גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הדמוקרטים דחו על הסף הצעת פשרה של טראמפ לסיום השבתת הממשל

גם הימין הקיצוני תוקף את הצעת הנשיא ● טראמפ הציע הקלות ל"חולמים", מאות אלפי מהגרים, נטולי ניירות, שהובאו לארה"ב בילדותם, תמורת תקצוב של 5.7 מיליארד דולר לבניית החומה ● הדמוקרטים: אין על מה לדבר כל עוד נמשכת ההשבתה ● כוכבת תקשורת של הימין: "טראמפ מציע חנינה לשוהים בלתי חוקיים תמורת חומה של 100 מייל"

הנשיא טראמפ  / צילום: רויטרס, Carlos Barria
הנשיא טראמפ / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מאמץ של דונלד טראמפ לשים קץ להשבתת הממשל בארה"ב קרס אמש (שבת) מיד לאחר השקתו. הפשרה שהציע הנשיא - לתת הקלות לשתי קבוצות מהגרים נטולי ניירות תמורת הסכמה דמוקרטית לתקצב 5.7 מיליארד דולר להקמת חומה לאורך הגבול עם מקסיקו - נדחתה הן ע"י ראשי המחוקקים הדמוקרטים בקונגרס והן ע"י כוכבי התקשורת של הימין הקיצוני.

האחרונים, שדעתם חשובה לטראמפ הרבה יותר מדעת הדמוקרטים, מאותתים למעשה לטראמפ, שכל ניסיון פוטנציאלי להמתיק את הצעתו, בתקווה לפתות כמה דמוקרטים, ייתקל בהתנגדות בצורה של ה"בייס" שלו - ציבור תומכיו השרופים - שכבר עתה ניכרים בו סימני שחיקה, על-פי הסקרים העדכניים.

השורה התחתונה: השבתת הממשל, שהיום (א') ימלא לה חודש - ההשבתה הארוכה ביותר בתולדות ארה"ב - צפויה להימשך לפחות בימים הקרובים. טראמפ מוצא עצמו מסונדל מימין ומשמאל, כאשר סבלנותם של האמריקאים מתחילה לפקוע. 800 אלף עובדי מדינה מושבתים מאונס או אנוסים לעבוד ללא שכר, ועימם כמיליון קבלנים ועובדי קבלן.

להשבתתם יש השפעת שרשרת על מיליוני אמריקאים ואלפי חברות וממילא על המשק כולו. על פי חישובי הבית הלבן עצמו, כל שבוע השבתה מגלח 0.13 מהצמיחה. במלאת חודש לכיבוי האורות הממשלתי, תקולף אפוא מהתמ"ג כמחצית האחוז.

בנאום נוסף לאומה, ששודר בערוצי החדשות, הגדיר טראמפ את הצעתו כ"תכנית ישירה, סבירה, הגיונית ומלאה בפשרות... שתכליתה לשבור את הקרח ולספק לקונגרס מתווה להתקדמות... (הצעה) רחומה ששני הצדדים יוכלו לקבל".

הסוכריה בנאום, שנועדה לפורר את התנגדות הדמוקרטים, היא נכונות להקל על שתי קבוצות של מהגרים בלתי חוקיים, נושא שקרוב מאוד לליבה של מפלגת האופוזיציה. טראמפ הודיע שהוא יהיה מוכן להאריך שהותם של מהגרים נטולי ניירות, שהובאו לארה"ב באופן בלתי חוקי כילדים ע"י הוריהם. רובם עברו את הגבול בהיותם בני פחות מ-10. ארה"ב היא מולדתם היחידה. מבחינתם, מקסיקו היא מדינה זרה. הם גדלו בארה"ב ולמדו בה. רבים מהם סטודנטים ורבים הקימו משפחות. יש שעובדים כרופאים, שוטרים ומורים ויש שהתגייסו לצבא. למעשה, הם אמריקאים לכל דבר - אך אין להם ניירות. ממשל אובמה העניק להם היתרי עבודה, אך טראמפ החליט לשלול מהם את ההגנות שמהן הם נהנו עד עתה. הם ידועים כ"חולמים" (DREAMERS) והם מונים כ-800 אלף בני-אדם.

טראמפ אף הביע בנאום נכונות להימנע מגירוש זרים שנכנסו לארה"ב כחוק ממדינות מסוימות באמריקה הלטינית והאיים הקריביים בעקבות אסונות טבע שפקדו את ארצותיהם. חלק ניכר מחברי הקבוצה הזו הם כ-200 אלף אזרחי אל-סאלוואדור, שקיבלו היתר לעבוד בארה"ב אחרי רעידת אדמה גדולה שעשתה שמות בארצם ב-2001.

