גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אינטרנט זהב הודיעה רשמית על עצירת התשלומים למחזיקי האג"ח וכניסה להסדר חוב של 730 מיליון שקל

התספורת הצפויה למחזיקים נאמדת במאות מיליוני שקלים ● בשל חשש לניגוד עניינים: מנכ"ל אינטרנט זהב, דורון תורג'מן, פרש מניהול החברה הבת ביקום ויוחלף בידי עמי בר לב, שכיהן כיו"ר אינטרנט זהב ● שווי השוק של אינטרנט זהב הצטמק ל-92 מיליון שקל בלבד לאחר קריסה של 90% במניה בשנה האחרונה

דורון תורג'מן בכנס "עושים שוק"/ צילום: איל יצהר
דורון תורג'מן בכנס "עושים שוק"/ צילום: איל יצהר

עכשיו זה רשמי: חברת אינטרנט זהב, השולטת בשרשור (דרך החברה הבת בי קומיונקיישנס ) בקבוצת התקשורת בזק, דיווחה אמש כי דירקטוריון החברה החליט לעצור את התשלומים למחזיקי האג"ח של החברה (סדרות ג' ו-ד') ולהיכנס למו"מ על הסדר חוב שהיקפו כ-730 מיליון שקל. 

במקביל, וכפי שנחשף אתמול ב"גלובס", הודיע דורון תורג'מן, שכיהן עד כה כמנכ"ל של אינטרנט זהב ושל החברה הבת בי קומיוניקיישנס (ביקום), כי הוא פורש מניהולה של ביקום וימשיך לכהן רק כמנכ"ל אינטרנט זהב. זאת בשל ניגוד העניינים שעשוי להיווצר בעתיד בין שתי חברות ההחזקה השולטות בבזק. עמי בר לב, שכיהן עד כה כיו"ר אינטרנט זהב, פרש מתפקידו לטובת מינויו כמנכ"ל ביקום במקום תורג'מן.

נזכיר כי במכרז שנסגר שלשום למכירת מניות השליטה בביקום (בעלת השליטה בבזק ), לא הוגשו הצעות רכישה מחייבות ולפיכך נותרה אינטרנט זהב מבלי יכולת לעמוד בתשלומי האג"ח לנושיה. לכן, לא נותרה למעשה ברירה לדירקטוריון אינטרנט זהב אלא להכריז על תחילת המגעים להסדר חוב עם מחזיקי האג"ח שלה (שמתכנסים היום).

אתמול נרשמו ירידות דו ספרתיות במניה ובאג"ח של אינטרנט זהב , הנסחרות בתשואת זבל אסטרונומיות המשקפות תספורת של עשרות אחוזים על החוב, קרי הפסדים של מאות מיליוני שקלים למחזיקים. היום נרשמה מגמה חיובית באג"ח החברה, אם כי התשואות עליהן נותרו גבוהות מאוד (סדרה ג', העומדת לפדיון במארס הקרוב, נסחרת בשער של 58 אג' וסדרה ד', המיועדת לפרעון ב-2022, נסחרת במחיר של 55 אג' המשקף תשואה של כ-45%).

במניות אינטרנט זהב וביקום נרשמו היום עליות לאחר המפולת האחרונה ועם זאת, שווי השוק של אינטרנט זהב הצטמק לכ-92 מיליון שקל בלבד לאחר קריסה של 90% במניה בשנה האחרונה. השווי של ביקום התכווץ לכ-565 מיליון שקל לאחר ירידה של כמעט 70% בשנה. בזק, נכס הבסיס של השתיים, שבה מחזיקה ביקום כ-26.3% מההון, רשמה היום עלייה של כ-3%. שוויה של בזק בבורסה עומד על כ-9.4 מיליארד שקל, לאחר ירידה של 35% במניה בשנה האחרונה.

גיבוש ההסדר באינטרנט זהב צפוי להיות מורכב

בדומה להסדרי חוב קודמים בשוק ההון הישראלי, ועל בסיס התמונה המורכבת בפירמידה שמעל בזק, ניתן להעריך שגיבוש ההסדר באינטרנט זהב צפוי להיות מורכב ועתיר מאבקים. באסיפת מחזיקי האג"ח שמתכנסת היום תעדכן הנהלת אינטרנט זהב את מחזיקי שתי הסדרות בדבר המצב העסקי ותהליך המכירה של מניות ביקום (שכאמור נכשל), כמו גם בנוגע לפעולות הננקטות לצורך שמירה על זכויות המחזיקים באיגרות החוב. מהמצגת שפרסמה החברה לקראת האסיפה עולה כי לחברה יש יתרונות נזילות בהיקף של כ-137 מיליון שקל, ושווי השוק למניות ביקום הסחירות שהיא מחזיקה עומד על 364 מיליון שקל - הרבה מתחת לחוב האג"ח.

