלים. כך או כך, בסיכומה של 2018, על-פי עיבוד "גלובס" לנתוני סטורנקסט, נאמד היקף המכירות השנתיות של אסם בכ-3.7 מיליארד שקל. סכום זה יהווה את הרף ההשוואתי של המנכ"ל החדש, אבי בן-אסאייג, שהחליף את איציק צאיג שניהל את החברה במשך 7 שנים.

חילופים בצמרת בחברה המרכזית

אחרי 3 הגדולות בשוק המזון והמשקאות בישראל, יש עוד 3 יצרניות ויבואניות מזון ומשקאות גדולות שמוכרות מדי שנה מוצרים בהיקף כספי של הרבה יותר ממיליארד שקל כל אחת. בראש ובראשונה מדובר ביצרנית הרביעית בגודלה בישראל, שהיא החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, שמחזיקה בין היתר בקוקה-קולה ישראל ובמחלבות טרה.

ב-2018 רשמה החברה גידול של 2.4% במכירות הכספיות שלה, שהסתכמו בכ-2.65 מיליארד שקל, אף שהחברה ירדה בנתח השוק היחסי שלה, ל-7.1%, בדומה לזה שהיה לה ב-2015. אגב, גם החברה המרכזית חוותה בשנה האחרונה חילופים בצמרת. הנשיא המיתולוגי רוני קוברובסקי עזב לאחר כ-4 עשורים בקבוצה והוחלף על-ידי יורם שגיא.

אחרי החברה המרכזית ניצבת יבואנית המזון יוניליוור, שרשמה בשנה החולפת מכירות בהיקף כספי של כ-1.48 מיליארד שקל, שמהווים 3.9% מסך מכירות המזון והמשקאות בשוק ב-2018. לצד מכירות המזון והמשקאות, ליוניליוור יש פעילות משמעותית מאוד עבורה של מכירות מוצרי טואלטיקה שאינן נכללות בחישוב הנוכחי. אגב, פעילות טואלטיקה משמעותית מאפיינת לא רק את יוניליוור, אלא גם ספקית מוצרי המזון השמינית בגודלה בישראל, דיפלומט, שמייבאת בין היתר את מוצרי הענקית הבינלאומית פרוקטר אנד גמבל; ואת הספקית ה-15 בגודלה בישראל בשוק המזון, שמייבאת בין היתר את מוצרי קולגייט ופלמוליב.

במרחק קטן במונחי מכירות כספיות מיוניליוור, נמצאת יצרנית המזון השישית בגודלה בישראל, חברת נטו, ללא שיקלול מכירות הבשר והדגים הטריים שלה. ללא המכירות המהותיות כנראה של מוצרי הבשר והדגים, רשמה נטו בשנה החולפת מכירות של קצת יותר מ-1.4 מיליארד שקל. ב-2018 אחזה נטו בנתח שוק של 3.8%, ירידה של 2.3% לעומת השנה שקדמה לה.

את העשירייה הראשונה בשוק המזון והמשקאות סוגרות 4 חברות שרק אחת מהן רשמה בשנה החולפת גידול בנתח השוק שלה. מדובר בטמפו (שאוחזת בנתח שוק של 2.2%), בדיפלומט (שנתח השוק שלה גדל ב-2018 לכ-2%), ביפאורה-תבורי (עם נתח של 2% גם כן), וביבואנית הממתקים ליימן שליסל (עם נתח שוק של 1.4%).

עוד עולה מנתוני סטורנקסט כי ב-2018, כמו בשנה שקדמה לה, 5 ספקים נוספים אוחזים בנתח שוק של לפחות אחוז כל אחד, ובהם זוגלובק, מאפיית אנג'ל, סוגת (שרשמה ירידה של 4.4% או של 19 מיליון שקל במכירותיה הכספיות ב-2018 משום שביצעה מספר העלאות מחירים במהלך השנה החולפת) ושסטוביץ. אגב, המחלבה הרביעית בגודלה בישראל, מחלבות גד, היא ספקית המזון ה-16 בגודלה בשוק, עם צמיחה במכירות הכספיות של כמעט 10%, שהסתכמו בקצת פחות מ-350 מיליון שקל, בדומה למכירות של היבואנית ויסוצקי, הצמודה לה.

נקודה מעניינת נוספת היא ההצלחה "המפתיעה" של 2018: בלדי, שמכרה בשנה החולפת בכ-285 מיליון שקל - זינוק של כמעט 50% ביחס ל-2017. בלדי זיהתה הזדמנות ויצרה סגמנט חדש בשוק עם ה"מינוט סטייק", שהתווסף למוצרי הבשר, הדגים והירקות שהיא כבר מכרה. כך, בסוף 2018 כבר אוחזת בלדי בנתח שוק של 0.8%, לאחר שב-2014 היא כלל לא נכללה בדירוג ספקי המזון הגדולים של סטורנקסט.

