גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העדות חשפה סיפור מתח: הדלפה מרונאל פישר, שוחד של אלפי שקלים ובריחה דרמטית מהשוטרים למלון בת"א

אילון מכלוף העיד כי עו"ד רונאל פישר ייצג אותו בהליכים בינו לבין המשרד להגנת הסביבה בקשר למטמנת האשפה שבבעלותו, זאת בזמן שהתנהלה נגד מכלוף גם חקירה סמויה ● לדבריו, הוא העביר לפישר אלפי שקלים במזומן, וזה גילה לו בתמורה את מועד מעצרו המתוכנן: "אני מבין שיש משהו לא בסדר, אבל אני לא חושד ברונאל. סמכתי עליו כמו על אשתי"

רונאל פישר / צילום: רפי קוץ
רונאל פישר / צילום: רפי קוץ

"אני מבין שיש משהו לא בסדר, אבל אני לא חושד ברונאל (פישר). חייתי בתפיסה שיש לי עורך-דין שדואג לי" - כך העיד אילון מכלוף, אחד מעדי המדינה במשפטו של עו"ד רונאל פישר במסגרת שלב ההוכחות.

פישר מואשם שסחר ועשה שימוש במידע סודי מחקירות משטרתיות שהתקיימו ביחידה להב 433 עבור לקוחותיו. את המידע השיג פישר באמצעות רפ"ק ערן מלכה, מי שהיה קצין משטרה ביחידה. מלכה הפך גם הוא לעד מדינה בפרשה ונגזרו עליו, במסגרת הסדר טיעון, 7 שנות מאסר בגין המידע שהעביר לפישר בתמורה לשוחד ובגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

במסגרת הפרשייה הנוגעת למכלוף, חשוד פישר בתיווך לשוחד, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים. מכלוף, על-פי כתב האישום ולפי עדותו, שילם לפישר 5,000 שקל תמורת מידע שקיבל ממנו בנוגע למועד מעצרו הצפוי. הודות למידע הצליח מכלוף להתחמק ממעצרו.

מכלוף, בעליה של מטמנת פסולת באשקלון, העיד כי פישר ייצג אותו בהליכים שהתנהלו בינו לבין המשרד להגנת הסביבה בקשר לטענות על הפרות שביצעה לכאורה המטמנה שבבעלותו. בנוסף, נגד מכלוף התנהלה חקירה סמויה ביחידת להב 433. סנ"צ לימור חקק-קריספין, לשעבר חוקרת בכירה ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) של המשטרה שהעידה גם היא במשפט פישר לפני כשבוע וחצי, הייתה זו שניהלה את חקירתו של אילון מכלוף באותם ימים. לפי עדותה, שמו של מכלוף עלה במסגרת חקירה שנערכה לארגון הפשע של שלום דומרני.

סכומי השוחד ששולמו לרונאל

"אמרתי שאני חולה"

לפי כתב האישום, מלכה, שלא היה מעורב בחקירה של מכלוף, הדליף לפישר את מועד מעצרו של מכלוף ומועד מעבר החקירה הסמויה נגדו לשלב הגלוי. פישר, לפי עדותו של מכלוף, הזמין אותו למשרדו ומסר לו כי ישנו גורם משטרתי מיחידת להב שבתמורה להעברת כסף לידיו ימסור מידע בעניין תיקי החקירה נגד מכלוף. כל זאת - בטרם מועד ה"פרוץ" (המעבר לחלק הגלוי) של החקירה.

מכלוף העיד כי העביר לפישר 5,000 שקל במזומן ("כל הכסף שהיה עליי באותו רגע"), ובעקבות כך גילה פישר למכלוף את מועד מעצרו המתוכנן וסיפר לו מי עוד אמור להיעצר יחד עמו, בהם גם גורמים מעיריית אשקלון ומהמשרד להגנת הסביבה.

ביום מעצרו המתוכנן של מכלוף הגיעו כוחות המשטרה לביתו של מכלוף באשקלון ולא מצאו אותו. על-פי עדותו, מכלוף שהה באותה העת במלון "רויאל ביץ'" בתל-אביב. לדברי חקק-קריספין, "מבחינתנו היה מדובר באירוע חריג ודרמטי, שכן פעולות החקירה חייבו מעצר וחקירה באותו היום... זה ישר העלה חשש לשיבוש ולהעלמות ראיות".

