גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בעיית הפריון: רק 10% מהתעשיינים הטמיעו טכנולוגיות שעומדות בסטנדרטים בינלאומיים

מסקר שקיימה התאחדות התעשיינים עולה כי מפעלים רבים בישראל נמצאים בפיגור טכנולוגי ולא עומדים בסטנדרטים בינלאומיים של ייצור ותחרות - מה שמוביל לפריון נמוך ● הבשורה החיובית: כמחצית מהמתעשיינים כבר מתכננים מעבר ל"ייצור מתקדם", שכולל אימוץ טכנולוגיות חדישות

רובי גינל / צילום: יוסי אלוני
רובי גינל / צילום: יוסי אלוני

כמחצית מהמפעלים בישראל לא החלו לתכנן מעבר ל"ייצור מתקדם", ורבים מבין התעשיינים מצביעים על שורה של חסמים שמקשים עליהם תכנון כזה - כך עולה מניתוח שעשתה בנושא התאחדות התעשיינים. הניתוח מתבסס על סקר שהתקיים בנובמבר האחרון בקרב כ-200 חברות מכל ענפי התעשייה.

תוצאות הסקר מגלות כי מפעלים רבים ברחבי הארץ לא עומדים בסטנדרטים בין-לאומיים של תחרותיות, בשל מצבם הטכנולוגי. הם מורגלים לתהליכי ייצור מסורתיים שמובילים, בין היתר, לפריון נמוך ולחוסר יכולת להתמודד עם התחרות והשינויים ברמה הגלובלית.

טכנולוגיות ייצור מתקדם כוללות הדפסות תלת ממד, שילוב ננו טכנולוגיות במוצרים, אוטומציה מתקדמת וניתוח של ביג דאטה לייעול של תהליכים ושימוש במשאבים. 38% ממשתתפי הסקר כלל לא הכירו את סוגיית המעבר לייצור מתקדם, המכונה גם תעשייה 4.0 או המהפכה התעשייתית הרביעית, שאמורה להביא לעלייה משמעותית ברמת הפריון.

מהם החסמים שמונעים מהתעשיינים לעבור לייצור מתקדם? רבע מהמשיבים בסקר סימנו את היעדר הידע וההבנה בכל הקשור למהפכה התעשייתית הרביעית - כחסם מרכזי שעומד בפני התעשייה הישראלית. שיעור דומה של תעשיינים סימנו את חוסר התאמת הטכנולוגית לפעילותם התעשייתית כחסם. 46% ממשתתפי הסקר סבורים כי תמריצים ממשלתיים יעודדו את האצת המעבר לייצור מתקדם ו-25% ממשתתפי הסקר משוכנעים כי פעולות להגברת המודעות והנגשה של ידע - יסייעו לקידום הנושא.

החסם העיקרי: מחסור ביעד רלוונטי

ויש גם בשורה חיובית שעולה מהסקר. בערך מחצית מתעשיינים עברו לייצור מתקדם או מתכוונים לעשות זאת. אלו שעשו כן פעלו למיקוד ההשקעות בייעול רצפת הייצור ובשיפור המערכים הלוגיסטיים. רק 10% מהנשאלים דיווחו על שהם כבר בעיצומו של המעבר. היתר עדיין בשלבי גיבוש אסטרטגיה ותכנון השקעות.

ואולם, הבשורה השלילית היא שכמעט מחצית מבין התעשיינים שהשתתפו בסקר אמרו כי לא השקיעו לקראת מעבר לייצור מתקדם - ואינם מתכוונים לעשות כן בשנה הקרובה.

השיח אודות המעבר של התעשייה הישראלית לייצור מתקדם, שנחוץ בעיקר בתעשייה מסורתית, מתקשר לבעיית הפריון הנמוכה במשק הישראלי - בשל הפער העצום של 25% בין רמת הפריון בארץ לבין הפריון הממוצע במדינות ה-OECD.