עוד כתבות

עופר נמרודי ומלון רימונים אילת של מלונות הכשרה / צילומים: ורדי כהנא, יח"צ

המוסדיים מתנגדים להטבת הענק למשפחת נמרודי ואסיפה לביטול מניות היסוד בהכשרת הישוב נדחתה

שני הגופים הגדולים בחברת הנדל"ן, קבוצות הביטוח הפניקס ומנורה, מתנגדים למתווה שבו יוקצו למשפחה כתבי אופציה בלתי סחירים למניות החברה - שנועדו לשמר את שליטתה - במחיר מימוש שישקף הנחה של 16.5% ● ביטול מניות היסוד יאפשר להכשרה להנפיק מניות חדשות בבורסה

שי באב"ד/ תצלום: ליאור מזרחי

מנכ"ל האוצר: "האגו זו המחלה הישראלית ובמגזר הממשלתי זה מגיע לרמות מטורפות"

במסגרת הרצאה על איך מקדמים רפורמות מתח מנכ"ל האוצר שי באב"ד ביקורת נוקבת על המגזר הציבורי ● "לצערי אין בממשלה אחריותיות. אם אתה טוב אתה לא מתוגמל בשום דבר. אם אתה רע אף אחד לא יודע. אם לא כתבו עליך כלום בדוח המבקר ולא הגעת ל-433 – אז אתה מצויין"

אורסולה פון דר ליין, נשיאת הנציבות של האיחוד האירופי / צילום: וינסנט קסלר, רויטרס

פון דר-ליין נבחרה לנשיאת הנציבות האירופית; מבטיחה "ניו דיל ירוק" לאירופה

הפרלמנט האירופי הצביע ברוב של 383 חברי פרלמנט (מתוך 747 חברים) בעד המינוי ● פון דר-ליין (60) היא הנשיאה הראשונה של הנציבות המגיעה מגרמניה, הכלכלה הגדולה ביותר באיחוד, מזה יותר מ-50 שנה ● היא צפויה להחליף בתפקיד את ז'אן-קלוד יונקר מלוקסמבורג ב-1 בנובמבר

מה אפשר לקנות ב- 2.1 מיליון שקל / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.1 מיליון שקל במרכז הארץ?

דירת 3 חדרים ברמת גן, דירת 4 חדרים בהוד השרון, בקריית אונו או בבני ברק

אייל לפידות / צילום ארכיון: יוסי כהן

הנזק שגורם אייל לפידות לנורמות בשוק ההון הישראלי

חבילת השכר העצומה שקיבל אייל לפידות בשיכון ובינוי – יותר מ-100 מיליון שקל בחמש שנים - הגבירה את תחושת התיאבון אצל מנהלים רבים במשק ● זהו נזק עצום הנובע משרשור של חוסר פרופורציה שנולד ממקרה אחד חריג ● אבל לפידות בסך הכול ביקש וקיבל את מה שרצה, והאצבע המאשימה צריכה להיות מופנית אל המאשרים ● דעה

סניף של בנק אוף אמריקה / צילום: בריין סניידר, רויטרס

בנק אוף אמריקה היכה את תחזית הרווח; הליש"ט בשפל של שנתיים מול הדולר

אחרי פרסום תוצאות הבנקים אתמול בארה"ב, בנק אוף אמריקה משלים את הפאזל והיכה את תחזית הרווח למניה ברבעון השני ● מדד המחירים בגוש האירו עלה ב-0.2% ביוני ● הערב חברת השבבים AMD תפרסם דוחות לרבעון השני

שלי יחימוביץ / צלם: רויטרס

שנת השפל של המגדר בפוליטיקה הישראלית: לאן נעלמות הח"כיות?

בעוד במדינות דמוקרטיות רבות מציפות מועמדות מגוונות את שדרת ההנהגה נדמה שישראל צועדת לאחור ● האם חווינו עשור של פריחה זמנית ושגשוג בייצוג הנשי, שיא הנמצא מאחורינו ולא יחזור? ● פרשנות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

היקום ההפוך שמנחה את המשקיעים: זו התעסוקה, לא הריבית

למרות נתונים כלכליים מעודדים בארה"ב, כמו דוח התעסוקה שהתפרסם בסוף השבוע, המשקיעים בוחרים להמשיך להתייחס לשאלה אחת בלבד, שנראה כי כבר אבד עליה הכלח - האם הריבית תרד או תעלה, ובאיזה שיעור

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

רשות שדות התעופה מזהירה: השרב הכבד יעכב את לו"ז ההמראות

מחר צפוי לשרור שרב כבד ורשות שדות התעופה פירסמה הודעה בקרב חברות התעופה שמזהירה על עיכובים בהמראות בגלל תנאי מזג האוויר

אליעזר פישמן / צלם: איל יצהר

הרחק מהעין הציבורית, עם הרבה תן וקח: מתן האשראי לאליעזר פישמן שייך לעולם של פעם

הגילויים החדשים בנוגע לאשראי הבנקאי שניתן לאליעזר פישמן לכאורה מצדיקים את הצורך בוועדת כבל, אך במידה רבה מדובר על העולם של פעם, אז תיק האשראי הבנקאי התנהל במחשכים, הרחק מהעין הציבורית ● פרשנות

