גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ברקע הדרמה בבזק: בי קומיוניקיישנס יצאה לגיוס של 150 מיליון שקל בהנפקת מניות

הגיוס נועד לייצב את ביקום ולאפשר את מכירת השליטה בה במחיר גבוה מההצעה הנוכחית של קרן סרצ'לייט ● בעלת השליטה אינטרנט זהב לא צפויה להשתתף בהנפקה והחזקתה תדולל ל-51% ● ההצעה הנוכחית של סרצ'לייט משקפת תספורת של 26% לאג"ח אינטרנט זהב

ירידת מניות בזק / צילום בנין: איל יצהר, רקע: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי
ירידת מניות בזק / צילום בנין: איל יצהר, רקע: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

חברת ההחזקות בי קומיונקיישנס  (ביקום) יצאה היום למהלך של הנפקת מניות שנועד להרגיע את הסערה בפירמידה החולשת על קבוצת התקשורת בזק, באמצעות הבטחת יציבותה הפיננסית של ביקום בשנים הקרובות. 

בד בבד, התחדשו הבוקר המגעים למכירת מניות השליטה בביקום לידי הקרן הזרה סרצ'לייט, שמציעה תמורתן 390 מיליון שקל (מחיר של 20 שקל למניה). זאת לאחר שבשנה האחרונה נפלה מניית ביקום בכ-70% על רקע החולשה במניית בזק 

באינטרנט זהב , החברה האם של ביקום, ינסו למנף את ההנפקה לשיפור המחיר בהצעה לרכישת ביקום, בעקבות החיזוק הצפוי ביציבותה הפיננסית של החברה הבת. ביום חמישי הודיעה אינטרנט זהב, חברת ההחזקות שבראש פירמידת בזק, על כניסה למו"מ עם מחזיקי האג"ח שלה לקראת הסדר חוב.

כפי שהוערך ב"גלובס" בשבוע שעבר, הודיעה היום ביקום על יציאה לגיוס הון של  140-160 מיליון שקל. ביקום מנוהלת על ידי עמי ברלב, שהיה קודם לכן יו"ר אינטרנט זהב ונכנס לתפקיד המנכ"ל בסוף שבוע שעבר לאחר שדורון תורג'מן, שניהל קודם את אינטרנט זהב וביקום - החליט להתמקד בניהול אינטרנט זהב. זאת, כפי שפורסם לראשונה ב"גלובס", על רקע ניגודי העניינים האפשריים בין שתי החברות במסגרת תהליך של הסדר חוב באינטרנט זהב.

נראה שאינטרנט זהב, על רקע מצוקת הנזילות שלה עצמה, לא תשתתף בהנפקה הנוכחית של ביקום. ל"גלובס" נודע כי רוב מוחלט של בעלי האג"ח באינטרנט זהב אינם מעוניינים שהחברה תשתתף בהנפקת המניות של ביקום. במצב זה, השלמה מוצלחת של ההנפקה תדלל את חלקה של אינטרנט זהב בביקום מ-64.8% לכ-51%, כך שהיא עדיין תישאר בעלת השליטה בביקום.

בשבוע שעבר נכשל מכרז שערכה אינטרנט זהב למכירת חלקה בביקום, אולם לאחר מכן חזרה אחת המתמודדות במכרז (הקרן הזרה סרצ'לייט) לתמונה - והיא מציעה כעת לרכוש את השליטה בביקום במחיר של 20 שקל למניה. דילול חלקה הצפוי של אינטרנט זהב בביקום לא צפוי להרתיע את הרוכשת הפוטנציאלית, משום שסרצ'לייט מעוניינת בשליטה בביקום ופחות מתמקדת בשיעור ההחזקה.

