גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מרצ הוכיחה שגם מהספסל האחורי ניתן להוביל שינוי חברתי

מרצ פרסמה מצע ארוך ומקיף, 81 עמודים, שעיקרו הנהגת מדינת רווחה והעלאת מסים לעשירים ● למרות העובדה שרוב הסעיפים נותרו על הנייר, במרצ יכולים לזקוף לזכותם, ובעיקר לח”כ אילן גילאון, את העלאת קצבאות הנכים ● "גלובס" בודק מצעים מול ביצועים

תמר זנדברג / צילום: ענבל מרמרי
תמר זנדברג / צילום: ענבל מרמרי

רבות המפלגות בישראל שמסתפקות במצע בן עמוד אחד או שניים, אם בכלל. אחת המפלגות שכן מפרסמות מצע היא מרצ, "השמאל של ישראל" כהגדרתה. היא זוכה ללא ספק, ובפער ניכר, בתואר המצע המושקע והמפורט ביותר, כך ב-2015 וכך גם כיום. המצע בן 81 העמודים מקיף את כל תחומי החיים שבהם מעורבות ממשלתית. לו היה מיושם במלואו, אין ספק שמדובר היה באוטופיה סוציאל-דמוקרטית בסגנון סקנדינבי. למרות העובדה שמרצ כבר התרגלה לספסלי האופוזיציה בשנים האחרונות, היא לא מוותרת על גיבוש עמדה מעמיקה בכל נושא ונושא.

הפרק הכלכלי במצע מעיד כי החלק ה"מפ"מי" של המפלגה גובר בנוקאאוט על החלק הליברל-כלכלי של "רץ" ההיסטורית, וקצת מתעלם מהרקע הסוציו-אקונומי של המעמד הבינוני - גבוה שאליו משתייכים הרוב המכריע של מצביעי המפלגה.

בעיה אחרת שככל הנראה מזינה את האופטימיות, שלא לומר ההטיה לאידאליזציה של המצע של מרצ, היא העובדה שכמעט ואין לה סיכוי להיכנס לקואליציה. גם אם מועמד של המרכז עשוי לזכות במנדט להקים ממשלה, אין כמעט תרחיש שבו מרצ המהווה סדין אדום עבור מפלגות הימין והחרדים, תהיה חלק מהפאזל הקואליציוני. כלומר, כשאתה משוחרר מכבלי האפשרות שחזונך יתממש, יש אפשרות להתפרע.

האם הן עמדו במילתן מרצ

ההישג הגדול: קצבאות הנכים

חרף הישיבה באופוזיציה, ניתן למצוא במצעה של מרצ כמה וכמה סעיפים שיושמו במלואם או בחלקם, גם אם לא ביוזמת או השתתפות חברי המפלגה, אלא בשל דרישות של מפלגות קואליציוניות. ואולם ההישג המרכזי שיכולים להתגאות בו במרצ הוא העלאת קצבאות הנכות, מהלך שהוביל חה"כ אילן גילאון.

מרצ, ובעיקר גילאון, סייעו למאבקי הנכים להגדלת קצבת הנכות וקצבאות השירותים לנכים. גילאון הגיש הצעת חוק להעלאת הקצבאות והצמדתן לשכר המינימום, כפי שכתוב במצע. במפתיע הוא הצליח להעבירה בקריאה טרומית, ואחר כך גייס תמיכה של ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית, ובהם דוד אמסלם ודוד ביטן (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי).

בפועל לא הייתה הצמדה לשכר המינימום, אך הושגה בסופו של דבר עליה של 50% בקצבה, עד לגובה של 3,700 שקל בשלוש פעימות. 1,600 שקל או כמעט 30% פחות משכר המינימום. ובכל זאת, הישג מרשים שעלותו 4.2 מיליארד שקלים למדינה.