בעיית הפריון בתעשייה הישראלית

הפערים בין ישראל למדינות המפותחות באים לידי ביטוי בעיקר בתעשיות המסורתיות. הערך המוסף הגולמי הממוצע לשעת עבודה בתעשייה במדינות ה-OECD הוא 56 דולר, בעוד שהממוצע בתעשייה הישראלית עומד על 40.5 דולר בלבד.

פערי הפריון בתעשייה מה-OECD - 40%

בתעשיית ההייטק אין לישראל בעיה, שם הערך המוסף הגולמי הממוצע לשעת עבודה נאמד ב-63.1 דולר לשעה, גבוה יותר מאשר במדינות ה-OECD. הבעיה היא שבשאר הענפים הוא יורד אל מתחת לממוצע. בתעשייה העילית המעורבת שעת עבודה ממוצעת עומדת על 39.7 דולר; בתעשייה המסורתית המעורבת 32.4 דולר ואילו בתעשייה המסורתית המצב קשה הרבה יותר - 26.9 דולר.

בהתאחדות התעשיינים, כמו גם במשרד הכלכלה והתעשייה, רואים במעבר לייצור מתקדם מענה משמעותי לבעיית הפריון במשק. בנוסף לייצור המתקדם, הם מתכננים העמדת פתרונות נוספים שבכוחם לצמצם משמעותית פחתים, להוריד עלויות תפעול ועוד. המטרה של מהלכים אלו היא שיפור ניכר בכושר התחרות של התעשיינים מול שווקים מחו"ל.

באירופה וארה"ב מתקדמים יותר

לפי ההתאחדות התעשיינים, קיים פער גדול במעבר לייצור מתקדם בין התעשיות הישראליות לבין התעשיות באירופה ובארה"ב. הסיבה העיקרית היא תגובה מאוחרת מצד ישראל למגמה שמאפיינת את התעשיות בעולם במהלך העשור האחרון.

כך, בעוד שגרמניה ומדינות נוספות באירופה כבר החלו להיערך לקראת המהפכה התעשייתית הרביעית בתחילת העשור, בישראל החלו להיעשות פעולות בנושא רק במהלך השנתיים האחרונות, וזאת בעיקר מסביב לתכנית הממשלתית "נטו תעשייה", שכוללת רכיבים שיש בהם כדי להקל על תעשיינים להטמיע טכנולוגיות ייצור מתקדמות.

"הממשלה איחרה להכיר במהפכה התעשייתית הרביעית", אמר בשיחה עם גלובס" מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל. "תוכנית נטו תעשייה היא צעד בכיוון, אבל לא מספיק. הממשלה הבאה תהיה חייבת להבין שהתעשייה הישראלית היא מנוע הצמיחה של המשק, ולכן יש לתגבר משמעותית תקציבים לעידוד השקעות, להטמעת רכיבים לייצור מתקדם ולמחקר ופיתוח". 

המטרה של משרד הכלכלה: לצמצם את פערי הפריון מה-OECD ב-20% בתוך 6 שנים

בימים הקרובים ייסגר המכרז שמנהל משרד הכלכלה והתעשייה לקראת בחירת זכיין שיפעיל את המכון הלאומי לייצור מתקדם, שאמור לפעול בצפון. תפקיד המכון יהיה להוות מוקד ידע מרכזי בתחום עבור התעשיינים. המכון יוקם בהשקעה של כ-35 מיליון שקל כחלק מהמלצות הוועדה שגיבשה את התוכנית "נטו תעשייה".

מאז השנה שעברה, משרד הכלכלה העמיד תקציבים בהיקף כולל של כ-600 מיליון שקל. התקציב יועד לשורת תוכניות שאמורות לשפר את מעמדה של התעשייה הישראלית. אלא שגורמים בהתאחדות התעשיינים מתלוננים על היעדר מיקוד של תוכניות הסיוע השונות, וטוענים כי יש צורך לשפר אותן ולאפשר נגישות רחבה יותר אליהן מצד תעשיינים.