עם זאת, באינטרנט זהב ינסו כאמור להביא לשיפור הצעת סרצ'לייט או גורמים אחרים לרכישת מניות השליטה בביקום, על רקע השיפור הצפוי ביציבותה הפיננסית לאחר ההנפקה. הצעתה הנוכחית של הקרן הזרה משקפת תספורת של 27% על חוב האג"ח של אינטרנט זהב, העומד על כ-728 מיליון שקל (בתוספת המזומנים שבקופתה).

על פי הדיווח של ביקום לבורסה היום, מתכננת ביקום להנפיק עד 8 מיליון מניות (כ-21% מהון המניות של ביקום לאחר הגיוס) במסגרת מכרז פרטי שמתבצע בישראל, למשקיעים מוסדיים - הן מקומיים והן זרים.

הנפקת מניות ביקום

מחיר מינימום נמוך כטקטיקה להגברת ביקושים

המכרז נפתח היום ונראה כי ההתעניינות גדולה; מחיר המינימום נקבע על 14 שקל בלבד, אך מחיר מניית ביקום במסחר בשעות הצהריים נע סביב 20 שקל. נראה כי מחיר המינימום נקבע כטקטיקה במכרז, על מנת להגביר את הביקושים ובכך להביא לעליית מחיר המניה.

מכל מקום, בחברה לא יסתפקו במחיר המינימום וההערכה היא שביקום מבקשת לגייס סכום של 140-160 מיליון שקל (לעומת 112 מיליון שקל שמשקף המחיר המינימלי שנקבע), כלומר לפי מחיר של 17.5-20 שקל למניה.

ככל הידוע, רוב המוסדיים הישראלים הגדולים מתעניינים בהשתתפות בהנפקה. מדובר, מן הסתם, בגופים שרובם, אם לא כולם, גם מחזיקים באיגרות חוב של ביקום ושל אינטרנט זהב. ההנפקה, כאמור, פתוחה גם לגופים זרים כך שלא מן הנמנע שהגופים שהתעניינו ברכישת מניות ביקום מאינטרנט זהב יוכלו להשתתף בה ולרכוש מניות, במגבלות הקיימות.

מבנה הפירמידה של קבוצת בזק

החוב של ביקום למחזיקי האג"ח שלה (בשתי סדרות שונות) עמד בסוף הרבעון השלישי על כ-2.5 מיליארד שקל, והמח"מ של סדרה ג' הוא כ-4.6 שנים. לאחרונה הופחת דירוג החוב של ביקום מ-A2 ל-A3, וחברת הדירוג מידרוג ציינה כי ההורדה היא בשל "היחלשות משמעותית בתזרים הדיבידנדים מהחברה הבת בזק, במידה המחלישה את נזילות החברה ואת יחסי שירות החוב". עם זאת במידרוג הוסיפו כי רמת הנזילות של ביקום "סבירה". מכל מקום נראה שבביקום מעדיפים לנצל את ההזדמנות לגייס הון במטרה לחזק את המאזן ולהקטין את הסיכון מול מחזיקי האג"ח. ההנפקה צפויה לייצר לביקום "שקט" בהקשר זה עד סוף 2021.

מעבר לכך, ביקום מחזיקה כיום ב-1.34% ממניות בזק מעבר לנדרש בהיתר השליטה בחברה (26.34% לעומת הדרישה להחזיק 25%), אותן היא תוכל למכור במקרה הצורך. כיום שווי השוק של המניות "החופשיות" הוא כ-128 מליון שקל. עמי ברלב, מנכ"ל ביקום, מסר היום: "הגיוס מיועד לחזק את תזרים המזומנים של החברה ולאפשר לה יתרות נזילות עד לנובמבר 2021 גם ללא הנחת דיבידנדים או מקורות אחרים נוספים".

יצוין כי כבר כיום בקופת החברה מזומנים בהיקף של כ-600 מיליון שקל באופן המספק לשירות התחייבויותיה של החברה עד לשנת 2020 (כולל), גם ללא הנחת דיבידנדים או מקורות אחרים נוספים. החברה איתנה ובעלת נכס בסיס איתן ואיכותי ביותר, כאשר ההנפקה צפויה לאפשר לחברה יתרות נזילות מספקות על פני מספר שנים תוך שימור והגנה על נכס הבסיס שלה, לטובת כל מחזיקי העניין בה".