לפי עדותו של מכלוף, לקראת הצהריים של יום המעצר המתוכנן הוא שוחח עם פישר בטלפון וסיפר לו כי חוקרי המשטרה הגיעו לביתו. בתגובה, לפי עדותו, הורה לו פישר שלא לעזוב את המלון, למרות זאת כעבור מספר דקות החליט מכלוף לחזור לאשקלון - שם נעצר.

מכלוף ציין בעדותו כי הפעם הראשונה שידע כי להב 433 חוקרת חשדות נגדו בגין שוחד הייתה בעקבות מידע שמסר לו פישר. בתגובה, הציגה ההגנה למכלוף מזכר של המשטרה המתעדת שיחת טלפון שנעשתה אליו שבמסגרתה הוא התבקש להגיע לחקירה בלהב, כחודש לפני יום מעצרו המתוכנן. הסנגור, עו"ד עמית בר שאל: "אז חודש לפני המעצר שלך, אתה יודע שלהב מחפשים אותך"; ומכלוף השיב: "פישר אמר לי להגיד שאני חולה, וזה באמת מה שאמרתי. לא הגעתי לחקירה, ולא באו לעצור אותי מהבית. לכן, לא ייחסתי לזה כל חשיבות".

 פרשיית מכלוף

קשירת קשר להפללה

בעדותו הראשית סיפר מכלוף כי הוא יצר קשר עם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מספר ימים לאחר שנחשף כי פישר לקח כסף מאלון חסן, לשעבר יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד ומי שחשף את פרשת פישר. הקשר עם מח"ש יצר מכלוף באמצעות עו"ד בני כץ, לפי המלצתו של חסן, שכץ הוא גם עורך-דינו. (כץ מייצג עד מדינה נוסף בתיק, ששון חי, שהגיש לאחרונה תביעה אזרחית נגד פישר).

לדברי מכלוף, הוא חתם על הסכם עד מדינה עם מח"ש, והובטח לו כי תמורת עדותו יקבל חסינות מהעמדה לדין בגין שיבוש הליכי חקירה ומתן שוחד לפישר. עם זאת, לטענת באי-כוחו של פישר, עוה"ד עמית בר ואלי פרי, הובטח למכלוף הרבה מעבר לכך. לדבריהם, גם סגירת יתר תיקי החקירה נגד מכלוף, בין היתר בגין שוחד, נולדה הודות להסכמתו להעיד נגד פישר.

ההבדל בין גרסתו של מכלוף לגרסת באי-כוחו של פישר נובע בעיקר מהעובדה שהסכם עד המדינה עם מכלוף, לטענת התביעה, לא נעשה בכתב. זאת, אגב, בניגוד לנוהלי הפרקליטות. בזמן עדותו הקודמת, טען מכלוף שההסכם דווקא כן תועד בכתב, להפתעתם הרבה של התביעה, ההגנה והשופט משה סובל, אך לא הצליח לאתר העתק מהסכם זה.

לטענת בא-כוחו של פישר, עו"ד בר, חסן, מכלוף ועו"ד כץ "קשרו קשר כדי להפליל את פישר. יש ביניהם תכתובות בנוגע לכך". בהקשר זה, הציגו עורכי-דינו של פישר מסמך שנכתב במח"ש, ובו נכתב כי מכלוף היה חייב כספים לחסן, ולכן הרגיש מחויב לסייע לחסן להפיל את פישר. כשהוטח בו המסמך האמור, אמר מכלוף: "כל אחד יכול לכתוב כל דבר. זה לא נכון". עם זאת, מכלוף אישר כי הוא הפך לעד מדינה רק לאחר שעו"ד כץ הסביר לו כי אם לא יעשה כן, צפוי להיות מוגש נגדו כתב אישום בגין בריחה ממעצר. 

"ככה נפל לי האסימון"

עוד טען מכלוף בעדותו, כי ההליכים נגדו מצד המשטרה היו תולדה של מידע שהעביר פישר למלכה על-מנת לקבל ממנו שכר-טרחה. לדבריו, כל החקירות שנוהלו נגדו אחרי ששכר את שירותיו של פישר נולדו, מכיוון שפישר "תפר" לו תיק על לא עוול בכפו.

מכלוף סיפר כי בשלב מסוים "אני מנסה להבין מי משחק מאחורי הקלעים. אני עוד לא חושד ברונאל (פישר), אבל אני מאוד מופתע שהמשטרה ממשיכה לחקור אותי, כי אני יודע שאין שום דבר". לדבריו, "דיברתי עם פישר על אדם מסוים, פתאום השם שלו עולה גם בחקירה. אבל גם אז לא קישרתי - עדיין חייתי בתפיסה שיש לי עו"ד שדואג לי, אני מבין שיש משהו לא בסדר, אבל אני לא חושד ברונאל". בנקודה זו שאל הסנגור, עו"ד בר: "ואז עוברים כמה חודשים, אתה פוגש את חסן, ורק אז נופל לך האסימון?"; ומכלוף השיב: "נכון, ככה נפל לי האסימון".