באינטרנט זהב מנמקים את הכישלון במכירת החזקותיה בביקום בעיקר בכך ש"במקביל לניהול ההליך, הוחמרו תנאי השוק העולמי והישראלי, ונרשמו ירידות חדות במחירי מניות ביקום ובזק, באופן אשר פגע בתמחור נכס הבסיס ואשר הוביל לנסיגת מציעים".

בנוגע להמשך התהליך, באינטרנט זהב מציינים כי הוא יושפע, בין השאר, מהפחתות צפויות בדוחות הכספיים של בזק, אשר יקבלו ביטוי בהון העצמי של ביקום; עמידה בדרישות חוק הריכוזיות לביטול קומה בפירמידת השליטה עד לדצמבר 2019; ו"מגבלות בגיוסי הון ציבוריים".

אינטרנט זהב, אשר למעשה עוברת כעת לידי מחזיקי האג"ח, נשלטה עד כה בידי  החברה הפרטית יורוקום תקשורת. עד לפני מספר חודשים שלט איש העסקים שאול אלוביץ' ביורוקום ביד רמה, אך בחודש מאי אשתקד נכנס לתוקף צו פירוק לחברה, על רקע חוב של כ-960 מיליון שקל של יורוקום לבנקים, וזאת לאחר שהבנקים הנושים ביורוקום החליטו שלא לקדם עסקה מהירה למכירת אינטרנט זהב. לבנקים הנושים (דיסקונט, הפועלים ולאומי) יש נציגים בדירקטוריון אינטרנט זהב.

מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב מעוניינים למקסם את התמורה כלפיהם. גורם בשוק טען אתמול, כי "מי שחושב שמחזיקי האג"ח ימכרו את ההחזקות בתהליך מהיר ובנזיד עדשים - זה לא יקרה". אותו גורם גם העריך שהם יעדיפו לחכות לתמחור סביר יותר של בזק, שהיא נכס הבסיס.

דירקטוריון אינטרנט זהב צפוי להעביר היום באסיפה את ההחלטה להמשך התנהלות החברה למחזיקי האג"ח ולהציע את עזרתו בהמשך ניהול התהליך, או לחלופין מסירת המפתחות לידיהם. כאמור, אינטרנט זהב הודיעה על עצירת התשלומים למחזיקים וזאת כדי להימנע מטענות בנוגע להעדפת נושים ועל מנת להגיע להסדר חוב מוסכם עם מחזיקי שתי סדרות האג"ח.

החוב של ביקום עלול להביא לניגוד עניינים

בדומה לאינטרנט זהב, גם לחברה הבת ביקום יש שתי סדרות אג"ח. נכון לסוף ספטמבר החוב שלה למחזיקי האג"ח עמד על כ-2.5 מיליארד שקל. בשבוע שעבר הופחת דירוג החוב של ביקום, כשחברת הדירוג מידרוג נימקה זאת בהיחלשות משמעותית הצפויה בתזרים הדיבידנדים מבזק בשנתיים הקרובות. זאת על רקע הפגיעה הצפויה ברווחי בזק בשל ההפרשות החשבונאיות שעליהן דיווחה (בגין פרישת עובדים ובשל ירידת שווי בחברה-הבת yes).

מדובר בסיטואציה שעשויה להוביל לניגוד עניינים בין ביקום לאינטרנט זהב. אם בעתיד תחליט הנהלת ביקום לגייס הון מבעלי המניות כדי לחזק את מאזנה ולמנוע חששות של מחזיקי האג"ח מפני הסדר חוב גם בקומה שלה, הרי שההחזקה של אינטרנט זהב במניות ביקום  - שכיום עומדת על כ-65%  -  תדולל משמעותית, משום שאינטרנט זהב במצבה הנוכחי לא תוכל להזרים כסף בהנפקה.

עם זאת, נראה שכרגע אין כל צורך בכך: אנליסט התקשורת של אי.בי.אי, לירן לובלין, כתב אתמול כי "לביקום יש בקופה 642 מיליון שקל שאמורים לשרת אותה עד סוף 2021. בשנת 2021 תרחיש של שיפור במצבה של בזק, או לחלופין חזרה לחלוקת רווחים, אינו מנותק מהמציאות - כשגם האופציה של מיחזור חוב עשויה לעמוד על הפרק". 