מניית ביקום צנחה 70% בשנה האחרונה

בתוך כך, היום פורסם זימון לאסיפת אג"ח של אינטרנט זהב במטרה למנות נציגות משותפת לשתי סדרות האג"ח (ג' ו-ד') לקראת הדיונים עם החברה על הסדר חוב. גורם מבין מחזיקי האג"ח טען היום כי לפי שעה אין בכוונתם להשתלט על החברה ולנהל את מכירת מניות ביקום בעצמם אלא "רוצים לעבוד יחד עם תורג'מן כדי למצות את תהליכי המכירה וכדי שהתהליך יהיה שקוף לבעלי האג"ח. מחזיקי האג"ח הגדולים מבינים את החשיבות שבהשארת תורג'מן לניהול תהליך המכירה וירצו שהנציגות תעבוד מולו". מי שמסתמן כמועמד לעמוד בראש הנציגות הוא אדוארד קלר, לו ניסיון רב בהסדרי חוב בשוק המקומי. 

אינטרנט זהב חייבת למחזיקי האג"ח שלה כ-728 מיליון שקל וכאמור הודיעה בשבוע שעבר על עצירת תשלומי האג"ח ופתיחה במגעים על הסדר. מידרוג הורידה את דירוג החוב של אינטרנט זהב מ-Ba2 ל-Ca והותירה את הדירוג תחת בחינה, וזאת על רקע הערכה לכשל פירעון צפוי ברמת ודאות גבוהה.

עוד כתבות

לשכת ההוצאה לפועל / צילום: יח"צ

עלייה של עשרות אחוזים במספר האיומים בהתאבדות של חייבים מאז פרוץ המשבר

מתחילת השנה ועד אוקטובר נרשמו 168 מקרי איום בהתאבדות, לעומת 136 בכל 2019 ● מנכ"ל רשות האכיפה והגבייה תומר מוסקוביץ אמר בדיון לציון היום למניעת אובדנות: "ביקשנו להעביר הדרכות לכל העובדים שבאים במגע עם החייבים"

פרופ' רן בליצר / צילום: איל יצהר, גלובס

"החלופות האמיתיות הן בלימה ואיזון או 'אקורדיון' של סגר לסירוגין"

פרופ' רן בליצר מסביר את ארבע האסטרטגיות שנשקלו או נוסו בכל העולם למלחמה בקורונה, ומציג את המלצות הדוח של "קבינט המומחים" לשליטה במגפה לקראת התקופה הקרובה, שכנראה לא תהיה קלה

קו הרקיע של דובאי / צילום: שאטרסטוק

בדצמבר יהיו מעל ל-60 טיסות שבועיות לדובאי. האם יש לכך הצדקה?

חברת לואו קוסט מדובאי, לצד ישראייר, ארקיע ואל על יפעילו טיסות ישירות בין תל אביב ודובאי ● האם יהיו מספיק תיירים כדי למלא את כל הטיסות האלו? ●  סמנכ"ל המכירות בישראייר: "מדובר במדינה שעד עכשיו הייתה סגורה לישראלים ויש פה צירוף של הרבה מרכיבים שישקפו ביקוש גבוה"

ניסים פרץ / צילום: דוברות נתיבי ישראל

נדחה בחודשיים מכרז של נת"י שנחשד כי קיים בו בניגוד עניינים

כך אמר מנכ"ל נתיבי ישראל ניסים פרץ בדיון בוועדה לענייני ביקורת המדינה ● הדיון התקיים בעקבות פרסום גלובס על טענות לניגוד עניינים במכרז ענק להחלפת תאורה בכבישי ישראל