כאמור, עד עתה שאף טראמפ, בהשראת הימין הקיצוני במפלגתו, לגרש את ה"חולמים" ואת הזרים שנכנסו כחוק בעקבות אסונות הטבע חזרה לארצותיהם, אע"פ שהם חיו בארה"ב שנים רבות. המשמעות היתה שרבים היו נאלצים לחזור לארצות מוכות, שלא היו מסוגלות למצוא להם מקורות פרנסה. עתה מוכן הנשיא לתת אורכה של שלוש שנים לבני שתי הקבוצות, שבמהלכה הם יוכלו לעבוד בארה"ב כחוק.

אבל טראמפ לא חזר בו מדרישתו העיקרית: תקצוב 5.7 מיליארד דולר לבניית החומה לאורך הגבול, דרישה שהדמוקרטים דחו על הסף בעבר. הוא ניסה להציג את הדרישה הזו כוויתור: "לא מדובר בחומת בטון לאורך 2000 מייל, מים אל ים (כפי שאמר בעבר)... אלא מחסומי פלדה שיוקמו באתרים בעלי קדימות גבוהה (כלומר אתרים פופולריים אצל המסתננים). חלק גדול מהגבול כבר מוגן במחסומים טבעיים כגון הרים ומים".

ברקע נמצא העימות רב-השנים בין דמוקרטים לרפובליקאים על הסדרת מעמדם של כ-11 מיליון מהגרים נטולי ניירות, רובם ממדינות אמריקה התיכונה, ובעיקר ממקסיקו. במסע הבחירות שלו, הבטיח טראמפ הבטיח זרוק את כולם חזרה לארצות מוצאם בשנתו הראשונה כנשיא, אך לאחר שהושבע הוא מיתן במקצת את עמדותיו, בעיקר מפני שאין דרך לטפל במספר רב כל כך של "לא חוקיים".

תגובת הדמוקרטים לנאום היתה מהירה וחד-משמעית: אין על מה לדבר כל עוד נמשכת השבתת הממשל. צ'אק שומר, מנהיג הסיעה הדמוקרטית בסנט, אמר כי הצעת הנשיא משולה ל"לקיחת בני ערובה". ננסי פלוסי, יו"ר בית-הנבחרים אמרה: "הדמוקרטים קיוו שהנשיא יהיה מוכן, סוף סוף, לחדש את פעילות הממשל ולהתקדם לקראת דיון נחוץ על הגנת הגבול. לרוע המזל, מתברר שהצעתו היא ערימה של כמה הצעות שכבר נדחו בעבר. אף אחת מהן אינה קבילה ובסך הכל הן אינן משקפות מאמץ כן להחזיר את הוודאות לחיי האזרחים".

אפילו מחוקקת רפובליקאית, הסנטורית ליסה מרקובסקי, אמרה: "לו היתה יזמה מהותית מצורפת לדרישת מימון החומה, הדמוקרטים היו מוכנים להאזין. אבל אי אפשר להוסיף להשבית את הממשל בשעה שאנו עובדים על פיתרון".

אך סביר להניח, שטראמפ יוטרד יותר מתגובות הימין הקיצוני בארה"ב. ציר בית-הנבחרים סטיב קינג, שנמנה עם השוליים הימניים של המפלגה הרפובליקאית (ושהורחק מחברותו בוועדות של בית-הנבחרים כעונש על התבטאויות גזעניות) צייץ אמש: "חומת בטון יפיפייה לאורך הגבול תהיה אנדרטה לשלטון החוק, לריבונות של ארה"ב ולדונלד טראמפ. אם החנינה ל'חולמים' תתקבל תמורת 5.7 מיליארד דולר (שיממנו חמישית מהחומה), לא יהיו מספיק בלתי חוקיים בארה"ב כדי לעשות עסקות עתידיות למימון שאר החומה. לא לחנינה תמורת חומה".

אן קולטר, אחת מכוכבות התקשורת של הימיין הרפובליקאי, צייצה: "100 מייל של חומה לאורך הגבול תמורת חנינה למיליוני בלתי חוקיים. כך שאם נרצה להעניק אזרחות למיליארד זרים, נכול אולי לקבל מימון לכל החומה".

"טראמפ מציע חנינה", הוא הוסיפה. "הצבענו לטראמפ וקיבלנו את ג'ב". (הכוונה לג'ב בוש, שהתמודד על המועמדות הרפובליקאות לנשיאות ושהציע, במהלך מסע הבחירות, לתת חנינה לזרים נטולי ניירות שחיים בארה"ב).

ורוי בק, נשיא הארגון NumbersUSA, שפועל נגד הגירה, כתב, שהצעת טראמפ היא "לוזר מבחנית העובד האמריקאי הנשכח שעמד במרכז הקמפיין של טראמפ".