מדיניות המס לא שונתה

סעיף מרכזי במצע מרצ הוא אימוץ יעד הפחתה ממשלתי של מדד ג'יני הבוחן פערי שכר, הקטנת הפערים והקטנת שיעור העוני. לפי דוח העוני של המוסד לביטוח לאומי זו השנה השמינית שבה נמדדת ירידה בשיעורי העוני, 0.5% בממוצע בכל שנה. וכך במדד ג'יני לאי-שוויון נרשמת גם כן ירידה שנתית קבועה ממוצעת של 1.2% בשנה. האם זה בזכות המלצות כלכליות של מצע מרצ? לא ממש.

מרצ קראה לשינוי במדיניות המיסים להפחתת אי השוויון. בין השאר המצע דורש הצבת מדרגת מס בגובה של 55% למשתכרים מעל 60 אלף ₪ בחודש, מיסוי רווחי הון, הטלת מס ירושה, הגדלת מס החברות ל-30% לחברות בינוניות וגדולות, הגדלת המס על הרווחים הכלואים ועוד. שום שינוי מאלה שהוצעו לא קרה בפועל.

בתחום התעסוקה מצע מרצ דרש את הפסקת שיטת העסקת עובדי קבלן בשירות הציבורי, העדפה במכרזים של חברות המעסיקות עובדים קבועים והענקת תנאים סוציאליים מועדפים לעובדים על בסיס שכר שעתי. העלאת השכר החודשי והשעתי שהנהיגה הממשלה עונה חלקית על דרישות מצע מרצ, וכך גם העברה של מקצת עובדי הקבלן בשירות הציבורי (בעיקר בבתי חולים) להעסקה ישירה. בסך הכול, שיעור עובדי הקבלן במגזר הציבורי ירד ב-15%, בעקבות הסכם בין שר האוצר משה כחלון ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מיולי 2015.

בד בבד, שופרו התנאים הסוציאליים לכ-7000 עובדים סוציאליים ועוד 2,300 מורים המועסקים על ידי עמותות הנותנות שירות למדינה. גילאון היה שותף גם כאן לגיבוש ההסכמות, יחד עם שר הרווחה חיים כץ.

הכסף לערבים - לא בזכות מרצ

מרצ הדגישה במצעה כמטרה עליונה את שיפור מצבם הכלכלי של אזרחי ישראל הערבים, וקראה ליישום תכנית רב שנתית ועתירת תקציבים לביטול הפערים החברתיים כלכליים בינם לאזרחי ישראל היהודים. כאן המדינה ישמה מיוזמתה בלבד, וללא מעורבות חברי מרצ, את החלטה 922 לתכנית החומש למגזר בעלות של 15 מיליארד שקלים. לא התקבלה דרישת מרצ במצע להשוות באופן יחסי את הקצאת הקרקעות ליהודים וערבים, בין השאר על ידי הכפפת הקרן הקיימת לישראל למדינה, ושיווק בהתאם לעקרונות שוויון וצדק אזרחי.

עקרונות המצע בענייני מעמד האישה עסקו בין השאר בהעלאת שכר למקצועות "נשיים" כמו אחיות, סייעות, הוראה ועוד. כאן לא נרשמו הישגים של ממש ומצבן של הסייעות למשל דווקא הורע.

העלאת גיל הפרישה תחכה

המצע הוליד חוק אופוזיציוני נדיר שעבר ביוזמתה של יו"ר המפלגה תמר זנדברג - חופשת לידה בת שישה ימים גם לאבות. החוק אושר בלי מתנגדים כמעט ובתמיכת הממשלה.

גם הסעיף במצע המתנגד להעלאת גיל הפרישה לנשים מומש. חברי מרצ בסיוע גורמי אופוזיציה וקואליציה, טרפדו את השינוי שיזם האוצר להעלאת גיל הפרישה לנשים ל-64, והדיון על כך עבר לכנסת הבאה. העלות האקטוארית של המהלך מוערכת בכ-200 מיליון שקלים בשנה ובפגיעה של כחמישה מיליארד שקלים בתזרים קרנות הפנסיה, מחיר שיושת על כלל ציבור החוסכים, ואולי גם על אוצר המדינה שייאלץ לסייע לקרנות.