סיבים אופטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

גוגל מתכננת להניח רשת סיב אופטי שתחבר לראשונה בין סעודיה וישראל

הרשת החדשה תחבר בין המדינות שעדיין מוגדרות כאויבות, ותעקוף את המסלול המצרי לתעבורה אינטרנטית

הטיפ השבועי

הטיפ השבועי: האפליקציות שיעזרו לכם לנהל משימות

ארבע אפליקציות שיעזרו לכם לנהל את המשימות שלכם בצורה יעילה יותר ● ניהול וקריירה, מדור חדש

סמסונג סאני / צילום: יחצ

ביה"ד לעבודה: סאני תקשורת פגעה בזכות ההתארגנות של עובדיה

הטיל על החברה קנס בסך 300 אלף שקל והורה לאפשר ליו"ר הוועד להיכנס לחברה ולמתקניה

נתב"ג בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

הפסד של 118.5 מיליארד דולר ב-2020: זו התחזית הקודרת של יאט"א לענף התעופה

את ההפסדים הצפויים להימשך ב-2021 מעריכים בארגון התעופה העולמי בהיקף של 38.7 מיליארד דולר - יותר מפי 2 מההערכות הקודמות שפרסם הארגון בחודש יוני ● לפי הערכות הארגון, רק ב-2024 יחזרו המספרים של 2019 בהיבט היקף הנוסעים

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

שלב ההוכחות במשפט רה"מ בנימין נתניהו נדחה לתחילת פברואר 2021

לפי החלטת השופטים ב-6 בדצמבר 2020 תשמענה כל הטענות המקדמיות לרבות טענות לפגמים בכתב האישום שהעלו הנאשמים ● התביעה תגיש תגובה בכתב לטענות המקדמיות עד ה-3 בדצמבר

קבוצת עזריאלי, אמות, מליסרון, גזית גלוב, אלרוב נדל"ן / צילום: איל יצהר, יח"צ

קיבלו את החיסון? הנדל"ן והבנקים מציגים זינוק של 30% מסוף ספטמבר

שינוי מגמה? סקטור הנדל"ן והבנקים בשוק המקומי מציגים התאוששות מרשימה בשבועות האחרונים ● כלכלני הראל פיננסים מעריכים כי בשוק הישראלי נוצרה הזדמנות בסקטורים הללו, ומתמידים בחברות הטכנולוגיה והתוכנה הישראליות ● לגבי מצב המשק בקרדיט סוויס מעריכים: "ישראל תחזור לפעילות שגרתית, ללא מגבלות, אך ורק במחצית השנה של שנת 2021"

מיכל הלפרין,הממונה על רשות התחרות / צילום: רמי זרנגר

רשות התחרות שמה את עסקת שופרסל-אמיגה על הכוונת

ברשות ביקשו מספקיות מזון גדולות במשק להעביר מידע על השפעות אפשריות של העסקה שבו תרכוש את ענקית הקמעונאות את ספקית המזון אמיגה

ליאורה עופר, בעלי מליסרון / צילום: סיון פרג'

מליסרון במגעים מתקדמים לבנות חוות שרתים בחצי מיליארד שקל

חברת הנדל"ן והבינוי מחפשת לגוון את הכנסותיה ונמצאת במגעים עם חברת השקעות בינלאומית להקמת מספר חוות שרתים ביוון, קפריסין וישראל ● מתחרתה של מליסרון, עזריאלי, כבר רכשה קרקע עבור בניית דאטה סנטר לאמזון

תחנת אוטובוס ברמלה. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בקרדיט סוויס פסימיים: המשק יחזור לפעילות מלאה רק בקיץ 2021

התחזית העולמית של הבנק השווייצי ל-2021 מציינת "הדרדרות משמעותית במצבה הפיסקלי של ממשלת ישראל" מתחילת משבר הקורונה אך מוסיפה כי "בשלב זה" נמנעות חברות דירוג האשראי מהורדת דירוג