נוכח העובדה כי מכלוף נהג להקליט ולצלם חלק משיחותיו ופגישותיו, תהה באוזניו עו"ד בר מדוע הוא לא הקליט גם את פישר לאחר שהחל לחשוד בו. מכלוף השיב לעו"ד בר: "סמכתי עליו כמו על אשתי. אני מקליט שיחות רק עם מי שלדעתי מתנכל לי". 

*** חזקת החפות: רונאל פישר הוא בגדר נאשם בלבד. הוא לא הורשע בכל עבירה, ועל כן זכאי ליהנות מחזקת החפות.

המבוכה של ההגנה: כך מוטט אלון חסן תזה של סנגורי פישר

באי-כוחו של רונאל פישר ביקשו להראות כי עד המדינה, אילון מכלוף, תלוי כלכלית באלון חסן ולכן מגבה את גרסתו נגד פישר. באי-כוחו של פישר ניסו, ללא הועיל, להקים לתחייה חלק מהעניינים שהופיעו בכתב האישום נגד חסן בעניין פעילותו בנמל כיו"ר ועד העובדים. נזכיר, כי לפני תשעה חודשים זוכה חסן זיכוי מלא מכל האישומים נגדו - שלפיהם הוא ניצל את כוחו בנמל על-מנת לקדם אינטרסים כלכליים שלו ושל מקורביו (ערעורה החלקי של הפרקליטות אמור להידון בעליון בתחילת החוגש הבא).

הסנגור, עו"ד עמית בר, ביקש ממכלוף: "ספר לי על הקשרים הכלכליים שלך עם חסן", כשחסן עצמו יושב באולם ומאזין לעדותו של מכלוף; ומכלוף השיב: "משהו מאוד מינורי, הייתה לחסן חברת הובלות והשתמשתי בשירותיה". מכלוף נשאל אם הוא "קיבלת פסולת מנמל אשדוד?", והוא השיב: "לא, רק מחברת שמן שהשכירה שם מקום"; הסנגור המשיך: "חסן עזר לך פעם בהקשרים האלה?"; ומכלוף השיב: "לא הגעתי לשמן דרך חסן. נתתי להם הצעה וקיבלו אותה".

עו"ד בר הקשה: "מעניין שכל החברות שקשורות לחסן והופיעו בכתב האישום נגדו, שימשו בתור עדי הגנה בכתב האישום שהוגש נגדך ונגד החברה שלך על-ידי המשרד להגנת הסביבה"; ומכלוף השיב: "אז מה? זה מוכיח משהו?"

"זה ממש לא אני"

לאחר מכן, השמיעה ההגנה למכלוף האזנת סתר שבוצעה לו בזמן שנוהלה נגדו חקירה סמויה. בשיחה נשמע מכלוף מתלונן בפני האדם עמו הוא מדבר כי הפסולת מהנמל לא פונתה למטמנה שבבעלותו, והדובר השני נשמע כמי שבטיח למהר ולבדוק את העניין.

"אני אומר לך שהאדם עמו אתה מדבר בשיחה זו הוא חסן", טען עו"ד בר בפני מכלוף, לאחר שזה לא זיהה את הדובר. בכך, קיוו ככל הנראה באי-כוחו של פישר "להרוג" שני ציפורים במכה אחת - גם להראות שמכלוף היה תלוי כלכלית בחסן וגם לפגוע בחסן עצמו, שהעיד במסגרת משפטו כי לא סייע למקורביו לקדם את ענייניהם הכלכליים בנמל.

"זה לא חסן", אמר מכלוף אחרי פעם נוספת שהושמעה לו השיחה, כשגם חסן הגיב ממקום מושבו באולם "זה ממש לא אני"; הסנגור תהה: "אם זה לא אלון חסן, אז מי זה?"; ומכלוף השיב: "לא יודע. אני לא חושב שזה חסן"; בתגובה אמר הסנגור כי ההגנה תשלח את ההקלטה למומחה קול.