"תעשיינים רבים לא יודעים שהם מפגרים טכנולוגית ביחס לעולם. זה מאפיין בעיקר חברות תעשייתיות קטנות ובינוניות, שאין להן מחלקות מחקר ופיתוח או בעלי תפקידים שיחשפו שיטות חדשות לשיפור תהליכי ייצור", אמרה בשיחה עם "גלובס" סמנכ"לית אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה, מיכל פינק. "המהלכים שלנו כוללים גם פתיחה של מסלולי צמיחה ופריון בתעשייה ביחד עם רשות ההשקעות, באופן שיאפשר שדרוג התעשייה המסורתית".

באמצעות מהלכים אלה, ומהלכים נוספים שייבחנו בשנים הקרובות, משרד הכלכלה שואף לצמצם משמעותית את פער הפריון בין ישראל לבין מדינות ה-OECD בלפחות 20% עד שנת 2025.
בתוך כך, בימים אלה משרד הכלכלה פועל להקמת ועדה חדשה שתבחן בחודשים הקרובים מהלכים להעלאת רמת הפריון בתחום המסחר והשירותים. בראש הוועדה יעמדו פינק, לצד המשנה לשעבר לנגיד בנק ישראל, הפרופ' צבי אקשטיין.

לדברי פינק "הצורך בבחינת המהלכים להעלאת הפריון בתחום זה בא בעקבות השינויים שחלים בו, כמו המעבר למסחר מקוון ועל רקע פערים של 40%-30% ברמת הפריון בתחומי הביטוח, הפיננסים, ועוד בישראל - לעומת מדינות אחרות בעולם".

הרכב הוועדה ייקבע בשבועות הקרובים. על פי הערכות, בדיוניה ייקחו חלק נציגים מהארגונים היציגים בתחום המסחר, כמו גם המועצה לכלכלה, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר ובנק ישראל.

עוד כתבות

עו"ד גיא גיסין / צילום: איל יצהר

מה מחפש עו"ד גיא גיסין באג"ח של חברת אמפל שקרסה?

קבוצת משקיעים בהשתתפות גיסין מעוניינת לרכוש אג"ח של החברה בהיקף של כ-7.5 מיליון שקל

מטוס אתיופיאן איירליינס / צילום: יח"צ

הלחץ עבד: השרה רגב הודיעה כי תשקול להפעיל טיסות לאפריקה

מוקדם יותר היום דווח כי אתיופיאן איירליינס הגישה תלונה לרת"א בטענה לאפליה, לאחר שאדיס אבבה, נמל הבית שלה, לא נכלל ברשימת היעדים שמהם מותרות הטיסות לארץ

איציק דיין / צילום: יח"צ-אלירן אביטל

עו"ד נוסף חשוד בסיוע לאחים דיין בפרשת העלמת המס; רשות המסים תעיין במסמכים שנתפסו במשרדו

עורך דין נוסף, ששמו נאסר לפרסום, חשוד בסיוע לאחים אמיר ויצחק דיין בפרשת העלמות המס לכאורה באמצעות נאמנות זרה ● ביהמ"ש דחה את טענתו כי המסמכים שנתפסו במהלך החיפוש במשרדו מוגנים בחיסיון עו"ד-לקוח, והתיר לרשות המסים לעיין בהם

הנוסעים שמעוכבים בנתב"ג / צילום: ללא קרדיט

אל על ורש"ת יפצו דיילת קרקע שנפגעה ממסוע המזוודות ב-166.5 אלף שקל

התאונה התרחשה בשל הגישה למקום מושבה של הדיילת בעמדות הצ'ק-אין בנתב"ג ● השופטת: "לא מן הנמנע כי נמל תעופה חדש, או אגף חדש בנמל תעופה קיים, יערוך חשיבה מחדש ויאמץ נהלי בטיחות מחמירים"

ענת גואטה / צילום: ענבל מרמרי

העימותים בין רשות ניירות ערך והבורסה: 'קול קורא' למדד חדש שיעקוב אחר הבנקים

הרשות רוצה לעקוף את הבורסה, שהיא שמנהלת את מדד בנקים 5, ולהביא לכך שקרנות הסל שעוקבות אחר הבנקים יעקבו אחר נכס חדש, שיעמוד בהוראות הרשות