מפגינות בעצרת נגד אלימות נגד נשים בכיכר רבין / צילום: שלומי יוסף, גלובס

בשנת 2019 פחות ממחצית מנפגעי אלימות דיווחו למשטרה

כך עולה מסקר ביטחון אישי 2019 של הלמ"ס שמתפרסם לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים ● מהסקר עולה בין היתר כי שיעור הנפגעים מעבירות בקרב צעירים בני 34-20 - נשים וגברים - גבוה יותר מהשיעור בקרב בני 35 ומעלה

ג'נט ילן צילום: רויטרס,
JONATHAN ERNS

הכירו את ג'נט ילן, שרת האוצר הראשונה של ארה"ב

ילן שזוכה להערכה משני צדי המפה הפוליטית, צפויה לקבל את אישור הסנאט ובכך להפוך לאישה הראשונה בתפקיד זה ● זאת אחרי שכבר שברה תקרת זכוכית אחרת - הנגידה הראשונה של הפד ● ילן יורשת את אחד התפקידים התובעניים ביותר בממשל ביידן, ותעמוד מול אתגרים ייחודים בשל הקורונה

חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה 
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב: מחיקות נוספות בשווי הנכסים צמקו את הרווח הנקי ל-23 מיליון שקל ברבעון השלישי

זאת לאחר שהציגה גזית גלוב רווח נקי של 474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד ● כצמן אופטימי: "אין ספק שההתפתחויות האחרונות באשר להשגת חיסון לקורונה הן 'משנה משחק'" ● ווליו בייס: "התוצאות ברמה הרבעונית לא מייצגות, מאחר שנכסי החברה היו סגורים ותחת מגבלות בחלק מהרבעון"

מייסדי Logz.io תומר לוי ואסף יגאל  / צילום: Fabiana Kocubey

חברת Logz.io מגייסת 23 מיליון דולר לאיתור תקלות קוד

הסטארט-אפ, שמעסיק כיום 240 עובדים, מפתח פלטפורמה מבוססת קוד פתוח שעוזרת למתכנתים לאתר ולפתור תקלות בקוד ●  הסבב הנוכחי מביא את סך הגיוסים של Logz.io ל-120 מיליון דולר

רו”ח מיקי בלומנטל / צילום: איל טואג

אי הסדרים בבזק בינלאומי: הדירקטוריון מינה רואה חשבון מבקר

דירקטוריון בזק מינה את רו"ח מיקי בלומנטל כדי שיבצע ביקורת חקירתית בחברה הבת ● בגלובס נחשף לראשונה כי במסגרת הערכות שגרתית לדוחות הרבעוניים נמצא במאזני בזק בינלאומי "חור" של עשרות מיליוני שקלים שהחברה לא יודעת להסביר

אלון מאסק, החודש. נשמע אופטימי כהרגלו / צילום: Patrick Pleul, Associated Press

טסלה קופצת לשווי של יותר מחצי טריליון דולר והמנכ"ל אלון מאסק הוכרז כאדם השני העשיר ביותר בעולם

השווי האישי של אלון מאסק, מייסד טסלה וספייס X, טיפס במהלך 2020 ב-100.3 מיליארד דולר ● במקום הראשון ברשימה עומד עדיין מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס ● מניית טסלה מזנקת בוול סטריט ושווי החברה עקף את רף חצי טריליון הדולר

מיכל הלפרין / צילום: יונתן בלום

אינטרנט, טלוויזיה וטלפון בחבילה אחת? בזק מקבלת סוכרייה מרשות התחרות

רשות התחרות שוקלת לבטל התנאי במיזוג האוסר על בזק ו-yes למכור חבילות טריפל לא פריקות ● משרד התקשורת מתנגד ● כמו כן, הרשות שוקלת לשנות את התנאי האוסר על בלעדיות על yes כך שלא יחול על רכש תוכן זר, להוציא תכני ספורט ותכנים מקומיים שאינם נכנסים להגדרת הפקות מקור