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה באירוע עושים שוק \ צילום: איל יצהר

רשות ניירות ערך רוצה להנגיש את ההשקעה בקרנות הגידור לציבור דרך קרן נאמנות ייעודית חדשה

הרשות "שוקלת לאפשר הצעה לציבור של קרן נאמנות אלטרנטיבית מסוג 'קרן גידור בנאמנות'" ● "במהלך השנים האחרונות חלה התפתחות מואצת בתעשיית הקרנות האלטרנטיביות"

אורי לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

מגבלת שכר הבכירים קוסמטית ולא מבריחה מועמדים

מועמדים פנימיים וחיצוניים, מנהלים מיומנים יותר או פחות, ידעו חד-משמעית מה יהיה שכרם אם יתמנו לתפקיד המנכ"ל בהפועלים ודיסקונט ● האיומים והאזהרות שמגבלת השכר בפיננסים תבריח מועמדים טובים התבדו ● פרשנות

האסטרונאוט באז אולדרין מהלך על אדמת הירח, 1969 / צילום: רויטרס

אפולו 11 מציינת 50 שנה: כל מה שצריך לדעת על החללית ששינתה את פני ההיסטוריה

התקציב של הפרויקט, שכר האסטרונאוטים, צופי הטלוויזיה, המדינות שבמרוץ, וכל שוברי הקופות הקולנועיים שמאחורי משימת החלל האמריקאית "אפולו 11", שמציינת יובל להמראתה

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות בבורסה בת"א: מניית דלק צונחת ביותר מ-5%

המדדים המובילים מאבדים כ-0.6% ● פרשמרקט עולה בעקבות העסקה לרכישת סופר דוש ● טבע מאבדת 3.5%, רציו יורדת 4%, פרידו מאבדת כ-2% ● מדד ת"א נפט גז מאבד 2%

דורון גרסטלר, מנכ"ל פריון / צילום: תמר מצפי

מניית פריון זינקה ב-46% במשך שישה ימי מסחר בנאסד"ק

נכון להיום שווי השוק של פריון מגיע ל-106 מיליון דולר, עלייה של 64% מתחילת השנה הנוכחית ● עדיין מדובר על ירידה של כ-90% בהשוואה לשיא אליו הגיעה במאי 2013

אברהם ביגר/ צילום: תמר מצפי

המאבק בפז: אנטרופי נגד הצעת היו"ר אברהם ביגר למנוע החלפת מחצית מהדירקטוריון

בכך, מצדדת חברת הייעוץ בעמדת מיעוט שהציגו הדירקטורים החיצוניים של פז, לפיה שינויים דחופים בתקנון פוגעים בממשל התאגידי של החברה ● עם זאת, באנטרופי מציינים כי "נדרש להביא בחשבון את רצון היו"ר החדש ביצירת רצף כהונה של דירקטורים ותיקים"

פרופיל הפייסבוק של מארק צוקרברג / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בדקתם איך אתם נראים כזקנים? לכו תדעו לאן המידע שלכם הגיע

תנאי השימוש של האפליקציה מאפשרים להשתמש בתמונות שמשתמשים מעלים לאפליקציה ● מאחורי האפליקציה עומדת חברה רוסית, שכבר פיתחה אפליקציות דומות בעבר

איציק תשובה   / צילום: איל יצהר

קבוצת יזמים רכשה מגרש בהרצליה פיתוח בשווי 380 מיליון שקל

קבוצת איציק תשובה, טריגו, פרשקובסקי ומולטילנד, תרכוש את המגרש המיועד לפארק תעסוקה ומסחר בצמוד לקמפוס מייקרוסופט שבבנייה, לאחר שזכתה בהתמחרות לרכישת המגרש במסגרת הליך פירוק שיתוף

הרובוט "יגאל"/ צילום: Trax

הכירו את "יגאל": הרובוט החדש של שופרסל שיעזור לרשת לסדר את המדפים

רשת הקמעונאות הגדולה בישראל משתפת פעולה עם הסטארט-אפ טראקס, ותכניס לסניפיה רובוטים שיעקבו בזמן אמת אחר המלאי, במקביל למערכת חכמה של מצלמות שפריסתן תגדל ל-15 סניפים במקום שלושה כיום ● עלות כל רובוט נאמדת בכ-20 אלף דולר, ובחברה מעריכים כי המהלך ישפר בכ-5% את זמינות המוצרים

יוסי לוי / צילום: איל יצהר

לאחר שהמניה הכפילה את שווייה בשנה: אינטרגאמא מוכרת למור השקעות 6% מההון

בית ההשקעות ישקיע כ-9 מיליון שקל במניות רדומות ובאופציות למניות רדומות של חברת ההחזקות, ויהפוך לבעל עניין בה ● העסקה נעשית לפי מחיר מניה הקרוב ל-68 שקל – נמוך בכ-12% משווי המניה היום