עוד כתבות

עופר בלוך / צלם: רוני שיצר

ביקושים גבוהים גם בזמן משבר: חברת החשמל גייסה כמיליארד שקל

בהודעת חברת החשמל לא נמסרו פרטים לגבי זהות הרוכשים, אך צויין כי היא עוררה ביקושים ערים בשוק ההון המקומי וכי היקף הביקושים הגיע לכ-2.2 מיליארדי שקל

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"החלטת ביהמ"ש מציבה גבול ברור בין הליכי המשפט הפלילי לבין ספינים בדעת הקהל"

כך אומרת ד"ר ענת פלג, מנהלת המרכז למשפט ותקשורת בפקולטה למשפטים של אונ' בר-אילן ● פלג מברכת על מה שהיא מכנה "ערנותם של שופטי נתניהו לתכסיסיו התקשורתיים" ועל כך ש"שמרו על שוויון בפני החוק בכך שחייבו אותו להגיע לפתיחת משפטו"

תומכי נתניהו מחוץ לביהמ"ש: "העם דורש צדק משפטי" / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

התומכים מילאו את אזור בית המשפט: "לעולם לא תצעד לבד בנימין נתניהו"

שעות לפני שהחל הדיון, הרחובות ליד ביהמ”ש המחוזי צפופים; מפגינים מאילת, מקרית גת, מפתח תקוה וממעלה אפרים הגיעו לחזק את נתניהו • למשפט הדמה שנערך בחוץ יש תוצאה חד משמעיות - נתניהו זכאי, מנדלבליט לכלא

שער הניו יורק טיימס / צילום: צילום מסך

"אובדן בלתי ניתן לחישוב": השער יוצא הדופן של "ניו יורק טיימס"

"ניו יורק טיימס" נחשב לעיתון המזוהה עם לוגיקה ועובדות, אולם הבוקר הוקדש כל השער הראשי שלו לפריטה על נימי הרגש: על השער הודפסו שמותיהם של כ-1,000 אנשים שמתו מקורונה בארה"ב, כשבכותרת המשנה נכתב: "הם לא היו רק שמות ברשימה, הם היו אנחנו"

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הכירו את מנכ"ל חברת האנרגיה הירוקה ששווה פי 4 מקבוצת דלק

עקב משבר הקורונה נשבר בישראל השיא בייצור חשמל ממקורות אנרגיה "ירוקים" ● החברות בתחום נהנות מהייפ מתמשך, הבולט לנוכח קריסת מניות האנרגיה המסורתית ● "קשה להתחרות במחיר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות", אומר ל"גלובס" אסי לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הקורונה הזניקה את מכירות ויליפוד, אך פגעה בתיק ההשקעות

חברת המזון רשמה הפסד של כ-18 מיליון שקל בתיק ההשקעות ברבעון הראשון ● תרשום את החברה הבת, ויליפוד אינטרנשיונל, למסחר בת"א

סוכנות של חברת הרץ בדנבר, בסוף השבוע. קשיים כלכליים עוד מלפני המגפה / צילום: David Zalubowski, Associated Press

פרשנות - פשיטת הרגל של הרץ: כרוניקה של פעילות ממונפת

קצב ההתאוששות של ענף השכרת הרכב והליסינג, והסיכוי של החברות בענף לשרוד, תלוי במידה רבה במועד ובקצב שבו תחזור התעופה האזרחית לתקנה ובסינכרון בין המועד הזה לתקופת ההתאוששות שדרושה של תעשיית הרכב

שכונת אגמים בדרום העיר אשקלון / הדמיה: דני שמש Ddesign3

קרן הריט אזורים ליווינג זכתה במכרז דירה להשכיר באשקלון

אזורים תשלם על הקרקע, כולל הפיתוח, סך של 31 מיליון שקל ● עלות הבנייה מוערכת בכ-200 מיליון שקל ● בפרויקט ייבנו כ-200 דירות, מחציתן לשכירות ארוכת טווח

מתחם "היבדק וסע" לבדיקות קורונה / צילום: דוברות מד"א

המובטלים בחברה הערבית: יותר גברים, יותר צעירים

18.6% מדורשי העבודה בשל משבר הקורונה היו ערבים ישראלים ● מחצית מהנרשמים החדשים הם צעירים בני 20 עד 34, לעומת 42.6% לפני המשבר ● 57.8% מהמובטלים החדשים הם גברים ● הפגיעה הקשה ביותר: באוכלוסייה הבדואית

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

מגה אור ומשפחת וייל יקימו פרויקט נדל"ן בסמוך למפעל המלט בבית שמש

בעל השליטה במגה אור, צחי נחמיאס, סירב לענות לפניית "גלובס" בנוגע למה הייעוד אותו צופה החברה למגרש, והאם השטח יישאר בייעודו הנוכחי