או אז, קם חסן ממקום מושבו והסתכל על מספר הטלפון שהופיע בראש תמלול השיחה שהושמעה באולם. הוא הקליד את מספר הטלפון במכשירו הנייד, וזיהה את הדובר שעמו שוחח מכלוף. במקביל, גם מכלוף הכניס את מספר הטלפון לאפליקציה לזיהוי מספרים שבטלפון הנייד שלו, וזיהה גם הוא את הדובר. "זה מספר של 'מאכער' מאשקלון, שמתעסק בבנייה... אני עכשיו נזכר", העיד מכלוף. "הוא אמר לי שחבר שלו בנמל מפרק רציף ישן. סגרתי איתו שאנחנו ניקח את הפסולת משם. בסוף פיניתי רק חלק מהכמות הזאת, וכשהייתי בפגישה בנמל ראיתי שמישהו אחר מפנה לו את הפסולת".

בתגובה לדברים אמר חסן לשופט בתום הדיון: "אם אני לא פה ועומד על המשמר, קושרים אותי למשהו שלא עשיתי ולא נוגע אליי בכלל".

עוד כתבות

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

משק עזר במושב קדרון נמכר  ב–6.35 מיליון שקל / צילום: יח"צ

בכמה נמכר משק עזר במושב קדרון סמוך לרחובות?

כמה עלה בית בן 6 חדרים במפלס אחד על שטח של 2.38 דונם? ● ועוד נכסים שנמכרו והושכרו לאחרונה

חברות פרויקט הדירקטוריות התאגידיות (CWDI) הבינלאומי פותחות את המסחר  בבורסה במדרידתת ייצוג עולמי / צילום: רויטרס

בבנקים, בקופות החולים ובהייטק: באיזה ענף יש הכי מעט נשים בדירקטוריונים?

נשים בדירקטוריון מעמיקות יותר, מנוסות ומאזנות את תאוות הסיכון של עמיתיהן הגברים ● שורה של מחקרים מצביעים כבר שנים על התועלת, אז למה הייצוג עדיין חסר

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

מתקן ההתפלה פלמחים / צילום: שלומי יוסף

חריגות במים: המשטרה פתחה בחקירה נגד מפעילת מתקן ההתפלה בפלמחים

"גלובס" חשף חריגות במים במתקן ההתפלה שורק • אלא שהפארסה לא נגמרת כאן ● ל"גלובס" נודע כי דיווחים כוזבים אודות בדיקות המעבדה במתקן ההתפלה של פלמחים עומדים כעת בלב חקירת משטרה • איך בשניים מחמשת מתקני ההתפלה בארץ התגלו חריגות ומשרד האנרגיה שותק?

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

 ג'יי קלייטון, יו"ר ה SEC  / צילום: רויטרס Brendan McDermid

סטארט-אפ הבלוקצ'יין הישראלי אניגמה נקנס בחצי מיליון דולר ויחזיר כסף למשקיעי ה-ICO

החברה הישראלית-אמריקאית, בהובלת המייסד גיא זיסקינד, גייסה ממשקיעים 45 מיליון דולר בהנפקת מטבע דיגיטלי ב-2017 ● בהתאם לדרישת ה-SEC, מטבעות הקריפטו של אניגמה יירשמו כניירות ערך והחברה תשיב כספים למשקיעים שהשתתפו ב-ICO

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

אחרי הפיגוע הרצחני, בגרמניה מאשימים את הימין הקיצוני ב"הרעלת האווירה"

הרוצח פתח בירי בבר, נסע לבר אחר שבו רצח ארבעה בני אדם, ואז המשיך לדירתו, שם רצח את אמו והתאבד ● פוליטיקאים מאשימים את "אלטרנטיבה לגרמניה" ביצירת אווירה המכשירה מעשי טרור מסוג זה

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

וול סטריט / צילום: רויטרס

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

האישה היחידה בחדר / צילום: יעל שינקר, גלובס

140 חברות ישראליות, רק 24% נשים בדירקטוריונים: הרשימה המלאה

מה משותף לצ'ק פוינט, בזן, הבנק הבינלאומי, שיכון ובינוי וסלקום? בדירקטוריון שלהן יושבת אישה אחת בלבד ● "גלובס" יצא למסע בעקבות ייצוג הנשים בדירקטוריונים וחזר עם ממצאים מדאיגים ● מהחברות הסבירות ועד המביכות - הנה הרשימה המלאה

תצוגת אופנה של ויקטוריה'ס סיקרט / צילום: Lionel Hahn, רויטרס

Sycamore Partners תרכוש את השליטה בוויקטוריה'ס סיקרט בכ-1.1 מיליארד דולר

Sycamore Partners תחזיק ב-55% ממניות החברה, ואילו בעלת השליטה כעת, L Brands, תישאר עם 45%

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, החברה עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה