גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירי, הצתה וטענות לאיחור במסירת דירות: מה קורה בפרויקט "פיבקו על הים" בחיפה

רוכשי דירות בפרויקט אותו יוזמת חברה בשליטת בעלי חברת רנואר, מעלים טענות קשות על איחור במסירת הדירות ● אירועים בעלי נופך פלילי באתר הבנייה, רק מוסיפים לסימני השאלה סביב התנהלות הפרויקט

פיבקו על הים
פיבקו על הים

לפני כשבועיים התעוררו רוכשי דירות בפרויקט היוקרתי 'פיבקו על הים' בחיפה לבשורות קודרות. לפי רסיסי המידע שהגיעו לאוזניהם, המבואה של אחד הבניינים שנבנים כיום בפרויקט נשרפה. בדיקה של צוות כבאות שכיבה את השריפה קבע כי השריפה לא החלה מכשל, אלא מהצתה מכוונת. "סמוך לשעה 2:00 בלילה הוזעקו לוחמי אש מתחנה אזורית חיפה לשריפה אשר פרצה במבנה מגורים ברחוב חמדה אשר בשכונת נאות פרס בחיפה. ארבעה צוותים פעלו במקום לכיבוי הבערה אשר גרמה לנזקים כבדים וביניהם נזקי פיח ועשן ונזקים לתשתיות. מפקד המשמרת רב רשף מרזוק חמוד מסר כי מדובר במבנה אשר נמצא בשלהי בנייתו ועל סף אכלוס. חוקר דליקות מטעם רשות הכבאות הגיע למקום ועל סמך בדיקת הממצאים קבע כי מדובר בהצתה בזדון. המשך הטיפול באירוע הועבר למשטרת ישראל" נכתב בהודעת שירותי הכבאות.

ימים ספורים חלפו, ואירוע חמור אפילו יותר התרחש בשטח בניית הפרויקט, כשאלמוני ירה כ־10 כדורים לעבר מכוניתו הסקודה של עובד בחברת 'לאטי ייזום' שיזמה את הפרויקט. "מיד לאחר המקרים נפתחו חקירות במשטרה, וכן בוצעו ועוד יבוצעו מגוון פעולות חקירה על מנת לחשוף את מבצעי העבירה" נמסר ל"גלובס" ממשטרת מחוז חוף.

פיבקו על הים

לצד אירועים לא שגרתיים אלה, כך מוצאת בדיקת "גלובס", עולות טענות של רוכשי דירות בפרויקט על התנהלות מנהליו, ובעיקר בעניין איחור במועד מסירת הדירות. היתר הבנייה להקמת הפרויקט ניתן ב-18 במאי 2015, והעבודות החלו ללא בעיות מיוחדות. אלא שהיום, כמעט 4 שנים אחרי מתן ההיתר, עוד לא ברור מתי תסתיים הבנייה, בעוד פרויקטים סמוכים, שהחלו להיבנות במקביל, ואפילו שנתיים מאוחר יותר, כבר התאכלסו.

קריסת חברת הביצוע

את הפרויקט מקימה חברת ספייס בנייה ויזמות, שבבעלות חברת לאטי ייזום שבשליטת יוסי לאטי, מבעלי רשת האופנה רנואר. מדובר בפרויקט בן 155 יחידות דיור שמוקם ב־6 בניינים, האחד מגדל בן 16 קומות ו־5 בבניינים בני 8 קומות, שתכנן האדריכל אילן פיבקו. גורמים עמם שוחחנו טוענים כי בעיות בפרויקט החלו כאשר חברת הביצוע אורתם סהר, נקלעה להקפאת הליכים והבנייה נעצרה בשלב השלד. לטענת רוכשי הדירות מאז לא נשכרה חברת ביצוע בסדר גודל ראוי להיקף הפרויקט, ומועדי המסירה של הדירות חלפו מזמן.

כנגד החברה הוגשו מספר תביעות לפיצויים בגין הפרה של חוק המכר ואיחור במסירת הדירות, בעוד החברה מכחישה את טענת הזכאות לפיצויים בנימוק כי קריסתה של אורתם סהר והצו שנתן בית המשפט המחוזי בתל אביב להקפאת המצב הקיים באתר הבנייה למשך חודשים ארוכים, הן שהביאו לעיכובים שלא בשליטת החברה.