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי 10,687 איש הודיעו על חזרה לעבודה

מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק נרשמו בשירות התעסוקה 100,625 דורשי עבודה חדשים, ומנגד, מספר המדווחים לשירות התעסוקה על חזרה לעבודה עומד על 169,930

בניין מלמ תים בפתח תקוה / צילום: בר אל

פסק בוררות יקטין ב-9 מיליון שקל את רווחי מלם תים

הפסק נוגע להסכם מ-2008, להקמת מערכת "שער עולמי" לאגף המכס והמע"מבמשך כ-3 שנים ובהיקף של כ-120 מיליון שקל, שבהמשך הוארך והורחב ל-175 מיליון שקל ● הסכום יקוזז מרווחי הרבעון הראשון השנה, ולטענת החברה קיים לה כיסוי ביטוחי בגינו

 ג'יבלי מאייר את משפט נתניהו / צילום: חן מענית, גלובס

כך תופסים את הרגע הנכון: מאייר "גלובס" גיל ג'יבלי בטור מיוחד

במעל שלושים שנות עבודה ב"גלובס", המאייר גיל ג'יבלי זכה לאייר מהשטח את המשפטים הגדולים של השנים האחרונות ● איך מתכוננים למשפט, מה החששות הכי גדולים ומי ביקש את האיור שלו מבית המשפט?

בני שטיינמץ /צילום: אביב חופי

אנרג'יאן משיבה לשטיינמץ: "לא היה לו חלק בעסקת מאגרי הגז – מהלך תאב בצע"

חברת האנרגיה אנרג'יאן ומנכ"לה מתיוס ריגאס הגישו כתב הגנה לתביעתה של שותפות צבר של שטיינמץ, שדרשה ממנה יותר מחצי מיליארד שקל, בטענה כי אנרג'יאן וריגאס עשקו אותה כשדחקו אותה מהבעלות על "כריש" ו"תנין" • "שטיינמץ ביקש לרתום את החברה לשטות במדינה"

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

"לא נראה שיש משקיע מוסדי שישקיע כספי עמיתים בהנפקת דלק"

בסוף השבוע פנה משה ברקת למוסדיים בדרישה לקבלת מידע על הגיוס של 137 מיליון שקל בהנפקת המניות של קבוצת דלק ● לפי הערכות בשוק, אף גוף מוסדי לא השקיע בהנפקה כספי עמיתים

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

אקזיט ענק למייסדי BUYME: מוכרים שליש ממניות החברה לפי שווי של 250 מיליון שקל

הרוכשים, קבוצת מאיר שבבעלות יעקב שחר וישראל קז, יואב בן יקר וברק קנה ● התמורה למייסדי BUYME : 81 מיליון שקל במזומן ● המייסדים פועלים לפיתוח פלטפורמת מתנות דומה בזירה הבינלאומית

רועי מן וערן זינמן / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי זינק פי חמישה בשנתיים: מה עומד מאחורי הנסיקה של מאנדיי הישראלית?

בעלי מניות במאנדיי, שמפתחת מערכת לניהול פרויקטים, מכרו מניות בעשרות מיליוני דולרים לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר ● אמנם חלק מהלקוחות הפסיקו את פעילותם, אך מגפת הקורונה דווקא המריצה את החברה ● המייסד והמנכ”ל רועי מן: "בתוך השינוי הזה יש מלא הזדמנויות"

דונלד טראמפ. לתדהמת אמריקה, ובניגוד לחוקה, הוא הכריז כי הוא חופשי לאכוף את רצונו על 50 המדינות / צילום: Evan Vucci, Associated Press

טראמפ שוקל הקמת ועדה שתבדוק הטיה אנטי ימנית במדיה חברתית

"השמאל הקיצוני מחזיק בשליטה מלאה בפייסבוק, אינסטגרם, טוויטר וגוגל", צייץ טראמפ ב־16 במאי, והוסיף שהממשל שלו "פועל כדי לתקן את המצב הלא חוקי הזה"

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13  / צילום: ינאי יחיאל

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

חממה לגידול קנאביס/ צילום: shutterstock א.ס.פ.קריאייטיב

איבדו אמון? למה משקיעי הקנאביס בתל אביב לא מתרגשים מקבלת אישור הייצוא המיוחל אחרי שנה וחצי

המניות שקפצו עם אישור הייצוא על ידי משרד הכלכלה לפני שבועיים, מחקו את רוב העליות ● הסיבות: עדיין דרושים אישורי משרד הבריאות, האיחוד האירופי והמדינות המייבאות ● כעת השוק מחכה לראות אם המשלוחים ממריאים בפועל