האישה היחידה בחדר / אילוסטרציה: אפרת לוי, גלובס

ההייטק הישראלי: מעט מייסדות, מעט מנכ"ליות וללא שינוי באופק

מחקר של ארגון "סטארט-אפ ניישן סנטרל" מצא כי רק ב-9% מחברות ההייטק בישראל יש מנכ"לית ● ב-16% מהחברות יש מייסדת, אך שנת הקורונה הביאה לנסיגה במגמת הצמיחה ● שיעור היזמיות גבוה יחסית בבריאות דיגיטלית ובפוד-טק, אך צונח לפחות מ-4% בחברות סייבר

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט: נאסד"ק צנח ב-2.4%; גיימסטופ זינקה ב-41%

דאו ג'ונס קפץ ב-1% ו-S&P 500 ירד ב-0.5% ● בורסות אירופה ננעלו בעליות חדות בהובלת מניות הבנקים והתעופה ● הסנאט אישר בסוף השבוע האחרון את תוכנית התמריצים הפיסקלית של ביידן ● מחיר הנפט יורד בהמשך להתקפות טילים על מתקני הנפט של ארמקו

נחום ביתן / צילום: רמי זרנגר

פרשמרקט נמצאת במגעים עם נחום ביתן לרכישת 10 סניפים ב-200 מיליון שקל

נחום ביתן מנסה להשיג עסקה שתמנע את מכירת הרשת לקבוצת משקיעים בהובלת קבוצת הפניקס בעוד עשרה ימים

ציפי עוזר־ערמון. השינוי לטובה החל עם גיוסה ב־2012 / צילום: רמי זרנגר

הניתוח הכירורגי הצליח: המנכ"לית שהקפיצה את שווי לומניס פי חמישה

מאז מונתה ציפי עוזר-ערמון למנכ"לית חברת המכשור הרפואי מיקנעם, שווי החברה הושבח ללא היכר, כולל מכירתה פעמיים לקרנות השקעה זרות ● בראיון שנתנה לגלובס בעבר אמרה עוזר-ערמון: "אני קוראת מחקרים קליניים, לא הרבה מנכ"לים עושים את זה. אני מאמינה בעומק ניהולי"

דיון בכנסת - יריב לוין / צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת החליט לעכב הצעת החוק לשינוי מדיניות הרישוי בשוק התקשורת

למרות שוועדת שרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של שר התקשורת בני גנץ לרפורמה בתחום הרישוי, יו"ר הכנסת יריב לוין החליט כי שבועיים לפני בחירות זה לא הזמן המתאים לרפורמה כה מקיפה ● גנץ בתגובה: "מניעים לא ענייניים הפוגעים בציבור"

ענבל אור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

קנס סמלי של 5,000 שקל לחמש חברות שהיו בשליטת ענבל אור

כל חברה קיבלה קנס של 1,000 שקל לאחר שהורשעה בעבירות על חוק המע"מ, עבירות על פקודת מס הכנסה, עבירות מרמה בנסיבות מחמירות כלפי לקוחות וכן עבירות על חוק הגנת הצרכן ● העונש הקל הוטל כדי לא לפגוע בזכאות של הנושים הלא מובטחים שנפגעו מהפרשה

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בירידות: מדד ת"א 90 איבד 1.1%, תדיראן צנחה ב-5.7%

הירידות בבורסה התמתנו לקראת הסגירה: מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.6% ● בוול סטריט המדדים עברו לעליות ● תדיראן איבדה גובה לאחר הדוחות והורדת המלצה ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.8 מיליארד שקל

השר יובל שטייניץ ונטאשה פילידס (קפריסין) בהסכם על שיתוף הפעולה / צילום: משרד האנרגיה

ישראל, קפריסין ויוון חתמו על מזכר הבנות להנחת כבל חשמל תת ימי

הכבל התת ימי יונח בים התיכון לאורך כ-1,500 ק"מ, ויחבר בין רשתות החשמל של שלוש המדינות, ואת ישראל לרשת החשמל האירופית ● עלות המיזם נאמדת בכשלושה מיליארד שקל, והוא ימומן על ידי המדינות השותפות בו והאיחוד האירופי

ועדת הבחירות המרכזית / צילום: יוסי זמיר, לע"מ

האם הקורונה תשבש גם את המדגמים בערב הבחירות?