בתביעה שהגישו 13 רוכשי דירות בפרויקט באמצעות עו"ד יוסי ליבנה לבית משפט השלום בחיפה נגד החברה, נטען כי הרוכשים חתמו בין השנים 2014-2016 על הסכמים עם החברה לרכישת דירות, במסגרתם התחייבה החברה למועדי מסירת דירות שחלפו מזמן. "התובעים כמו יתר רוכשי הדירות מוצאים עצמם חסרי דיור קבע שעתידם כלל אינו ברור ואין הם יודעים כיצד לכלכל את צעדיהם". עוד עלה מהתביעה כי בגין איחור במסירת הדירות, התחייבה החברה בהסכמים לשלם פיצוי שנע בין 4,000-3,000 שקל לחודש. זאת בנוסף לפיצוי בגין עוגמת נפש, ובסך הכל העמידו התובעים את התביעה על סך 1.8 מיליון שקל.

בהתכתבות שקדמה להגשת התביעה, טענה החברה בתגובה לטענות התובעים כי החברה עשתה כל מאמץ שהבנייה לא תתעכב, אך הדבר לא עלה בידה ולא היה בשליטתה. לטענתה בינואר 2015 נחתם הסכם בין החברה לבין אורתם סהר לביצוע הפרויקט, אלא שבאוקטובר 2016 הגישה אורתם סהר בקשה להקפאת הליכים. בהתאם לבקשה, ניתן על ידי בית המשפט המחוזי צו איסור דיספוזיציה על כל הפרויקטים של אורתם סהר, לרבות פרויקט זה. למרות שהחברה ניסתה לפעול כדי לחלץ את הפרויקט מהמצב, היא טוענת כי נאמני אורתם סהר עו"ד שאול ברגרזון ורו"ח יגאל קנה, הוציאו בקשה דחופה לצו מניעה נגד החברה כדי לעצור את עבודות הביצוע בפרויקט, והשופט אורנשטיין אף הוציא צו שמורה להוציא את אנשי החברה מהמתחם. "החלטה זו עצרה את כל ניסיונות החברה לצמצם את הנזק עקב הקפאת ההליכים של אורתם סהר, ומנעה מהחברה לבצע כל פעולה בפרויקט בין בעצמה ובין אם באמצעות קבלן אחר חלף אורתם סהר", נטען על ידי החברה.

עוד הוסיפו אנשיה כי פרקליטיה התייצבו בבית המשפט וביקשו לשחרר את הצו אך הנאמנים התנגדו לכל בקשה לביטול צו המניעה. רק לאחר שנחתם הסכם פשרה אותו אישר בית המשפט התאפשר לחברה לתפוס חזקה בפרויקט. כלומר לטענת החברה במשך מספר חודשים מאז מתן צו הקפאת הליכים ועד לאישור הסדר הפשרה, לא היה באפשרות החברה לבצע פעולה בפרויקט. לטענת החברה חוק המכר קובע כי במקרה שלל עיכוב שאינו בשליטת החברה יידחה מועד המסירה, ועל כן היא חייבת בפיצוי הדיירים.

"אין לנו אפשרות כלכלית לשכור דירה"

"לפני 5 שנים רכשנו דירה בפרויקט, כשהיינו זוג ללא ילדים" כתבה אחת הרוכשות בפרויקט במכתב שהעבירה לאחרונה לממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, ושהגיע לידינו. "זאת היתה הדירה הראשונה שקנינו. מאז נולדו לנו שתי בנות ובינואר 2018 היינו צריכים להחליט אם לרשום אותן לגן ילדים במרכז או בחיפה והחלטנו לרשום אותן לגן בחיפה. לא שיערנו בדעתנו שבחודש דצמבר 2018 עדיין לא נקבל את הדירה שרכשנו כבר לפני 5 שנים. כך קרה שבאוגוסט 2018 העברנו את כל החפצים שלנו למחסן, ועברנו לחיפה. מכיוון שלא קיבלנו את הדירה והבנו כי אכלוס הדירה יהיה עד סוף אוקטובר לכל המאוחר, עברנו לגור בבית הוריו של בעלי. ארבעתנו בחדר אחד עם כל הקושי שבדבר. בשלב מסוים ביקשנו למצוא לעצמנו דירה אפילו זמנית, אך מאחר והיזם מסרב לשלם פיצויים, אין לנו אפשרות כלכלית לשכור דירה במקביל לתשלום משכנתא וגני ילדים", נכתב במכתבה.