בשורה התחתונה, מרצ הפכה ב-20 השנים האחרונות לחברת קבועה באופוזיציה. מפלגה שכלל לא מוזכרת כמעט בשום תרחיש של הקמת ממשלה. עם זאת, ולמרות כוחה הקטן יחסית, חמישה מנדטים בלבד, היא הוכיחה בכנסת האחרונה שעם עבודה פרלמנטרית מאומצת ונכונה, אפשר להגיע להישגים גם כיושבים מחוץ לקואליציה. 

עוד כתבות

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

פעם שנייה ברציפות שמגדל תולה תקוות בבכיר שבא מכאל ללא ניסיון בביטוח: רן עוז נבחר למנכ"ל החדש

לאחר חודשים של חיפושים והערכות, יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד בחר ביו"ר כאל כמנכ"ל חדש למגדל, במקומו של דורון ספיר שקודם תפקידו הנוכחי ניהל את כאל ● אליהו: עוז נבחר על מנת "להוביל ולנהל את החברה בשנים הקרובות, בהן מגדל צריכה לבסס את ההובלה בענף הביטוח, בכל ענפי הפעילות"

משה גפני / צילום: כדיה לוי

גפני עצר העברות תקציביות עד לתקצוב החינוך המיוחד

בפתח דיוני ועדת הכספים התייחס גפני לפתרון המשבר בצהרונים ואמר: "אי-אפשר לעשות קיצוץ רוחבי על כל דבר שצריך לממן" ● בהמשך הישיבה התייחס גפני לנושא סגירת שדה דב ואמר כי ביקש כינוס דיון פגרה דחוף

חמקן f 35/ צילום: יחצ

דיווח: פגמים קשים במטוסי F-35 מסכנים בטיחות טייסים

מסמכים של הפנטגון שהודלפו מגלים: הזרמה ישירה של דלק למבער האחורי של המטוס כדי לטוס במהירות על-קולית עלולה להתיך את המעטה החמקני ולפגוע בשלדת המטוס ● חלק מהפגמים ידוע ליצרנים כבר שנים, אך לא דלף לציבור ● ישראל היא אחת מהרוכשות הגדולות של מטוסי התקיפה החמקניים, והיא שוקלת אופציה לרכישת עשרות מטוסים נוספים

אריה דרעי ואביגדור ליברמן / צילומים: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות, אמיל סלמן הארץ

תגובתו הזועמת של דרעי לליברמן: "לא רלוונטי יותר"

בעקבות דבריו של ליברמן הערב על כוונתו לכפות ממשלת חירום לאומית בהובלת הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ועל כך ש"נעשה הכול כדי לחסום את החרדים", מגיב שר הפנים בחריפות: "ליברמן, שפעם אומר ככה ופעם אחרת, הוכיח שוב שהוא פולטיקאי ציני ולא אמין", והוסיף כי הם אינם חברים יותר

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

נתניהו: "אנחנו ביום היסטורי, טראמפ הסיר את מסיכת הצביעות"

ראש הממשלה קיים היום אירוע הכרזה על הקמת יישוב חדש ברמת הגולן, שייקרא "רמות טראמפ" על שמו של הנשיא האמריקאי ● על אף החגיגיות, בינתיים אין תקציב להקמת היישוב

נתניהו ומנדלבליט/  צילום: אלכס קולומויסקי / ידיעות אחרונות

התנועה לטוהר המידות למנדלבליט: מנע את הגדלת הממשלה

בתנועה  מדגישים כי גם אם יש לנתניהו סמכות למנות שרים בשלב הזה, הדבר לוקה בחוסר סבירות בסיטואציה שבה הממשלה היא ממשלת מעבר מיוחדת שקיבלה אמון רק בראשית הכנסת ה-20, ביוני 2015, וגם כיוון שהכנסת ה-21 החליטה על התפזרותה כיוון שנתניהו כשל בניסיון להרכיב ממשלה

מנחשים מספרים / צילומים: איל יצהר, שלומי יוסף, עיצוב: טלי בוגדנובסקי

שלושת המיליארדים שמפרידים בין גנץ ללפיד: למה אף פוליטיקאי לא יודע כמה באמת עולות הבחירות

מכל קצות המפה מסכימים כי שבתון–בחירות שלישי בתוך שנה יגבה מהמשק מחיר גבוה מאוד, אבל בכמה כסף מדובר? ● מספר הדעות כמספר הדוברים, ומתברר שהחישוב לא פשוט ● חברי הכנסת לא סגורים על העלויות, וחלקם נשענים על מקורות ישנים ● מצביעים. לא מבזבזים עוד יום עבודה. פרויקט מיוחד

משה ברקת / צילום : רפי קוץ

הרפורמה של רשות שוק ההון בביטוחי החיים: הנחות של לפחות 15% ללפחות 6 שנים

רשות שוק ההון שבראשות משה ברקת מקלה את מנגנון החזר העמלות ע"י סוכני הביטוח במקרה של ביטולי פוליסות חיים טהורות ● הרשות: "המהלך הוא חלק ממתווה שמובילה הרשות בכל הנוגע למעמדו ותפקידו של סוכן הביטוח הפנסיוני והפיכתו לסוכן-יועץ אובייקטיבי שאינו מוטה ע"י תמריץ מהיצרנים"

הבורסה בת"א/ צילום: בז רתנר, רויטרס

סגירה בבורסה בת"א: האג"ח של אידיבי צללו ב-7%

ת"א 35 איבד 0.3%, מדד הבנקים עלה ב-0.4% ● אחרי עזיבתו של שולם לפידות, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי שוקל פרישה והאג"חים צנחו ● טבע סגרה פערי ארביטרז' שליליים מוול סטריט ● טוגדר השלימה צניחה של 75% מאפריל אשתקד בצל כוונתה לגייס 7.5 מיליון שקל

יוסי ורשבסקי / צילום: איל יצהר

מנכ"ל רשת על העימות בין ליאור שליין ורני רהב: "זה לא מוסיף לנו כבוד"

ביום שישי, במונולוג הסיום של "גב האומה", ליאור שליין ביקר בחריפות את "שרון ורהב בע"מ" - שתיהן תוכניות של רשת 13 ● בתגובה העלה רני רהב לרשתות החברתיות סרטון תחת הכותרת "אני משתין עליך" ● מנכ"ל רשת יוסי ורשבסקי: "ביקורת וחופש הביטוי צריכים לשמור על ענייניות"

משה כחלון / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הלמ"ס מעדכנת למטה את צמיחת המשק ברבעון הראשון

עפ"י האומדן השני שפורסם היום, המשק צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה ב-3.3%, ללא יבוא כלי רכב, לעומת 3.7% באומדן הקודם ● היבוא זינק ב-14.6%

רצועת החוף של תל אביב יפו. בקרוב תשלמו יותר / צילום: shutterstock

סיכום רבעון במלונאות: איפה הישראלים מעדיפים לנפוש?

הפדיון הכולל של המלונות בישראל ברבעון הראשון של השנה הסתכם ב-2.4 מיליארד שקל - עלייה של 3% לעומת התקופה המקבילה ● התיירים לנו בעיקר בירושלים ובתל אביב, ו-42% מהתיירים הישראלים נפשו באילת

איילת שקד בטקס הפרידה ממשרד המשפטים / צילום: רפי קוץ

שקד: "הבחירות הן אתגר עבור הימין. כנראה שאתמודד"

איילת שקד התייחסה הערב לבחירות הקרובות, היחסים עם נפתלי בנט ודבריו של שר המשפטים החדש אמיר אוחנה: "ברור שיש למלא אחר פסיקות בתי המשפט, גם אם לא אוהבים אותם" ● "אני חושבת שיש כרגע הזדמנות לסיפוח אזור C"

תמיר גדו /  צילום: יחצ

BOL חותכת את השווי המבוקש בהנפקה בבורסת טורנטו

חברת BOL אשר הגישה תשקיף להנפקה בבורסה של טורונטו, מכוונת לשווי של 570-700 מיליון דולר ● זהו שווי נמוך ממיליארד הדולר אותם התכוונה במקור לבקש, כפי שרמזו גורמים מקורבים לחברה בעת פרסום התשקיף לראשונה

שלדון אדלסון/ צילום: רויטרס Kevin Lamarque ,

בפרקליטות שקלו גביית עדות מוקדמת משלדון אדלסון בתיק נתניהו-מוזס

הרעיון עלה לאחרונה בפרקליטות עקב חשש כי לאור גילו המבוגר (85) ומצבו הרפואי, לא יוכל אדלסון להעיד במועד שייקבע למשפט • אדלסון נחשב לעד מפתח בתיק 2000, העוסק ביחסי ראש הממשלה נתניהו ונוני מוזס • היועמ"ש: "איננו מתייחסים לשאלות בנוגע להתייעצויות פנימיות"

יונתן קולבר \ צילום: יונתן בלום

פייבר זינקה לשווי מיליארד דולר - ויונתן קולבר שווה 130 מיליון דולר

מניית פייבר זינקה ב-50% בשני ימי המסחר הראשונים לשווי של קרוב למיליארד דולר ● המרוויח הבולט מהזינוק - יונתן קולבר, בעבר מנכ"ל כור, שהיה מהמשקיעים הראשונים בחברה

רונן סמואל / צילום: יחצ

"ההיענות הייתה מדהימה - פי 5 ממה שביקשנו": קורנית מגייסת עד 137 מיליון דולר בנאסד"ק

לחתמים ניתנה אופציה לרכוש מניות במחיר ההנפקה לתקופה של 30 יום, כך שהתמורה הכוללת של ההנפקה - 119 מיליון דולר - עשויה לגדול ב-18 מיליון דולר

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון	,

בגלל הצפי לירידה משמעותית במסירות כלי רכב ב-2019 ושחיקה ברווחיות: אופק הדירוג של אג"ח קרסו מוטורס שונה ל"שלילי"

מידרוג: אם לא יחולו שינויים מהותיים, דירוג קרסו "עלול לרדת תוך 12-18 חודשים" ● בחברת הדירוג צופים "שחיקה נוספת ברווחיות החברה בשנת 2019, במידה שעלולה לעלות על הערכותינו הקודמות"

תמר זנדברג / צילום: שלומי יוסף

זנדברג מול הורוביץ: הערב יוחלט האם מרצ הולכת לבחירות

הערב צפויה להתכנס ועידת מרצ ולהכריע בשאלת קיום פריימריז נוספים ● זנדברג קיוותה שניתן יהיה להשאיר את הרשימה כפי שהיא, לרבות עמדת היו"ר ● אולם חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ הצטרף למרוץ, ככל הנראה בתמיכת אהוד ברק ● פריג' שהביא למפלגה כמנדט וחצי מהמצביעים הערבים הציע לשנות את דפוס ההנהגה ולקבע מבנה של יו"ר משותף יהודי-ערבי

גיל קוטלר \ צילום: תמר מצפי

לאחר המנכ"ל לפידות: גם סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי, גיל קוטלר, עשוי לפרוש מתפקידו

המצב הפיננסי המאתגר שאליו נקלעה הפירמידה של אי.די.בי בחודשים האחרונים כבר הביא בשבוע שעבר להתפטרות שולם לפידות ● קוטלר, שהצטרף לקבוצה לפני כשלוש שנים, שימש בעבר כמנהל הכספים ומשנה למנכ"ל גזית גלוב