עוד כתבות

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

מייגן מרקל  / אינפוגרפיק: גטי אימג'ס

"כולנו יצורים פצועים שצריכים להירפא”

היא הואשמה בצביעות ובקפריזיות, בהעכרת היחסים עם משפחת המלוכה הבריטית, ובתרומה לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי ● על רקע ההתנפלות עליה, קיבלה מייגן מרקל תמיכה בלתי צפויה דווקא מ-72 חברות פרלמנט מרחבי הקשת הפוליטית, שהתאחדו להגן עליה מפני התקשורת ● עכשיו היא משקיעה בבניית נוכחות גלובלית ● קווים לדמותה של מנהיגות נשית מזן חדש

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

העינים נשואות לבחירות בארה"ב: אם לא טראמפ אז לפחות בלומברג

במקביל למערכת הבחירות הישראלית לכנסת ה-23, ארה"ב צועדת לתוך שנת בחירות מורכבת ומשוסעת יותר מאי פעם ● נהוג באמריקה שמנהיג מכהן ממשיך לשמונה שנות כהונה, אך טראמפ הוא שונה, וכך גם כל ההתנהלות סביבו, הקמפיין שלו, ואף התמיכה הציבורית בו

יולי אדלשטיין / צילום: דוברות הכנסת

ח"כ עמר בר-לב מנסה לגייס 61 חתימות להמלצה על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין

חבר הכנסת מהעבודה-גשר אמר באירוע שבתרבות: צריך הרבה אומץ במפלגות השונות בשביל להבין שאולי זאת האפשרות היחידה שתמנע מאיתנו את הבחירות השלישיות – ולוותר על הרבה אגו" ● במקביל, נודע שמאחורי הקלעים אדלשטיין קיבל פניות להקמת מממשלה בראשותו

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

נתן דטנר / צילום: כפיר זיו

זורבה מחכה לצ'ק - נתן דטנר עובד ללא הפסקה ורודף אחר הכסף

תיאטרון הבימה חייב לנתן דטנר 200 אלף שקל והוא הפסיק לעבוד איתו, עד שהציעו לו לביים את "זורבה היווני" ● הוא הסכים בתנאי שהתשלום יגיע מתיאטרון ב"ש, השותף לקו־פרודוקציה, וכך היה. וזה רק אחד מהפרויקטים שהוא ממשיך לעבוד בהם בלי הפסקה

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

שרון שפורר / צילום: כדיה לוי, גלובס

חם לה בגיהנום: שרון שפורר ניצחה את אפי נוה ולא מוכנה לשתוק

"חופשת הלידה שלי הלכה על דגמי ואפי נוה", מספרת העיתונאית שרון שפורר ● ב"אוף דה רקורד" היא מסבירה איך זה שהיא מסכימה עם הביביסטים בביקורת על מערכת המשפט, ולמה גיא פלג ואביעד גליקמן מגיעים לשחיתות מאוחר מדי ● ומה הבעיה שלה עם "גלובס"? ●  האזינו

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו: דנתי עם פומפיאו בנושא סיפוח בקעת הירדן. האם זה באמת קרה?

ראש מחלקת המזרח התיכון, דייויד שנקר: נתניהו לא העלה את הנושא בפני פומפיאו

פרופ’ איילת פישבך / צילום: תמונה פרטית

באנו לבאס: למה רובנו מתקשים ללמוד מכישלונות?

פרופ’ איילת פישבך, פסיכולוגית וחוקרת של כלכלה התנהגותית, מטילה ספק בתפיסה הרווחת שלפיה לכישלונות יש אפקט מלמד • הממצאים של מחקריה מפתיעים: נבירה בכישלון עלולה לטרפד הישגים עתידיים • הצד החיובי: יש דרכים אחרות לעודד מוטיבציה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: דני מולושוק, רויטרס

אמזון תפתח משרדים במערב מנהטן; תעסיק למעלה מ-1,500 עובדים

הדיווח מגיע אחרי שבתחילת השנה אמזון ביטלה את פתיחת HQ2 בקווינס, וזאת בעקבות ביקורת ציבורית על הטבות המס שענקית הקמעונאות קיבלה בתמורה לפתיחת המטה בניו יורק ● עוד דווח כי פייסבוק נמצאת גם היא במגעים לשכור שטחי משרדים גדולים במערב מנהטן

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

יואב קיש / צילום: דוברות הכנסת

"בא מהצורך לשמור על הימין": ח"כ קיש יתמוך בסער לראשות הליכוד

בתוך כך מצטרף קיש לח"כ מיכל שיר שכבר הביעה תמיכה בסער ● בראיון ל"פגוש את העיתונות"  קיש ציין כי יש אנשים רבים בליכוד החושבים כמוהו

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

צילום האלבום

"9" של האחיות כרקוקלי: מרקיד וקולי

"9" של האחיות כרקוקלי עונה על כל כללי הז'אנר, אבל לא מצליח לפרוץ את גבולותיו

עדר פרות בארה"ב/ צילום: רויטרס, Christinne Muschi

חזון החלבונים המתוכנתים: המהפכה שעשויה לחסל את תעשיית הבשר

חברי צוות החשיבה העצמאי RethinkX, שהקימו יזם ומרצה בסטנפורד ומשקיע מלונדון, משרטטים עולם חדש ומופלא של חלבונים מעובדים, אבל בריאים וזולים ● מתכנון מולקולות במחשב ועד יצירת טעמים חדשים בעזרת שפים, כך טכנולוגיות מעולם התרופות עשויות לחולל מהפיכה