החששות של הרוכשים מסתבר, הולכים וגדלים, שכן לטענתם, הם לא מקבלים תשובות לאי הוודאות שבה הם מצויים. על כן בדצמבר 2018 פנו הרוכשים לעיריית חיפה, על מנת לקבל עדכון בסטטוס של הנפקת טופס האכלוס. בתשובה של מנהל האגף לפיקוח על הבנייה בעירייה ניר לוי, צוין כי בביקורים שנערכו על ידי המפקח נמצא כי בבנייה בוצעו שינויים. "בגין השינויים הוגשה בקשה לתוכנית שינויים אשר נמצאת בטיפול אגף הרישוי על הבנייה וטרם נידונה בוועדה המקומית. עד הוצאת היתר לשינויים ומילוי התנאים לתעודת גמר לא ניתן לאשר את אכלוס הבניינים". כלומר עד כה, לא ברור לרוכשי הדירות מתי יקבלו את הדירות שרכשו לפני 4 שנים.

מחברת 'ספייס יזמות בע"מ' נמסר: "הפרויקט הכולל 150 יח"ד הוקם ע"י החברה היזמית - חברת 'ספייס יזמות בע"מ'. החברה היזמית ביקשה הקלת "שבס" כנהוג בשוק וקיבלה אישור על ידי הוועדה המקומית לפרויקט של 150 יח"ד. הפרויקט הוצג ושווק הן בפרוספקטים, הן בדגם וכו' כפרויקט שיכלול עפ"י התכנון כ-150 יח"ד. הקלת תוספת יח"ד "שבס" כפי שמופיעה בחוק קיבלה את אישור עיריית חיפה מייד לאחר שהוגשה הבקשה של החברה היזמית לעיריית חיפה. הדיירים והרוכשים רכשו במודע בעת העסקה במחיר מופחת כאמור לפני קבלת היתר בניה מלא כמופיע בהסכם המכר עימם. יתרה מכך, מופיע בתכנית מיקום חדרי אשפה, גינון וכו'.

"החברה מחויבת למפרט בחוזה המכר לגבי כל אחד מהדיירים ולא חל כל שינוי כזה או אחר שקשור במפרט אשר התחייבה חברת ספייס לגבי כל אחד מהדיירים. הרוכשים מודעים לכך, חתמו בהסכם המכר והסכימו לכך כי רכשו דירה טרם קבלת היתר בניה מלא. זאת ועוד, שנה טרם קבלת היתר מלא לפרויקט הייתה בידי החברה החלטת ועדה אשר מאשרת הפרויקט ומספר היח"ד כאמור. חברת אורתם סהר שנבחרה לבצע את עבודות הביצוע של הפרויקט, נמנתה באותה עת על חברות הביצוע מהגדולות והמובילות בארץ. לצערנו הרב, במהלך עבודות הביצוע, אורתם סהר קרסה כלכלית באופן מפתיע וכתוצאה מכך, ועפ"י צו שהוצא ע"י בית המשפט לבקשת כונסי אורתם סהר, הוקפאו לתקופה של מספר חודשים עבודות הבנייה באתר, כפי שקרה בכל אתרי הביצוע של אורתם סהר בכל רחבי הארץ.

"החברה היזמית עשתה כל שביכולתה מיום הסרת הצו כאמור כדי למסור את הדירות במהירות המרבית לרוכשים. כחברה יזמית עשינו כל שביכולתנו והשקענו מאמץ עילאי על מנת להכניס במיידי לעבודה חברת ביצוע אחרת, בכדי לצמצם את נזקי הזמן, אך הדבר לא התאפשר לנוכח, כאמור, צו ההקפאה שהוצא נגד אורתם סהר. עשינו ואנחנו עושים כל שביכולתנו על מנת למסור לדיירים את הדירות בזמן הקרוב ביותר כשהכל מוכן ומסודר ברמה ובאיכות הגבוהה ביותר ואף נדאג לפצות עפ"י וכמתחייב בחוק את הדיירים הזכאים לכך. נציגי החברה מתייחסים במלוא הרצינות לדיירים, נפגשים עם כל דייר המעוניין בכך וברגעים אלה פועלת החברה היזמית בכל כוחה להשלים את האישורים הנדרשים לצורך הוצאת טופס 4 לפרויקט בהקדם הראשוני כדי לאכלס את הדיירים היקרים בביתם".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "לאור תלונות רוכשים בדבר איחור במסירת דירות, ביצע הממונה על חוק המכר ביקורת בחברה. נדגיש כי המקרה המתואר הינו בפרויקט בשיווק פרטי של החברה ואינו קשור לפרויקט מחיר למשתכן. לממונה על חוק המכר אין סמכות חוקית לאכוף סעיף זה, אך נדגיש כי הרוכשים זכאים לדרוש פיצויים גבוהים מהיזם בגין איחור מסירה על פי חוק, ובגין כל חודש עיכוב סך של 150% שכירות לדירה שנרכשה.

"נשוב ונדגיש כי בפרויקטים של מחיר למשתכן דרשה המדינה ערבויות גבוהות מהממוצע כחלק מההליך המרכזי, על מנת לעקוב בצמוד על התקדמות הבנייה ואיכותה. ובמקביל המשרד מבצע מעקב צמוד אחר הפרויקטים ואחר קצב התקדמותם. במהלך הביקורת שקיים הממונה בפרויקט בשיווק הפרטי נמצאו מספר הפרות של חוק המכר אשר הביאו לפתיחת הליך מנהלי וניתן לחברה עיצום כספי בגינן. נציין כי החקירה עדיין בעיצומה ומסמכים רבים עוד עתידים להתקבל".

עוד כתבות

עובדי השירות הציבורי בברלין מפגינים בדרישה להעלאת שכרם / אינפוגרפיק: HANNIBAL HANSCHKE, רויטרס

קטר הצמיחה של אירופה מזדקן

ירידת תשואות האג"ח שאנו עדים לה השנה בגרמניה, מושפעת לא מעט מההאטה בכלכלה הגלובלית ● ואולם, העובדה שבאופן אבסולוטי תשואות שוק האג"ח הגרמני דומות לרמות שמאפיינות את יפן, מרמזות על תהליך הרבה יותר פונדמנטלי ועמוק, שמאפיין את המשק הגרמני ● במבט לשנים הקרובות, הבעיה הדמוגרפית של גרמניה צפויה לגבות ממנה מחיר כבד

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה / צילום: איל יצהר

משרד המשפטים: על ממשלת המעבר לנהוג באיפוק בהפעלת סמכויות

המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, מסרה את הדברים בתגובה לטענות של סיעת כחול לבן ועוה"ד שחר בן-מאיר ויובל יועז בנוגע להתנהלות החוקתית של רה"מ נתניהו והממשלה ה-34 במהלכי פיזור הכנסת ומינוי השרים

שליחי Wolt, תל אביב / צילום: יח"צ

שוק משלוחי האוכל רותח: WOLT השלימה גיוס של 160 מיליון דולר

הגיוס ישמש את WOLT, אפליקציית משלוחי האוכל הפינית שפועלת בישראל בחצי השנה האחרונה, להתרחבות ולגיוס של כ-1,000 עובדים ברחבי העולם ● סך הגיוסים של וולט מסתכם ב-175 מיליון דולר ● בחודש שעבר הובילה אמזון גיוס של כחצי מיליארד דולר באפליקציית משלוחי האוכל הבריטית Deliveroo

אילן צחי / צילום: רמי זרנגר

מזאפ לפרסום: אילן צחי ימונה למנכ"ל זניט מדיה

צחי, שיחליף בתפקיד את עדי כהן, שימש בעבר במספר תפקידים בכירים, ביניהם מנכ"ל קבוצת הוט, מנכ"ל הוט מובייל וסמנכ"ל בסלקום

מכונית אוטונומית ניסויית של מובילאיי / צילום: רויטרס

הטכנולוגיה התקדמה - והחוק לעידוד השקעות הון יעבור מתיחת פנים

במשרד הכלכלה גיבשו שורת תיקונים משמעותיים בחוק, המהווה את אחת מהדרכים המרכזיות לקידום התעשייה והטכנולוגיה בפריפריה ● במוקד: הרחבת התמיכה בענף הביוטכנולוגיה ובחברות הפועלות בתחומים טכנולוגיים חמים ● ההערכה: יותר מ-100 חברות יושפעו ● על רקע הבחירות בספטמבר, אישור התיקונים ייאלץ לחכות עד להשבעת הכנסת הבאה

עמי אפלבאום  נחום איצקוביץ, אלי כהן ואהרון אהרון / צילום: רשות החדשנות

בגלל המצב הפוליטי: כהונת מנהל רשות ההשקעות תוארך בפעם השלישית

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן , צפוי להאריך בימים הקרובים בפעם השלישית את משך תקופת כהונתו של נחום איצקוביץ ● איצקוביץ מונה לתפקידו בידי שר התמ"ת לשעבר, שלום שמחון, בתחילת 2013 ● הוא היה אמור לעזוב בחודש פברואר השנה, במלאת שש שנים לכהונתו.