ועדת הבחירות הודיעה כי בשל הצורך להפריד חולים ומבודדים מהציבור הרחב, בבחירות הקרובות יוכפל מספרם של המצביעים במעטפות כפולות - הצבעה שלא באזור המגורים של התושב ● הדבר יגרום ככל הנראה לקשיים ואף לחוסר יכולת של הסוקרים לחזות בזמן אמת את תוצאות הבחירות

בנק דיסקונט / צילום: תמר מצפי

הליך בחירת הדירקטורים בדיסקונט יוצא לדרך: האם מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר ייבחר

הוועדה לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה פרסמה את המועמדים לתפקיד דח"צ ולעוד שלושה דירקטורים רגילים בבנק ● שניים מהמתחרים הם דירקטורים מכהנים

מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי מאיר שפיגלר / צילום: איל יצהר

"באוצר בנו מבוך שאפילו עכבר עם מוח של איינשטיין לא היה מוצא בו את הדרך"

המשק אולי חזר לעבוד, אבל העובדים נשארים בבית ● מנכ"ל הביטוח הלאומי חושף בראיון לגלובס את המספרים המביכים של התוכנית שהייתה אמורה לעודד עובדים לחזור לעבוד, ומאשים את אגף התקציבים ● באוצר מאשימים אותו בחזרה וטוענים שהוא כלל לא מאפשר לעובדים לבקש מענקים

אסדת קידוח של איתקה. "מחירי הנפט תורמים באופן חד־משמעי לשווי הפעילות" / צילום: אתר החברה

מי שהאמין בתשובה הרוויח: עליות של 300% עד 500% באג"ח של קבוצת דלק מהשפל של 2020

הטיפוס במחיר הנפט תומך בהמשך עליית ניירות הערך של קבוצת דלק, שרק לפני כשנה נחלצה בעור שיניה מכניסה להסדר חוב ● לירן לובלין, אי.בי.אי: "לקבוצה יש שקט לשנה הקרובה, אבל הכול פה נזיל ותלוי בעסקאות שיצליחו לייצר בחברה הבת איתקה"

מנכ"לית משרד גורניצקי ושות', עו"ד עדי נחמיאס / צילום: יונתן בלום

משרד עורכי הדין גורניצקי ושות' משיק תוכנית מנטוריות לעורכות דין צעירות

וגם: דורון ארבלי מצטרף לדירקטוריון חברת האשראי החוץ בנקאי יונט קרדיט ● אירועים ומינויים

ד"ר שמרית פרקול-פינקל - מנכ"לית אקונקריט  ECOncrete / צילום: יח"צ

ד"ר שמרית פרקול-פינקל רצתה להציל את הים. תאונת קורקינט קטלנית קטעה את החלום בגיל 45 בלבד

ד"ר שמרית פרקול-פינקל הקימה את econcrete לפיתוח בטון ידידותי לסביבה, במטרה לאפשר בנייה בים שלא תפגע במרקם החיים בו ● היא נהרגה כאשר הקורקינט שלה נלכד בחלק האחורי של משאית ● לפי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ב-2020 חלה עלייה של 12% במספר הנפגעים בתאונות בהן היו מעורבים אופניים וקורקינטים חשמליים

ליאור רוזנפלד / צילום: שלומי דעי

בלחץ האופוזיציה ובצל בדיקת רשם העמותות: נשיא לשכת סוכני ביטוח מתפטר

ליאור רוזנפלד הודיע על התפטרות מיידית, כאשר ממלא מקום נשיא הלשכה יהיה יוסי אנגלמן ● הבחירות לנשיאות הלשכה יוקדמו כנראה ליוני