רני רהב ציור שמן על בד של ניר הוד/ צילום:מתוך יו טיוב

לידיעת מר שליין: אילו עבודות אמנות ישראלית מסתתרות בסרטון המעליב של רני רהב

הסרטון שפרסם רני רהב ברשתות החברתיות, ובו הוא מתגרה בליאור שליין, מספק הצצה לחלק מאוסף האמנות הישראלית הגדול של היחצ"ן ● צפינו ללא סאונד והתמקדנו בזיהוי העבודות והאמנים ● להלן הממצאים

עידית מועלם-ידיד, יאיר קסוטו / צילום: פיטאנגו, יח"צ

שותפים חדשים בפיטנגו: עידית מועלם-ידיד ויאיר קסוטו

קרן ההון סיכון פיטנגו הודיעה היום על קידום של שני מנהלי השקעות לתפקיד של שותפים ● מועלם-ידיד עובדת בקרן מאז 2013, ובתפקידה האחרון הייתה מנהלת השקעות בכירה ● קסוטו עבד במשך שמונה שנים כמנהל בכיר במשרד רה"מ והיה אחראי על מחקר ופיתוח של חומרה ותוכנה בתחום רשתות מובייל

גיוס הון / צילום: Shutterstock

מקורות השלימה גיוס של מיליארד שקל באג"ח סחירות

הביקושים בשלב המוסדי הגיעו לכ-3.4 מיליארד שקלים, סכום הגדול פי כ-5 מסכום הגיוס המתוכנן ● הגיוס בוצע לטובת ביצוע תכנית השקעות בתשתיות משק המים

פייסבוק מציעה תחליף כסף שיהיה מבוסס על רשתות חברתיות/ צילום:  רויטרס, DADO RUVIC

מי יאשר עסקאות, כמה אפשר לסמוך על פייסבוק והאם הכוח עובר לאזרחים? המטבע החדש - שלב השאלות

הביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים אינם נשלטים על ידי אף גוף מרכזי, אבל המטבע הדיגיטלי של פייסבוק פועל בשיטה אחרת, ולפחות בשנים הקרובות אמינות העסקאות תיקבע על ידי עשרות גופים בלבד ● "אנשים יצטרכו בסוף לסמוך על מספר מוגבל של תאגידים", אומר מני רוזנפלד, יו"ר איגוד הביטקוין הישראלי, שבחן עבור "גלובס" את מסמכי היסוד של המטבע ליברה

ג'רום פאואל/ צילום: רויטר סMary Calvert

יוריד או יעדיף להמתין? הדרמה שמאחורי החלטת הריבית של הפד הערב

אינדיקטורים מעורבים, מציאות כאוטית ונשיא מתערב עומדים ברקע ההתלבטות של הבנק המרכזי האמריקאי לקראת החלטתו הנוכחית ● נכון לעכשיו, עפ"י רוב ההערכות היו"ר פאואל ועמיתיו יסתפקו בשינוי ניסוח קטן בהודעתם, שיכשיר את הקרקע להורדת הריבית בישיבה הבאה

לימודים גבוהים או קריירה, מה משתלם יותר? / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

זמינים. מגוונים. גמישים. אבל מרוויחים מעט

מודעות דרושים עם רשימת דרישות ארוכה תמורת שכר מגוחך חושפות את הצדדים הפחות יפים של סיסמאות כמו העסקה גמישה, עובדים ורסטיליים ואיזון בין בית לעבודה ● האם בתחרות עם הרובוטים אנחנו הופכים לרובוטים בעצמנו?

רפי פרץ צלאל סמוטריץ'

סמוטריץ' ופרץ יוכלו לעשות המון כשרים, אם רק ירצו לשנות

חבר הכנסת שהגיע מהספסלים האחוריים של הקואליציה, והרב הפופולארי שהפך לפוליטקאי התמנו לשרים, והעלו על סדר היום את סוגיות דת ומדינה ● ללא מרכז מפלגה שיפריע, הם יכולים לעשות המון למען הציבור, גם למתנגדיהם ● מה האתגרים שמחכים להם במשרדי התחבורה והחינוך? ● האזינו

דוד פורר / צילום: רפי דלויה	,

הצעת סרצ'לייט ופורר לא אושרה בעקבות התנגדות הראל ואלטשולר שחם

ההצעה זכתה לרוב של 70.06% מקרב הקולות שלא סווגו כבעלי עניין אחר, אולם לא זכתה לרוב המינימאלי הדרוש של 75% ● כך, שגם אם תחליט הראל בהמשך לתמוך בכל זאת בהצעה, יהיה צורך בהצבעה חדשה

מארק צוקרברג צילום: רויטרס, Aaron Bernstein

הקונגרס האמריקאי מוטרד מהמטבע הדיגיטלי של פייסבוק: "לעצור את הפיתוח"

חברי קונגרס מעלים ספקות משמעותיים בנוגע לפרויקט הקריפטו שעליו הכריזה אתמול פייסבוק ● נציג רפובליקני בכיר בוועדת השירותים הפיננסיים דרש לקיים שימוע לפרויקט ליברה ● מקסין ווטרס מהמפלגה הדמוקרטית דרשה שפייסבוק תשעה את פיתוח המטבע הדיגיטלי עד שבית הנבחרים יבחן את השלכות הפרויקט

צביקה בארינבוים/ צילום: יחצ ניצן חרמוני

תאריך היעד להשלמת העסקה למכירת השליטה בבגיר - סוף מרץ 2020; המניה נופלת ב-30% בלונדון

העסקה למכירת השליטה בחברת האופנה נחתמה כבר בנובמבר 2017, אך ספגה עיכובים ודחיות ● Shandong Ruyi הסינית אמורה לרכוש 53.7% ממניות בגיר תמורת כ-16.5 מיליון דולר

גיא בן ארצי, מנכ"ל בנקור ואחד ממייסדיה / יחצ

בנקור יוצאת מאמריקה: זירת מסחר הקריפטו נסגרה בפני משתמשים מארה"ב

סטארט-אפ הבלוקצ'יין של אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גליה וגיא בן ארצי, הודיע כי החליט לחסום את הפלטפורמה המקוונת שלו בפני משתמשים מארה"ב בגלל אי-ודאות רגולטורית ● ביולי 2018, כפי שנחשף ב"גלובס", בנקור נפגעה מפריצת סייבר, שבה איבדה מטבעות קריפטו בשווי 23.5 מיליון דולר

סונדאר פיצ'איי./ צילום:רויטרס

גוגל תשקיע מיליארד דולר כדי להקל על משבר הדיור במפרץ סן פרנסיסקו

מנכ"ל גוגל, סונדר פיצ'אי, הכריז כי ההתחייבות תכלול שינוי יעד של קרקע שנמצאת בבעלות החברה, וכי עפ"י ההערכה ייבנו על אותה הקרקע 15,000 יח"ד ● "מכיוון שאנחנו עובדים על הפיכת גוגל לחברה מועילה יותר, אנו מכירים באחריותנו לסייע להתחלות בנייה באזור שבו אנחנו נמצאים" ● עפ"י מחקר, העיר סן פרנסיסקו זקוקה ליותר מ-17,650 יח"ד חדשות

פאנלים סולאריים/ צילום: shutterstock

כלל ביטוח, מנורה מבטחים והליוס משקיעות יחדיו 130 מיליון אירו בפרויקט סולארי בספרד

השותפות תשקיע עד 55 מיליון אירו, ויתרת הסכום לפרויקט תתקבל במסגרת מימון בנקאי מבנקים אירופיים ● הפרויקט כולל הקמה, מימון, תפעול ותחזוקה של שלושה מתקנים סולאריים בקיבולת של כ-146 מגהוואט במזרח ספרד

שדה דב/ צילום: מוני שפיר

אין סיבה להשאיר את שדה דב - גם לא בפעילות מצומצמת

אחרי עשרות שנים של מאבק על הקרקעות חייבים להתחיל לקדם את התכנון באזור ● דעה